£eidóe (Bowiant Arron: Suriname half november 3 republiek JL| Onderwijzer verongelukt ASMARA IN HANDEN REGERING kreeften. Zon lokte velen naar buiten Ressel: Natuurlijk was het doelpunt Nixon wil in China ambassadeur worden Ambassadeur Koeweit: Nieuw olie-embargo is niet uitgesloten' ALLE KERKEN IN ZAIRE GESLOTEN Maandag 3 februari 1975, 65e jaargang no. 21)033 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Ad) hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J W C Leune Advertenties (excl. B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per yveek f 2.69 kwartaal f 34,76 jaar f 135.1S losse nummers 50 cent. Wonderman Danny Kaye in de speelfilm „Wonderman" op Ned. I om 21.30 uur. Op Ned. II om 20.21 uur „Ons kent ons" en om 21.20 uur FBI. Iets kouder Droog weer met in het algemeen veel bewolking. Matige tot krachtige oostelijke wind. Mini mumtemperaturen van 3 tot 0 graden. Maxima ongeveer 4 gra den. Morgen zon: 8.16 17.32. Maan: 3.06 11.35. Schev, hoog- w.: 8.48 21,25 laagw.: 4.22 17.01. Duys hield collecte ROERMOND (ANP) Radio- en t.v.-presentator Willem Duys heeft gistermorgen tijdens twee eucharistievieringen gesproken in de Heilig Hart Kerk in Roer mond. De heer Duys hield een pleidooi, en collecteerde voor de Roermondse arts Rob Fin ken uit Zaire, die zijn troepe nervaringen van tientallen ja ren op schrift gesteld heeft. Met de ontvangen giften hoopt Duys dat deze medische erva ringen in een .medische bijbel voor tropenartsen' uitgegeven kunnen worden. De benodigde 40.000 voor de eerste oplage van 7.000 exemplaren hoopt hij vandaag binnen te krijgen. Wil lem Duys bezocht de arts Fin ken in 1971 en assisteerde hem toen bij een operatie. Volgens Duys zouden door de uitgave van deze medische bij bel, jaarlijks naar schatting 7.000 jonge Afrikaanse mensen levens gespaard kunnen wor den. Willem Duys gaat met het collecte-mandje rond in de Heilig Hart Kerk in Roermond. PARAMARIBO Suriname zal tussen 20 en 30 november onafhankelijk wórden. Bij de overdracht van de soevereiniteit wordt het land een republiek met aan het hoofd een door het parlement gekozen president. Er komt een nieuwe vlag en een nieuw wapen. Dit heeft minister president Ileck Arron zaterdagavond medegedeeld. De Su rinaamse premier noemde nog geen juiste datum voor de onafhankelijkheid. Dit zal worden vastgesteld in overleg met het Suri naamse parlement en met de andere part ners van het koninkrijk. Inmiddels hebben de Surinaamse en de Nederlandse regeringsdelegatie gedeeltelijk overeenstemming bereikt over de komende onafhankelijkheid. Men werd het eens over B Juwelierszaak in Leiden open geramd. (van een onzer verslaggevers Leiden Bij de Leidse juwe lier De Water aan de Haarlem merstraat is in de nacht van zaterdag op zondag voor een nog onbekend bedrag aan siera den gestolen. De daders ramden met een auto de voordeur en deden vervolgens eeii greep in de winkel. Mevr. de Water ver klaarde vanmorgben er nog geen zicht op te hebben wat er allemaal wordt vermist. „We zijn nog hard bezig met tellen". de Surinaamse defensie, de opleiding £van Surinamers voor de diplomatieke dienst en de medewerking van Nederland bij het lid worden van Suriname van de Verenigde Naties. Men werd het nog niet eens over de ontwikkelingshulp, de toekomstige lucht vaartverhoudingen en het vraagstuk van 'migratie van Surinamers en hun terugkeer. De beide delegaties hebben besloten het overleg tussen de premiers Arron (Surina me), Den Uyl (Nederland) en Evertsz (Antil len) van 17 tot en met 27 maart in Den Haag te houden. Tijdens dit overleg zal gesproken worden over het rapport van de Konin krijkscommissie, de wijze waarop en het tijdstip dat het pakket van regelingen betref fende de onafhankelijkheid van Suriname, zal worden aangeboden en de resultaten van Premier Arron het vorige week gevoerde overleg. Aan het einde van het bilateraal overleg heeft de Surinaamse delegatieleider, vice- premier van Genderen, te kennen gegeven dat de Surinaamse regering er prijs op stelt de volgende ronde van de besprekingen, van 6 tot en met 13 mei, ook in 'Paramaribo te houden. Tussen de 7000 en 8000 Surinamers van Javaanse afkomst hebben gistermorgen in Paramaribo hun steun gegeven aan de rege ringsplannen met betrekking tot de onafhan kelijkheid. De massameeting was bedoeld als antwoord op een vergadering van drie weken geleden waarop enkele Javaanse par lementsleden zich tegen de regeringsplannen verzetten. Verkeersongeval Vijf jonge belgen uit Roeselare zijn giste ren om het leven gekomen toen ze in een auto terugkeerden van een bruiloft in Staden. De wa gen waarin ze reden botste met hoge snelheid tegen twee bo men, nadat de bestuurder een scherpe bocht gemist had. De wagen brak in twee stukken. De vijf inzittenden, vier jongeman nen en een meisje werden uit de wagen geslingerd en blven op slag dood. Aardbeving Vijftien militai ren op de Amerikaanse lucht machtbasis Sjema op de Aleoe- teri hebben zaterdag verwondin gen opgelopen toen de basis werd getroffen door een krach tige aardbeving. Van onze correspondent HAZERSWOUDE De 25-jarige onderwijzer J. H. van Niekerk uit Alphen aan den Rijn heeft na een verkeersongeval op de Rijndijk te Hazerswoude in de nacht van zaterdag op zondag het leven- verloren. Na vervoer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden bleek hij al te zijn overleden. Omstreeks 04.30 uur zondagmorgen botste van Niekerk met zijn personenwagen, waarmee hij in de richting Leiden reed, op een oplegger van het caravanbedrijf Jupiter, die nabij het bedrijf van Fristol Koelbouw langs de Rijndijk geparkeerd stond. Leden van de Leidse brandweer, die prompt ter plaatse waren om een eventuele brand te blussen, behoefden niet in actie te komen. Op de foto de totaal vernielde auto van het slachtoffer. Na 2 dagen strijd in Eritrea ADDIS ABEBA (UPI-Reuter) - Ethiopische regeringstroepen heb ben gisteren in de provinciehoofdstad van Eritrea Asmara de laatste verzetshaarden opgeruimd. Hoewel in de buitenwijken van de stad nog sporadisch wordt gevochten is met de actie van de regeringstroepen een eind gekomen aan twee dagen van felle strijd die aan minstens 100 personen het leven heeft gekost. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer het dubbele hiervan. Westerse diplomaten in Addis Abeba voorspellen in de nabije toekomst nieuwe botsingen tussen de militaire heersers van Ethio pië en noordelijke guerrillastrijders die streven naar de onafhanke lijkheid van de provincie Eritrea. Gesteund door tanks en artillerie, en met laag overvliegende helikopters en gevechtsvliegtuigen, waren militairen van Ethiopië's tweede divisie gisteren hog gewikkeld in afzonderlijke schermutse lingen met de verzetsstrijders in de buitenwijken van Asmara en de beboste omgeving. Zowel diplomatieke als ziekenhuiskringen meldden dat al minstens 100 mensen in de gevechten waren u*mgekomen. Ze noemden het de zwaarste gevechten in meer dan J.waalf jaar van verzetstrijd in Ethiopië's noordelijke provincie Eritrea. Het aantal gewonden bedraagt waarschijnlijk het dubbele van het dodental. Woedende regeringstroepen maakten gisteren ook twee dorpen, op een afstand van 8 km van Asmara, met de grond gelijk waarbij een onbekend aantal mensen het leven lieten. Volgens diplomatieke kringen gebeurde dit nadat verzetsstrijders er hinderlagen hadden aangelegd en een regerings-eenheid hadden verdreven. Terwijl het gevechtsterrein zich geleidelijk tot buiten de stad bewoog was het in het centrum van Asmara, de hoofdstad van Eritrea, gisteren rustig. Nog. steeds was er een avondklok (van zonsondergang tot zonsopgang) van kracht, terwijl het vliegveld gesloten was en de wegen buiten de stad hermetisch geblokkeerd. De militaire raad van Ethiopië heeft vandaag de nationalisatie bekendgemaakt van alle .voedingswaren-, textiel-, dranken- en leerindustrieën. Officieel is bekendgemaakt dat de regering een meerderheidsbelang zal nemen in alle ondernemingen die bijdragen tot de nationale economie en waarin het buitenland veel geld heeft gestoken. Onder de maatschappijen die door deze maatregel zijn getroffen, bevindt zich de Nederlandse suikeronderneming HVA en ook de oliemaatschappijen Shell, Agip, Mobil en Total. Woedend trok Peter Ressel de deur van de kleedkamer open. „Natuurlijk was die bal over de doellijn maar we zijn er al aan gewend dat Berrevocts dat niet ziet. Vorig seizoen zag hij het bij MVV—Feyenoord ook niet". Peter Ressel was de speler die bij FC UtrechtFeyenoord de bal in het doel drukte en er met zijn neus bovenop zat. Leo van Veen trapte de bal weer het veld in, van achter de lijn „kan zijn", zei hij later. Berrevocts had het niet gezien. Elke weck staat het optreden van scheids rechters lees: het maken van beslissende fouten ter discus sie. De competitie komt in een fase waarin geen discussie mo gelijk moet zijn. Zie Sporttribunc. New York Oud-President Richard Nixon heeft tegen goede vrienden gezegd dat hij best ambassadeur in Peking zou willen worden. Dit schrijft het Amerikaanse blad Time. Voorts bericht Time dat Nixon zijn huis in Key Biscayne, Florida, te koop heeft aangeboden in verband met de zware hypotheeklasten waaronder hij gebukt gaat. Tenslotte meldt het blad dat Nixon een cheque van 11.000 dollar heeft uitgeschreven voor betaling van zijn artsen aan wie hij 33.000 dollar schuldig is voor behandeling tijdens zijn aderontsteking. (Van een onzer verslaggeefsters) Driebergen - Opvallend veel Nederlanders hebben zich gisteren door een stralende zon naar buiten laten lokken. Vooral de stran den, de duinwandelingen van de ANWB, maar ook alle andere bekende toeristische „buitenplaatsen" waren bijzonder in trek. Zo telde men op de Scheveningse pier ruim 3.000 zonzoekers. De safariparken in Arn hem en Hilvarenbeek hadden ook niet te klagen. Hier kon men spreken van 25 pro cent meer bezoekers dan normaal. En uite raard stond ook het nationale park De Hoge Veluwe sterk in de belangstelling. En dat allemaal in de anders zo kille en grauwe februarimaand. De verkeerscentrale in Driebergen constateerde een grotere drukte op de wegen dan op andere zonda gen. Maar onoverkomelijke problemen le verde de extra grote stroom plezierrijders niet op. Alleen op de autosnelweg tussen Utrecht en Den Haag onstonden een paar kleine aanrijdingen, waarbij in het totaal veertien auto's betrokken waren en slechts óón persoon licht gewond raakte. Hoewel het in de komende dagen misschien wat koeler zal worden, zo voorspelt het KNMI in De Bilt, blijft het de komende dagen toch aangenaam weer: het zal op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig zijn. vrouw ovon uit nadat zij hooft meegeholpen aan het graven van een bescher mingsgreppel, waarin hsar klein kinderen Inmid dels een plaatsje gevonden heb ben. Een beeld in de met omsinge ling bodroigdo Cambodjaanse stad Neak Luong, waar nog stoeds de oorlog woedt. LOS ANGELES (UPI) De ambassadeur van Koeweit In de Verenigde Staten, Ab- doella Bisjara, heeft in Los Angeles gezegd dat een nieuw olie-embargo door de Arabi sche staten niet is uit te sluiten. Hij voor spelde op een persconferentie stijgende olieprijzen en voortdurende spanningen in het Midden-Oosten. „Als volgend jaar oorlog uitbreekt, en ik ben er zeker van dat de kans bestaat, dan sluit ik de mogelijkheid van een nieuwe olie-boy cot niet uit", zei Bisjara. Hij gaf de schuld aan Israël, dat volgens hem „vrede, terrein en onthouding van de rechten aan de Palestijnen" wil. De ambas sadeur gelooft nauwelijks in een verlaging of stabilisering van de olieprijs, ondanks de prijsbevriezing voor 1975 waarover de olie producerende en olieverbruikende landen het eens zijn geworden. In een interview met de Amerikaanse televi sie heeft de sjah van Iran, Mohammed Reza, gisteren gezegd dat het Westen niet door een Arabische olie-embargo kan worden „ge wurgd" omdat veel andere landen bereid zullen zijn voorraden te leveren. BRUSSEL (AP) De president van Zaïre, Moboetoe Scse Seko, heeft volgens een bericht van de Belgische rudio van zaterdagavond opdracht gegeven dat alle kerken in zijn land moeten worden gesloten. De president zou dit hebben meegedeeld tijdens een openbare vergadering die werd gehouden in het stadion van de 20ste mei in de hoofdstad Kinsjasa. Mboetoc heeft reeds het godsdienstonderwijs op scholen en universiteiten verboden. maar voor allo sterrenbeelden hebbon wij oen astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd book waarin u alios over uw sterrenbeeld kunt lezon. Goef ons uw sterrenbeeld e'n do opgave van eon nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u hot 'paspoort'. ...als nieuw kwartaalabonnoe van do adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld nat adres: .woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1