'Levenslang' kan beter strafrecht uit ÊeidócSowurnt Baader - Meinhof groep beeïndigt hongerstaking PENSIONERING MET 63 JAAR NOG TE WEINIG DOORDACHT Arabische landen helpen Libanon Telapparatuur gestolen uit benzinepompen MINISTER VAN JUSTITIE: MEER INSPRAAK HUURDER BEPLEIT Vragen over reis van prins Bernhard Petitie om democratie in Spanje DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer gaat ermee akkoord de woning bouwcorporaties een grotere zelfstandigheid te geven. Daar toe werd gisteren een wijziging van de woningwet behandeld. De positie van de woning bouwverenigingen en -sticht- tinge wordt door die wijziging in de wet duidelijker geregeld. De wijziging brengt voor de wo ninbouwverenigingen een fi nancieel voordeel mee, want in totaal wordt zo'n 2 miljard gul den aan overheidsbijdragen in exploitatietekorten kwijtge scholden, omdat de verplichting tot terugbetaling aan het Rijk is komen te vervallen. De woningbouwcorporaties moe ten aan de overheid overigens van hun financiële doen en la ten verantwoording afleggen. De wetswijziging legt niet al leen voorschriften betreffende de positie van de woninbouw- corporaties vast, maar schrijft ook overleg van de bestuurder met de huurders voor. De mogelijkheden voor medezeg genschap van huurders moeten volgens de Kamer worden ver groot. De besturen van wonin- bouwverenigngen zöuden op democratische wijze moeten worden gekozen. Aan huurders moeten geen belemmeringen in de weg worden gelegd om lid van de woningbouwverenigin gen te worden. Staatssecretaris van Dam zal de volgende week antwoorden. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt van Justi tie voelt er niets voor, om meer mogelijkheden te openen voor het straf fen met levenslang. Hij vraagt zich zelfs af, of het "levenslang" als zo danig niet uit het Wet- In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer wijst de minis ter erop, dat zelfs een wetswij ziging met het doel voorwaar delijke invrijheidsstelling voor levenslang gestraften mogelijk te maken een verkeerde indruk kan oproepen. Men zou dan de indruk kunnen krijgen alsof het hier een nog "levende" straf Philips en vakbonden nog ver van elkaar (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbonden en de Philips-directie staan nog ver van elkaar in hun gesprek over de nieuwe c.a.o. voor het personeel van Philips. Het gis teren geeindigde gesprek wordt morgen voortgezet De directie van Philips heeft een collectieve salarisverhoging aangeboden van 1,5 procent per 1 januari j.l. en een partiële verbetering van 0,5 procent op 1 januari 1976, en een prijscom pensatie op 1 juli en 1 januari van minimaal 175 gulden per procent prijsstijging. De bon den zullen morgen een verho ging vragen van 1,8 procent met een "vloer" van 312 gulden. Verder willen zij de achter stand inhalen die bij Philips bestaat ten opzichte van de me taalindustrie. binnen het Nederlands straf- feite leggen de richtlijnen een stelsel betreft "Deze indruk is al gegroeide praktijk vast. niet alleen feitelijk onjuist. De antwoorden van de bewind maar ook ongewenst", aldus de minister van Justitie. Hij wijst er ter toelichting op, dat de levenslange gevangenisstraf in het gewone strafrecht een zeer. hoge uitzondering geworden is. Sinds 1962 is deze straf in slechts twee gevallen opgelegd. boek van Strafrecht ge- Binnenkort komen er richtlijnen schrapt dient te worden. over de selectie en detentie van veroordeelden met een lange gevangenisstraf en van gevan genen, die tevens ter beschik king van de regering gesteld zijn. Het gaat hierbij aldus de minister en zijn staatssecreta ris, om het opheffen van de gegroeide ongelijkheid van de strafduur voor jeugdigen en om een verbetering van de recht spositie van gedetineerden. In slieden van Justitie gaan tege lijk uit naar de ongerustheid, die heerst over de spanningen in het gevangeniswezen "die groter zijn dan normaal of goed is", aldus de staatssecretaris onlangs. In dit verband heeft het bewakingspersoneel van het Huis van Bewaring te Arnhem een beroep op de bewindslieden gedaan de gedetineerden te scheiden in moeilijken en min der moeilijken. Gestraften moe ten verder, aldus het personeel, niet te lang in Huizen van Be waring blijven, omdat onthou ding van faciliteiten tot onnodi ge spanningen leiden. Experi menten moeten zeker niet "over de rug van bezwaarders" uitge voerd worden. Even leek het erop. dat het voorjaar ons dit jaar wat vroeger zou begroeten, maar dit bleek slechts een grapje van de natuur. De vorst dreigt nu weer in te treden. In Heerenveen kontroleerden kinderen de sterkte van het ijs, maar voor we de ijzers weer uit het vet kunnen halen, zal de vorst toch nog even door moeten zetten. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN - Alle leden van de Baader-Meinhof beweging in de gevangenissen van Berlijn, Hannover, Hamburg, Stuttgart en Zweibruc- ken hebben gisterenhun honger- en dorststa king opgegeven en zijn weer normaal aan ht eten gegaan. Na t vangenen van de anarchistische beweging op 13 september van het vorig jaar spontaan voedsel te weigeren, zodat zij sindsdien kunstmatig via slangetjes in de neus gevoed moesten worden. Deze staking was een pro test tegen hun isolatie in de gevangenisen. Om de eis tot opheffing hiervan meer na druk te verlenen, gingen zij vanaf 2 februari ook nog in dorststaking, hoewel er van het geïsoleerd arrest zo langzamerhand geen sprake meer was. Wegens het gevaar voor bevrijdingen staan zij echter nog wel onder verscherpte bewaking. Tot de leden van de Baader-Meinhofgroep die hun hongerstaking beëindigd hebben behoort ook de 25-jarige Nederlander Ro nald Augustin, die onder beschuldiging van poging tot moord en wegens andere delicten in Hannover gevangen zit. veelbelovende uitvinding ROTTERDAM (ANP) het bedrijf Koppens Au- Gisterochtend in alle tomatic International vroegte is uit vijf van uit Bladel. ÏSLH3E ^Volgens ~r L. P Koppen, is de diefstal het werk De pompbediende van een tankstation bij de luchthaven Zestienhoven, bij Rotterdam, wijst hier naar het gedemon teerde telapparaat. een benzinestation aan Rijksweg 13, terhoogte van de vlieghaven Zes tienhoven, de tel- en afleesapparatuur gesto len. Het gaat hier om de roof van een veelbelo vende uitvinding van Directeur arbeidsbureau: (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG „Het is maar zeer de vraag of er veel mensen zijn die met hun 63ste jaar al gepen- reaeMrt de heer H kens achter de beslis- beidsplaats ter beschikking wil- sing van de Tweede Ka- len stellen aan een werkloze, mer. Ik betwijfel of het "In Pri"ciPe ^kt het aardig, wel allemaal doordacht ™aar sioneerd willen worden in plaats van met 65 jaar. Onze ervaring is, dat mensen die op die leeftijd nog gezond zijn, liever blijven doorwer ken. Ik zet veel vraagte- M. Abbenhuis, plaatsvervangend directeur van het Haags ar beidsbureau, op het besluit van de Kamer om de regering uit te nodigen via de arbeidsbu reaus een registratie te begin nen van werknemers van 63 en 64 jaar, die vrijwillig hun. ar beidsbureaus het daardoor drukker zouden krijgen, hangt natuurlijk helemaal af van het aantal aanmeldingen. Maar tot nu toe lijkt het mij een slag in de lucht", aldus de heer Abben huis. de grote vraag is of men wel wil. Eerst zou een enquête moeten worden ingesteld om dat te weten te komen. En zouden die mensen arbeidsbureau moeten Ook minister Boersma vindt dat komen? Wij zijn er voor ar- er eerst een onderzoek naar het beidsbemiddeling en die heb- aantal gegadigden moet komen. niet meer nodig. Wel zou hier de werkgever moeten ver schijnen, want die moet nieuw personeel werven. Of de ar- Staatslening vastgesteld op 700 min DEN HAAG (ANP) Het minis terie van financiën heeft mee gedeeld, dat het bedrag van de 9 procent 25-jarige staatslening 1Ö75 is vastgesteld op 700 mil joen. Op de door banken en commissionairs ingeschreven bedragen wordt toegewezen: 50 percent over de eerste 1 mil joen en 0,332 percent over het meerdere voor zover dat de 10 miljard niet overtreft DEN HAAG (ANP) - De regering dient verantwoording af te leggen over de recente besprekingen van Prins Berhnard in Mexico, in het bijzonder wat betreft eventueel overleg over levering van olie door Mexico aan Nederland. Aldus de kern van schriftelijke vragen welke het Tweede-Kamerlid van der Hek (PvdA) gesteld beeft aan premier Den Uyl. Het kamerlid wil weten of de regering prins Bernhard verzocht heeft in Mexico na te gaan of er een samenwerking tot stand kan worden gebracht, waarbij Mexico olie levert aan Nederland. Het Kamerlid heeft ook de algemene vraag gesteld, wat het officiële karakter is van de bezoeken, die prins Bernhard aflegde en aflegt aan een aantal Latijnsamerikaanse en Middenamerikaanse landen. Hij vraagt daarbij, welke specifieke doelen door de regering worden nagestreefd met deze officiële bezoeken. Tot zolang wil hij geen wachtingen wekken en kunnen ook de arbeidsbureaus niets zinnigs hierover zeggen. Het ministerie van Sociale Zaken is van plan de radio te gaan benutten voor arbeidsbemidde ling. In korte programma's, steeds op een vast tijdstip, zou den vacatures worden gemeld die bij arbeidsbureaus zijn bin nengekomen. De omroepen wordt gevraagd hiervoor zend tijd beschikbaar te stellen. Abortus in Engeland Maar twaalf procent van de Britten is tegen abortus, zo blijkt uit een Gallup-enquête die is uitgevoerd voor de vereniging voor de be scherming van het ongeboren kind. Tweeënzestig procent is vóór onderbreking van de zwan gerschap binnen bepaalde wet telijk vastgestelde normen en achttien procent voor abortus op eenvoudig verzoek. internationale concurrentie. De apparatuur was als proef in het Shell-pompstation geplaatst Het betreft een nieuwe electro- nische afleesapparatuur, waar van de cijferaanduiding ook bij fel zonlicht leesbaar blijft De vinding is volgens de heer Kop pens van levensbelang voor hem en zijn honderd man per soneel tellende bedrijf. Voor het telmechanisme is wel octrooi aangevraagd, maar het kan wel twee jaar duren voor dat patent wordt verleend. Minder doden Dank zij de snelheidsbeperkingen als gevolg van de energiecrisis zijn er in 1974 op de Amerikaanse wegen ongeveer 10.000 doden minder gevallen dan in 1973. Mochtar Locbis De Indonesi sche pers noch de Indonesische bond van journalisten heeft één woord gerept over de arrestatie van Mochtar Loebis, de direc teur van het blad Indonesia Raya. Loebis werd door de vei ligheidsdienst gearresteerd na beschuldigd te zijn van het ver richten van ondergrondse activi teiten. MADRID (AFP) Vijfhonderd vooraanstaande Spanjaarden, onder wie mensen die belang rijke functies bekleden, hebben in een brief aan de regering aangedrongen op een „demo cratische staat De brief, een uniek gebeuren in het Spanje van Franco, circu leerde in Madrid, terwijl op ver scheidene ministeries enige tijd werd gestaakt door ambtenaren die een duurtetoeslag eisen. De briefschrijvers verlangen een bestuurlijke hervorming, gecon troleerd door „vertegenwoordi gers van het volk", vrijheid van vakvereniging voor mensen in overheidsdienst onafhankelijk heid en neutraliteit van de over- Heid, en het ontkrachten van particuliere belangengroepen. IRA dreigt met moord DUBLIN (UPI) De 'provisional' IRA heeft gedreigd twee Ierse ministers te vermoorden als een van de 15 hongerstakende IRA- gevangenen in de gevangenis van Portlaoise zou overlijden, zo is uit regeringskringen in Dublin vernomen. Een van de 15, Patrick Ward, zou stervende zijn. Plannen voor ontvoering consul Leupin waren bekend CALI (AFP) De Columbiaanse geheime dienst was tevoren op de hoogte van een plan tot ont voering van verscheidene per sonen, onder wie de honoraire consul van Nederland in Cali, E. E. Leupin, die op 1 februari door gewapende mannen werd meegenomen. Dit heeft de Co lombiaanse senator Hernando Pelaez Gutierrez verklaard. Volgens hem beschikte de gehei me dienst al tien dagen over een lijst met namen van men sen die op de nominatie ston den om te worden ontvoerd. De ontvoering van consul Leupin wordt toegeschreven aan leden van de Pro-Russische groepe ring de „revolutionaire strijd krachten van Colombia" (FARC). De ontvoerders hebben officieel nog geen eisen kenbaar ge maakt, maar volgens sommige geruchten zullen de guerrilleros de consul vrijlaten in ruil voor de vrijlating van Jaime Tarcisio Guaracas, die in 1973 werd gearresteerd en tot een langdu rige gevangenisstraf werd ver oordeeld. Vrij Portugal onder curatele PORTUGAL IS ZIJN DICTATUUR kwijt, maar daarmee nog geen betrouwbare democratie rijk. De club van jonge officieren die in de lopende overgangstijd de macht in handen heeft, treedt zelf namelijk autoritair op en zij moet dat wel; uit 1944/45 herinneren ouderen zich dat ook in bevrijd Nederland de overgang van militair gezag naar parlementaire democratie niet zonder ernstige strubbe lingen heeft plaatsgevonden, waarbij de fouten niet alleen door het militair gezag gemaakt werden. Wat bijzondere zorg baart, in Portugal, is evenwel de onzekerheid of de machthebbers in Lissabon de democratie een goede groei willen en kunnen garanderen. De blamage van het centrum-partij- congres in Oporto de dwang uitgeoefend op christen-democraten om een partijbijeenkomst elders vroegtijdig te besluiten, het late ingrijpen tegen verboden maoïstische demonstraties wekken vrees. De eerste vrije verkiezingen in Portugal kunnen op die manier een moeilijke zaak worden. Ook niet zo plezierig is, dat de wel democratische partijen in het land zo'n beetje onder curatele „komen te staan van buitenlandse vrienden. Omdat de communisten vanuit Oost-Europa worden geholpen, hebben de socialisten de strelende hand van hun interna-, tionale en van afzonderlijke partijen als de PvdA gevoeld; de christen-democraten in Europa zullen niet nalaten centrum-groepen in Portugal moreel en financieel te helpen. Dit omgeeft de aanstaande verkiezingen in Portugal met een bijzondere spanning,terwijl de sfeer in het land toch al erg kwetsbaar is. De terreur welke uiterst-links daar in petto heeft, maakt tegenactie waarschijnlijk onvermijdelijk. Maar de gang van zaken blijft op (lie manier gevaarlijk; een kruitvat met veel lonten. Zoethoudertje of ochtendgloren? ER KOMEN, VOORZICHTIG, wat vriendelijker berichten over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in eigen land. Premier Den Uyl, die eind vorig jaar zei, dat het nog wel erger dan 200.000 werklozen zou kunnen worden, laat zich meer optimis tisch uit. In de bankwereld beginnen financiële profeten wat vrolijker te kijken; ook in de vakbeweging houdt men cr rekening mee, dat het dieptepunt van de economische inzinking bereikt is. ALS HET ALLEMAAL WAAR IS, mag de natie „hiep, hiep, hiep" roepen; maar enige voorzichtigheid is beslist geboden. Want al mag de kans op echt ochtendgloren voor de werkgelegenheid niet uitgesloten worden, evenmin is denkbeeldig, dat het een zoethou dertje is om de stemming niet helemaal onder het nulpunt te laten zakken. Een beetje beangstigend bijvoorbeeld vinden we. dat president Ford in Amerika er ernstig rekening mee houdt, dat in zijn land de economische malaise tot 1980 zou kunnen duren; en als het in Amerika stortregent, vallen er in Europa gewoonlijk grote druppels! BOVENDIEN - EN DAAROP HEEFT terecht CNV-voorzitter Lanser dezer dagen gewezen betekent het aanzwengelen van de economie niet direct volledige werkgelegenheid. De werkloos heid verdwijnt altijd in een lager tempo dan ze ontstaan is; alleen een omvangrijk complex van maatregelen kan bevorderen, dat de werkgelegenheid in een land als het onze met zijn vele structure le werkgelegenheidsproblemen opwaarts gaat. Een zo'n maatregel zal moeten zijn een straf bewaken van lonen en prijzen, opdat op die manier de ruimte geschapen wordt voor nieuwe investeringen en voor fondsen om ouderen eerder met pensioen te kunnen laten gaan. DE BILT In vrijwel geheel, Amitenum west- en Midden-Europa vriest het in de nacht licht met mini- gala* ma tussen min één cn min vijf SjJj'iïïS? graden. Alleen in de Alpen en u,?hth«vón Rot op beschutte plaatsen zijn nog Twenta lagere minima waargenomen. Intussen is de aanvoer van oos- Aberdeen telijke winden iets veranderd. £^'ona De komende 24 uur wordt gelei- Berlijn0"* delijk lucht afkomstig van Zuid Bordeaux Duitsland en Oost-Frankrijk 5ÏÏX?o»t aangevoerd. Deze lucht is dro- Geneve ger zodat de kans op bewolking klein is terwijl de middagtem- K^enh^en peraturen iets hoger kunnen J-""60" komen. uanS^ïT Dceaanfronten trekken in een Uuxamburg wijde boog over IJsland cn Noord Skandinavië naar Rus- MaUorca land en laten het weer in onze streken ongemoeid. In Spanje brengt een lage drukgebicd op veel plaatsen regen. Zo viel er in Barcelona 20 millimeter en Stockholm in Alicante 13 millimeter regen. Vooruitzichten voor zaterdag: cm Bianca Overwegend droog met plaatse- lijk lichte vorst. Middagtcmpe- NcwYork* raturen in het algemeen boven t»i-Av»v nul. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks +4 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 05 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Dief met dorst In de Ant werpse haven is geconstateerd dat er ingebroken is in een loods. Uit die loods zijn 218 dozen met elk 12 flessen wodka ontvreemd, in totaal dus 2616 flessen wodka. CAIRO (DPA-AFP-AP) - De Arabische verdedi- gingsraad heeft op een buitengewone vergade- Gisteren heeft boer Stakenburg uit het Limburgse Heel. ha een strijd van ongeveer tien jaar tegen de overheid, er dan toch aan moeten geloven. Na uitspraak in hoogste instantie moest hij zijn grond voor een grindafgraving prijs geven. Nadat de politie de boer en zijn gezin in een politieauto had opgesloten, om verzet te voorkomen, werd zijn perceel met bulldozers ontruimd. ring in Cairo besloten fi nanciële hulp te verlenen aan Libanon om dit land bij te staan in zijn strijd „tegen de voortdurende- Israëlische agressie". Volgens het Egyptische persbu reau Mena hebben Egypte, Saoedi-Arabië, Koeweit, Marok ko, Irak, Libië en de Verenigde Arabische Emiraten Libanon een bedrag van in totaal 72 miljoen gulden toegezegd. De Sovjet-Unie en Egypte „heb ben eens te meer hun vaste overtuiging tot uitdrukking ge bracht, dat de vredesconferen tie in Genève over het Midden- Oosten het geschiktste forum is om alle aspecten van een rege ling te onderzoeken", zo heet het in een Sovjet-Egyptisch communiqué, dat uitgegeven is na het bezoek van de Russische minister van buitenlandse za ken, Gromiko, aan Cairo. De Israëlische premier Rabin heeft gezegd dat de belofte van de Egyptische president Anwar Sadat om Israël niet aan te vallen „een geweldige gelegen heid" zou kunnen betekenen om de vrede in het Midden-Oos ten te bevorderen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9