Schaatsers kunnen voor training sprint niet in Zweden terecht Frisol rijdt alles maar stopt met basketball Zuidafrikanen op vliegveld vastgehouden Veer en Reedijk met rugletsel in ziekenhuis Abzac P. ontpopte zich als held van Nootdorp Herenploeg voor het eerst naar Alma Ata AJAX VERLOOR, GOAHEAD WON MONTREAL BOUWT OLYMPISCH DORP Spanje met rumoerige" treffer 1-1 tegen Schotten TEAMS SPRINT EN WK DAMES Chaos bij WK tafeltennis DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT' _V- KONGSBERG De heren kernploeg zal na de wedstrij den om het wereldkampioen schap schaatsen in Oslo nog enkele dagen in Noorwegen blijven» noodgedwongen. Leen Pfrommer had gehoopt als voorbereiding op het wereld kampioenschap sprint, dat over tien dagen in Gothenburg wordt gehouden, deel te kun nen nemen aan wedstrijden in Oerebro en Vaesteras, maar wegens gebrek aan ijs in Zwe den zijn deze ontmoetingen af gelast. De sprinters zullen waarschijnlijk volgende week dinsdag starten in Larvik (waar de ijstoestand onzeker is) en woensdag in Hamar. In Gothenburg zullen behalve Eppie Bleeker en Jan Bazen, die na het Neder lands kampioenschap werden aangewe zen, ook rijden Harm Kuipers en John ny Olof, welke laatste door de techni sche commissie werd geselecteerd op grond van zijn prestaties in Cortina, Madonna en Inzeil. Harm Kuipers com pleteert het gezelschap, zijnde de rapste sprinter onder de all-rounders, een posi tie die vorig jaar door Hans van Helden werd ingenomen. Het is Kuipers debuut bij de sprintkampioenschappen. Met uitzondering van Eppie Bleeker en Harm Kuipers vertrekken de all-roun ders en de sprinters direct na het we reldkampioenschap van Gothenburg naar Innsbruck. Daar worden van dins dag tot en met zaterdag de Olympische testwedstrijden gehouden, waarbij per dag een afstand wordt gereden. Het weekeinde erna wordt het seizoen beslo ten met de wedstrijden van de Gouden Schaats in Inzeil, waarvoor Harm Kui pers en Eppie Blekker vanuit Neder land zullen overkomen. De kans dat het nergens langer duurt lijkt reëel. En zal dan ook een wens droom van coach Pfrommer in vervul ling gaan: de herenploeg op de Medeo- baan van Alma Ata. Noren en Westduit sers hebben er de laatste jaren al gere den. Vorig jaar was het Europees kam pioenschap dames, maar de Nederland se heren hebben nog nooit het wonder- ijs van de tegen de Chinese grens gele gen hoogland baan (1692 m) betreden. Na de training in het benseeuwde Kongsberg, waar de zon al enkele da gen voor Davos-ijs zorgt, klampte de Russische coach Boris Barisjev Pfrom mer aan voor een trainerscongres, dat op 26, 27 en 28 april in Moskou wordt gehouden. Het gesprek ontwikkelde zich en de volgende punten staan vast: Datum Er komt ii strijd RuslandNederland od de Mo- deobaan van Alma Ata, zeker het vol gende seizoen maar hoogstwaar schijnlijk reeds aan het einde van dit seizoen. De Russen willen de vliegreiS betalen van Moskou naar Alma Ata en het verblijf aldaar, op voorwaarde dat de KNSB volgend jaar de kosten draagt van de Russische ploeg voor het wereld kampioenschap dat op 28 en 29 februari' in Nederland wordt gehouden. Een moeilijkheid blijft het vinden van een geschikte datum. Het seizoen loopt voor Nederland af op 15 maart wanneer de kunstijsbanen sluiten. Op de Medeo- baan zal men hoogstwaarschijnlijk niet eerder terecht kunnen dan begin april. Harm Kuipers maakt zijn Johnny Olof kan zijn debuut in het sprintkam- schaatstenue aantrekken, pioenschap. Hij is er weer bij. elk geval een landenwed- HAMBURG Het vriendschappelijke duel in het Volksparkstadion tussen Hamburger SV en Ajax is voor 18.000 toeschouwers op een teleurstelling uitgelopen. Vooral Ajax kon niet verhullen dat het niet meer de glanzende formatie is van de Europa Cupperiode. HSV won met 2-1. De openingsfaze was Ajax goed doorgekomen. Met vlotte combina ties werd de defensie van de Duitsers onder druk bezet en er klonk meermalen applaus van de tribunes. Toen Johnny Rep na een kwartier voor 0-1 had gezorgd, leken de Amsterdammers het wel te geloven en kreeg HSV de kans tegenaanvallen op te zetten. Spitsspeler Willi Reimann bepaalde met twee treffers de Duitse winst Bij Ajax, dat er in de tweede helft weinig van terecht bracht, overtuigde alleen Horst Blankenburg. Hij voorkwam door goed ingrijpen enkele redelijke scoringskansen van de thuisclub. Go Ahead Eagles heeft gisteren op het KNVB-sportcentrum iq Zeist een oefenduel tegen het UEFA-jeugdteam (10-18) gewonnen met 4-1. Bij de Deventenaars maakte de Joegoslaaf Vuskovic een verdienst elijk debuut Go Ahead Eagles miste de geblesseerde doelman Rijkens en Jan van Deinsen, die zijn kuitbeen heeft gebroken. Na een kwartier scoorde André van der Ley en kort voor de rust maakte Peter Aratz er 2-0 van. De UEFA-jeugd hield in de tweede helft een kwartier stand, maar toen scoorde Fühler 3-0. In dezelfde minuut antwoordde De Korte voor de UEFA-jeugd. Tien minuten voor het einde wees scheidsrechter Ettinkhoven voor de vijfde keer naar het midden, toen Arntz de stand op 4-1 voor de Eagles had gebracht MONTREAL - De parlements commissie van de Canadese provincie Quebec heeft 'de plan nen voor het bouwen van een nieuw Olympisch dorp voor de Zomerspelen van 1976 goedge keurd. Het organisatiecomité had in verband met de financiële peri kelen van de laatste maanden ontwerpen ingediend om te ko men tot het bouwen van een soort „nooddorp", dat ongeveer de helft zou kosten: 130 miljoen gulden tegen 260 miljoen voor een geheel nieuw. De commissie heeft toch zijn fiat gegeven aan de plannen van burgemeester Jean Drapeau, die de bouw van een vereenvoudigd onderkomen voor de 9700 sport lieden en begeleiders bestem peld als „weggegooid geld". Voor het nieuw te bouwen dorp zouden de stad Montreal en de provincie Quebec diep in de subsidiebuidel moeten tasten. Vreugde bij de Schotten na de snelle treffer van Joe Jordan (links). Billy Bremner deelt in de blijdschap (rechts). VALENCIA Spanje heeft in groep 4 van de voorronden van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor lan denploegen het eerste ver lies- punt geïncasseerd. Na twee overwinningen (op Schotland en Denemarken) moesten de Spanjaarden gisteravond in het Luis Casanova-stadion in Valencia Schotland een ge lijkspel van 1—1 toestaan. De ruim 55.000 toeschouwers kregen reeds in de eerste mi nuut een flinke teleurstelling te verwerken. Toen de Schot ten van de aftrap het Spaanse doel opzochten en meteen een doelpunt maakten. Uit een af standsschot van Dalglisch kon doelman Iribar de bal slechts omhoog stompen, maar Joe Jordan kopte de bal onmiddel lijk terug in het doel (0—1). De formatie van Ladislao Kubala zette de Schotten onder zware druk, maar in de aanval mis ten Rexach, Quini en Villar goede mogelijkheden. Pas in de 66e minuut kwamen de Spanjaarden op gelijke hoogte. Doelman Harvey kon een schot van Rexach niet on der controle krijgen en inval ler Megido die voor garate in het veld was gekomen schoot hard in. Buchan sloeg de bal echter met de hand uit het doel en scheidsrechter Del- coyrt wilde in eerste instantie een strafschop geven. De Spanjaarden waren echter van mening, dat Buchan achter de doellijn had gestaan en na lan ge discussies tussen scheids rechter en grensrechter werd de treffer alsnog toegekend. De stand in groep 4: 1. Spanje 3 2 1 0 5 53; 2. Roemenië 1 0 1 0 1 1—1; 3. Schotland 2 0 111 23; 4. Denemarken 2 0 111 1—2. Praatje bij de haard tussen renners van de Frisolploeg en direkteur-sportief Piet Liebregts (rechts, staand). (Van onze sportredactie) DORDRECHT Fedor den Hertog heeft zich zelden zo goed op het wegseizoen voorbe reid als dit jaar. Dat bleek tij dens het voorstellen gisteren in Dordrecht, van de wielerploeg van Frisol. Den Hertog zal deel nemen aan alle grote etappe wedstrijden: de Ronde van Spanje, van Italië en de Ronde van Frankrijk. Voorts zal Fri sol aan diverse kteinere meer daagse wedstrijden deelnemen. In tegenstelling tot vorig jaar heeft de ploeg aan kwantiteit verloren, maar, in kwalitatief opzicht is de ploeg geweldig vooruit gegaan. Leo Duyndam, Louis Westrus, Wim de Vlam, Cees van der Meyden, Harry Beurskens en Ko Blok keerden niet terug maar de ploeg werd aangevuld met een aantal Bel gen (o.m. Vanneste) en de Ne derlanders HennieKuiper en. Cees van Dongen. Vooral de komst van Hennie Kuiper bete kent voor ploegleider Piet Lie bregts een welkome versterking. De man uit Denekamp, die thans domicilie in West-Brabant heeft gekozen, was een van de regelmatigs te ronderenners van 1974. Hennie Kuiper was ook een ware wielerambassadeur in het buitenland. Mede door zijn optreden in de Ronde van Italië heeft G.B.C., een vermaard wie- lermerk op het Apenijnse schiereiland, besloten met Frisol in zee te gaan. Wat betreft deelneming aan de grote ronden, kon ploegleider Liebregts reeds bekend maken, dat de contracten voor de ronde van Spanje en ae Tour de Fran ce al getekend zijn. Met de orga nisatoren van de Giro hoopt men dezer dagen rond te ko men. De seizoenstart vindt voor de renners van Frisol op twee fronten plaats, een gedeelte rijdt de ronde van Sardinië, waar voor men op 14 februari naar het Italiaanse eiland in de Mid dellandse Zee vertrekt, een an dere ploeg gaat in Spanje in de Ronde van de Levant van start Sardinië rijden Cees Priem, Hennie Kuiper, Henk Poppe, die toch op zijn besluit om te stop pen is teruggekomen, de Belg José de Cauwer en Gerard Kamper. Fedor den Hertog, Wil lie Vanneste, Cees van Dongen, Henk Prinsen, Albert Huize bosch en de Belg Wilfried Reij- broeck rijden in Spanje. Voorts neemt Frisol deel aanalle voorjaarsklassiekers. Als voor bereiding op de Tour de France en nationaal kampioenschap wordt de Ronde van Luxem burg gereden. Piet Liebregts re kent op tenminste evenveel overwinningen als vorig jaar, toen de Frisol vlag dertig keer in top ging. Alle contracten lo pen tot oktober 1975. Hierna zal de directie van Frisol beslissen of ook in het volgend jaar met de wielerploeg wordt doorge gaan. Frisol bestaat het aanstaande seizoen uit de volgende renners: Donald Allan (Aus), Ronny de Bisschop (Bel), Etienne van Braeckel (Bel). José de Cauwer (Bel), Cees van Dongen, Nidi den Hertog, Fedor den Hertog, Albert Huizebosch. Gerard Kamper, Piet van Katwijk, Hen nie Kuiper, Harm Ottenbros, Henk Poppe, Cees Priem. Henk Prinsen, Wilfried Reijbroeck (Bel), Theo Smit en Willy Van neste (Bel). Onverantwoord die door Frisol wordt gespon sord. Namens directeur De Vries maakte sportcöordinator Uijlen bekend dat Frisol zich aan het eind van deze competi tie uit de basketballwereld terug zal trekken. Wil men in de Bas ketball sport een grote rol blij ven vertolken, dan zijn daar mo menteel zulke grote sommen mee gemoeid, dat het onverant woord is om deze te investeren. Frisol heeft het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat hetgeen in de sport wordt gesto ken via de reclame terug moet komen. Met basketball is dit onmogelijk geworden. Frisol blijft wel sponsor van FC Dordrecht en de tafeltennisver eniging van deze gemeente. AMSTERDAM De Nederlandse ploegen voor de schaatswed strijden om de wereldkampioenschappen sprint, die op 15 en 16 februari in Gothenburg worden gehouden, bestaan uit de dames Haitske Pijlman, Sophie Westenbroek en Annie Borckink en de heren Eppie Bleeker, Jan Bazen, John Olof en Harm Kuipers. Voor het toernooi om het wereldkampioenschap dames, op 22 en 23 februari in Assen, zijn Sippie Tigchelaar, Annie Borckink, Haitske Pijlman en Sophie Westenbroek aangewezen. CALCUTTA - Acht nlet-blanke Zuidafrikaanse tafeltennissers werden gisteren op het vlieg veld van Calcutta vastgehou den. Zij kwamen om deel te nemen aan het toernooi om de wereldkampioenschappen maar India heeft geweigerd visa te verstrekken voor deelnemers uit Zuid-Afrika en Israël. Het was overigens gisteren, op de openingsdag van het toer nooi, een enorme chaos. Entree bewijzen zijn nergens te verkrij gen, persvertegenwoordigers kunnen ook geen kaart beko men. Het stadion is niet afge bouwd en de loodplaten die een „droge hal" moeten garanderen, zijn gestolen. Daarbij kwam nog de politieke rel. De Zuidafrikaanse spelers zijn voorlopig ingerekend en er is contact opgenomen met de regering in New Delhi om te weten te komen wat met hen moet gebeuren. De situatie is voor India des te pijnlijker om dat alle acht Zuidafrikanen van Indiase afkomst zijn. Er wordt dan ook van een sluwe zet van de Zuidafrikanen gesproken. Zij zouden overigens bij een tussen landing in Bombay verklaard hebben niet naar Calcutta te gaan om te spelen maar om te Een uit vijf personen bestaande delegatie van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie kwam eens klaps in Calcutta aan. Zij waren niet uitgenodigd maar de Inter nationale Tafeltennis Federatie heeft besloten hen te laten deel nemen, waarschijnlijk in de plaats van Ghana. Polo'ers kregen auto-ongeluk (Van onze waterpolomedewerker) DEN HAAG Pas gisteren Ls bekend geworden, dat twee speler* van ZIAN/Vltesse zondagavond op de thuisreis na het spelen van de waterpolo wedstrijd bij ZwemJust/Den Hommel te Utrecht bij een autoongeluk vrij ernstig gewond zijn. Het zijn oud-internatio nal Plet Reedijk en international Jan Evert Veer. ZIJ zijn opgeno men in bet Sint Joief-Ziekenhuis te Gouda. Met ploeggenoot Bas Jan Stam en Anneke Veer waren zij in d* Renault 6 van Jan Evert Veer op weg naar Den Haag. Volgen* de politie moet de wagen in een ahp zijn geraakt, tenminste driemaal over de kop zijn gegaan en daarna van de weg zijn gereden. Anneke Veer en Bas Jan Stam liepen enkele lichte verwondingen op. Jan Evert Veer en Piet Reedijk hebben rugletsel en moeten een maand plat blijven liggen. Na een bezoek van de familie aan het autowrak noemt deze het een wonder, dat het viertal er nog zo is afgekomen. Eland met pensioen (van onze sportredactie) DEN HAAg De oud- Ne derlands kampioen der harddravers, de twaalfjari ge ruin Eland, komt niet meer in actie. Zijn laatste optreden was enkele we ken geleden op de Hilver* sumse baan. De veteraan viel toen kreupel. Eland heeft al enige jaren slechte benen en heeft al menige operatie ondergaan. De twaalfjarige Eland, voor wie 1975 het laatste koers- jaar van zijn loopbaan zou zijn, heeft van de Haagse eigenaar Gerard van der Elshout voortijdig pensioen gekregen. Hij behoorde tot de succesvolste paarden die Nederland ooit heeft gehad en heeft menig gevecht ge leverd met Henri Buiten zorg. Eland had een koers- record van 1.18.4. Vooral op de lange afstand kon Eland uitstekend uit de voeten. De ruin won de Gouden Zweep en vele andere grote koersen, waaronder het Ne derlands Kampioenschap. In totaal verdiende het paard 214 025,-. Eland, die de grote succes sen behaalde in handen van de Hoofddorp se pikeur Jan van Dooyeweerd, staat nu op rust op het Wasse- naarse landgoed Clingen- dael. NOOTDORP Abzac P. de Franse hengst van Stal Marco, die op de laatste hengstenkcu- ring werd afgekeurd en op de grote banen maar moeilijk de kost kan verdienen, kan zich wellicht als een held van Noot dorp gaan aandienen. Veertien dagen geleden kwam hij met zijn pikeur Jan van Dooyeweerd voor het eerst op deze (kleine) baan in actie en viel toen niet in de prijzen. Maar volgens zijn stuurman was het paard zwaar gehinderd. Gister middag won Abzac P. echter zonder moeite. Lang is Ideal Buitenzorg aun kop geweest en ondanks de kansrijke positie van litis Hollandia en het zeker niet voordelige parkoers voor Abzac P, had de hengst de laat ste meters vleugels en won toch nog zeer fraai, in de weliswaar matige kilometertijd van 1.25.2. Maar op Nootdorp behoeft het nu eenmaal niet harder te gaan. De verwachting is dat Abzac P. nog menigmaal naar Nootdorp zal komen. Jan Wagenaar was ook succes vol op Nootdorp. Hij zegevierde in de eerste koers met Matchless en later op de middag met Jan- ny P. Dedemsvaartprljs, (2380 m): 1. Matchless (J. Wagenaar) km.tijd. 1.29.2, 2. Mai Louise, 3. Lof van Rhea. Toto: Winn 2,70 pl 1.50 6.- 4,80 kopp 9,30 trio 175,20. Delftprijs, (2000 m): 1. Lester Kandia (J. Hoe jen bos) 1.26.2; 2. Malta Buitenzorg, 3. Krony Z. Toto: Winn 4,30 pl 1,40 1,59 2,80 kopp 6,- trio 111,90. Dalfsenprijs (lc afd, 2000 m): 1. Matakki du Bois (R. Heynen) 1.31.5, 2. Max van de Lente, 3. Minnie Bird. Dokkumprljs (1680 m): 1. Lies- both (M. Bouwhuis), Locomotief (G. Onrust) (dead heat) 1.26.2, 1.25.2, 2. Jolly Mood. Toto: Winn 2,20 en 7.- pl 1,50 3,70, 1,90, kopp 8.20 en 12,80, trio 309,60 en 336,40. Diepen vaenpriji (2000 m): 1. Janny P (J.Wagenaar) 1.26.2. 2. Kwikzilver. 3. Lady Belle Toto: Winn 2,30 pl 1,90 1,80 kopp 5,50. Dlnteloordprijs (2000 m): Li me du Bois (C. de Leeuw) 1.25.8. I Joris Haghéweyde, 3. Larent Roem. Denekampprijs (2380 m): 1. Ab zac P (J. van Dooyeweerd) 1.25.2, 2. Ideal Buitenzorg, 3. litis Hollandia. Toto: Winn 3,60 pl 2.- 3,40 kopp 12,90. Deventerprijs, (2000 m): 1. Imke Way (J. Tambacht) 1.25.7, 2. Jo nas, 3. Joke Marian. Toto: Winn 3,40 pl 1,60 3,10 3,50, kopp 8,40, trio 225,20. Dalfsenprijs, (2c afd. 2000 m): 1. Nora Nimble (C. Grocnewegen) 1.33.9, 2. Maxaver Way, 3. Mario nette Quick. Toto: Winn 6,40 pl 1,80 1,70 1,60, kopp 18.60. Totalisatoromzet 193.649.-.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11