Gouden Liefde Fanfare Woubrugge speelde briljant St. Jeanne d'Arc trok volle zalen Verhuizing brengt bejaard paar geluk Er speelde zich heel wat af rond Warmonds Oude Toren Katwijks karnaval klonk als n klok LEIDSH COURANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 Van onze correspondente WARMOND De oude Toren is een begrip voor Warmond. Door de eeuwen heen heeft deze tonen steeds een belangrijke rol ge speeld in bet dorpsleven. Vele details die nu nog aanwezig zijn herinneren daaraan. Van boven af is dat allereerst de windvaan in de vorm van een schip die herinnert aan het feit dat Jan Van Duvenvoorde Heer van Warmond, die de vaan in 1579 liet plaatsen, admiraal was op het Haarlem mermeer. Het eikenhouten gedeelte van de spits wordt door experts een uniek stukje vakwerk genoemd en verkeert nog in opvallend goe de staat. De 700 kg wegende bronzen klok uit 1649 werd tijdens de oorlog door de Duitsers gevorderd. De trouwe boodschap per bij trouwerijen, begrafenissen, brand e.d. werd omgesmolten tot oorlogstuig. Het vuurwerk is uit de toren genomen en wordt op last van het Historisch Genootschap Warmelda gerepareerd. Met de bouw van de toren is begonnen rond 1440. Binnenin de toren is een geraamte van eikenhouten balken. Voor de voet zijn de z.g. kloostermoppen gebruikt. Deze bakste nen van plm. 49 cm lengte zijn nog maar zeer zeldzaam aanwezig in Nederland. Het traptorentje aan de noord-westkant, thans in gebruik als knekelhuis, herbergt de res ten van een ondergrondse gang waarover in Warmond vele verhalen zijn verteld. De lengte van de gang kon niet worden nagegaan maar dat er een was staat wel vast. In 1965 stelde dhr. P. A. B. Bakkers een onderzoek in en vond tot 12 mtr. buiten de muur metselwerk. Wellicht de gang die heer Jan van den Woude in 1410 bij de bouw van het klooster der 11.000 maagden voor de nonnen beloofde aan te leggen tussen het klooster en de parochiekerk De voor die tijd en zo"n kleine gemeente uitzonderlijk grote kerk ter ere van Sint Matthijs werd in het begin van de zestiende eeuw gebouwd. Daarvoor werd door Jan van Duvenvoorde 750 pond en 17 schellin gen betaald. Het gebouw was echter geen lang leven beschoren want het werd in 1573 door de Leidenaars verwoest. De resten staan er nog steeds en omsluiten een aantal bezienswaardige grafzerken, sommige hon derden jaren oud met vele roemrijke namen en titels. Vooral de steen ter nagedachtenis aan Heer Jan van Duvenvoorde is een bijzonder mooi exemplaar. Warmonds historicus W. C. H. Machen pleit in zijn boek uitgegeven in 1927 al voor een spoedige restauratie van de toren. Geldge brek stuurt echter de keer op keer gemaak te plannen in de war. De Ned. Herv. Ge meente heeft de toren en de ruïne in 1968 verkocht aan de burgerlijke gemeente voor het bedrag van 1,- met daarbij de af spraak dat restauratie binnen 10 jaar moge lijk zal zijn. De Stichting tot behoud van de Oude Toren te Warmond, Marijkestraat 2, tracht nu het gedeelte van de kosten (totaal 400 000,-) dat Warmond zelf moet opbrengen bij elkaar te krijgen. Dit is 60.000,- wat neerkomt op 12,- per inwo- Roelofarendsveen Het was dit weekeinde precies een halve eeuw geleden dat Cornelis van Klink (79) en Christiena Hoogenboom (77) het Veense gemeentehuis betraden teneinde de betreffende ambtenaar kennis te geven van hun plannen een verbond voor het leven te willen sluiten. Omdat daartegen geen bezwaren waren werd aan hun verzoek op 20 februari daaraanvolgend voldaan en verlieten beidep die dag als man en vrouw het gemeentehuis. Het uitstekend gezonde echtpaar woont reeds tal van jaren in hun gezellige huis Noordeinde 168, waar gistermorgen hun beide peetkinderen het echtpaar bleef zelf kinderloos op bezoek waren. Zoals zo vele Veenders verdiende ook de bruidegom zijn brood in de bloemisterij. Het familiefeest wordt op 20 februari a.s. gehouden in de zaal van café Heemskerk. Op de foto het gouden bruidspaar. Trawler KW 39 van- stapel Van een onzer medewerkers Alphen/Katwijk Op de Alp- hense scheepswerf „De Vooruitgang" Is zaterdag morgen in aanwezigheid van de burgemeesters van Alphen en Katwijk, de hek- trawler KW 39 Johanna van de Katwijkse Visserij Mij. Kennemerland te water ge laten. De doping werd ver richt door Joahanna Sluis, dochter van een van de commissarissen van de re derij. Het schip een 17 1/2 tons traw ler is uitgerust met uitge breide nautische appara tuur. De vangst, die over het achterschip binnenboord komt, gaat via een stortluik naar het werkdek, waar de vis gesorteerd en gestript wordt om vervolgens mid dels een transportbandin stallatie naar de zes plaat- vriezers en/of de twee vries- tunnels .vervoerd te worden. De diepvries-installatie heeft een invries capaciteit van 38 ton per dag, alsmede een produktie van 5 ton per dag scherfijs. Na het invriezen wordt de vis gedurende de rest van de reis opgeslagen in het zgn. vriesruim. Dit ruim heeft een inhoud van 291 m3. Tenslotte is er ook nog een zgn. „Verse vis"- ruim met een inhoud van 292 m3. IIIII1IIIII1IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII Massale frisse neus Duizenden hebben dit zonovergo ten weekeinde de gelegenheid gegrepen om aan zee een fris se neus te halen. In Katwijk, Wassenaar en Noordwijk liep het storm en moest de politie files ontrafelen. Nooit eerder kwam het voor dat het eerste weekeinde in fe bruari de terras jes zo druk be zet waren Bij de Langeveldcr slag in Noord- wijkerhout werd er zelf al in zee gezwom men. Op de foto een kijkje op de Noordwijkse boulevard, waar opvallend veel pot verteerde rs zich zon en zee lieten welgeval- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin Ton komt in zicht voor Adventskerk Van onze correspondent ALPHEN AAN DE RUN De grote actie die afgelopen week voor de restauratie van de her vormde Adventskerk gehouden is, heeft 72.000 opgebracht. Een enorm groot bedrag waar op niemand had durven hopen. In één klap is hiermee het to taal benodigde bedrag, ruim een ton erg dichtbij gekomen. De nu nog ontbrekende dertig duizend gulden hoopt men nog dit jaar bij elkaar te krijgen door middel van een verkoop- markt van zelfgemaakte spul len, een kerkveiling en een ma nifestatie voor de jeugd. Op 16 maart hoopt men voor het eerst weer een kerkdienst in de Adventskerk te kunnen hou den. Open huis slankclub Van onze correspondent TER AAR Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de Weight Watchers in Alphen, de club voor slank blijvers, wordt gedurende één week „Open huis" ge houden om belangstellen den te informeren over de werkwijze van de club. Door middel van woord en beeld wordt men geïnfor meerd over cursussen ter verbetering van de voedings gewoonten. Op de volgende data en plaat sen kan men terecht: dins dag 4 febr. Beatrixstraat Ter Aar, 9.30 uur, woensdag 5 febr. Gezondheidscentrum Nieuwkoop, 20.00 uur, don derdag 6 februari Fazant straat 114, Alphen 20.00 uur. Bodegraven gaf gul voor dokter Van Beek (Van onze correspondent) Bodegraven— De inzamelings- aktie voor het afscheidsca deau van dokter C. van Beek heeft in Bodegraven maar liefst 9187 opge bracht. Zaterdag 15 februari zal tij dens de afscheidsreceptie in de Burgerzaal van het ge meentehuis dit cadeau van de bevolking aan de dokter worden overhandigd. Het geld zal gebruikt worden voor een reis naar het Cari- bisch gebied, waar dokter Van Beek een broer en zoon heeft wonen. Van onze correspondent Woubrugge In Het Oude Raedthuys gaf het fanfarekorps de jaarlijkse uitvoering onder leiding van dirigent JJ.W. Kleijn. Traditiege trouw werd het programma geopend met een luidruchtig optreden van de in rood-wit gesto ken leden van de drumband onder leiding van H. Slingerland. Opmerkelijk bij de vertolking van de gevarieerde Een opmerkelijk nummer was Mini-Midi-Maxi van J. Moerenhout, dat in verschillende tempi werd gespeeld. Technisch niet gemakkelijk, doch desondanks vlot gespeeld. De vertolking van het bekende American Patrol was slechts routinewerk. Hoogtepunten van de avond wa ren de vertolking van de snelle nummers Dixie Parade van Loffler en Military Escort van Bennet. werken was. dat de prestaties bij de vlugge De dirigent mocht nog om zijn verdienste ritmische nummers over het geheel op hoger niveau stonden dan de meer langzame oudere nummers. Behoudens wat schoonheidsfoutjes klonk de Vaandelwals van Bisselink melodieus evenals het openingsnummer de mars Flotte Musikanten. geschenk onder couvert in ontvangst Voor het jarige lid B. Kroon werd nog het „Lang zal hij leven" geblazen. De rest van de avond vermaakten de aanwezigen zich met bingo en werd er gedanst bij de tonen van De Pulpzakken. Van onze correspondent Noordwijkerhout In de zaal van gebr. Bra ma gaf de Noordwijkerhoutse harmonievereni ging St. Jeanne d'Arc twee concerten. Zowel vrijdag als zaterdag was de grote zaal tot de laatste plaats bezet en niet ten onrechte. De opening was groots opgezet met een optreden van harmonie, drumband en majoretten teza men. Een pittige Duitse mars bracht er direct een goede stemming in en het walsfesjijn gaf een fraai schouwspel te zien van het majorettenpe- leton. Voor het eigenlijke concert o.Lv. dirigent André Glotzbacht was weer een boeiend repertoire opgebouwd, dat door de zaal met een staande ovatie werd beloond. Ook het optreden van de leden van de muziekschool met een ouverture Miniature van Lussenberg mocht er zijn. Na de pauze volgde een selectie uit de musical .Jesus Christ Superstar". Zes als Arabieren verklede slagwerkers leidden het meer populai re gedeelte in. Hits als „Honky tonky pianissie" brachten de stampvolle zaal in volledige feest stemming. Staande werd uit volle borst meege zongen. Na het concert ging het feest nog enkele uurtjes door met muziek van Berry and The Skydcvils. St. Jeanne d'Arc heeft er voor haar ruim 1500 donateurs een feestavond van gemaakt waar in Noordwijkerhout nog lang over gesproken zal worden. Katwijkse jeugd in carnavalsstemming. Ook Katwijk kan zich nu carnavalsdorp noemen. Zaterdag werd daar de eerste echte kaïmavalsop- tocht gehouden en die klonk disect al als een klok Ruim 120 jonge feestvierders stonden 's morgens vroeg in de omgeving van het schoolplein aa Tulpstraat volledig uitgedost te trappelen ongeduld om de spits van het Katwijkse carnaval af te kunnen bijten. Met de hulp van Prins Willen de Tweede en de Raad van Elf lukte dat bijzonder goed. 's Avonds deden de oudere Katwijkers het feest nog eens dunnetjes over in sporthal Cleyn Duyn. Alphen beleefde zaterdagmiddag eveneens zijn eer ste grote karnavalsoptocht, georganiseerd door de jubilerende Cascarvieten. In de lange stoet liepen ook de carnavalsverenigingen uit Noordwijker hout (de Kaninefaten) en de Noordtukkers (Noordwijk) mee. In totaal elf carnavalsverenigin gen zetten in de optocht htin beste feestbeentje Hazerswoude vierde dit weekeinde weer onstuimig feest met de Blauwkousen. Vrijdagavond dook de jeugd in de vastenavondroes in Pleyn 68. Zater dagmorgen trokken de kinderen in optocht door de wijk Rhynenburg. Ongeveer 300 kinderen zet ten in de middaguren het feest voort in Pleyn '68. 's avonds gevolgd door een feest voor de I volwassenen. Noordwijkerhouts prins carnaval spelt zijn Alphense collega een onderscheiding op de feestrevers. Van onze correspondent LEIDSCIIENDAM De heer en mevrouw A. J. Tas Muuser* hebben door hun verhuizing van de Looienlaan naar de bejaar denflats van Duivenvoorde de 10.000ste aansluiting op het ge meentelijk electriciteitsnet gekregen. Op een bijeenkomst in dc grote zaal van het Dienstencentrum in het complex Duivenvoorde waarbij, behalve het gehele personeel van de dienst ook burgemeester cn wethouders ttgMNVOOfdlg waren, heeft directeur ing. A. W. Megens het echtpaar toegespro ken. Wethouder H. J. Bunnik van de bedrijven, die het echtpaar bloemen en een geschenkenbon overhandigde, zei dat door de toewijding van het gehele personeel „de lamp brandende moet worden gehoudeh". Hij verstrekte nog wat cijfers waaruit bleek dat de firma Enkes in 1937 de eerste grootverbruiker was Twee jaar later werd voor de eerste keer de afzet van 1 miljoen KWh geregistreerd De wethouder verwachtte voor het jaar 1980 een afzet van 107 miljoen en over 10 jaar een verdubbeling van de huidige omzet Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst was er een aperitief en was in de zijzaal, ter gelegenheid van de feestelijke gebeurtenis, een koud buffet ingericht Bank voor Puyckendam Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT De Rabobank opende zaterdag de deuren van haar nieuwe bijkantoor in het bejaarden complex Puyckendam voor het publiek. De officiële opening zal omstreeks maart-april plaats hebben, tegelijk met het gehele com plex. Er was veel belangstelling van de bewoners van Puycken dam en de Victorwijken. Ook burgemeester Bosma en echtgenote kwamen een kijkje nemen in het moderne bankgebouw De modernste beveiliging is in het kantoor aanwezig. LOM-school jubileerde Van onze correspondent Bollenstreek De leerlingen van de LOM-school Bollen streek hebben dit week einde, samen met ouders en leerkrachten. uitbundig feest gevierd ter gelegen heid van de viering van het eerste lustrum. Het feest startte met een Eu charistieviering in het Nuts- gebouw aan de Van den En delaan. waarna leerlingen een musical opvoerden. In Treslong genoot men ver- volgens van een broodmaal tijd en bonden de leerlingen de strijd met elkaar aan op sportlef gebied. Sassenheimers genoten van Japans weekeinde Van onze correspondent Sassenheim Het Japan-week end in de jeugdsociëteit „De Stormbal" kan een mooi succes genoemd worden. Er was veel belangstelling, niet alleen van de jeugd maar ook van oude- Vrijd agavond was er een interes sante en instructieve causerie van dr. van Wengcn, conserva tor van het Rijksmuseum van Volkenkunde te Leiden, die vo rig jaar Japan bezocht Deze vertelde o.a. van de enorme contrasten in dit eilandenrijk met z'n immens grote bevolking (106 miljoen) Contrasten van gebruiken afkomstig uit een eeuwenoude traditie met een moderne voortgaande ontwik keling. Na de causerie, met fraaie dia's verlucht, werd er eon film vertoond over het Ja pan van vandaag. Veel aan dacht werd daarbij geschonken aan de industriële ontwikke ling. Na de pauze werd door twee geis ha's thee en hapjes geserveerd, w.o. Japanse saké. Zaterdag was er een demonstratie van Japanse gevechtskunst door Jaap Korselius en Rob Zwart jes. beiden uit A'dam. De laat ste is trainer van het Neder lands karate team en de budo- bond Nederland. Hij heeft in Japan getraind en daar de 4e dan-karate en de 3e danpkubu- do gehaald. Korselius behaalde de 5e dan-judo cn de 4e dan-ka rate. Hij heeft Ook de grootste graad jiu jitsu. Beiden zijn Ja pans gediplomeerd.. Tijdens beide avonden was er een leuke Japanse sfeer door Japanss lampions en muziek, terwijl er ook een uitstalling was van fraaie kunstvoorwerpen w.o. van kunstzijde en pure zijde. Verder waren er stands met tijdschriften en couranten cn werd er aan Mikado-corner ge- Rowans haalden flinke buit binnen Van onze correspondent Ter Aar De Rowans die dit weekend een geïmproviseerde goederenveiling organiseerden in 't clubgebouw van Welverro In Langeraar, hebben aan hun aktie 800.- overgehouden. Veilingmeester Gijsbert van Dijk presenteerde de goederen stroom aan het kooplustige pu bliek. De meest uiteenlopende „nummers" afkomstig van zol ders of andere bergplaatsen, gingen al of niet van de hand. Een „dienstkloffie" (legervcch- tjas) veranderde voor een tien tje van eigenaar en een cirkel zaag (eigen fabrikaat) voor 10. Een tv voor 3,- (voor ren erkende sloper) was een koopje in tegenstelling tot een electri- sche trein, die met 250,- als inzet zijn verwachte „eindpunt" niet haalde. Afhankelijk van de financiële positie zullen de Ro wans dit jaar een project in Zwitserland onder .handen ne men. Gouden duo in Zoeterwoude Van onze correspondent Zoeterwoude - Woensdag is het 50 jaar geleden dat het echt paar C. Th v.d. Mant-W. v Haastrecht in het huwelijk trad. Er is op die dag om 15.00 uur een H. Mis in de Sint Jan aan de Zuidbuurtseweg. Dnarna is er feest in het Don Boscohuis waar ook van 16.30—17.30 uur de receptie is. Al 38 jaar woont de familie v.d. Maat aan de Vrouwenweg op no. 14 de wo ning die drie jaar had leeg ge staan voor dat deze door hen werd betrokken. De gouden bruid en bruidegom mogen zich in een goede ge zondheid verheugen en zullen het jubileum vieren temidden van hun 11 kinderen, waarvan er 10 zijn getrouwd, en de 34 kleinkinderen waarvan er enke le inmiddels ook al weer een levenspartner hebben gevon den. Lis.se nam afscheid van leraar Cats Van onze correspondent Lisse Leerlingen en leraren van de openbare l.agere School „Poeleway" Is Llsse hebben dit weekeinde met weemoed af scheid genomen van hun schoolhoofd, de heer Cats, die na zeven Llxsense Jaren zijn werkterrein heeft verplaatst naar Zuidlaren. Voor de heer Cats en zijn gezin werd het een afscheid om nooit te vergeten. Hoogtepunt van de dag vormde ongetwijfeld de leerlingenzhow, waarin een aantal voorvallen werden uitge beeld uit de zeven Lissense ja ren van de heer Cats. Het jeugd corps van „Trou moet Blijcken" zorgde voor een pitti ge muzikale afscheidsgroet Veilingen Roalofamd«va«n, bloaaaovalllag ft*. ins - An)»n 14 38. Troaanjari I7-5S. Rotan Gam-Ua 17-2», Balinda 40-41. So ma 54-44, Everg Ilona 72-1 02, in)an 17- M. ■■■KiiHliH I. Evergold 42—47. Motrea 3 73, Poriythla mmmm oghtHMPNi 30-50, Primula 40—HO p >1 Chry.ar laarrond 2 50-2 75. IrUaan Ideal 1 55- FraeHa't I 70 4 15 A 40—7». Narclaaan 74—100, Tulpon doorn, tulpen gemengd 114- 75, G. 174-240?' f Crotby. Preludium. Ooldan Eddy. Ralph. Mirjoran, Chn.ima. Marvel. 104-140. Chrutmat Gold. duhbal gemengd. vd Ear- den. Wlntergold, Bellona I 00— I 25 p boe Katwijk, groan tan vailing. I fabr Watpeen p kirt A I 4IO-I 16. A II 2 70 4 50. B 1 4 40-11 00. B II 2 20-2 00; C I 4 90-420;

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5