Nederland wil alle olie van Mexico kopen Hart van Holland blijft gespaard van rijkswegen pak 'm j guu IkeyJ^H SLECHTS WEINIG ONTDUIKERS VAN HELMDRAAGPLICHT Rebellen hebben zich ingegraven rond Asmara Gromiko wijst op meningsverschil Moskou-Egypte Kostbare boeken onder de hamer Dassault-zaak Haagse artsen dreigen met harde acties 50 jaar memisa «ki®< Giro 50 5075 £cid6c (Sowumt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus II. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J. J. Hallewas- Advertenties (exd B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3 85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2 69 kwartaal f 34.76jaar f 1 Dinsdag 4 februari 1975. 65e jaargang no. 20034 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Politie Italië's machtige politie en wan kele democratie op Ned. I om 21 00 uur. All in the family om 20.35 uur. Ned. II om 20.21 uur Herkent u deze tijd en om 21.15 uur Springtrofee. Iets kouder. In het algemeen droog weer met veel bewolking. Matige tot krachtige oostelijke wind. Maxi mumtemperaturen circa 4 gra den. Morgen zon: 8.15—17.34. Maan: 4.1012.19. Schev. hoogw: 10.0422.51 laagw.: 5.30-18.17 MEXICO-CITY(AP) Prins Bernhard heeft aangeboden dat Nederland alle olie koopt die Mexico maar aan te bieden heeft, aldus is gisteren in Mexi- eo-city bekendgemaakt. De Prins die een niet-officieal be zoek aan Mexico brengt zou het aanbod hebben gedaan aan pre sident Echeverria met wie hij gisteren een onderhoud had van een uur in de presidentiële wo ning in de hoofdstad. „De prins noemde geen getallen over olie-import uit Mexico maar zei wel dat er spoedig een transactie tot stand zal komen", aldus een Mexicaanse woord voerder. De Mexicaanse rege ring zou van haar kant geinter- resseerd zijn Nederland zo spoe dig mogelijk olie te verkopen. De prins had ook gezegd, aldus de mededeling, dat Nederland in het kader van een technologi sche uitwisseling Mexico olie tankschepen kon leveren. Voordat de prins een overleg had met de president had hij een gesprek gevoerd met de di recteur van het staatsoliemo nopolie Petroleos Mexicanos, Antonio Dovali Jaime. Bijzon derheden hierover zijn niet be kendgemaakt. De Nederlandse belangstelling voor de Mexi caanse olie bleek nadat de Pe troleos Mexicanos had meege deeld dat vijf Internationale oliemaatschappijen, Mobil, Ex xon, Shell, Phillips en Arco, contracten met Mexico hebben gesloten over de uitvoer van tussen de 60.000 en de 70.000 vaten ruwe olie per dag in 1975. In september van het vorige jaar werd Mexico van olie-im- porteur, exporteur na het doen Prins Bernhard in gesprek met de Mexicaanse president Luis Echeverria van belangrijke vondsten in de tijdens een wandeling door de tuin van diens residentie Los Pinos. De. het zuid-oosten gelegen staten prins en de president spraken een uur met elkaar. Chiapas en Tabasco. Deze Russische jongen heeft een nieuwe methode ontdekt om snel en gemakkelijk een besneeuwde heuvel af te da len. Hij bevestig de een zadel op het voorste ge deelte van een IIIIIIIIIIII ADDIS ABEBA (UPI) Ethiopische jachtvliegtuigen van het Amerikaanse type F-5 hebben gisteren voor de tweede achtereen volgende dag ten noorden van de Eritrese hoofdplaats Asmara stellingen bestookt van opstandelingen die strijden voor een onafhankelijk Eritrea. Intussen kwamen zeker 50 tanks, vergezeld van pantservoertuigen met troepen, de 15.000 militairen versterken van het Ethiopische garnizoen van Asmara. In de afgelopen drie dagen zijn bij felle gevechten in deze stad meer dan 100 mensen omgekomen. Gisteren patrouilleerden rege ringstroepen door de straten, op zoek naar opstandelingen en hun medestanders. De verzetsstrijders hebben zich echter rondom Asmara ingegraven. De luchtaanvallen zijn bedoeld om hun voorra den en troepenconcentraties te vernietigen. Bij deze acties zijn tenminste twee dorpen zwaar beschadigd, waarbij een onbekend aantal mensen werd gedood of gewond. Waarnemers verwachten dat de twee partijen binnenkort opnieuw slaags zullen raken. Naar in betrouwbare kringen in de Ethiopische hoofdstad is vernomen, hebben de opstandelingen gisteren een jachtbommen werper neergeschoten, die aanvallen deed op stellingen ten noorden van Asmara. De guerrillastrijders zouden de beschikking hebben over moderne Russische luchtdoelraketten. Zondag werden twee verkenningstoestellen van de Ethiopische luchtmacht neergehaald. mamom Achttien jarigen beroven man Amsterdam (ANP) - Een jonge man en zijn aanstaande verloof de (beiden ongeveer 18 jaar) hebben een 68-jarige Amster dammer in diens woning be roofd van een portefeuille met 16.000. De jongen eh het meis je, dat familie is van de oude man, zijn een half uur later aangehouden, toen zij met een auto op weg waren naar Lelys tad. Omstreeks half vier was het tweetal met een sleutel het huis van de slapende bejaarde bin nengegaan. Zij gooiden een de ken over hem heen en sloegen hem met een volgens de politie hard voorwerp op het hoofd. Zij verdwenen daarop met zijn por tefeuille. CAIRO De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteravond in Cairo er op gezinspeeld dat verschillen van inzicht tussen hem en zijn Egyptische gasthe ren niet op één bijeenkomst uit de weg geruimd konden worden. Op veel punten heerste overeenstemming, zei hij, maar „over de praktische maatregelen die genomen zouden moeten worden kon den we het niet op een zitting eens worden". Op veel punten heerste overeenstemming, zei hij, maar „over de praktische maatregelen die genomen zouden moeten worden kon den we het niet op een zitting eens worden". Gromyko trad niet in details ten aanzien van de punten van overeenkomst en verschil. Egypte stemt in met zowel de Ameri kaanse als de Russische standpunten ten aanzien van het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Het Kremlin wil onmiddellijke hervatting van de Geneefse confe rentie, Washington staat een stapsgewijze regeling voor. President Sadat van Egypte verklaarde zondag dat de Verenigde Staten vooruitgang in hun benadering willen bereiken voordat de Geneefse conferentie wordt hervat. Voor een bezoek aan Egypte was Gromiko in Syrië geweest. In een gezamenlijk Russisch-Syrisch communique wordt gezegd dat de conferentie van Genève over het Midden-Oosten voor eind februari of begin maart moet worden hervat om een algehele regeling voor het Arabisch-Israëüsch conflict tot stand te brengen. •Utrecht (ANP) Op 25 en 26 februari komt bij J. L. Beijen B.V. in Utrecht een groot aantal kostbare boeken onder de hamer. Hoogtepunt wordt de „Atlas Maior" van Joan en Willem Blaeu. De opbrengst wordt getaxeerd op 100.000.- A 125.000.- De Atlas Maior die in Utrecht wordt geveild is een smetteloos exemplaar in verguld perkamenten uitgeversbanden. Alle kaarten zijn oudtijds gekleurd. Veel van de te veilen boeken zijn afkomstig uit de bibliotheek van de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam. De Atlas Maior in elf delen met bijna 600 kaarten uit 1662 was het hoogtepunt van de activiteiten van de beroemde kartografen' Blaeu. Het komt zelden voor dat dit werk op een nederlandse veiling wordt aangeboden. Nu ook in Leiden verboden oude gebouwen te splitsen (Van een onzer verslaggevers) Leiden Vanaf vandaag is het ook in Leiden verboden woon gebouwen van voor 1930 in ap partementen te splitsen. Staats secretaris Van Dam is hiermee tegemoet gekomen aan een ver- Soek van het Leidse college van b. en w. Binnenkort is het wel weer mogelijk oude woongebou wen te splitsen, maar dan moet men een vergunning hebben als zij liggen in een gebied dat nog door b. en w. moet worden be paald. Het vergunningstelsel is in okto ber vorig jaar in het leven ge roepen door wijziging van de Woningwet. Het was gebleken, dat de splitsing van oude, ge brekkige woongebouwen vaak geschiedt met het oogmerk de afzonderlijke woningen tegen hoge prijzen aan de huurders voor .zei fbewoning" te verko pen. De kopers worden dikwijls al vrij spoedig geconfronteerd met ernstige gebreken en groot onderhoud, terwijl zij niet in staat zijn een oplossing te vin den voor de moeilijkheden waarin zij zijn geraakt. AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling is gisteren door de rechter-commissaris in Amsterdam gehoord in het ge rechtelijk vooronderzoek naar de vermeende poging tot omko ping van kamerleden rond de vervanging van de Star fighter. De Kamer-voorzitter is in de eer ste plaats gehoord als politicus, zo deelde de Amsterdamse offi cier van justitie mr. F.H. von Meyenfeldt, mede. Men hoopt het vooronderzoek in maart te kunnen afsluiten. Carnaval Carnaval is weer op gang aan het komen. Overal ter wereld wordt dit feest uitbundig gevierd. Gisteren werd de concert pianist Daniël Wayenberg door de Udense Knoe- rissen geridderd in de „Orde van de grote K". Hij kreeg deze onder scheiding voor zijn binnen- en buitenlandse ver diensten als pia nist. Ook in Oos tenrijk wordt car naval gevierd. Bij Innsbruck liep de bevolking ver kleed als Arabi sche kameeldrij vers in optocht door de straten. Bij pensioenconflict (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Wanneer de regering deze weck niet be sluit het wetsontwerp voor een nieuwe pensioenrege ling van huisartsen in te trekken, tullen alle artsen in Den Haag en omgeving tot acties overgaan. Het bestuur van de Haagse Huisartsen Vereniging heeft hen opgeroepen van af vrijdag hun medewerk ing te onthouden aan over lijdensverklaringen, bloed proeven en keuringen. Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging heeft overmor gen een laatste gesprek over de pensioenkwestie met een ministeriële werk groep onder leiding van mi nister Duisenberg van fi nanciën. Mocht dit overleg niet het gewenste resultaat opleveren, wordt donder dagavond nog het startsein gegeven voor de protestac ties, aldus het bestuur van de huisartsenvereniging in de residentie. Puritein Een bibliotheek in de spaanse stad Caceres heeft een reproduktie van de Maja. desnuda (de naakte Maja) van Francisco de Goya uit haar eta lage moeten halen, omdat een gendarme het befaamde schilde rij „aanstootgevend" vond. CARNAVAL l ADVERTENTIE] Daarmee volgen de Arnhemmers het voorbeeld van de Limburgers om liedjes van boven de Moerdijk te Weren. Men vindt dat het carnaval te veel met de liedjes wordt vereenzelvigd en door het peil naar beneden wordt getrokken. Scheidsrechter Scheidsrech ter Pietro Nuovo is na de wed strijd waarin de thuisploeg van Portogruaro met 2-0 verloor en Nuovo twee thuisspelers van het veld stuurde, over tien kilome ter in zijn auto achtervolgd door twee auto's met boze fans. Hij werd gewond toen hij in de berm werd gedrukt en zijn auto omsloeg. Verzilver het gouden jaar van memisa Voor: 10,- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk. 25.- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht. 50,- deelt u voedsel uit in een hongergebied. 300.- geeft u een huisapotheek. 10.000,- bouwt u ergens een klein Memisa helpt help Memisa Eendractitsweg 49. Rotterdam Telefoon 010-144.888 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Rijksweg 3, die dwars door het groene hart van Holland van Amsterdam naar Rotterdam zou gaan lopen, komt er waarschijnlijk niet. Mi nister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) is van plan ook de aanleg van rijksweg 16, van Haarlem naar Rotterdam, te schrappen. De minister zal in september de Tweede Kamer een voorstel doen een aantal wegen uit het uitvoeringspro gramma voor rijkswegen van 1975 tot 1979 maar te vergeten. Andere wegen die waarschijn lijk worden geschrapt zijn: Rijksweg 14 (Den Haag—Zoeter- meer), rijksweg 6 (Emmeloor- d—Groningen), rijksweg 75 (Ne- derweert—Eindhoven), en ge plande rijkswegen Oosterwol- deAssen, JoureAkkrum, en Breda—Bergen op Zoom. On danks de bezwaren van miliei' groepen worden in ieder gevat wel aangelegd de rijkswegen 28 (Utrecht—Zeist—Amersfoort) en 62 (Tilburg—Waalwijk). Het schrappen van wegen gebeurt om planologische redenen: het overgaan van een fijnmazig op een grofmazig wegennet, het op sommige plaatsen achterblij vend vervoersaanbod, het oog punt van milieu-zorg, of omdat het openbaar vervoer voldoende alternatief biedt. Het PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef heeft gisteren gepleit voor de aanleg van een Zuider- zee-spoorlijn. Deze zou van Am sterdam via Heerenveen naar Groningen moeten lopen en moeten komen in de plaats van de (nu dus geschrapte) rijksweg 6 van Amsterdam naar Gronin gen. Zedenpolitie Sedert gisteren wordt de zedenpolitie van de deelstaat Hamburg in de Bonds republiek geleid door een vrouw, de 50-jarige hoofdcom missaris Rosemarie Fromm- hold. Zij heeft zestig man onder zich, van wie tweederde bestaat uit mannen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De algemene indruk is, dat bromfietsend Nederland zich behoorlijk aan de valhelmdraagplicht houdt. Aange zien de politie nog geen proces-verbaal opmaakt, maar vooralsnog volstaat met waarschuwingen, zijn er ook nog geen cij fers te geven over het aantal ontduikers. De politie heeft de indruk dat het slechts om een enkeling gaat die geen helm draagt, en dan zijn het meestal de duo-passagiers. centrale politie-verkeerscommissie in Den Haag adviseert alleen en heeft de korpsen in Nederland aangeraden enkele weken te wachten met verbaliseren. De korpsen van de grote steden schijnen tot medio februari te willen* wachten. Probleem is ook nog, dat de grote maten helmen nog niet overal voorradig zijn. De draagplicht heeft cultuurverartnend 'ge werkt in Zeeland, waar de politie op Walche ren van inwoners te horen kreeg dat ze hun klederdracht voortaan in de kast laten han gen om te kunnen blijven brommen. In Bunschoten-Spakenburg daarentegen blijft de klederdracht aan en wordt de brommer verwisseld door de fiets, vooral door de oudere inwoners. Bij de politie zijn veel vragen binnengeko men van berijders van gemotoriseerde inva lidewagens en motorcarriërs, of zij een val helm moeten dragen. De plicht geldt echter alleen voor tweewielige gemotoriseerde voertuigen. Overigens adviseert de politie 'deze mensen wel een helm te dragen. De Eindhovense politie heeft de indruk, dat er na 1 februari ontzettend veel valhelmen worden gestolen, veelal uit garderobes. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjea overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-letterlan- got|e Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement ia alle moeite die u er voor moet doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1