AANLEG MAAR PAAR GEDEELTEN RIJKSWEG II ZINVOL" mirnrcrm] ,,We proberen de mensen in de inrichtingen wat hoop te geven" ANJA ZOEKT MANNEN Uitzendbureau LUBA MAANDAG 3 FEBRUARI 1975 LEIDSE COURANT - PAGINA 3 [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiüiioiiiuiiiiin WERKGROEP MILIEUBEHEER AAN LEIDSE UNIVERSITIET: v Van e r verslaggevers Leiden De een brief aan de leden van de vast Tweede Ka mer-commissie voor verkeer en waterstaat heeft de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse uni versiteit zich gekeerd tegen de aanleg van rijksweg 11, de snel weg die is gepland tussen Bode graven-Alphen en Leiden. De werkgroep acht de aanleg van de nieuwe rijksweg door de pol ders zowel uit landschappelijk en natuurwetenschappelijk als uit landbouwkundige overwe gingen volstrekt onaanvaard baar. De werkgroep heeft de Tweede Kamercommissie nu een brief over deze materie ge stuurd in verband met de aan staande behandeling van de be groting rijkswegnfonds. In de brief stelt de wergroep dat een nieuwe verbindingsweg tus sen Bodegraven, Alphen en Lei- iiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini! den een verdubbeling van de capaciteit geeft het autogebruik tussen met name Leiden en Alphen stimuleert (ook tussen Alphen en Den Haag) en de verkeersdruk op de stad Leiden versterkt. De betekenis van het openbaar vervoer zou er door verminderen en de aanleg van de weg zou een aanzet kunnen zijn voor een verstedelijking aan de zuidkant van de spoor lijn. Dit laatste is volgens de werkgroep een zeer concrete bedreiging van dit gebied. Volgens de werkgroep heeft de Hoge Rijndijk, de bestaande verbindingsweg tussen Leiden en Alphen buiten het spitsuur een capaciteit die groot genoeg is om het vervoersaanbod te verwerken. De werkgroep wil dat de rijksweg 11 niet wordt opgevat als een groot project, maar het wordt opgesplitst is een aantal gedeel ten met uiteenlopende functies. De werkgroep acht bijvoorbeeld een randweg ten zuiden van Alphen wèl zinvol. Dit is echter door de feiten achterhaald. In Alphens is namelijk al begon nen met de aanleg van een vierstrooks autoweg dwars door de bebouwde kom. Een zuidelijke randweg zal doorom nooit meer werkelijk als rand weg kunnen gaan fungeren. Bij het industrieterrein van Zoe- terwoude acht de werkgroep een korte nieuwe weg langs de spoorlijn zinvol, wanneer tege lijk op de Hoge Rijndijk een vrije rijstrook voor de bussen worden gereserveerd. Ten zuiden van Leiden, tussen rijksweg 4 en de Voorschoter- weg, is volgens de werkgroep geen nieuwe weg nodig ,,en uit landschappelijk oogpunt ook bepaald ongewenst" Of er een nieuwe weg tussen de Voorschoterweg en rijksweg 44 moet komen, hangt er volgens de werkgroep van af of de mo gelijkheden voor het doorgaan de verkeer in Leiden zelf wor den beperkt. De werkgroep pleit er overigens sterk voor dat de Stevenhofjespolder geheel groen blijft. Voor de mogelijkheden tot verbe teringen van het openbaar ver voer als alternatief voor een nieuwe verbindingsweg tussen Alphen en Leiden wijst de werkgroep op het aanleggen van vrije busstroken, het instel len van sneldlensten en het ver dubbelen van de spoorlijn, zo dat de frequentie van de trei nen kan worden verdubbeld. Geld hiervoor zal er volgons de werkgroep zijn als er geen nieu we verbindingsweg van Leiden naar het oosten wordt aange legd. Illllllllllllllll!lllll[l!llllllllllllllllllllllllll!lllllllj||lt!llllll!lll!ll!ll!llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllj|[lllll]||||||||||llll „Nieuwe C&A-vestiging koiiit leefbaarheids patroon van binnenstad niet ten goede" Leiden Het Overleg-Wijkor- ganen is bang dat een nieu we vestiging van C&A aan de Breestraat het leefbaar heidspatroon van de bin nenstad niet ten goede zal komen. Het Overleg-Wijkorganen heeft de gemeenteraad, die vanavond over de C&A-pro- blematiek vergadert, ver zocht er bij de discussie c.q. besluitvorming rekening mee te houden: 1) dat het Overleg-Wijkorgaan van oordeel is dat met de voorgenomen nieuwe vesti ging nog meer verkeer zal worden aangetrokken „wat ongetwijfeld zal leiden tot nog meer ongerief in de be lendende straten". 2) dat bij vestiging van C&A panden gesloopt zullen wor den. die zonder meer ge schikt gemaakt kunnen wor den voor bewoning; 3) dat bij vestiging van C&A in de Breestraat de vraag rijst wat de bestemming gaat worden van het huidige pand van C&A aan de Bo termarkt „Waarbij het ge vaar voor verder gaande verpakhuizing in de binnen stad niet denkbeeldig is". Onder redactie van Jantje van 'Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Omzien in dankbaarheid Zaterdag was het 25 jaar geleden dat Ernest Langezaal aan de Binnenvestgracht nabij de Mor- spoort een herenkapsalon open de. „Binnen drie maanden is het daar wel bekeken", meen den enkele pessimisten destijds te moeten opmerken. Maar Ernest Langezaal bleek dra méér in zijn mars te hebben. Naast zijn liefde voor het kap persvak zocht hij vooral het sociale kontakt Zo was hij toen, zo is hij nu nog. Hij werd een van de voorvechters in de Nederlandse Kapperspatroons bond en als voorzitter van de afdeling Leiden werd hij de stuwende kracht waar het er om ging het zakelijke te door breken en de kappers om te vormen tot collega's. Ernest Langezaal vocht voor de her waardering van het kappers vak. Zijn echtgenote, die zich het vak eveneens eigen maakte stond hem daarin trouw terzij de. De Leidse afdeling van de N.K.B. werd een schoolvoor beeld voor andere afdelingen in den lande. Door allerlei oorza ken hebben zich op hoger vak bondsniveau grote wijzigingen voorgedaan, maar in Leiden en verre omgeving is de collegiali teit blijven bestaan. Des te meer was de viering van het zakenjubileum van het echt paar Langezaal een „omzien in dankbaarheid". Zaterdag werd er aan de Binnenvestgracht ve le uren gerecipieerd en men was van heinde en verre geko men om het echtpaar de hand te drukken. De salon was ge transformeerd in een etablisse ment waar het goed toeven was. Het aantal bloemstukken en geschenken was enorm. Zon dag werd het feest voortgezet met een Eucharistieviering in de Hartebrug, waardoor het ge mengd koor o.l.v. Jean Sehmitz een Mozartmis werd gezongen en pater Stokman de predikatie hield. De ontvangst, gisterenmiddag in het Antonius Clubhuis, groeide na de lunch met vrienden, colle ga's en familieleden uit tot een waar feest. Lex en Marion de Jong spraken gelukwensen en namens collega-kappers over handigde de heer Duyndam (Noordwijk-Zee) een fraai uit gevoerde reliëf voorstellende „De barbier". Het feest werd voorts luister bijgezet door een jongerenzanggroep uit Voor hout. In zijn dankwoord gaf Ernest Langezaal uiting aan grote dankbaarheid. Overigens bleek ook nu weer dat kapper Langezaal oog heeft voor jong talent. Een veertienjarige ham mondorganist, G. Blok, toonde zijn kunnen op het orgel op opzienbarende wijze. Op de fo to toosten Kapper Langezaal en zijn vrouw op de volgende 25 Bezoek uit Noord- Vietnam In het kader van een 'örientatie- rcis van twee weken langs Ne derlandse universiteiten en ho gescholen zal een Noordvietna- mese delegatie van fysici mor gen en overmorgen de Leidse Universiteit bezoeken. De dele gatie, die bestaat uit Nguyen Due Thua, vice rector magnifi cus van de Polytechnische Ho geschool van Hanoi, Vu Dinh Cu, micro-elektronica, magneti sche lamellaire techniek, Nguyen Xuan Chanh, rnicroe- lektronica, Than Due Hien, lage tempera turenfysicametalen en Le Khac Binh, lage temperatu ren, foto-optiek, semieconduc- tor, zal morgenmiddag om half zes door het college van be stuur en de universiteitsraad worden ontvangen in het Aca demiegebouw, Rapenburg 73. Het bezoek van de Vietnamese delegatie is de eerste concrete stap in de samenwerkingsover eenkomst tussen Nederlandse universiteiten en de Universiteit van Hanoi. De coördinatie is in handen van de universiteit van Amsterdam. De Leidse univer siteit participeert in de samen werking op het gebied van de lagetemperatuurfysica. De heren Hien en Binh zullen na, de oriëntatiereis enkele maan den op het Kamerlingh Onnes- laboratorium te Leiden en eni ge tijd op het laboratorium voor vaste-stoffysica van het Natuurkundig Laboratorium van de Universiteit van Amster dam verblijven. Vrouwenbeweging In Leiden is een afdeling van de Nederlandse Vrouwenbeweging (NVB) opgericht. De NVB, die sinds 1946 bestaat, komt op voor verbetering van het leven speil, werk, vrede en veiligheid. De Vrouwenbeweging zet zich onder meer in voor: Gelijk loon voor gelijkwaardi ge arbeid; belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw; meer en betaalbare crèches: werkende moeders bij ziekte van hun kind in de ziektewet; vervroegde pensionering voor de werkende vrouw; WWV-uitkering voor alle vrou wen die werkloos raken; Dit is de nieuwe kantine van de voetbalvereniging Unitas Leiden. Zaterdag mmiddag bij de opening zei Sportstich tingvoorzitter P. Biegstraaten: „Maak er geen kroeg van". Voor een verslag: zie de sporttribune. legalisatie van de abortus. Op het gebied van vrede en vei ligheid eist de NVB bijvoor beeld erkenning van de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam en stopzet ting van alle steun aan het Thieu-bewind in Saigon; de Vrouwenbeweging verzet zich tegen de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar, de aanschaf van atoomstraaljagers en andere oorlogsuitgaven („Geen NAVO-geld. maar huis houdgeld"). ,,K G" wint de Spaanse degen Het Tamboer-, Pijper en Trom petterkorps „K en G" heeft een leuk succes geboekt bij de jong ste 3-october-viering Als beste korps in de grote Taptoe ont ving het definitief de Spaanse Degen, die het bestuur von de 3 october Vereniging tevoren als een jaarlijkse wissel prijs voor deelneming aan de taptoe ter beschikking stelde, edcr jaar knden de Leidse ver enigingen zich opgeven voor „De Degen" in de vcrenigings categorie, die dan aan de beurt was. Ter gelegenheid van de 400-jarige 3 october herdenking besloot het bestuur de Degen definitief uit te reiken. Alle ver enigingen mochten daarvoor meedingen, ,K en G", daUde degen al eens eerder in zijn roemrijk bestaan veroverde, kan deze dus nu voor goed in de prijzenkast bij zetten. Iet kostbaaar kleinood werd door de voorzitter van de 3-oc tober Vereniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, uitgereikt op de receptie van het Leidse Poli ticmuziekgezelschup 'roficiat „K en G"! Iridse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel 212.1» ..Chinatown" 18 jr Dagelijks 14 .10, 19 00 en 21.30 uur Zondags 14 00. 16 30, 19 00 en 21 30 uur Camera: Hogowoerd 49, tel. 24010: III Jr Dagelijks: 19.00 „Laurel en Hardy" u woensdug rn /.iterdag om 14.30 uur Studio: Steenstraat 39, tel 33210 „Ma riekc van Nicumeghcn" 18 jr Dage lijks: 14 30, 19,00 en 21.15 uur Zon dugs: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel 23875 „Mijn lUichten met Suzanne" 18 Jr, de nieuwste Nederlandse speelfilm. Dagelijks: 14.30, 10 00 en 21.15 uur Zondags 14.15, 16 30, 19.00 en 21 15 Hex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414 „Hoera, mijn slipje is gestolen" 18 jr Dagelijks en zondags: 19.00 en 21 15 uur Kindermatinee: „Goffy.de held van de Olympische Speler „Stewi dag en Lido: SU' 14.30 uur Nachtv. •nrnpport" 18 Jr. Vrlj- lagavond 23.30 uur. jut 39, tel 24130 „Tfiï th the golden gun" 14 jr., de Van onze verslaggever Leiden - Enige tijd geleden is ook in Leiden het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeling van de Cliëntenbond. Deze bond is in januari 1973 ontstaan, toen een aantal ouders wier kinderen onder behandeling waren van het Leidse Medisch Opvoedkundig Bureau de behoefte voelde zich te verenigen, om zodoende meer invloed te kunnen aanwenden inzake de „moeilijk grijpbare" werkwijze van het M.O.B. Kort daarop wijdde Koos Postuma in zijn „Groot uur U" aandacht aan patiënten van psychiatrische inrichtingen en ook aan het werk van de Cliëntenbond. De bond raakt daardoor min of meer in een stroomversnelling en werd tot een verbond van cliënten van geestelijke gezondheidszorg. Inmiddels telt zij ruim zevenhonderd leden en zijn er plaatseijke afdelingen in onder meer Amsterdam, Haarlem, West-Friesland, Rotterdam en Groningen. Een hoofdbestuur zorgt voor de 'coördi natie en het uitwisselen van gegevens. Eéns per maand verschijnt een bulletin dat de leden op de hoogte houdt van activiteiten van de bond. leden hebben, te activeren om patiënten te bezoeken. Ik kan me voorstellen dat men veelal blij is zelf uit een kliniek te zijn cn zich er liever niet meer mee bemoeit. ~'e"eu U,J „Dat is misschien wel een pro- patiénten in Inrichting cn hWm It h Eén van die activiteiten is het instellen en uitvoeren van be zoekersdiensten. Daarbij wordt van het principe uitgegaan dat oud-psychiatrisch patiënten re gelmatig bezoeken afleggen bij bleem. Ik heb daar niet direct een antwoord op", aldus mevr. De Groot Remmers: „Een an dere mogelijkheid is dat men juist blij is omdat je zelf de situatie in zo'n kliniek kent, dat je er toe kan bijdragen het leven van andere patiënten te helpen verlichten. In Den Haag, waar ik heb gewoond, draaide klinieken, die zich daarvoor hebben opgegeven. We hadden hierover een gesprak met de heer Remmers en mevrouw De Groot, initiatiefnemers van de Leidse afdeling. Radeloosheid Oe heer Remmers en mevr. De Groot, de initiatiefnemers van de Leidse afdeling van de Cliëntenbond. Moeilijk patiënt een gesprek moest hebben met zijn arts en dat hij daar ontzettend tegen op zag. Hij wilde het wel als er iemand van de bond bij was. Dat is gebeurd en heel positief verlopen." uuur angst, een- radeloosheid. Het "Je moet,.TT van solidariteit geven. Laten zien dat je achter ze staat", vindt mevr. De Groot Voor Leiden en omstreken is de bond begonnen met lijsten te sturen naar Endegeest en de St. Bavo in Noordwijkerhout. In de Bavo bleken ruim dertig p&tien- ten graag bezocht te worden, in Endegeest is nog geen lijst op gesteld, maar heeft de directie zich wel positief over het voor stel uitgelaten. De mensen die zich voor de be- zoekersdienst opgeven doen dat om verschillende redenen. Remmers: „Soms omdat ze ligt op het menselijke karakter. Je maakt een praatje met een patiënt, neemt een bloemetje of sigaartje mee en probeert ze vooral wat gelukkiger te ma ken. Veel mensen voelen zich aangegrepen door angst, zaamheid leven in zo'n kliniek is vaak een droevige geschiedenis", aldus de heer Remmers. Mevr. De Groot: „We proberen de mensen wat hoop te geven en zich sterker te laten voelen. Ook hopen we met de vereni ging een klankbord te vinden bij «ie overheid en een beter begrip bij de mensen van de moeilijke situatie van een psy chiatrisch patiënt" geen familie of kennissenkring hebben, die op bezoek komt, maar ook wel omdat ze daar naast nog graag een ander ge zicht willen zien". Buitenstaanders Is het ook voor niet-oud-psychia- trisch patiënten mogelijk om bezoekersdiensten te verrich ten? Mevr. De Groot: „Ik dacht van wel. We willen alleen niet dat er mensen aan meewerken die beroepsmatig banden hebben met dit werk. Daar reageert een patiënt meestal niet positief op. Hulpverleners hebben ze dc he le dag al in hun omgeving. Er moet juist een tegenwicht zijn." De bond vervult ook nog andere diensten. Er is een juridische werkgroep, die de wetgeving op dit gebied kritisch bekijkt en kanttekeningen plaatst en daar mee aanklopt op het ministerie. Ook is men bezig met het uit schrijven van een enquête on der medewerkers en cliënten van de M.O.B.'s Dc resultaten' daarvan worden in een rapport voor het ministerie verwerkt. De komende maand verwacht de Cliëntenbond een antwoord op een subsidie-aanvraag. Tot nu toe worden de kosten uit eigen middelen gedekt, hetgeen met name een regelmatig verschij nen van het bulletin bemoei lijkt Een ieder die meer wil weten over het werk van de Cliënten bbond of die zich op wil geven voor het verrichten van de be- zoekersdienst kan daarvoor te recht bij de heer Remmer», Mauritssingel 11, Leiderdorp, tel. 20939. Ton van Brussel ADVERTENTIEI voor allerhande soorten banen, voor 1 week of langer Bel even met Anja of Ine van in Alphen a.d. Rijn. Tel. 01720-94645 Winkelcentrum de Aarhof 67 (naast de Hema). In de gratis door de gemeente be schikbaar gestelde Stadsgehoorzaal heeft de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten zaterdagmiddag honderden bejaarden een hosfeest bezorgd. Voor de leut zorgden onder andere het Trio Henny Langeveld, Rita Corita, De Bier houwers, Mini en Maxi en Wim Devliee. Zij kregen de nog goed ter been zijnde bejaarden zover, dat deze polonaises gingen lopen. Ook elders in de stad werd zaterdag carnaval gevierd. In De Kooi was er o.m. een kinderoptocht. Dit bleef er over van de wagen van Leidse Courant fotograaf Theo Ringers, nadat hij op de Engelendael in Leider dorp was aangereden door een zekere P. B. uit Leiderdorp, die met zijn Ford onverhoeds uit de Fronkelaan kwam en geen voorrang verleende. Ringers liep daarbij enkele gekneusde ribben op. Zijn vrouw een gekneusde knie. De kinderen die in de wagen zaten bleven ongedeerd. Ook de heer B. liep geen verwondingen op. Zijn wagen werd wel zwaar beschadigd. Nu ook Leidse afdeling van de Cliëntenbond

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3