Allerlei(ds) Donner hoogste score Werkloosheid Leiden steeg in een maand met 20% Slechte bereikbaarheid Waardeiland oorzaak leegstand bedrijfsruimte Dekenaat Leiden steunt krottenwijk van Manilla VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PACINA 3 tlllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllillllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIH Van een onzer verslaggevers. LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is in één maand tijd met ruim 20% ge stegen. Dit blijkt uit cijfers van het gewestelijk arbeidsbu reau, die de nieuwe directeur, de heer M. H. van Wege, giste ren op een kennismakingsbij eenkomst met Leidse indus- trieëlen bekend maakte. Uit de ze cijfers blijkt, dat er thans ruim 3100 mannen en vrouwen in Leiden en omgeving werk loos zijn. Dit is 4,85% van de beroepsbevolking, waarmee Leiden onder de andere grote steden in de Randstad de twee- De grootste categorie werklozen komt uit de bouw(ruim 600), terwijl de werkloosheid in de handels- en kantoorsektor thans 370 mensen bedraagt. Volgens de heer Van Wege is het dieptepunt nog niet bereikt. Hij verwacht op korte termijn een percentage voor Leiden van boven de 5%. Pas op de lange duur zou er van enige daling sprake kunnen zijn. „Alles wijst er verder op, dat de harde kern van werklozen steeds groter wordt", aldus de heer Van Wege, die de aanwezi ge ondernemers de zg. 65-35 regeling van het Ministerie van Sociale Zaken aanraadde. Deze regeling biedt ondernemers de mogelijkheid eigen werknemers of geschikte ingeschrevenen bij het arbeidsbureau te laten her scholen, waarbij de werkgever 35,- per dag per werftnemer krijgt als bijdrage in de scho lingskosten en nog eens 65.- als bijdrage in de loonkosten. Op vragen uit zijn gehoor stelde de directeur van het arbeidsbu reau, dat er een strenger beleid wordt gevoerd ten aanzien van de weigeraars van passende ar beid. „Van deze mensen houden we direct de uitkeringen van de W W. en W W V. in", aldus Van Wege, „maar wat de sociale dienst dan met ze doet valt onder de verantwoordelijkheid van de gemeente. Het is dus best mogelijk, dat ze van het ene loket naar het andere over stappen". Hij deed tenslotte een dringend beroep op de ondernemers, hun eventuele vacatures bij de zg. 3100 Man zonder werk vacaturebank op het Geweste lijk Arbeidsbureau aan te mel den. Hier staan olie vacatures geregistreerd en kan een ieder komen kijken om te zien of er iets van zijn gading bij is. Vol gens de heer Van Wege een bijzonder goede en succesvolle instelling die alle aandacht ver- minium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimir Sumatrabrug op lijst van aanvullende werken Van een verslaggevers. Leiden De Sumatrabrug zal op de lijst van aanvullende werken worden geplaatst, die in het kader van de werkloosheidsbestrijding zullen worden uitgevoerd. Dit is gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening bekend gemaakt De brug, die zo'n 2,5 miljoen gulden gaat kosten, zal daar toe wel iets gewijzigd worde- n: er zal een doorvaart ko men van 2 in plaats van 3 openingen. Men heeft het aanvankelijke bestek opge geven, omdat dit niet voor 15 februari klaar zou kun nen zijn de datum, die voor Den Haag is genoemd om in aanmerking te komen voor subsidie uit de pot voor aan vullende werken. Derhalve heeft men gebruik gemaakt van het bestek en de teke ningen van een al bestaande brug en komt hij er nu onge veer zo uit te zien als de Wilhelm inabrug. De Samatrabrug zal een be langrijke "functie krijgen in de ontsluiting van het indus triegebied De Waard en zal aansluiten op de Sumatra- straat. Daartoe zal deze straat geschikt moeten wor den gemaakt voor zwaarder verkeer, iets waar de bewo ners van de Kooi niet zo erg gelukkig mee zijn. Ook in de commissie zette men hier gisteren enige vraagtekens bij. Hoflandbrug De bouw van een andere brug, de Hoflandbrug, hjkt voorlo pig uitgesteld te worden nu de commissie gisteravond bij de keuze tussen deze brug en de riolering van de Rijndijkstraat en de Hanze- straat duidelijk prioriteit heeft gegeven aan het laat ste. Ten aanzien van een derde brug tussen de Haagweg en de Morsweg speelde gisteren de vraag of men hier zal kiezen voor een beweegbare of vaste brug. De meningen waren in deze nogal ver deeld. De hoge kosten van een beweegbare brug gaven voor sommige commissiele den de doorslag: dan maar een vaste. Voor met name de PvdA-afgevaardigden speel de de bereikbaarheid van het water achter de brug een zodanige rol, dat zij meer voelden voor een beweegba re: „We kunnen dat water in de toekomst nog wel eens hard nodig hebben, „zo stel de men. De commissie heeft zich giste ren nog geen oordeel kun nen vormen over de breedte van deze Churchillbrug. Op de plannen van 4 rijstroken voor het autoverkeer (3 in de richting van Zuid-West en 1 naar de Mors) en het schep pen van 2 fietspaden en een voetpad kwam nogal wat kritiek. Vooral de noodzaak van vier rijstroken zagen ve le leden niet in. In de ver- keerscommissie zal de breedte van de brug nog punt van nadere discussie Koninklijk zilver voor huishoudster Burgemeester A. Vis reikte gisteren in restaurant „Nieuw Minerva" een ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nas sau uit aan mejuffrouw H. E. van Zeijl. De onderschei ding viel mejuffrouw Van Zeijl ten deel ter gelegen heid van haar zilveren jubi leum als huishoudster bij mejuffrouw mr. A. Verspril le. De uitreiking had plaats op de 65-ste verjaardag van de huishoudster. Ce Amerikaanse schaker Kavalek maakt zijn ronde. Hier aarzelt hij even. Hij zou 33 partijen winnen, 5 remise spelen en 2 verliezen. Schaaksimultaanseance V&D Van onze schaakmedewerker LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal te Leiden hebben gisteravond 221 huis- en clubschakers de strijd aangebonden met vier grootmeesters, twee mees ters en een regionale grootheid in het kader van het jaarlijkse V en D-simultaanseance. Dit groot se schaakgebeuren - het simultaantoernee kent zijn weerga niet in de internationale schaakwe reld werd in Leiden opgeluisters met L. Kavalek (V.S.), L. Ljubojevic (Joegoslavië), J. H. Donner, J. Timman, R. Hartoch, B. Enkelaar en Th. Piket. De Nederlandse kampioen Hans Ree en B. Withuis waren op het laatste moment verhinderd; hun plaatsen werden ingenomen door Hartoch en Timman. Uitslagen: Hartoch: 29 winstpartijen, remise tegen T. v. Beieren: score 98,3 Th. Piket (speelde een klokseance): 13 winstpartijen, verloren van J. Pot: score: 92,8%; B. Enklaar: won al zijn 29 partijen: 100% J. Timman: 23 keer winst, remise tegen M. Vrieze, J. Wiegant, H. Gerritsen en Y. Hamzak, verloren van J. Baart, P. Zwetsloot en R. Liem: score 83,3%; J. H. Donner: wint 37 partijen, speelt remise tegen A. de Lange-Ver- weij: score 98,7%; L. Kavalek: winst 33, remise tegen A. Münninghoff, P. Braggenaar, H. Kem perman, D. den Hollander en J. Bakker, verliest van J. j. Hölper en L. Verburg: score: 88,75%; L. Ljubojevic: winst aan 37 borden, verloren van J. v.d. Wiel en remise tegen Turk en R. v.d. Berg: score: 95%. Vestigingssubsidie zou gerechtvaardigd zijn" Lriëled ?in Da Tcrmo Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De leden van de Leidsche Vereniging van Industriëh klagen over de slechte bereikbaarheid van het industrieterrein L Waard. Volgens de heer G. J. D. de Graaff, direkteur van Thermo Electric en lid" van deze vereniging is het hieraan te wijten, dat er momenteel nog zó'n 4000 m2 bedrijfsruimte leeg staat, waar ongeveer 350 man werkgelegenheid zou kunnen vinden. "Dat is| zeker geen reclame voor een stad als Leiden, waar de werkloosheid zo hoog is, "aldus de heer De Graaf. den zich aandienden is er een contract opgesteld met de ge meente over de ontsluiting van De Waard. In dit contract staat echter de bijzonder vage en rekbare clausule, dat de ge meente "op korte termijn twee bruggen zou bouwen". Deze "korte termijn" blijkt inmiddels heel wat langer te hebben ge duurd dan de ondernemers aanvankelijk verwacht hadden, want het ontbreekt Leiden aan voldoende financiën, om tot een snelle bouw van deze bruggen over te gaan. Wat de Sumatra brug betreft schijnt er nu eind elijk wat schot in de zaak te komen, maar de protesten van de bewoners van de Kooi tegen het zware verkeer over de Su- matrastraat verontrust de Leidse industriëlen toch wel engszins, zo bleek gisteren op hun vergadering. Volgens hen zou er een actiever vestigings beleid noodzakelijk zijn en wordt met name de vestiging van milieuvriendelijke bedrij ven beslist onvoldoende ge steund, "Een vestigingssubsidie zou hier vanwege de hoge kos ten zeker op zijn plaats zijn", zo menen de ondernemers. Huurverhoging Meren wijk voor de rechter Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vier bewoners van de Merenwijk hebben in een brief aan de Leidse Woning stichting geëist dat de aan klacht die de stichting tegen hen bij de rechter heeft inge diend wordt ingetrokken. Hen wordt onregelmatige betaling van de huur ten laste gelegd. De vier bewoners stellen dat zij maandelijks de huur betalen, behalve dan een verhoging van vijfenzeventig gulden. Zij ach ten de dagvaardiging niet bil lijk. temeer daar het gemeente bestuur onlangs heeft toege zegd een onderzoek te doen te neinde de huurlasten in de Me renwijk te verlichten. BIJZONDER PROJECT VASTENACTIE '75 Leiden Het dekenaat Leiden gaat in het kader van de Nederlandse Vastenaktie een grote krot tenwijk van Manila, de hoofdstad van de Philip- pijnen, de helpende hand bieden. Dit project is uitgekozen door de werkgroep voor Missie- en Ontwikkelingssamenwerking in het dekenaat en wordt oecumenisch ter hand genomen. Steun aan de wijk Tondo.'waar 80.000 mensen wonen, is speciaal aanbevolen door ACPO (Asian Comi- tee for People Organisation), een comité dat onder leiding staat van 3 protestanten en 3 katholieken en als doel heeft het stimuleren van de bewustwording en bevrijding van de volks massa's in de Aziatische miljoenensteden zoals Seoel, Manila, Singapore, Djakarta. Sinds een jaar of vijf vindt er zo'n bewustwor- dings- en bevrijdingsproces plaats in Tondo en het is voor deze van de meest elementaire levensbehoeften verstoken wijk van Manila dat het dekenaat Leiden zich dit jaar- wil inzetten. De Philippijnen tellen ongeveer 40 miljoen inwo ners, die overwegend katholiek zijn. De bevol king neemt elk jaar met ca. 3,5 pet. toe. Tot 1972 werden de Philippijnen democratisch gere geerd, maar thans is er een militaire dictatuur onder president Marcos. In Manila vindt men. zoals in de meeste miljoenensteden van de ont wikkelingslanden, de grootst mogelijke tegen stellingen tussen arm en rijk: schitterende villa's, volledig air-conditioned, met grote privé zwem baden, naast krotjes: één' kamer en gemaakt van alle mogelijke afvalprodukten. Hier wonen men sen, die de nog grotere armoede van het platte land geruild hebben voor de armoede van de grote stad. In Tondo moet men zich behelpen met water dat hier en daar uit kranen langs de wegen komt In de droge tijd is de druk soms zo laag, dat er alleen 's nachts water te tappen valt. Tussen de huisjes is het modderig, met als gevolg dat er veel muskieten zijn. Toch is het bestaan in Tondo niet uitzichtloos. Sinds 5 jaar is er een verandering opgetreden. Op initiatief van de predikant Herbert White heeft men in Tondo de theorieën van de Amerikaanse socioloog Alinsky toegepast. Herbert White en de zijnen hebben de mensen van Tondo bewust gemaakt van hun toestand. De mensen hebben geleerd, dat ze niet passief moeten afwachten op wat anderen voor hun doen, maar dat ze zelf het initiatief moeten nemen als er dingen veranderd moeten worden. Ook heeft men geleerd, dat er alleen iets tot stand komt als men zich verenigt. Er is een grote organisatie opgericht, ZOTO (Zone One Tondo) genaamd. Onder ZOTO vallen 70 werkgroepen die verantwoordelijk zijn voor een bepaald aspect van het welzijn in Tondo, zoals de kwestie van het eigendom van het land waarop men woont, de veiligheid, de gezondheid, het onderwijs, de watervoorziening, de gods dienst. Vroeger b.v. was Tondo een van de onveiligste wijken van Manila. Er werd bloedig gevochten tussen allerlei jeugdbendes die be paalde stukken van de wijk terroriseerden. Dat is nu afgelopen. Vroeger slaagde men er niet in al degenen die aan tbc leden regelmatig te laten doorlichten. Thans zorgt een werkgroep er voor dat dit wel gebeurt. Een bijzonder probleem is de kwestie, wie nu «i{.«r' Een blik op de troosteloze krottenwijk van Manila. eigenlijk de eerste rechten heeft op het grondge bied van Tondo. Een wet bepaalt, dat mensen die meer dan tien jaar op een stuk land hebben gewoond zonder dat de eigenaar tussenbeide is gekomen, de eerste rechten kunnen doen gelden op deze grond. Tot voor kort was deze wet voor de armsten een dode letter. Herhaaldelijk wer den mensen uit de krottenbuurten zonder vorm van proces door militairen verwijderd en overge bracht naar plaatsen ver weg van Manila, waar praktisch niets voorbereid was en waar nauwe lijks verbindingen met de stad bestonden. ZOTO heeft thans in Tondo juristen in dienst genomen om deze toestanden te voorkomen. Zo heeft zich langzamerhand een andere mentali teit ontwikkeld. De verantwoordelijkheid ligt bij de bevolking zelf en een heleboel dingen blijken wel degelijk te kunnen. Toch heeft men een beroep op hulp van buiten gedaan. De kosten van de organisatie, de salarissen van de beroeps krachten kunnen niet door de bewoners van Tondo zelf worden opgebracht. Maar anders dan vroeger maken deze mensen die geholpen wor den zelf uit, hoe de hulp moet worden besteed. Zij zijn niet minder dan wij door het feit dat zij onze hulp vragen. Wij zijn allen solidair met elkaar. In de veertig dagen tijd van dit jaar kunnen wij tonen, dat wij solidair zijn met Tondo, dat een voorbeeld is voor andere krotten wijken in Zuidoost Azië. Tezijnertijd krijgt u via de Kerken de kans bij te dragen vdor dit bijzondere project. Voor hen die reeds nu iets willen dóen is hier het gironummer: 9013 van de Algemene Bank Nederland te Leiden, ten name van de penningmeester Dekenale Vaste naktie. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Catapult Catapult zal vanavond voor het eerst in Leiden optreden. De succesvolle Leidse formatie trad tot nu toe alleen nog maar elders op. maar wil nu gehoor geven aan de roep van velen om ook eens in Leiden te spe- len. Vooraf aan het concert van Catapult gaat een optreden van Status Quo, een groep uit Ha- zerswoude. Plaats van hande ling: De Burcht; aanvang 20.00 BS-feest BS Leiden organiseert op zater dag 17 mei een groot feest waarbij de "erkentelijkheidsbe ker" wordt uitgereikt. De Baker Street Jazzz Band en The Clif- tons dragen zorg voor de muzi kale omlijsting van het geheel. Voorts is er een optreden van de volksdansgroep "Achalay" De Hutspotten De Carnavalsvereniging „De Hut spotten organiseert morgen een geeostumeerd bal in het St. Antoniusclubhuis. De boeren- blaaskapel „De Gespleten klomp" en het dansorkest The Fellows" verzorgen de muziek. Als extra attractie zal het be kende accordeonduo „De Ker misklanten" optreden. Bezoe kers van deze carnavalsavond, die om negen uur begint dienen allen verkleed te verschijnen. tingen over het kindercarnaval zijn voor 8 februari te krijgen bij mevrouw Bunnig, Tel. 42487. W .V kornisiH M De tocht voor de kinderen gehou- Burgerlijke stand den. Deelnemertjes dienen om kwart over één aanwezig te zijn op het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat Onder muzikale begeleiding van Jong K. en G. en de boerenblaaskapel wordt naar het St Antoniusclubhuis gelopen, waar het kindercarna val om twee uur begint. Inlich- Flatjes in de Merenwijk Distelvclt. CEP! Cuvelier - J A. W F Ficli Urkzee; J I ijk; C J 'rthuircn - H. Wekker M de Merenwijk geplande flatwoningen voor bejaar den en onvolledige gezinnen zullen een gemiddelde huur prijs moeten gaan opbren gen van 240,- per maand. Met de bouw. die waar schijnlijk twee jaar zal ver gen zal naar men hoopt deze zomer nog worden begon nen. De flats zullen in hoog te variëren van 5 tot 8 woon lagen. Per woonlaag komen er 12 twee-kamerwoningen en twee driekamerwoningen, die binnen via een gang in de vorm van een soort straat met elkaar verbonden zijn Om een goede integratie van de verschillende bewoners van de flats te bewerkstelli gen. zullen er een aantal ont- moetings- en recreatieruim tes op verschillende etages worden gecreëerd. Deze week in de Leidse bioscopen Leiden De adembenemende gebeurtenissen rond i vliegramp zijn te zien in do, waar Charlton Heston de hoofdrol in "Luchthaven i.. alarm" speelt. Rex heeft de ze week "Kung Fu en de supermannen". Roger moore als James Bond is voor de achtste week in Studio met "The man with the golden gun". Trianon vertoont voor de tweede week "De nachten met Suzan etc, etc.", de nieuwste film van het duo Pim' de la Parra en Wim Verstappen. „Vixen: alles behalve sensatie „De sensatie van Amerika". Zo .wordt in de advertenties met grote vette letters de film „Vixen" geannonceerd. Dat wij Nederlanders heel andere ideeën hebben o sensatie wordt door nieuwste produkt van regis seur Russ Meyer alleen maar bevestigd. „Vixen" i een stierlijk vervelende en slaapverwekkende film. En dat was helemaal niet no dig geweest, want het gege ven, dat Meyer in handen kreeg is erg aardig. Een door de natuur bepaald niet slecht bedeeld vrouwtje heeft een ontzettende hekel aan negers en steekt dat niet onder stoelen of banken. Telkens weer verzint zij nieuwe woorden om Niles, de jongen, die zwart Ameri ka in deze film vertegen woordigt, uit te schelden. Ni- les trekt zich daarvan niets aan en scheldt vrolijk terug. Hij neemt wraak als er te gen het einde van de film een zekere O'Bannion komt opdagen. Een overtuigd communist, die Vixen en haar man dwingt hem naar Cuba te vliegen. O'Bannion haalt Niles over mee te gaan en de jongen kan zich daar door wreken op Vixen. Als onder weg blijkt dat deze O'Bannion net zo'n negerha ter is als Vixen voelt Niles zich gepakt en ontstaat er een vechtpartij, waarbij de communist bewusteloos wordt geslagen. Dit hele verhaal speelt zich af in het laatste kwartier van de film, maar voordat het zover is moet de bezoeker van de Luxor, waar deze film draait, de nodige moeite doen om de ogen open te houden. Gedurende vijf kwartier is „Vixen" een sim pele 8exfilm, waarvan er mi nimaal dertien in een dozijn gaan. Vixens man Tom is piloot en verdient zijn brood met het vliegen van rustzockendc mensen, die een paar dagen willen gaan vissen in de Ca nadese bossen. Vixen is be halve rasciste beslist niet af kerig van de andere sekse en van vissen komt dan ook niet veel terecht. Begeleid door saaie achtergrondmu ziek duikt zij van het ene in het andere bed. Na „Vixen" zal het voor veel mensen duidelijk zijn, dat wij, zoals vaak wordt veron derstelt, daadwerkelijk een flink auntal jaren achterlo pen bij de VS, maar geen tien of vijftien jaar, Het zal namelijk nog generaties du ren eer wij een film, van een dergelijk laag gehalte als „Vixen", als een sensatie zul len beschouwen. JAN VAN DER NAT Leidse bioscopen 2U5 uZ?d"** U 16 45 19 00 fc" Studio: Steenatrut 39, tel. 33210: "The man with the golden gun" 14 lr Dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur. Zond*, g's 14 30 14.43 19 00 en 21.13 uur. Lldo: Steenitraat 39. tel. 24130: "Luchthaven in alarm" 14 Jr dag 14 30 19 00 en 21.15 uur. Zondag'. 14 30 14.43 19.00 en 21.13 uur Trianon: Breestraat 31. tel. 23873: "Mijn nachten met Susan, Olga, Al- bert. Julie, Piet en Sandra" 18 lr. dag 14 30 1900 en 21.15 uur. Zo. 14.30 16.30 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414: "Kung Fu en de supermannen" 14 jr. dag 19.00 en 21.15 uur. Kmdcrma- tlnee: "Goofy de held van de Olym- fische Spelen" a.l. wo. za. en zo. A 30 uur Nachtvoors telling: "Meis jes met een extra inkomen" IB jr.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3