Champagne vooi Genna Sosonko Volleybalafdeling snijdt zich met recreatieve toernooien in eigen vlees Kansen voor Dianne de Leeuw op Europese titel Hamilton Richardson dronk en at honkbal Riny Kossen kan niet stilzitten FEEST DER KAMPIOENEN Gemakkeli j ke zege Bom in damstrijd <3Ü9 Het verlies van Ree Trudeau praat ovei financiën Spelen VRIJDAG 31 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA.li iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Zwitserse Karen Iten bezet momenteel de eer ste plaats. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KOPENHAGEN Dianne de Leeuw staat na de verplichte figuren op de tweede plaats achter de Zwitserse Karen Iten, maar voor de Westduitse Isabel de Navarre. De Euro- pees- en wereldkampioene Christine Errath neemt de vierde plaats in. De uitzichten voor Dianne de Leeuw op het Europees kam pioenschap zijn riant. Karen Iten moet kansloos worden geacht bij het vrij rijden. Toch meent de vader van Dianne, dat Christine Errath de ach terstand op Dianne moet kun nen wegwerken. „De strijd is nog volledig open", zegt hij, „Dianne heeft een kans, maar dan zal ze wel duidelijk super ieur moeten zijn aan Christine, die als titelhoudster natuurlijk een zekere bescherming ge niet" Rob Ouwerkerk heeft zijn deelname aan het Europees kampioenschap kunstrijden voor heren met een teleurstel lende laatste plaats afgesloten. Hij loopt hiermee het risico niet langer door de KNSB fi nancieel gesteund te worden. waardoor zijn geplande trip naar Canada op losse schroe ven komt te staan. De Rus Kowalev werd kampioen. Het Russische paar Loedmilla PachomovaAleksander Gorsjkov heeft na de verplich te figuren de leiding bij het ijsdansen. De stand na de eerste dag bij de dames is: 1. Karin Iten (Zwi) 72,97; 2. Dianne de Leeuw (Ned) 72,31; 3. Isabel de Navarre (W-Dld) 72,23; 4. Christine Errath (O-Dld) 71,5; 5. Annette Poetsch (O-Dld) 71.23; 6. Liane Drahova (Tsj) 67,56; 21. Sop hie Verlaan (Ned) 58,83; 22. Anne- Marie Verlaan (Ned) 58,91. De Tsjechische Hana Knapova tijdens haar kür. iiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiii Sportwereld AMSTELVEEN Na langdurig touwtrekken tussen de gemeen ten Amstelveen en Amsterdam is uiteindelijk besloten het na tionaal sportmuseum in Am stelveen te vestigen. DEN HAAG De Nederlandse damesploeg, die op 6 februari in de TH te Enschede tegen Engeland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Van Beusc kom, Luesken, Ridder, Weyer- ster Metz, Van Eewijk en Roze- meijer. Rotterdam Hamilton Richardson heeft Ameri ka „gedaan". In bijna drie weken heeft de reusachtige middenvelder van landskampioen Sparta en het Nederlands negental, een coachcli- nic, een z.g. voorjaarstraining in het honkbal mekka, Amerika, gevolgd. Een fantastische belevenis voor deze bijna 35-ja- rige honkballer die bijzonder enthousiast is en buitengewoon dankbaar dat de KNBSB hem in staat heeft gesteld deze reis te ondernemen. „Er wordt wel eens smalend over dergelijke bijeen komsten gesproken", zegt hij. „Maar het is hard werken geblazen. Ik heb de eerste vijf dagen doorgebracht in Washington waar ik een coach- clinic heb gevolgd. Er waren daar zo tussen de 300 en 400 coaches aanwezig, die onder leiding van Bill Arce en Ron Fraser, ook in Nederland twee zeer bekende namen, hebben gesproken over alles wat honkbal is. Ongelooflijk gewoon wat deze mensen allemaal van deze sport weten Weet je wat het plezierige is, er wordt van alles uitgewisseld, de coaches leren van en aan elkaar. hebben veel respect en waardering voor elkaar en dat is iets wat je in een dergelijk harde wereld eigenlijk niet verwacht. Maar ver moedelijk daardoor is het peil van de honkbal- sport daar ook zo hoog". Hamilton Richardson maakte lange dagen. Vele uren dronk en at hij honkbal. „Maar er zijn wel dagen bij geweest dat ik niet aan eten toekwam", glimlacht hij. Wat hij echter wel betreurde was dat hij geen gele genheid had gehad het witte huis te bezoeken. „Alleen maar om te illustreren hoe intensief wij steeds bezig waren". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De afdeling 's-Gravenhage van de Nederlandse Volleybalbond maakt zich grote zorgen over de nadelen verbon den aan de recreatieve toernooien met welke organisatie drie jaar geleden is begonnen. In een rapport, dat dezeweek aan de wethouder van Sport, Jeugd en Recreatie Vink werd gezonden, vraagt het bestuur van de Haagse Nevobo afdeling medewerking van de gemeente „een oplossing te vinden voor de problematiek". Iet de organisatie van recreatieve toernooien, waarbij dit seizoen ongeveer 1200 deelnemers waren betrokken, is een verontrustende vlucht van leden ontstaan naar goedkopere ontspanningsclubs van de wijkcentra. De Haagse afdeling vraagt zich dan ook met recht af, of „wij niet bezig zijn de poten weg te zagen van het fundament, waarop onze organisatie steunt". In het rapport wordt erop gewezen, dat nu er met de toernooien eens gehoor wordt gegeven aan de oproep van de autoriteiten de sportieve recreatie vanuit de sportbonden te populariseren, juist de bond er de dupe van wordt door ledenverlies. „Wanneer nu moet worden geconstateerd, dat sociale centra voor de opbouw van stadswijken en andere maatschappelijke organisaties bezig zijn met behulp van subsidies op alle fronten in de functie te treden van de van oudsher gevestigde sportorganisaties, dan zijn wij misschien zelf bezig diep in eigen vlees te snijden". De Haagse volleybalafdeling legt ook de nadruk op het vele werk, dat nodig is voor het organiseren van de recreatieve toernooien, zoals de huur van de sporthallen, het uitnodigen en selecteren van teams, indeling van poules en het uitnodigen van scheidsrech ters. Werk, dat veel tijd van het toch al overbelaste kader vereist en dat, zo blijkt nu, niet wordt beloond. In tegendeel. „Wij zullen niet zonder zwaarwegende redenen stoppen met de organisatie van toernooien voor recreatieve volleyballers. We zouden het wel zeer waarderen, wanneer ook van de zijde van de gemeente wordt gepoogd een oplossing te vinden voor de problematiek, waarmede zich met name onze volleybalsport ziet geconfronteerd, maar die zich zonder enige twijfel ook binnen niet te lange tijd zal gaan uitstrekken over andere takken van sport." WIJK AAN ZEE De in Am sterdam .wonende internationa le meester Genna Sosonko heeft in de voorlaatste ronde van de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi, zijn eer ste grootmeesterresultaat ge boekt. Vanwege dat heuglijke feit werd er zelfs champagne geschonken. Sosonko herstelde zich fors van zijn inzinking, die in het begin van de week tot twee nederla gen had geleid. Hij versloeg vandaag Hans Ree in een nogal overtuigend positioneel duel. Uitslagen Grootmeestergroep: Kavalek (VS) Kuijpers (Ned) 0,5-0,5, Popov (Bul)- Huebner (Wdl) 0,5-0,5, Donner (Ne- d)Foerman (rus) 0,5-0,5, Browne (VS)—Gligoric (Joe) afgebr., Sosonko (Ned)—Ree (Ned) 1-0, Smejkal (Ts- j)—Langeweg (Ned) 1-0, Portisch (Hong>—Geiler (Rus) 0,5-0,5, Timman (Ned)Hort (tsj) 0,5-0.5. Stand: 1. Portisch 10. 2. Hort 9,5, 3. Smejkal 9. 4. Kavalek 8.5, 5. Gligoric 8 en 1 afgebr., 6 Sosonko 8, Huebner Hübner, Geiler, Timman 7,5, 10. Foerman 7, 11. Browne 6 en 1 afge br., 12. Langeweg 6, 13/14. Donner, Ree 5, 15. Kuijpers 3,5, 16. Popov 3. Meestergreep: Boehm (Ned)Sznapik (Pol) 1-0, Weinstein (VS)Vadasz (Hon) 0,5-0,5, Portisch (Hon)Tim man (Ned) 0-1, Dvorecki (Rus)Sch- I midt (Pol) 1-0, Ek (Zwe)Bukic (Joe) 1 0,5-0,5, Enklaar (Ned>—Martz (VS) 0,5-0,5, Ciocaltea (Roe)Sigurjons- son (IJsl) 0,5-0,5, Ligterink (Ned)— Dieks (Ned) 1-0. Stand: 1. Dvorecki 11,5, 2. Schmidt 10, 3. Ciocaltea 9, 4. Enklaar 8,5, 5/7. Ligterink, Bukic, Martz 7,5, 8. Va dasz 7, 9/11. Portisch, Boehm, Sigur- n 3,5. Damesgroep: Podrajanskaya (Isr.)—Pi- hajlic (Joe) 0,5-0,5, Gaprindashvili (Rus)—Veroczy (Hon) 0,5-0,5, vd. Mije (Ned)—Vreeken (Ned) 1-0, Georgieva (Bul)—Ivanka (Hon) 0,5-0,5, v.d. Gies- sen (Ned—Teodorescu (Roe) 0,5-0,5, Belle (Ned)Eimert (Wdl) 0-1. Stand: 1. Gaprindashvili 9, 2. Ivanka 7,5, 3/5. Veroczy, Georgieva, v.d. Mije 6,5, 6. v.d. Giessen 5,5, 7/8/9. Teodo rescu. Vreeken en Pihajlic 4,5, 10. Podrajanskaya, 2,5, 11. Eimert 2, 12. Belle 0.5. Sportwereld L.ONDEN De Engelse voetbal bond heeft de Cypriotiche voet balautoriteiten voorgesteld de uitgestelde wedstrijd Cyprus- Engeland in groep 5 van de voorronden van het Europese kampioenschap voor landen ploegen te verspelen op 10, 11,1 12, of 13 mei. CHAMONDC De Italiaanse Gustavo Thoeni heeft de slalom van het Arlberg Kandaharski- concours gewonnen. i Timman speelde in zijn partij tegen Hort Remise. Wit: G. Sosonko (Ned) Zwart: H. Ree (Ned) 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 g7—g6 3. Pblc3 d7d5 4. Pgl—f3 Lf8—g7. 5. Ddl— b3 d5xc4 6. Db3xc4 0—0 7 e2—e4 c7—c6 8. Dc4—b3 e7—e5 9 d4xe5 Pf6g4 10. Lfl—e2 Dd8— bö U. 0—0 Tf8e8 12. Lel—f4 Db6xb3 13. a2xb3 Pg4xe5 14. Pf3xe5 Lg7xe5 15. Lf4xe5 Te8xe5 16. f2n Te5—e817. e4—«5 Lc8—e6 Pc3e4 Pb8d7 19. Tfl—dl Te8-< 20. Le2c4 Le6xc4 21. b3 Kg8—f8 22. Pe4d6 Pd7—b6 b2—b3 Td8d7 24. Tdl—fl a7- 25. f4—f5 g6 x f5 26. c4—c5 Pb6- 27. Tfl xf5 Kf8-g8 Tf5—f| HEEMSKERK Het klokje van twee uur en dus dus snel het trainingspak aan. Even de huishoudelijke besognes verge ten en concentreren op de vier de bosloop. Nee niet wandelen. Training maar in een flink tempo. Niet eerst in de auto, nee, meteen van huisuit lekker lopen. conden voorsprong. Maar. het was nog een magere beloning voor de honderd uur trainen per week". Dat is het leven van de 37-jarige Riny Kossen uit Heemskerk, wereldkampioene bij de vetera nen in 1974 op de elf kilometer en Nederlands kampioene in de veteranenklasse in 1973. Houd ster ook van de snelste officieu ze zegetijd van 1974 op de 15 km, tot stand gekomen in Rhoon, een dorpje onder de rook van Rotterdam. Riny Kmossen HEEFT HET ER druk MEE. De Heemskerkse moeder van drie kinderen traint haast iedere middag als de jongste van het gezin de slaap wil vatten. Dit weekeinde gaat de Heemskerkse het op de marathon (42 km) proberen in Apeldoorn, bij de tweede mid wintermarathon georganiseerd door AV34. Zelf zegt ze: „Ach als ik die marathon uitloop ben ik al dik tevreden. Het is voor de eerste maal dat ik deze af stand ga proberen, dus mijn verwachtingen zijn niet al te hoog gespannen. Ik zal mijn krachten goed moeten verdelen, dat is geloof ik wel het belang rijkste". Riny Kossen is op een zoals ze zelf zegt gewone manier bij de lange-afstandsport be trokken geraakt. Ze zat al jaren in de zwemsport, maar na de bevalling van de jongste telg uit het gezin Kossen wilde ze wat meer aan sport doen. "Eerste werd het een duinloopje, een strandloop volgde en vervol gens allerlei wedstrijden met als uitsmijter de wereldkam pioenschappen 1974 in Parijs" Riny Kossen werd wereldkam pioene bij de veteranen op de elf kilometer omdat de organi satoren een verkeerd parcours hadden uitgezet. "De voorberei dingen waren bijzonder zwaar, de wedstrijd zelf viel wel mee. Lange tijd kon ik me optrekken aan de Duitse kampioene, die favoriet voor de titel was, maar in de slotfase nam ik definitief afstand en eindigde met 50 se- Riay Kossen door de week goed voor 50 km looptraining en 30 tot 40 km fietstraining is ook houdster van de offi cieuze strandloopkampioen- schappen vorig jaar in Wijk aan Zee. Oorzaak hiervan: de Koninklijke Nederlandse Atle- tiekunie erkent het niet omdat er geen veteranenklasse in Ne derland bij de dames is. "Dat is nu precies het verschil met België, Duitsland, Fran krijk en de Verenigde Staten. Daar kennen ze de speciale af standen voor damesveteranen wel, soms zelfs naar leeftijd ingedeeld' Het is daarnaast zelfs zo, dat België kermiskoer- sen kent net zoals de wielren- koersen. Daardoor krijg je au tomatisch ook meer animo, en verschijnen dus ook meer da mes aan de start. Gelukkig is het zo, dat men zo langzamer hand in Nederland dat ook in atletiekkringen doorkrijgt Tijd te kort De Heemskerkse huisvrouw die eigenlijk tijd te kort komt kan uren vertellen over haar favo riete sport die in Nederland wat achterblijft. Alleen de heren zijn op de marathon doorge drongen, de doorbraak van de vrouwen in het haar van de vrouw staat voor de deur. Riny Kossen: "De rivaliteit in wed strijden tussen de mannen en dames is natuurlijk erg groot. Ik heb het zelf wel meegemaakt dat toen ik een man voorbijliep, hij mij weer voorbijliep en voor mijn voeten bleef lopen. Riny Kossen denkt nog niet aan stoppen. "Ach, stoppen, daar denk je nog niet over. Natuur lijk, op een ogenblik zal er een tijd komen dat het niet meer gaat Maar nu zou ik er niet mee op willen houden. De een borduurt de ander werkt en ik nou ja, ik loop me wezenloos naar met succes. Er is eigenlijk maar één verklaring voor: ik kan niet stilzitten". PIET TEELING llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Tijdens een bijeen komst die een zeer informeel karakter droeg heeft korfbal vereniging Ons Eibernest gis teravond uit handen van wet houder P. Vink de sportprijs van de stad 's-Gravenhage 1974 in ontvangst genomen. De prijs werd de Eibers toegekend op grond van het feit dat men in 1974 voor de vijfde keer de Europacup veroverde, boven dien vorig jaar voor de derde keer in successie de landstitel behaalden zij zich als haagse sportclub door het bereiken van deze resultaten landelijk een grote faam heeft verwor ven en zij door haar internatio nale prestaties een van oor sprong Nederlandse sport op uitstekende wijze in het bui tenland heeft gepresenteerd. Derhalve leverde Ons Eiber nest in 1974 een bijzondere sportprestatie, waardoor de stad 's-Gravenhage in opval lende wijze in de nationale en internationale belangstelling heeft gestaan. Aan de uitreiking van de Sport prijs, vorig jaar voor de eerste keer gewonnen door de advies- De Hout zagerij, Op de foto bewondert voorzitter Jan Overmeyer van Ons Eiber nest de zojuist van wethouder Vink ontvangen bokaal. Op de achtergrond kijkt een deel van de groep mensen, die op een of andere manier meehielp Den Haag een landstitel te bezor gen, toe. was tevens een ontvangst ver bonden van alle nationale Haagse kampioenen. In een korte toespraak sprak wethou der Vink zijn vreugde uit over het feit dat vierentwintig Hage naars en negen Haagse vereni gingen een eerste .plaats wisten te behalen. De ontvangst, verge leken met vorig jaar een verbe tering van 100%, waarvoor alle eer aan de gemeente, werd op geluisterd door korte demon straties ritmische gymnastiek door Neptunus en karate doo. sportschool Bontje, benevens een optreden van de kapel van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht. verspringen indoor. Autosport: Rac 's-Gravenhage, kaartlezen. E. Leer dam. slalom klasse 4. J. Gordijn, klasse 6, H.R. Jansen, klasse 7. Brid ge: mevr.E. Akkerman kampioene dames. Judo: mej. Kashmira Lio- tard, gew.bov. 73 kilo. Korfbal: Ons Eibernest: veldkorfbal en Europacup winnaar. Krachtsport: J.C.M.Gom- mers, powerlifting (styplprijs), G.M.- Zabala powerlifting. Luchtvaart: L.Badoux zweefvliegen. Motorsport: H.J. Smit, motorraces 125 cc. Scher- men: De vrije Wapenbroeders, sabel equipes. Scherpschieten: Oranje Nassau, vrij pistool, luchtpistool, pis tool meesterkaart licht en zwaar ka liber. H.K.K.L., standaard en snel vuur pistool, sportpistool licht en zwaar kaliber. Squash Rackets: Commonwealth Club Squash Rac kets, landskampioenschap verenigin gen. Watersport: kustzeilvereniging Scheveningen. brandingzeilen, kust zeden. Harold Punt op lichte skif, Benita Valk wereldkampioene inter nationale 420 klasse. Zian Vitesse Combinatie landskampioenschap da mes en heren. Henk Elzerman 400 en 200 vrije slag heren, Hans Elzer man 400 en 200 wisselslag heren. Ruud Beele 100 m. vrije slag heren. D.Z.S.Kunstzwemmen. Angelica Honsbeek op solo, duet en kwartet, Helma Gluvers op duet en kwartet, Miriam Hoffer, schoonspringen 1-meterplank. Lia Molenaar, schoon springen 3 meter plank. Schaken: Mr. F. van der Vliet, open schaak- (Van onze dammedewerker) DEN HAAG In de eerste ronde van de voorwedstrijden om h1 persoonlijk damkampioenschap van Den Haag verliep het von de favorieten geheel naar wens. Zij hoefden weinig strijd t leveren om beide punten in de wacht te slepen. In groep A had Bom de juiste strijdwijze gevonden tegen Swamipe sad, die de oudkampioen van Den Haag nog weieens liet struikeier Met een forse centrumaanval sloeg Bom het randspel van zif opponent aan stukken en won zoals hij wilde. Leenaars veroverd eerst een schijf en ging daarna door naar de de overwinninj Hoogland was op weg naar de zege maar in de eindfase stokS hij en zal nu uit de afgebroken partij niet meer dan een pur. halen. Pershad bewees in een wat vreemde partij zijn kracht e liet Lorist kansloos. De Hardt deed voor hem niet onder en hoewe Van Lien alles in het werk stelde om de nederlaag te ontloper, de speler van Damclub Den Haag was sterker en won verdieni In groep C een goede overwinning van Grootenhuis op Van de Lem, die na schijfverlies te hebben opgelopen, zich niet. meer kor handhaven. Limburg en Vrieze hielden elkaar in evenwicht terwij de krachten bij Sadal en Foss weinig uiteen liepen zodat d remises niet onverwacht kwamen. Uitslagen: Hoofdklasse, groep A, Bom-Swamipersad 20; Hoogland- Bruyns afgebroken; Leenaars-Calen- der 2—0; Vorselman vrij. Groep B: Mondt-Stoker 1—1; Lorist-Pershad 02; Van Lien-De Hardt 02; Juf- fermans-Dhoen uitgesteld. Groep C: Grootenhuis-Van der Lem 2—0; Sa- dal-Foss 1—1; Limburg-Vrieze 11; Caffa-Poppe uitgesteld; le klas Ros-Emste 2—0; Van Osch-Wa» dorp 2—0; Mevr. Van Setten-J. va Setten 1—1; Rog-Pronk uitgesteld, ti klasse: Veenstra-Ramnares 0—2 Rausch-Van Dungen 2—0. Jeugd- klasse: Van Belle-Vermouth 2—0. Van Driel-Vroom 0—2. Aspiranten Van der Zwan-Hoogland 1—1 OTTAWA Premier Trudeau van Canada zal, op zijn ver zoek, morgen een ontmoeting hebben met Robert Bourassa, de minister-president van Que bec waarin naar alle waar schijnlijkheid de Olympische Spelen van [Montreal onder werp van gesprek zullen zijn. Het financiële aspect zal het be langrijkste onderdeel van de bespreking zijn. De Canadese regering heeft steeds gezegd op geen enkele wijze tekorten te willen aanvullen. Deze zullen naar schatting tussen de 200 en 300 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gulden) liggen. LAUSANNE - Delegaties van de Europese radio- en televisie-or ganisatie (EBU) en het organi satiecomité van de Olympische Spelen in Montreal zijry er tij dens tweedaagse onderhande lingen in Lausanne niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen over het bedrag dat de EBU moet betalen om de Spe len in 1976 in Europa op di beeldbuis te krijgen. „De standpunten liggen nog altijd ver uiteen", aldus de heer Assf lin, voorzitter van de sectie tt van het organisatiecomité. Bailly II tweede PARIJS Jan van Dooyeweerd heeft gistermiddag op de grote baan van Vincennes een tweede plaats behaald met het paard Bailly II. Dit gebeurde in de Prix du Langeats een draverij over 2637 meter. De overwin ning ging naar het Franse paard Ceppet. De tweede prijs leverde voor Bailly II twintig duizend gulden op. Het paard is het eigendom van de Rotter damse Stal Marco. Verleden jaar, toen nog in Frans bezit, won Bailly II de Prix du Lan geats.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10