Regering overweegt extra steun voor bedrijven in moeilijkheden OVERLEG IN SURINAME WEER OPGESCHORT alstublieft Compensatie bij overwerk en zware dienst Officier tegen vonnis Helma in beroep BELASTINGVERLAGING ZIT ER NIET IN THEATER OOK OPEN VOOR „NIET-BLANKEN" niiii DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 31 januari 1975, 65e jaargang no. 20031 Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N VLeiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj hoofdredacteur J j Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune I B.T.W) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorq.ng telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.69 kwartaal 34.76. |aar 135,15 losse nummers 50 cent Mies Mies Bouwman met „Een mens wil wel es" op Ned. II om 20.21 uur. Ned. I om 19.05 uur Swiebertje, om 20.21 uur Kojak, om 21.10. uur Johnny en Tonny en om 22.10 uur Farce Majeure. Zacht In het algemeen veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Maximumtemperaturen van 10 tot 13 graden. Morgen zon: 8.21—17.27. Maan: 10.00. Schev. Hoogw.: 6.1718.37. Laagw.: 2.1214.36 Den Uyl in gesprek met minister Boersma' tijdens de werkloosheidsdebatterf in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering overweegt onderne mingen die met slechte bedrijfsuitkomsten kam pen, extra financieel te steunen. Deze en andere maatregelen ter verbetering van de werkgelegen heid kunnen over twee weken worden verwacht als de regering komt met een vervolgnota over de werkloosheidsbestrijding. Minister Boersma (sociale Zaken) waarschuwde de Kamer gisteren echter bij voorbaat niet al te overdreven ver wachtingen over de nota te hebben. De toenemen de werkloosheid is door de teruggang in de wereldeconomie een internationaal verschijnsel. En hoewel Nederland er beter voor staat dan vele andere landen, zijn de mogelijkheden ter verbete ring van de situatie toch beperkt, aangezien Nederland economisch sterk afhankelijk is van het buitenland. Vanuit de Kamer werden gisteren tijdens het door de WD uitgelokte werkloosheidsdebat een grote hoeveelheid suggesties gedaan ter bestrijding van de onrustbarende werkloosheid. Premier Den Uyl en minister Boersma (die binnen enkele maanden een werkloosheid van meer dan 220.000 man ver wacht) konden niet veel anders doen dan er met welwillendheid kennis van te nemen. Zij gaven de verzekering dat de voorstellen zouden worden bestudeerd en zonodig in de vervolgnota zouden worden verwerkt. WD-fraktieleidei- Wiegel bleef van mening dat de regeringsmaatregelen die tot dusverre zijn geno men, onder de maat zijn, hoewel Den Uyl het pakket maatregelen van in totaal 4,6 miljard „uniek" noemde; het kan volgens_hem een vergelij king met regeringsmaatregelen in andere landen glansrijk doorstaan. Den Uyl vond, dat door een teveel aan maatreglen het doel voorbij geschoten zou kunnen worden. Wiegel diende drie moties in: - verlaging vennootschapsbelasting; - verdere verlaging loon- en inkomstenbelasting; - voor bedrijfsgebouwen buiten de Randstad moet de investeringsaftrek hoger zijn dan voor gebou wen in de Randstad. Het ziet er niet naar uit dat de regering hieraan zal voldoen. Zij voelt nu meer voor gerichte dan voor algemene maatregelen. Van diverse kanten werd aangedrongen geprojec teerde bouwwerken sneller uit te voeren, zodat meer bouwvakkers aan de slag kunnen. Van der Gun (KVP) pleitte voor meer omscholingsmogelijk heden voor met name die bouwvakkers die in het verleden, in de hoogtijdagen, naar het bouwvak zijn getrokken en thans wellicht nooit meer aan de slag komen in die bedrijfstak. Van Gorkum (PPR) kwam met een motie, de arbeidsbureaus opdracht te geven werknemers van 63 jaar en ouder, die vrijwillig hun arbeids plaatsen beschikbaar willen stellen, te registreren. Hij kreeg steun van PvdA, D'66 en PSP, maar een bitse minister Boersma liet geen spaan van deze motie heel. „Ik prakkizeer er niet over de reeds overbelaste arbeidsbureaus nog met meer werk op te knappen. De verschillende moties komen de volgende week dinsdag in stemming, maar het ziet er naar uit dat ze geen schijn van kans maken, omdat de meerderheid van de Kamer eerst de vervolgnota over de werkloosheidsbestrijding wil afwachten Zee slokt steeds meer zand op Zo ligt het Scheven- ingse strand er twee maanden voor pasen, de traditio nele opening van het badseizoen, bij. Het zeewater rukt bij vloed op tot aan de Kade, spoelt de fundering de politiepost op het strand volle dig. Half april pas zullen de gemeente Haag, het Hoogheemraad schap van Delfland en Rijkswaterstaat gezamenlijk zorgen dat hier voldoende zand wordt opge spoten om de toe rist aan zijn trekken Ie laten komen. Eerder ophogen zou, zo zeggen de drie instanties, om 'klimatologische re denen onmogelijk zijn, een medede ling die links en rechts teleurstelling en bezorgdheid heeft gewekt. Brezjnev gaf toe om positie te redden. CAIRO. (UPI) - Leonid Brezj- nev heeft de gevaarlijkste crisis uit zijn loopbaan als partijlei der overleefd. Aldus het Egyp tische dagblad Al Achram, dat een .hooggeplaatste en goedin- gclichte bron' uit Moskou ci teert. Brezjnev werd in december op een bijeenkomst van het Polit buro overvallen door de eis dat hij zijn beleid van ontspanning met het westen pioest herzien of aftreden. Niet voorbereid op de ze uitdaging, kon Brezjnev zijn ontslag alleen voorkomen door toe te geven. Hierna werd hij ziek. Zijn invloed zou nu be perkt zijn en de sfeer van ont spanning met het westen voor lange tijd vervlogen zijn. Militair gelijk met burger (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Militairen beneden de rang van majoor kunmji in bepaalde gevallen vergoeding in tijd of geld krijgen voor overmatige werktijden en beperking van bewegingsvrijheid. Staats secretaris van Lent van Defensie heeft hierover een ontwerp voorgelegd aan het Georganiseerd Overleg en de V.V.D.M. De regeling is voorlopig. Een definitieve beslissing moet wachten op de resultaten van een studie over de bezoldiging en de relatie daarvan tot de beklede functie van de militair. De belangrijkste compensatieregelingen zijn: vergoeding voor incidenteel overwerk gelijk aan die van burge rambtenaren, wacht-piket toerbeurtdiensten op werkdagen en weekend-diensten worden vergoed in het rooster in de vorm van vooral vrije tijd. een aanzienlijke verhoging van de vaar- en ocfentoelage. compensatie in de roosters van continuo- en ploegendiensten, vergoeding van het aspect onregelmatigheid" De invoering ervan zal in fasen plaatsvinden vanwege de hoge kosten. Militairen in rang van majoor en hoger zijn vrijwel geheel van deze compensatie uitgesloten, uitgezonderd bij groepsgewijze dienstverrichting bij varen en oefeningen. Dan geldt de regeling ook voor deze hogere rangen. De langste vrouw ter wereld, de 22- jarige Amerikaan- so Sandy Allen (225 cm) heeft oen uitnodiging ontvangen voor oen ontmoeting mot de langste man tor worold. de 22-|arlge Don Gerbor (223 cm) uit Flora, llllo- nola. Sandy Allen, die goede vriend jes Is met haar buurtkinderen, vorklaarde dat do ontmoeting mot Gorbor or oen zal zijn op hoog nl- (Van een onzer verslaggeefsters Den Haag De 26-jarige ex-politicagente uit Rijswijk Helma V. zal opnieuw terecht moeten staan. De officier van justitie, mr. C. van Steende ren heeft hoger beroep aangetekend tegen het gisteren uitgesproken vonnis van de Haagse rechtbank, dat vrijspraak inhield. Helma was er van beschuldigd, dat ze de brand- kastkraker Aage M. onderdak had verleend, toen' hij uit de gevangenis van Leeuwarden was ont snapt De rechtbank sprak haar vrij, omdut het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht Deze uitspraak werd door rechtbankpresident mr. Van Gocthcm zonder verdere motivering gedaan. Mr. Van Steenderen zei hierover: „Ik vind het wel jammer dat er geen motivering is gegeven. Ik ga in hoger beroep omdat ik „het ten laste gelegde wel degelijk bewezenacht". Treinbotsing In de buurt van Calcutta zijn bij een treinbotsing twintig om het leven gekomen dan 200 gewond. KRITIEK .waarin hij zijn ongezouten me ning geeft over de koninklijke fa- Vooral prinses Margaret, die per dag een fles whisky of gin nuttigt, komt er niet ze best af. PARAMARIBO De besprekingen in Paramaribo over de onafhankelijkheid van Suriname zijn weer opgeschort. De moeilijkheden ontstonden over de finan ciering van de ontwikkelingssamen werking, in het bijzonder ten aanzien van de aanvulling op de toegezegde rest- fondsen van het tweede Vijfjarenplan. De Surinaamse regeringsdelegatie noem de de door Nederland aangeboden aan vulling op de restfondsen te gering en dan ook onaanvaardbaar. De Surinaamse delegatie verweet de Nederlanders bo vendien dat steeds minder te kunnen afgaan op het woord van de Nederlandse regering en de voorzitter van de Neder landse delegatie, ipr. De Gaay Fortmann. Volgens het Nederlands voorstel zou drie kwart van de projecten van het Tweede Vijfjarenplan geschrapt moeten worden. De sfeer op de onderhandelingen is vol gens waarnemers bijzonder verslechterd. De Surinaamse regeringsdelegatie heeft gisteren medegedeeld dat de basis van het overleg, primair gericht op weder zijds vertrouwen, grotendeels is verdwe- Uit een nota van de Surinaamse defensie commissie blijkt dat Suriname vanaf 1976 25 miljoen gulden waardevast per jaar wil hebben voor haar defensie. De leden van de commissie vinden dat het bedrag ten laste moet komen var Nederlandse defensiebegroting. Zes maanden geëist tegen ex-raadslid (Van een c r verslaggevers) RIJSWIJK Zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk is geëist tegen het voormalige raadslid van de inmiddels opgeheven politieke partij Gemeentebelangen in Rijswijk. Het raadslid stond terecht omdat hij in de eerste maanden van het vorige jaar in totaal 20.000 gulden had aangenomen van vijftien personen om voor hen te „bemiddelen" bij het zoeken naar woonruimte. Die bemiddeling zou bestaan uit het omkopen van ambtenaren van de gemeente. Het raadslid kocht echter niemand om en stak het geld in eigen zak. Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter) Een van de bekendste Zuidafrikaanse theaters, de schouwburg „Nico Malan" in Kaapstad, die tot dusver alleen blanke bezoekers toeliet, gaat de deuren openen voor „andere bevolkingsgroepen". Daartoe was besloten na overleg met de regering. Woordvoerders van de oppositievoerende Verenigde Partij juichten het besluit toe. Stator Brian Bamford van de VP vond wel dat opheldering nodig is over de bedoeling van de term „andere bevolkingsgroepen". Hij wil weten of dit alleen'slaat op de kleurlingen, of ook op de negers en de Aziaten. Tr oepen ve rini fideri ng Na een kerstreces van zeven we- Wenen hun onderhandelingen ken hebben de landen van de over een wederzijdse en even- vcrdragsorganisatie van War- wichtige troepen vermindering schau en de NAVO gisteren in in Centraal-Europa hervat. IIIIIllllll Elektriciteit sterk in prijs verhoogd Den Haag (ANP) De verhoging van de elektriciteitstarieven komt dit jaar voor de huis houdingen en andere kleine verbruiken niet, zoals eerder werd vermeld, om tien procent, maar op ongeveer 25 procent. Dit bestaat uit een tariefsverhoging van tien procent wegens algemene kostenstijgingen en voor de rest (onge veer 15 procent) uit een aanpassing aan de gestegen brandstof kosten van de centrales. Voor de grootverbruikers bedraagt de totale tariefsverhoging ongeveer 45 procent. Dit luxo theeglas met verzilverde houder is voor u.,Tonmin- ste, als u do kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1