Omvang criminaliteit komt in onderzoek Nog151 dagen_ Ccidóe Qowurnt Dr. Moerman laat zich geen kwakzalver noemen DUITSLAND BRENGT "NICOTINEVRUE" SIGARET OP MARKT Zeevisvangst blijft beperkt VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 LE1DSE COURANT PAGIM 9 (van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Duitsers zul len het eerste volk ter wereld zijn, dat het ge zondst kan roken. Over enkele dagen zal de toch al bonte markt nog ver rijkt worden met het merk, dat door de fabri- kant 'de eerste nicotine- vrije sigaret ter wereld' wordt genoemd. Deze bewering berust weliswaar niet helemaal op waarheid, maar wettelijk heeft de fabri kant het gelijk aan zijn kant De Bonner paragrafen over ge notmiddelen schrijven namelijk merkwaardig genoeg voor, dat een 'nicotinevrije' sigaret niet meer dan een tiende procent nicotine in de tabak mag heb ben. Aangezien de fabrikant niet uit de doeken wil doen hoeveel nicotine er nu precies in zijn nieuwe product zit, ver moeden insiders, dat hij net onder deze grens zit. Toch is deze sigaret wel een op zienbarende vernieuwing, want hij bestaat uit pure takbak zon der surrogaatmiddelen, terwijl het geringe nicotinegehalte ook niet aan een bijzonder zware filter te danken is. De produ cent is Heuerburg, die echter een dochter is van de Ameri kaanse Reynolds. Daarom zal de sigaret de naam 'Reynolds nr 1' dragen. Heuerburg bouwt speciaal voor dit merk een nieuwe fabriek in Trier, die 15 miljoen mark kost Hier wordt ook streng het geheim behoed om het door Reynolds ontwik kelde procédé om de nicotine grotendeels aan de tabak te onttrekken te bewaren Overigens beleeft de sigaretten- markt hier dezelfde polarisatie als de politiek. Terwijl de fir ma's met elkaar een strijd op leven en dood leveren om de lichtste sigaret aan de man en meer nog aan de vrouw te bren gen, zijn zij onder elkaar ook slaags geraakt om de hoogste omzet in de zwartste sigaret te scoren. 'Hans Heuerburg' wil nu kennelijk aan twee walletjes roken, want tot nu toe werden er door deze firma alleen maar krachtige sigaretten aangebo den. Hongerstakers IRA naar hospitaal DUBLIN (UPI) Vijf ernstig zieke gedetineerden van het Ier se republikeinse leger die in hongerstaking zijn, zijn gister avond van de gevangenis van Portlaoise ten zuiden van Du blin, overgebracht naar een na burig militair hospitaal. Kort tevoren hadden omstreden berichten de ronde gedaan dat het IRA twee Ierse ministers zou doden als een van de gede- tineerden in de gevangenis zou overlijden. De IRA-gedetineer- den zijn ondergebracht in het hospitaal op het terrein van het legerkamp van Curragh. Daar lag al de 27-jarige Patrick Ward, een IRA-extremist, die er na 36 vastendagen zeer ernstig aan toe is. Duits disconto verlaagd .FRANKFORT (REUTER) - De Westduitse Bundesbank heeft vandaag het disconto met een half procent verlaagd tot 5,5 procent en haar beleningsrente met een half tot 7,5 procent. Op 20 december werden beide ta rieven eveneens met een half procent verlaagd. Het disconto is de officiële rente van de centrale bank voor le ningen aan de handelsbanken. De beleningsrente geldt voor leningen die de banken bij de centrale bank opnemen tegen onderpand van effecten. De politie van Opsterland is erin geslaagd een groot aantal inbraken in de drie noordelijke provincies op te lossen. De teruggevonden buit had een totale waarde van 80.000 gulden. Onder de voorwerpen bevonden zich onder meer radio's, televisitoestellen, een leren bankstel, antiek, gereedschap en hobby-machines. MINISTER VAN JUSTITIE: (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag - Minister van voelens over de crimina liteit bij vele kamerleden wat te verzachten. Agt (Justitie) heeft giste- Bij de verdediging van zijn ren in de Tweede Kamer begroting zei hij dat de geprobeerd de onrustge- statistieken over de cri- Spion De 28-jarige Faad Ha- muda is ter dood veroordeeld nadat hij schuldig was bevon den aan spionage voor Israël, zo j is in kringen van de nationale veiligheidsdienst in Cairo verno- Eiffeltoren De Eiffeltoren zal een nieuw „verfje" krijgen. Een 1 ploeg van 30 schilders zal in het voorjaar beginnen met het kar- j wei dat drie jaar in beslag zal 1 nemen en waarvoor 52 ton verf nodig zal zijn. en dan stuift dit lieve huismoedertje voor de vierde keer op waterski's over de Adriatische Zee onder applaus van echtgenoot en kinderen die op het strand van Cattolica hun ogen niet kunnen geloven. Als u over 151 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, "n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij zal proberen op de aanstaande internationale conferentie over de beperking van de zeevisvangst voor Nederland er zoveel mogelijk uit te halen. Hij erkende gisteren in de Tweede Kamer echter, dat de internationale beperkende maatregelen dringend noodzake lijk zijn om de roofbouw op de zeeën tegen te gaan. |Een aantal Nederlandse vissers zal hun bedrijf in verband met de beperkende maatregelen niet kunnen voortzetten. Voor deze vissers geldt in ieder geval de rijksgroepsregeling zelfstandigen. iEen werkgroep bekijkt thans of samenwerking tot stand kan komen tussen Nederlandse en buitenlandse visserijbedrijven. Over het inzetten van Nederlandse vissersschepen bij de Nederlandse Antil- len zal minister Van der Stee overleg plegen met zijn collega Pronk I van Ontwikkelingssamenwerking. De minister erkende verder dat de uitgifte van mosselpercelen in de Waddenzee voor gedupeerde kwekers uit het Oosterscheldebek- ken niet zo vlot verloopt. Voor het nieuwe mosselseizoen komt er in ieder geval een nieuwe compensatieronde. jWel wordt ondertussen aan een structuurplan voor de visserij op de Waddenzee gewerkt. Transport-cao vastgelopen DEN HAAG Het cao-overleg in het beroepsgoederenvervoer is gisteren vastgelopen. Voor een nieuwe bijeenkomst is nog geen datum vastgesteld. De werkgevers hebben een loons verhoging aangeboden van 20 procent, een hogere overuurbe loning, verkorting van de wer kweek van 42 naar 40 uur en twee dagen meer vakantie. Het geschilpunt waarop het overleg is afgebroken, is het tijdschema waarin de loonachterstand moet worden ingehaald. De vakbonden hebben steeds ge steld, dat er een achterstand van zeker 100 gulden per week is, terwijl de voorstellen van de werkgevers neerkomen op 25 gulden. Steenpuisten veroorzaakten bederf van voedsel kopenhagen (ap) - Het staat vrijwel vast dat de voedselver giftiging aan boord van een ge charterde Jal-Jumbo Jet is ver oorzaakt, omdat de in het ont bijt verwerkte ham op de lucht haven Anchorage in Alaska is behandeld door een kok met steenpuisten op zijn handen, zo hebben de Deense gezondheids- autoriteiten bekendgemaakt. Kort nadat de Boeing-747 maan dag op weg naar Parijs in Ko penhagen was geland, werden 144 Japanse passagiers met min of meer ernstige vergiftigings verschijnselen naar ziekenhui zen vervoerd. Zes patiënten, ou dere passagiers bij wie de be smetting door een geringe weerstand ernstiger was. wor den nog in de Deense hoofdstad verpleegd. Vier van hen zullen vrijdag worden ontslagen, de overblijvende twee pas over mi nimaal een week. Jackson stelt kandidatuur president WASHINGTON (DPA) - Als vierde democratische politicus heeft gisteren de 62-jarige Ame rikaanse senator Henry M. Jackson officieel te kennen ge geven, dat hij zich kandidaat stelt voor de democraten met het oog op de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen in 1976. [n een televisieuitzending van vijf minuten zei Jackson, dat hij zich als president vooral om „de kleine man" zal bekomme ren. De republikeinse regering verweet hij, in de afgelopen zes jaar de industrie en de grote maatschappijen bevoordeeld te hebben. minaliteit geen juist beeld geven van wat er werkelijk aan de hand is. Daarom wordt door het wetenschappelijke on derzoek en documenta tiecentrum van het mi nisterie van Justitie een omvangrijk onerzoek ge houden naar de werkelij ke omvang van de crimi naliteit en naar de fakto- ren die van invloed kun nen zijn op de geregi streerde misdadigheid. Minister van Agt noemde enkele faktoren die het beeld over de geregistreerde criminaliteit kunnen vertroebelen. Zo houden de criminaliteitscijfers aldus de minister nauw ver band met de aangiftebereidheid van het slachtoffer. Als die be reidheid toeneemt, dan zal stijging van de criminaliteit vol gens de politiestatistieken te zien zijn. Bij een afnemende bereidheid ziet men het omge;- Ook is volges hem de hoogte van de opsporingsinspanning van de politie van invloed op het cijfer. Bij een opvoering van die inspanning zullen meer mis drijven worden opgespoord. De minister kondigde aan dat om een werkelijk inzicht in de cri minaliteit te krijgen in voor- en najaar slachtofferstudies wor den verricht. Uit thans reeds beschikbare gegevens is komen vast te staan dat voor bijvoor beeld inbraak, agressie op straat en fietsendiefstal nauwe lijks sprake is van een stijging, hoewel de officiële CBS-gege- vens wel een stijging te zien Bouw van Bijlmer bajes gaat door DEN HAAG De plannen met betrekking tot de „Bijl- mer-bajes", blijven onver anderd. Dat heeft staatsse cretaris Glastra van Loon (Justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten we ten. Dat betekent dat de staatssecretaris niet bereid is rekening te houden met de aktiegroepen die zich te gen de bouw van dit huis van bewaring keren. Het belangrijkste bezwaar is dat de Bijlmerbajes een hoogbouw wordt; dat zou gezien de isolerende werk ing een ongewenste invloed kunnen hebben op de gede tineerden. worden naar de preventie van de criminaliteit. Als eerste pro- jekten zijn ter hand genomen: een onderzoek naar bankover vallen en auto-diefstallen. Daar bij zal speciaal worden gelet op omstandigheden die het plegen van dergelijke misdrijven be vorderen. BREZNJEV GAAT MAANDAG WEER AAN HET WERK LONDEN (AFP) Volgens de Daily Telegraph hervat de Rus sische partijleider Leönid Breznjev maandag aanstaande zijn werk, na hersteld te zijn van een aanval van longontste king die hem enkele dagen voor de vierentwintigste december, dag waarop hij voor het eerst niet meer in het openbaar werd gezien, velde. Benzineprijs België Met in gang van 8 februari wordt de superbenzine in België ongeveer anderhalve cent per liter duur der. Ook de prijs van zware stookolie wordt met ingang van die datum verhoogd en wel met ongeveer 3,50 per ton. Franse kunstmaan Na her haald uitstel is gisteren de Fran se kunstmaan „Starlette" van het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans-Guyana gelanceerd. Dit gebeurde met de nieuwe Franse draagraket „Diamant" Parlementair improviseren ANDERS DAN EEN GROOT DEEL van het bedrijfsleven zit het Nederlandse parlement met een goed-gevulde orderportefeuille; wat minder vriendelijk gezegd: onze volksvertegenwoordiging komt met haar werk niet op een bevredigende manier klaar. De voornaamste oorzaak hiervan zit hem in de werkwijze van de Tweede Kamer; een probleem dat al een paar tientallen jaren op het Binnenhof besproken en bestudeerd wordt, zonder enige merkbare verbetering. Want al is de procedure- via een openbare commissie-vergaderingen- tegenwoordig anders, het baat niets. NADAT ENKELE KAMERLEDEN geklaagd en tips gegeven hebben, is op 30 januari Kamervoorzitter Vondeling weer eens in zijn pen geklommen; hij constateert dat iedereen die het Kamergebeuren volgt, onte\Teden is: kamerleden, pers. regering en ambtenaren; dr. Vondeling vergeet (Bescheiden) zichzelf als voorzitter en (jam mer) de geïnteresseerde medeburgers. Vondeling doet de Kamer diverse suggesties, met name om van de begrotingsbehandeling minder een farce te maken; terecht, want in de eerste plaats lijkt het nergens op nu de Tweede Kamer in d.975 nog tien begrotingshoofdstukken moest afhandelen en wordt, in de tweede plaats het openbare werk van volksvertegenwoordi gers in ontoelaatbare mate een spelletje improviseren dat op tijdverlies gaat lijken. WAT DR. VONDELING MOEILIJK hard kan opmerken: er zou veel tijd gewonnen zijn, als Kamerleden hun krantenartikelen en televisieuitspraken als officiële bijlage bij een korte speech lieten opnemen en als het verboden werd detailvraagjes anders dan bij de schriftelijke voorbereiding op een begrotingsbehandeling te stellen. Want met bepaalde organisatorische beslissingen (meer vergaderde- gen, eerder mot de begrotingsbehandeling beginnen) kan dr. Vondeling wel iets bereiken. Maar ook dat baat niet, wanneer Kamerleden dan in hun bekende hobby's van naar de bekende weg vragen en voor de (lege) tribune praten, vervallen. Weeroverzicht DE BILT Op vele plaatsen in West-Europa daalden de tempe raturen in de afgelopen nacht enkele graden onder het vries punt Veel meer dan 5 graden vroot het echter vrijwel ner gens. In Frankrijk was de mi- niumtemperatuur echter 6 tot 7 graden boven nul. In het noord en van ons landdreven in de nacht wolkenvelden en mist binnen. In het heersende weerbeeld komt ook morgen nog geen belangrij ke verandering. Een hogedruk- gebied boven het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen blijft het weer in ons land beheersen zodat er in de komende nacht opnieuw lichte vorst zal optre den. Hierbij kan plaatselijk mist voorkomen, waardoor de middagtemperaturen daar en kele graden lager kunnen blij ven dan vandaag. Vooruitzichten voor zondag: Droog weer met lichte vorst in nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers: or zaterdag aantal uren zon 2 tot 9, min. temp. omstreeks min 2 graden, max. temp. omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent.- Kans op een geheel droog et maal 90 procent Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp. omstreeks min 2 graden. Max. temp. omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent SST" Twee doden en twee gewonden was de tol die een verkeersongeluk bij het Gelderse Varsseveld gisteren eiste. Op een onbeveiligde overweg botste een auto tegen een trein. Hierin het zwaar beschadigde wrak van de Daf, waarin de slachtoffers zaten. KORT GEDING NA INTERVIEW (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De therapie van dokter Moerman is een gevaar voor de volksgezondheid". „De kankertherapeut Moerman een kwakzalver noemen is een ontoe laatbare belediging". Met deze tegenstrijdige meningen stonden gisteren voor de Amsterdamse rechtbank de tegen- en voorstanders tegenover elkaar van de Vlaardingse arts C. Moerman, die door het bestuderen van duiven tot een genees wijze voor kanker meent te zijn gekomen. Dr. Moerman (82) had een kort geding aan gespannen tegen dr. A. de Groot (79), oud-in specteur van de volksgezondheid en voorzit ter van de Vereniging tegen de Kwakzalve rij. Op 4 januari heeft De Groot in een interview in onze krant Moerman tot de kwakzalvers gerekend. Letterlijk zei hij: „En dan is er ook nog de heer Moerman in Vlaardingen die kanker wil bestrijden door mensen duivenvoer te laten eten". Advocaat mr. W. Schuurman Stekhoven ver dedigde dr. Moerman: „Het is een kwalijke zaak dat De Groot alle „andere" genees kunst op één hoop veegt: kwakzalverij. Niet alleen de therapie van Moerman, maar ook acupunctuur en celtherapie, die al interna tionaal erkend worden. Hij heeft blijkbaar niet bijgehouden wat er allemaal veranderd is sinds hij zijn artsenpraktijk beëindigde. Hij had een open oog moeten hebben voor nieuwe ontwikkelingen. Met het brandmer ken van collega's maakt hij juist reclame voor de kwakzalverij". Kwakzalverij is volgens De Groot „weten schappelijk niet verantwoorde gezondheids bemoeienis". Alles wat niet officieel erkend wordt wijst hij af als een gevaar voor de volksgezondheid. „Niet de persoonlijke inte griteit van Moerman betwijfel ik, maar wel zijn therapie. Het is ondenkbaar dat men een zo groot probleem als kanker te lijf kan gaan met een soort eenmansbedrijfje". Zijn advocaat wees er op, dat een in 1959 ingesteld onderzoekcommissie negatief geoordeeld heeft over de methode-Moerman. De genezende werking van diens therapie is volgens hem niet bewezen. Anders denken daarover de (oud>-patiënten van Moerman, van wie er enkelen op de publieke tribune zaten en die baat gevonden hebben bij dokter Moerman. Kanker is vol gens hem geen plaatselijke ziekte, maar een kwaal van het hele lichaam: een ontregelde stofwisseling die uitloopt in gezwelvorming. Door een streng dieet en toediening van medicijnen tracht hij die stofwisseling weer in goede banen te leiden, waarop het li chaam de gezwellen zelf weer vernietigt. Bij studie van duiven, die immuum blijken voor kunstmatig verwekte kanker, vond Moer man als juiste stoffen voor zijn medicijnen: jodium, citroenzuur, gist, zwavel en enkele vitaminen. Het kort geding beoogde overigens niet een oordeel te vragen over de juistheid van de therapie-Moerman, maar alleen een veroor deling van de belediging door dr. De Groot De uitspraak is op 21 februari. Minderjarigen verbergen blijft strafbaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie is niet bereid te bevorderen dat de strafbepa ling voor het verbergen van minderjarige kinderen wordt opgeheven. De socialist Roe thof had hierom per motie ge vraagd. Minister Van Agt Is van mening dat de huidige rechtspraak van de hoge raad voldoende waarborgen biedt voor het helpen van minderja rige kinderen die van huis zijn weggelopen. Die rechtspraak houdt in dat dc hulpverlener, die een minderja rig kind laat onderduiken, niet strafbaar is als hij dc justitie maar op de hoogte heeft ge bracht. Schrappen van de straf bepaling is volgens de minister een te drastische ingreep. Van Agt is ook niet van plan het te vondeling leggen van kinderen, als alternatief voor abortus, zoals de KVP heeft voorgesteld, te legaliseren. Commissie voor repatriëring Zuidmolukkers DEN IIAAG Zuidmolukkers die terug willen gaan naar In donesië moeten daartoe de mo gelijkheid hebben. Na overleg met Indonesië is daarom over eengekomen dat in Den Haag' en in Djakarta een Nederlands- Indonesische commissie zal worden gevormd die „de dia loog tussen Mol ukken in Ne derland en het Indonesische volk" zal moeten bevorderen. Aldus hebben minister Van Doorn (CRM) en staatssecreta ris Kooijmans (Buitenlandse Zaken) verklaard tijdens mon deling overleg met de vaste ka mercommissie voor CRM. Volgens de regering staat Indone sië „zeer welwillend" tegenover Molukkers die zich vrijwillig in Indonesië willen vestigen. Bin nen een jaar na definitieve ves tiging zouden zij het Indone sisch staatsburgerschap kun nen krijgen. De Nederlandse re gering staat afwijzend tegen het streven van Molukkers in Ne derland om een onafhankelijke Zuidmolukse republiek (de RMS) te vormen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9