,,Wij maakten beslist geen knieval voor de misdaad" Geen overeenstemming in luchtvaartoverleg £eidóe6ottta/n£ Parijs schrijft brede schouderlijn voor Sadat koopt Mirage van Frankrijk Oud-politiechef Rotterdam eist eer herstel Ford zet druk op Congres DONDERDAG 30 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Almelo's burgemeester na overgave voortvluchtige: (Van een onzer verslagge vers) ALMELO De 30-jarige Almelose voortvluchtige Jonge van Engelen, die vo rige week met twee andere „zieke" collega's uit de zie kenboeg van de Scheven- ingse gevangenis ontsnapte en nadien al die tijd in zijn wagen op het woonwagen- centrum in Almelo ver bleef, waar hij begin deze week door een journalist werd ontdekt, heeft gister middag eieren voor zijn geld gekozen en zich vrij willig bij de justitie ge meld. Zoals gemeld werden gis termorgen door de Almelo se hoofdinspecteur van po litie mr, A. Poot namens de justitie de eerste contacten ..Jonge" van Engelen thuis met twee van zijn dochters gelegd met de voortvluchti ge om hem te bewegen zich vrijwillig te melden. Van Engelen stelde toen als voorwaarde, dat hij van de officier van justitie de toe zegging zou krijgen, dat zijn proces zou worden her zien, omdat hij veroordeeld zou zijn voor zaken die hij niet op zijn geweten heeft. Van Engelen wordt door de justitie beschouwt als de hoofdfiguur in de zoge naamde „plofkraken", h^t opblazen van brandkasten, terwijl hij zelf zegt slechts een soort bijwagen te zijn geweest. De officier van justitie deed geen toezeggingen, maar stelde Van Engelen voor de keuze: zich vrijwil lig te melden of door de politie te worden gehaald. „Ik heb geen andere keus, ik kan een straf ondergaan die ik niet verdiend heb, of me als een stuk vee neer laten schieten", zo moti veerde Van Engelen later zijn vrijwillige capitulatie, zich daarbij een vorige ar restatie herinnerend, waar bij de politie hem bij het verlaten van een café in een eenzijdig vuurgevecht neerschoot. De situatie bij het gerechts gebouw gistermiddag was precies zoals Van Engelen gevraagd had: geen politie macht op de been. „Door me hier vrijwillig te melden heb ik het beste bewijs ge leverd dat ik van goede wil ben, ik ben niet de gevaar lijke rakker zoals men mij wil afschilderen. De politie wist heel goed dat ik na mijn ontsnapping naar mijn woonwagen zou gaan; ze hebben een dag of zes de tijd gehad om me te halen, maar ze lieten me waar ik was. Nou, kun je je dat veroorloven met een moordenaar?". Van Engelen, die inmiddels 14 maanden celstraf achter de rug heeft en 5 maanden op de vlucht is geweest, vindt dat hij voor zijn aan deel in de „plofkraken" vol doende is gestraft. „Ik ben gek op mijn vrouw en kin deren, die kunnen niet lan ger meer buiten me", zegt hij, alsof hij daar nu pas achter komt. Zijn hoop is gevestigd op een herziening van zijn zaak. Dat zou door de officier van justitie zijn toegezegd. Burgemeester Schneiders van Almelo, die eerder deze week in een telegram aan het ministerie van Justitie zijn verontrusting had uit gesproken over het feit, dat men de „vluchtgevaarlijke" Van Engelen de kans had gegeven weer de benen te nemen, toonde zich gisteren ingenomen met de afhande ling van de zaak. „Het zou natuurlijk een klein kunstje geweest zijn om met groot machtsvertoon naar het woonwagenkamp te trek ken en daar Van Engelen te arresteren. Maar wat Alsof er geen vuiltje aan de lucht was poseerde ..Jonge" van Engelen met zijn vrouw en kind voor het Paleis van justitie in Almelo. voor risico's neem je dan niet? In een woonwagen kamp wordt al gauw emo tioneel gereageerd, hele fa milies, compleet met vrou wen en kinderen komen er bij... Moet je daar dan eventueel doorheen gaan schieten? Het is een even wichtig optreden geweest en we hebben hiermee be slist geen knieval voor mis dadigers gemaakt", aldus Almelo's burgemeester. „Waar laat ik mijn helm?" wordt na 1 fe bruari een pro bleem. Dit werd hier op de foto door een vin dingrijke per soon opgelost: Gewoon aan de ketting. Beledigd door schrijver en oud-politieman (van een onzer verslaggevers) APELDOORN Oud-hoofdcommissaris H. Staal van de Rotterdatnse politie, thans wonende in Apeldoorn, over weegt een klacht wegens smaakschrift in te dienen tegen de schrijver Frank Visser en de Rotterdamse oud-politie man J. van den Ende. Frank Visser en de heer Van den Ende hebben volgens de heer Staal in het boek „De zaak Antonius van der Waals" dat vorig jaar november ver scheen, hem valselijk beschuldigd van medewerking kort na de oorlog aan het verdwijnen naar Duitsland van de verrader Anton van der Waals. Deze is in 1948 na het requisitoir van de toenmalige substitutieofficier van justi tie mr. H. van Doorn (Detegenwoordigc minister van CRM) ter dood veroordeeld en in begin 1950 terechtgesteld. In het boek „De zaak Antonius van der Waals" beschuldigt de oud-politieman Van den Ende zijn toenmalige korpskom- mandant ervan voor valse persoonsbewijzen te hebben ge zorgd voor Van der Waals en diens zgn. vrouw waardoor beiden naar Duitsland konden vluchten en later in Oost-Ber- lijnEnde opgespoord en naar Nederland teruggevoerd om daar terecht te kunnen staan. „Een van de vele staaltjes zwendel" aldus de heer Van den Ende in het boek „De zaak Antonius van der Waals". De heer Staal liet gisteren weten dat deze beschuldiging onwaar is en hij eist te worden gezuiverd van de verdenking die door het boek op hem geworpen is. Hij overweegt thans tegen de schrijvers een klacht wegens smaad in te diener zij „de gewraakte verdachtmaking en de beledigende uitdrukkingen" niet terugnemen. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Rijk sluchtvaartdienst en de delegatie van de Amerikaanse CAB hebben geen overeen stemming bereikt over een vermindering van de capaciteit van de KLM op haar vluchten naar Amerikaanse bestemmingen. De CAB zal het Hof van Beroep gaan inschakelen om de KLM te dwingen de nieuwe dienstregeling voor te leggen. De KLM heeft inmiddels het Hof van Beroep ingeschakeld om een uitspraak te vragen over de vraag of de CAB wel gemachtigd is haar dienstregeling te eisen. Volgens minister Westerterp, leider van de Nederlandse deiegaue waren de Amerikaan se eisen volledig onaanvaardbaar. „Zij wil len de capaciteit van de KLM met ongeveer 50 procent reduceren. Dat zou een negatief exploitatieresultaat voor de KLM van 35 tot 40 miljoen gulden betekenen. Voorts een personeelsoverschot van 600 tot 1500 man, een verlies aan inkomsten voor de nv Lucht haven Schiphol van 3 miljoen en een daling van het aantal Amerikaanse toeristen van 35.000 tot 50.000 hetgeen lOtot 13 miljoen minder bestedingen betekent. De aanver wante bedrijven van de KLM zouden een personeelsoverschot krijgen van ongeveer 200 man". Beide delegaties hebben de afspraak ge maakt. dat er niet tot nadere maatregelen zal worden overgegaan zonder nader overleg tussen de leiders van de delegaties. Kraisinga ,,een machtig man"? HET „IN EEN NIEUWE JAS" gestoken partijblad van de V.V.D.. voorspelt, dat er een crisis in de maak is. Waarvoor de volgende redenering. Zonder het tot stand komen van het C.D.A. is de K.V.P. electoraal verloren en daarom is dr. Kruisinga momenteel in de politiek een machtig man. Want als hij vasthoudt aan het C.H.U.-standpunt, dwingt hij de K.V.P. (en A.R.) te zoeken naar een geschikt breekpunt met de Partij van de Arbeid. De kabinetscrisis komt, zodra het CDA met zijn voorbereidingen klaar is; dat zou wel eens in de loop van 1975 kunnen gebeuren. Ten dele heeft de liberale commentator gelijk: 1975 kan een moeilijk jaar worden. Er liggen bij regering en parlement kwesties op tafel die christen-democraten en links uit elkaar kunnen jagen en bovendien zit het C.D.A. in een kritieke periode. A.R.-leider Aantjes sprak vorige week nog al dramatisch over „het jaar van de waarheid voor het C.D.A."; dr. De Zeeuw vraagt zich niet zonder zorg in „Politiek Nieuws" af, of dit jaar voor het C.D.A. „doorbraak of stagnatie" brengen zal. Hij constateert met waarde ring, dat 1974 voor de christen-democratische partijen redelijk herstel opgeleverd heeft en dat de drie Kamerfracties beter samen werken. Maar begrijpelijk is zijn vraag toch: „Is dit alles wel voldoende na zoveel jaren?" WIJ HEBBEN NOOIT BEWEERD DAT van het CDA electorale wonderen te verwachten zijn; de christen-democratische integratie is noodzakelijk en voor het algemeen welzijn van zeer groot belang; ze is de enige mogelijkheid om in Nederland blijvende polaristie buiten de deur te houden. Maar electoraal zit het CDA in de periode van consolidatie en nog niet van nieuwe uitbouw. Dit komt mede omdat de politieke trekken van het CDA-gezicht onduidelijk overkomen, mede door de speculaties van anderen. De V.V.D. begeert een CDA met rechts signatuur, want pas dan kan Wiegel voor Den Uyl een sterke opposant worden; de PvdA wenst het tegendeel, omdat misschien dan met een stembusakkoord naar socialistisch recept gewerkt kan worden; voor P.v.d.A. en V.V.D is er de troostprijs van kans op stemmenwinst voor de coryfee met wie het CDA niet achter één vaandel wil marcheren. Daarnaast staat dat het CDA zijn gezicht inderdaad niet helemaal duidelijk heeft kunnen maken, omdat in het zittende parlement de CHU herhaalde malen vanwege haar eigen positie tegenover het kabinet-Den Uyl actuele vraagstukken politiek anders benadert dan K.V.P. en A.R.P. meestal doen. IN DIT OPZICHT IS DR. KRUISINGA momenteel inderdaad in de politiek een man wiens gezicht dubbel weegt; het gewicht van zijn fractie en daarachter zijn partij, wel te verstaan. Het mag zijn dat aan de basis de CDA-gedachte doorgaat zich te ontplooien; zelfs CHU'ers geven de voorkeur aan de éne CDA dan de aparte eigen Unie. Maar bepaalde beslissingen van mei/juni 1973 werpen toch hun schaduw achteruit De enige daad die de hieruit voortvloeiende risiko's voldoende compenseren kan. lijkt ons de snelle principe-beslissing inzake één program, één lijst en één opstelling bij de eerstkomende verkiezin gen te zijn. Dat is belangrijker dan te letten op datgene wat de V.V.D. de P.v.d. A. of ja. zelfs het kabinet-Den Uyl nu het liefst zou willen. Weeroverzicht ■Ook PPR wil ■revolutionairen Zuid-Vietnam 'erkennen vDEN HAAG (ANP) Het par tijbestuur van de PPR heeft bij «minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken aangedrongen op erkenning van de voorlopige regering van Zuid-V ietnam. Het partijbestuur van de PvdA heeft eerder deze week even eens hiertoe verzocht. De PPR dingt er bij de minister van Buitenlandse Zaken op aan. tijdens de komende conferentie voor de rechten van de mens te stemmen voor toelating van de voorlopige revolutionaire rege ring. Vorig jaar onthield Neder land zich van stemming. PLO toont veroordeelde kapers DAMASCUS (UPI) - De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft, voor het eerst, twee guerrillastrijders getoond die door haar tot 15 jaar gevange nisstraf waren veroordeeld we gens het beramen van plannen tot het kapen van een Brits vliegtuig in Doebai vorig jaar. Beide mannen, werden in een kleine grauwe gevangenis van de PLO aan de rand van Da mascus aan westelijke journalis ten getoond. De twee maakten deel uit van een groep van vijf bewapende mannen die op 19 augustus 1974 werden gearres teerd toen zij probeerden met een motorboot de wal van Doe bai te bereiken, aldus PLO- woordvoerder Zijad Abdel Fat- tah. Deze deelde mee dat uit hun proces voor een Palestijnse rechtbank op 10 oktober bleek dat de PLO in staat was ontrou we guerrilleros te vervolgen voor een poging tot kaping. Disconto Belgie BRUSSEL (AP) De Belgische nationale bank heeft het discon to met een half percentage ver laagd tot 8,25 procent. De verla ging is vandaag ingegaan. - WASHINGTON (AP) - Presi dent Gerald Ford heeft woens dag laten weten dat hij tot het uiterste zal gaan om van het Congres de machtiging te krij gen 522 miljoen dollar extra uit te geven voor Amerikaanse mili taire steun aan de regering in Saigon en Phnom Penh. De republikeinse fractieleider in het Huis van Afgevaardigden Rhodes en de nieuwe voorzitter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen Sparkman maakten echter dui delijk dat het verzoek van de presdident in het Congres op felle tegenstand zal stuiten. Volgens Ron Nessen, de per schef van het Wite Huis. zei de president dat „de kansen op een ramp zeer groot zijn," als de Verenigde Staten geen extra hulp leveren. Ook deze zomer pantalons in alle mogelijke soorten (Van onze moderedactrice) PARIJS Een beetje vlees over de botten is echt wei nodig voor wie komende zo mer gekleed wil gaan in crea ties, zoals de modeontwerpers deze week in Parijs hebben laten zien. Ma ar dat beetje wordt gauw te veel voor navol gers van de mode a la Yves Saint Laurent. Bloemetjes krijgen geen kans bij Yves, tenzij dan voor enke le vlakbedrukkingen in zwart op rood of smaragdgroen. Daarnaast waren er enkele grafische pennetrekken in rood, wit en zwart, waarmee zijn palet zo goed als opge somd is. Voor de rest kregen we alleen zwart, ivoorwit en een streepverwerking van bei de kleuren te zien. De goede cliénten van Saint Laurent, die op de eerste rijen zaten in hun bloemetjesmodellen van deze winter, kunnen die wel opber gen. Yves werkt nu met gladde jersey japonnen, een soort lan ge onderjurken, met of zonder mouwen, met kraag, ronde hals of alleen maar een soort smalle bretels. Liefhebsters van pantalons kunnen we geruststellen: bij Saint Laurent zijn ze er nog in alle soorten. Van crêpe de Chine met soepele bloesjes, en jump-suits uit een stuk van zuivere zijden jersey of in ga bardine. Er was zelfs een smo- king-jump-suit, dat onmiddel lijk gevolgd werd door een soort charlestonjapon met een lampionnetjesmotief en volge hangen met parelfranjes. Hubert Givenchy, die altijd al werkte met aangeknipte of brede aangezette mouwen, had zijn fantasie de vrije loop gela ten om de brede schouderlijn te verkrijgen, die mode is. Wie zijn ontwerpen wil navolgen moet wel over heel wat vak kennis beschikken. De brede schouderpartij was ook terug te vinden in polokleren, die het hoofdthema zijn van iede re collectie. De Parijse Huizen hebben hun Polo-japonnen komen voor in practisch iedere collectie, die deze week in Parijs is geshowd. Deze broekjurken. waarmee Pierrre Cardm de vrouw komende lente en zomer wil uitmonsteren. zijn van wol in een wit met rood dessin De brede schouderlijn, die Parijs dit jaar voorschrijft, laat Cardm bij deze modellen aan de dames zeil over. eigen ritme teruggevonden. Ze Audrey Hepburn voorstellen brengen wat hun voornaamste in de collectie van Gicenchy. cliënten kan behagen. We kun- of de Kennedy's in die van nen ons bijvoorbeeld best een Saint Laurent. De Bilt De voorste begrenzing van zachte oceaanlucht bereik te gisteravond met wat regen of motregen het zuiden van ons land. In deze lucht liepen in de na nnacht en vroege ochtend de temperaturen in dat deel van het land tot 9 10 graden op. In het oosten en noordoosten van het land kwamen in avond en nacht flinke opklaringen voor. Als gevolg hiervan daalde de temperatuur er plaatselijk tot aan of even onder het vries punt. In het komende etmaal blijft de depressie, die verant- 1 woordelijk is voor de aanvoer van zachte lucht naar ons land, het weerbeeld in onze omgeving bepalen. ^Het koufront va verplaatst zich de richting Max. temp: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. de depressie in Engeland in het vasteland en zal morgen dicht bij of c ons land liggen. In verband daarmee zijn voor morgen de regenkansen weer groot. Het blijft echter zacht. Vooruitzichten voor zaterdag; Eerst nog regen, later overwe gend droog met opklaringen en minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp: omstreeks 2 graden. PARIJS (AP/AFP) President Sadat van Egypte heeft gisteren bekend gemaakt dat hij van Frankrijk de Mirage F 1 jacht bommenwerper gaat kopen. Daarmee heeft hij het monop olie van de Russische wapenle veranties aan Egypte doorbro ken. Volgens zegslieden is tij dens het staatsbezoek van Sa dat aan Frankrijk overeenstem ming bereikt voor de aankoop van 50 Mirages. Sadat heeft bij zijn bekendma king wel geprobeerd de gevol gen van de aankoop voor de situatie in het Midden-Oosten wat af te zwakken. „Voor het eerst in 26 jaar is vrede in ons deel van de wereld binnen be reik gekomen", aldus de presi dent. Sadat is trouwens naar Parijs gekomen met een uitgebreide verlanglijst, waarop Mirages, helikopters, raketten, verbin- dingsapparatuur en electroni- sehe aioi uigsapparatuur voor komen. Frankrijk wil evenwel, volgens zegslieden, slechts wa pens leveren die het militaire evenwicht tussen Egypte en Is raël niet verstoren. Sadat ver wacht dat het nog jaren zal duren eer de eerste Mirages ge leverd worden. Ondanks de Mirages zullen Egypte noch Syrië Israël als eer ste aanvallen, al is het de taak van Israël de „lont uit het kruit vat te halen". Sadat is er niet in geslaagd Frankrijk te bewe gen tot een actievere rol bij de bemiddeling. President Giscard zou tevreden zijn met de rol die de Amerikaanse minister Kis singer speelt De Mirage F-l vertoont veel overeenkomst met de F-I-M-53. Een van de toestellen die in aanmerking komt voor opvol ging van de Starfighter. al heeft dit laatste toestel een technolo gisch meer verfijnde motor AHARON JARIV MOTIVEERT ONTSLAG JERUZALEM (Reuter) - De Is raëlische minister van voorlich ting, Aharon Jariv, heeft op een persconferentie zijn motieven voor zijn aftreden bekendge maakt. Hij is van mening dat „er geen plaats was voor een ministerie van voorlichting maar wel voor een departement van voorlich ting dat verbonden is aan de leiding van het kabinet, daar elke minister zijn mening geeft over zijn departement en over de staatszaken." Jariv zei dat er niet het minste verband bestond tussen zijn af treden en de verwachte publika- tie op donderdag van het rap port van de commissic-Agranat over de verantwoordelijkheden in verband met de oktober-oor- log.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9