Suriname krijgt dit jaar nog 200 miljoen Welzijnsbeleid ontmoet kritiek £eidóe6ou4a/fit WIJZIGING REISPLAN VOORKWAM ONTVOERING PRINS BERNHARD Man beweert door Patricia Hearst te zijn ontvoerd Noorwegen verwacht 1100 schaatsgekken uit Nederland Staking Indiase bemanning in haven Rotterdam DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 LE1DSE C'Ol'RANT PAGINA 9 SCHIPHOL - Suriname krijgt dit jaar ruim 200 miljoen van Ne derland. Dat is een ver vroegde aflossing van het officieel eind 1976 pas: aflopend vijfjaren plan plus 53 miljoen extra. Na de onafhanke lijkheid wordt Suriname voor de Nederlandse ontwikkelingshulp meer dan een concentratie- land. Tussen Nederland en Suriname zal voor de toekomstige ontwikke- TWEEDE ALTERNATIEVE ELFSTEDENTOCHT (Van een onzer verslaggevers) LILLEHAMMER Naar verwachting zal een legioen van 1100 Nederlandse schaats-enthousias- ten de lucht in gaan om deel te gaan nemen aan de tweede (alternatieve) elfstedentocht op 8 maart a.s. in Noorwegen. Er wordt gereden op de Mjösa, het grote meer bij Lillehammer, dat behalve met een dikke ijslaag bedekt is met 70 cm. sneeuw. Ten opzichte van vorig jaar is de aanpak van de tweede tocht in Noorwegen drastisch gewijzigd. Werd er toen onder auspi ciën van Neckermann en Scanialux een wedstrijd verreden over 3 trajekten van 60 km., nu komen de rijders aan start voor een strijd over 190 km. langs de boorden van het gehele meer. De toen wedstrijd-technisch zwakke aanpak is nu verbe terd doordat dit nu wordt verzorgd door Heineken, die als belangrijkste sponsor van de marathon optreedt. 's Morgens om 7 uur vertrekken de wedstrijdrijders, een half uur later gevolgd door de toertochters voor dezelfde route over 190 km. daarnaast is er een mini-toer van 75 km., alsmede een tocht voor supporters over 25 km. Alle deelnemers aan de 190 km. ontvangen een zilveren (wedstrijd) of bronzen (toertocht) speld, terwijl de winnaar van de wedstrijd een gouden speld krijgt Het uitzetten van een baan zal een dure aangelegenheid worden: het gehele trajekt van 190 km. zal moeten worden' vrijgemaakt van 70 cm. sne^yw. De organisatoren achten de omstandigheden echter hoopgevend. De medische verzorging is sterk verbeterd. Op alle stempelposten zal EHBO en ravitail lering aanwezig zijn. Van de diverse stempelposten zullen bussen de afvallers naar Lillehammer terugbrengen, 's Avonds om negen uur sluit de finish. Transavia zal vanaf donderdag 6 maart een luchtbrug slaan naar Noorwegen. Er zijn speciale 3- en 5-daagse reizen per vliegtuig en boot naar de Elfsteden tocht De deelnemers moeten minimaal 18 jaar zijn. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG ANP De Tweede Kamer heeft veel kritiek op de wijze waarop de regering het welzijns beleid wil organiseren, maar juicht het anderzijds toe, dat nu een serieuze poging wordt gedaan het beleid op dit terrein van de grond te krijgen. Dit beeld kwam gisteren naar voren uit de vele uren durende bespreking tussen de speciale kamercom missie voor het Welzijnsbeleid en de zeven betrokken bewindslieden over de knelpuntennota. Inkrimping van Friki gaat voort (Van een onzer verslagge- vers) UTRECHT De leiding van pluimveeslachterij Frikl wil de activiteiten van het bedrijf opnieuw terugschroeven. De vesti ging in Twello (75 man) zal op 1 april gesloten worden, terwijl al eerder het be drijf in Oostzaan opgehe ven was en het Twello's bedrijf gehalveerd was.' Het totale personeelsbe stand zal van 1800 naar 1250 worden gebracht Al twee maal is 24 miljoen gulden in het bedrijf ge pompt; de commissarissen zijn bereid de continuiteit van het gekortwiekte Friki te verzekeren. De Koninklijke Aabe Wol- lenstoffenfabriek in Til burg heeft besloten werk tijdverkorting aan te vra gen voor 470 van de 520 personeelsleden. De verkor ting bedraagt 50 procent gedurende zes weken. Aan leiding tot de aanvraag is de te groot geworden voor raad. De vakbonden onder steunen de aanvraag, maar zijn niet erg gelukkig met de gevolgde procedure. Het vorig jaar zomer verschenen stuk, geeft aan waar de proble men op het welzijnsgebied schuilen en hoe het overheids beleid terzake kan worden op gezet De bedoeling van de regering is meer samenhang te brengen in de jungle van voorzieningen. De knelpuntennota moet wor den gezien als een eerste stap op deze weg. Scherpe kritiek op de nota kwam gisteren vooral van de kant van de ARP en de linkse oppositie (PSP en CPN) en in mindere mate van WD, KVPenCHU. Verrassend hard was het oordeel van de anti-revolutionnair de Boer. Hij verklaarde dat als deze nota het „ja en amen" is voor het regeringsbeleid, dit voor de ARP onaanvaardbaar is. De Boer toonde zich uiterst pijnlijk getroffen door het feit, dat nergens in de nota de naam van God voorkomt maar daar entegen de levensbeschouwelij ke verzuiling als de grote boos doener wordt aangeduid. Minister van Doorn van CRM meende dat deze vrees onge grond is. Hij zei, dat op grond van levensbeschouwing afzon derlijk opererende instellingen dat zelf moeten uitmaken, maar liet hier wel op volgen, dat sa mengaan zoveel mogelijk gebo den is en dat de overheid ook wel stevig zal moeten optreden. „Het gaat per slot van rekening bij subsidieverlening om ge meenschapsgeld", aldus de mi- lingshulp een verdrag worden gesloten. Dat is uniek voor Nederland, aldus minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking bij terug keer op Schiphol, e Nederlandse bewindsman kwam gistermiddag met staats secretaris van buitenlandse za ken dr. P. H. Kooymans uit Paramaribo van besprekingen over de onafhankelijkheid van Suriname. Als Suriname de 200 miljoen dit jaar voor de onafhankelijk heidsdatum niet opkrijgt, mag het later worden uitgegeven. Bij de besprekingen tussen Ne derland en Suriname is men het nog niet eens geworden over de hulp na 1976. Minister Pronk zei dat dit ter sprake zal komen tijdens het topoverleg tussen Nederland en Suriname, dat zal worden gehouden na het koninkrijksoverleg dat op 17 maart in Den Haag begint. In Suriname was volgens minister Pronk niet over bedragen ge sproken. Getallen van acht tien miljard noemde hij uit de lucht gegrepen. De minister had goede hoop dat tijdens het overleg in Den Haag de zaak rond zal komen. Daar na zal in het Nederlandse parle ment en in de Staten van Suri name de parlementaire proce dure voor de onafhankelijkheid op gang worden gebracht. Tus sen 20 en 30 november zal dan in Suriname de onafhankelijk heid worden uitgeroepen en het land een republiek worden. De Nederlandse bewindsman zei dat er geen sprake kon zijn van financiering van een Surinaam-: se krijgsmacht. Je kunt geen defensie van een onafhankelijk land financieren. De Neder landse bijdrage zal worden ver strekt in project- of program hulp, dit laatste in de vorm van financiering van concrete voergoederen. De gepensioneerde Griekse generaal George Zoitakass (tweede van rechts) heeft gisteren in Athene voor een speciale rechtbank terechtgestaan. Zoitakis, die regent is geweest tijdens de Griekse dictatuur moet zich verantwoorden voor zijn rol tijdens de militaire machtsovername in 1967 en het overtreden van de democratische grondrechten. ROTTERDAM (ANP) Bijna de voltallige bemanning van het Indiase vrachtschip „Attlca" is gistermiddag met steun van de Nederlandse vakbonden in sta king gegaan. De bemanning wil op die manier de rederij betere gages afdwingen. Men legde het werk neer, toen de kapitein het schip wilde laten klaarmaken voor afvaart uit de Rotterdamse Rijnhaven naar een Franse havenstad. Van de 22 opvarenden doen drie niej mee aan de staking, onder wie de kapitein. Er zijn twee vertegenwoordigers van de rederij aan boord die tot dusverre niet met vertegen woordigers van de Nederlandse vakbonden (vervoersbonden van NW en NKV) willen derhandelen. Bovendien heeft de kapitein een bewaker bij de loopplank gezet om te voorko men dat de bondsbestuurders het schip betreden en in contact komen met de stakers. De bon- manning aktie te gaan voeren voor de ITF-gages. Men is tot staking overgegaan, toen de ka pitein, na ruggespraak met de rederij, weigerde op de eisen in te gaan. den steunen de staking omdat Mocht de rederij trachten de af- de gages te laag zouden zijn naar de normen van de Interna tionale Transportarbeiders Fe deratie (ITF) in Londen. Toen het schip vorige week in Rotter dam aankwam, besloot de be vaart van het schip te forceren, dan zullen de bonden hun leden in de Rotterdamse haven inlich ten over de situatie en komt het schip de haven niet uit, aldus een vakbondswoordvoerder. Leids program-college DE LEIDSE WETHOUDERS hebben gisteravond de tegengestelde visies die binnen het college bestaan op de C Sc A problematiek en het birinenstadsbeleid in een openbare vergadering en kennelijk in alle openheid naar buiten gebracht Daarbij werd door de minderheid, die hoge waarde hecht aan het behoud van het gebouw van de Raad van Arbeid, niet geschroomd krachtig tegen de meerderheid te opponeren en deze scherpe verwijten te maken. In de ontwikkeling van het gemeenteraadswerk in Leiden is dat een opvallende kentering. Vorige colleges vochten meningsverschillen binnenskamers uit en kwamen daarmee alleen naar buitan als dat absoluut onvermijdelijk was in zeer zeldzame gevallen. En dan nog in zo vaag mogelijk gestelde formuleringen en in de hoop dat de buitenwacht het belang van de tegenstellingen niet zou onderkennen. Dat dit college met die strategie heeft gebroken is erg prijzenswaar dig. Immers en dat is ook op deze plaats al eerder naar voren gebracht door meningsverschillen en onderlinge wrevel open en bloot op tafel te gooien, worden de kiezers beter in staat gesteld zich een oordeel te vormen over de besluitvorming en de besluiten, die worden genomen voor de oplossing van wat toch hun proble men zijn. Het linkse college heeft dus gisteravond „een stukje duidelijkheid" in de Leidse politiek gebracht Heel fijn. Maar de medaille heeft ook een andere kant Want gebleken is dat, althans wat betreft het binnenstadsbeleid, binnen dit college heel uiteenlopende stromingen bestaan. En niet alleen binnen de coalitie, maar ook binnen de PvdA afzonderlijk. De visie van Van Aken en Waal, zo is duidelijk geworden, verschilt niet zo'n heel klein beetje van die van Tesselaar. Daarmee is in het beleid van de PvdA om maar niet te spreken van het college als geheel, een onduidelijkheid aan de dag getreden die gelijksoor tig is aan de vaagheid die door de linkse partijen het CDA en de WD altijd voor de voeten is geworpen. Immers: als de WD- en CDA-stemmers niet precies hebben geweten op welk beleid zij stemden, de PvdA stemmers wisten ook niet of zij nu steun gaven aan een binnenstadsbeleid la Tesselaar dan wel aan een beleid la Van Aken. Deze onduidelijkheid is vooral teleurstellend omdat de PvdA en de combinatie PPR/PSP/D'66 vóór de verkiezingen op alle mogelijke manieren de trom hebben geroerd om er de aandacht op de vestigen dat zij zich, anders dan andere partijen, verkiesbaar stelden op één van tevoren vastgelegd welomschreven program, één visie en een eensgezind team van wethouders zouden leveren. Dat zij een program-college zouden vormen. Nu de wethouders blijken niet op een detail, maar op een voor Leiden zo essentieel punt als het binnenstadsbeleid zo diepgaand van mening met elkaar te verschillen dat moet worden vastgesteld dat, althans wat dit betreft, de gepretendeerde eensgezindheid niet bestaat En mag de veronderstelling worden geuit dat dit opk op andere punten niet het geval zal zijn. Het lijkt er op dit moment op dat de vorming van een program-college als bijdrage aan de politieke duidelijkheid in Leiden heel weinig om het lijf heeft gehad. En wat betreft de eerder gesignaleerde openhartigheid van b en w: danrvoer heb je geen program-college nodig. DE BILT - De afgelopen dagen heeft zich boven Skandinavië en de Noordzee een krachtig gebied van hoge luchtdruk ge vormd met een kernwaarde van 1042 mbar. Hierdoor is boven grote delen van West Europa een oostelijke stroming ont staan waarmee koude lucht vanuit Oost-Europa naar onze streken wordt gevoerd. De af gelopen nacht kwamen er wol- j! kenvelden in voor zodat de mi- nima niet beneden het vries- punt kwamen. Geleidelijk ech ter wordt de lucht die aange>- 1 voerd wordt droger en kouder. De komende nacht moet dan' ook op lichte vorst gerekend worden. Overdag zal de tempo- rutuur weer tot boven het vries punt stijgen. Ine Pieters in aktie op de Amsterdamse effecten beurs, waar gisteren de eerste drie vrouwen hun intrede deden. Zij werden met gejuich, sigaren en bloemen ontvangen. De vrouwen zorgden weer eens voor de vrolijke noot in het anders zo ernstige en droge beursleven. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES Co- Iumbiaanse guerilla's zouden van plan zijn ge weest vorige week de echtgenoot van de Ne derlandse koningin te ontvoeren. Prins Bern- hard zou aan de kidnap ping zijn ontsnapt door wijzigingen in zijn reis plan en vooral door de speciale veiligheids maatregelen van de Co- lumbiaanse autoriteiten. Zoals bekend werd in het gebied in het zuid-westen van Colum bia, waar de vorige week Prins Bernhard vertoefde, vrijdag nacht j.l. de 42-jarige indus trieel Eric Leupin, tevens Ne derlands consul, door guerilla's ontvoerd. Kort daarvoor had Prins Bernhard een bezoek aan onder andere de consul ge bracht Op dat moment deden onder de plaatselijke bevolking reeds geruchten de ronde dat geprobeerd zou worden prins Bernhard te ontvoeren. jJit soort geruchten kunnen hun oorsprong hebben in het uitlek ken van plannen van de gueril la's die in die streek in nauw contact staan met een deel van de bevolking en met name met leden van de locale communis tische partij. De angst voor een ontvoering deed prins Bernhard bijna be sluiten een van zijn meest ge liefde trips die naar het natio nale park van Purace, af te gelasten. Op het laatste mo ment werd evenwel besloten, gezien de buitengewone veilig heidsmaatregelen het verzoek toch te laten doorgaan. Nauwelijks was Prins Bernhard vertrokken en de extra veilig heidsmaatregelen opgeheven, of de guerilla's besloten hun voorbereidingen voor een spec taculaire aktie aan te wenden voor de ontvoering van de wel gestelde Nederlandse consul en eigenaar van een bosontgin- ningsbedrijf. De massale speurtocht van het Columbiaanse leger naar de ontvoerders van de Nederland se consul hebben nog geen re sultaat opgeleverd, alhoewel melding wordt gemaakt van de arrestatie van twee verdachten. Over de eisen van de guerilla's voor de vrijlating van de heer Leupin is nog niets bekend. LOS ANGELES, (REUTER) Een Amerikaan uit Holywood heeft gister avond in een televisie-uitzending be weerd dat hij vrijdag onder bedreiging met een vuurwapen werd ontvoerd door Patricia Hearst en twee zwarte vrouwen. De ontvoering had volgens Garr kort na het middaguur op vrijdag plaats op het parkeerterrein voor een supermarkt in Hollywood. Een zwarte vtouw drukte een wapen in zijn ribben en dwong hem het portier van zijn auto open te maken. Nadat hij en de zwarte vrouw in de auto waren gaan zitten, keek Carr op en zag iemand staan waarvan hij zeker zei te weten dat het Patricia Hearst was. Patricia Hearst werd vandaag precies een jaar geleden uit haar appartement in Berkeley ontvoerd door het „symbionese bevrijdingsleger", waar zij zich later bij aansloot. De twee zwarte vrouwen spraken de blanke vrouw aan met „pat- ty", vertelde carr. Tania is de naam die Patricia Hearst in het bevrijdingsleger draagt. De drie vrouwen reden een paar keer Hollywood met hem rond en lieten hem tenslotte stoppen. Ze stapten uit en liepen weg. Patricia Hearst heeft voor het laatst van zich laten horen op 7 juni via een geluidsband. Ze wordt door de politie gezocht als medeplichtige aan een bankberoving. Haar vader, dagbladuitgever Randolph Hearst, verklaarde gis teren dat hij er bijna zeker van is dat zijn dochter, nog leeft. Hij vroeg haar opnieuw zich over te geven. Een blik op het exterieur en in het Interieur van de duurste auto ter wereld, de Rolls Royce Landaulet- te, die gisteren in Londen te zien was, spreekt boekdelen. Er bestaan maar zeven van deze modellen en hij kost ongeveer 215 duizend gulden. De auto heeft een 6750cc motor, automatische versnelling en. stuurbekrachtiging. Achter in de auto is allerhande luxe. Van een quadrophonische stereo-radio tot een cocktailbar met kristallen karaffen. Dit alles met de hand gemaakt: een werk van negen maanden. Populariteit van Ford gedaald NEW YORK (AP) - De populari teit van president Geruid Ford bij het Amerikaanse publiek is opnieuw gedaald, zo blijkt uit oen opinieonderzoek van het Harris-instituut Terwijl Ford verleden maand nog het vertrouwen genoot van on geveer de helft van het Ameri kaanse volk, is nu de beoorde ling van de president bij onge veer 60 procent van de onder vraagden negatief, aldus een rapport over het onderzoek dat tussen 16 en 20 januari werd gehouden. „Het resultaat van dit laatste Har- ris onderzoek moet waarschijn lijk in nauw verband worden gezien met de mening van het volk over Fords voorstellen ho gere tarieven te heffen op de invoer van olie," aldus het rap port HM Utrecht beschadigd bij aanvaring DEN HAAG (ANP) - De onder- zeeboot Jager HM Utrecht is vo rige week tijdens oefeningen aan de Engelse zuidkust in aanvaring gekomen met de Britse tanker Tldeflow. Het Nederlandse schip werd tame lijk zwaar beschadigd. Per soonlijke ongevallen deden slch niet voor. De aanvaring gebeurde tijdens het overnemen van brandstof. Bovendien werd de HM Utrecht in een Engelse haven nog eens extra beschadigd, doordat een Engels Fregat tijdens het afme ren door een sleepboot tegen de Utrecht werd aangedrukt Zij is vanmiddag in Den Helder gear riveerd om gerepareerd te wor den. Huisbrandolie goedkoper DEN HAAG Vanaf vandaag zijn de maximum prijzen voor enkele aardolleprodukten ge wijzigd. De maximum prijzen van petroleum, huisbrandolie en autogasolie zijn met 1,5 cent per Utcr verlaagd. D« verlaging van de maximumprijzen be hoeft niet te betekenen dat voor alle afnemers van dexe prod uk ten een overeenkomstige prijsverlaging sol optreden, aangezien ln een aantal geval len reeds kortingen op de toege stane prijs worden verleend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9