Allerlei(ds) Tegenstellingen b. en w. open en bloot op tafel LEIDSE UNIVERSITEITSRAAD HOUDT VAST AAN LOTEN Hooglandse kerk pronkt weer zonder schutting Libelle-show: lentebode in zelf-maak-mode-land DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft zich gisteravond opnieuw uitgesproken voor een loting onder de aspirant studen ten in plaats van een toelating op grond van een cijfergemid- delde boven de 7 1/2. De raad herhaalde hiermee een al eer der ingenomen standpunt. De Leidse delegatie naar de verga dering van de Akademische Raad van a.s. zaterdag zal der halve tegen het voorstel van de Dagelijkse Raad, waarin wordt voorgesteld de 7 1/2 nog een jaar als norm te handhaven, oppositie moeten voeren. Eerst zal de delegatie echter moeten proberen de datum voor een gesprek met de vaste kamer kommissie voor onderwijs en wetenschappen over de proble matiek van loting en selectie, te verschuiven naar een later tijd stip. De Leidse universiteitsraad nam gisteravond een aantal amende menten van deze strekking aan, welke waren ingediend door het studentenlid Van Rij. Dit nadat het college van bestuur bij monde van voorzitter K. J. Cath de raad aanvankelijk had voorgesteld akkoord te gaan met de suggestie van de Dage lijkse Raad de norm van 7 1/2 nog voor een jaar te handha ven. Volgens Van Rij zou dit echter een ommezwaai van 180 graden inhouden ten opzichte van vroeger ingenomen stand punten en dat vond hij, en met hem de meerderheid van de raad, veel te ver gaan. Ter gelegenheid van haar vierde eeuwfeest zal de Leidse univer siteit in de week na Pinksteren „alle laden en kasten open trek ken door middel van een 40-tal open huizen waar iedere geinte- resseerde een kijkje kan komen nemen." Op het programma staat o.m. een historische maal tijd en ook een speciale eeuw feestzitting van de universiteits raad aldus mr. Cath. Bovendien zal de gemeente Leiden door de jubilerende universiteit een ge schenk worden aangebpden, waarschijnlijk in de vorm van een „weg der vrijheid", waar van wij al eerder melding maakten. Het ligt in de bedoe ling voor de eeuwfeestzitting de minister van onderwijs, prof. dr. Van Kemenade uit te nodi gen. De Leidse universiteit wil dan van de gelegenheid gebruik maken hem aan de tand te voelen over uitlatingen die hij onlangs in Nijmegen en Rotter dam heeft gedaan over de toe komst van het wetenschappe lijk onderwijs. „Wij bevinden ons voortdurend in een scha- duwgevecht met staatssecreta ris Klein, maar de Big Brother op de achtergrond krijgen we nooit te pakken; daar zou dit een goede kans voor zijn", al dus mr. Cath. lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllHllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllll(llll||l|||||||||||||||||||||||||||||||||]|||||||l|||||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllll|[|||||l||ll||||||||||||||||||||||l|||||||||||||||||I||||||||||||||||||| ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met een openhartigheid die in vorige raadsperioden zijn weerga niet kent hebben b. en w. van Leiden gisteravond de tegenstellingen getoond die binnen het college bestaan over de C en A-kwestie. Vooral wethouder Tesselaar, evenals zijn collega Oosterman krachtig voorstander van handhaving van het gebouw van de Raad' van Arbeid op de monumentenlijst, deed op zijn collega-wethouders een ongehoord felle aanval. Zijn verwijten klonken vinniger dan die van welke andere tegenstan der van de C en A-nieuwbouwplannen in de raad dan ook. De inzet die deze tegenstanders loften voor, waarvan hij niet gen de vestiging van C en A op het terrein dat wordt be grensd door Breestraat, Ketcl- boetersteeg en Langebrug wer den gisteravond niet aangedra gen. Voorstanders vinden dat deze vestiging van groot econo misch belang is voor een le- venskrachtigwinkelapparaat in de binnenstad en nodig voor opbrachten mocht, zoals voor speld, hoegenaamd niet baten. Zevenentwintig raadsleden (in clusief wethouders) stemden vóór afvoering van het pand van de Raad van Arbeid van de voorlopige monumentenlijst en zeven tegen. Tegenstanders van het voorstel waren, behal ve Oosterman (PPR/PSP/D'66) en Tesselaar, de raadsleden Van de Zande, Du Gardijn en Beijen (alle drie PPR/P SP/D'66) en de PvdA-raadsle- den Buring en Höppener. De genomen beslissing betekent dat de minister van CRM waar schijnlijk (zeker is dit niet) er van zal afzien om het onderko- i dat met zoveel woorden bij de voorbereiding van het gisteren behandelde voorstel met voeten waren getreden, maar die hij niettemin scherp constrasteerde met de gevolgde procedure. Hij refereerde in dit verband aan: gedecentraliseer de besluitvorming en vroegtij dig betrekken van de belang hebbenden bij een besluit; het houden van hoorzittingen; toe kenning van meer gewicht aan adviesraden met een op schrift gestelde argumentatie bij even tuele afwijzing; het recht van Vpplzpfrfrpnrl individuele burgers om in za- cci/icg^cnu ken waarin zij belang stellen Veelzeggend voor de afstand tus- de twee uiterste standpun- overeenstemming met de rijks- en gemeentelijke diensten voor de monumentenzorg en de wel standscommissie over de vorm geving van de gevels van de nieuwbouw. Op Oosterman en Beijen na, stemde iedereen daarmee in. Vrijwel unaniem leven bezwaren tegen de gevel zjjals die op dit moment door A is voorgesteld. - behelst dat geen bouwvergun- Tegenstanders achten de eco nomische belangen niet ge schaad bij een vestiging buiten de kern van de city en geloven dat de Breestraat en het cen trum meer gediend zijn met het behoud van de monumen ten en monumentale gevelwan- den. Zij zijn er voorts niet overtuigd dat de alternatieven voor de door C en A zelf ge wenste vestigingsplaats vol doende zijn onderzocht. ning wordt verstrekt „voordat indringend is onderzocht op welke wijze het laden en lossen van goederen kan geschieden zonder dat het overige verkeer op de Langebrug hiervan hin der ondervindt". WILLEM SCHEER mee te denken. i de Raad van Arbeid CDA-woordvoerder Driessen de status van monument toe te kennen. Daarmee wordt een rioodzakelijke voorwaarde ver vuld voor realisering van de nieuwbouwplannen van C en A. Om deze plannen helemaal ze ker te stellen moet het groot- Winkelbedrijf nog verschillende andere klippen omzeilen. Maar vroeg zich daarop af welke clusie te verbinden aan Ooster mans betoog „die het nodig heeft gevonden hier, in het openbaar zijn collega's aan te vallen door te citeren uit twee stukken die de basis vormen van het beleid dat het college tot die klippen hoeft het Leidse ^Kennelijk", aldus Drüssen „is gemeentebestuur sinds gisteren niet meer te worden gerekend. Met negen stemmen vóór èn vij fentwintig tegen verwierp de raad een motie waarin tot uit drukking werd gebracht dat Leiden, ook nu de „Raad van Arbeid" waarschijnlijk geen monuments-waarde wordt toe gekend, voort zou moeten gaan naar alternatieve vestigings plaatsen te zoeken. het mogelijk op grond van een zelfde programma tot tegen strijdige beslissingen te komen. In dat geval vraag ik me af: wat is de zin van een program college?" Driessen deed de sug gestie om de burgemeester in te schakelen bij de taakverdeling binnen het college: „Wellicht is dan een betere kwaliteit van de coördinatie mogelijk". WD- ten die binnen b. en w. worden ingenomen in deze kwestie was gisteravond het betoog dat wet houder Van Aken (economische zaken) hield ter verdediging van de C en A-plannen. De situatie karakteriserend waarin de Leidse binnenstad als koop centrum zich bevindt, gebruikte hij het beeld: „Het is een aantal minuten voor twaalf". En hij merkte verder op: „De city wordt in zijn bestaan bedreigd. Een kleine uitbreiding van het winkelapparaat in Oegstgeest is zelfs al schadelijk voor sommi ge branches in de binnenstad. Uit distributie-planologische overwegingen geloof ik dat de keuze van vestigingsplaats die C en A heeft gemaakt welover wogen m j uit de onenigheid tussen b. en 1 eleurgesteld w. op „dat de beleidsvoorberei- ding gebrekkig was geweest". In het scherpe, overigens van Door woordvoerders van de Pv- emotionaliteit gespeende, be toog waarmee Tesselaar tegen met name wethouder Waal (bin nenstadsaangelegenheden) ful mineerde, zei hij „in beleidsma tig opzicht ernstig te zijn teleur gesteld in de portefeuillehou der". Tesselaar verweet Waal op grond van diens opstelling gebrek aan „zorgvuldig- fractieleider Elzenga maakte Deze en dergelijke uitspraken verlokten PPR/PSP/D'66-leider Du Gardijn overigens tot de woorden: „Van Aken is een heid" en voorzag dat de binnen kort uit te brengen nota's over het in de binnenstad te voeren beleid „hierdoor in een vreemd daglicht komen te staan". De mentaliteit die aan de door de meerderheid van het college aangenomen houding ten grondslag ligt is volgens Tesse- dA- en PPR/PSP/D'66-raads- fracties werd bestreden dat de kloof in opvattingen zoals die door de wethouders werd gede monstreerd, afbreuk zou doen aan de doelstellingen die ten grondslag liggen aan een pro gram-college. „Het is ook nooit goed", zo hield PvdA-er Peeters Tenslotte ging de raad gister- de WD en het CDA voor: „Als avond akkoord met een voor- specialist in het verdedigen van de belangen van C en A. Mis schien schept dat perspectieven voor de tijd na deze wethou dersperiode". Woorden die hij weer terugnam, toen bleek dat deze door PvdA-fractieleider als een „insinistie" werden uit- het onderling eens zijn wordt ons fractie-discipline ver weten en als we het niet eens zijn mankeert er wat aan de beleidsvoorbereiding. Ik vind dat de tegenstellingen zoals die naar buiten komen alleen maar een stukje duidelijkheid schep pen". laar „misschien wat moeilijk in Qok de PPR/PSP/D'66-fractiele- overeenstemming te brengen met die nota's". „Verstandiger zou het zijn ge weest van de wettelijke moge lijkheid gebruik te maken om een beslissing in dezen twee a drie maanden uit te stellen", aldus de welzijns-wethouder die zijn kritische woorden vervolg de met de opmerking dat „de beleidsvoorbereiding in deze kwestie merkwaardig is ge weest". Daarbij doelde hij op het naar zijn oordeel curieuze feit dat de voorbereiding in commissie-verband van het gis teravond aanvaarde voorstel is "r>" r y geschied in een gezamenlijke ^CVOelIg vergadering van de gemeente- Op de gevoelige prikken die hij raadscommissies voor ruimte- zelf aan wethouder Waal had den toonden appreciatie voor de openhartigheid van het col lege, al herhaalden ze hun die pe teleurstelling voor het stand- bracht naar voren dat het colle ge zeker heeft voorzien „dat de oppositie gebruik zou kunnen maken van een situatie waarbij de tegengestelde opvattingen naar buiten komen", en voegde daaraan toe: „Ik ben mans ge noeg om de prikjes van Dries sen en de zijnen te kunnen verdragen". het raadslid Beijen (PPR/PSP/D'66) om te streven naar openstelling voor het pu bliek van de tuinen achter de panden Breestraat 127/129 in het geval de nieuwbouwplan nen van C en A ondanks alles toch niet lijken door te gaan. Ook een voorstel van Beijen om, als de plannen wel door gaan de zeldzame boom van het soort Ginko biloba op kosten van C en A over te planten, werd aanvaard. eens door. Een daarvan bepaalt dat voorafgaande aan afgifte van een bouwvergunning aan C en A wordt gestreefd naar lijke ordening en economische zaken: „Dat geeft aan uit welke optiek het probleem is bekeken. Want we praten er nog steeds over of het gebouw al dan niet een monument is". Tekenend zei Tesselaar het eveneens te achten dat de vertegenwoordi gers van C en A tijdens de bewuste vergadering wel aan de discussie mochten deelne men terwijl de groeperingen die strijd voerden voor behoud van wat volgens hen een monument is, daartoe niet in de gelegen heid werden gesteld. De meest pittige beschuldiging uitte Tes selaar toen hij stelde dat „het advies van monumentenzorg" bij de besluitvorming „buiten ons beeld is gehouden". Maar deze trok hij later in toen CDA- leider Driessen hem tot twee keer toe om een toelichting had gevraagd. Wethouder Oosterman (PPR/P SP/D'66) hield zijn college-geno ten een aantal door Links Lei- gegeven, kreeg Tesselaar zijn collega geen diepgravend weerwoord. De wethouder van binnenstadsaangelegenheden zei de uitlating van Tesselaar dat deze beleidsmatig teleurge steld was „niet te begrijpen", en het „nut" van het door zijn collega bepleite uitstel „niet te zien". Voorts wees hij erop dat ook wanneer straks de binnen stadsnota's gereed zijn het col lege daardoor niet gevrijwaard zal worden van het maken van keuzes als de onderhavige. „Een nota op zich garandeert niet dat zich geen conflicten kunnen voordoen". Dat hij er niet op uit is een beleid te voeren waarbij alle monumen ten in Leiden nu maar eens voor goed tegen de vlakte moe ten probeerde hij te verduidelij ken door Tesselaar voor te hou den: „De wethouder weet ook dat we bezig zijn met het He renlogement, de Zijlpoort en het Pesthuy". den aan de kiezers gedane be- Nieuwe argumenten vóór of te- De Libelle-modeshow in de Stadsgehoorzaal trok gisteren drie keer een volle zaal. Foto links: de modellen Janiecke en Petra. LEIDEN Terwijl buiten het zonnetje zich al liet zien, kon men binnen in de volle Stadsge hoorzaal verder in voorjaars- en zomerstem ming komen door de kleurige en zonnige zelf- maak-modeshow 1975, die Libelle (voor de 20stc keer) gistermiddag en- avond met haar beste mannequins een groot publiek voorscho telde. Vijf mannequins openden met wijdval lende capes en ook de daaronder gedragen knielengte japonnetjes hadden ruim vallende rokken, klokkend of met plooien, waar de strakke rokjes plaats voor hebben moeten maken. Ook op de goed gesneden spijkerbroeken met iets uitlopende pijp werden wijdvallende korte en langere hessen gedragen, maar de grof gebreide en gehaakte vesten oogstten eveneens succes. Het is nog even wennen aan de bepaald niet slank makende nieuwe modelijn met ver brede schouderlijn en wijde kimono-achtige mouwen van gebloemd soepel materiaal. Voor de niet zo geraffineerde naaisters was er ruim schoots keuze uit eenvoudige modellen. Uit de privé-boetiek van Libelle heeft men met óén patroon meer mogelijkheden, zoals o.n. te zien was bij het rose jurkje met bijpassend jasje of hetzelfde model in gebloemd lang met zwart jasje. Erg romantisch en charmant waren do zoge naamde folkloristische modellen, waarvan de rokken uit verschillende lagen of stroken be stonden. De broekpakken varieerden van wit tot beige, maar gemaakt van goed wasbaar materiaal is dat geen bezwaar. De blote rug bij een lange gebloemde jurk kan men leuk bedekken met een fel gekleurde omslagdoek. Ook verschillende ideetjes voor kleren die men min of meer heeft afgedankt werden aan de hand gedaan. Van eenzelfde patroon lieten aantrekkelijke bruidjes verschillende mogelijk heden zien als slot van deze opnieuw geslaagde Libelle-show, waarvan alle patronen aan de zaal verkrijgbaar waren. Van een onzer verslaggevers LEIDEN/LEIDERDORP Voor bijgangers keken er gisteren een beetje onwennig tegenaan: na bijna 22 jaar goeddeels aan het oog te zijn onttrokken, rees opeens de westelijke gotische ranke gevel van de Hooglandse kerk weer ten voeten uit op tot aan de blauwe winterse hemel. De ontsierende groene houten schutting was verdwenen. Zo maar, alsof er nooit iets anders was geweest lag daar een bin- nenstads pleintje van klinkers, met een pad naar de kerkin gang. Niet veel minder dan een historisch moment in een kleine kwart eeuw. Onze kinderen' hebben niet anders dan dat groene planken schuttinkje ge kend. Dat oud-Leiden ter plaat se nog een blanke eeuwenoude pracht herbergde, kon men nog slechts gissen. Architect Piet van der Sterre uit Leiderdorp legde het simpel uit: „Het stuk je grond in deze hoek was afge sloten als werkterrein bij de kerkrestauratie. Inmiddels zijn de werkzaamheden zo ver ge vorderd, dat we de schutting niet meer nodig hebben." Het is me anders een duur schut tinkje geweest. De heer Van der Sterre, onder wiens architec tuur de St. Pancras- of Hoog landse kerk aan een tweede, laat-twintigste eeuwse jeugd be gint, vertelt ervan: „Al die ja ren is een behoorlijk bedrag aan precario betaald aan de gemeente Leiden. Er is thans voldoende financiële verlichting gekomen door het wegvallen van die precariogelden. Dat is erg belangrijk". Als je het per vierkante meter onbebouwd uitrekent, komt dat op ettelijke tienduizenden guldens in die ruime 20 jaren. Architect Van der Sterre denkt, dat het zelfs tegen de ton loopt. „Ontheffing was niet mogelijk." ,We hopen, dat nu het tempo der restauratie versneld kan wor den. De afwerking van de kerk gaat nu beginnen. Van binnen is het koor al onder het mes geweest en buiten is de zaak ook nagenoeg rond." Architect Piet van der Sterre noemt het een „enorm werk" van bedreigde bouwval tot het vernieuwde bouwwerk dat de hele omgeving beheerst. Het wordt een nieuwe periode van leven. „Het nu ontruimde ter rein zou een plein worden dat autovrij blijft. Ik vind dat erg prettig. Daarom hoop ik ook op boompjes en paaltjes van na tuursteen. De thans neergezette betonnen paaltjes zijn geen „blijvertjes". Het beton van vandaag is tijdelijk. De kerk- huisjes tegen de kerk aan krij gen nu ook een beurt: „het wordt erg mooi", meent de heer Van der Sterre. Volgend jaar moeten de huisjes in de noord westhoek tot de hoek van de Nieuwsteeg gereed zijn. Daarna zijn de huisjes aan de Nieuw steeg aan de beurt en vervol gens die aan de zijde van koste rij en doopkamer. Alles bijeen is het nog wel een paar jaar werken: „Dat hangt helemaal van de beschikbare financiën af. Als het werk een maal voltooid is (Van der Ster re noemt het geen „levenswerk" waar hij hier mee bezig is, maar er gaan aardig wat jaart jes van je leven inzitten) is het een kwestie vun goed onder houden, „dan kan de Hoogland se kerk weer „een eeuwigheid" mee..." TON PIETERS Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Plakken gestraft Mr. Van Dijke had het gistermor gen bijzonder gemakkelijk. In zijn hoedanigheid van Leids Kantonrechter was hij binnen het uur klaar met zijn werk. De meeste van de toch al bijzonder weinig interessante zaken wa ren snel afgehandeld. Dit was Er wen gisteren nog relatief ook het geval met de zaak- Van vee[ roodlichtovertredingen. Dit van Vrouwe Justitia achter de groene tafel niet erg moeilijk: hij erkende al het hem ten laste gelegde vlot. De eis van de offi cier f 25,- of een dag hechtenis en verbeurd verklaring van de in beslaggenomen goederen werd door de Kantonrechter overgenomen in zijn vonnis. K. In de verkiezingsstrijd de jongstleden gemeenteraads verkiezingen was hij op 17 mei rond middernacht gesnapt bij het plakken van verkiezingsaf fiches van de Socialistische Partij. Daarbij werden 65 klei ne en 8 grote affiches, alsmede een rieten tas inhoudende een groene emmer, plakmiddelen en een borstel door de politie in beslag genomen. Gisteren stond Van K. terecht Hij maak te het de vertegenwoordigers grote aantal ontlokte de offi cier, mevrouw. Mr. Van Schaik, de opmerking, dat de gebruike lijke boetes die hierop staan (f 20,- voor de fiets, f 40,- voor de brommer en f 75,- voor de auto) kennelijk niet hoog ge noeg zijn om aan het voortdu rend toenemend aantal overtre dingen een halt toe te roepen. Meestal probeert men via het verweer, dat het licht niet rood, maar oranje was, er nog wat geld af te krijgen, of zelfs vrij spraak te bepleiten. Dat dit nog al eens succes heeft bleek giste ren ook weer. Zelfs een ver dachte, die volhield, dat hij door het oranje licht was gere den, terwijl een foto overduide lijk aantoonde, dat het licht rood was, zag zijn ijver nog beloond met een verlaging van de geëiste boete tot f 60,-. Zo ziet u maar weer waar een be zoek aan het kantongerecht al niet goed voor is. Vastena vond viering Nederlands Kathohek Onderne mers Verbond afdeling Leiden en hun introducés. Het spel dat de Sassenheimse toneelgroep ter gelegenheid van de vasten avondviering op de planken bracht heette „De avond van de zevende juliHenk Berg, Annie Immerzeel, Leo Lansbergen, Ti neke van Leeuwen, Marjorie van Rijn, Leny Willemse, Cecs In der Rieden, Aad Langeveld en Marijke Kok zetten hun be ste beentje voor om de toe- Brandelerkade; Durieuxstraat; Tiboel Sicgenbcekstraat; Roo- denburgerstraat; de Mey van Streefkerkstraat; Cobetstraat; de Ridderstraat; Thorbecke- straat; Wasstraat; de Laat de Kanterstraat; Cronesteinkade; P. J. Blokstraat; Fruinlaande Gijselaarstraat; Kernstraat; Verdamstraat; Korevaarstraat; Plantsoen; 4e Binnenvest- gracht; Rijnstraat; Kraaier- straat; Havenstraat 2c en 3e; le, 3e Gortcstraat; Gcre- Bijenteclt start 20 februari met een cursus bijenteelt voor ge vorderden. Tot nu hebben zich 20 deelnemers opgegeven. Een cursus voor beginners is afgelo pen vrijdag gestart. Belangstel lenden kunnen inlichtingen in winnen bij de heer J. J. van der Blom, Witte Rozenstraat 37, Leiden. Tel. 41177. Wal muren 'fy schouwers weer eens uitbundig gracht; Lcvendaal; Oranje- De katholieke ondernemers van Leiden en omstreken hebben gisteren genoten van het spel dat de Sassenheimse toneel groep „Elckerlyck" op de plan ken bracht. Ook het bal onder leiding van de heer Evert Cas- telein trok na afloop van de toneelvoorstelling grote belang stelling bij de leden van het te laten lachen. Grof vuil boomstraat; Cathrijncnstraat; Barbarasteeg; St. Jorissteeg; Koenestecg; Nieuwe Brugsteeg; Wielmakersteeg; Hogewoerd; Watersteeg; Plantage; Utrechts Veer; Voorstraat. De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende inntfflt straten in Leiden ZoetenKoud- V1 /ilc:trii sesingel (van Lammenschans- De afdeling Leiden van de Ver- weg tot Hoge Rijndijk); v. d. eniging tot Bevordering van de B. en W. willen de plannen voor de eerste fase van het walmu- ren- en rioleringsplan nu op korte termijn aan het rijk voor leggen en verzoeken om ver schillende subsidies, waaronder een bijdrage in het kader van de aanvullende werken. Zij zullen vragen om, in afwach ting van de definitieve toeken ning van een bijdrage alvast met de werkzaamheden een be gin te mogen maken. Raad maakt wég vrij voor nieuwbouw C&A

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3