Van Houten de opvolger van Geert Jansen Omnium titel voor Merckx Amerikaanse schooljongen verrassing van Inzeil Van der Kant niet in schaatsploeg Nederland geplaatst voor EK zaalhockey in midwintermarathon ÏNZELL Een zestienjarige Amerikaanse schooljSngen is de verrassing geworden van de internatnioale schaatswed strijden die het afgelopen weekeinde zijn gehouden op de kunstijsbaar van Inzeil. Eric Heiden, uit Madison (Wisconsin) zorgde op de eer ste dag voor een sensatie door op de 1000 meter, een afstand die de Amerikaanse .hardlo pers" doorgaans niet zo ligt, de volledige Russische elite zijn hielen te laten zien. Gis teren rehabiliteerde wereldre cordhouder Aleksandr Safro- nov zich evenwel met een rui me zege. In het eindklasse ment zegevierde Safronov, voor zijn landgenoot Koelikov (op de tweede dag de 500 me ter in 38.95) en Heiden. John ny Olof eindigde afgeslagen als tiende. In de grote vierkamp van de dames ging de zege naar de voormalige jeugd-wereldkam pioene Erwina Rys. Zij won de 1500 meter in 2.18.59. voor de Oostduitse Karin Kessow (2.18.87) en Monika Holzner- Pflug, die haar eigen Westduit- se record verbeterde van 2.20.12 tot 2.19.47. Karin Kes sow reed gisteren een ijzer- sterke 3000 meter in 4.49.43. In het eindklassement eindigde zij achter Rys als tweede. Mo nika Holzner werd derde, de Amerikaanse Sheila Young vierde. De wereldrecordhoud ster op de 500 meter won za terdag haar specialiteit met ruime voorsprong in 42.91 se conden. De Nederlandse rijdsters Joke van Rijssel en Ineke Pepping deden het niet slecht. Met na-' me op de 3000 meter kwamen zij redelijk voor de dag met tijden van 5.04.23 en 5.04.24. In de dames-sprintklasse, die zelden apart wordt gereden, leed de Amerikaanse wereld kampioene Leah Poulos een nederlaag. Zowel de Oostduit se Heike Lange als de Poolse Stanislava Pietrusczak bleven haar voor. Oloph Granath is gisteren in Karlstad Zweeds sprintkam pioen bij de heren geworden. Hij kwam tot een totaal van 166.000 punten. Tweede werd Mats Wallberg (166.900), derde Goeran Claeson (167.650). Bij de dames zegevierde Ann. So- fu Jörnstróm met een totaal van 189.700 punten. ASSEN Roelof Thijs moest zijn hart luchten. Hij wenste niet zonder meer de onvrien delijke bejegening van de twee Nederlandse reserves, Henk Jager en Piet Seur, aan zich voorbij te laten gaan. Hij constateerde na afloop van de kwartfinales van de wereld kampioenschappen ijsspeed- way in het restaurant van de kunstijsbaan: „Piet Seur dreigde mij uit de baan te rijden. Een levensgevaarlijke zaak. Ik was er dan ook even kapot van. Ab Rozijn (de be kende sportarts red.) maakte mij duidelijk dat ik er niets op moest doen. Maar in de eerste heat kwam ik niet opti maal geconcentreerd aan de start". De houding van Piet Seur was voor Roelof Thijs vokomen onbegrijpelijk. „Ik sta altijd voor de jongens klaar", merkt hij op. „Voor de wedstrijd heb ik nog tegen de rijders gezegd dat ze bij pech een van mijn motoren konden lenen. Ik heb de beschikking over drie mo tors, en als ik een buitenlander kan helpen, zal ik het niet laten. En dan zou ik een Ne derlander niet van dienst wil len zijn?" Roelof Thijs kreeg in Assen Herstel Thijs na incident ijsspeed- way geen antwoord op zijn vraag. Wel herstelde hij zich van deze onenigheid in het Nederlandse kamp en reed hij zowel op zaterdagavond als gistermid dag een sterke kwartfinale. Het resulteerde uiteindelijk in een vierde plaats voor de sym pathieke Drenth, die daardoor doordrong naar de halve fina les van het wereldkampioen schap, die op 15 en 16 februari in Leningrad worden verre den. Of Roelof Thijs daar aan de start zal verschijnen, is nog een vraagteken. „De Russische motorsportbond betaalt alleen de reiskosten", vertelde hij, „verder krijg je een bedrag per punt Dat is niet veel. Ik heb een vrouw en een kind en zal eerst iets moeten versieren om naar Leningrad te kun- De grote concurrenten voor Roelof Thijs waren in Assen de Russische rijders Wladimir Chapalo, Alexander Ivchenko en Alexander Sherbakov. Slechts een enkele keer wist hij van de Russische coureurs er een ander zich te houden. De 37.000 toeschouwers kon den alleen een sensationeel ijs- speedway genieten, toen er twee Russen in een heat aan de start verschenen. Sherba kov en Chapalo stalen zater dagavond de show door tegen elkaar te vallen, maar toch door te gaan. Sherbakov viel zelfs van de motor, hield het stuur echter vast en wist toch weer op de machine te klim men. Hij hield er een-kuit beenblessure aan over, die in het ziekenhuis in Assen moest worden behandeld. De fanatie ke strijdwijze van de drie rus sen was niet verwonderlijk, want van elk land konden slechts twee rijders tot de hal ve finale doordringen. Alexan der Sherbakov werd ondanks zijn derde plaats dus uitge schakeld. Roelof Thijs: „Die Russen weten wat ze doen. Ze rijden verschrikkelijk sterk en ik zal in Leningrad met hen de meeste rekening moeten houden". Kongsberg - Peter van der Kant is er dit weekeinde in Kongs- berg niet in geslaagd zich in de Nederlandse schaatsploeg voor het wereldkampioenschap in Oslo te rijden. In de selectie-drie kamp met Klaas Vriend en Jan Derksen eindigde de 22-jarige Soestenaar, die bij het Europees kampioenschap in Heerenveen ook al reserve was, als laatste. De achterstand op Vriend was bijna 3,5 punten, op Derksen ruim 1,3 punten. Voorzitter Zeekant van de technische commissie van de KNSB: "Het is geen probleem. In Oslo komt dezelfde ploeg aan de start als in Heerenveen". Harm Kuipers en Piet Kleine, de nummers twee en drie van het Europese kampioenschap, werden tijdens de kleine meer kamp in Kongsberg "gescheiden" door Klaas Vriend. Kleine bleef zelfs Derksen maar een fractie voor. Harm Kuipers won drie van de vier afstanden. Vooral op de 1500 en 5000 meter was zijn voorsprong op de rest van het veld opvallend. Kuipers voltooide de mijl in 2.08.1. Hij werd nog het dichtst benaderd door de onbekende Noor Wennberg (2.09.3), Klaas Vriend en Piet KLEINE (resp. 2.09.6 en 2.09.8). De bekendere Noren, de Russische gastrijders, alsmede Derksen en Van der Kant bleven ver achter. Peter van der Kant stond na drie afstanden nog heel dicht achter Jan Derksen, maar met de 5000 meter nog voor de boeg was hij op dat moment eigenlijk kansloos. Derksen pakte op deze afstand dan ook nog eens twaalf seconden. Hans van Helden heeft bij wedstrijden in Groningen geen noemenswaardige concurrentie ondervonden van voornamelijk gewestelijke rijders. Van Helden won alle afstanden. Zijn voor sprong op zijn tegenstanders groeide tot 4 1/2 punt. APELDOORN Wies van Houten van HAV Hulst heeft zaterdag de tweede midwintermara thon gewonnen, die in de omgeving van Apel doorn werd gehouden. Van Houten had aan de streep ruim een minuut voorsprong op Helmut Urbach, die vorig jaar, na Geert Jansen, ook tweede was geworden. De winnaar van de eerste mid-Wintermarathon ontbrak zaterdag aan de start. Jansen meende dat de strijd niet paste in zijn trainingsprogramma. Cor_ Vriend, een van de favorieten, meende van wel, maar hij gebruikte de wedstrijd dan ook als een oefening en kwam tussen de „naamlozen" als 39e binnen. Op O het aantrekkelijke parkoers, de harde paden door bos en hei Van Berg en Bos met slechts een stuk van 3000 meter dat wat slechter was, nam Ard Guikema onmiddellijk een voorsprong. Rond de 35e kilometer echter kreeg Guikema een geweldige inzinking en achtereenvol gens passeerden Van Houten, Urbach en Ter ppoorten hem. Do I. (HAV Hulst) 2 u seconden, 2. Helmuth Urbach (Wdid) 2.26.27, 3. Rob Ter poorten (AV Haarlen) 2.27.27, 4. Ard Guikema' (Ciko '66) 2.28.22, 5. Hans Ruiter (Ciko'66) 2.28,40. Wies van Houten (links) gaat hier nog in gezelschap van Rob Terpoorten die later moest afhaken. SANDERS EN APPEL WEER STERKSTEN LANAKEN Dat zij niet ten onrechte aan de kop van de ranglijst van het wintertennis- circuit staan, hebben Louk San ders en Elly Appel onderstreept. Zij grepen in het Limburgse Lanaken de titel. Sanders ver sloeg Jan Hordijk met 76, 6-1 en Ada Bakker was met 4-6, 6-4, 8-6 te zwak voor Elly Appel. Uitslagen halve finales dames: Appel—Lauteslager 6—1, 7—5; BakkerSalomé 67, 64, 60; heren: SandersHemmes 75, 62; Hordijk—D. Panman 6-3, 6-1. De KNLTB zal bij het interna tionale jeugdtoernooi te Tor- qüay, dat vandaag begint, verte genwoordigd zijn door Peter Bootsman en René Heffels van Popeye GS, Annelies Prins van De Metselaars en Corine LJ- .spaard van DDV. Jim Connors is gisteren 100.000 dollar, een klein-kwart miljoen gulden, rijker geworden. De Amerikaan versloeg te Las Ve gas in een partij om 100.000 dollar (de hele pot voor de win naar) Rod Laver in vier sets, 6-4, 6-2, 3-6, 7-5. MIERLO-HOUT - Gert Wilde- boer heeft gisteren in Mlerlo- Hout de laatste veldrit van het seizoen gewonnen. GELSENKIRCHEN - Harry Pools heeft dit weekeinde tij dens draverijen te Gelsenkir- chen twee overwinningen be haald met Allegro. Vierentwintig uur na de start (foto) van de vermaarde autorace in Daytona zouden de Amerikanen Peter Gregg en Hurley Haywood net als vorig jaar als eerste worden afgevlagd. Italië dankte bridgetitel ook aan geluk Hamilton - Italië is 1 en Benito Garozzo nodig, maar ook een vleugje geluk, reldkampioen brigdge. Het Ita- Na de tweede zitting hadden de liaanse team had in de derde Amerikanen met Bodbby Wolff zitting van de wedstrijd be- en Robert Hamman als sterkste staande uit 96 spellen niet al- paar nog een voorsprong van leen de onvergelijkbare kwali- 46 punten. Italië won echter met teiten van Giorgio Belladonna 215 - 189 punten. i T'TPTfTpffi kees Verkerk, als favoriet gestart in de Grote Prijs der Stayers ging gisteren in Hilversum inderdaad als winnaar over de finish. AMERIKAAN SE TRIOMF IN DAYTONA DAYTONA BEACH De ver maarde 24-uurs-race van Dayto na is gisteren gewonnen door de winnaars van verleden jaar, de Amerikanen Peter Gregg en Hurley Haywood. Zij reden in een Porsche Carrera en eindig den 95 kilometer voor hun naas te concurrenten. De zeven eerste wagens die over de eindlijn reden waren alle Carrera's. Om 6 uur 17 gistermorgen, plaatselijke tijd, veroverden Gregg (34) en Haywood (26) de eerste plaats en lieten die niet i Daytona wordt ïn circuit dat een i 6,7 kilometer. r los. De 24 uur vï lengte heeft De winnaars hebben maal haast 4.170 kilometer afge- Hun gemiddelde snellheid was daarbij iets meer dan 173 k.p.u. Van de eerste vijf wagens die de finish bereikten bestonden de equipes uit negen Ameri kaanse coureurs en een Mexi- kaanse. Eenheid in wandelsport (Van onze sportredactie) WINTERSWIJK Tijdens de zaterdag gehouden jaarvergade ring van de nieuwe unie voor de wandelsport in Winterswijk, gingen de leden van de NUW accoord met een samengaan met de NNWB (Noord-Neder landse Wandelbond) en de NCWB (Nederlandse Christelij ke Wandelbond). De nauwere samenwerking zal bestaan uit een wederzijdse aanpassing van de reglementen, onder meer het technisch reglement, de statu ten en het huishoudelijk regle ment. Verder zal men bij de drie sa men werkende bonden ook de zelfde beoordelingsnormen voor de wandeltochten gaan hante- BOLDERBERG Frans Sig- mans won gisteren een motor cross 500 cc in het Belgische Bolderberg. LONDEN Frankrijk won in Londen voor 70.000 kijkers een rugby-interland tegen Engeland met 27—20. Schotland versloeg Ierland met 2013. Novara - Nederland heeft dit weekeinde in Novara het kwali ficatietoernooi, groep a, voor het Europees kampioenschap zaalhockey gewonnen. De Ne derlanders verloren weliswaar een wedstrijd, mat 6-9 tegen Frankrijk, maar de andere vijf duels leverden overwinningen op zodat Nederland met tien punten uit zes wedstrijden eindigde. Frankrijk leed een nederlaag te gen Italië (3-4) en speelde gelijk tegen Zwitserland (6-6) en moest tevreden zijn met de tweede plaats in de eindrangschikking. Schotland werd derde met ze ven punten. Daardoor plaatsten Nederland, Frankrijk en Schot land zich voor het finaletoer- nooi, dat in 1976 wordt gehou- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIItlMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII GRENOBLE Eddy .Merckx is zaterdagavond in Grenoble Europees kampioen omnium geworden. Zowel in de afvalwed- strijd, de puntenkoers als de kilometer met vliegende start werd de Belg tweede. De Nederlander Roy Schuiten werd derde in de eindrangschikking. Martin Vemx is gistermorgen in het sportpaleis Ahoy te Rotter dam voor 1750 toeschouwers winnaar geworden van de finale vijf kilometer achtervolging achter Demy's. Hij moest een verbe ten strijd leveren met Gerrie van Gerwen, de Nederlandse kampioen omnium. Roger de Vlaeminck is ook verreweg de sterkste gebleken in de revanche van het wereldkampioenschap veldrijden, dat vorige week in Melchnau (Zwi) werd gehouden. De Vlaeminck won zaterdag in Choulex bij Genève zowel de eerste als de tweede race van de strijd waarbij amateurs en professionals tegen elkaar uitkwamen. De grootste concurrent van de wereldkampioen bij de profs was Willy Lienhard, die bij de amateurs in Melchnau op de vierde plaats was geëindigd. Gerrit Scheffer, „gebronsd" bij het wereldkampioenschap, eindigde als negende. Jacques Esclassan heeft gisteren in Aix en Provence de eerste wegwedstrijd van het wielerjaar gewonnen. De Fransman was de snelste sprinter uit de kopgroep van 28 man. Gedurende de wedstrijd over 77 kilometer waren Domingo Perurena, Alain van Lancker en Eddy Merckx, die de avond daarvoor in Grenoble Europees omniumkampioen was geworden, het meest actief. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GRATIE VOOR BESTUURS LID BILJART BOND Nijmegen - De Koninklijke Ne derlandse biljartbond heeft de voormalige voorzitter van het district Nijmegen, de heer J. G. A. Quack weer In genade aan genomen. Twee jaar geleden werd de heer Quack voor vijf tien jaar geschorst naar aanlei ding van een ruzie met het toenmalige bondsbestuur, De oorzaak lag in het feit dat het district Nijmegen er niet in toestemde dat de vereniging No- viomagum gebruik zou maken van een bepaalde lokaliteit in Nijmegen, terwijl het bondsbe stuur, achter de rug van het Nijmeegse districtsbestuur om, toch ja zei. De controverse laai de zo hoog op dat tijdens de algemene vergadering het be stuur van het district Nijmegen zich afscheidde en over ging tot het oprichten van een eigen fe deratie. die de naam biljartbond kring-Nijmegen kreeg. Motorcoureur verongelukt SAN SEBASTIAN - Tijden* een motorwedstrijd in de 250 cc-klasse Is gisteren op het nieuwe circuit van Inchaurron- do bij San Sebastian de dertig jarige Emilio Medina veronge lukt. HIJ had verwondingen op gelopen aan hoofd en bont. Volgens ooggetuigen was hij met een snelheid van 100 km. per uur in botsing gekomen met twee landgenoten. Zij gingen ook tegen de vlakte maar waren niet ernstig gewond. Jury Rusland en de Oostblo klanden zijn het succes volst geweest in de Euro pese kampioenschappen kunstrijden. Men kan het oneens zijn met de wijze waarop de sport daar tot een soort godsdienst wordt verheven maar het werpt wel resultaat af. Zelfs Dianne de Leeuw met haar zeven uren trai ning per dag kon, evenals vorig jaar, de Europese kroon niet grijpen. Het lijkt dat daaraan enige jury-politiek te pas is ge komen. De Kür van Dian ne de Leeuw was sterker dan die van Christine Er- rath, die veel minder sprongen in de oefening had en ook nog een „slip pertje" maakte. Maar als de jury in Kopenhagen de Europese titel aan Dianne de Leeuw had toegekend, zou het voor de Oostduit se vrijwel onmogelijk zijn geweest straks in Colora do Springs haar wereldti tel te prolongeren. Jury- politiek om de Oostduitse haar Europese kroon te laten behouden en Dian ne de Leeuw, mits in de zelfde grote vorm, in ei gen land een kans op de wereldtitel toe te schui ven? In de staart Het Hoogoventoernooi is voor de Nederlandse deelnemers dramatisch verlopen. Behalve Soson- ko en Timman eindigden alle anderen in de staart, gezelschap gehouden door de bepaald niet im ponerende Bulgaar Po pov. De schaaktoeristen Portisch, Hort, Gligoric, Kavalek verkeren in een veel gunstiger positie dan de meeste Nederlan ders die hun ervaring grotendeels moeten op doen in de competitie. Be halve Donner, die com pleet faalde omdat ook hij een schaaktoerist is die niets anders aan het hoofd heeft dan zich met zijn sport bezig houden. Een waarlijk groot kam pioen brengt een land slechts zelden op. En Eu- we is al veertig jaar gele den Voorkomen Het plan van de Afdeling' Gelderland van de KVNB om te trachten de spel- verruwing te miniseren, ontbeert een belangrijk facet. Men wil dat elke club een functionaris aanstelt die de scheids rechter aan de leiders van beide ploegen en de spelers voorstelt en die scheidsrechter moet de aanvoerder verzoeken een speler, die aanleiding kan geven tot moeilijkhe den, te vervangen. Spel verruwing eist echter, he laas, een sterke hand en geen zachte die „ver zoekt" en „kennis maakt". Indien men toch een proef neemt, zoals in Gelderland, zou de scheidsrechter ook me teen kunnen zeggen dat hij niets tolereert dat per tinent over de schreef gaat en dat hij opdracht geeft een speler te ver vangen. Scheidsrechters •zeggen altijd dat zij „uit geprobeerd" worden. Dat is dan het eerste dat voor komen moet worden. Haardleers Het blijft sukkelen met de diverse ijshockeycom- petities. In het verleden is er meermalen op gewezen dat niemand meer wijs weet uit hetgeen de NIJB organiseert: bekercompe titie, Coupe International, gewone competitie. De zaak loopt al weer danig door elkaar, nu omdat de competitieleider geen tijd heeft alles op een enigs zins normale wijze af te werken omdat het toer nooi om het wereldkam pioenschap naderbij komt. De NIJB blijft een hardleerse organisatie die het woord duidelijkheid nog moet uitvinden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11