Christen- democraten in Italië verdeeld ÜH V oedsel vergiftiging: zorgelijke toestand 30 Jumbopassagiers TRANSAVIA 1ST AFHANDELING IN EIGEN BEHEER Uitgave Mein ook strafbaar wegens uitingen rassenwaan Simplistische mode van de Bijenkorf Makarios: op Cyprus toestand verslechterd DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 HASJVANGST ROTTERDAM (ANP) In een Rotterdamse taxi heeft bewa kingspersoneel van de Prinses Beatrixhaven in de Maasstad gistermorgen vroeg een partij hasjiesj van 300 kg aangetrof fen. Volgens de politie vertegen woordigt de hasj op het ogen blik een handelswaarde van on geveer een half miljoen gulden. In verband met deze vondst ar resteerde de politie een 32-jarige taxichauffeur en drie opvaren den van het Libanese ms. „Be- ryti" (2800 ton), dat in de Prin ses Beatrixhaven ligt afge meerd. Politiemannen bekijken de partij hasj in de koffer- ruimte van de aangehouden taxi. DEN HAAG (ANP) Monister Van Aft van Justitie heeft gisteren bevestigd dat het openbaar ministerie te Rotterdam overgegaan is tot vervol ging van de uitgeverij Ridderhof - Kerco te Ridderkerk in verband met de voorgenomen uit gave in het Nederlands van „Mein Kampf" van Adolf Hitler. Het onderzoek van déze strafzaak is vorige week donderdag begonnen. De vervol ging geschiedt op grónd van de auteurswet, maar het is mogelijk in de dagvaarding in te voegen, dat ook het wetboek van strafrecht overtreden is, namelijk de strafbepalingen over het openbaar maken van uitingen van rassenwaan. Een en ander blijkt uit het antwoord, dat minister Van Agt heeft gegeven op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Wolff (CPN). Het kamerlid had er over geklaagd dat er alleen op grond van de auteurswet een vervolging was ingesteld, terwijl de bewindsman vorig jaar de tweede kamer had toegezegd ook de rassenwaan er bij te betrekken. In zijn antwoord deelde de minister mee, dat hij over de thans aangevangen vervolging geen enkele aanwijziging gaf. Ook was hij er tevoren niet in gekend. Vorig jaar juli verzocht minister Van Agt de procureur-generaal bij het Haagse Hof ons het gevoelen van het openbaar ministerie te mogen vernemen alvorens een beslissing terzake van de vervolging van de Ridderkerkse uitgeverij zou worden genomen. In die tijd was het plan over het heruitgeven van „Mein Kampf" bekend gewor den. Aan het verzoek van de minister is geen gevolg gegeven. De bewindsman betreurt dit des te meer, omdat de aard van de strafzaak op zich zelf al overleg vooraf met de politiek verantwoordelijke bewinds man vereiste. ROME (AFP-UPI) - De eenstemmigheid on der de Italiaanse christen-democraten, zoals deze zich op het partijcongres van juni 1973 openbaarde en die de terugkeer van een regering van vier centrum-linkse partijen mogelijk maakte, was gisteren op de bijeen komst van de nationale partijraad van de „Democrazia Cristiana" ver te zoeken. Alle zes stromingen binnen de partij gaven met algemene stemmen hun steun aan de tien weken oude coalitieregering van Aldo Mo- ro. Maar de linkervleugel was verdeeld over het rapport dat partijsecretaris Amin- tore Fanfani vrijdag ha'd uitgebracht over de politieke, economische en sociale toe stand van het land. Premier Moro verwierp in het bijzonder het door de communisten voorgestelde verbond met christen-democraten en socialisten, en noemde het „'historische compromis" gezien de binnenlandse en internationale toestand „een onmogelijke samenwerking". Er zou volgens Moro tussen de drie partijen alleen sprake kunnen zijn van een dialoog, maar dan niet alleen op politiek gebied, maar ook op dat van het maatschappelijke en culture le leven. Premier Moro deelde de partijraad mee dat zijn regering zoveel mogelijk de olie wil vervangen door andere energiebronnen, een begin wil maken met een onvangrijk wo ningbouwprogramma en de invoer van le vensmiddelen wil beperken, teneinde de in flatie een halt toe te roepen dit jaar en de economie in 1976 te laten opleven. De rege ring wordt, aldus Moro, hierbij gehinderd door wat vorige regeringen hebben nagela ten, namelijk een groot begrotingstekort, een slechte organisatie en een aanzienlijke bui tenlandse schuld. De regering wil, zo zei de premier, op basis van rechtvaardigheid wensen van de vakbe weging inzake hogere lonen en pensioenen in overweging nemen, maar het zal haar niet gemakkelijk vallen er het geld voor te vin den. De regering staat voor de keus of de lonen en salarissen te verbeteren of de werkgelegenheid te bevorderen door het be schikbaar stellen van gelden voor investerin gen en openbare werken, aldus Moro. De kosten van het overheidsapparaat zullen, aldus Moro, moeten worden teruggebracht, want „wij kunnen moeilijk datgene wat wij hopen uit te sparen gaan verspillen aan de onvolmaaktheden van dat apparaat". De regering heeft, zo zei de premier, nog een kwaad te bestrijden, dat van de toenemende criminaliteit en van het in het bijzonder van rechts komende politieke geweld. Er waren volgens hem bewijzen voor een neofascisti- sche samenzwering in Italië, waar iets over bekend is geworden maar nog lang niet alles, aldus premier Moro. Kurt Waldheim: landen moeten partners worden - LEUVEN (ANP) Kurt Wald heim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft giste- ren in Leuven een pleidooi, ge houden voor het opzetten van een nieuwe economische werel- dorde. Al te lang heeft men alles verwacht van ontwikkelings- hulp, aldus Waldheim in een toespraak aan de katholieke universiteit te Leuven, waar hij 5 een ere-doktoraat ontving. De t "betrekkingen tussen rijke en ar me landen moeten echter wor- 1 den omgebogen tot een weder zijds partnership. In 1975 moet dringend voorrang gegeven worden aan een rege ling voor Cyprus en voor het Nabije Oosten. 1975 wordt mis schien wel het moeilijkste jaar r uit het bestaan van de Verenig- 1 de Naties, maar met werkelijk- heidszin en verbeeldingskracht kunnen we de moeilijkheden de baas. J Gasverbruikers waren zuiniger DEN HAAG (ANP) - De gasaf- nemers hebben het afgelopen jaar minder gas voor ruimtever- warming verbruikt dan was ver wacht. Volgens de woordvoer der van de Nederlandse Gasu nie scheelt dit ongeveer tien procent. Het zachte weer heeft i daar belangrijk toe bijgedragen. In december j.l. was de gasafgif- k te van de Gasunie vijf procent groter dan in december van 1973. Er werd 8.430 miljoen ku- bieke meter gas geleverd tegen 8.135 miljoen kubieke meter in december 1973. INCIDENT IN ANGOLA: VIJF DODEN LOEANDA (Rtr) Bij een schotenwisseling in de Angolese t hoofdstad Loeanda zijn gisteren vijf mensen gedood, zo heeft een Portugese legerwoordvoer- der meegedeeld. De schoten werden gelost toen een menigte Afrikanen probeerde een winkel te plunderen, die volgens hen toebehoorde aan een blanke die ■zondag op de markt twee Afri- kanen had doodgeschoten. Por- tugese militairen, die samen met teen eenheid van de bevrijdings- beweging FNLA patrouilleer- ,den, probeerden de Afrikanen „tegen te houden. Volgens de le- kgerwoordvoerder zijn een Por tugese legerkapitein, nog een •Portugese officier, een burger en twee FNLA-soldaten gedood. Een onbekend aantal mensen is gewond. Het is nog niet duide lijk wie met schieten is begon nen. (Van onze moderedaktie) AMSTERDAM Warenhuis Bijenkorf heeft voor de komende zomer simplistische mode voor de vrouw. Simplistisch betekent in dit geval - volgens de mode afdeling -: wijde, zeer comfortabel zittende kleding. Gisteren werd in Amsterdam deze zorgeloze, eenvoudige mode gepresenteerd. Duidelijk werd dat de wijde lijn uiterst consequent wordt doorgevoerd in zowel jassen, jurken, blouzes als ook shorts. Favoriet materiaal is uni katoen, soms gecom bineerd met simpele strepen in natuurlijke kleuren (roestbruin, khaki, zwart en wit). In de wijde mantels zijn de vormen terug te vinden van burberry's en trenchcoats (vaak met capu chons), grote cape's en reusachtige shirtcoats. De jurken zijn niet meer dan grote losse kle dingstukken, die gedragen kunnen worden met of zonder ceintuur en met van alles erop en erover. De namen, die aan de jurken gegeven worden, lopen uiteen van robe housse, zakjurk, smock en tentjurk. Wat betreft de sportievere kleding heeft de Bijenkorf het gezocht in wijde rokken met petticoats, grote shorts (met linnen laarzen), Amerikaanse blouzes met rugplooien en wijde t-shirts met simpele strepen. Speciaal voor de teeners zijn losse, nonchalante kledingstukken te krijgen, met veel details ont leend aan leger en werkkleding. Helemaal bij de tijd zijn de doorgestikte, lange Kung-Fu-jas- Voor de heren is er niet veel nieuws. De nadruk ligt op eigentijdse klassieke kleding, van klas sieke kwaliteit (niet voor een klassiek prijsje) in de klassieke kleuren zwart, grijs en donker blauw. De overhemden zijn vaak nog gedessi neerd, figuratief, maar als voorzichtige reaktie hierop zijn voor de liefhebber ook al weer shirts in verfijnde unikleuren te krijgen. Een simplistische khaki tentjurk met wijde steekzakken. Zieke passa giers wachten in het stations gebouw op de luchthaven van Kopenhagen op vervoer naar het ziekenhuis. Nicosia (AFP) President Ma karios van Cyprus heeft giste ren op een persconferentie ver klaard, dat de toestand op Cy prus is verslechterd. Er waren volstrekt geen vorderingen ge maakt in de zin van een uitvoe ring van de resoluties van de Veligheidsraad van de Verenig de Naties en de Algemene Ver gadering aangaande Cyprus, die enkele maanden waren aange nomen. Ook is er volgens de Cyrrische president tot dusver geen enkel positief resultaat be reikt op de onderhandelingen tussen de partijen voor een op lossing van het Cyprische vraagstuk. De Cyprische president verweet Turkije geen enkel respect aan de dag gelegd te hebben voor de VN-resoluties. Turkije had gehandeld op een wijze, die te gengesteld was aan de geest en de inhoud van die resoluties. Aartsbisschop Makarios ver klaarde verder, dat men van Griekscyprische zijde niet be reid is de onderhandelingen voort te zetten na het eind van de maand februari, indien dan geen positieve resultaten waren behaald. Naar aanleiding van plaatselijke persberichten, volgens welke hij van plan zou zijn een bezoek aan Moskou de brengen om de Sowjet-Unie om hulp te vragen, bevestigde Makarios, dat hij in derdaad van plan is naar de hoofdstad van de Sowjet-Unie te gaan. „Turkije zal geen millimeter wijken, wat zijn rechten op Cy prus aangaat", zo verklaarde gisteren de Turkse premier. Sa- di Irmak, op vragen over schen dingen van het bestand op Cy prus in de afgelopen week. Dorststakers tot drinken gedwongen STUTTGART (DPA) De leden van de Westduitse anarchisti sche Baader-Meinhof-groep die sinds zondag in „dorststaking" zijn, hebben gisteren met ge weld drinken toegediend gekre gen. Het gaat om Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ens- slin, Jan Carl Raspe en de Ne derlander Ronald Augustin. Volgens de advocaat Klaus Croissant die de leden vai groep terzijde staat, werden de betrokkenen naar een aparte cel gebracht, waar zij op spe ciale bedden werden vastgebon den. De behandeling was zoda nig dat zij leidde tot krampen, ademnood en ernstige storingen in de bloedsomloop van de ge vangenen. Het ministerie van justitie in Stuttgart noemde de ze lezing ..zeer overdreven", al moest men toegeven dat er ge weld was gebruikt. KOPENHAGEN (AP) Dertig van de 143 Japanners die gisteren aan boord van een Boeing 747 van de luchtvaartmaatschappij Japan Airlines werden getroffen door voedselvergiftiging, werden gisteravond nog steeds met grote zorg behandeld in een ziekenhuis in Kopenhagen, zo heeft woordvoerder dr. Claus Jenescn bekend gemaakt. Honderddertien andere passagiers warén herstellende, maar zou den pas vandaag uit het ziekenhuis worden ontslagen. De overige 201 passagiers van de jumbo hebben hun reis naar Parijs voortge zet. Onder de hardst getroffen pa tiënten bevinden zich oudere mensen die al andere kwalen hadden, aldus Jensen. Hij voeg de er echter aan toe dat de toestand van geen ^an de pa tiënten kritiek is. Na de landing van het JAL-toe- stel op de luchthaven Kastrup bij Kopenhagen hebben zich dramatische tonelen voorge daan. Talrijke passagiers zakten ineen, braakten en klaagden over hevige maagpijn. Zij wer den op banken of op de vloer van de aankomsthal neergelegd, voordat een hele reeks ambu lances kon worden gemobili seerd om hen naar een zieken huis te brengen. De wegen van IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Wereldcongres van joden in Jeruzalem JERUZALEM - (UPI) - Voor de eerste maal sinds zijn oprichting in 1936 is het joodse wereldcon gres in Israël bijeengekomen. Ongeveer 600 gedelegeerden uit 65 landen luisterden gisteren tij dens de openingszitting in Jeru zalem naar Israels president Ephraim Katzir en de voorzitter van het joodse wereldcongres, Nahum Goldman, die beiden waarschuwden dat Israël voor een breuk met bevriende wes terse landen staat, waardoor de joodse gemeenschappen in het buitenland in een moeilijke po sitie komen te verkeren. De 79-jarige Goldman zei onder meer: "Er is een einde gekomen aan de wittebroodsweken van Israël en de niet-joodse wereld. Egoistische overwegingen van eigen belang beginnen een einde te maken aan wat ons is overge bleven van de morele criteria met betrekking tot het joodse lijden in de tweede wereldoor log. De houding van de meeste democratische landen in de moeilijke dagen van de Yom Kippoeroorlog is een duidelijk voorbeeld van deze ontwikke ling." de luchthaven naar het zieken huis werden vrijgemaakt door de motorpolitie. Volgens de Deense autoriteiten van volksgezondheid zat er ver gif in de ham van een omelet, die de passagiers als ontbijt ge serveerd hadden gekregen. Het vergif in de ham zou zijn ver oorzaakt door bacteriën (stafy- lokokken). De symptomen van de vergifti ging leken aanvankelijk op de. cholera De vergiftiging slaat ge woonlijk een tot twee uur toe na de maaltijd. De vergiftigde ham is in Anco- rage in de staat Alaska aan boord gebracht door een Ameri kaans cateringsbedrijf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Daling van passagiers borrelbus ROTTERDAM (ANP) - Het aantal passagiers, dat in het weekeinde gebruik maakt van de Rotterdamse borrelbus. daalt langzaam. In het begin waren het er meer dan 1300, nu zijn het er minder dan 1000. De proefperiode is inmiddels verlengd tot 1 maart a.s. Rotterdam begon met de borreldiensten op vrijdag 1 november. Uit vrees, dat de borrelbus een grote concur rent van de taxi zou wor den. maakten de taxichauf feurs de uitvoering van de dienst onmogelijk.Hetzelfde gebeurde de nacht daarop. De gemeente die de dienst aanvankelijk tot 1 decem ber bij wijze van proef wil de uitvoeren, wist de taxi chauffeurs te overreden zich zolang stil te houden. Inmiddels zijn zij er achter gekomen, dat de borrelbus die ƒ1. 2,25 per rit rekent, hun het brood niet uit de' mond stoot. Integendeel, sinds de invoering van de 1 november-wet zijn ze er alleen maar beter van ge worden. DAF levert 1000 trekkers aan Iran EINDHOVEN (ANP) - DAF- trucks in Eindhoven zal dit jaar bijna duizend trekkers met op. legger exporteren naar Iran. Met deze order is naar schat ting 75 miljoen gemoeid. Vóór 1 maart a.s. zullen al 130 trekkers met oplegger in Iran moeten zijn afgeleverd. Het t-ansport zal over de weg ge schieden. Gistermiddag is uit Eindhoven een eerste konvooi van 12 wagens vertrokken. De 6000 kilometers naar Teheran zullen in twaalf dagen worden spoorwegen in Turkije hebben Daf-trucks doen besluiten het vervoer over de weg te laten plaats vinden. HAARLEM (ANP) De char termaatschappij Transavla Hol land, die tot nu toe de afhande ling van passagiers bagage en vracht op Schiphol laat ver richten door Aero-grondd lenst, (A.G.) wil dit self gaan doen. De reden is dat A.G. haar tarie ven kort geleden met 50 pro cent verhoogd heeft. Omdat de directie van de n.v. Luchthaven Schiphol afhandeling door transavia self ongewenst acht, en haar geen vergunning wil verlenen, spande Transavia to gen de luchthaven-directie een kort geding aan. Dit diende gis teren voor de president van de rechtbank in Haarlem mr. L. IL Graaf Schimmelpcnnlck. De uitspraak is bepaald op 10 fe bruari. De advocaat van Transavia, mr. A. E. Duperron, vroeg zich af of Schiphol de vrijheid heeft Transavia te dwingen met AG verder te gaan. Een alternatief is er niet. De KLM valt af, omdat beide luchtvaartmaat schappijen in hoge mate concur renten zijn. De onderlinge ver houdingen kunnen op zijn zachtst gezegd gespannen wor den genoemd, aldus pleiter. AGM neemt een monopolie-po sitie in: (naast de KLM verzorgt op Schiphol alleen Martinair zelf de afhandeling. Volgens mr. Duperron veran dert er niets aan de verkeerssi tuatie (het riiden met karretjes etc.), uls Transavia zelf de af- huhdeling zou verzorgen, zijn l ADVERTENTIE] maak je niel dik stimorol kauwgom eet je niel op orde en veiligheid niet in het geding. Evenmin gaat het be roep van Schiphol op ten aan zien van de accommodatie. Het enige probleem dat er schijnt te zijn is de ruimte in de bagage kelder, maar daarin komt bin nenkort door uitbreiding verbe tering. De af vocaal van de nv. Lucht haven Schiphol, mr. C. H. Goed koop stelde dat zijn cliënt geen greintje" rechtsplicht heeft wie dan ook als afhandelingsbedrijf op de luchthaven toe te laten. Het staat Schiphol vrij al dan niet met derden een overeen komst aan te gaan. Als Transavia over de tariefs verhoging niet tevreden is, moet zij zich wenden tot het ministe rie van Economische zaken. Schiphol moet zorgen dat het platform zo veilig mogelijk is. Elke uitbreiding van personeel en materieel bemoeilijkt de orde en veiligheid. Schiphol wil het aantal afhandelingamaatschap- pijen niet uitbreiden en in de toekomst zelfs inkrimpen, zei pleiter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7