Middenstanders Noord en De Kooi willen blijven waar ze zijn Bevolking Voorschoten mag mee praten over bestemmings plan Bijdorp Caters gaan weer koersen Kindercarnaval in Oegstgeest Noordwijkerhoutse ouders terug in schoolbanken Fietspad van Ruysdaellaan naar Leidsenhage Gemeente-kassier Lisse jubileerde PAGINA 4 LEIDSE COURANT - DINSDAG 4 FEBRUARI 1975, Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De winkeliers van Noorderkwartier en De Kooi zijn niet bijster enthousiast over de door de gemeente uitgewerkte plannen voor de rehabilitatie van het winkelbestand. Tijdens een gisteren gehouden informatie-bijeenkomst spra ken de meeste winkeliers zich uit voor het handhaven van de bestaande situatie. Dat bete kent: kleine concentraties van winkels aan de Lage Rijndijk en de Beatrixstraat en een groot aantal hoekwinkels verspreid in de buurt. Door verschillende middenstanders werd op de bijeen komst wel gepleit voor een door de gemeente uit te werken plan voor verbetering van de thans bestaande winkels en verbetering van de par- keerrpogelijkheden. Uit een onderzoek is gebleken dat in 1980 nog maar plaats zal zijn voor ongeveer zestig win kels. Door het bureau Sociografie van de ge meente Leiden zijn aan de middenstanders twee alternatieven aangeboden, waarmee het winkel bestand renderend kan blijven. Buurt winkels De heer Blok van het centraal instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf benadrukte dat de con sument steeds minder geneigd is zijn boodschap pen in buurtwinkels .te doen. Op de tegenwer ping van de winkeliers dat zij hun vaste klanten altijd wel zouden houden antwoordde hij dat de huidige vaste klanten op lange termijn vervan gen zullen zijn door andere buurtbewoners die hun gang naar de hoekwinkels niet kunnen vinden. Hij sprak zich uit voor het minst vergaande alternatief: Een winkelconcentratie aan de Bea trixstraat met een uitloop naar Albert Heyn, een winkelconcentratie aan de Lage Rijndijk en aan het Prins Hendrikplein en de Mauritsstraat twee kleine buurtcentra. "Winkeliers, die in deze cen tra zitten zijn ook in de toekomst verzekerd van de nodige omzet omdat de consument hier al zijn inkopen kan doen". NS-terrein De in het plan van de gemeente opgenomen winkels op het terrein van de NS op de grens van het Noorderkwartier en De Kooi riep weer standen op bij de winkeliers. Zij vroegen zich af of zij wel gebaat zouden zijn bij een dergelij ke uitbreiding van het winkelbestand. De ge meente wil namelijk om het centrum aan de Beatrixstraat zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken een aantal nieuwe branches op het terrein laten neerzetten. De vrees werd geuit dat niet aan de in de twee buurten gevestigde winkeliers de mogelijkheid zou worden geboden hier een filiaal neer te zetten, maar dat er middenstan ders van buitenaf zouden komen. Door de heer Drenth van het bureau Sociografie werd dit evenwel tegengesproken. Een winkelier pleitte voor het sterker maken van de Lage Rijndijk. Volgens de heer Drenth was dit niet zinvol aangezien de straat te excentrisch ligt. Bovendien zal de Lage Rijndijk in de toekomst waarschijnlijk geen doorgaande weg meer zijn. Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De Voorschotense burgerij krijgt de gelegenheid om mee te praten over het bestemmingsplan Bijdorp I. Door middel van een hearing zullen allereerst de reeds bekende belanghebbenden een uitnodiging ontvangen en via een advertentie wordt iedere burger, die daar interes se voor heeft, uitgenodigd het plan te bekijken. Het plan Bijdorp heeft een lange voorgeschiedenis. In 1962 waren er al denkbeelden, maar kort daarna verrichtte het gemeentelijk woningbeleid zich op de polder Noord-Hofland en werd Bijdorp in de ijskast gezet. Twee jaar geleden ging de gemeenteraad zich intensief bezig houden met dit kleine, maar zeer belangrijke uitbreidings plan. Volgens het huidige vlekkenplan wordt er gedacht aan ruim 500 woningen. Bijdorp I wordt aan de noord-oostzijde begrensd door Vlietwijk, aan de zuid-oostzijde door de terreinen behorende bij Huize Bijdorp. De bebouwing van dit gebied bestaat op dit moment uit een sporthal, gebouwen ten behoeve van de landsverdediging met daarbij een zendmast van 85 meter hoog voor de telecommunicatie, een tweetal voormalige boerderijen (waar onder "De Lindehoeve") en enkele vrijstaande woningen gelegen aan de Vliet. De gronden benodigd voor realisatie van het plan zijn nagenoeg geheel in eigendom van de gemeente Voorschoten. Het plan is reeds opgespoten. Het woongebied van het plan meet ongeveer 17 ha. In het woongebied worden een drietal bestemmingen onderscheide- n: a. woningen met water met een dichtheid van minder dan 25 woningen per ha.; b. woningen met een dichtheid van minder dan 30 per ha.; c. woningen met een dichtheid van meer dan 35 per ha. Er komen in hoofdzaak eengezins woningen. De meest ideale verhouding wordt gezien in 1/3 woningwet; 1/3 premiewoningen en 1/3 vrije sectorwoningen. Het plan Bijdorp krijgt geen aparte voorzieningen, omdat dit plan direkt grenst aan het centrum van Voorschoten. Het hoofdwegenstelsel in Bijdorp I is zodanig gestructureerd dat het plan op drie manieren ontsloten wordt. De hoofdont sluiting geschiedt door middel van de ontworpen kernring weg. Het wegenbeloop is zodanig dat verkeer, dat in de wijk niet thuis hoort, zoveel mogelijk geweerd wordt Eind van deze week krijgt iedere Voorschotenaar door middel van het gemeentelijke voorlichtingsblad "Raadhuisklanken" het plan met een kaart in de brievenbus. Winkelcentrum „Puyckendam" nadert zijn voltooiing Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT Nog slechts enkele weken en dan kunnen de bewoners van de Victorwijken, inclusief de bejaarden van Puyckendam, hun boodschappen dicht bij huis halen. Het winkelcentrum, door de firma Noorlander gebouwd in opdracht van de RVS Levensverzekerings- maatschppij nv., wordt dan opgeleverd. Het is een zeer modern complex met overdekte voetpaden en een ruime parkeerplaats, direct naast het bejaardencentrum. Driekwart van het gedeelte van het complex wordt in beslag genomen door een moderne supermarkt van de firma Verwey, die ook in Noordwijk een supermarkt heeft gevestigd. Het ligt in de bedoeling van de exploitant het gehele complex te voorzien van winkelbedrijven die in de eerste levensbehoef ten voorzien. Met de supermarkt is al een groot deel van dit doel verwezenlijkt. Behalve de normale levensmiddelen bevat deze ook een slagerij, een slijterij, een afdeling groenten en fruit, brood en gebak van de warme bakker, cosmetica en speelgoed. Verder zal ook een kiosk deel uitmaken van het centrum. Voor de overige ruimten in het complex worden op dit moment nog besprekingen gevoerd. Leidenaar schrok van vonnis Van onze rechtbankverslagge- LEIDEN/DEN HAAG „Dat is nogal wat", zei een 53-ja- rige restaurateur uit Lei den, toen de Haagse politie rechter hem gisteren ver oordeelde tot drie weken ge vangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbe wijs. Op de Veurseweg in Voorscho ten was de restaurateur aan gehouden. Hij bleek een al- coholpromilage van 2,80 te hebben. Omdat de Leide naar al enkele jaren eerder veroordeeld was tot drie we ken gevangenisstraf en an derhalf jaar intrekking van de rijbewijs, wilde de offi cier niet onder de vorige straf gaan. De rechtbank vonniste overeenkomstig de Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT In het kader van de ouderweek organi seerde de basisschool „De Prinsenhof' gisteravond een kennisma kingsavond voor de ouders van de kinderen. Op precies dezelfde wijze als de kinderen dagelijks hun lesjes krijgen werden de ouders door de leraren aan de tand gevoeld. De ouders konden een keuze maken uit de vakken aardrijkskunde, natuurkunde, lezen, tekenen, Nederlandse taal, rekenen of geschiedenis. Ook kon men in een lokaal de modeme leermiddelen bezichtigen, voorlich ting krijgen over het voortgezet onderwijs of een schoolfilm gaan bekijken. De avond was verdeeld in 3 lesperioden van een half uur, zodat de ouders drie verschillende vakken konden bijwonen. Doel van de avond was de ouders meer te betrekken bij het onderwijs van hun kinderen. Door eigen ervaring beter in staat zijn de problemen van het kind te begrijpen. Voor de meeste ouders was het een „herhalingsoefening", tijdens het maken van opdrachten kon men een speld horen vallen. Een initiatief van de heer Wilson en zijn enthousiaste team leraren en leraressen, waarvan 160 ouders dankbaar gebruik maakten. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM In aansluiting op het nieuwe weggedeelte dat, voornamelijk als toegangsweg voor de brandweer, naar het 25 kV-station aan de Noordsingel moet worden aangelegd, zal een fietspad komen dat ter hoogte van Weigelia in Leidsenhage op de Noordsingel uitkomt. Het kV-station moet van twee zijden bereikbaar zijn. Een van de wegen is al aanwezig namelijk de toegangsweg die destijds is gemaakt voor het bereiken van het tijdelijke kantoren-complex aan de Noordsingel. Het definitief maken van deze weg moet gepaard gaan met het vervangen van de pvc-leiding bij de waterpartij langs de Noordsingel door een duiker. De nieuwe weg vanaf de van Ruysdaellaan zal verder de ontsluitingsweg voor het Tennispark Overdam gaan vervangen. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf betaalt een deel van de kosten, de gemeenteraad wordt een krediet van 81.000 gulden gevraagd voor het overige deel. Doorstroomproject in Lisse Van onze correspondent LISSE Door de woningbouw vereniging „Gezinsbelang" in Lisse worden momenteel 60 wo ningen gebouwd rondom het winkelcentrum in de Poelpol der. Voor deze woningen met een huurprijs van 175,-bestaat veel belangstelling. Deze huizen bevatten woonkamer van M2, slaapkamer 11,29 M2, slaapkamer 6,22 M2, keuken, douche hal. De centr. verwar ming, welke aanwezig is, is wat de verwarmingskosten betreft niet in de huurprijs begrepen. Met de bouw van deze wonin gen wil men in de eerste plaats proberen te bereiken, dat men sen, die nu een grotere huurwo ning bewonen en niet als wo ningzoekende staan ingeschre ven en die gelet op hun gezinssamenstelling met een kleinere woning zouden kunnen volstaan, kunnen doorstromen. Eventuele verzoeken om voor deze doorstroming in aanmer king te komen dienen te wor den gericht tot de Centrale Woonruimtecommissie p/a Ge meentesecretarie te Lisse. De woningen komen ongeveer half mei beschikbaar. NOORDWIJK Tijdens het weekeinde verschaften inbre kers zich na vernieling van een, ruit toegang tot een bungalow aan de Duinwetering. Zij door zochten het pand en namen een kleuren-TV mee. De bewoners bleken tijdens hun afwezigheid te hebben verzuimd licht in de woning te laten branden. Van een onzer verslaggevers prijzen beschikbaar voor de beste presta- VOORSCHOTEN - Carnavalsvereniging ties maar ook voor de orgineelste versie- "De Forse Caters" organiseert op 8 fe- ringen. 'bruari wederom een "Knotse Katers De rit start op het terrein van sporthal "De Koers". Alle deelnemers worden verzocht Vliethorst" en wordt verreden binnen de hun voertuigen zo vrolijk en carnavalesk grenzen van Voorschoten. Een en ander mogelijk te versieren. Er zijn niet alleen heeft onder begeleiding van de "Automo- bicl-Sport-Club RAC Den Haag" plaats. Na afloop van de rit is er een groot carnavalsfeest in restaurant "De Gouden Leeuw". Informatie over de koers is te krijgen bij de heer P. Bastiaans, Baron van Ghcntlaan 44 in Voorschoten, tel 071-62373. Van onze correspondent OEGSTGEEST Op zondagmiddag 9 fe bruari zal de grote zaal van het Vereni gingsgebouw weer daveren van de carna- valspret Voor de 18e maal in successie wordt er een kindercarnaval gehouden Iedereen tot 12 jaar is van harte welkom voor de jeugd tot 12 jaar. Oorspronkelijk tegen een bedrag van 200 centjes. De begonnen vanuit de Kath. Jeugd en Jonge- rencommissie met de grote carnavalsver sierder de heer Van Velzen wordt het feest thans georganiseerd door de Wilbert Drummers. "hoempa-hoempa" begint om half drie in de middag. Voorafgaande aan het kinder feest is er een daverende Wilbert-Drum- mers canavalsbijeenkomst op 8 februari eveneens in het parochiehuis. O.a. met medewerking van het orkest "De Herrie schoppers". Het bestuur van de drumband nodigt hiervoor ook alle oud-leden uit. Collecte voor vijftig jaar "Buitenlust" Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST - Woning bouwvereniging "Buiten- lust", die dit jaar zijn 50-jari- ge bestaan viert, houdt van avond onder haar leden/be woners een collecte. Met de bijeengebrachte gelden wil de jubileumcommissie een cadeau kopen, dat bij de viering aan het bestuur zal worden aangeboden. Van onze correspondent LISSE - De' heer P. S. van Waveren, kassier van de gemeente vierde gisteren zijn 25-jarig jubileum als gemeenteambtenaar. Tijdens een intieme viering werd hem een envelop -met inhoud aangeboden. Uit handen van burgemeester Berends ontving hij een horloge met inscriptie. De heer Van Waveren kwam bij de gemeente Lisse in dienst als administratieve kracht bij het gas - en waterbedrijf. In 1966 werd hij kassier nadat de afdeling Financiële Zaken van de gemeente Lisse een structuurverandering had ondergaan. Nard v. Werkhoven wint zesballentoemooi Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT - Nard van Werkhoven heeft het zesbal- len-toernooi gewonnen van de carnavalsvereniging De Bokken. Hij scoorde ii finale, waaraan 25 man i deden, 69 caramboles. Nick van Schooten eindigde op de tweede plaats, Aad Heerings op de derde, Theo van Dijk uit Lisse op de vierde en Ton Blom uit Sassenheim op de vijfde plaats. 1925 moet een goed trouwjaar zijn geweest want het regent de laatste weken gouden echtparen. Op 19 februari is het Lissese echtpaar P. C. Hartveld en Joh. van Alkma een halve eeuw getrouwd. Een lange periode vol liefde maar ook leed. Nog erg goed kan het bruidspaar zich de crisisjaren herinneren. De Hongerwinter, de werkloosheid en de oorlogsjaren. Maar er waren ook veel gelukkige jaren. Ze hebben twee dochters, één zoon en negen kleinkinderen. De bruidegom heeft zijn sporen verdiend in het bollenvak. Hij werkte niet minder dan 33 jaar bij de gebroeders Nieuwenhuis. In 1966 staakte hij zijn arbeid in de bollen. Het echtpaar geniet nu samen al weer acht jaar van de welverdiende rust. Beide hebben nog een uitstekende gezondheid. Duitser pleegde inbraak in bollenbedrijf Van onze correspondent NOORDWIJK Een 34-jarlge Duitse kelner blijkt zich te hebben schuldig gemaakt aan een vorige week gepleegde in braak in het kantoor van een bollenbedrijf in het Vinken- veld. De dader verschafte zich toegang door het forceren van een bo venlicht, waarna hij een opsla gruimte binnenklom. Na ook nog een kantoordeur te hebben opengebroken, wist de inbreker een geldkist te bemachtigen. De buit was bijzonder pover, want in het kistje bevond zich slecht een bedrag van enkele guldens aan wisselgeld. De Duitser hield zich reeds enke- Ie maanden in Nederland schuil en moest in zijn vaderland nog een paar jaar gevangenisstraf uitzitten. De man liep tegen de lamp toen hij in een naburige gemeente op heterdaad op in braak werd betrapt. Leidse inbreker voor de rechter Van onze rechtbankverslaggever. LEIDEN/DEN HAAG Een 30- jarige metselaar uit Leiden is door de Haagse politierechter veroordeeld tot tweehonderd gulden boete en voorwaarde lijk drie weken gevangenis straf. De man was met zakken vol kleingeld door de politie betrapt op een inbraak in een pand aan de Middelstegracht. De metselaar zou door drank en andere narigheid tot zijn daad gekomen zijn. Maar nu zou het beter gaan. „Hij krijgt zakgeld van zijn vrouw om naarhet voetballen te gaan en shag te kopen, „zo verklaarde zijn ver dediger. De officier wilde daar om volstaan met driehonderd gulden boete. Geldboete voor inhalen op vluchtstrook Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/LEIDERDORP Tegen een 32-jarige ambtenaar uit Leiderdorp heeft de officier van jusititie bij de Haagse rechtbank een boete van 220, geëist. De Leiderdorper had in Bodegra ven met zijn motor op de zoge naamde „vluchtstrook" gereden met een snelheid van honderd veertig kilometer om tientallen auto's in te halen, de rechtbank wijst voer veertien dagen von-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4