£FPvl| Twee werknemers 5- medeplichtig aan ontvoering van Consul CeidaeSou/Mi/rtt 9flUTISTfiv.KMUUievp! Sadat bereid naar Kissinger te luisteren TWEE MENSEN VERMIST OP WAAL Man dreigde van bouwkraan te springen Gevechten in Nieuw Delhi na arrestatie hogepriester Slachtoffers van grap door politie overvallen BEZETTING VAN MEMPHISHOTEL OPGEHEVEN MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT PICIM 7 De ontvoerde Nederlandse consul honorair in Bogota (Colombia), Eric Leupin op de dag van zijn huwelijk. CALI, Colombia Twee werkne mers van de houtonderneming waarvan de Nederlandse honorair consul Eric Leupin eigenaar is, zijn medeplichting aan diens ont voering op zaterdagavond. De twee arbeiders waren enkele da gen geleden aangeworven. Zij hebben inlichtingen verstrekt aan de pro-Russische guerilla organi satie FARO die zegt verantwoor delijke te zijn voor de ontvoering. Ongeveer 1000 militairen nemen deel aan de opsporing van de consul. De in Montreal geboren consul, werd zaterdagavond ontvoerd toen dertig gewapende guerilla- strijders in het dorp Toribio zijn omheind bedrijf binnentrokken. Een van de dertien arbeiders op de werf werd door de ontvoerders gedood omdat hij probeerde de 41-jarige consul te verdedigen. De consul is vader van drie kinderen en is met een Amerikaanse ge huwd. In zijn hoedanigheid van honorair consul begeleide Eric Leupin vori ge week prins Bernhard tijdens diens bezoek aan het gebied om Cali, in zuidoost Columbia. De politie gaf toen opdracht tot stren ge veiligheidsmaatregelen na ge ruchten over plannen tot ontvoe ring van de prins. Waarnemers menen dat de ontvoe ring tot doel heeft de FARO publi citeit te verschaffen. De laatste, maanden had die beweging niets ondernomen. Het is bij de ontvoe ring van Leupin dan ook opgeval len dat er geen losgeld is geëist. GEITENBOER NAAR GHANA Geitenboer Johan Spee uit het Gelderse Brummen is zaterdag met zijn gezin, twee medewerkers en twintig drachtige stamboek-geiten vanuit de Rotter damse Merwehaven vertrokken naar Ghana. Hij gaat daar als ontwikkelingswerker een landbouwproject opzetten, dat mogelijk is gemaakt door financiële steun van het werelddiaconaat, het Diergeneeskundig Instituut voor de Tropen en de Tropische landbouw school. Spee wil met zijn eigen stamboek-geiten, de Ghanese bevolking leren om van de geit weer een echt produktiedier te maken. ZALTBOMMEL (ANP) Op de Waal bij Zaltbommel is zaterdag het 4-jarige jongetje Sascha Böhm overboord gevallen. Hij bevond zich aan boord van het Duitse motortankschip „Rumba" De 27-jarige Duitser Wilfried Kersten is hem daarop van het schip achterna gesprongen. Beiden worden vermist Reddingspogingen hebben niets opgeleverd. Het jongetje had een zwemvest aan. De rijkspolitie te water te Gorinchem heeft systematisch de oevers afgezocht, echter zonder resultaat. BREDA (ANP) De 27-jarige constructie- schilder F. M uit Oosterhout heeft po litie en brandweer uit Breda zondagmiddag twee uur lang in spanning gehouden. De i op dertig meter hoge bouwkraan geklom men en dreigde naar beneden te springen als zijn vroegere vriendin niet bij hem zou terugkomen. Hij had zijn eisen op pa pier gezet en aan een voorbijganger ge vraagd deze brief bij de politie af te geven. De man zei te zullen springen toen de brandweer met een vangzeil kwam aan zetten. De brandweer verwijderde zich daarop direct Het lukte de politie pas de man naar beneden te praten toen het on mogelijk was geble ken zijn ex-vriendin op te sporen. Zij zou ergens in België ver blijven. De man is onder psychiatrische behandeling gesteld. CAIRO (AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren verklaard dat als de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Henry Kissinger naar Egypte komt met definitieve voorstellen over een verdere Iraëlische terugtrekking in de Sinai „het hoogverraad zou zijn om die niet te aanvaarden". Sadat verklaarde dit tijdens een interview met Egyptische journa listen aan de vooravond van de aankomst in Cairo van de Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko. Hij zei dat als „Kissinger uitdrukking geeft aan de bereidheid van Israël om zich van de passen in de Sinai terug te trekken en van de olievelden, daar, het hoogverraad zou zijn om dat af te wijzen omdat een versterking van de Egyptische posities andere Arabische fronten verbetert". Sadat zei echter geen definitieve zaken te verwachten van het komende bezoek van Kissinger aan het Midden-Oosten. De Egypti sche president herhaalde dat Israël soortgelijke maatregelen aan het Syrische en het Jordaanse front moet nemen „om de explosieve situatie in het Midden-Oosten te kalmeren". De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko wordt hier op het vliegveld van Damascus verwelkomd door de Syrische minister van buitenlandse zaken Khad- dam (1). Gromiko, die besprekingen voert in het Midden- Oosten is vandaag in Cairo aangekomen. Vroegtijdig einde congres Portugese democraten LISSABON Militairen die de bewaking verzorgden van het eerste congres van de christen democratische partij van Por tugal in de noordelijke kust plaats Figueira da Foz, hebben gisteren om veiligheidsredenen gedwongen tot een overhaaste sluiting van de bijeenkomst. De militairen hadden meege deeld dat zij niet konden in staan voor de veiligheid als het congres van de 200 afgevaardig den tot na de middag zou voort duren. Gewapende troepen had den het congresterrein sedert zaterdag afgegrendeld teneinde herhaling van het geweld in Oporto een week gelden te voor komen. Westerterp negeert onderzoek DEN HAAG De Stichting Weg heeft in een brief aan de vaste commissie voor Verkeer cn Waterstaat in de Tweede Kamer vastgesteld dat minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat bij het vaststellen van zijn beleid voorbij gaat aan de uitkomsten van wetenschappe lijke onderzoekingen, die voor een deel in zijn opdiracht zijn uitgevoerd. Bovendien wordt opgemerkt dat de minister onvoldoende aan dacht besteedt aan het feitelijke verplaatsingsgedrag van de Ne derlander, waaruit een duidelij ke voorkeur spreekt voor het gebruik van het eigen vervoer middel (auto, fiets en bromfiets). De Stichting Weg heeft verder opgemerkt dat blijkens onder zoek kan worden vastgesteld dat er vrijwel geen verband be staat tussen wat de kiezers over het autoverkeer zeggen en de mate waarin zij de auto zelf gebruiken. De bekende Jama-' moskee in New Dehli gaat schuil achter een gordijn van rook en vuur. afkomstig van bran dende winkels. De branden ontston den tijdens onlus ten tussen elkaar bestrijdende mos limgroepen. NIEUW DELHI Bij een bot sing tussen politie en een menigte die protesteerde tegen de arrestatie van een moham medaanse religieuze leider in Nieuw Delhi zijn acht mensen gedood en ongeveer 100 ge wond. Een menigte van 200 mohamme danen richtte vernielingen aan om te protesteren tegen de ar restatie van de imam (de hoge priester) van Jama Masjid, In- dia's grootste mohammedaanse heiligdom. De imam was gear resteerd op de beschuldiging dat hij een bijeenkomst had ver stoord van een rivaliserende Moslim-groepering die een dis cussie hield over het behouden van mohammedaanse religieuze eigendommen. Het nieuws van de arrestatie wekte de woede op van grote groepen mohammeda- nen die een politiebureau, den tallen voertuigen en een vijftig tal winkels in brand staken en vervolgens drie uur lang ge vechten met de politie leverden. Linkse invloed bij Franse socialisten (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Tijdens het congres van de Franse socialistische partij dat gedurende het week einde in Pau gehouden werd, heeft zich een duidelijke tegen stelling geopenbaard tussen de gematigde tendens van Francois Mitterrand en de uiterst linkse of radicale vleugel. Voor het eerst sedert de zoge naamde hergeboorte van de partij, heeft men niet gepro beerd deze tegenstellingen te verdoezelen in een slotmotie van 'schijnheilige eensgezindheid', zoals een congreslid verklaarde. Er heeft zich een soort scheu ring voorgedaan en de linker vleugel is sterk naar voren ge komen wat niet wegneemt dat de richting-mitterrand 3250 stemmen veroverde, tegen de linkervleugel 1203. Het resultaat van deze stem ming heeft tot de keuze van het partijbestuur geleid, waarin de richting Mitterrand 95 zetels en de linkervleugel er 35 kreeg. Klein, toch belangrijk VAN BELANG VOOR DE WERKGELEGENHEID is het debat dat daarover vorige week de Tweede Kamer naar aanleiding van de interpelatie-Wiegel hield, niet geweest Zo iets is verplicht onderdeel van het politieke circus; twee jaar geleden zou Den Uyl hetzelfde hebben gedaan, met even weinig praktisch nut De vraag is zelfs maar, of het debat over de deze maand toegezegde regeringsnota inzake de werkgelegenheid veel zoden aan de dijk zal zetten. We hebben niet het vermoeden dat het kabinet nog met belangrijke initiatieven zal komen; in zoverre het meer injecties aan het bedrijfsleven had kunnen geven, zou het die al in een vroeger stadium hebben moeten toedienen. Misschien peuteren regeringspartijen en hele of halve oppositie nog iets los. maar de kans is groot dat de regeringsnota in hoofdzaak belangrijk zal zijn als samenbundeling van feiten en een poging tot analvse daarvan. VOOR DE WERKGELEGENHEID ZELF zou op langere termijn wel eens van groter belang kunnen zijn het akkoord dat in de metaalindustrie over de nieuwe cao gesloten is. „Mtaal", en bouwbedrijf zijn meestal de koplopers bij sociaal-economische onderhandelingen; omdat de bouwindustrie zelf hevig in de knel zit, kon daar van vrij overleg nauwelijks sprake zijn. Ditmaal moest „metaal" dus alleen het voorbeeld geven; zij heeft dit bepaald niet onverdienstelijk gedaan. Het resultaat van dit cao-overlcg mag op het eerste gezicht klein lijken, het is toch belangrijk. Er is een belangrijke mate van zelfbeheersing betracht, waardoor ondanks het ontbreken van een centraal akkoord de sociale vrede gehandhaafd moet kunnen worden; er is geen verbitterd gevecht gevoerd over nog altijd omstreden zaken als de nivellering en de macht van de vakbond in de bedrijven. Maar naast de gematigde reële loonsverhoging van 1.75 procent zijn er een paar punten van overeenkomst uit de bus gekomen die richting-gevend kunnen zijn voor de nationa le werkgelegenheid en een in verband hiermee betrachte loonma tiging. Extra tegemoetkoming voor de laagst-betaalden: meer vakantie voor de oudere werknemers, een goed aanbod om bij het naderen van het 65ste levensjaar een paar jaar aan pensionering te wennen; een aanzet tot samenwerking tussen vakbewegingen en bonden van hoger personeel. VOORBEELDEN DIE NAVOLGING verdienen. De overheid zou er nu mee kunnen beginnen. Door enkele verschuivingen in de overheidsuitgaven zeker voor volgend jaar moet het de regering-Den Uyl bijvoorbeeld mogelijk zijn zelf ook op die manier (versnelde afvloeiing van ouderen) de werkgelegenheid bij overheidspersoneel en het on derwijs te bevorderen. Weeroverzicht DE BILT Gedurende het afge lopen etmaal is de wind in onze omgeving in de noordoosthock terechtgekomen. Er wordt dan ook geleidelijk drogere en te vens wat koudere lucht uit Duitsland en Polen naar ons land getransporteerd. De tem peraturen zullen daarom op een lager niveau komen, met in de nacht en ochtend lichte vorst. De noordoostelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied boven- Zuid-Skandinavië. Dit hoge drukgebied neemt nog voortdu rend in betekenis en omvang toe. Tengevolge van deze wijzi gingen die in de luchtdrukver deling zijn opgetreden, kunnen oceaandepressies hun invloed niet meer tot over onze streken uitbreiden. Markten Groenteveiling Leiden (3-2-'75) oppe- l.-ri 91-109, per.-n 311 91, .i.iril.ipiu-lm 10-11, andijvie 286 214. snijbonen 12 20, kroten, gekookt 70. boerenkool 33 36. gele kool 15. prei 80 94. ipina- knolselderij 40-42, komkommers C 125, D: 107. E: 91 95. sla zwaar 23-28. selderij 41-53. Krijg geen ruzie met Rotterdamse taxicha uffeur Rotterdam Hoe riskant het kan zijn met een Rotterdamse taxichauffeur van mening te verschillen, heeft vrijdagavond de eigenaar van een sexclub ervaren. HIJ weigerde een chauffeur een aanhreng-provi sie voor vier klanten (vier maal 10) omdat het naar zijn mening om vaste klanten ging. Inmlddelljk daarop vroeg de chauffeur vla zijn mobilofoon om assistentie, waardoor bin nen heel korte tijd een twintig tal van zijn collega's kwam aansnellen. De eigenaar van de club koos toen maar eieren voor zijn geld en betaalde die vier tientjes. De Rotterdamse politie verscheen wel ter plaat se, maar trad slechts be m ld de- Verschrikkelijk griezelige zaak 9 9 99 (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM De „grap" die een inwoner van Waalwijk gisteravond met enkele familieleden wilde uithalen, is volkomen „geslaagd". De grap liep echter zover uit de hand, dat enkele politie korpsen in staat van alarm waren en dat er bij het minste of geringste door de politie op de slachtoffers zou zijn geschoten. De politie van Gorinchem werd telefonisch ge waarschuwd, dat er vanuit Utrecht twee zeer gevaarlijke wapenhandelaren met zestig of zeven tig pistolen in hun auto op weg waren naar Gorinchem. Er werd meteen een grootscheepse actie op touw gezet, waarbij ook de algemene verkeersdienst uit Driebergen en korpsen uit de omgeving betrokken waren. Met karabijnen en pistolen in de aanslag werden de verkeerspleinen Deil en Gorkum afgezet Toen vanuit een rijkspoli- tie-Porsche gemeld werd dat de bewuste wagen, een rode Opel Kadett, in aantocht was, werd op het verkeersplein bij Gorinchem de val dichtgesla gen. De wogen werd klemgereden, de totaul ver bouwereerde Inzittenden er uitgehaald en onder schot gehouden. Voor verhoor werden ze meegeno men naar het bureau. Daar bleek, dat de inzitten den (het echtpaar W. en de moeder van een van hen, alle drie uit Waalwijk) het slachtoffer waren van een „grappenmaker". Al vrij snel werd duide lijk, dat de 34-jange C. V. uit Waalwijk, die ruzie met het echtpaar heeft, de oorzaak van de konster- natie was. De man werd van zijn bed gelicht cn naar Gorinchem overgebracht, waar hij een pro ces-verbaal kreeg wegens het geven van vals alarm. Dit was een verschrikkelijk griezelige zaak," al dus de Gorkumse korpschef J. W. Bezemer. „Als die man van schrik was doorgereden, had de politie onmiddellijk op de wagen geschoten. Sinds er op het verkeersplein eens vanuit een auto op onze mensen Is geschoten nemen w© met dit soort zaken geen enkel risico meer". Demonstratie vrijlating van gevangenen in Chili Den Haag In Den Haag hebben zaterdag 200 manaan deel geno men aan een demonstratie naar da Chileense ambassade, met ala doel daar ta pleiten voor de vrijla ting van da politieke gavangenen In Chili. BIJ da ambassade was echter niemand aanwezig om da petitie, met 1500 handtekeningen, waarin aandacht voor het lot van de gevangenen In ChlU wordt ge vraagd, aan ta namen. De betogers eisten In het bijzonder de vrijlating van de Chileense arts Bautlsta van Schouwen, één van de oprichters van de MIR (bewe ging van de linkse revolutionairen). De demonstaties waren zaterdag niet van de lucht. In Groningen. Zwolle en Rotterdam hielden ver scheidene jongerenorganisaties demonstratieve optochten tegen de aanschaf van atoom-straalja gers door Nederland, en in Nijme gen werd er gedemonstreerd tegen de in Vietnam nog steeds op volle toeren draaiende oorlogsmachine. fiElllH t 13 VR A T |SJ Q Een deel van de circa 200 Chili-demonstranten bij vertrek van het Malieveld in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Na ruim 50 uur is de bezetting van het Mcmphisho- tel in Enschede opgeheven. Na moeizaam overleg tijdens het weekeinde zijn alle betrokken partijen gisteravond tot definitieve' overeenstemming gekomen. Het akkoord houdt in, dat alle ontsla gen van de 23 personeelsleden worden ingetrokken. Voor 14 werknemers is de werkgelegenheid tot en met 31 december van dit jaar gegarandeerd en voor de overige negen de komende twee maanden. De exploitatie van het hotel wordt nog twee maanden voortgezet door de oude exploitatiemaatschappij Memphis b.v. Dc voorlopige leiding komt in handen van de adjunct-directeur H. Tulleners, die evenals directeur J. L. Roggeveen in eerste instantie per 1 februari ontslag was aangezegd. In de komende twee maanden zal er een dringend overleg plaats vinden tussen de oude exploitatiemaatschappij en vakbonden over de toekomstige opzet van de onderneming en eventuele personele consequenties. Tegelijkertijd zal het hotel economisch worden doorgelicht Mochten alsnog ontslagen nodig zijn, dan gebeurt dit uitsluitend in overleg met de vakbonden en zal voor de betreffende werknemers een afvloeiingsregeling komen. De werknemers heb ben te kennen gegeven in hoge mate geïnteresseerd te blijven in de toekomstige samenstelling van de leiding van het hotelbednjf. De Haagse cabaretier Paul van Vliet, die tijdens de bezetting in .het hotel logeerde, wijdde zaterdagavond tijdens zijn optreden in Enschede een speciaal liedje aan de situatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7