Leidse padvinders groep ziet t niet meer zitten Mr. Vrolijk zag positieve en negatieve kanten van Zoeterwoude Twee moties over het winkelcentrum voor dreigend priestertekort" Opnieuw vernielingen in horde-lokaal99 DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PtCIVA 5 Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Gistermiddag om half twee heette burgemees ter Detmers bij de ingang van het raadhuis mr. Vrolijk, com missaris van de Koningin, wel kom bij diens eerste werkbezoek aan Zoeterwoude. Mr. Vrolijk was vergezeld van zijn echtgeno te en mr. A. J. Hooiberg, die aan zijn kabinet is verbonden. De gasten trokken zich direct terug in de raadszaal voor een bespre king met b. en w. welke bijna anderhalf uur in beslag nam. In tussen bracht mevr. Vrolijk, in gezelschap van mevr. Detmers, mevr. Wingelaar en de dames van de beide wethouders, een bezoek aan de openbare basis- en kleuterschool aan de Westeindse- weg. Daarna kwam men tesamen in Huize Schaepman aan de Dorpsstraat, waar een amateur pottenbakkerij is ondergebracht Mevrouw Lolita Schaepman en Agnes v. Gent zijn hiervan de grote gangmakers en zij waren aanwezig om enige explicatie te geven terwijl Jan van Rijn zijn vaardigheid op de draaischijf de monstreerde. In de rondrit welke hierop volgde werd een klein stukje Stompwijk aangedaan en keerde men via de Geerpolder in Zoeterwoude terug. In de Zuid- buurt werd gestopt voor een be zoek aan edel-metaalbedrijf Gie zen. De gasten hadden hier veel aandacht voor het unieke „hang en sluitwerk" dat in grote preci sie wordt gemaakt Giezen fun geert als toeleveringsbedrijf voor de gehele Nederlandse goud- en zilverindustrie. Veel van de ge bruikte machines zijn hier zelf in het bedrijf ontwikkeld. Bij het vervolg van de rit minderde de touringcar duidelijk vaart bij het passeren van slechte stukken Zuidbuurtseweg om zo de com missaris van de noodzaak tot re constructie te doordringen. De raad zou daarvoor 's avonds bij na 1 miljoen gulden voteren. Via de rijksweg 4 werd de Hoge Rijn dijk bereikt met een bezoek aan CODAN, importeur van Scand. meubelen. Overigens werd de vastgestelde route via de Oranje laan gewijzigd omdat de daar aanwezige „bottleneck" de door gang van de bus onmogelijk maakte Het schema van het werkbezoek liep overigens tegen het eind van de dag danig uit de hand. Het draaiboek klopte keurig tot bij het begin van de normale raads vergadering. De hiervoor geraamde tijd van 1 uur bleek bij lange niet voldoen de, zodat de bijzondere vergade ring inplaats van om half negen, pas 5 kwartier later aanving. Daarbij kwamen vier sprekers aan het woord. P. v. Rijn van het C.D.A. ging nader in op de pro blematiek rond de wegen. Hij toonde weinig waardering voor de provincie, die haar lasten voor een deel afwentelt op de gemeen ten. De aanleg van prov. weg 17 zal snel zijn beslag moeten krij gen. Tellingen hebben uitgewe zen dat de intensiviteit op de doorgaande route in het dorp 10.000 personen auto-equivalen ten per etmaal is. Er werd om snelheid gevraagd bij de studie van alternatieve tracé's van Rijksweg 11 ook al i.v.m. de in dustriegebieden in Zoeterwoude. Fractiegenoot Engelkes sprak over de volkshuisvesting en met name over de vertragingen op prov. niveau van de in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen. Met name de procedure van Hoge Rijndijk Oost geeft ergernis. P.Z-voorzitter C. Straver sprak over het welzijn van de gemeen te. „Noch een toekomst als grote forensengemeente, noch een ver dere aantasting van het agrari sche karakter door vestiging van nog meer bedrijven, heeft voor ons veel aantrekkelijks". Het milieu werd besproken door de heer Wiekmeijer van de WD, evenals het stichten van recrea tiegebieden. Bij de beantwoording legde mr. Vrolijk er de nadruk op dat oriëntatie zijn belangrijkste doel was bij deze bezoeken. „U geeft mij informatie, welke ik doorgeef aan de betrokkenen". Het was half twaalf toen burge meester Detmers zijn hoge bezoe ker twee boekwerkjes over Zoe terwoude ten afscheid aanbood. Mr. Vrolijk (midden) be kijkt het preci sie werk bij het Zoeterwoudse edel-metaalbe drijf Giezen. Burgemeester Bosma gaf Kaninefaaten speciale opdracht „Boer" Bosma Van een onzer, verslaggevers NOORD W1JKERHOUT Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout heeft er dit jaar hoogstpersoonlijk bij de organisatoren van het carnaval op aangedrongen dat 1975 een jaar als nooit te voren zal moeten worden. „Boer Bosma", zoals de bur gemeester tijdens de vier carnavalsdagen door intimi wordt aangesproken, heeft de Noordwijkerhoutse Ka ninefaaten een mandaat ge geven om het 15e leutjaar tot een absoluut hoogtepunt te maken. En om dat waar te kunnen maken heeft de burgemees ter, in overleg met de Kani nefaaten, besloten het jaar lijkse overhandigen van de sleutel van de stad Noord wijkerhout, dit jaar niet bin nen maar buiten het ge meentehuis te laten plaats vinden. Nieuw is ook dat het Noordwijkerhoutse gemeen tehuis dit jaar in de feest vreugde gaat delen. Het sta tige ambtenaren-onderko men zal feestelijk worden aangekleed. Het ligt in de bedoeling dat Noordwijker- houters dit jaar eerst de overhandiging van de sleutel meemaken en dan pas op drift raken. Het jubileumjaar van de Kani nefaaten heeft meer nieuw tjes. Voorzitter Martin J. Kanters: „Noordwijkerhou- ters die niet met de optocht meedoen hebben er altijd wat moeite mee verkleed de straat op te gaan. Daar wil len we dit jaar een einde aan gaan maken. Als het even kan willen we iedereen in feestkledij op straat zien. Wie meedoet kan aantrekke lijke prijzen winnen. Tijdens de carnavalsoptocht van za terdag namelijk worden van het publiek langs de kant foto's genomen. Een aantal van hen krijgt een prijs." Noordwijkerhout zal er onget wijfeld nauwelijks moeite mee hebben om de feesttrein vier dagen lang op gang te houden. En of de trein in de rails zal blijven zal hoofdza kelijk afhangen van hoe Ka ninefaaten en niet-Kanine- faaten zich dit jaar het schuimend geestrijk vocht zullen laten welgevallen. Kanters: „Vorig jaar heeft er zich maar één incident afgespeeld. Dit jaar hopen we er met een schone lei door te komen. All ess is in de puntjes geregeld. Zolang het bij feestvieren blijft kan er eenvoudig weg niets mis- Ook De Zilk staat klaar om de feestneus op te zetten. Dit jaar gaat dat onder leiding van „De Duinknijnen" met Prins Jacob I. In het Van Nispenhuis is het a.s. zater dagavond vanaf 21.00 uur gehuwdenbal. De Noordwij kerhoutse „Koetillers" zullen op deze avond een forse mu zikale deun gaan verzorgen. Maandag 10 februari is het feest voor de kinderen, 's Middags om 15.00 uur is er een grote kinderoptocht door de straten van het dorp. Na de optocht is er een gezellig samenzijn in het Van Nispenhuis. 's Avonds staat er voor de jongelui vanaf 13 jaar een gecostu- meerde disco- avond op het programma, eveneens in het Van Nispenhuis. iiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiii Van onze verslaggever LEIDEN Willem van Oorden is boos. En hij niet alleen, maar ook alle andere leden van de padvindersgroep „Kamala", waar Willem vice-voorzitter van is. Afgelopen zaterdagnacht viel hun „horde-lokaal" voor de zoveelste maal ten prooi aan een aantal vandalen, dat er be hagen in schept de activiteiten van deze scouters, voor zo ver mogelijk, te dwarsbomen. Vroe ger ging dat niet zo gemakkelij- k: een ware padvinder herken je uit duizenden en met man en macht werd dan ook steeds ge werkt aan het herstel van aan gebrachte vernielingen. De laat ste tijd echter lijkt de fut er wat uit te gaan. Maar wat wil je? Nu vijf jaar geleden kreeg Kama la de beschikking over een drie tal houten huisjes op een ter rein aan de Haarlemmertrek vaart, waarmee de groep een hemel op aarde gevonden dacht te hebben. Die hemel verander de echter al direct in een hel, want van het begin af aan wa ren de inbraken niet van de lucht. In al die jaren is er voor kapitalen aan ruiten vernield, zijn er tenten, kampeeruitrus tingen, gasfornuizen, kratten frisdranken, vaten olie gestolen. Nu bij de laatste inbraken de vloeren met verf zijn besmeurd, de koperen leidingen van de oliekachels gedemonteerd en meegenomen, de laatste ruiten zijn ingegooid en met een kata pult gaten in het dak zijn ge schoten, is het Kamala-hol een trieste, kouwe en verlaten ruim te, waar je bepaald niet voor je plezier vertoeft En daar is de padvindersbeweging tenslotte voor opgericht of niet soms? Willem van Oorden: „Ik weet het niet meer hoor. Ik geloof dat we de tent maar beter dicht kunnen gooien. Kapitalen heb ben we er in gestopt en alles is vernield. Begin dit jaar had den we nog 35 leden, dat waren er al veel minder dan voorgaan de jaren en ik geloof dat er nu nog maar 27 over zijn. Daarvan hebben er het afgelopen week end na die inbraak, al weer 4 gezegd dat ze maar bij een voetbalclub gaan. Ik geloof er niet meer in". Vreemd geluid voor een als zo fanatiek bekend staande pad vindersleider. Wie richten de vernielingen aan? Uit angst voor nog meer vernielingen (is er dan nog wat over?) durft hij Willem van Oorden: „Tja. wat is hier nu nog aan op te ruimen". zijn vermoedens maar nauwe lijks uit te spreken. „Volgens mij zijn het die jongens van het woonwagenkamp, van hier naast. Dat is natuurlijk wel makkelijk gezegd en ik weet ook wel dat zij niet de enigen zijn, maar ze hebben er wel de hand in gehad. Een tijdje gele den zag ik er hier een paar en die zeiden: „dat gasfornuis van jullie heeft een aardige prijs opgebracht Dan word je toch gewoon kwaad. Een hoop ou ders willen hun kinderen hier niet meer hebben. Het is toch maar een troep, vinden ze, als we zaterdag bijeen komen heb ben we alle tijd nodig om op te ruimen. Van andere activitei ten of van het afwerken van een programma is geen sprake meer. Ik denk dat we de boel van de zomer maar voor goed dicht gooien". Het terrein met de huisjes aan de Haarlemmertrekvaart wordt door de Stichting Leidse Jeugd Aktie verhuurd aan de welpen en verkenners. De L. J.A. ziet niet zo gauw een oplossing voor de problemen. Ook hoofdin specteur Erenst van de Leidse politie is daar pessimistisch „Ik heb echt ontzettend met ze te doen. Ze zijn hier ook al ver schillende keren geweest, maar ik heb geen mensen genoeg om een permanente bewaking in te stellen. Het enige wat ik kan beloven is af en toe 's nachts langs te rijden. Maar de boel is vanaf de weg nog vrij moeilijk zichtbaar". Wat vindt Erenst van de beschul digingen aan het adres van de woonwagenkampbewoners: „Ik geloof dat niet zo. Wij hebben daar een mannetje vrij goed zitten, Van Doesburg en hij heeft nooit wat kunnen ontdek ken. Ik vind het ook Jammer, maar ik kan niet meer doen". Willem van Oorden gelooft echter dat er best wat meer kan ge beuren: „In Leiderdorp is pas een nieuw padvindersgebouw geopend dat een kwart mil joen heeft gekost In Oegstgeest en in Voorschoten zitten ze ook goed, Maar in Leiden is het verschrikkelijk en niet alleen bij ons. Er zijn hier genoeg potentiële padvinders, maar het wordt op geen enkele manier aantrekkelijk gemaakt De jon gens gaan dan liever voetballen en geef ze eens ongelijk". Ton van Brussel In Zoeterwoudse raad Van onze correspondent ZOETERWOUDE Hoewel de zaak van het winkelcentrum gisteravond niet op de agenda stond van de gemeenteraad is deze wel uitvoerig aan de orde gekomen en werden er zelfs twee moties ingediend. De eerste werd gelanceerd door de WD-er Wiekmeijer en nodigde het college uit tot het (op korte termijn) houden van een enquête onder de inwoners om zo de raad ten dienste te zijn in zijn oordeelsvorming. Bovendien zou het C.I.M.K. opdracht moeten krijgen tot het instellen van een onderzoek naar de bedrijfs-economische haalbaarheid van de huidige plannen, gegeven de huurprij zen welke resulteren uit de som van de grondprijs en bouwsom. Deze werd becijferd op 175 195 per m2 en de heer Wiekmeijer vond het begrijpelijk dat daarom weinig animo bestaat voor het winkelcentrum bij de plaatselijke onderne mers. C.D.A.-woordvoerder Duindam meende dat er WEL 6prake is van een zorgvuldige beslisslngs-voorberciding. „Nieuw oponthoud zal veel geld kosten," aldus de heer Duindam en hij diende een tegenmotie in. Daarin werd gesteld dat het vestigingsbeleid het kernprobleem vormt cn werd het college uitgenodigd dit in de commissie bestuursza ken aan de orde te stellen en de raad hiervan op de hoogte te houden om daarna in de commissie voor het midden- en kleinbedrijf dit vestigingsbeleid te bespreken en overleg te plegen over de voorlichting. De C.D.A.-motie werd aangenomen met 7-8 stemmen en de V.V.D.-motie in dezelfde verhouding verworpen. De zes stemmen waren beide keren van de V.V.D. (incL weth. Maan) en van P.Z. Pro gr. Zoeterwoude kwam ook met een motie inzake het voorstel tot het nemen van een Voorbcreidingr.be- sluit voor de bouw van een hal van 1500 m2 op het grondbedrijf van Slingerland. Aanvankelijk waren er plan nen voor 3600 m2 maar ook nu kon P.Z. zich niet met de gang van zaken verenigen vooral ten aanzien van de gevolg de procedure. Bij de stemming bleken alleen de drie P.Z.- mensen vóór. Mgr. Kramer verlaat l,,Er moet snel oplossing komen ,,De Wilbert Van onze correspondent KATWIJK Vorige maand besloot mgr. Cons tans Kramer oJjn. (71) een punt te setten achter zijn taak als rector van het verpleegtehuis „De Wilbert", een functie die hij tien Jaar lang vervulde. Kortgeleden nam hij afscheid van de huisgenoten en het personeel en in maart volgt dan nog het officiële afscheid. Mgr. Constans Kramer woont vanaf 1953 op ,4>e Wilbert". Een Jaar eerder vertoefde hij nog in China waar hij bisschop van Luanfu was. Op de valreep van zijn actieve leven blikten we met hem terug in het verleden. Franc iskus Gerard us Kramer werd op 3 juni 1903 geboren in het Friese Wonseradeel en kreeg zijn lagere schooloplei ding op een Franciskaanse school. Hij trad in 1921 bij deze orde in. Na zijn filosofie- en theologiestudie in Alvema (nabij Nijmegen) en Weert werd frater Constans in maart 1928 tot priester gewijd. Om zich terdege voor te bereiden op zijn missietaak studeerde pater Kramer daarna gedurende onge veer een jaar missie wetenschap in Rome. In 1929 vertrok hij naar zijn „beloofde land" China Hij was er eerst vijf jaar pastoor en begon toen pas aan het eigenlijke missie-werk. Om de Chinezen te kunnen bereiken trok hij met muilezels door onherbergzame gebieden, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden. Pater Kramer maakte van 1937 tot 1949 ook de slepende oorlog mee tussen de Japanse bezetters en de Chinese guerrilla's. In 1943 belandde hij in een interneringskamp toen de Japanners alle buitenlanders gevangen zette. Werd in 1945 door de geallieerden bevrijd maar weigerde om via het Rode Kruis naar Nederland terug te gaan. Hij besloot zijn missie gebied weer te gaan verkennen, wat hem pas in 1946 weer gelukte. Inmiddels was hij tot bisschop benoemd van een gebied rondom Luanfu, zo groot als Nederland Mgr. Kramer Erg lang is hij daar niet gestationeerd geweest. Immers in '49 werd Peking ingenomen door de communistische legers en in '51 kwamen de paters in werkelijke gevangenschap. Na ruim een jaar werd mgr. Kramer, na een proces waarin hem een hele rij misdrijven ten laste werd gelegd, tot verbanning veroordeeld. Hij moest onmiddellijk het land verlaten en werd op een boot naar Hong Kong gezet. Een maand later arriveerde hij in Nederland waar hij na 23 Jaar afwezigheid zijn familie weer ontmoette. In de ogen van de Chinese communisten blijft mgr. Kramer een misdadiger en zal gezien zijn veroordeling zijn diocees nooit meer terugzien. Toch is hij nog steeds bisschop van Luanfu. In Nederland hield mgr. Constans Kramer zich lange tijd bezig met het geven van lezingen en verder maakten de Nederland se bisschoppen graag van zijn diensten gebruik ter verplich ting van hun overvolle programma van vormen en wijdin gen. De Katwijkse bisschop onderhoudt tot op de dag van vandaag contacten met missionarissen over de gehele wereld Over de problematiek van de hedendaagse kerk zegt hij: „Het grote dreigende tekort aan priesters vraagt spoedig om een oplossing. Mijn gedachten gaan daarbij ook uit naar een lekenkerk, hoewel ik het woord onjuist vind gekozen. Zij, die zich met een deel van het priesterwerk gaan bezighou den, zullen een degelijke opleiding moeten hebben genoten. Zij zullen samen met de gewijde priesters de verantwoorde lijkheid moeten kunnen dragen voor Gods kerk. Je schaamt je wel eens als je ziet hoe we nu om de tafel moeten gaan zitten om het uit te dokteren". Ondanks zijn sombere Franciskaanse pij en zijn zwarte pak (de tijd van een bisschopskruis of paars befje op zijn dagelijkse kledij is ook voor hém voorbij) heeft de Katwijkse bisschop tóch iets statigs en voornaams over zich. In het wapen van mgr. C. Kramer staat: „In magna constancia"; „in grote standvastigheid". Die spreuk koos hij dertig jaar geleden. Het is precies de karakterisering van deze Fries. Hij bleef zijn spreuk trouw in de woelige jaren in China en tijdens de ingrijpende ontwikkelingen binnen de Neder landse kerkprovincie. Veilingen Rijnaburg, S—I Bloemen Omachrljvtng. aantal aangevoerd, gemtdd prlja Amaryl IU 12990. 0.359. Anler* am 15390, 0,153; Anthurlum «47. 1.007; Olauwa druif}** 1040, 0,399; Calla 75 1.050; Chrya. Iroa n c. 34 1.050; Chrya. troa )r c MSI. 2.557; Euphorbia IB40 0.294, foraythla 3450 0,304, Praaala 3038 1,891; Cerbera 40 0.060. Ifva rlnthrn 4243 1.409; Hyacinth met bol 5832 0.280. Irla 2387 I.7CS; Narcla ka* 19982 0,905; norcl. Carlton k 71023 0.759. orchi deeën 2430 0,545, roren groolbl 2200 0.030. roren klelnbl. 5300 0.251, «-ringen 130 0.305; anljgroen 535 0.755; tulpen 219730 1.487, brilliant alar 4190 0.827, brilliant atar 4190 0827. tulpen 2» aoorl 2367 0.850, tulp mat bol 2290 0,128; narcla 2* aoort 831 0,482; narcla koude gr 2817 0.520. anlera 1054 iJlOt div anijb en 4080 0.203. laauwabckkan ïi 0,331, ^■■■VwchkWn Imp 22800 0.11»; ranonkel Imp 90 1.483, raten grbl Imp 3540 355 0.790; dtv. ar,1,1.1 Imp Mill 0J78. div anljbl Imp 3280 0.926. aula* 179 1.499, begonia 185 L0M; at Pauiea 224 0*43; div potplanten 100 2.04A. gladiolen -ardent 3280 0,422. flad au- rovtalon 11750 0.490. glad moüare 1790 0.430. glapic L apan 1580 0.411, gl pater Raar* llfOO 0.471, gl col* charm 4770 0.175. gtcolv r charm'1130 0.210, gl rolv l Ï3280 0.138. an)er Ir pink «70b 0.453; 1/ violet 5500 0.377. a Hoaiofar Anjer* Rood 25—35; Charmeur 37—42; La- La Rava 38—40. Belinda 42-59; Car 3448. Dlveracn: Slrelltzla 215—345; I vrrgnlri 243. Car- ale J2U—385; Miranda 273, Overig* 120-190; Narcla: G Harvett 110-120; Carlton 70-100; Inaurpatubla 10010ft; Overige 60-00, Chry. apider 340-353, Irla Idaaal 175—115; Tulpen Aladin, May Time. Weal Point, Karal Doorman, Apricot Per- rot 200283.. Apeldoorn, Ooiden Apel doorn. Pa*, Gemengd. Keeanall*. Mickey Maua*. Kot# Copland. Lucky Strike, Do- meter. Mlrjoran. Conolan. Pa* 150-200. Luatiga Witwe, Blend#. Caaalni. Winter rv d Eerden. Paul Richter. Ralph, Gol- Eddy. Silver Cloud. Preludium. Dubb 1 I20-I85. 8 SO—12 40. B II 200-2 10. C I 5 70-8 30. C II 1 OS—4 10 Boerenkool 23-28. Groen* kool 22-28 Aanvoer «aaptan 158 000 kg

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5