Meer ruimte voor gewetensbezwaren alstublieft Regering buigt voor bezwaren van artsen Ontmoeting Kissinger en Gromiko in Genève Kamermeerderheid deelt opvatting Goede kans op vermindering werkloosheid Onassis in Parijs voor behandeling Delftse TH heeft „sociale" kantineprijzen ÊeicUe (Somattt Vrijdag 7 februari 1975, 65e jaargang no. 20037 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur Advertenties (excl B.T.Wf 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 19 00 um) Abonr F. J Plug Ad| hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune ?menten per week f2.69. kwartaal f 34.7$. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent. Vogel In de woelige wereld van de vogel Vrijdag, avondvullend programma op Ned. I om 20.21 Ned. II om 21.10 uur Kung Fu en om 23.10 uur Harlem, Har lem (2). droog Droog en overwegend zonnig, maar in het noorden van het land ook wolkenvelden. Meest matige oostelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 4 graden in het noordoosten tot 7 graden in het zuiden van het land. Morgen zon; 6 25 - 15.13 Schev. hoogw.: 1.25 Laagw.: 9.20 21.46. 17.40. Maan: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mogelijke dienst plichtigen krijgen in de toekomst meer ruimte om een beroep te kun nen doen op de wet Gewetensbe zwaarden. Vermoedelijk nog van avond dient de regering hierover een voorstel in bij de Tweede Ka mer. Het voorstel zal het wel ha len, omdat een meerderheid van de Kamer de opvattingen hierover met de regering deelt. ren gericht zijn tegen „elke vorm van oor logsgeweld". De regering wil een soepeler overweging toepassen, zodat ook bezwaren, die ingegeven zijn door politieke overwegin gen voor erkenning in aanmerking komen. De kans wordt daarmee groot, dat een aantal dienstweigeraars, die thans een straf uitzitten waaronder Kees Vellekoop uit Delft vrij komt. Blijkens een voorstel van de regering zal de vervangende dienst van 21 maanden worden teruggebracht tot 19 en in een later stadium tot 17, daarmee gelijke tred houdend met de militaire diensttijd. Men verwacht, dat de regeringspartijen met uitzondering van de K.V.P. positief zullen reageren op het voorstel. Het standpunt van de A.R.P. gaat zelfs nog verder, dan het voorstel van de regering. Volgens de antire volutionairen mag de overheid geen onder scheid maken tussen bepaalde gewetensbe zwaarden en dienen ook politieke bezwaren zonder meer te worden erkend. Geheel anders ligt de kwestie bij de K.V.P.- fractie. Hoewel de meningen binnen deze fractie verdeeld zijn, lijkt een meerderheid niet verder te willen gaan, dan erkenning •van bezwaren tegen bepaalde wapens, zoals die leven bij de zogenaamde „atoompacifis ten". De K.V.P.-bewindslieden Van Agt (Justitie) en staatssecretaris Van Lent (Defensie) heb ben dit standpunt steeds in het kabinet naar voren gebracht. Blijkens het uiteindelijk voorstel van de regering hebben zij zich toch met de gekozen oplossing kunnen verenigen. Geen blaaspijpje voor Belgen In België vertrouwen ze het blaaspijpje niet. daarom is de Belgische Rijkswacht aan het experimenteren met een nieuwe vinding.Het is een apparaatje met wijzerplaat, waarop recht streeks het alcoholpromillage in het bloed wordt aangegeven. Ongeveer 50 rijkswachters zijn in een kazerne onder invloed van alcohol gebracht, waarbij de één meer dan de ander. Zij dienen als proefkonijn voor het testen van het apparaatje. Hier bekijkt minister Chabert van Verkeer het resultaat van een test. Directeur-generaal arbeidsvoorziening: DEN HAAG In de twee de helft van dit jaar bestaat een goede kans op een vermin dering van de werkloosheid in ons land. Dit segt de directeur- generaal voor de arbeidsvoor ziening, mr. W. A. Renardel de Lavalette, in het blad van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. In juli zullen programma's voor aanvullende werkgelegen heid beginnen, tot een bedrag van 1.2 miljard gulden. Daar mee kunnen 30.000 man, zij het vaak tijdelijk, weer aan het werk komen. Bovendien kan in de zomer, door het wegvallen van de seizoenwerkloosheid in de bouw, het huidige aantal werkloze bouwvakkers van 50.000 teruggebracht worden met 15 tot 20.000. Bovendien «ontleent de heer Renardel zijn hoop aan voorzichtige optimis tische geluiden uit het bedrijf sleven. „Zo langzamerhand be gint men weer wat lichtpuntjes te zien." Het is volgens hem wel duidelijk dat de bouwactivitei ten niet naar het niveau van 1970/1971 terugkeren. Omdat er ook een structurele werkloos heid is, zal het bouwvakkersbe stand met enkele tienduizenden moeten worden verminderd. „Als we in Nederland niet in slagen voldoende arbeidsplaat sen te krijgen, moeten we de aanwezige werkgelegenheid zo eerlijk mogelijk verdelen, on dermeer door vervroegde pen sionering. korter werken, één arbeidsplaats per echtpaar of door parttime werk voor man en vrouw, gecombineerd met werk in het gezin. Vermoorde erfgename in cementvat gevonden NEWPORT BEACH De poli tie heeft gisteren in een vat met nog niet geheel verharde cement het lijk gevonden van de 50-jari- ge mevrouw Nancy Atwater, echtgenote van de 65-jarige A. G. Atwater, die een Wrigley- i kauwgomkapitaal van naar schatting 10 miljoendollar bezit. Mevrouw Atwater is volgens de politie woensdagnacht na een hevige worsteling doodgestoken en doodgeslagen, daam'a gewik keld in een deken en tapijt en vervolgens gestopt in een vat cement. Dit werd gevonden op een terrein met schroot in Pa- j coima bij Los Angeles. In ver band met de moord is een 40-ja- rige huisknecht aangehouden die drie maanden geleden in dienst was genomen om de gees telijk en lichamelijk gehandi- I capte Atwater te verzorgen. Basken willen onderhandelen BIARRITZ (AP) guerilla's Voor de eerste maal in 16 jaar heb ben de Baskische guerrillera's te kennen gegeven op een aan tal voorwaarden een einde te willen maken aan hun aansla gen en met de Spaanse regering organisatie willen onderhande len. PENSIOENPLAN INGETROKKEN (Van een onzer verslagge vers) 5 DEN HAAG Het con- flict tussen regering en artsen is voorbij. Minis ter Duisenberg heeft het 'plan om een deel van de pensioenpremie van de artsen niet langer aftrek baar voor de belastingen te verklaren, ingetrok ken. Het wetsontwerp, waarin aan de inflatie-af trek een eind werd ge maakt zal worden gewij zigd. De artsen mogen nu ook het stuk premie blijven aftrekken dat bedoeld was om toekomsti ge loon- en prijsstijgingen op te vangen. De maatregel geldt ook voor andere vrije beroepen, zoals apothekers, specialisten, fysiotherapeuten en advokaten. De artsendelegatie toonde zich zeer tevreden na het gesprek met de kabinetsdelegatie. De artsen vreesden er door de aan gekondigde maatregel per jaar 7000 tot 11.000 gulden op achter ruit te gaan. Minister Duisenberg vond hun wensen „niet onrede lijk". Hij betreurde dat een aan tal artsen hangende het overleg tot actie is overgegaan. Hij doelde daarmee op de de monstratie van 50 Utrechtse huisartsen, die bij het museum voor moderne kunsten stonden met ondermeer een spandoek met de tekst „huisarts binnen kort in het museum." De artsen verrichtten gisteren zondags dienst, wat zover bekend niet tot problemen heeft geleid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiii] WASHINGTON (UPI - AFP Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een bericht van het officieële Russische persbu reau TASS bevestigd, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, deze maand in Genève een samenkomst zal hebben met zijn Sovjet-ambtgenoot Andrej Gromiko. Zij zullen In welingelichte kringen in Washington is vemo- op 16 en 17 februari besprekingen voeren. men, dat Kissinger maandagavond in Israël aan- De ontmoeting in Gênève is de eerste van beide komt en op dinsdag en woensdag besprekingen ministers sinds zij de besprekingen bijwoonden voert met Israëlische leiders alvorens naar Cairo van eind vorig jaar in Vladivostok tussen presi- te vliegen. Op donderdag vliegt hij naar Damascus dent Ford en de Sovjet-leider Leonid Brezjnjev. voor gesprekken met Syrische leiders en gaat dezelfde dag terug naar Israël. Op vrijdag zou Kissinger in Jordanië zijn, op zaterdag in Saoedi- Arabië en op diezelfde dag ook naar Bonn vliegen. Na zijn verblijf in Genëve op 16 en 17 februari wil Kissinger naar Londen reizen en vandaar naar llUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllt lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NZR-commiwtie: Ziekenhuizen niet sluiten op basis van beddenaantal" UTRECHT (ANP) „Het pro bleem van een in totaal te groot aantal ziekenhuisbedden mag niet worden opgelost door zie kenhuizen op te heffen op grond van hun beperkte bed dental. Dit zou onrechtvaardig zijn cn zelfs schadelijk voor de gezondheidszorg als systeem van dienstverlening". Aldus een beleidsadvies van de „Com missie Omvang kleine Zieken huizen", die vorig Jaar door de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) in het leven werd geroe pen. Aanleiding was oen brief waarin 29 kleinere stakenhui zen de NZR ondermeer vroegen, hoe de Raad dacht op te komen voor hun positie, gelet op de onzekerheid waarin zij als ge volg van het onduidelijke over heidsbeleid zijn komen te ver keren. De Haagse ziekenhuizen hebben toen zeer fel gereageerd en de nota „Inkrimping zieken huisbedden" afgewezen. De commissie stelt in haar rap port vast, dat de in bedden uit- 'gedrukte grootte van een zie kenhuis op zichzelf nog weinig zegt over het karakter van het ziekenhuis, de functie die het vervult en de manier waarop. ROOF IK VROEG OM'KI V klom pin &e el VcoftgoveWi* Sc.HooRsree»ii In Italië zijn weer eens drie mees terwerken uit de Renaissance ge stolen. M 1 Een duidelijk zieke Onassis bij zijn aankomst ATHENE (AP) De 69-jarige Onassis is samen met zijn echtgenote aan boord van een kleine Learjet in Parijs aangekomen voor een spoed- behandeling. Onassis lijdt aan myastenia gra vis, een aandoening die de werking van de spieren aantast. Een opgelopen griep heeft dit proces verergerd. DELFT (ANP) Waar is een gesmeerde boter ham voor een dubbeltje te krijgen? In de kantines van de technische hogeschool in Delft. Met ingang van deze week zijn daar de prijzen voor basisartikelen soms vrij dras tisch verlaagd. De hogeschoolraad heeft voor de meer sociale kantineprijzen onlangs 300.000 gulden beschikbaar gesteld. De goederen zijn verdeeld in drie groepen: eerste behoeften, extra's en luxe. De eerste behoeften worden tegen kostprijs geleverd en daaronder valt de genoemde gesmeerde bo terham. Voor twee dubbeltjes kan men een krentenbol of een kop soep krijgen. Een portie patat-frites behoort in de tweede categorie thuis. De prijs ervan is de kostprijs plus tien pet, zodat ze wordt geleverd voor 50 cent in plaats van een gulden, zoals vorige week nog het geval was. GEEN COLLECTIEVE GRATIE VOOR DRIE VAN BREDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Drie van Breda zullen niet collectief worden vrijgelaten. Dat heeft minister Van Agt (Justitie) de Tweede Kamer gisteren laten weten. Bij de behandeling van de justitie-begroting zei de bewindsman, dat het regeringsstandpunt ten aanzien van de Drie van Breda niet is gewij zigd. Hij verwees naar de verklaring van de regering uit 1972, waarin werd gesteld, dat collectieve vrijlating niet zal plaatsvinden, maar dat de mogelijkheid van een individuele gratie- ring open blijft. Individuele gratiëring zal ech ter niet plaatsvinden dan na overleg met verte genwoordigers van het verzet, de oorlogsslach toffers en de medische wereld. Duitsland in Carnavalsfeer Duitsland, beroemd om zijn carnaval, zal hot dit jaar, wat het uiterlijk vertoon betreft, wat minder uitbundig moeten doen. Oe toren In Mindelheim, is vol gons oen traditie, die al sinds 1910 in stand wordt gehouden, door de plaatselijke artiesten weer opgeschilderd. Maar jam mer genoeg blijft het hierbij, want het bestuur van de stad heeft besloten dit jaar wegens te hoge kosten de optochten maar achterwege te laten. Bin nenshuis echter zullen de festi viteiten waarschijnlijk weer hoogtij vieren. Zoals gisteren op het kantoor van bondskan selier Helmut Schmidt, waar een klein carnavalsfeestje ge vierd werd. De pret was niet van de lucht toen prinses car- navel Schmidt's das afknipte. Dit luxe theeglas met verzilverde houder ia voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwo abonnee to winnen voor onze krant. Altijd doen. adres: rJL woonplaats; stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naAm adres woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1