Landbouw krijgt duidelijke taak in natuurbeheer HP Britse conservatieven slijpen messen voor tweede kiesronde Blijvend overleg bisschoppen en KT. H.- Amsterdam Glimmerveen Surinamers en Portugal MOSKOU VALT UIT TEGEN PEKING VNU beschuldigd van streven naar een monopolieplaats DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 /.PAGINA 7 RISKANT ONDERZOEK In een kleine sloep proberen drie man een inzicht te krijgen in de schade die de tanker Corinthios vorige week heeft opgelopen bij een botsing met een andere tanker in de haven Marcus Hook, bij de Amerikaanse stad Phila delphia. Varend over de deels ondergelopen tanker verrich ten de mannen een riskant karwei. De branden aan boord van de tanjcer zijn nog niet geheel bedwongen. UTRECHT Tussen de bisschoppenconferentie en de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam (KTHA) zal een permanent overleg tot stand worden gebracht, in een sfeer van wederzijds vertrouwen, opdat de KTHA als theologische en als priesteroplei ding goed functionert Daartoe werd besloten tijdens een gesprek tussen de hogeschool- raad, het dagelijks bestuur van de onderwijsraad van de KTHA, kardinaal Alfrink en mgr. Möller, bisschop van Groningen. Aanlei ding was het ontslag van prof. dr. K van Luijk. Tijdens het gesprek, dat openhartig en welwillend werd gevoerd, ontkenden kardinaal Alfrink en mgr. Möller, dat zij voorheen in de kwestie van het aanblijven van gehuwde priester-docenten, niemand hadden geweigerd. Dit misverstand is ontstaan, doordat de weigeringen niet in de openbaarheid zijn gebracht Het aanblij ven van gehuwde priester-docenten heeft voor de bisschoppencon ferentie altijd een probleem gevormd. De kardinaal en mgr. Möller vroegen begrip voor het feit, dat de bisschoppenconferentie thans in een moeilijker positie verkeert Dat heeft te maken met de stijging van het aantal gehuwde priester-docenten en de richtlijnen, die de Heilige Stoel in 1971 en 1972 heeft afgekondigd. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat men allerwe gen in de wereldkerk wil vasthouden aan het verplichte celibaat voor priesters. Dat bleek onder meer tijdens de bisschoppensynode van 1971. Het is duidelijk, aldus de kardinaal, dat onze kerkprovin- I cie in deze niet op eigen houtje kan handelen. Elsevier waarschuwt dat er steeds meer valse briefjes van 1000 en 100 in omloop komen. Ook het omslagartikel gaat over geld, want „sparen" wordt ge-: straft „door inflatie en de fiscus. Conclusie: „Als de spaarder van dit alles genoeg krijgt en zijn spaarzin grotendeels zal zijn verdwenen, breken er nog grau were tijden voor onze economie aan. En voor de banken." Ook een gesprek met voorzitter Frei- tas van de Portugese christen- demokraten: „We hebben geep eigen krant" en het is zinloos om er een te beginnen, omdat de typogar, de typografische vakbond zou weigeren er mee in zee te gaan. Voorts in het blad De Verma ning: wacht u voor de mode hond. „Ik vraag de mensen die mij bellen, vaak: realiseert u zich wel dat een Duitse dog, die u zo'n tien jaar zult hebben, in die tijd een complete luxe wa gen opeet? Dan is het meestal even stil aan de andere kant Daar had men eigenlijk niet aan gedacht En toch is het zo, want zo'n hond kost je ruwweg 50 gulden per week. De Haagse Post heeft een repor tage over „Hoe Mee us zijn sta kers eruit schopte en zelf scho ne handen hield." Het omslagar tikel is gewijd aan de carrière van Marcel van Dam, „wellicht de meest gehate politicus in Den Haag." Hij zegt: „Het televisie programma heeft mij grote po pulariteit gebracht Het publiek ziet alleen de mooie kant van zo iets, en projecteert dat onmid dellijk op je karakter. Die den ken dat je inderdaad een soort heilige bent een heel goed mens. Maar de mensen die mij kennen, weten: het is natuurlijk helemaal geen heilige, integen deel, hij heeft zeer onaangena me karaktertrekken." Voorts aandacht voor het pro ces tegen de tien van Caraban- chel, „een breekijzer in het snel vermolmde Franco-regime" en de eerste van twee reisreporta ges uit het Brazilië van tien jaar nieuwe vrijheid. In Vrij Nederland vier pagina's over de artsen en de ziekenfond sen. Enkele uitspraken: „We zul len er aan moeten wennen dat ook dokters geen heiligen zijn", .misschien wel vijftig procent zijn fraudegevallen", „als je om een kwitantie vraagt, wordt de manuale therapie vijftig gulden duurder" en „wie het vaakst valium voorschrijft, verdient het vlugst een sauna." Bij het pro ces tegen Joop Glimmerveen en zijn racistische uitlatingen de kanttekening: „Het Haagse Hof heeft dus in strijd gehandeld met de bedoelingen van de wet gever, al kan natuurlijk ook nog worden aangevoerd, dat er van geen nationale afstamming sprake kan zijn bij Surinamers en Antillianen sinds de onafhan kelijkheid van hun landen nog niet in kannen en kruiken is. Dat zou dan de laatste strohalm voor de Hoge Raad kunnen zijn,- maar dan moet dat college wel opschieten voor wat de Surina mers betreft" De Tijd over het proces Glim merveen: „Jammer dat Glim merveen niet belediging van een volksgroep ten laste is gelegd, want dan had een veroordeling niet kunnen uitblijven. Nu kan alleen cassatie bij de Hoge Raad uitkomst bieden. Nadeel is, dat dit een steeds voortdurende pu bliciteit voor Glimmerveen en zijn verderfelijke ideeën met zich brengt." Het omslagartikel is gewijd aan Italië „dat de ineenstorting na bij lijkt „Conclusie: „Het vin den van nieuwe wegen wordt echter moeilijk en afgeremd door de zorg van de curie om de ontwikkeling van de kerk als wereldomvattend instituut Het zou echter onjuist zijn te menen, dat het Italiaans katholicisme alle dynamiek mist „Bij Ajax was de discipline erg matig, en ik dacht dat de grote winst hoe dan ook, van Kraay bij Ajax was, dat de spelers toch nu al zes maanden lang hard trainen. Op tijd. Als ze om half drie trainen, beginnen we niet om kwart voor drie. Ze weten weer wat zweet is. Ze weten weer wat knokken is. Ze zijn weer terug in het milieu van de beroeps voetballer". DE NIEUWE UNIE In de Nieuwe Linie een inter view met de Surinaamse minis ter van economische zaken, Bruma. „Minister De Gaay Fortman verwacht wel een bijzondere re latie, geloof ik, maar ik zie dat niet Suriname wordt onafhan kelijk. De verhouding zal zijn op basis van de internationaal aan vaarde regels. Nederland zal een ambassade hebben in Suri name. De verhouding met Ne derland zal hetzelfde zijn als met andere landen. In Hervormd Nederland valt een interview met de Duitse ex- bondspresident Heinemann op. „Er zijn bij ons nog steeds men sen die de tweede wereldoorlog nog altijd willen winnen" En: „Er moet onderzocht worden wat de omstandigheden in de gevangenis te maken hebben ge had met de dood van Holger Mainz. In het algemeen geldt dat we de onvolkomenheden uit de strafrechtspleging moeten halen." De Portugese doctor Lo pes da Silva zegt over de toe stand in zijn land: „De commu nisten krijgen nooit een meer derheid in Portugal en zullen ook nooit een meerderheid for ceren. Ze lijken erg op hun Franse zusterpartij. In Portugal zijn de mensen anti-centralisti sch. In vakbondsverkiezingen winnen op het ogenblik de lijst en tegen de communisten, nu de communisten hun eenheidsstre- ven in het geval van de vakbon den hebben doorgedrukt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii William Whi- telaw laat zich aan het ontbijt door zijn doch ter van een enorme kop thee voorzien, terwijl zijn vrouw Cecilia geamuseerd toekijkt. (van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN De onbesliste strijd om de macht in de Britse conservatieve partij geeft nu aanleiding tot allerlei gissin gen, vooral wat de mogelijke kandidaten voor de tweede ver kiezingsronde betreft, de kandi datenlijst wordt vandaag afge floten. Dinsdag, volgende week, kunnen de 276 conservatieve volksvertegenwoordigers voor de tweede maal een leider kie len. De overwinning is dan weggelegd voor de kandidaat met een absolute meerderheid van stemmen (139). In geval de strijd ook dinsdag onbeslist blijft, wordt enkele dagen later een derde maal gestemd voor een gewone meerderheid. Voor de tweede ronde zijn al 5 kandidaten komen opdagen. De twee belangrijkste tegenstan ders, Margaret Thatcher en Wil liam Whitelaw, zullen het dus niet gemakkelijk hebben om el kaar te overwinnen, zodat de partij een uitweg zal moeten zoeken in de derde ronde. Een dergelijke situatie kan haar prestige in het land geen goed doen. Hugh Frazer heeft zich als kan didaat teruggetrokken. Gister middag werd zijn plaats ingeno men door James Prior (47), ge wezen minister van landbouw en ex-leider van het Lagerhuis. MOSKOU (UP!) In een van de bitterste anti-Chinese aanvallen van de laatste tijd heeft het Russische partijblad Prawda de leiders >n Peking beschuldigd van het voorbereiden van een nieuwe wereldoorlog. In een uitvoerig commentaar op China's nieuwe grondwet zegt de Prawda, dat de Chinese politiek immoreel is en onmenselijk. De grondwet, zo heet het, bevat artikelen over „voor bereiding in geval van oorlog" en over „het graven van diepe tunnels" voor de ciyiele verdediging. Dergelijke maatregelen „kun nen slechts bezorgdheid veroorzaken bij het internationale pu bliek", aldus Prawda. Met name omdat het goedkeuren van de grondwet werd begeleid met toespraken waarin werd gewezen op de onvermijdelijkheid van een wereldoorlog en de „bedrieglijke" ®ard van ontspanning. Hij is een goede vriend van Heath en Whitelaw. Hij zegt, dat hij wil deelnemen aan de strijd omdat sommigen van zijn vrien den niet voor Whitelaw willen stemmen. Prior wil er dus meer voor zorgen dat Margaret That cher niet gekozen wordt, door haar kansen nog te verkleinen. Het is duidelijk, dat Heath's vij anden Margaret Thatcher ge bruikt hebben om zich te kun nen ontdoen van de gewezen parijleider. Mevrouw Thatcher zal dinsdag heel wat minder stemmen krijgen dat de 130, die ze gehad heeft de eerste ronde. William Whitelaw (56) heeft veel bewonderaars en aanhangers. Hij is een conservatief van het landelijke, bijna adellijke type uit het noorden van Engeland. Het valt echter te bezien, dat de conservatieve partij gediend zou zijn met een paternalistische lei der van zijn soort, die met wei nig succes geprobeerd heeft de Noordierse kwestie en Groot- Brittanië's industriële vraag stukken op te lossen. Jubileum Ter gelegenheid van het 25 jaar onderwijsjubileum van frater J. J. A. van Ierland is er voor de kinderen op vrij dag 7 februari in de Kardinaal de Jongschool aan de Tinaarlo- straat een feestelijk program ma. 's Avonds is er in de school van 19 tot 20.30 uur een recep tie om frater van Ierland geluk te wensen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nota over de relatie tussen landbouw en natuurbehoud, die deel uitmaakt van het vandaag door minister Van der Stee van Landbouw en staatssecretaris Meijer van CRM aangeboden pakket nota's over het landschappelijk natuurbehoud in ons land ligt politiek het meilijkst Verwacht wordt dat de tegenstellingen tussen landbouw- en natuurbeschermers belangen in het parlement aanleiding geven tot veel vuurwerk. Gisteren zijn in het landbouwschap al bittere woorden gevallen aan het adres van de natuurbeschermers, die door tevergaande eisen de ruilver kavelingen veel te lang ophouden, die voor verbetering van de produktieomstandigheden noodzakelijk zijn. Uit de nota blijkt, dat gepro beerd is een evenwicht te vin den door de boeren zoveel mo gelijk in te schakelen in het beheer van natuur en land schap. In de gebieden die als landschapspark zullen worden aangewezen krijgen de agra riërs de nevenfunktie van na tuurbeheerder, waarvoor de overheid hen financieel beloont De beloning kan variëren van een zg. beheerdersinkomen tot een tegemoetkoming in de kos ten die de beheerdersfunktie met zich meebrengt Deze hono rering is blijkens de nota van toepassing op alle bedrijven die voor het natuurbeheer zullen worden ingeschakeld, ongeacht of dit goed draaiende of aflopen de bedrijven zijn. De kosten van deze operatie zijn voor volgend jaar geraamd op ruim 7 miljoen gulden, maar lopen in de daarop volgende jaren snel op (16 miljoen in *77 en 23 miljoen in "78). Met de instelling van nationale parken beoogt de regering groté gebieden (min. 1.000 ha.) met een natuurlijk karakter tot in lengte van jaren veilig te stellen. In de nota van staatssecretaris Meijer zijn 20 gebieden opgeno men die voor de status van na tionaal park in aanmerking ko men. In enkele van deze gebie den worden thans aktiviteiten bedreven die strijdig zijn met deze opzet Er is nog overleg noodzakelijk om hiervoor oplos singen te bereiken. Het plan voor het instellen van nationale landschapsparken, ge bieden van min. 10.000 ha., is in een minder ver stadium. Er die nen nog allerlei wetten veran derd te worden alvorens tot rea lisering van deze parken kan worden overgegaan. De opzet is in deze landschapsparken akti viteiten zoals woningbouw, we genaanleg, recreatie en land bouw aan strenge eisen te bin den. De provincies zullen een centrale rol spelen bij de zorg voor deze parken. De nota wil de eerstkomende jaren in een vijftal proefgebieden experi menteren met het plan. Een overzicht van de nationale parken, zoals zij in de ministeriële nota's zijn aangegeven. Drie parken, voorzien van een vlag, bestaan reeds. Twintig parken De regering wil de volgen de twintig gebieden de sta tus van nationaal park ge- Vlieland, Terschelling, Schiermonnikoog (Fr.) Diever-Appelscha (Fr./Dr.). Dwingeloo-Ruinen, Ooster en Westerzand (Dr.) Weerribben, Haarlerberg, Holterberg (Ov.) Montferland (Gld.) Amerongse Berg (U) Duinen van Texel, Duinen van Schoorl tot Wijk aan Zee, uitbreiding Kennemer- duinen (Nh). De Zilk, Noord wijk (Zh), Grevelingen (Z) De Biesbosch (Zh/Nb) Strabrechtse Heide, Loon- sche en Drunensche Dui nen (Nb). Groote Peel (Nb/L) en De Hamert, Meijnweg (L). Landschapspark De gebieden die in aanmer king komen voor bestem ming tot nationaal land schapspark zijn de eerste vijf zullen waarschijnlijk binnenkort als proefgebied worden aangewezen!; Noord-West-Overijssel Waterland (Nh) Gebied rond Winterswijk (Gld). De Veluwe (Gld), Mergelland (L); voorts Texel (Nh) Zuidwest-Friesland, Zuidwest-Drenthe, Noord oost-Twente, Graafschap-Achterhoek, Midden Brabant Terschelling (Fr.) Ameland (Fr.) Zuidoost-Utrecht Vechtstreek (U) Gebied tussen Den Haag en Leiden en Vijfheerenlon- den (Zh). Vrouw vanuit auto beschoten, chauffeur dood. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De vrouw die gistermorgen in Schiedam van uit een rijdende auto werd neergeschoten, blijkt het slach toffer te zijn geworden van de man met wie zij geruime tijd heeft samengewoond, maar welke verhouding zij eind 1973 heeft verbroken. Het slachtoffer is de 39-jarige secretaresse J.B. en de schoten zijn gelost door de 35-jarige Duitse scheepswerktuigkundige RG. uit Hannover. Herhaalde malen al heeft hij, wanneer hij met zijn schip in Nederland was, de vrouw opgezocht en be dreigd. De vrouw werd door de drie revolverschoten ernstig gewond. maar verkeert niet meer in le- hem vond. De politie vermoedt, vensgevaar. De dader is kort na dat hij zich vlak voor de botsing zijn daad met een gehuurde au- met een kogel van het leven to dwars door een garagemuur heeft beroofd, gereden en was dood toen men UTRECHT (ANP) „De VNU is uitge groeid tot een uitgeversgigant, die door een expansiedrift volgens Amerikaans voor beeld naar een monopolie-positie is gaan streven en nu vla haar dochter Aldipress de distributie van tijdschriften in één hand probeert te krijgen." Dit betoogde gistermiddag de Rotterdamse advocaat mr. J. M. van Gilse in een door zijn cliënt, Hoenderop algemene tijdschrifte nexploitatie in Rotterdam, bij de president van de rechtbank in Utrecht aangespannen kort geding tegen Aldipress. Deze tijdschrif tendistributeur heeft het contract met Hoen derop opgezegd, waardoor 500 afnemers in en om Rotterdam de kans lopen om de tijdschriften niet meer te ontvangen. Boven dien komt de werkgelegenheid van het me rendeel van de 34 werknemers van dit sinds 1908 opererende Rotterdamse bedrijf in ge- De opzegging van dat contract per l april a.s. is onbillijk, onrechtmatig en in strijd met de overeenkomst, zo oordeelde mr. Van Gilse, die rechtbank-president prof. mr. V. J. A. van Dijk vroeg Aldipress te verbieden na 1 april tijdschriften te leveren aan 500 klanten van Hoenderop. De VNU-pleiter, mr. H. J. F. M. Hüffer vond dat een onzinnige eis, want dan zou Rotter dam er^ omgeving verstoken blijven van bladen als Li belle, Margriet, Story, Panora ma, Revue, Avenue, Viva, De Tijd, een reeks boeken en andere tijdschriften. Mi-. Hüffer ontkende dat sprake zou zijn van een overeenkomst, die niet eenzijdig kan worden opgezegd, zoals mr. Van Gilse be weerde. De uitspraak volgt op 13 februari. Meeste blanke Zuidafrikanen: ook kleurlingen in parlement JOHANNESBURG (RH) Bij na twee van de drie blanke Zuidafrikanen menen dat de twee miljoen kleurlingen in Zuid-Afrika een eigen vertegen woordiging moeten krijgen in bet tot dusver geheel blanke parlement. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het dagblad „The Star" in Johannesburg. De Zuidafrikaanse regering heeft het stadstheater van Jo hannesburg toegestaan om, voor het eerst in tien jaar, niet-blan- ken toe te laten. De bepaling geldt echter alleen voor kleur lingen en Indiërs, en er zullen aparte voorstellen voor hen en voor blanken komen. Negers worden niet toegelaten, omdat zij volgens de theorie van de regering hun eigen theaters zul len krijgen in het kader van de „afzonderlijke ontwikkeling". Aanslag op bar in Natanja: werk van onderwereld Natanja, Israël (AP) In de eivolle Orion bar te Natanja is gisteravond een handgranaat ontploft er vielen vijf doden en 30 gewonden. Deskundigen hebben vastgesteld dat de gra naat van Isruëlische makelij was, en de politic denkt eerder aan een particuliere wraakactie dan aan een Arabische terreur daad. De granaat explodeerde kort voor middernacht De Orion bar is een van de drukst beklante discotheken van Natanja, een badplaats ten noorden van Tel Aviv. De onbekende daderfs) wierpen de granaat via een ven- tilatickoker in het plafond naar binnen. Toen het projectiel ont plofte waren er ca. 50 mensen op de kleine dansvloer van de zaak. De politie denkt aan wraak uit onderwereldkringen, omdat de zelfde bar vorige week met een rookbom is bestookt Een twaalftal mensen is door de po litie voor ondervraging meege- Wantoestand psychiatrisch ziekenhuis DEN HAAG (ANP) PSPfrac tlevoorsltter dr. Van der Lek heeft minister Vorrlnk verzocht een ondersoek In te stellen naar de toestand In een deel van het algemeen psychiatrisch zieken huis ,,'st. Joris Gasthuis" in Delft, soals die Is geschetst In het patiëntenblad de „Gckken- krant" van december *74. De toestand zou worden geken merkt door hygiënische wantoe standen (stank, ongedierte), het ontbreken van iedere privacy (toiletten met half afgezaagde of glazen deuren), het gebruiken van patiënten als onbezoldigde schoonmaaksters. Voorts zou vrijwel iedere vorm van therapie voor sommige pa tiënten ontbreken, „tenzij men het inpakken van drop of het in elkaar schroeven van balpunt- pennen daartoe rekent" Bij wij ze van straf zouden patiënten worden overgeplaatst naar de afdeling voor oudere, chroni sche patiënten, waar de situatie het slechtst is. Verder zou een patiënte kunstmatig gevoed zijn met pap, via een extra dikke slang omdat zij hiertegen met een hongerstaking protesteerde. Van der Lek verzoekt de minis ter Van Volksgezondheid schrif telijk indien een of meer van deze feiten op waarheid berus ten, onmiddellijk maatregelen te nemen en desnoods deze afde ling van het ziekenhuis, geves tigd in de oude binnenstad van Delft, te doen sluiten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7