Universiteit zet deuren wijd open Theatrum an atomic um wordt op ware grootte nagemaakt EEUWFEESTVIERING IN BELANGRIJKE MATE OP LEIDSE BEVOLKING GERICHT Al meer dan 7000 kalenders verkocht Boekje met bijna vergeten spelletjes DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA'3 Yf.Rf AN.MV.MIl LUCIHIWVMWl CUM H.T.I.I.TIS tl kfl 1^M> QVA ml RXTANT UMJNf.l" Van een onzer verslaggevers Leiden Het theatrum anatoricum, dé toeristische trek pleister van Leiden in Het begin van de 17e eeuw, zal op ware grootte worden gereconstrueerd. Het zal een onderdeel vormen van de tentoonstelling „Leidse universiteit 400", die van woensdag 26 maart tot en met zondag 8 januari in van het Rijksmuseum in Amsterdam zal worden gehouden. Het theatrum anatomicum was omstreeks'1610 's winters in gebruik als plaats voor anatomische lessen en 's zomers als museum met moraliserende inslag: plaats om na te denken over leven een dood. Het gereconstrueerde theatrum anatomicum laat ook de „mu- seumfunctiê' zien. Bovendien zijn de oorspronkelijke oude verzamelingen uit vele Leidse musea en instellingen bijeenge bracht, als boeken, voorwerpen van etnologische en archeologi sche betekenis, een aantal ske letten en prenten. Het idee om het Theatrum Anato micum te reconstrueren is af komstig van drs. Gogelein, di recteur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Vier zalen De tentoonstelling in het Rijks museum beoogt een zo volledig mogelijk overzicht te geven van alles wat betrekking heeft op de beginjaren van de universi teit. Er zijn in totaal vier zalen ingericht In de eerste zaal ziet men een stuk voorgeschiedenis van de universiteit, die werd opgericht in een periode van oorlog en opstand. Zo wordt er uitvoerig aandacht geschonken aan elk der vier faculteiten, waarbij de nadruk komt te liggen op die der. filolo gie als basis van de andere wetenschappen (men treft hier werken en portretten aan van beroemdheden als Lipsius en Scaliger). De tweede zaal geeft een over-| zicht van de universiteitsbiblio theek en de wijze waarop die' zijn bezittingen verwierf door schenkingen en aankopen. Ver der wordt duidelijk gemaakt, hoe een manuscript vierhon derd jaar geleden tot boek werd verwerkt De vierde zaal tenslotte geeft een overzicht van de vroegere Hor tus Botanicus en is in wezen een hommage aan zijn grond legger Carolus Clusius. De tuin bevat dan ook de door Clusius bijeengebracht planten, die niet alleen van betekenis waren voor medicijnen (zoals voor heen het geval was), maar voor de botanie in veel bredere zin. Ze toont onder meer Clusius"- belangstelling voor bolgewas sen. De planten zijn gekozen uit de ouste plantenlijst van 1595. Het omstreeks 1598 opgerichte Museum van Natuurlijke Histo rie is ingericht naar gegevens uit het begin van de zeventien- niverslteit al 400 jaar binnen zijn poorten heeft? Drs. W. Vroom, hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum: „Tja, omdat het ons idee was. Het kan over igens heel gunstig voor Leiden uitvallen. Je kunt weliswaar niet voorspellen hoe veel be zoekers de tentoonstelling zal trekken, maar wel vrij zeker is dat tachtig procent buitenlan der is. En de kans is groot dat deze na het zien van de ten toonstelling ook een kijkje gaat nemen in Leiden zelf". w. Uiteraard krijgt de De openingstijden van het Rijs- i Clusius grote Gunstig voor Leiden Waarom wordt de tentoonstel ling in Amsterdam gehouden en niet in Leiden, per slot van rekening de stad, die de rijksu-1 museum te Amsterdam zijn: dagelijks van 10.00-17.00 ur, zon- en feestdagen van 13.00- 17.00 uur. De toegangprijs voor het Rijksmuseum bedraagt twee gulden, voor de tentoon stelling een gulden en voor hou ders van een cultureel jeugd- paspoot, museumkaart etcetera is de toegang gratis. Zo zag het theatrum anatomicum er uit in het begin van de 17e eeuw. Het zal op waren grootte worden nagemaakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiifii (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit is een programma opge steld dat er in belangrijke mate op is gericht de gehele bevolking van de Sleutelstad bij het feest te betrekken. Zo zullen alle (41) instituten van de universiteit in de feestweek van maandag 19 tot en met vrijdag 23 den. Hieraan is een zogenaamd massa-kansspel verbonden. Iiv ieder instituut zal men aan een door de universitaire computer gestuurde quiz kunnen mee doen. Wie de meeste punten verzamelen (waarschijnlijk de genen die de meeste instituten bezoeken) komen uit tijdens een finale, die zal worden ver speeld tijdens het slotfeest op het Rapenburg en in de Kaiser- straat zaterdag 23 mei. Naar de uiteindelijke winnaar zal moge- soneel in relatie tot onderwijs en onderzoek belicht, een edu catief programma voor de der- open huis hou- de klassen van de Leidse scho len voor voortgezet onderwijs, een schaakmarathon, de zoge naamde Geuzenloop, een estaf ette langs de oorspronkelijke route van de Geuzen, een ver- enigingsmarkt, een door zes studentenverenigingen georga niseerde Tribunaalsdag over het thema „Heeft de mens zijn vrijheid nu wel of niet verkocht voor geborgenheid?" en een slotfeest op het Rapenburg en in de Kaiserstraat. noemd. Volgens de samenstel- "——-6 J* d« iaren 15?5-1700 geh0U" Iers van de quiz zullen vragen ofschoon het merendeel van de Bij de Universitaire Pers Leiden evenementen betrekking heeft verschijnen binnenkort op het heden en op de toekom st, zal uiteraard ook hier en daar een blik terug worden ge worpen. De geschiedenis van de universiteit komt tot haar recht in een tentoonstelling over haar stichting en de eerste decennia van haar bestaan in het Rijks- uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI' Alle gebouwen van de universiteit zullen half mei voor de Leidse be volking worden opengesteld. Zoals het oude Academiegebouw in het hart van de stad en het nieu- ItHSfl W8 Gorlaeuslabo- ratorium aan de Wassenaarseweg. iedereen begrijpelijk zijn. „Ze zijn wel serieus, maar ze moeten niet serieus genomen worden". De organisatoren ver wachten enkele tienduizenden deelnemers aan de quiz. Projekt 75 De meeste programmapunten van de eeuwfeestviering die spe-" ciaal op de bevolking zijn ge richt, zijn opgesteld door Pro jekt 75, een initiatief van het Leids Academisch Kunstcen trum en de regisseurs Pieter van Empelen en Roel Polak om de eeuwfeestweek te voorzien van een aantal theatergebeurte nissen. Het gebruikelijke pro gramma voor de bevolking is daarbij vervangen door een manifestatie met de bevolking. Onder verantwoordelijkheid van het LAK zijn werkgroepen ge vormd, waarin studenten en „burgers" gezamenlijk concer ten en toneelvoorstellingen voorbereiden. Naast projecten als een „Goeie-ouwe-tijdrevue" door 65-plussers en oude kin derspelen wordt een toneel feuilleton gepresenteerd, waar aan ook wordt meegewerkt door een harmonie, zangkoren en dansgroepen. Gedurende de vijf dagen van.de eeuwfeestvie ring zullen zowel in de open lucht als in zalen stukjes ge schiedenis ten tonele worden gebracht in samenhang met an dere feestelijke gebeurtenissen als een historische (zestiende- eeuwse) maaltijd in de Bree- straat en een feest in de Burcht In de maand januari is in het kader van Projekt '75 reeds de klucht „Trijntje Cornelis" van Constantijn Huygens in een eigentijdse bewerking van Jef Senteur in wij kgebouwen en club- en buurthuizen op de planken gebracht Ook in fe bruari worden nog voorstellin gen gegeven. De laatste zal op zaterdag 22 februari plaatsvin den in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum. Tot de overige activiteiten in het kader van de viering van het vierhonderdjarig bestaan van de Leidse Universiteit behoren een fotowedstrijd over het the ma „Vrijheid", een expositie „Denken en doen", die wordt georganiseerd door de Vereni ging Technische en Administra tieve Staf en het ambachtelijk aspect van het werk van het technisch en administratief per- denk boek met essays universiteit in de zeventiende eeuw, een platenboek van drs. R. E. O. Ekkart en een studie van prof. dr. G. H. M. Posthu mus Meijjes over „De geschie denis van het Waalse College te Leiden. 1606-1699". te Amsterdam, die op Door de Universiteitsbibliotheek woensdag 26 maart wordt geo pend, en in een expositie, geti teld „Van eeuw tot eeuw", die in het Gemeentearchief van Leiden wordt ingericht door het Academisch Historisch Mu seum en een beeld zal geven van vroegere eeuwfeestvierin gen en de stand van de weten schappen in die tijd. Bovendien wordt van dinsdag 18 maart tot zondag 6 april in het Institut néerlandais te Parijs (121 Rue map met facsimile-af drukken van de uit 1610 date rende editie van A. Cloucq te Leiden van vier prenten van J. C. Woudanus (van het Thea trum Anatomicum, de Universi teitsbibliotheek, de universitai re schermschool en de Hortus Botanicus) worden uitgegeven. De afdrukken worden ingeleid door drs. R. E. O. Ekkart Van zijn hand zal voorts een boekje in de AO-reeks verschijnen. schappen, afdeling letterkunde, bij de North-Holland Publis- hing Company te Amsterdam- London" een boek over „Seven teenth-century Leyden Law Professors and their influence on the Development of the Civil Law. A study of Bronchorst, Vinnius and Foet" van prof, mr. R. Feenstra en mr. C. J. D. Waal. Op donderdag 27 februa ri wordt in Leiden de door de PTT uit te brengen herdenking spostzegel gelanceerd. Op de uitgifte van deze zegel sluit een door de vereniging „De beeldfi latelist" in het Academiege bouw ingerichte tentoonstelling aan. Het thema van deze expo sitie is „Universiteit op postze gels". door de regering in de Ridder- len vertonen. Hij is onderver- zaal in Den Haag. deeld in het open huis, de sym posia der faculteiten en een Fo- Academieschouw Academicum. Een belangrijk onderdeel van de Symposia viering van het eeuwfeest is de zogenaamde Academieschouw. Op donderdag 22 mei worden Kranslegging de Lille, Paris 7), een tentoon- In het kader van het vierde eeuw stelling van voornamelijk boe ken, portretten en documenten met betrekking tot de geschie denis van de Leidse Universi- feest van de Leise Universiteit verschijnt in de serie Verhande lingen der Koninklijke Neder landse Akademie van Weten- Van een onzer verslaggevers Leiden Van de kalender die de Vereniging van leden van de technisch/administratieve staf van de Leidse universiteit ter gelegenheid van de eeuwfeestviering heeft uitgegeven, zijn er reeds 7000 stuks verkocht. Van over de hele wereld kwamen er reacties, zowel van oud-studenten als van andere belangstellenden binnen, die om toezendiging van een kalen der verzochten. De kalender, die werd vervaardigd door Herman Kleibrink, oud-medewerker van de Leidse Sterrewacht, is nog verkrijg baar bij het V.V.V. Stationsplein, Leiden en in de Tijding zaal, Stationsweg 37 (alleen 's middags) of door storting van acht gulden en vijftig cent op postgirorekeningnummer 3.1975 ten name van penningmeester eeuwfeestkalender te Leiderdorp. Eeuwfeestwijn Ter gelegenheid van het eeuwfeest brengt de universiteit ook een speciale wijn op de markt, de zgn. eeuwfeestwijn, een rode Bordeaux. Tegen de betaling van 10 per fles is de wijn o.m. verkrijgbaar bij in de Tijdingzaal. Het ligt overi gens ook nog in de bedoeling een speciale herdenkingspen ning uit te brengen. Op de eigenlijke dies natalis van de universiteit, zaterdag a.s. zullen 's morgens om elf uur de voorzitter van het college van betuur, mr. K. J. Cath, en de rector magnificus, prof. dr. A. E. Cohen, een krans leggen bij het graf van de stichter van de universiteit, prins Willem van Oranje, in de Nieuwe Kerk te Delft. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink zal bij deze gele genheid in een voordracht de rol van de prins toelichten. Na afloop van de plechtigheid ont vangt het gemeentebestuur van Delft de deelnemers in het Prinsenhof, 's Middags om drie uur begint de traditionele plechtige bijeenkomst in de Leidse Stadsgehoorzaal. Prof. dr. P. J. Gaillard (van de facul teit der geneeskunde) zal dit maal de diesrede houden. Mor genavond zal de rector magnifi cus via Radio Nederland Werel domroep een korte toespraak in het Nederlands en het Engels tot de buiten Nederland wonen de oud-studenten houden. Academische zitting Een traditioneel evenement is de academische zitting op woens dag 21 mei. waarop een aantal eredoctoraten zal worden ver leend. Aan dit plechtige gedeel te van de viering zal worden deelgenomen door vele buiten landse gasten, onder wie de rec- tores van de oudste universitei ten in de wereld. Voor deze gasten is gedurende de rest van de week een speciaal program ma opgesteld, waarin zijn opge nomen bezoeken aan Leiden en Amsterdam en een ontvangst Schouw is een oud Nederlands woord voor inspectie. Men vindt het in het hedendaagse taalgebruik terug in bijvoor beeld wapenschouw, vloot- schouw en de schouw van de poldersloten en vaarten van een hoogheemraadschap. In de Academieschouw zijn de manifestaties op wetenschappe lijk en onderwijskundig gebied de achtergrond samengebracht De activiteiten, thema. De titels die de universiteit op de gebie den van onderwijs en onder zoek ontplooit, zijn even divers als er studierichtingen zijn en ook het publiek, dat de schouw zal afnemen, vertoont een grote verscheidenheid. Als gevolg hiervan zal de Academie schouw zeer uiteenlopende be naderingen in de presentatie van de verschillende onderde- vakgenoten van de zusterinstel lingen en afgestudeerden van de Leidse Universiteit in Leiden verwacht ter gelegenheid van de zogenaamde symposia der faculteiten. Op deze discussie bijeenkomsten zullen onderwer pen, die de onderscheidene (su bfaculteiten het meest aanspre ken, worden behandeld tegen het centrale de sym po- zijn „Vrijheid en collectivi teit in de Grieks-Romeinse we reld", „Afhankelijkheid, onaf hankelijkheid, vrijheid, in ver band met kolonisatie en dekolo nisatie", „Het vrijheidsbegrip in de theologie", „Ethiek cn ver antwoordelijkheid van de we tenschap", „Vormen van bevrij ding". „Wetenschap en instru ment", „Aspecten van produ- Voor de Leidse jeugd Van een onzer verslaggevers Leiden Ter gelegenheid van het van de universiteit heeft Projekt 75 een boekje uitgegeven met kinderspelen. Het boekje beoogt een stimulans te zijn tot het doen herleven van een bijna verdwenen kinder speelcultuur. Het zal worden toegestuurd aan o.a. spel begeleiders in buurt en clubhuizen, speeltuinverenigingen, wijkcomité's en leerlin gen aan de opleiding voor kleuterleidsters. Het is de bedoeling dat er van midden februari tot mei op de woensdag speelmiddagen worden gehouden, waarop kin deren de gelegenheid krijgen om onder leiding de spelletjes te spelen. Projekt '75 zoekt hiervoor nog helpers. Belangstel lenden kunnen contact opnemen met Projekt *75-kinderspe len, Levendaal 150 III, Leiden, tel. 071—46907. cent en consument van genees middelen", „Chemie, onafhan kelijkheid van de natuur?", .Zit er een luchtje aan ons aard gas?" en „De individuele vrij heid en het recht". Er is ook een symposium voor de instru mentmakers die aan de Leidse universiteit hun opleiding heb ben genoten. Forum Academicum Op vrijdag 23 mei wordt 's mid dags in de Pieterskerk een openbare discussiebijeenkomst gehouden, waarop representan ten van de universiteit met ver tegenwoordigers van de „maat schappij" in debat zullen tredon over het thema „Grenzen aan de vrijheid van het wetenschap pelijk onderwijs en onderzoek" tegen de achtergrond van de universiteit als doelgemeen- schap in de maatschappij. Het discussiemateriaal voor het Forum Academicum is vastge legd in een aantal publikaties, die door auteurs uit de verschil lende faculteiten zijn geschre ven en waarin de onderscheide ne visies op het centrale thema naar voren komen. De titels van de publikaties zijn „Botsing van vrijheden", „Vrijheid bin nen universitair bestek", „Uni versiteit en ideologie", „Vrij heid van wetenschappelijk on derwijs en de beroepsstructuur van de samenleving", „Juridi sche aspecten van de academi sche vrijheid onder de Wet Uni versitaire Bestuurshervorming 1970", „Het wetenschappelijk onderzoek in dienst van de sa menleving", „Universitaire vrij heid en gebondenheid van on derwijs en onderzoek in dp me dische faculteiten" en „Waarom 'selectie versus loting' een loze discussie is of hoe zelfs de Wet herstructurering uitkomst kan brengen". Het forum zal onder voorzitter schap staan van de journalist Herman van Run, die de Brandpuntformule zal hante ren, d.w.z. dat ook vanuit de zaal opmerkingen gemaakt zul len mogen worden. De maat schappij zal onder andere ver tegenwoordigd worden door de vakbondsman Hugenholtz, de heer Panen borg (namens het VNO) en het oud-Tweede Ka merlid Anneke Goudsmit van D*66. De namen van de overige forumleden zijn nog niet be kend. Leden van Koninklijke familie bij feest (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leden van de ko ninklijk familie zullen een deel van de eeuwfeestviering van de Leidse universiteit meemaken. Koninging Juliana en de prin sessen Beatrix en Margriet, die alle drie in Leiden heb ben gestudeerd, zullen vrij wel zeker op woensdag 21 mei de Academische zitting in de Pieterskerk bijwonen. Tijdens deze zitting zullen o.m. eredoctoraten worden verleend. De eeuwfeestviering zal ook worden bijgewoond door vertegenwoordigers van uni versiteiten uit de hele we reld. Uitgenodigd zijn: O Alle overige Nederlandse universiteiten cn hogeschole- n: Groningen, Utrecht, Rot terdam, Amsterdam, Vrije Universiteit. Nijmegen, Delft, Eindhoven, Twente, Wageningen, Tilburg, Maa stricht; De Oudste universiteiten in verschillende landen: Bolog na (twaalfde eeuw). Parijs (twaalfde eeuw), Oxford (twaalfde eeuw), Salamanca (1243), Praag (1348), Wenen 1364), Heidelberg (1385), Krakau (1364), Leipzig (1409) St Andrews (1411), Leuven (1425), Istanbul (1453), Bazel (1460), Uppsala (1477), Ko penhagen (1470), Coimbra (1517), Dublin (1591), Buda pest (1635), Harvard (1640), Moskou (1755), Zagreb (1776), Oslo (1811), Helsinki (1826), Athene (1837), Boeka rest (1864). Sofia (1888), Je ruzalem (1925); De universiteiten, waarmee geïnstitutionaliseerde be trekkingen bestaan of be stonden: Ann Arbor, Zurich, Columiba N.Y., Legon (Gha na), Indonesië (Djakarta). Gadja Muda (Djokjakarta), Dakar, Edinburgh, Gent, Vrije Universiteit Brussel, Paramaribo, Willemstad, Cairo; Universiteiten, waarvan de eeuwfeesten door Leidse recto res zijn bijgewoond; Glasgow, Cambridge, Frei burg. Miinchen, Padua, Lund en Luik. Uit de hele wereld bereiken de universiteit berichten dat ook oud-studenten de eeuwfeestviering willen bij wonen. Zo bestaan er plan nen van een grote groep oud-studenten In Indonesië met een speciaal charter- vliegtuig naar ons land te

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3