NEDERLAND IN SLOTFASE NAAR VERDIENDE WINST Het drama van de knie van Kees Aarts Leen Pfrommer ziet voor wereldtitel veel kandidaten Sterke start van tafeltennisteams Vultink speelde 100 gemiddeld Eerste ijshoekeyzege op Japan BLEEKER TWEEDE MASSASPRINT OP LANGE AFSTAND Touwtrekken om vijftig mille Dammer Bruyns liet winst glippen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 OSLO De strijd om het wereldkam- Vraagtekens pioenschap schaatsen wordt definitief gehouden in het roemruchte Bisletsta- dion. De Vorst is gisteren onverwacht Oslo binnengeslopten. De gehele dag vroot het in de Noorse hoofdstad, tot opluchting van de Noren die grote be langstelling tonen voor de wereldstrijd. Er zijn voor iedere dag al honderddui zend kaarten verkocht. „Ik vind die belangstelling erg positief, zegt coach Leen Pfrommer, die gisteren in de namiddag met zijn ploeg arriveerde na een verblijf in het trai ningskamp in Kongsberg. „Kijk eens naar de interesse van voor de glorieperiode. Ook toen is Bislet nooit uitverkocht geweest. Als er een echte favoriet is, scheelt dat natuurlijk". Die echte favoriet missen de Noren, die in de Europese kampioen Sten Stensen geen glamour boy zien. Stensen heeft ook zijn tijd niet mee. Hij is een van de overgeblevenen uit het roemruchte tijdperk waarin bijna uitsluitend wereldtijden op de klokken prijkten. En daarin zeggen de Noren, heeft hij ook nooit een hoofdrol kunnen spelen. Stensen heeft dus alleen maar geluk, dat de prof organisatie ooit zijn intrede heeft gedaan. Bovendien, zo is het oordeel, mist hij de persoon lijkheid zoals vroeger een Fred Anton Maier en een Per Willie Guttormsen. En de in Noorwegen enorm populaire Kees Verkerk. „Terwijl Stensen toch een betere rijder is dan zijn Noorse voorgan gers", zegt Leen Pfrommer. „Hij is geen lieveling van het publiek. Vedette zijn is meer dan alleen maar hard schaatsen". Het vertrouwen in Stensen is niet groot. Zijn sterke sprint, zeggen velen, zal hij ondanks de speciale aandacht die hij daaraan heeft besteed, niet kunnen herhalen. In Heerenveen, op de EK. legde hij daarmee de basis voor de titel, die nu aan de Nederlandse kampioen Harm Kuipers wordt toebedeeld. Pfrommer: „Populair worden is een proces. Ard Schenk werd het ook pas toen hij vijfentwintig jaar was. Van de Noren heeft Sjöbrend het en van de Nederlanders kan Klaas Vriend het wor den. Maar dan moeten de prestaties wal mee blijven groeien. Als je het reëel bekijkt hebben wij en de Noren rijders aan de profs verloren. De Russen niet en toch zijn zij niet in staat gebleken het van ons over te nemen. Zij hadden toch toe kunnen slaan. Ivanov reed in die tijd al, maar kwam er ook niet". Overigens zijn de Russen voor de Nederlandse coach, ondanks hun toch wel bemoedigend optre den in Heerenveen, een groot «raagteken. „Het zou me niet verbazen", aldus Pfrommer, „als ze dit weekeinde gingen uitpakken. Ze zijn goed, dus het is best mogelijk". Pfrommer: „Ik denk dat de krachtsverhoudingen ongeveer hetzelfde als op de E.K. zullen zijn. Ivanov is hersteld en zal wel iets verder komen. Maar wat doet Varlamov op de 5 en 10 kilometer. Is hij bestand tegen het favoriet zijn? Van de Noren denk ik dat de kanshebbers Stensen en Sjöbrend zijn, met de Rus Ivanov en missschien Kondakov als hij meedoet. Van Nederland zijn Kuipers en Kleine het en misschien komt daar Klaas Vriend bij". In Noorwegen wordt Harm Kuipers een goede kans op de wereldtitel toegekend. BRANDBU De Nederlandse sprintkampioen Eppie Bleeker is bij internationale schaatswedstrijden in Brandbu (Noorwegen) in het eindklassement op de tweede plaats geëindigd. Winnaar werd de Zweed Johan Granath met 162.750 punten. Het totaal van Bleeker was 163.700. De Fries liet de Japanner Masaki Suzuki en de Noorse wereldkampioen Per Bjoerang achter zich. HEERENVEEN In de lange afstandwedstrijden in Heerenveen deden de A-klassers gisteravond hun uurwedstrijd in een hoog tempo waardoor niemand erin slaagde voorsprong te nemen. Het slot kwam dan ook met een massale eindsprint. Johan Wardenier, Gerrit Woudenberg en Jos Raaymakers, die de sprint van Martin Hoekstra ten zeerste vreesden, hadden zich enigszins losgemaakt. Zij zagen kans Hoekstra, die wel inliep, twee meter achter zich te laten. De uitslagen: A-klasse wedstrijd over een uur: 1. Johan Wardenier (Marknesse). 2. Gerrit Woudenberg (Alkmaar). 3. Jos Raaymakers (Hoensbroek). 4. Martin Hoekstra (Heerenveen) op twee meter, 5. Bernard Gijzen (Balk). 6. Georges Rotteveel (Oude Wetering). 7. Wim Westerveld (Eemnes), 8. Wout List (Amsterdam). Algemeen klassement: 1. Hoekstra 33.2 pnt.; 2. Woudenberg 30,1; 3. Jonkman 30.0; 4. Wardenier 26,2; 5. Rotteveel 25.0; 6 Raaymakers 22. I Dames (25 ronden). 1. Atje Keulen-Deelstra. 2. Gerda Volmer, 3. Christa Jaarsma. Stand na vijf wedstrijden: 1. Atje Keulen-Deelstra 49.4 pnt.; 2. Gerda Volmer 35.1; 3. Christa Jaarsma 33. Calcutta Voor Nederland is de eerste dag van de 33e we reldkampioenschappen in het splinternieuwe ovaalvormige Netaji Sabash Stadium in Cal cutta glorieus verlopen. De heren versloegen eerst de ge vaarlijke Italianen verrassend met 5—0, en later met 5—1 de Belgen. De dames evenaarden dit succes met overwinningen van 30 op Australië en Ame rika. In het operpngsduel trof de Oranjeformatie een nerveus Italië, dat de tol moest betalen voor de late aankomst in In dia. Na amper twintig uur in het warme Calcutta waren de Azzuri na een korte nachtrust niet in staat de verwachte te genstand te bieden. Van Slob be ondervond in de eerste par tij nog het meeste verzet van Constantini, die zijn heil zocht j in het voortdurend blokken j van de bal. De Oranjespeler wist in de tweede game het gevaar tijdig te bezweren, door van 17—20 op 22—20 te komen. Deken vergrootte de voorsprong door de Italiaanse kampioen Bosi met 22—20, 21—16 te verslaan. De beslis- «sing viel toen Van der Helm met 21—6, 21—9 geen enkel medelijden toonde met Gion- tella. Deenige Italiaanse winst kwam op naam van de links handige Bosi die Van Slobbe een game ontfutselde, waarna de aan zijn arm geblesseerde Van der Helm het vijfde punt scoorde tegen de ontredderde Constantini. De winst op de Italianen is uiterst belangrijk omdat de gevaarlijke Zuideu ropeanen, als ze eenmaal geac climatiseerd zijn, de andere concurrenten het leven zuur kunnen maken. Tegen de verzwakte Belgen ging het niet vlekkeloos, hoe wel de zege niet in gevaar is geweest. België miste Van der Walle. die ziek in Antwerpen moest achterblijven. Dugardin was niet in de ploeg opgenomen. Na een voorsprong van 30, opgebouwd door Deken, Van der Helm en Hopman verloor Deken de kampioen Romain Schalley in drie games. De dames boekten twee goede overwinningen. Eerst was er de zege op een jong en nieuw Australisch team met Van der Vliet en en Heltzel in de enkel spelen, terwijl het dubbel steeds wordt gevormd door Marjan van der Vliet en Nora Bakker. De meeste voldoening gaf de winst van 3—0 op het sterke Amerika. De sleutelpartij was het enkelspel tussen Sonja Heltzel en de in China getrain de Judy Bochensky, een partij die Sonja met 23—21 in de derde game winnend afsloot. Nora Bakker zorgde voor 2—0 met 21—18, 21—# tegen Angeli ca Rosal, terwijl voor het dub bel drie games nodig waren. Badmintonploeg uitgeschakeld ENSCHEDE - De Nederlandse dames-badmintonploeg heeft gisteravond in Enschede de hal- ve-finalewedstrijd in het toer nooi om de Uber-Cup (Europese zone) tegen Engeland verloren met 5-2. Denemarken, dat Duits land met 6-1 versloeg, in de andere finale. Uitslagen: Joke van Beusekom-Gil- lian Gilks 4-11, 5-11; Marjan Lues- ken-Margaret Beek 4-11, 1-11; Lilly Weijers-Heather Nielsen 9-11, 11-6, 11-2; Van Beusekom/Luesken-Gilks/- Beek 9-15, 15-10. 15-10; Weijers/Rid- der-Whetnall/Boxall 7-15, 4-15; Van Beusekom/Luesken-Whetnall/Boxall 3-15, 2-15; Weijers/Ridder-Gilks/Beck 8-15.7-15. RVC oefent tegen Xerxes (Van onze sportredactie) Den Haag - Hoofdklasser RVC speelt zondag op eigen veld een oefenwedstrijd tegen de eerste klasser Xerxes uit Rotterdam, om half drie. DEN HAAG Bob Jastremski, de bondscoach van het Nederlands ijshockeyteam, was geen mens meer gedurende de laatste drie minuten van de vriendschappelijke interland tegen Japan. Dankzij een schitterend schot van Dick Jellema had Nederland een voorsprong van 32 genomen en was de zege, die nog nimmer op Japan was behaald, binnen handbereik. Zenuwachtig ijsbeerde Jastremski achter de spelersbank, trachtte tevergeefs zijn vuisten op diezelfde bank kapot te slaan en sprong onder het uitstoten van kreten als „move, move, easy, easy" herhaaldelijk boven op het houtwerk, waar gewoonlijk de spelers verblijven. Dick Decloe liet zijn coach niet te lang in de zenuwen zitten. Negen seconden voor het verstrijken van het duel rondde hij een schitterende solo af met de vierde Nederlandse treffer. De eerste zege op Japan was een feit. Niet minder dan 2700 toeschouwers waren getuige van het aantreiv kelijke duel, dat mede werd bijgewoond door de Japanse ambassa deur, wethouder Vink en het bestuur van NIJB. Het Nederlandse team startte erg nerveus en liet vooral in de defensie nogal eens wat steekjes vallen. Het wist zelfs een numerieke meerderheid, toen twee Japanners op het strafbankje zaten, niet uit te buiten. De meeste kansen waren dan ook weggelegd voor de bezoekers, die in Osamu Wakabayashi een van de sterkste spelers kenden. Pas in de tweede helft van de eerste periode wisten de Nederlanders een vuist te maken, hetgeen resulteerde in een doelpunt van captain Hans Christiaans. De Japanners, die dinsdagavond met 63 over Holland zegevierden, kwamen in de tweede periode sterk terug. Het was weliswaar eerst Dick Jellema, die de voorsprong tot 20 vergrootte, maar in dezelfde minuut kwamen de Japanners dankzij een doelpunt van Wakabayashi op 2—1. Daarna was het weer Nederland, dat het heft in handen nam. De voorsprong kon echter door goede acties van doelman Minoru Misawa niet uitgebreid worden. Pech in die periode hadden trouwens Corky de Grauw en Dick Jellema, die de puck uit zijn schot weer uit het doel zag ketsen. Het wps misschien allemaal wat te snel gegaan voor de scheidsrechters, die dan ook geen doelpunt toekenden. Bijna hadden de Japanners ten onrechte de stand nog in evenwicht getrokken, maar de puck vloog uit het schot van Shuji Yamauchi tegen de paal. In de laatste periode kwamen de Japanners eerst nog op gelijke hoogte door een doelpunt van Wakabayashi. Dankzij uitstekende acties van doelman Harry van Bilsen kon een achterstand voor Nederland voorkomen worden. Matsuda kwam bijvoorbeeld alleen voor doel, maar zag zijn schot door Van Bilsen goed verwerkt worden. De spanning steeg ten top, want iedereen voelde en niet in de laatste plaats bondscoach Jastremski dat een goed eindresultaat op Japan tot de mogelijkheden behoorde. De rijzende zon stokte, toen Jellema 3—2 scoorde en ging onder op het moment, dat Dick Decloe. die vanavond met Krefeld tegen HYS-Intervam op De Uithof speelt, de zege veilig stelde. JOS HEYMANS Hans Christiaans, half ver scholen tussen twee Japan ners, heeft de puck voor zijn stick gekregen. Zijn schot betekende het eerste doel punt voor Nederland. e sportredactie) Kees Aarts: voetballer-af van de ene dag op de andere. ZUTPHEN Voor dc zoveelste keer zat Kees Aarts gisteren wanhopig in de kleine zaal van de Zutphense rechtbank. Het meeste ontging hein. Kees Aarts wil vijftig mille ontvangen van de verzekeringsmaatschappij omdat hij vijf jaar ge leden door een auto-ongeluk niet zijn schuld want hem werd op de Zwolse weg in Deventer geen voorang verleend van de ene dag op de andere profvoetballer-af was. a Het is een slopende procedure, die de eens gevier- de stervoetballer, die met Johan Cruyff en Willem van Hanegem in Oranje speelde en triomfen vier de bij de amateurclub TOP (Oss), Willem II (Til burg), ADO (Den Haag) en Go Ahead (Deventer), moet ondergaan.Na dat ongeluk lag zijn knie in duigen, al klinkt dat medisch niet verantwoord. Sindsdien wordt er touwgetrokken om de schade vergoeding van vijftig mille die Aarts claimt. De maatschappij vindt dat onjuist De (vice) president mr. B. J. Asscher hoort het gevecht van de advocaten aan: mr. Awam Fievez uit Deventer voor Kees Aarts, mr. D. Peeperkorn uit Amsterdam voor de verzekeringsmaatschappij „Ons Belang". De kernvraag is: is het letsel aan de knie van Aarts te wijten aan het ongeval. „Jazeker", zegt mr. Fievez. Het is door verscheide ne artsen als dashboard-trauma eekenschets. Er werd een kraak been verweking aan de binnenzijde van de knieschijf aangetoond. Dat moet door de botsing zijn gekomen. Voornaamste Twee operaties en tientallen medische behandelin gen mochten niet baten. De knie was en bleef onbruikbaar voor voetbal. Mr. Peeperkom: „Het ongeval had in maart 1970 plaats. Niets bleek toen van lichamelijk letsel. Pas anderhalf jaar later werd dit de maatschappij in kennis gebracht „Niet waar", kaatste mr. Fievez, „Aarts heeft op 8 april 1970 een brief naar de maatschappij ge stuurd. Bovendien is voor mij het voornaamste dat Aarts vóór 10 maart 1970 nog speelde, pal erna kon hij dat niet meer". Mr. Peeperkorn weer: „De maatschappij heeft een medisch adviseur geraadpleegd en er bleek van alles aan de knie van Aarts te mankeren. In die rechterknie bevindt zich een aantal aangeboren afwijkingen. Er is o.m. een scheur in de meniscus ontdekt". Mr. Asscher beslist: „Ik zal op 20 maart uitspraak doen of alsnog besluiten dat er drie deskundigen gehoord moeten worden". Mr. Fievez: „Als een van die drie dan maar dr. Stnkwerda is die alles van voetballers-knieën afweet". TROYES - Ia tegenstelling tot Christ van der Smissen heeft Hans Vultink geea problemen gekend op de eerste dag van het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 te Troyev De wereldkampioen nam in de eenvoudigste kadersoort volgens goede gewoonte de leiding tegen de Europese titelhouder Günther Slebert, die met het laagste gemiddelde het toernooi was binnen gekomen. Een serie van 255 in de vierde beurt was voldoende om in zes beurten naar de onbedreigde winst te snellen. Voor Christ van der Smissen 216 in het voordeel waren er wel enige problemen. Gedurende zes beurten had hij de Fransman Francis Connes- son, evenals de Brabander twee de bij de nationale titelstrijd, royaal achter zich gelaten. Na een serie van 84 (nog 27 voor de winst) miste hij echter een bandstoot omdat de speelbal de witte twee keer klotste. Connes- son dichtte het gat van 140 pun ten (373-233) maar verzuimde ook op dezelfde wijze door te gaan. Van der Smissen liet zich die mogelijkheid niet meer afne- Wat Van der Smissen tegen Connesson nog net niet was overkomen, gebeurde hem, 's avonds wel tegen Galvez. Een snel genomen voorsprong, 223 in de openingsserie, ging na elf beurten in een door de Span jaard fel verdedigend gespeelde partij alsnog verloren. Bij 391- Smissen miste hij een massec en bleef op 394 staan. Galvez raak te in het ritme en maakte in de dertiende beurt het duel snel uit. Van der Smissen miste de nastoot en de remise op een centimeter. Vultink maakte in een briljante partij van twee beurten korte metten met de zwakke Belg We- senbeek. Uitslagen: V.d. Smissen (Ned) 400 - Connesson (Fr) 378 (7 beurten); Hos* (WDId) 400 - Galvez (Sp) 80 (7»; Vul- tink (Ncd) 400 - Siebert (Wdl) 104 (8); Dufetelle (Fr) 400 - Wescnbeek (Belg) 298 (14); Connesson 400 - Hose 7 (2); Galvez 400 - V d. Smissen 394 (13); Vultink 400 - Wesenbeek 52(2); Sle bert 400 - Dufetelle 308 (10). Na twee ronden ia de stand (reap, punten, h.a„ alg. gem) 1. Vultink 4, 400. 100.000; 2. Connes son 2, 349. 80.22; 3. Hose 2, 194. 45 22; 4. Van der Smissen 2, 223, 39.70; 5. Siebert 2. 105, 31.50; 6. Dufetelle 2. 178, 29.50; 7. Galvez 2. 188. 24 00; 8. Wesenbeek 0. 77,21.87 (Van onze dammedewerker) DEN HAAG - Hoe moeilijk het is om een ogenschijnlijk gewon nen stelling in winst om te zetten, bleek weer eens in dc tweede ronde van de voorwed- strijden om het persoonlijk damkampioenschap van Den Haag. De jeugdige Toon Bruyns had clubgenoot Arie Bom naar de rand van de nederlaag gespeeld en met een voordeel van liefst drie schijven was de winst slechts een kwestie van tijd. Maar Bruyns ging in tijdnood knoeien waardoor Bom nog een punt in de wacht kon slepen. Leenaars ging zijn ondergang tegemoet doordat hij een combi natie niet juist beoordeelde en een schijf achterraakte. Rozen- boom wikkelde het eindspel sterk af en won vrij onver wacht In groep B bleven de beide kanshebbers. Pershad en De Hardt, zonder puntenverlies. Pershad had geen moeite met Mondt, die in het middenspel op eenvoudige wijze een schijf ver loor en zich niet meer kon her stellen. De Hardt kreeg eerst in het late middengedeelte vat op het spel van Juffermans en toen was er voor deze geen houden meer aan. Van Lien overrompel de Dhoen in het eindspel met enkele krachtige zetten. Lorist kwam na het geven van enkele schijven tot de ontdekking dat de beoogde combinatie niet op ging. Voor Stoker betekende het wel een gemakkelijke zege. In groep C zijn de krachtsver. schillen erg gering. Alleen Grootenhuis springt er met twee overwinningen uit waardoor hij ruim aan de leiding gaat. Zijn partij tegen Foss werd welis waar afgebroken maar de winst ligt duidelijk voor handen. Uitslagen: Hoofdklasse, groep A; Swamipersad-Hoogland 1-1; Bruyns- Bom 1-1; Callender-Vorselman 1-1; Leenaars-Rozcnboom 0-2, Groep B: Stoker-Lorist 2-0; Pershad- Mondt 2-0; De Hardt-Juffermans 2-0; Dhoen-V an Lien 0-2; Groep C: Van der Lem-Sada) 1-1; Foss-Grootenhuia afgebroken; Vrlr- ce-Caffa 1-1; Poppc-Limburg 1-1; Eerste klasse: Emsle- Van Oseh 0-2; Waasdorp-Ros 0-2; Van Settrn-Kog 1-1. Pronk-Mevr. Van Setten 2-0; rwcede klatae: Ramnares-Rausch 2-0; Van Dungen-Veenstra 0-2; Jeugdklaase. Vermouth-Van Driel 0-2, Vroom-Van Belle 1-1; Aspiranten: Hoogland-Jrneson 0-2; Van de Berg-Van der Zwan 1-1.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11