Sir Georg kan bij titel voor Hertha Lord Georg worden „Spelersgroep gaf geld toe als ik weg blijf ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 15 WEST-BERLIJN Het voetbalvolkje van West-Berlijn is het verleden vergeten. Het wenst niet meer herinnert te worden aan het ondanks maandenlange onderzoeken nimmer volledig ontwarde Bundesliga- schandaal, dat Hertha BSV in een bodem loze diepte van ellende wierp. Vergeten en vergeven zijn de schrale resultaten, die van de grootste omkoopaf faire in de sportgeschiedenis een onver mijdelijk gevolg waren. West-Berlijn heeft zijn frustraties overwonnen. Alleen de realiteit van nu telt nog. En die is dat Hertha - zelfs voor de gestaag groeiende aanhang - verrassend op de met Borussia Mönchen-Gladbach en Kickers Offenbach gedeelde eerste plaats in de Bundesliga staat. Het succes heeft een nieuwe Hertha BSV gecreëerd. Is het dan een wonder dat Georg Kessler, voor het begin van deze competitie weggeplukt uit de anoni miteit van PEC-Zwolle, in West-Berlijn een gevierd man is? Dat hij de zweterige voetbalplunje herhaaldelijk verwisselt voor de smoking? Dat hij deel uitmaakt van West Berlijns cosmopolitische high society? Dat hij met de dirigent Herbert von Kara jan en toppolitici even gemakke lijk omgaat als met voetballers? „Voor vanavond heb ik een invitatie ge kregen voor een party van minister Gen- scher. En als er een belangrijk bal is, krijg ik automatisch een uitnodiging. In Berlijn heb ik in een half jaar meer bekenden gekregen dan in zeven Neder landse bondscoachjaren." Ventileert Kessler op een toon waarin onverholen een flinke portie trots door klinkt. Diezelfde toon bracht vele cri tici en openlijke vijanden die Kessler zich in de loop der jaren ..verwierf', er toe hem te verslijten voor een arrogan te, bedilzieke en vooral hautai ne strever. Maar daarbij wer den de ogen gesloten voor de omstandigheden waaronder „Der Georg" moest werken en werd de realiteit dat de nu 42-jarige Herthacoach tot de allergrootste trainers moet worden gerkend, botweg gelo gen. De waardering die hij nu zo overvloedig oogst, doet Georg Kessler goed: „Ik tik hier ken nelijk goed aan, in West Ber lijn. Mijn manier van optreden komt goed over." Een van de bewijzen die die stelling schraagt: De in West- Berlijn zeer geachte portret schilder Kinn, die niet geheel onbekende figuren als John F. Kennedy en Martin Luther King als model had, heeft nu ook Geprg Kessler de eer waardig gekeurd te worden geportretteerd. Kessler: „Dat is gebeurd naar aanleiding van een rol die ik heb gespeeld in een film van Paul Kuhn. In die film ben ik een met medailles behangen personage. Heel deftig en heel voornaam. Sinds ik die rol heb gespeeld, noemen ze me hier „Sir Georg". En als we kampioen worden word ik „Lord Georg", meldt de Herthacoach, terwijl er op zijn gezicht een brede grijns zichtbaar wordt, zoals dat in de loop van het interview op merkelijk vaak gebeurt. De Georg Kessler van nu is meer open dan ooit tevoren, maakt een zeer zelfverzekerde indruk en straalt een grote dosis ontspannenheid af. Kes sler zelf deelt die conclusie. „In de loop der jaren heb ik heel wat meegemaakt. Vooral in mijn periode als bonds coach van de KNVB heb ik veel kritiek gehad. Soms te recht, maar vaak ook ten on rechte. Daardoor ben ik gelouterd, evenwichtiger geworden en heb ik leren relativeren." VERKEERD In de jaren dat hij bij de KNVB werkte was dat veel minder het geval. Gevolg: Hij kwam - zoals dat heet - ver- keerd over. En het gevolg daarvan was dat hij in de pers vaak genadeloos onder uit werd gehaald. Ook bij An- derlecht en Sparta bleef hij, ondanks grote sportieve suc cessen („Bij alle clubs waar ik heb gewerkt zijn de indivi duele prestaties van de spe lers in het eerste jaar dat ik er trainer was met dertig pro cent gestegen") niet van kri tiek gevrijwaard. Nu hij echter met Hertha zo veel succes heeft, blijkt de waardering van Nederlandse zijde flink te groeien." Vooral uit het oosten en zuiden (waar de Duitse teevee kan worden ontvangen) krijg ik veel post. En met de Kerst kreeg ik nog een kaart van een PEC-speler. Ik ben ook zeer vereerd door een artikel in een krant waar in staat vermeld dat Ander- lecht mij dolgraag terug wil hebben. Daarin zie ik een be vestiging van het feit dat ik bij Anderlecht goed werk heb ge daan. Maar het zit er niet in dat ik binnenkort weer naar Brussel ga. Ik wil mijn tweeja rig contract met Hertha stipt nakomen. Er is trouwens al op aange drongen mijn contract met een aantal jaren te verlengen. Het bestuur heeft het er nu al over dat ik hier langer blijf dan mijn voorganger Krons- bein. En die zat hier acht jaar.... Of ik zo lang hier blijf, weet SCHULDENLAST NOG MAAR 7 8 TON Zeven miljoen nog tamelijk harde Duitse marken. Niet meer maar ook niet minder was de beklem mende schuldenlast die de adem van Hertha BSC aan het begin van dit seizoen dreigde af te snij den. Sinds de komst van Georg Kessler hekben de zaken bij de club die door zijn rol in het Bundes liga schandaal een wisse dood tegemoet leken te gaan. echter een onmiskenbare wending ten goede genomen. Kessler: „Nu staat Hertha nog „maar" voor een bedrag tussen de 7 en 8 ton in het krijt Dat hebben wc te danken aan de grote aantallen toeschouwers die we trekken. Vorige week zater dag tegen Bayern Munchen (4-1) was het Olym- piastadion boordevol met meer dan 80.000 betalen de bezoekers. Brengen we het er in de volgende competitiewedstrijd tegen Kickers in Offenbach goed van af en winnen we of halen we een gelijk spel, dan zit het tegen Hamburger SV weer hele maal vol. Zelfs als we van Offenbach verliezen, mogen we tegen HSV nog rekenen op 45.000 man. We zitten nu op een gemiddelde van ongeveer 35.500 toeschouwers per wedstrijd, tegen vorig jaar ongeveer 25.000. Dit seizoen hebben we 27.000 man per wedstrijd nodig om de zaken draaiende te houden. Dat aantal halen we zeker. Ik reken erop dat we dit jaar de hele schuldenlast kunnen weg werken, ja zelfs positief kunnen komen te staan. Inmiddels heb ik het bestuur geadviseerd in dat geval wel spelers aan te trekken, een aanvaller en een middenvelder. Alleen als Szymamek niet door breekt, worden er twee aanvallers gehaald. Maar Ier! Geweldig. Een tweede Uwe Seeler kan ie wor den. En pas 18 jaar". Tot de kandidaten voor een positie in de frontlijn van Hertha behoort ook nog steeds Bert van Mar wijk van Go Ahead Eagles. Kessler: „Twee voet bal makelaars hebben mij op hem attent gemaakt. De een heeft zich correct opgesteld de ander heeft de pers gebracht, hoewel wij noch met Van Mar wijk noch met Go Ahead Eagles hebben onderhan deld. De naam van Marwijk was mij overigens al lang bekend. Ik ken hem al jaren als een goede linksbuiten. Maar of wij hem kopen is een andere zaak. Het kan net zo goed een Deen of een Zweed ik werkelijk nog niet. Mis schien zit ik over een paar jaar weer bij de Duitse voet balbond, al streef ik er niet bewust naar om bondscoach te worden. Ik kan overal wer ken. Alleen ga ik niet terug naar een eerste divisieclub. Begrijp me goed: Bij PEC heb ik het uitstekend naar mijn zin gehad, maar ik kan me niet meer aanpassen aan de moge lijkheden bij zo'n club. Er komt dan nog bij, dat elke tegenstander er alles aan zal doen om te winnen van Kes sler. Kessler vindt een baantje bij een eerste divisievereniging heus niet „te min". Zoals hij zich ook niet te hoog voelt om bij Anderlecht zelf de grasmat van het Astridpark te verzor gen en om bij PEC tot midden in de nacht te schilderen en te timmeren. Kessler kan de ha mer en kwast binnenkort over igens weer ter hand nemen, want hij heeft plannen uitge breid, een door de gemeente beheerd restaurantcomplex bij het Olympiastadion te trans formeren tot een Hertha-ho- me. Een ingreep, die overigens in geen verhouding staat tot die bij PEC. ORANJE Zo meet het hoofdvertrek van Hertha's toekomstige clubge bouw 50 bij 20 meter, terwijl dat bij PEC hooguit 20 bij 10 is. In Berlijn zal Oranje - net als in Zwolle - de hoofdrol spelen in het kleurenpatroon dat Kessler in zijn gedachten heeft. „Oranje is mijn lievelings kleur, maar dat heeft niets te maken met het Nederlands elf tal," schertst Kessler, die met volle teugen geniet van het succes dat hij bij Hertha BSV boekt. Dat succes kwam overi gens onverwacht snel. Kessler: ..Kronsbein mijn voorganger, zei bij het begin van het sei zoen tegen mij, als jij met deze ploeg dezelfde plaats als vorig jaar (achtste) haalt, dan neem ik de pet voor je af. Maar na veertien dagen trainingskamp in Herzogenaurach had ik al ontdekt dat er mogelijkheden waren de vijfde plaats te be reiken." Kesslers stoutste verwachtin gen zijn zelfs overtroffen, en het gevolg daarvan is weer dat hij het vertrouwen van de spe lers heeft gewonnen. „Gewoon door eenvoudig en eerlijk te blijven, juist nu we succes hebben. In de pers stel ik ook altijd dat het succes van Hert ha niet het succes van mij is maar van het hele elftal. We hebben een fantastische sfeer in de ploeg. Iedereen heeft een geweldige drang om zich waar te maken. En dat zonder dat de zweep over leg. Dat is trouwens nooit gebeurd, al zijn er mensen die dat wel beweren. Als je eenmaal een bepaalde image hebt, dan raak je die niet zo gemakkelijk meer kwijt." KENTERING Al is er bij Kessler wat dat betreft duidelijk sprake van een kentering. Ideaal was het idee dat dc spelers van Hert ha voor de intrede van de oudbondscoach hadden, bij lange na niet. Onthult Kessle- r: „De spelers wilden mij zelfs geld geven als ik mij zou te rugtrekken. De hoogte van het bedrag zeg ik niet, maar dat was wel veel geld. Uwe Klie- mann, dreigde zelfs bij Hertha weg te gaan." die houding van de reusachti ge verdediger, die volgens Kessler een tweede Rinus Is rael kan worden, was opmer kelijk, maar niet onbegrijpe lijk. Kliemann geldt namelijk als een vereerder van Dettmar Cramer, de trainer coach die „Fifi" Kronsbein aan het be gin van dit seizoen zou opvol gen als technische man. Cra mer en Hertha werden het eens over een contract, maar voornamelijk omdat de Ameri kaanse voetbalbond hem een aantrekkelijk aanbod deed, besloot de oude trainer na minder dan een week zijn ver bintenis bij de Berlijnse club al weer te verbreken, zeer tot verdriet van de spelers en dan met name van Uwe Kliemann. De spelersgroep nam het ini tiatief om Cramer alsnog over te halen bij Hertha te blijven. Cramer ging inderdaad over stag, maar intussen had Hert ha al een contract afgesloten met Georg Kessler. Er ontstond daardoor een ui terst pijnlijke situatie, op dat moment probeerde de spelers door met de geldbuidel te i melen te bewerkstelligen dat Kessler zou opkrassen, óm plaats te maken voor Cramer. „Maar op die aanbieding ben ik niet ingegaan. Ik stond er perse op bij Hertha te gaan werken, al vonden de spelers dat niet zo leuk. Bij het begin van het seizoen wa$ alles en iedereen dus tegen mij. Maar er is intussen teveel veran derd. Nu is de verhouding werkelijk uniek." Ten tijde van de moeilijkhe- West Berlijn, waar hij dankzi| de prestaties bij Hertha BSC In kor te tijd een gevierd man werd. Zo gevierd, dat hij In een tilm een rol mocht spelen van een met medailles behangen personage. Sindsdien heet Kossler Sir Georg. „En als we kampioen worden, wordt ik Lord Georg". den over de opvolging van Kronsbein ontstond de mythe dat Dittmar Cramer uit louter vriendschappelijke motieven Kessler had aanbevolen als zijn opvolger. „Maar", spreekt Kessler tegen. „Je moet niet vergeten dat Cramer er zelf alle belang bij had dat hij met een trainer op de proppen kwam. Dan kon hij wegDat kun je moeilijk aanbevelen noemen. Trouwens, mijn naam was bij Hertha al lang bekend. Twee jaar geleden zou ik er al gaan werken, maar omdat Kronsbein toen nog een contract had, is dat niet door gegaan. Enfin, Cramer vertrok tenslotte toch naar Amerika en hij verzekerde dat hij drie jaar lang geen Bundesliga club zou trainen. Nou, hij zit inmiddels bij Bayem Mun chen. Met die ploeg speelde hij de eerste uitwedstrijd uitgere kend tegen ons. Kun je je voorstellen hoe dat hier in Berlijn is overgekomen...Hij is uitgefloten." Georg Kessler verhaalt het op een manier die bewijst dat hij zich „bevrijd" voelt: Hij praat vrijuit. En hij lacht...Een ver mogen dat hij in zijn Neder landse tijd niet bleek te bezit ten. Dat hij althans (te) zelden demonstreerde. De Kessler van nu is niet meer bang dat hij verkeerd zal overkomen. Daarom ook durft hij binnen kort een boek op de markt te brengen waarin het nu eens niet alleen om droge oefenstof en technisch- tactische zaken gaat. Er is ook plaats inge ruimd voor een stuk persoon lijke visie en persoonlijk her inneringen. Kessler: „Het wordt een boek je in de populaire prijsklasse. Een gulden op tien gaat het kosten. Nee. het wordt niet uitgegeven door Axel Sprin ger, waarmee Hertha BSV een contract heeft. Die verbintenis bestaat trouwens al jaren en houdt niet in dut Springer het nieuws over Hertha exclusief krijgt. De andere kranten ko men ook ruimschoots aan bod. Wat dat contract met Springer inhoudt, weet ik trouwens niet eens. Ik weet wel dat ik geen overeenkomst heb. Voor dat boek heb ik al een goede be kende die het wil uitgeven. 100.000 worden er zo van ver- kocht." Een verwachting die boud klinkt, maar stellig zal worden bewaarheid. Want de markt is - met name in West Berlijn - zeer willig. En daar heeft Kes sler dan zelf voor gezorgd. HAKRY BRINK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11