maar er moeten wel pleisters op alle wonden...! Suriname moeizaam naar onaf hankel ij kheid MEMISA: WIJ ZIJN KATHOLIEK JA... EERSTE OVERLEG LEVERDE NIETS OP ROTTERDAM „Mag ik U dringend vragen om geld voor een goede watervoor ziening? In het dorp waar ik werk is géén water. Denkt U zich eens in wat dat betekent in het gloeiende woestijnzand van Ethiopië, het land van de verbrande gezichten. Om der wille Gods: helpt 11 mij! Wat besteedt Neder land per jaar aan frisdran ken - om van de waterlei ding maar niet te spre ken Een van de honderden ver zoeken om geld, geld, geld. Verzoeken die in een ein deloze stroom bij de Memi- sa binneakomen. Wanhoops kreten van missionarissen, die in de rimboe van Afri ka, van Zuid-Amerika, op Flores, Sumatra en waar ook niet in de Derde We reld de meest ellendige plekken hebben opgezocht om het eerste gebod, dat van de naastenliefde, in daden om te zetten. De Memisa, de Medische Missie Aktie, is nu al vijftig jaar bezig om medicijnen te sturen naar plaatsen waar die zo hard nodig zijn. Vijf tig jaar, een jubileum. Maar geen feest, geen jubi- leum-aktie. „Nee", zegt de heer J.M.J.A. Mikx, pen ningmeester van de Memi sa. „Nee, daar is geen re den voor. Het zou pas feest zijn, als wij ons werk heb ben voltooid. Want dat zou betekenen dat alles goed is, dat er geen besmettelijke ziekten meer zijn, geen on dervoeding." Het begon allemaal in 1925. Twee artsen en een kape laan zagen dat er aan een paar zaken noodzakelijk iets gedaan moest worden. Allereerst was daar de enorme sterfte onder de missionarissen. Vooral aan de beruchte Goudkust (Ghana) in Afrika. Als een missionaris daarheen werd uitgezonden, wist hij dat hij nog anderhalf, hooguit twee jaar te gaan had en dat hij het dan moest afleg gen tegen de een of andere tropische ziekte. En, zo dachten de artsen en de kapelaan, het is dan wel mooi om in dienst van God te sterven; veel mooier is het om nog wat jaartjes langer in "fcijn dienst te le ven en te werken! Er werd een hulpaktie voor missio narissen en religieuzen in het leven geroepen. Er kwam een medisch hand- Om ziekten te voorkomen is hygiëne, en dus een goede watervoorziening, van het grootste belang. Soms zijn er alleen maar putten, waarin bacteriën hoogtij vieren. boek en een zakboek met cursussen over de bestrij ding van tropische ziekten. Maar daar waren ook die duizenden inlanders, voor wie de levenskansen even gering waren, voor wie de missiekrachten zich geeste lijk en lichamelijk volledig inzetten; hoe echter kon je met lege handen ziekten voorkomen en genezen? Er moesten dus medicijnen komen, of ziekenhuizen, le prozerieën, melaatsenhui- zen, kraamklinieken, poli klinieken en vooreerst goe de watervoorzieningen. En die stroom mocht nooit op drogen. Want steeds meer posten te vinden, steeds meer dorpen werden ont dekt waar medische hulp bitter hard nodig was. Het mocht dan ook niet gebeu ren dat de deur van een missiepost moest worden gesloten omdat er geen me dicijnen waren. „Sorry mensen, loop maar weer te rug naar je dorp. Vier da gen... Nee, ik kan niets doen aan je door lepra aan getaste gezicht, aan je op gezwollen benen. Sorry, maar alles is op. We heb ben niets meer". Nee, dat mocht niet gebeuren. „Er is hier veel ellende op medisch gebied" werd kort geleden uit Zaire gemeld. „Geen dokter - de kinderen gaan hier dood met dozij nen. Geen medicamenten voor een streek vol mala ria. In onze uithoek komt niemand kijken. Ik zit maanden alleen voor 20.000 i, altijd alleen. Maar uw dankbare rimboeloper is nog goed ge zond - dus vooruit". Dus vooruit. Dat was ook de geest van 50 jaar gele den. De Memisa iri zijn hui dige vorm ontstond. Er werden allerlei akties geor ganiseerd. In de eerste vij fentwintig jaar was de om zet 225 duizend gulden, in de daarop volgende vijftien jaar steeg dat tot 32.750.000 gulden en in de laatste tien jaar is de omzet opgelopen tot 67 miljoen. De eerste vriendendienst-aktie is uit gegroeid tot een grote, goed draaiende organisatie zon der strijkstok. Is een organisatie als Me misa in deze tijd nog nodig, met al die ontwikkelings hulp-projecten en eropuit- trekkende vrijwilligers? Is het uitzenden van missiona rissen nog wel iets van deze tijd? Het antwoord van de heer Mikx is daarop een duidelijk „ja". Het is niet zo dat de missionarissen met het kruis voorop de ontwik kelingslanden afstropen om zieltjes te winnen. Dat is geen doel, maar een gevolg. De de i delingen, de artsen, de ver pleegsters hebben zich al een hele tijd geleden gerea liseerd, dat die mensen al leen maar te bereiken zijn door te luisteren naar hun problemen, door hen te hel pen. En als dan eventueel de vraag komt waarom hij zich in godsnaam al die ellende aantrekt, waarom hij dat allemaal voor hen over heeft, dan kan hij zeg gen dat hij dat inderdaad in Gods naam doet en ver tellen waar hij die opdracht heeft gevonden. Maar het belangrijkste is helpen, hel pen en nog eens helpen en ze nooit in de steek laten Timor „Het is menson waardig, hoe de zieken hier in drie kamers haast op elkaar liggen, vaak nog op de grond of buiten onder de bomen, omdat er niet genoeg bedden zijn. Wij kunnen ze gewoon niet wegsturen, als ze 30 d 40 km ver vandaan komen". „En wat betreft de ontwik kelingshulp het ministerie en Memisa bestrijken twee geheel verschillende vel den. En het is allebei nood zakelijk. Ontwikkelings hulp richt zich over het al gemeen op lange-termijn- projecten. Maar de mensen liggen wel nu op sterven, moeten nu geholpen wor den. Als de mensen gestor ven zijn, valt er niets meer te ontwikkelen. En boven dien, via de regeringen gaat het allemaal via formulie ren in drievoud, via allerlei ambtelijke rompslomp. Kortom, te traag. En daar bij stellen regeringen prio riteiten. Hier sterven er dertigduizend, daar twee duizend. De regering kiest voor de dertigduizend en kan verder ook niets meer doen, want ook voor hen is er te weinig. De particulie re organisaties vullen de gaatjes". En al die gaatjes vormen een bodemloze put De Memisa is een typisch katholieke instelling. „Dat is waar", aldus de heer Mikx, „maar maakt dat iets uit? Er is nog nooit een zendeling of een niet-kntho- lieke leek geweest, die te vergeefs een beroep op ons heeft gedaan. Er zijn geen katholieke wonden en pleis ters. Er zijn wel wonden en daar moet een pleister op." De Memisa voert al jaren lang de bekende akties. Bij na alles is welkom: lakens, brillen, zeep en zeeppoeder, blikjes melk en melkpoe der. luiers, babykleertjes, goede zomerkleding, jum pers en vesten, verband, watten en pleisters. Ten slotte van belang voor de filatelisten: zoals bekend, wordt op maandag 24 fe bruari een postzegelveiling gehouden onder leiding van de veilingmeesters von Van Dieten, in het Schcveningse gebouw „Op Gouden Wie ken". De enorme interna tionale postzegelverzame- ling (ruim 100.000 zegels) is eigendom van Memisa, en zal naar verwacht zowel in binnen- als buitenland sterk in de belangstelling staan. Zo is er een unieke Nederlandse zegel van ze ven en een halve cent, die een cataloguswaarde heeft van drieduizend gulden. De veiling begint 's avonds om kwart over zeven. En dan is er natuurlijk het gironummer: 505075 ten na me van Memisa te Rotter- Het motto waaronder de in- zamelingsakties dit jaar worden gehouden is: „Ver zilver het gouden jaar van Memisa. Gééf!" Om der wille Gods LONNEKE VAN KOOT ontwikkelingshulp aan een onafhankelijk Suriname, de kosten van de defensie, de maatregelen om Surinamers in eigen land te houden en de terugkeer van Surinamers die in Nederland verblijven te stimuleren. Het is duidelijk dat Suriname na de onafhankelijkheid duidelijke garanties wil hebben over minimaal een drastische verhoging van de ontwikkelingssamen werking. Reeds eerder was afgesproken dat deze ontwikkelingshulp zeker gedu rende de eerste dertig jaar zal voortdu ren. Over de omvang van deze hulp wil Suriname, in tegenstelling tot Nederland, geen vast bedrag afspreken. Suriname stelt zich op het standpunt dat men zich nu niet kan vastleggen op een bedrag dat over dertig jaar nog zal gelden. Rekening houdend met de geldontwaarding en de verandering van de aard en de omvang van de projecten gedurende de komende dertig jaar, geeft men er de voorkeur aan op basis van nog vast te stellen rekeneen- heden, zoals de Europese Economische Gemeenschap kent, gekoppeld aan een aantal voorwaarden, de hulp gedurende periodes van vijf jaar vast te stellen. Ten aanzien van de defensie wenst Suri name dat Nederland niet alleen werkt aan de materiële opbouw van een militair apparaat maar daarnaast ook financiële bijdragen geeft voor de instandhouding van een Surinaams leger, luchtmacht en Bij de Surinaamse regeringsdelegatie die deelnam aan het recente overleg in Para maribo ontstond irritatie toen de Neder landse delegatieleden geen enkele toezeg ging wilden doen met betrekking tot de Premier Arron van Suriname en Nederland De moeizame onderhandelingen die vorige week in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo wer den gevoerd tussen een Suri naamse en Nederlandse rege ringsdelegatie, zijn symptoma tisch voor de sfeer waarin tus sen beide landen wordt gewerkt naar de onafhankelijkheid van Suriname in de tweede helft van november dit jaar. Duidelijk bleek dat Suriname bij het scheiden van de markt, een aan tal eisen op tafel legt, dat zwaar' overdreven lijkt en als een hoge losprijs wordt beschouwd. An derzijds werd van Nederlandse zijde gereageerd alsof de Suri naamse verlangens onbekend waren en als zodanig onver wachts kwamen. In feit wisten beide partijen echter waarover werd onderhandeld en welk doel voor ogen staat. Tijdens het topgesprek dat de drie pre miers, Den Uijl (Nederland), Evertsz (An tillen) en Arron (Suriname), in mei vorig minister De Gaay Fortman van jaar voerden over de procedure om eind 1975 te komen tot de onafhankelijkheid van Suriname, werd uitdrukkelijk over eengekomen dat de ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname gericht zal zijn op vergroting van de economische weerbaarheid. In oktober werd tijdens bilaterale besprekingen bovendien afge sproken dat Nederland Suriname zal hel pen bij opbouw van een militaire organi satie en zal meewerken de voorwaarden te scheppen opdat de uittocht van Suri namers naar Nederland wordt afgeremd door het beschikbaar stellen van gelden in de sociaal-educatieve sfeer. Het recente overleg in Paramaribo dat tot doel had tot duidelijke afspraken te komen over de ontwikkelingssamenwer king, defensie, de migratie en terugkeer van in Nederland verblijvende Surina mers, is in feite volkomen vastgelopen. Afgezien van enkele detailovereenkom sten, o.m. over de afbouw van het Twee de Vijfjarenplan (1972 - eind 1976), enkele organisatorische zaken met betrekking tot de defensie en buitenlandse aangele genheden, zijn de hete hangijzers blijven liggen en verschoven naar de topconfe rentie van de drie premiers in de periode van 17 tot 27 maart Deze hangijzers hebben betrekking op de Premier Arron (links), premier Den Uyl en gevolmachtigd minister Evertsz kunnen nu nog lachen. ingediende voorstellen. De Nederlandse delegatie bleek daar geen mandaat voor te hebben. De Surinamers vroegen zich dan ook af wat eigenlijk het doel van deze onderhandelingen was. De Surinaamse delegaUe had er op ge hoopt snel succes te bereiken, uitgaande van de grote bereidwilligheid die in de afgelopen maanden uit Den Haag bleek te komen om tot een vlotte afwikkeling van zaken te komen. Maar nu de Suri naamse verlangens zo duidelijk concreet werden voorgelegd kon de Nederlandse delegatie nauwelijks anders reageren dan er op te wijzen dat haar mandaat ten aanzien van dergelijke ingrijpende voor stellen uitermate beperkt was. Besloten werd dan ook de. gevoelige za ken van de ontwikkelingssamenwerking, de defensie en de migratie op te schuiven naar het beraad van de drie premiers in maart. Dit uitstel komt de Surinaamse regering eigenlijk wel goed uit. Aan de verdeelde achterban, en dan in het bij zonder de oppositie van de grootste be volkingsgroep de Hindoestanen, kan wor den aangetoond dat de huidige coalitie probeert het maximale uit de onderhan delingen te halen, maar dat Ncdeiland voortdurend dwars ligt, en geen beslissin gen wil nemen die noodzakelijk zijn voor een onafhankelijk Suriname. Op het in- tematioaal forum kan Nederland worden afgeschilderd als een land dat maar moeilijk afscheid kan nemen van zijn status als koloniale mogendheid. Gezien het resultaat van het recent over leg in Paramaribo kan dan ook worden aangenomen dat het gesprek in' maart tussen de premiers van de drie Rijksde len zeer moeizaam zal verlopen. Intussen werkt Suriname hard aan de voorbereidingen voor de onafhankelijk heid. Er is al een commissie samenge steld die een nieuwe grondwet moet ont werpen. Met Venezuela werd een over eenkomst gesloten voor de uitwisseling van bauxiet tegen olie. Japan heeft ui laten weten onmiddellijk na de onafhan kelijkheid een ambassade te vestigen in Paramaribo. De enigen die echter weinig vertrouwen schenken in de toekomst van Suriname zijn de Surinamers zelf. Voor de komen de vijf maanden zijn de KLM-vluchten van Paramaribo naar Amsterdam volge boekt. In feite een triest verschijnsel voor een land dat zijn deskundigen broodno dig heeft, en nu kennelijk niet voldoende garanties kan geven voor een redelijk onbezorgd bestaan voor zijn burgers. SIG. W WOLT Medicijnen, ze blijven broodnodig. Ook en vooral in de Derde Wereld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15