Bijlmer bajes Ontsnappingen bijna aan de lopende band Bijlmertoren situatie van overmacht (mofr EEN GROTE ISOLEERTOREN Veertienhoog wandelen of eenzame opsluiting Amsterdam Aktiegreoepen beschikken over een uitgesproken talent om de Nederlandse taalschat met nieuwe woorden te verrijken. Zo zal het begrip Bijlmerbajes snel algemeen verbreid en aanvaard zijn - misschien vanwege de knap gevonden allite ratie (het stafrijm der twe e opeenvolgende b's). I Misschien ook door de sinistere geladenheid, ver kregen door de woorden Bijlmer en bajes die beide ongunstige associaties oproepen, direct met elkaar te verbinden. De vondst lag min of meer voor de hand omdat het nieuwe Huis vgn Bewaring voor het arrondise- I ment Amsterdam, dat het ministerie van Justitie raison van 125 miljoen gulden wil gaan neerzetten, inderdaad komt te liggen bij de Bijlmermeer, name- I lijk in een industriegebied bij Duivendrecht. Maar de betrokken aktiegroepen geven aan het begrip Bijlmerbajes een veel ruimere betekenis. Ze willen ermee zeggen: „door de bouw van dit Huis van Bewaring op deze plaats worden de jongste inzichten over de behandeling en begeleiding van gedetineerden voor de komende honderd jaar op een resolute manier in de ijskast gestopt. De nieuwe inzichten willen dat de gedetineerde zo weinig moge- lijk uit zijn eigen omgeving wordt gehaald en slechts bij uitzondering wordt geïsoleerd, omdat men juist moet zoeken naar een vorm van krisisoplossing in de eigen leefsfeer. In de Bijlmerbajes zal voor dit moderne streven geen plaats zijn. De gevangenen zullen er louter opgeborgen zitten - ver van de maatschappij. Tegen deze gang van zaken wordt geageerd door de initatiefgroep "Patiënten en Gedetineerden" die funktioneert binnen de "Bond voor Wetenschappe- lijke Arbeiders", en door de "Aktiegroep Stop Huis van Bewaring" die bestaat uit hulpverleners, veelal werkzaam in de reclassering. 1 Hun opvattingen krijgen steun binnen diverse disci- plines zoals rechten, criminologie, bouwkunde, so- ciale wetenschappen en welzijnszorg - alles bij elkaar een indrukwekkend gezelschap, wanneer men de lijst van adhesiebetuigingen bekijkt. Voor een goed begrip dient men iets te weten van de bouwplannen die het ministerie van Justitie heeft. Ze behelzen de aanleg van een zeer groot I complex van gevangenisgebouwen, ver van de be- i woonde delen van de stad Amsterdam, in een industriegebied tussen Duivendrecht en de Bijlmer- j meer. Het complex bestaat uit een hoofdgebouw en zes torenflats, elk veertien verdiepingen hoog. Het hoofdgebouw gaat drie verdiepingen tellen. Het zal onder andere de centrale keuken huisvesten, veer- I tien bezoekkamers, twee bezoekzalen en zeven spreekvertrekken naast allerlei dienstruimten en j vijftien cellen. Vier van de zes cellentorens zullen -I samen 480 cellen bevatten voor mannelijke gedeti neerden. Op de veertiende verdieping zijn drie isojeercellen gedacht, plus ruimten om te wandelen. Een vijfde cellentoren zal zestig cellen van de psychiatrie-afdeling bevatten naast achttien zieken- cellen. De zesde toren krijgt 72 cellen voor de I vrouwengevangenis. j Waartegen richten zich nu de bezwaren van de aktievoerders? Ze zijn velerlei, maar hier volgen de Aan de hand van deze maquette krijgt men een globale indruk hoe de Bijlmerbajes zal worden. De kans blijft echter aanwezig dat er nog veranderingen aan het plan aange bracht worden. voornaamsten. De Bijlmerbajes is dermate massaal van opzet dat iedereen afgeschrikt wordt door dit „complex voor misdadigers". De plannenmakers hopen door middel van een paviljoensysteem het nadeel op te vangen, maar er blijft een levensgroot gevaar. Het paviljoensysteem eist zeer goed geschoolde be geleiders, wil er een positieve werking van uit kunnen gaan. Bij onvoldoende capaciteit van het bewarend personeel heeft het eerder een negatieve dan een positieve werking, omdat dan de beveiliging de enige taak is die nog uitgevoerd kan worden. Groepswerk en dergelijke vragen namelijk veel tijd en aandacht. Ze komen direct in de verdrukking bij onderbezetting van het personeel. De aktievoerders hebben nog een ander bezwaar tegen het paviljoensysteem ofwel groepssysteem. Het brengt automatisch met zich mee dat zij die in preventieve hechtenis zijn genomen veel uit hun cel kunnen zijn - op zich een uitstekend streven. Elke gedetineerde krijgt een sleutel van zijn eigen cel, maar die is alleen bestemd om zijn cel van buiten af te sluiten als bij bijvoorbeeld wat wandelt door de gang of in gezelschap wil gaan eten. Hij kan niet zichzelf insluiten om tot rust te komen of om na te denken als hij daar behoefte aan heeft. Deze mogelijkheid bestaat alleen 's nachts wanneer alle cellen via het centrale sluitingscircuit gesloten zijn. Dan wordt hij dus ingesloten. Overdag kunnen bewaarders vrij binnenlopen. Daarnaast heeft elke cel een microfoon in twee richtingen, waardoor de gedetineerde in verbinding staat met het bewarend personeel. Hierdoor kunnen gevangenen opgeroepen worden, maar ze kunnen ook worden afgeluisterd. Kortom: privacy lijkt er nauwelijks te zijn, alleen gedwongen in de nachtelijke uren. „Onderzoeken hebben uitgewezen dat juist privacy, zeker in een gedwongen, gesloten samenleving, erg belangrijk is", aldus de aktievoerders. Bij gebrek eraan kun nen agressie en persoonlijkheidsverlies toenemen." Gevolgen isolement De wezenlijke problemen, zoals de gevolgen van het isolement bijvoorbeeld, het verlies van sociale con tacten, afname van sociale vaardigheid en toene mende eenzaamheid - worden volgens de aktiegroe pen door de Bijlmerbajes eerder versterkt dan verminderd. Stedebouwkundig zal het nieuwe Huis van Bewaring namelijk zeer excentrisch liggen ten opzichte van het centrum van Amsterdam. Dit heeft tot direct gevolg dat het gebouw, zijn gebruikers en zijn bewoners min of meer geïsoleerd zijn van het typische stedelijke gebeuren, zoals de normale geluiden die binnen de muren doordringen. Het is bekend dat gedetineerden het contact met de leven de buitenwereld - klingelen van de tram, optrekken 0H...HE&JE 'TNOC NIET GEHOORD IK RECEL VOORTAAN DE HELE- Het ministerie van Justitie als robot, waartegen de rechtelijke macht vreemd aankijkt. Althans volgens de aktiegrroep anti-Bijlmerbajes. van auto's, de leuzen van een demonstratie, de schaterlach van een meisje - erg op prijs stellen. Het geeft ze het gevoel er toch een beetje bij te horen. Vooral voor de bewoners van een Huis van Bewa ring die in afwachting van hun berechting en eventuele straf preventief gevangen zitten, is het erg belangrijk dat ze visueel en hoorbaar verbonden blijven met de stad en het stedelijk leven - daar zijn de deskundigen het over eens. Het lijfelijk isolement is vaak al voldoende om je eenzaam en uitgestoten te voelen. Komt daar nog bij dat je zelfs niets meer kunt zien of horen van wat er allemaal gebeurt, hoe het leven verder gaat, terwijl je weet dat je op een zeker moment weer aan dat leven zult gaan deelnemen, dan is het volgens experts duidelijk dat de ligging van een Huis van Bewaring buiten de stad alleen maar negatieve invloeden heeft op de (onvrijwillige) bewoners van een derge lijk huis. De aktievoerders: „Het is juist de scheiding tussen "wij" en "zij" die een averechts effect heeft op de die we isoleren. Er wordt geprobeerd men sen die het in de maatschappij niet konden maken (die niet volgens de geaccepteerde gedragscode kon den leven), door middel van isolatie deze gedragsco de aan te leren. Het zal duidelijk zijn dat het bouwen van een Bijlmerbajes weinig bijdraagt tot het oplossen van deze problemen." Daarnaast is er nog een ander bezwaar tegen de excentrische ligging. De reistijden zullen langer, de reiskosten zullen hoger worden. Neemt men daarbij in aanmerking de gemiddelde economische klasse van hen, die in preventieve hechtenis zijn genomen, dan liggen de gevolgen voor de hand: minder bezoek van familie, maatschappelijk werkers, advo caten en dergelijke. Waarom afgelegen? Op de vraag waarom het nieuwe Huis van Bewaring zo afgelegen gepland is, geven de aktiegroepen het antwoord: „Een voor de handliggende reden lijkt te zijn, dat de grond daar goedkoper is dan in het centrum. Vaak ook plachten isolatiecomplexcn in het verleden aan de omringende grachtengordels van een stad gesitueerd te zijn waarbij het water als een natuurlijke barrière werd beschouwd om, eventuele ontsnappingspogingen tegen te gaan (Bre da, Haarlem. Hoorn. Leeuwarden). Men kan er in het Amsterdamse geval over speculeren in hoeverre de natuurlijke barrières (Amstel, Weespertrekvaart, Industriekanaal; betrokken zijn geweest bij de plaatskeuze. Een andere, waarschijnlijk minder duidelijk aan te wijzen reden is de omstandigheid dat het voor de burger rustgevend is om een "boevenkast" niet in het maatschappelijk centrum te hebben. Hoe verder het aan de rand van de stad ligt, des te minder wordt de eerzame burger geconfronteerd met het feit, dat men wel eens mensen wegplukt uit de samenleving. Het houdt echter een dubbel isolement in: de gedetineerde wordt niet alleen lijfelijk afge zonderd, maar ook maatschappelijk". Conclusie van de aktievoerders: „Het ontwerp voor dit Huis van Bewaring is helemaal gebaseerd op moderne veiligheidseisen waarbij de gedetineerde als mens weer bijna volledig wordt weggestreept tegen veiligheid en doelmatigheid. Ondanks de eigen sleutel van de cel, ondanks de douches, de wastafel met warm en koud stromend water, het moderne stucwerk, de recreatiezaal en het flexibele paviljoen systeem, is de Bijlmerbajes geen stap vooruit. Denk alleen al aan de bekende effekten van hoogbouw die in versterkte mate van toepassing zijn op dc meester bewoners van een Huis van Bewaring in verband met hun kritieke geestelijke stabiliteit Genoemd kunnen worden de neurotische werking omdat hoogbouw het isolement nog vergroot dc absolute beveiliging (je springt niet zomaar van een vierde verdieping of hoger), gebrek aan contact met de aarde en het terugbrengen van de menselijke maat. Ook kunnen als gevolg van de hoogbouw weer veel minder zintuigelijke prikkelingen uit de omgeving tot de gedetineerden doordringen, hetgeen op zijn beurt leidt tot grotere vervreemding". Piet Snoeren (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG In vergelijking met andere lan den zijn er vorig jaar in Nederland opmerkelijk veel gevangenen ontsnapt. Het ziet er naar uit, gezien de ontsnappingen dit jaar totnutoe, dat ook in 1975 het aantal ontsnapte gevangenen weer hoog zal liggen. De spectaculairste ontsnapping in het nog prille jaar 1975 was een paar weken geleden die van Jonge van Engelen. Vorig jaar had hij ook al een keer de benen genomen. Hij verdween deze keer uit de Scheveningse gevangenis met nog enkele collega's, maar vertoonde zich kort daar na zeer openlijk in zijn riante woonwagen in Almelo. Hij ontving daar .in alle rust journalisten en gaf zich na enkele genoegelijke dagen thuis in alle gemoede weer over aan de politie. Deze had tandenknarsend moeten toezien, dat een regeling werd getroffen, zodat de ontsnapte man zich vrijwillig, zonder dat enig geweld noodzake lijk zou zijn, aan de politie kon overgeven. Terwijl de man in zijn woonwagen van zijn korte vrijheid genoot, wist zijn broer eveneens de vrijheid te bereiken na een vlucht uit de gevange nis in Vught. Dat gebeurde kort voordat hij in Den Bosch moest voorkomen. Deze week werd in Den Haag Johnny N. opge pakt na zijn vlucht uit de Scheveningse gevange nis. Johnny N.. die eind vorig jaar eveneens wist te ontsnappen uit dezelfde gevangenis en een tijd later in Amsterdam weer kon worden gepakt, is een van de mannen, die vorig jaar 's morgens in alle vroegte in Rijswijk twee jonge agenten had gedwongen zich tot het ondergoed uit te kleden. Johnny verdween met de uniformen en ook met de dienstpistolen. De vrijheid deze week heeft maar kort geduurd. Voor alle zekerheid heeft de politie de broer van Johnny nu ook maar ingerekend. Bij dit alles behoeven we nog niet eens te denken aan de zeer spectaculaire ontsnapping van mees- terkraker Aage M. uit Leeuwarden en evenmin aan alles wat daama met en rond Aage M. gebeurd is. Men heeft het al uitvoerig eerder kunnen lezen. In het beeld van het Nederlandse gevangeniswe zen past ook Groningen, waar vorig jaar een groot aantal gevangenen een opstand ontketende. Van het interieur in de gevangenis aldaar werd heel wat vernield. De werkelijke achtergronden van de opstand zijn nog steeds niet duidelijk openbaar gemaakt. Veenhuizen is eveneens een gevangenis, waaruit herhaaldelijk gestrafte inwoners ontsnappen. Lang niet alles loopt af zoals in Scheveningen, waar list en thermisch geweld een einde moesten maken aan een gijzeling' door vier gevangenen. Feit blij ft. dat het aantal ontsnappingen in ons land erg hoog is. In Frankrijk zaten 26.039 mensen in 1974 gevan gen. Van hen zijn er 925 ontsnapt, van wie er 839 weer zijn gegrepen. Bij 66 mislukte pogingen tot ontsnapping waren 179 gevangenen betrok ken. In België zaten 5500 tot 6000 mensen in 1974 gevangen, daarbij inbegrepen bepaalde geestelijk gestoorden en landlopers. Van hen zijn er 27 ontsnapt, van wie er 23 weer zijn gearresteerd. Aldus wist Avro-Televizier vorige week te mel den. In Nederland zijn vorig jaar 178 gevangenen ontsnapt. Daarvan zijn er 106 weer gepakt, ter wijl 30 zichzelf hebben gemeld. Staatssecrearis Glastra van Loon; „Er was nog maar één terrein beschik baar". STAATSSECRETARIS GLASTRA VAN LOON: Den Haag "een overmachtssituatie". Zo karakteriseert staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) de voorgenomen houw van de "Bijlmerbajes", het nieuwe Huis van Bewaring in Amsterdam. In w-n kort vraaggesprek zei de staatssecretaris ons gisteren: "Het grootste probleem is dat er maar één terrein is en dat terrein is klein". Om die reden, zo voegde hij daaraan toe, is voor hoogbouw gekozen. Dc bewindsman liet er geen twijfel over bestaan dat hij liever voor een andere oplossing zou hebben gekozen. Maar dan moet er ook een alternatief zijn. en dat is er niet, want Justitie beschikt maar over dit ene terrein in Amsterdam. Mocht er alsnog een nieuw terrein in Amsterdam beschikbaar komen, dan is de staatssecretaris bereid om van de vier geplande torens er één te laten vallen. De bewindsman zegt dat in het verleden ten aanzien van het gevangeniswezen een beleid is gevoerd, dat er rekening mee hield dat het aantal mensen in preventieve hechtenis zou afnemen. Dat aantal is echter niet afgenomen, zodat men nu zit met een acuut capaciteitsgebrek. Hij legde er de nadruk op dat het niet de bedoeling msg zijn dat in de omgeving van Amsterdam Huizen van Bewaring gesloten worden, omdat er in Amsterdam zo'n groot complex bijkomt. De staatssecretaris wees er nog op dat men de negatieve kanten van de hoogbouw zoveel mogelijk heeft geprobeerd te compenseren. De cellen voldoen aan de hoogste eisen, die tot nu toe in het gevangeniswezen gerealiseerd zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13