Voor Russen is Oslo voorbereiding 01. Spelen Piccolo in opstand tegen de semi-metro Vultink kon zich handhaven Havelange komt praten HYS-Intervam VIJFDE RIT KLEINE DERKSEN Sylvia Burka niet naar w.k. Assen miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Crossploeg Willem II Tafeltennissers blijven winnen NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 LE1PSE COURANT PAGINA 1(1 llllllllllllllillllllll Wladimir Orlov verdiende eens zijn sporen Nu staat hij ernaast, als supervisor van de trainers die al hard werken aan de Spelen van OSLO - De dag voor het wereldkampioenschap schaatsen reden de meeste hardrijders zich slechts wat los maar de Russen trainden dat de stukken eraf vlogen. Op de piste van Valle Hovin - het Bisletstadion is verboden terrein voor trainingen - leidt trainer Barishev zijn pupillen nog vele keren rond. Dezelfde vier rijders van het Europese toernooi in Heerenveen moeten de I Russische eer ook in Oslo hooghouden. De tijd van Viktor Varlamov op dc 10 km. in Heerenveen heeft in Rusland indruk gemaakt. Trainer Barishev: „Iedereen was blij, want het was een Russisch record voor een laag gelegen baan". Dat was overigens niet het enige waarover vooral de Russische trainers, onder wie supervisor Wladimir Orlov, zich verheugd toonde. De winst op de tien kilometer van debutant Varlamov betekende ook een erkenning van de trainingsaanpak, die vooral voor de Olympische Spelen volgend jaar werd opgezet. Barishev geheimzinnig: „Daar wil ik eigenlijk niet op ingaan. Ik kan wel zeggen dat we iets veranderd hebben". Wat precies de veranderin gen zijn wilde Barishev niet zeggen. Wel dat de Russische ploeg zich niet meer zo lang had opgehouden in Alma Ata. Barishev: „De meeste trainingen hebben we in Noorwegen gehouden, dat is o.a. een van die veranderingen in onze training". Het is in ieder geval wel duidelijk dat de Russen met het oog op de Spelen minder waarde hechten aan een wereldtitel. Wladimir Orlov: „Er zal niet gestreefd worden naar een totaaloverwinning maar meer naar het winnen van afstanden. De Spelen immers kennen nog altijd geen meerkamp". Om die top straks te kunnen halen, zijn de Russen ver voor dit seizoen hard aan het werk gegaan. In september al werd met de ijstraining in Alma Ata begonnen bij een temperatuur van twintig graden boven nul. Later zijn de omstandigheden verzwaard en meer in ove-eenstemming gebracht met die waaronder nu het wereldtoemooi wordt gehouden. Een grote groep wetenschapsmen sen begeleidde de Russische hardrijders gedurende dit seizoen om een zo optimaal mogelijk voorbereide ploeg te krijgen voor de Olympische Spelen. Het is ook zo goed als zeker dat de ploeg, die nu de grote toernooien afreist, bijeen zal blijven, in tegenstel ling tot voorgaande jaren toen er nogal veel wisselingen waren. Barishev: „Er is ook niet zo veel keus. Varlamov zit er nu pas bij. terwijl hij zich in voorgaande jaren in selectiewedstrijden afviel". Voorlopig is het nu wel Viktor Varlamov, klein van postuur, die heeft aangetoond dat de aanpak van de nieuwe trainingswijze op de Olympische Spelen succes moet gaan afwerpen. De Russen lijken dan ook echt te gaan komen, al is de gretigheid van het pakken van de wereldtitel naar de achtergrond gedrongen, wat ook komt door het feit, dat de Russen niet een echte topman in hun midden hebben. Gisteren, op het kunstijs van Valle Hovin. bleek die gespecialiseerde aanpak. Viktor Varlamov hield zich vrijwel alleen met het stayerswerk bezig, terwijl de anderen meer aandacht aan het kortere werk besteedden. Barishev: „Ik kan niet zeggen of Varlamov onze man wordt op de °d 'if Olympische Spelen voor de lange afstanden. Dat is ons geheim RuSSISChe en daar wil ik niet over praten". Innsbruck, ton de wit Oslo, Het aantal landen dat deelneemt aan het toernooi om de wereldtitel schaatsen is gereduceerd tot zestien. Bel gië en Zwitserland hebben zich teruggetrokken zodat Franz Krienbühl, Walter Birk en Gilbert van Eesbeeck niet van de partij zijn. De loting voor de 500 m„ wat betreft de voornaamste ritten, had tot resultaat: eerste rit Overend(Can) - Vladimirovt- Rusl), tweede rit Claeson(zw) - Hirate(Japan), vierde rit Sjoe- brend(Noorw)-Storholt(- Noorw), vijfde rit Kleine(Ned)- Derksen(Ned), zesde rit Varla- mov(Rusl)-Garroll(VS), zeven de rit Kondakov(Rusl)-Wun- derlich(ODld), achtste rit Vriend(Ned) - Stensen(Noorw), negende rit Kuipers(Ned)- Sandler(Zw), tiende rit Ivano- v(Rusl) - SchwarzfWDld), der tiende rit Salakka(Finl) Carlsson(Zw). Op de 5000 m. was de loting van de Nederlanders: eerste rit Kleine-Sjoebrend, vijfde rit Kuipers-Claeson, zevende rit Storholt-Vriend, negende rit Derksen-Varlamov. Andere in teressante ritten: Vladimirov- Ivanov(3e), Stensen-Sandle- r(8e). OSLO De Cana- ook op de wk in Oslo. van ons verteld. Vo- dese hardrijdster De in Winnipeg wo- rig jaar' was het al i Sylvia Burka zal niet nende Jorritsma: min of meer fout, deelnemen aan het ..Gebrek aan motiva- maar daar hebben ze wereldtoemooi da- tie zou je kunnen zeg- kennelijk niets van mes in Assen. Zij is gen en dat gaat ten geleerd. Vooral voor door haar Neder- koste van de andere Burka is het jammer, landse trainer Jorrit rijders in de ploeg, want zij was een van Jorritsma afgelopen de kandidaten voor week naar huis ge- Als ze teleurgesteld de titel geweest, stuurd in gezelschap zijn, moet niet de he- Maar aan ondermij- van de twee meest le ploeg daaronder nende geesten heb- talentvolle hardrij- lijden. Ik heb ze. toen ben we niets in de ders, Cassan en Bar- wij in Inzeil zaten, ploeg", ron, die in november nog naar Innsbruck Van de Russinnen zal in Inzeil al een tijd gestuurd om daar te Nina Statkevitch niet van 7.32 noteerde op trainen maar daar in Assen starten. De de 5 km. hebben ze allerlei oud-wereldkampioe- Zij ontbreken dan vreemde verhalen ne is in verwachting. Kindertheater Psst maakt toneelfeestje van theater probleem in het HOT De Metromaan toont Piccolo een model van de semi-metro. de boosdoener die Herman Frank en het HOT bedreigt. DEN HAAG Het begint Picco lo zo langzamerhand echt te gek te worden. De witte clown die in het Haagse HOT-theater nu al vier seizoenen lang op de zondagmiddag het zeer jonge volkje vermaakt, aan het werk en aan het denken zet heeft er schoon genoeg van. Piccolo en mét hem achter de witte clownskop acteur en schrijver Herman Frank komt vanaf zondag a.s. in opstand tegen een vijand die hem bijna op de lip zit. De wekelijkse tegen strever van Frank's Kinder theater Psst heet ditmaal „Me tromaan". Niet zomaar een leuk bedacht naampje voor een fictief perso nage, maar een meneer die te gen het eind van Piccolo's nieuwste première uit z'n rol valt en zegt: „Ja jongens, nou zijn we wel allemaal leuk een toneelstukje aan 't spelen, maar dit is écht". Hoe echt kan de bezoeker aan HOT-directeur Ricardo Nastasi vragen: hij zal zeer bezorgd antwoorden dat het HOT dan wel vijf jaar be staat en aan een feestje toe is, maar dat niemand weet wat er met het HOT moet gebeuren. De denderbaan voor de semi- metro ligt als een soort horizon taal Zwaard van Damocles naast de deur. De gemeentelij ke Metromanen gaan hun gang; in naam van de vooruitgang op weg naar de volgende halte Maar het HOT kan niet meerij den. Herman Frank heeft die zeer reele problemen weer eens ver pakt in een brok kindertheater vóór en dóór kinderen. Hij be gint met een kaal toneel, on geschminkt, en vanuit dat nie mandsland bouwt hij zijn spel letje op. Het HOT gaat feestvie ren. Maar dan arriveert de Me tromaan om zijn tramlijnen uit te leggen over de vloer van het toneel. Tegelijkertijd denderen via de luidsprekers de tramwa gens al door de denkbeeldige bochten. Jawel, dit géét gebeu ren. Hij laat het publiek mee maken wat het is om van je eigen speelplek verdrongen te worden. Maar niemand zit bij de pakken neer want de acteurs van Kindertheater Psst halen zo'n dertigtal kinderen uit het publiek en trekken de goochel- doos met alle toneel trucs open. Het feest moet doorgaan. De kinderen vormen een eigen tamboerkorpsje, een levende feestverlichting, er komt een vrouwelijke gewichtheffer van een meter hoog aan te pas en het voltallige resterende pu bliek op de tribunes wordt uit genodigd de toneelvloer te be zitten en tegelijkertijd de daar gelegde tramlijnen te bezetten. En het wordt inderdaad een feest, maar het slotlied van Pic colo en publiek heeft veel van een strijdkreet met het refrein: „Geef ons de ruimte om te spe len, wij willen een nieuw HOT!" Bedoelingen Sylvia Burka, door trainer Jorritsma naar TROYES Vultink en Van der Smissen kunnen het in en buiten de bil jartzaal goed met elkaar vinden. Dat bleek ook uit de partij, die zij giste ren, op de tweede dag van het wereldtoemooi 47/2 in Troyes, tegen el kaar speelden. Van der Smissen legde Vultink niets in de weg zodat (Van onze sportredactie) VALKENSM AARD - Roger de Coster, die het afgelopen sei zoen voor de derde maal we reldkampioen motorcross in de zware klasse werd, zal het sei zoen 1975 uitkomen voor Wil- lem II. Behalve De Coster engageerde de Valkenwaardse fabriek ook de gebroeders Toon, Paul en Frans Karsemakers, Hennie Beekmans, Frans Goossens en Mark Tijssen. Voorts kregen nog enkele junioren een con tract. Willem II contrakteerde zowel renners van de KNMV als van de NMB. CALCUTTA - Sensatie in het wereldtoemooi ta feltennis in Calcutta. Hongarije versloeg bij de heren Japan met 5-3, Tsjecho-Slowakije won met 5-3 van de regerende wereldkampioen Zweden. Voor Nederland blijft het sein op groen staan. Er werd met 5—2 van Nigeria en van Hongkong met 5—1 en met 5—0 van Wales gewonnen. De dames versloegen Singapore met 32 maar verlo ren met dezelfde cijfers van België. De wedstrijd tegen Nigeria was buitengewoon lastig. De Afrikanen worden bijgestaan door twee Chinese coaches, die al enkele jaren bij wijze van ontwikkelingshulp in Lagos verblijven. Het spel van dc aalvlugge Nigerianen gaat inderdaad met sprongen vooruit, maar bedreigen konden zij de Europese middenmoter Nederland nog niet. Grote man in de Tigerman-équipe was opnieuw Bert van der Helm. In de vijf landenwedstrijden heeft hij tot dusver geen game verloren. Deken liet het tegen Nigeria daarentegen enigszins afweten door in de derde game tegen Obissanya een voorsprong van 1917 te verspelen Tegen Wales kende het trio Van der Helm—Hopman—Van Slobbe geen GAME 31—29 Dc Nederlandse dames verrasten tegen Singapore, maar lieten het tegen België afweten. In de veel te warme sporthal, waar de airconditioning niet werkt, en waar van 's morgens negen uur tot 's avonds tien uur elfduizend mensen aanwezig zijn, wisten Marjan van der Vliet en Nora Bakker aanvankelijk geen raad met het puur Aziatische spel van de meisjes uit Singapore. De zege werd binnengehaald in het dubbelspel, een uiterst span nende affaire, omdat in de derde game bij de stand 25—25 de tijdregel in werking trad. Marjan van der Vliet en Nora Bakker zegevierden met 31—29. een extreem hoge uitslag. Tegen België lukte het minder De jeugdige Marie- France Germiat won haar beide enkelspelen en met haar zusje Veronique ook het dubbelspel Sonja Heltzel had de laatste weliswaar verslagen. de achterstand was niet i Plan Nederland en België W.K. voetbal DEN HAAG De voorzitter van schap voetbal in 1978 te orga- de FIFA. de Braziliaan Joao niseren. Havelange, zal op 14 en 15 Gisteren is echter in Zurich be- april een bezoek brengen aan Nederland. Zijn reis houdt ver band met de plannen van Ne derland en België om het toer nooi om het wereldkampioen- kendgemaakt, dat er, met achtneming van het eerste recht van Argentinië.pas eind april tijdens een vergadering in Dakar (Senegal) een beslissing zal worden genomen. Tijdens twee vergaderingen zijn de ge zamenlijke plannen van Neder land en België - voor de Belgen waren aanwezig de heren Wou ters en Petit en voor Nederland KNVB-voorzitter Meuleman - besproken en toegelicht. Den Haag - HYS-Intervam heft gisteravond in het duel tegen het Duitse KEV Krefeld om de Coupe International onnodig met 8-6 verloren. De Haag se ploeg stelde vooral in de tweede en derde periode erg teleur. De 1500 toeschouwers zagen een enthousiast star tend HYS, dat in de eerste periode een voorsprong van 3-0 opbouwde. Paul Rusche opende uit een voorzet van Ron Krikke de score. De Duitsers speelden bijzonder matig en maakten fout op fout, waardoor Krikke in de gelegenheid werd gesteld de voorsprong tot 3-0 te vergroten. HYS-Intervam weigerde echter in de tweede periode de Duitsers definitief op achterstand te zetten. Kremershof had even voor rust de achterstand tot 3-1 ver kleind. Samen met Dick Decloe trok hij in het begin.van de tweede periode de stand weer in evenwicht, waarna wederom via Kremershof de Duitse voorsprong werd bewerkstelligd. Hoewel Bakker HYS weer op gelijke hoogte bracht, sloten de Duitsers de tweede periode toch winnend af (6-4). De laatste speelperiode verliep vrij onrustig door het af en toe grove spel van de bezoekers. Scheids rechter Burger bestrafte het een en ander niet naar de wens van het publiek, dat de man met bierblikjes bestookte toen hij Jerry Schaffer naar de strafbank zond. HYS-Intervam kon geen vuist meer maken. Er waren onnodig veel misverstanden binnen de Haagse ploeg te bespeuren. De doelpunten van Paul Rusche en Jerry Schaffer konden Krefeld echter niet meer van de verdiende zege (8-6) afhouden. Andere uitslagen: Orwo-NN Nijmegen 5-6 (Neder landse competitie), GYS-Triantha 8-5 (prom.-degr. le divisie), Hilburg-Brussel 5-2 (Coupe Nationale Nederlanden). deze zijn moyenne kon opschroeven naar 120. [et was voor Vultink tevens de revanche voor de nederlaag die hij in het toernooi om de Ne derlandse titel had geleden. De Westduitser Hose vestigde de aandacht op zich door Dufetelle te verslaan in een beurt waar door hij zijn naam kan laten bijschrijven op de lijst van Eu ropese recordhouders, die ge staag blijft groeien. Connesson blijft het uitstekend doen. Met zijn twee winstpartijen steeg zijn moyenne boven de 100,-. Hoe gevaarlijk Hose is, onder vond Vultink in zijn nachtpar tij, want het wordt elke dag bar laat in Troyes. Vultink begon met een 0, Hose met 219. Vul tink had moeite de ballen in positie te krijgen maar toen dat eenmaal was gebeurd, had hij toch slechts drie beurten nodig. Uitslagen: Connesson 400—Siebert 7(2 beurten). Gal vez—Wescn beek 367 (11). Vultink 400—v. d. Smissen 15 (2). Hose 400—Dufetelle 65 (2), Con nesson 400—Wesenbeek 85 (3). Gal- vez 400—S.ebert 212 (14). v.d. Smis sen 400—Dufetelle 316 (4). Vultink 400— Hose 239 (3). Na vier ronden is de stand: 1 Vultink 8. 400, 123.07; 2. Connesson 6. 349. 112.57; 3. Galvez 6. 271. 28 44; 4 Hose 4. 400. 74.71; 5. Van der Smissen 4, 223, 47.26; 6 Dufetelle 2. 185, 36.30; 7. Siebert 2. 126, 22.59; 8. Wes^.ibeek 0. 113. 26.73. Starlift begon met nederlaag SOFIA De Nederlandse volley balkampioen bij de heren, Star- lift Blokkeer uit Rijswijk, is gisteren in Sofia het halve-fina- letoernooi om de Europese be ker begonnen met een neder laag tegen titelhouder CSKA Moskou. De Russen wonnen met 3-0 (15-11, 15-12, 15-10). Re- sovia (Polen) versloeg Slavia Sofia (Bulgarije) met 3-2 (15-10, 17-15, 5-15, 2-15, 16-14). In Rome verloor Interlance met 3-1 van Riga (Rusl) in de halve finalepartij bekerwinnaars. Weer races in Tubbèrgen (Van onze sportredactie) TUBBERGEN Naar wij uit betrouwbare bron hebben ver nomen, zullen de internationa le motorraces van Tubbergen definitief op zaterdag 24 mei worden gehouden. Het bestuur van de Stichting Circuit Tub bergen heeft een gesprek gehad met Gedeputeerde Staten van Overijssel, dat resulteerde in toestemming voor de races. Zoals bekend moest Tubbergen drie jaar geleden op gezag van Gedeputeerde Staten van Overijssel stoppen. Tabaksreklame In Noorwe gen mogen vanaf juli in de pers geen advertenties meer worden opgenomen voor tabakswaren. In januari van het volgend jaar mag ook op aanplakbiljetten geen reclame voor tabak meer worden gemaakt. Herman Frank is op een zeer eigenzinnige en tot nu toe ui terst succesvolle manier met z'n kindertoneel bezig. Subsidie heeft hij niet, maar hij krijgt van het HOT een budget toege meten waaruit hij z'n voorstel lingen op de zondag financiert. Zelf speelt hij bij de Haagse Comedie, terwijl zijn medeac teurs liefhebbers zijn, die hun dagelijkse werk op de zondag middag ruilen voor kinderthea- ter-met-meer-bedoelingen. Want problemen worden niet uit de weg gegaan. Of het nu om on derdrukking, de vrouw in de mannenmaatschappij of om het HOT gaat, het jonge publiek en hun ouders kunnen altijd met iets naar huis om over te den ken. Niet dat Herman Frank ze dwingt, want het theaterplezier, en zo mogelijk het zelf mee doen, staat op de voorgrond. En zijn stellingname slaat aan. Na de eerste try-out van zijn nieu we programma „Piccolo en de Metromaan", kwamen er al reacties van bezoekers. Herman Frank: „Een hoop mensen blij ken helemaal niet van die pro blemen rond het HOT te weten. Moet het HOT weg" Komt er een metro? Met die vragen kwamen ze na afloop naar me toe". Het bewijst weer eens dat het mes bij Kindertheater Psst aan twee kanten snijdt. Niet voor niets kreeg Herman Frank eind vorig jaar een prijs van de Haagse Dolle Minagroep voor zijn kinderstuk „Piccolo en de Fee Minista". Als er een vereni ging voor Het Behoud van Onze Weinige Theaters in Den Haag bestond en die zou er eigen lijk best mogen zijn dan zouden ze niet veel moeite heb ben met hun eventuele prijs. Ook die zou zeer wel naar Pic colo-Herman Frank kunnen gaan die opkomt voor „zijn" theater: Eén vaste, ongehinder de speelplek voor ouders en kinderen. De gemeente mag zeggen waar. BERT JANSMA Derde ronde KNVB-beker AZ'67—rTelstar FC Den Haag—Roda JC Wageningen—PSV Sparta—FC Utrecht FC TwenteFeyenoord (8/2) Eerste divisie FC Dordrecht—Heerenveen Engelse League Burnley—Leicester City Derby County—Leeds United Liverpool—Ipswich Town Luton Town—Newcastle United Manchester CityEverton Middlesbrough—West Ham United Tottenham Hotspur-Stoke City Wolverhampton W-Arsenal De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10