Portugese officieren willen niet terug naar hun kazernes Drie meesterwerken gestolen uit bewaakt kasteel van Urbino Studentenstop bepaald door arbeidsmarkt ^Hulshoffwonep Gevechten in Peru kostten dertig doden LOTING BLUFT: Vastenactie '75 richt zich op "verandering" Jf 0PRUIMENGS l KOOPJES IN LEER! Randkrant VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Verrassingsprljs Den Haag: Spui Rijswijk: In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn Leftischendam: Leidsenhage .Roilerdarn. Eindhoven. Zwolle. Meppel. (Van onze correspondent) LISSABON In het manifest waarmee de Portugese officiersbeweging in april de bevrijding van het land proclameer de, is aangekondigd dat de militairen zich onmiddellijk na de vrije verkiezin gen binnen een jaar terug zouden trekken in hun kazernes om zich met hun echte job, de landsverdediging, be zig te houden. Maar het heeft er nu alle schijn van, dat zij nog wat op het poli tieke toneel zullen blijven. Ruim twee honderd vertegenwoordigers van de drie militaire wapens zijn gisteren begonnen met een debat over de vorm die de blijvende interventie van de strijdkrach ten in het politieke leven van Portugal moeten krijgen. Het kan een felle discus sie worden, daar twijfelt niemand aan. Maar over het principe, de noodzaak van militair toezicht op het „demokratise- ringsproces", daarover wordt nauwelijks geredetwist. Vele officieren vinden echter, dat de top-organen van de militaire beweging, de coördinatie-commissie voor het demo- cratiseringsprogram en het comité van twintig, te nauw betrokken zijn geraakt bij de praktische politiek. Ze zijn niet objectief genoeg gebleven in de felle par tijstrijd die de laatste maanden aan de gang is geraakt, vinden zij. De regering, die sterk gedomineerd wordt door militairen, doet volgens die critici te weinig om agitatie in de pers, radio, tv en op straat te vermijden. Ook het feit dat de strijdkrachten passief toezien hoe politieke vergaderingen soms onmogelijk worden gemaakt door met moord en doodslag dreigende betogers, wordt slecht geslikt door gematigde en behoudende militaire sectoren. Ze begin nen zich in toenemende mate de af scheidsrede van generaal Spinola, als president van de republiek, te herinne ren, waarin hij waarschuwde dat Portu gal op weg zou zijn naar een nieuwe dictatuur. De waarschuwing was enigszins overdre ven. De excessen die nu en dan in Portu gal uitbarsten, vallen alleen maar op omdat ze contrasteren met het idealisme waarmee het land uit de lange nacht van de dictatuur tevoorschijn kwam. De auto riteiten treden nu ook wat straffer op om rellen te voorkomen. Ze hebben de Cen trumpartij die onlangs het congresseren onmogelijk gemaakt werd door een groep linkse betogers, gezegd dat de bijeen komst nu onder alle militaire garanties plaats zal kunnen vinden. Gisteren heb ben de militairen ook een vijfdaags de monstratieverbod uitgevaardigd om de mariniers van de> NAVO-oefening „loc ked gate" de gelegenheid te geven om ongestoord te passagieren in Lissabon. Tegengif De progressieve militairen hebben een niet-onlogisch argument voor hun partij digheid ten gunste van links. „Portugal heeft een halve eeuw fascisme achter de rug. Het hele land is doordrenkt met een onbewuste angst voor alles wat vooruit gang en socialisme heet. Hoe kunnen onze analfabeten, die generaties lang een hersenspoeling hebben ondergaan, geacht worden vrij hun stem uit te bren gen? Velen zijn ook nog steeds doods bang voor de plaatselijke potentaten en voor de pastoor, en ze vrezen dat die er wel achter zullen komen wat zij gestemd hebben. Die angst willen wij eruit halen." De pro-communistische propaganda die nogal eens door de militairen ten beste gegeven wordt op plaatselijke voorlich tingsavonden, wordt dus beschouwd als een soort tegengif. Maar die uitleg kan de meer gematigde officieren niet bevre digen. Zij zijn verontrust over de mate waarop de communistische partij in de harde praktijk van het politiek bestel allerlei belangrijke slagen binnenhaalt. In vele openbare lichamen hebben zij hun leden op sleutelposities gekregen. Enkele weken geleden slaagden zij erin doorge drukt te krijgen dat het vakverbond in Portugal een eenheidskarakter krijgt Militair bewind De militaire top-organen spraken daarbij een beslissende stem. Enkele vooraan staande figuren uit de officiersbeweging lieten kortgeleden duidelijk merken dat zij voorstander zijn van een volslagen militair bewind en een linkse ideologie. Generaal Otelo Carvalho de Saraiva, de militaire gouverneur van Lissabon, zei dat de belangen van de bevolking niet behartigd kunnen worden door de politie ke partijen met hun egoïsme en hun eindeloze discussies. De invloedrijke ka pitein Vasco Lourenqo, die in alle belang rijke politieke instellingen van het land zitting heeft, kondigde aan dat de strijd krachten opnieuw een staatsgreep zullen plegen als de „reactie" de aanstaande verkiezingen wint Van zijn kant merkte de 45-jarige leger stafchef, generaal Carlos Fabiao echter op, dat het volk recht heeft op een volstrekt onpartijdig leger, dat het de kans geeft om zonder dwang of pressie zijn politieke vertegenwoordigers te kie zen in de overtuiging dat het leger hen in de uitoefening van het demokratische recht zal steunen. Het contrast tussen die meningen loopt als een diepe scheur door de Portugese strijdkrachten heen. Die is- zo diep dat sommigen vorige week vreesden, dat een coupe van rechtse militairen aanstaande was. Nu hebben de Portugezen een groot talent om gewelddadige botsingen, burge roorlogen, gewapende conflicten te ver mijden. Maar vooraanstaande politici noemen de toestand in Portugal nog steeds „ernstig en gevaarlijk." De lege lijst van Rafaels „Stomme meisje" in het kasteel van Urbino. „De geseling van Christus" LIMA (UPI) - Militairen heb ben gisteren geschoten op groepen jongeren die na de gevechten en rellen van woensdag plunderend door de straten in de binnenstad van Lima trokken. Er zijn nog steeds geen officiële cijfers bekend over het aantal doden en gewonden. Volgens onoffi ciële gegevens zijn er woens dag minstens 30 doden geval len. Krachtens de staat van beleg die de linkse militaire regering van Peru woensdag afkondig de, zijn alle grondrechten op geschort en mogen er in de stad geen bijeenkomsten in het openbaar gehouden wor den. De regering bepaalde dat donderdag een vakantiedag voor iedereen is en beval de inwoners van Lima buiten de binnenstad te blijven. Toch trokken groepen jongeren naar het centrum, waar zij tussen de resten van de woens dag in brand gestoken winkels naar dingen zochten die van hun gading waren. Zwaar be- Enorme rookwolken stijgen op in het centrum van Lima na de ongeregeldheden van de afgelopen dagen. wapende politie-eenheden die van het binnenland naar Lima waren gebracht om de daar gelegerde troepen te verster ken, openden toen het vuur op de plunderaars of daarbij slachtoffers zijn gevallen is niet bekend. Brandweerlieden waren gister morgen nog bezig een grote brand, gesticht bij het Plaza San Martin, te blussen. Maar weinig zaken waren gisteren in de binnenstad open. Voor de bakkerijen stonden lange rijen mensen. De regering heeft de militairen en de poli tie het recht gegeven huizen te doorzoeken. Er mogen ook ar restaties verricht worden zon der gerechtelijk bevel. De gevechten en rellen van woensdag braken uit toen sta kende politiemannen zich niet wilden overgeven aan een mi litaire eenheid. De politieman nen die zich in een gebouw verschanst hadden, eisten meer loon, betere "werkom standigheden en het ontslag vari een generaal die een poli- tieman een klap had gegeven in het bijzijn van journalisten. Emigratie van Antillianèn naar Nederland ,,niet gelukkig" SCHIPHOL (ANP) Minister De Gaay Fortman (binnenland se zaken) vindt het een weinig gelukkige gedachte werkloze Antillianèn naar Nederland te halen om hen te laten profiteren van de goede sociale voorzienin gen hier en hen later, na scho ling, weer naar hun land te la ten teruggaan. Het voorstel is gedaan door de CuraQaose par tij PSD, die zitting heeft in de regering. Premier Everts van de Antillen had het voorstel al een „kreet van vertwijfeling" ge noemd, en „koren op de molen van mensen als Glimmerveen", de lijsttrekker van de Neder landse Volksunie bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag". Minister De Gaay Fortman en staatssecretaris De Goede (fi nanciën) hebben bij hun terug keer uit de Antillen de economi sche verslechtering op de eilan den zeer zorgwekkend genoemd. De prijzen stijgen thans met 20 procent. Nederland heeft een aantal projecten voorgesteld, waaronder woningbouw, waar mee de werkloosheid kan wor den bestreden. Inspecteur rijkspolitie: één soort politie nodig DEN HAAG (ANP) Generaal W. M. Rehorst, de algemeen in specteur van het korps rijkspoli tie is voorstander van eéri een- soortige politie, die aangepast is aan de plaatselijke behoeften. „Uit de contacten met hoofd commissarissen van politie is mij bekend dat ook in grote gemeenten in dezelfde geest wordt gedacht", aldus generaal Rehorst in een interview in RP- magazine, het blad van de rijk spolitie. De algemeen inspecteur is van mening dat de grootst mogelijke eenheden het meest doelmatig werken. „In welke organisatie dan ook zal de rijkspolitie zeker zijn rechtmatige plaats gaan in nemen. Van een aflopende zaak of een soort uitdrijven is voor wat betreft het korps rijkspoli tie geen sprake". Overplaatsing van squadron gaat niet door DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Stemerdink van Defen sie heeft verklaard dat de over plaatsing van het zogenaamde tweede squadron NF-5's van Welsch bijEindhoven naar de vliegbasis Gilze-Rijen voorlopig niet doorgaat Hijheeft deze be slissing in een uitvoerige brief bekend gemaakt aan de leden van de Tweede Kamer. Tegen de overplaatsing van het squa dron was in Brabantveel verzet gerezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De rege ring wil de machtigings wet voor studentenstops met nog een jaar verlen gen tot september 1978. Dit blijkt uit een voor stel van minister Van Kemenade en staatsse cretaris Klein van onder wijs, dat gisteren aan de tweede kamer is aange boden. De wet geeft de regering de bevoegdheid voor bepaalde studierich tingen beperkingen op te leggen aan de toelating van het aantal studenten. De toelating geschiedt op basis van loting. De be windslieden willen on danks de heftige discus sies hierover vasthouden aan dit lotingssysteem. Ze vinden, dat iedereen die een diploma van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs bezit, ook gelijke kansen behoort te hebben. Bij het vaststellen van de stu dentenstops zal de regering blij kens het voorstel ook rekening gaan houden met de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt. Uit cijferwerk van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat over vijftien jaar ruim een kwart van de afgestudeerde academici niet aan de slag zal kunnen als geen toelatingsmaat regelen worden getroffen. Het probleem van een toene mend verschil tussen vraag en aanbod gaat vooral spelen in de sector van de geneeskunde. Uit globale berekeningen blijkt bv. dat bij onbeperkte toelating het aantal artsen in 1990 45.000 zqp bedragen bij een vraag van 30.000. Dezelfde moeilijkheden doen zich voor bij dierenartsen en farmaceuten en in mindere mate bij tandartsen en biologen. De bewindslieden zeggen in een toelichting op hun voorstel om de studentenstopwet te verlen gen, dat zij de noodzaak van deze wet betreuren, maar er niet omheen kunnen zolang niet een nieuwe opzet is gevonden voor het hoger onderwijs. Een nieuw beleid wordt momenteel voorbe reid en zal binnen afzienbare tijd op papier gestalte krijgen in het onderwijscontourenplan (vi sie op het onderwijs tot het jaar 2000) en een nota over een an der systeem van hoger onder wijs. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Drie uiterst waardevolle kunstwerken twee van Piero della Francesca en een Rafael zijn de vorige nacht gestolen uit de grote kunstgalerij van het hertogelijk paleis van Urbi no aan de Italiaanse oostkust. De verdwenen werken zijn van onschatbare waarde, en volgens de Italiaanse politie en kunstexperts zo beroemd, dat ze nauwelijks iri aanmerking kunnen komen voor de zwarte markt in kunstvoorwerpen. Voor lopig wordt dan ook aangenomen dat de kunst werken geroofd zijn met de bedoeling om er een hoge lossom voor te vragen. De drie schilderijen hangen in wat experts „een van de best beveiligde musea van Italië" noemen. Er is een modern alarmsysteem en elke twee uur doen gewapende bewakers hun ronde. De dieven moeten met de chronometer in de hand gewerkt hebben, want ze hebben de kostbare stukken gestolen tussen middernacht en twee uur, precies tussen twee controles in. De Italiaanse kunstwereld is in paniek omdat de kunstwerken in delicate toestand zijn. Er is van diverse zijden een dringend beroep op de dieven gedaan om de kunstwerken met de allergrootste zorgvuldigheid te behandelen, maar men vreest dat het transport alleen al vrijwel onherstelbare schade aan de werken heeft aangebracht De nu gestolen „La Muta" („Het stomme meisje") was het enige meesterwerk van Rafael dat nog in zijn geboortestad Urbino bewaard werd. De twee andere schilderstukken de befaamde „Ge seling van Christus" en een nauwelijks minder fraaie madonna hebben de laatste jaren tot tweemaal toe een riskante restauratie ondergaan. De dieven zijn via radio en kranten al gewaar schuwd om de kunstwerken uit de buurt van warmtebronnen te houden. In Italië is een apart ministerie belast met het beleid en toezicht op het nationale kunstbezit. De huidige minister heeft gistermorgen reeds gezegd dat deze diefstal het meest trieste, maar ook beste bewijs vormt dat er eindelijk maatregelen geno men moeten worden wil Italië niet nog veel meer onvervangbare kunstwerken verliezen. Anderzijds wordt er op gewezen dat dit ministerie met een bedroevend klein budget moet werken, waarmee getracht moet worden de dertigduizend kerken, twintigduizend kastelen en zevenhonderd musea waar waardevolle kunst hangt en staat, afdoende te beveiligen. Het vorig jaar zijn in Italië 11.000 kunstwerken gestolen, bijna 25 procent meer dan in 1973. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Voor de bisschoppelijke Vastenactie 1975, die volgende week van start gaat zijn aanvra gen voor de financiering van 750 projecten uit alle delen van de wereld binnengekomen. Hiervan zijn er 250 goedgekeurd en het grootste deel daarvan is al toegewezen aan werkgroepen in parochies en dekenaten. Hun aantal neemt toe. Mr. C. E. Schelfhout, vice-voorzitter van de Vastenak- tie deelde dit mede op een persconferentie ter intro ductie van de actie, die ditmaal moet mikken op een opbrengst van acht tot negen miljoen tegenover de 7,2 miljoen, die in 1974 werd bijeengebracht. Een krachtige stijging zal namelijk noodzakelijk zijn om de inflatie bij te houden, die er toe heeft geleid, dat in vele gebieden ter wereld de materiële kosten verdrievoudigd zijn. De Vastenactie wil echter niet werkschrift voor pastuie», dat alleen een campagne zijn voor "Geloven in verandering" heeft werving van fondsen, zij wil ook voorts een werkschrift voor de een mentaliteitsbéinvloeding, tweehonderd werkgroepen, geti- die ditmaal wordt gevangen in teld "Werken aun verandering" het motto "Bereidheid tot veran- en een schoolprojekt voor lage- dering". Een enorm moeilijke re school en brugklas, getiteld zaak binnen een gevestigde "Bekijk het eens anders", maatschappij, zo zei dr. Schelf- Voorts wordt een brochurereeks hout vanwege de consequenties uitgegeven onder de titel "Spie- het persoonlijke leven, gel van de wereld" met handza- de vastentijd is een ge- me. betrouwbare informatie schikte gelegenheid om ermee te over de ontwikkelingslanden, beginnne. die geleverd wordt door de be trokken landen zelf. Het giro nummer van de Vastenactie is 5850 te Utrecht Boete voor verkrachting Terzake verkrachting van een 21- jarige gehuwde vrouw, heeft de Haagse rechtbank gisteren een 39-jarige Tunesiër veroordeeld tot 400 gulden boete en voor waardelijk twee maanden ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De Officier van justi tie had acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar geëist. In de middag van 4 juli ontmoette verdachte de vrouw in een café aan de Wagenstraat. Volgens de vrouw, was zij daarna door ver dachte en diens landgenoot ge dwongen mee te gaan naar haar woning aan de Stille Veer kade. waar beide Tunesiërs en een Algerijn haar verkrachtten. De zaak tegen de landgenoot zal later worden behandeld en de Algerijn is door een fout niet gedagvaard. Volgens verdachte zou de vrouw zich niet hebben verzet, zoals zij heeft beweerd. De meest interessante leeraanbieding in Nederland. Zitkomfortabele3-zits- bank 2-zits-bank volledig in origineel rundleder gestoffeerd. Nóg slechts enkele komplete garnituren. 1 1 Crimineel Volgens minister Van Agt van Justitie valt het best mee met die toename van de criminali teit in Nederland. Typisch een uitspraak van een Kamerge leerde. Museum» tuk Zeer terecht hebben Utrechtse artsen gedemonstreerd vóór het museum voor moderne kunst aan de Maliebaan. De ouderwetse huisarts, die alleen maar oog heeft voor zijn pa tiënten, dreigt immers een mu seumstuk te worden. Zegswijze: voor esculaap lo pen. De Nederlandse huisarts komt op voor zijn pensipoen. Schoonheid Het Amerikaanse democrati sche congreslid Les A spin heeft ontdekt dat legerchirur- gen in de V.S. voor een symbo lisch bedrag per jaar 800 offi ciersvrouwen mooier maken door busteverbetering en het wegwerken van rimpels. Ge wone burgers moeten volgens hem voor zulke operaties dui zend tot drieduizend dollar be talen, maar de officiersvrou wen slechts 3 fl 4 dollar per dag, voor het eten in de mili taire hospitalen. Aspin heeft er zijn verwondering over uit gesproken, dat die legerchirur- gen daar tijd voor hebben. Er zou namelijk een tekort aan militaire artsen bestaan, waar door aan de elementaire ge zondheidszorg van soldaten niet kan worden voldaan. Wanten Zakkenroller Timothy Mack is veroordeeld tot het dragen van wanten, voor de tijd van vijf jaar. Hij moet ze aantrekken zodra hij tegen het einde van dit jaar uit de gevangenis komt. Een rechter in Los Angelos veroordeelde Mack in 1971 tot acht maanden gevangenis straf, maar hij maakte de straf voorwaardelijk toen Mack er mee instemde dat hij buiten wanten zou dragen om te kun nen weerstaan aan de verlei ding zijn vingers in ander mans zakken te steken. Maar deze week stond Mack weer voor de rechter, nadat hij door de politic zonder wanten was betrapt in een bankgebouw. Mack moet de acht maanden nu helemaal uitzitten en moet de vijf jaar daarna wanten dragen wan neer hij buitenshuis is. Edel vrouw De Engelse edelvrouw Lady Parker is bereid haar longen op te offeren door de plaats van een proefdier in eon labo ratorium in te nomen. Lady Parker verklaarde, van af schuw vervuld te zijn over fo to's in de pers die honden laten zien die dagelijks do rook van dertig sigaretten moeten inademen om de even tueel kankerverwekkende werking van tabak na te gaan. Lady Parker heeft de betrok ken chemische fabriek aange boden de honden te vervangen en zoveel sigaretten te roken als men haar wil opdringen. „De behandeling die deze die ren krijgen is barbaars en even beschamend als het slaan van baby's", zei de edelvrouw. Dienstauto Als een wetsvoorstel van de democratische senator William Proxmire wordt aangenomen, zal het aantal dienstauto's- met-chauffeur dat in Washing ton rondrijdt, van 800 worden ingekrompen tot 27. Volgens Proxmire laten op het ogen blik 800 hoge ambtenaren zich in dienstauto's van hun huis naar hun werk en vice-versa brengen zonder dat ze er recht op hebben. Hij wil hun aantal terugbrengen tot de ministers, de voorzitters van Senaat en Huis van Afgevaardigden en de fractieleiders van republi keinen en democraten in het Congres, samen 27 man. De senator schat dat de drasti sche vermindering de staat 13 miljoen dollar per jaar zal be sparen. Vaktaal Het PPR-Tweede Kamerlid D. Coppes heeft de regering het advies gegeven de hulp van een populair schrijver in te roepen bij het opstellen van ambtelijke stukken. „Dan kun nen we er misschien ook Iets van begrijpen", riep het Ka- merlid deze week uit bij de besprekingen van een ministe riële nota. Ook dit stuk was volgens hem niet ontkomen aan „het verschrikkelijk kwaad" van de vaktaal. Ook de PSP-er Van der Lek J had zich bij het lezen van de nota groen en paars geërgerd. Op een gegeven moment riep hij vertwijfeld uit: „Wat hier staat, daar begrijp ik werke- lijk niets van". Geen wonder dat politici zulke begrijpelijke taal verkondigen. -* Nu hoor je het eens uit de l mond van een vrouw: de poli tie liegt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7