deTijd Vascowil Ajax trainen HAARMODE DUNT KAPPERSGILDE m- m nrcrsma HP 1 Nieuwe topfunctie voor vice-premier Teng Hsiao-Ping Australië weigert visa aan Palestijn en ABOP: Eén dag school voor werkende jeugd DONDERDAG 30 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT VVD in brochure ■Dogmatisch kanibet drijft zelfstandigen tot protest (Van onze parlementaire redactie) Den Haag „De middenstand wordt tot demonstratie gedreven uit protest tegen het dogmatische, socialisti sche beleid van het huidige kabinet. Dit beleid maakt hen steeds machtelozer en afhankelijker van de overheid" dit schrijft de WD in een vandaag ver schenen brochure, waarin de liberale visie over de aanpak van de problemen, waarmee het ondernemer schap van de zelfstandigen te maken heeft. De WD wenst een duidelijk en consequent beleid tenopzichte van aile zelfstandigen (300.000 bedrijven, werkgelegenheid voor een miljoen mensen). Met name willen de liberalen een betere belastingpolitiek. Zo'n politiek moet ervan uitgaan dat de zelfstandigen van hun inko- men ook moeten kunnen inves teren in hun bedrijf. De infla tiecorrectie in de belastingtarie ven moet elk jaar volledig door gaan. Het fiscale winstbegrip moet worden aangepast om noodzakelijke reservemogelijk heden te bieden en het bedrijfs kapitaal moet buiten de heffing van de vermogensbelasting worden gebracht. De WD vindt voorts, dat op zo kort mogelijke termijn moet- worden nagegaan welke goede ren uit het hoge BTW-tarief naar het lagerekunnen worden overgebracht, de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf moeten, zo wordt verder opge merkt elkaar op een gezonde wijze kunnen beconcurreren, maar niet moordend. Tenslotte toont de WD zich een tegen stander van een gedetailleerd prijsbeleid en de opvatting wordt geplaatst, dat de premie druk van de sociale voorzienin gen beperkt moet worden. CANBERRA, AUSTRALIË»Reu ter) - Australië heeft gisteren geweigerd vijf vertegenwoordi gers van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO toe te la ten. Zij hadden in februari een bezoek willen brengen. Premier Gough Whitlam zei in Canberra, dat het kabinet had besloten geen visa aan de PLO- leiders te verstrekken, "omdat hun bezoek tweedracht zou zaaien onder het Australische volk." Een van de vijf PLO-be- zoekers zou op de een of andere wijze betrokken zijn geweest" bij het bloedbad op de Olympi sche zomerspelen in München. i Het bericht dat de vijf om een visum hadden gevraagd had al geleid tot een storm van protes ten door provinciepremiers, vakbondsleiders en Joodse or ganisaties. In Elsevier een reportage over het spreidingsbeleid van Su- rinamers die moeizaam op gang komt „Belangrijke oorzaak is dat de Surinaam se regering de migratie vol ledig over haar kant laat gaan". Voorts een artikel over de vergeten verzetsmili tairen. „Het einde van de 30-jarige kruistocht lijkt na bij. Maar die 30 jaren heb ben de wonden niet geheeld, integendeel, veeleer openge reten. Wonden die niet door zalvende woorden, pensioen- jaren, wedde of invaliditeit- suitkeringen alleen kunnen worden geheeld, maar ook door een stukje erkenning van grote verdienste." Het omslagartikel gaat over koorts in het Kremlin of wel „de balans van een nieuwe en moeilijke situatie". Con clusie: „waarschijnlijk is dat het tijdperk-Breznjev binnen afzienbare tijd teneinde loopt. Even waarschijnlijk is het dat ook Breznjev's even tuele opvolgers zich bewust zijn van de door Henry Kis singer zo nadrukkelijk on derkende waarheid dat de grootmachten van elkaar af hankelijk zijn." Tenslotte een beschouwing over de ou de dag die onbetaalbaar wordt. „Teveel bejaarden worden te vroeg op een duur, doodspoor gezet, het geen, bij goed wikken en wegen, anders had gekund." In de Haagse Post een inter view met Gerard van Beuse- kom, oprichter van mannen- 0) praatgroepen. .Mannen zijn net zulke lekkere dieren als vrouwen hoor. In een man- nenpraatgroep ontdek je bij jezelf een hoop eigenschap pen die nooit ontplooid zijn. Ook een gesprek met Huig de Groot van de Belangen groep Minderjarigen. „Een zgn. anti-autoritaire opvoe ding speelt een kapitalisti sche maatschappij in de kaart, omdat de tegenstel ling tussen anti-autoritair en autoritair een schijn- tegen stelling is. Voorts een repor tage over de miljardenma zen in ons belastingstelsel. Conclusie: „Belastingbetalen is voor de dommen" en „in komenspolitiek via belas tingheffing is haast uitzicht loos." Een ander verhaal gaat over een nieuwe attrak- tie die op de ijsbanen in opkomst is: het marathon- schaatsen. „We hebben deel nemers uit alle lagen van de bevolking." Vrij Nederland gelooft dat er in Portugal een Amerikaan-' se inval dreigt. „De Ameri kanen houden in Lissabon (ook al vanwege hun basis op de strategisch zo belang rijke Azoren) de balans nauwlettend in het oog. Hun zojuist gearriveerde nieuwe ambassadeur Carlucci komt uit Brazilië waar hij de CIA voor Zuid-Amerika cöordi- neerde." Ook een interview met Hans van Mierlo. „Ik houd er ernstig rekening mee dat ik na de volgende verkiezingen een ander baantje moet gaan zoeken. Voor een hernieuwd D'66 zou ik alleen voelen als daar duidelijk een elektorale ope ning voor zou zijn." En: „Ik zie het CDA niet totstandko-. men zonder een kabinetscri sis, desnoods 3 maanden voor de verkiezingen. En als dat gebeurd, denk ik dat alle trauma's in de PvdA ten aanzien van de confessione len in verhevigder vorm gaan herleven met de kwade kans dat confessionelen en WD elkaar weer vinden." Voorts een verhaal over de manier waarop de BVD in de Amsterdamse studenten wereld probeert te infiltre ren, „omdat die beschouwd wordt als een broeinest van agitatie en ondermijning." Het omslagartikel van De Tijd gaat over het omstreden Pv- dA-kamerlid Piet Dankert .Mijn partij heeft steeds de NAVO vereenzelvigd met de Verenigde Staten, naar mijn oordeel ten onrechte. Die identificatie begint overi gens losser te worden. Men begint steeds meer te begrij pen wat de NAVO in werke lijkheid is: niets meer, maar ook niets minder dan een garantie van de kant van de Verenigde Staten omtrent bijstand aan West-Europa. Drs. W. Kleyn, lektor in de theologische en medische ethiek concludeert in een be schouwing dat het abortus- ontwerp van KVP en ARP niet in strijd is met het ker kelijk leergezag. „Ik zie geen enkele reden een dergelijk ontwerp priori te verwer pen als immoreel of onchris telijk of als in strijd met het kerkelijk leergezag. Tot slot een groot artikel over de geloofsopvoeding van jonge kinderen. Bisschop Bluysse- n: „De scramenten zijn als een heilig spel. Hierin wordt de heiligheid van het leven gespeeld, bezongen, ver woord, ervaren en beleefd. In sacramentele vieringen kunnen kinderen spelend de gelovige gemeenschap ver der binnentreden. DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie schrijft over Portugal: „Soares stemt met zijn pleidooi tengunste van de vrijheid en democratie wel heel sterf af op de angst. Is dit gebaseerd op een scherp inzicht in de situatie? Of is er sprake van een zuid elijke overdrijving? Het is echter oppassen geblazen met zulke zaken. Het zou kunnen uitlopen op een zich zelf vervullende profetie." Voorts een interview met de Surinaamse oppositieleider Lachmon. „100 jaar is er niets gedaan voor de inte gratie van groepen, en nu moeten we het zelf maar uitzoeken. Historisch, mo reel en ethisch is Nederland verantwoordelijk. Nederland kan niet zeggen: zoek het zelf maar uit Ik heb de in druk, en ik zeg het volmon dig, dat de Nederlandse re gering zo spoedig mogelijk van ons af wil". De vraag: „komt er oorlog in de we reld?", wordt beantwoord met de conclusie: „Er komt geen grote oorlog. Maar wie er wel voor vreest, moet be seffen dat - gezien het verle den en het heden - het ge vaar meer te duchten is van de kant van het westen dan van de kant van het oosten of van de olie-landen." In Accent wordt geconclu deerd dat Den Uyl op weg van Nijmegen naar Amster dam (de twee veelbesproken redevoeringen) een ontwik keling heeft doorgemaakt van dogmatisch socialist tot klassiek liberaal. Voorts be vestigt de primeur van Cu racao Evertsz het gerucht dat er onderhandelingen gaande zijn tussen Shell Cu rasao en Venezuela over overname van dat bedrijf. Oud-Ajaxspeler Vasovic deelt mee dat hij best trai ner-coach van Ajax zou wil len worden, en haalt allerlei pikante herinneringen op. Het omslagartikel beschrijft het gevecht op leven en dood om de gunst van de toerist Vader Abraham tenslotte zegt in een interview niet onder commerciële druk excuses te hebben aangeboden aan de Arabieren. „Ik heb me gerealiseerd dat een carna valsliedje geen rel waard is." VERVOERSSTAKING LONDEN DOOR MOORD OP BUSCHAUFFEUR LONDEN Vier miljoen Londe- naren moesten het gisteren stel len zonder hun 6000 openbare autobussen en een klein deel van de ondergrondse treinen. Het personeel eel weigerde te werken uit protest tegen de re cente aanslag in Zuid-Londen op het leven van een conduc teur, die vandaag begraven werd. Duizenden woonden de begrafenis bij. Ronald Jones (44), werd tien da gen geleden op een avond door twee mannen half geslagen, geslzgen. Zij weigerden Jones twee pences te betalen, die ze hem te weinig gegeven hadden. Er ontstond een discussie en ze sloegen hem neer. Jónes stierf de volgendé dag. PEKING (AFP) - De post van chef van de generale staf van het Chinese leger, die gisteren is ingenomen door de opko mende man in China, vice-pre mier en plaatsvervangend par tijvoorzitter Teng Hsiao-ping, is lange tijd vakant geweest; eigenlijk sinds de verdwijding van Hoeang Joeng-sjeng in sep tember 1971, die werd be schouwd als een van de mede- plichtingen van Lin Piao, de toenmalige 'kroonprins' van voorzitter Mao. Deze zou een groep naar de macht hebben gedaan en daarna op zijn vlucht bij een vliegtuigongeluk om het leven ziin eekomen, Teng Hsiao-ping kan worden be schouwd als de meest vooraan staande van de sinds de cultu rele revolutie gerehabiliteerde militairen. Zijn gecombineerde taken hebben hem in feite op de derde plaats in de Chinese hiërarchie gebracht na voorzit ter Mao en premier Tsjoe En- Hij was secretaris-generaal van de partij, totdat hij in 1967 onder de felle aanvallen van de rode gardisten van het politieke toneel verdween. Na de voor malige president Lioe werd hij de 'tweede man' genoemd die de 'kapitalistische weg' was in geslagen. Sinds april 1973 is hij evenwel terug in de regerings- en partijtop. Maarschalk Jeh Tsien-jong, even eens plaatsvervangend partij voorzitter, en vertrouweling van premier Tsjoe En-lai, is benoemd tot minister van de fensie, een post die sinds Lin Piao vakant was. Verscheidene' hoge officieren zijn gerehabili teerd. De strijdkrachten schij nen de partijleiding ervan te hebben overtuigd dat voorrang moet worden gegeven aan de defensieindustrie, in plaats van te vertrouwen op het denkbeeld van een 'volksoorlog', een van de geliefde ideeën van Lin Piao. Niet-ontplofte bom ontdekt in Oakland OAKLAND, CALIFORNIE (AP) In het gebouw van de fede rale overheid te Oakland is gisteren door agenten van de federale recherche -FBI - een niet ontplofte bom ontdekt. Een anoniem geblevenvrouw meldde telefonisch dat de bom daar was geplaatst door de linkse „Weatherorganisatie". Dezelfde groep heeft eergiste ren de gepleegde bomaanslag op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington geclaimd. Reeds dinsdagavond was er voor het gebouw in Oakland boma larm gegeven. De politie omsin gelde het en doorzocht alle ver diepingen maar vond niets ver dachts. Gisteren belde de vrouw en beweerde met klem dat er op de zevende etage „een zeer krachtige bom" was ge plaatst die om onverklaarbare redenen niet was geëxplodeerd op het ingestelde tijdstip. Een team van de FBI stelde met een speciaal op explosieven afge richte hond andermaal een on derzoek in en vond de helse machine ditmaal wel. De op scherp gestelde bom werd later tot ontploffing gebracht. De op scherp staande bom in het federale gebouw in Oakland (links) werd later tot ontploffing gebracht. „MASKER- MOORD" IS OPGELOST ROTTERDAM De 42-jarige Turkse arbeider Veli H., die vrijdagavond gearresteerd werd in zijn woning in Rotter dam, heeft bekend de „mas- kermoord" op zijn landgenoot Yassar Asik te hebben ge pleegd. Yassar Asik werd vori ge week donderdag op straat doodgeschoten. Commissaris Blaauw van de Rotterdamse Recherche omschreef het mo tief als „jarenlange opgekrop te wraakgevoelens". Dader en slachtoffer waren afkomstig uit het zelfde dorp in Turkijke. In Nederland werkten zij bij het zelfde bedrijf. De oplos sing is te danken aan het feit dat kinderen het carnavals- masker vonden onder een ge parkeerde auto en dat een ver koper van feestartikelen zich herinnerde een dergelijk arti kel aan een buitenlander te hebben verkocht van wie hij een goed signalement kon ge- De openbare aanklager in de Kroatische hoofdstad Zagreb heeft gisteren twee spoorweg beambten in staat van beschul diging gesteld in verband met een treinongeluk waarbij in au gustus vorig jaar 153 personen om het leven kwamen. Amsterdam (ANP) Het aantal herenkappers in Nederland daalt gestaag. Waren er in 1961 nog 5070 in 1969 was dit aantal gedaald tot 4250, terwijl er nu in 1975 nog maar 3400 zijn. Een daling die zich volgens de heer Verhoeven van de Federatie van werkgevers in het kappersbe- drijf nog wel zal voortzetten. Deze ontwikkeling wordt, zo stelt de heer Verhoe ven, gedeeltelijk veroorzaakt door de kostenstij ging en andere problemen waarmee de hele mid denstand te kampen heeft. De belangrijkste oor zaak is echter de verandering in haarmode. Een verandering die zich in het hele land heeft doorge zet. Op het platteland verdwijnen evenveel kap pers als in de grote steden. Het zijn vooral de oudere kappers die de ontwik keling niet meer kunnen bijbenen. Zij waren gewend aan een grote serviceverlening. Zij scheer den "nog; iets wat door de huidige kostenontwikke ling bijna een onmogelijkheid is geworden. Wat voor hen helemaal onmogelijk is, is de aanpassing aan de veranderde mode. Zij waren gewend aan klanten die zich gemiddeld eens in de twee weken lieten knippen. Het huidige modebeeld in haard racht leidt ertoe dat men gemiddeld eens in de drie maanden naar de kapper gaat. Wat de klant dan wel vraagt is een omvangrijker behandeling. Bestond er vroeger min of meer een eenheidsstijl, nu zijn er vele modellen waaruit een keus gemaakt kan worden en de kapper heeft een grotere flexibiliteit nodig. De oudere kapper kan dit niet meer opbrengen en sluit zijn zaak. Een vorm van sanering vaak ook, volgens de heer Verhoeven, omdat de jongere kapper een beter ingerichte zaak heeft en een grotere vakbekwaam heid. Het thuis-knippen schijnt geen grote invloed uit te oefenen op de terugloop in het herenkappers- vak, zo is de indruk van de kappersfederatie. Moeders knippen zelfs minder vaak het hoofd van hun kinderen. Volgens de heer Verhoeven is de tegenwoordige jeugd zeer gesteld op een vakkun dig geknipt hoofd. De ontwikkeling zou zelfs zo zijn dat jongens naar een dameskupper gaan als ze vinden dat de eigen kapper niet voldoende aandacht aan het haar besteedt. Eén gewest voor groene hart van Holland bepleit GOUDA (ANP) Het dagelijks bestuur van Midden-Holland, overlegorgaan van 28 gemeen ten in de Goudse regio, wil één groot gewest van 50 gemeenten voor het groene hart van Zuid- Holland. Dat staat in een giste ren uitgebrachte discussienota van het bestuurscollege. Dit is een antwoord op de plan nen van minister De Gaay Fort man, (Binnenlandse Zaken) die het open gebied tussen de vi grote steden zou willen opdeh in gewesten rondom de agglo meraties van Den Haag, Am sterdam, Rotterdam en Utrecht. Volgens het bestuurscollege heeft het groene hart echter een geheel eigen taak op het gebied van wonen, werken tie. In expositieruimte De Volle Maan). Oude Delft 189 Delft, wordt van 1 februari t/m 9 maart een tentoonstelling ge houden van beelden van Rens- ke Morks en tekeningen var Frans Erkelens. In het Prentenkabinet van hel Museum Boymans-Van Beunin gen te Rotterdam is t/m 16 maart een tentoonstelling te zien van de aanwinsten moder ne grafiek 'IJ// •t/m -v..v DEN HAAG (ANP) De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) gaat andere onderwijsvakorganisaties vragen zich ook in te zetten voor een andere uitbreiding van de partiële leerplicht voor werkende jongeren, dan minister Van Kemenade (Onderwijs) zich heeft voorgenomen. Deze wil in augustus van dit jaar de tweede dag voor 16-jarigen invoeren. De ABOP stelt, zich op het standpunt, dat het beter is de eerste dag te handhaven voor 16-jarigen en de partiële leerplicht uuit te breiden door haar ook voor één dag in te voeren voor 17-jarigen. Daarnaast wil de ABOP dat zo spoedig mogelijk de volledige leerplicht voor 15-jangen wordt ingevoerd, iets waarvan de minis ter nog alleen gezegd heeft, dat het voor 1978 moet gebeuren. Men dringt er bij de minister op aan zijn beleid nog eens te overwegen. Filmster Britt Ekland heeft meer dan genoeg van de Lon- dense regen en bomaan slagen. Daar om is zij gis teren met haar zoontje Nicolai van Heathrow naar New York vertrok ken, en van daaruit wil zij verder naar wat meer zonnige stre ken. Galerie Edison. Javastraat 16 Den Haag, exposeert van 4 t/m 24 februari kleurtekeningen van Ted Petrie en schilderijen van Constance Meininger. Jan Naezer exposeert van 1 t/m 28 februari schilderijen en teke ningen in De Schakel, Berken- hove 13 Leidsenhage. Consumenten uit overleg broodprijs DEN HAAG (ANP) - De consu mentenorganisaties zijn uit de commissie geslapt, die adviseert over de hoogte van de mini mum-broodprijzen. Dat advies wordt uitgebracht aan de voor zitter van het produktschap voor granen, die de minimum prijzen tenslotte vaststelt. De gang van zaken in de commissie was de laatste tijd, ondanks hef tige tegenstand van de consu mentenorganisaties, zodanig, dat verder deelnemen naar hun mening geen zin had, aldus de Consumentengids. Verzet eist strikt verbod "Mein Kampf" AMSTERDAM (ANP) De uit gave van Hitlers "Meln Kampf' in Nederland moet verboden op grond van racisme en fascisme. Aldus de tekst van een tele gram van het hoofdbestuur van Verenigd Verzet 1940-'45 aan minister Van Agt van Justitie. De vereniging heeft het tele gram verzonden in verband met de discussies die volgende week over dit vraagstuk in de Tweede Kamer aan de orde komen. "Mi nister Van Agt heeft voorgesteld de uitgave te verbieden op grond van de auteurswet", meent secretaris S. Korper, "maar wij vinden dat halfslach tig. Wij hopen en eisen dat het verbod wordt gebaseerd op principiële gronden. Dus op grond van rascisme en fascis- Ook het Nederlands Auschwitz Comité en het Sachsenhausen- comité hebben een verbod van uitgave van het boek geëist. „De uitgave zou een stuitende ge beurtenis zijn en onaanvaard baar voor anti-fascistisch Ne derland", aldus de comités. Acupuncturist aangehouden ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse politie heeft de 42-ja- rige Martinus N. uit Tilburg aangehouden wegens het onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunst. Al een halfjaar lang had hij in een dienstencentrum in Rotterdam een praktijk als acupuncturist zonder dat hij arts was. Wel Is de man gediplomeerd aca- puncturist. Hij kreeg zijn oplei ding in Hong Kong van Korea. Volgens de leiding van het cen trum was hij uiterst bekwaam, maar wil hij zijn beroep uitoe fenen, dan moet hij verbonden zijn aan een erkende arts. Na opmaken van een proces-ver baal is de man op vrije voeten gesteld. Zijn apparatuur is in beslag genomen. Koninklijke trein LONDEN In verschillende Britse kringen is heftige kritiek losgekomen op het besluit van de spoorwegen 200,000 pond (1,2 miljoen gulden) uit te trek ken voor de modernisering van de speciale trein van koningin Elizabeth. Een woordvoerder van de spoorwegen heeft op de kritiek gereageerd met de ver klaring dat enkele wagons van de trein al meer dan 20 jaar oud zijn en derhalve ongeschikt voor de huidige snelheden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7