Scheepswrakken Histori sche rijkdom uit een soms ver verleden GROTE OCCASION AUTO-SHOW BIJ VLASVELD Vijftien jaar sportfonds v.d. Kar Scheidsrechters Europese duels De nieuwe woonvrijheld ons huis ons thuis inde Bijenkorfj^jg f.W.V.v O LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 mmmmiminimmiiiiiiiiuiiini 11 1 1 ii i i i i i i urn i i i i i urn i ii Een van de zes Romeinse scheepswrakken, die enige jaren geleden in Zwammër- dam ontdekt werden. Den Haag Tussen de boomstam-kano van zesduizend jaar vóór Christus, die in 1955 bij het Drentse Pesse terugge vonden is en de atoomschepen van deze eeuw liggen bijna achtduizend jaren van menselijke ontwikkeling. Handel en nijverheid, cultuur en sociaal leven, ont dekkingsreizen en ontginningen liggen besloten in'de drang van alle menselijke generaties, om de nauwe grenzen van zijn eigen bestaan te doorbreken. Het water was daarvoor al van de eerste geschiedenis af het aangewezen middel. Zoals thans de buitenaardse ruimte het middel geworden is voor nieuwe avon turen, die beter in ons ontwikkelingspa troon passen. Maar het schip, van boomkano tot atoomvaarder, blijft des ondanks altijd nog het aangewezen transport om te voldoen aan onze reis lust aan onze drang naar verre en onbekende horizonten. Honderdduizenden schepen in alle vor men en van alle grootte hebben in de loop van de eeuwen de wereldzeeën bevaren. Miljoenen vlotten, kano's, plat- bomen, zeilschepen, schoeners en hoe ze ook heten mogen, zochten het op de meren, op de binnenwateren of langs de kusten. Tienduizenden en nog eens tienduizen den ervan hebben him einddoel nooit gehaald. Zij vergingen in volle zee, of ergens op een meer of een rivier. Storm en ondiepten, verraderlijke rotsen of verkeerd navigeren, onverwachte wind stoten of onbekende golfstromen heb ben in de loop van de eeuwen heel wat scheepsrampen veroorzaakt En daarbij kwamen ontelbaar velen om, verdwe nen ongekende hoeveelheden handels waar en kunstschatten. Het heeft de mens er nooit van weerhouden toch weer aan boord te gaan en toch weer nieuwe bestemmingen te zoeken. Maar ze leerden er wel van, van die rampen. De schepen werden anders, groter, be ter. Een beter ligvermogen, een stabie ler geheel, steviger materiaal en nieuw- ontdekte navigatiemethoden moesten de scheepvaart veiliger maken. Maar toch: de rampen hielden niet op. Tot in onze dagen vergaan schepen, soms door sim pele menselijke fouten, soms door wat men ook in de scheepvaart noemt, on bekende oorzaak. Maar^ook: tot in onze dagen stuit men soms onverwachts op een scheepswrak, zelfs uit verre eeuwen. Zoals bij de boomkano uit ruim zesduizend jaren vóór Christus, die men in 1955 bij Pesse in Drenthe terugvond. Of onlangs in Zwammerdam, waar men verschillende Romeinse schepen heeft opgegraven. „Scheepsarcheologie" heet dat dan. En met dat werk houden zich al vele jaren mensen bezig, die aan de hand van deze scheepswrakken vaak boeiend mate riaal terugvinden uit allerlei perioden van ons bestaan. Culturen worden dui delijker voor ons, het gewone leven tekent zich scherper af, de sociale en economische verhoudingen worden in leidingen op onze eigen sociale en eco nomische omstandigheden. Scheepsar cheologie is in feite een niet meer te missen onderdeel van de historische kennis geworden, die noodzakelijk is, om onze eigen wereld beter te kunnen verstaan en nog beter te kunnen begrij pen. De heer G. D. van der Heide', adjunct- directeur van het Zuiderzeemuseum van Enkhuizen, is een van die mensen, die dat duidelijk begrepen heeft Hij heeft zich jaren beziggehouden met de scheepsarcheologie in en rond Neder land vooral. Maar ook met de nódige wetenschappelijke belangstelling voor de scheepsarcheologie elders in de we reld. Zijn reizen en navorsingen, zijn studies en de daaruit verzamelde kennis heeft de heer Van der Heide thans vastgelegd in het ruim vijfhonderd pa gina's tellend boek „Scheepsarcheolo gie", scheepsopgravingen in Nederland en elders in de wereld, (uitgeverij Strengholt Bussum). Het lag daarbij voor de hand, dat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zijn daadwerkelijke medewerking aan deze omvangrijke studie verleende. Dat het boek juist in het Monumenten- jaar 1975 verschijnt is ook weer niet toevallig. Want scheepswrakken, geres taureerd aan de hand van historische gegevens, zijn evenzovele monumenten uit de menselijke historie. Dat heeft de heer Van der Heide in zijn boek trou wens duidelijk aangetoond. De Nederlandse geschiedenis trekt haar lijnen, zo leert het studiewerk, over de gehele wereld. Want men heeft wrakken van Nederlandse schepen over de hele wereld ontdekt In Pesse (Drenthe) vond men een uit een boomstam gemaakte boot uit ongeveer 6000 jaren voor Chris tus; in het Zweedse Kalmar kwamen bij grondwerkzaamheden maar liefst 21 scheepswrakken te voorschijn. Kortge leden, in 1972, groef men in Zwammer dam kort achter elkaar zes Romeinse scheepswrakken op en in het Ussel- meer telt men tot nu toe zeker driehon derd wrakken van alle mogelijke scheepstypen. De vroegere Zuiderzee was berucht om de gevaren, die de schepen vaak liepen. De kusten van het Middellandse Zeegebied bergen een ke ten van wrakken, de kust van Corsica bijvoorbeeld al zeker vijftien. En aan de kust van Australië heeft men de wrakken teruggevonden van verschil lende schepen van de Verenigde Oostin- dische Compagnie. Men heeft in de loop van deze. eeuw reeds véle wrakken kunnen bergen en daarmee tegelijk veel van de meerma len kostbare inhoud van deze schepen aan handelswaar en aan kunst- en ge bruiksvoorwerpen- Men leert uit het omvangrijke boek van de heer van der neirfe, noever de men sen uit de Oudheid al waren met hun kennis eA vooral met hun durf: de Phoeniciërs bijvoorbeeld en de Grieken, de Romeinen en de Vikingen, die hun handelsroutes al tot in het midden-Oos ten uitgebreid hadden. Verder leest men over de zeemanskunst van de Midde leeuwers en van de zeelieden uit de zeventiende en achttiende eeuw, in wel ke tijd de schepen over de gehele we reld uitvoeren. Zeelieden behoren nu eenmaal tot de grote ontdekkers in onze geschiedenis. En daarbij bevonden zich vele bekwame zeelieden uit de Lage Landen, die hun naam gegeven hebben aan zeestromen en aan nieuw ontdekte gebieden. Even boeiend als de tekst in het boek „Scheepsarcheologie" zijn de daarbij behorende honderden foto's, tekeningen en kaarten. Een omvangrijk werk welis waar, maar voor hen, die zich interesse ren voor de geschiedenis in het alge meen en voor die van de scheepvaart sinds ongeveer 8000 jaren vóór Christus in het bijzonder, zal de prijs van 89 gulden misschien hoog zijn, maar zeker niet onoverkomelijk. Want het biedt zeer veel, wat onmogelijk in geld uit te drukken is. Zoals men vanmorgen bij de introduk- tie op het ministerie van C.R.M. te Rijswijk van het standaardwerk al kon vaststellen. T. v.d. Houten („Scheepsarcheologie" door G. D. van der Heide, uitg. Strengholt, Bussum, 89) Van onze sportredactie AMSTERDAGM Voor zijn grote verdiensten in de sport en in het bijzonder de creatie van zijn sportfonds, waardoor niet minder dan 241 jonge, talent volle sportlieden internationale ervaring konden opdoen, ont ving Leo van der Kar uit han den van de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie jhr. mr. A. Feith het NSF-erete- ken. Deze uitreiking van de hoogste sportonderscheiding in ons land vormde gistermiddag in het Amsterdamse Apollo-ho- tel het hoogtepunt van de bij eenkomst waarop de uitzending van jonge sportsterren om in ternationale ervaring op te doen, bekend werd gemaakt De voorzitter van de keuzecom missie van het sportfonds Leo van der Kar, dr. A. C. van Swol belichtte het derde lustrum van het sportfonds. „We kunnen er met voldoening op terugkijken", zei hij. In 1960 werden door het sportfonds voor de eerste maal jonge ta lentvolle Nederlanders in staat gesteld internationale sporterva- ring op te doen. „Toen we in 1960 begonnen kwamen er aan vragen van drie sportbonden, nu komen er zevenentwintig sportbonden met voordrachten van kandidaten", aldus dr. Van SwoL Van twaalf bonden gaan dit jaar zevenentwintig sportlieden naar het buitenland op kosten van het fonds Leo van der Kar. De uitverkoren sportlieden, on der wie voor de eerste maal ijshockeyers zijn, de basketbal ier René Vervoom (19) van Transol RZ, die een trainings stage van veertien dagen in Roe menië gaat volgen; De judoka Theo Knegtjens (19), Nederlands senior- en Europees jeugdkampioen middengewicht, die gedurende drie maanden gaat trainen in het Jodokan ju do-instituut te Tokio; De Haagse cricketers Marcel Bertsch (18, Quick) en Peter En- trop (18, HCC), die gedurende twee weken in Birmingham de training zullen volgen bi>" de coach van de Warwickshire County Cricket Club, de heer D. D. S. Taylor; De moderne vijfkampers Bern- hard Derksen (20, Arnhem), Pie- ter Enzerink (20, Arnhem, Jo- han van der Eist (19, Den Haag, en Jos Baars (Den Helder), die eind maart een week in Waren- dorf zullen doorbrengen met trainer-coach C. J. van Tol; De roeicoaches Paul Rigters (19, Hilversum) en Geert Jan Becke- ringh (18, Leidschendam), die in 'het najaar 1975 een cursus zul len volgen in de Ruderakademie te Ratzeburg onder leiding van dr. Karl Adam; de rugbyer Vincent Triebert (19, HRC-Den Haag), die veertien dagen in Engeland bij de Rugby Football Union gaat trainen; de schaker Paul van der Sterren (18, Venlo), die in juli /augustus een stage van twee tot drie we ken in Rusland gaat doormaken onder leiding van de secondant van de Russische schaakbond; de kunstrijdster Rudina Pasveer (12, Groningen), die in d'e zomer een zesweekse stage in Zwitser land zal doormaken onder lei ding van Koudelko) de scherm- ster Jackey Leenders (15, zaal Visser), die in juni drie weken in Boedapest gaat trainen bij maitre Laszlo Szabo; de tafeltennissers André van Louwen (14, Hulst), Theo van Gasteren (12, Sevenum), William de Bruin (12, Arnhem), Wilmie van Rijswijck (14, Helden), Bet- •tine Vriesekoop (13, Hazerswou- de) en Addie Snijders (13, Etten- Leur), die in juni op het sport centrum Papendal een speciale training zullen volgen bij bond- strainer Dusan Tigerman; de waterskiër Teddo Peeren (16, Venlo), die tien dagen in Enge land gaat trainen onder leiding van David Nations; de ijshockeyers Caspar van de Broek (16, Tilburg), Johan van der Ven (17, Tilburg), Ronnie Berteling (17, Rotterdam), Frank van Roemburg (16, Til burg), Patrick Kolijn (18, Den Bosch) en Robert van Beek (18, Nijmegen), die een zesdaags trainingskamp zullen meema ken in Tyringe (Zweden) onder leiding van A me Stroemberg. (Van onze sportredactie) HENGELO De Spaanse scheidsrechter Camacho zal op 19 maart in Enschede de tweede wedstrijd van FC Twente in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA Cup leiden. Tegenstander is Velez Mostar of Derby County. De scheidsrech ter voor het eerste duel op 5 maart moet nog worden aangewe zen. Dat zal pas geschieden nadat op 14 februari door de commissie van beroep van de UEFA het door Derby County (Eng) aangete kende appel tegen de kwalificatie van Velez Mostar (J. SI.) bij de laatste acht is behandeld. Zoals bekend ging Derby in beroep nadat een protest tegen de geldigheid van de uitslag van de wedstrijd in Mostar door de UEFA werd verworpen. Voor de ontmoetingen tussen FC Köln en FC Amsterdam werden door de UEFA aangewezen de Pool Srodezki (eerste wedstrijd in Keulen) en Clive Thomas uit Wales. De Italiaan Michelotti leidt het duel PSV-Benfica. Met de return in Lissabon is de Schot Patterson belast De Nederlandse scheidsrechter Theo Boosten zal de wedstrijd tussen de Russische kampioen Ararat Erewan en Bayern Mun- chen (kwart finale Europa Cup I) leiden. (zichtbaar gemaakt in de Bijenkorf) [et wonen wordt steeds vrijer en blijer. We gaan liet liefst onze eigen gang, voelen ons niet meer zo gebonden aan allerlei stijlen en tradities. We zetten gerust wat romantische terracotta beelden naast iets heel moderns. En voelen er ons bij thuis. ^e nieuwe woonvrijheid is minder uniform en strikt. Er kan van alles, er mag heel veel. Waarom zouden we er niet van profiteren? De Bijenkorf helpt u graag om van het wonen weer een belevenis te maken. Met een veelzijdige collectie woonaccessoires. En met zeven unieke woonsfeersuggesties om ideeën op te doen. ;v' Afd. woninginrichting KEULEN, Schalke '04 Is gis teravond verrassend uit het toernooi om de Duitse voetbal beker gewipt De Bundesligaclub uit Gelsen- kirchen verloor in Keulen met 2-0 van Fortuna Köln, dat in de tweede bundesliea speelt Op donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 februari Stationsweg 36, Telefoon 34689 Leiden

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6