Pater Onderwater keert terug naar z'n eerste liefde PORTEFEUILLE HOLSTER GEEFT DIEVEN GEEN KANS 9 9 Afvalstoffen centraal verzamelen" Praktisch idee van Estec-ingenieur Diaconessenhuis draagt niet bij tot bedden over schot' WDM geïrriteerd door Kamervragen over overplaatsing van de Kokschool DONDERDAG 30 JANUARI 1975 I EIDSF C Ol'RANT PXI.IN De oortefeuille-holster: veilig, handig en soms charmant. i Voordwijk Nog niet zo lang geleden bracht de bij Estec werkende jonge Franse inge nieur Antoine Jongchans (grootvader was nog een Ne derlanden een vriend met zijn auto naar Schiphol. Bestem ming: Parijs. Het was 's avonds een uur of 6 en de vertrekhal lag er verlaten bij. Antoine ging kijken hoe laat het vlieg tuig vertrok en nadat hij zich daarvan had vergewist en af scheid van de vriend had geno men begaf hij zich op een draf je naar zijn geparkeerde auto. fiet was niet koud en Antoine had over zijn pullover geen jas je aan. Nog geen drie kwartier later hij was amper thuis stond bij hem in de Lissese Poelpolder de politie voor de deur; twee man, een eindje ver derop een politiewagen met zwaailicht en vlak daarbij in de buurt een politiebusje vol agen ten. Het politie-apparaat had feilloos gewerkt: men was een terrorist op het spoor De Poelpolder was omsingeld. Al deze gewapende plotselinge activiteiten waren te danken aan een idee, dat Antoine's col lega, de 35-jarige Italiaanse in genieur Giuliano Berretta, een paar jaar geleden op een goede dag had. Europees ruimtevaart man Berretta was toen al een bereisde Roel, die om de haver klap in Amerika of Oost-Euro pa zat en zon op een middel om gauwdieven van het lijf te hou den. Als je altijd op pad bent, is je portefeuille zó verdwe nen Een Mexicaanse pis toolholster deed bij hem een lichtje branden. Maak er een leren tasje van, doe er je geld en waardepapieren, je paspoort en desnoods je spaghetti in, en hang het zaakje onder je linker oksel. De „geld-holster" was ge boren; Giuliano kreeg patent op zijn vinding.Het zeer praktische geval is verkrijgbaar bij de Ita liaanse boetiek Maria Louisa aan het Noordeinde in Den Haag. Voiló, eccola De politie, die Antoine op Schip hol had zien rennen en de hol ster had bemerkt rook groot waardering voor een slagvaar dig beleid, hoewel een volbloed terrorist nimmer met de „hol ster" over een pullover rennend op Schiphol de benen zal ne- wnct en noteerde het autonum mer. Eenmaal in Lisse beland had de versterkte politiemacht maar een paar minuten nodig om achter de werkelijke identi teit van het „apparaat" te ko men. De beambten zo vertel de Jongehans later hadden om hun vergissing zelf hartelijk moeten lachen. „Maar", zo zegt Giuliano nu", het toont ook aan, dat de Nederlandse politie erg efficient en snel te werk kan gaan Buitenlandse De „borsello" van Berretta wordt al geruime tijd geproduceerd in Italië. Patent of geen patent, Giuliano weet te melden, dat er drieste patentblinde Fransen zijn geweest die zijn vinding gekopieerd hebben en er nu een fikse markt mee bedienen. Met Italiaanse luchthartigheid haalt hij daarover zijn schouders op: die Fransen konden het óók niet weten, van dat verkregen octrooi. In elk geval vond Ber retta zijn holster een goed idee, best geschikt voor iemand die veel reist, want in een vliegtuig wordt niet zo zuinigjes gestolen. „Geen zakkenroller zal je nu verrassen. Die onder-armse beurs is overigens ontworpen voor „multiple use", velerlei ge bruik. Hij is ook erg geschikt bij het skiën of bij het paardrij den. Ik ken mensen die er een zakflaconnetje whisky in mee- Giuliano werd, toen hij naar de V.S. vloog, al eens aangezien voor een „Israëlische veilig heidsfunctionaris" toen men zijn holster ontdekte. Zijn voor komen is nu eenmaal zuidelijk. Een ander zag hem weer als „beschermer" van de passa giers; één van hen zei tenmin ste: „Wat zorgt die luchtvaart maatschappij toch goed voor ons met zo'n gewapende kerel bij de hand De controles op vliegvelden heeft nu v Berretta een speciale bekoring als hij de fouillerende ambte naar een ogenblik ziet verstar ren als de man, met zijn han den glijdend over de Italiaan z'n colbertje, op de hangbeurs stuit Ook vrouwen dragen de holster. Onder het personeel van Estec, het centrum voor Europese ruimtevaart, draagt al ruim 100 man de Brosello van Berretta: „safety first" verstaat daar ie dereen. Na aankoop van deze „waardevaste" verd ach tinaker kun je op reis in elk geval de meest vreemde avonturen wachten. Beretta zal hem weer hard nodig hebben, als hij c een paar weken met een paar Italiaanse en Franse collega's naar Brazilië vertrekt om er o.a. in Rio het gevaarlijke car naval mee te gaan vieren: een snoepreisje, dat ongeschonden voltooid moet worden Ton Pleters IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH s -M: HUIIIIlllllllllllllllllIIllllllllllilllIllllllllllilIllllllillllllIllilllillllllllllllllilllillIllllllllIlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll!Illilllli 'niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||i||||,||lll>l,||l|||llllll>lllllnl11 i:,:..,-,v..i....iiij/,!,:,..!,11,,1,!,:;'.'.'!.'!.!!;;!!:!,:!,!!, LISSE Nog een paar weken en dan gaat pater Leo Onder water zijn koffers weer pak ken. Waarschijnlijk voor de laatste maal keert hij dan van verlof terug naar Kame roen, het land waar hij ruim veertig jaar een dienstbaar leven leidde als pater van de congregatie van Mill Hill. De plaats van bestemming is dit maal Njinikom. Pater Onder water zelf noemt het „de te rugkeer naar mijn eerste lief de". In 1931 zette hij er als jonge onervaren pater, met nog drie collega's uit Lisse, voet aan wal. Als kapelaan en pastoor beet de zoon van de Lissese bollenkweker daar de spits af van zijn levenstaak. Hij zette er, dikwijls onder barre om standigheden. zijn eerste wan kele stappen op pastoraal ge bied. „Dat was nog in een periode dat er nog volop zieltjes gewon nen werden", zegt de pater thuis aan de Heereweg in Lis- se, terwijl hij stapels foto's uit die tijd nog eens de revue laat passeren. Prenten van massa- bekeringen, de pater tijdens instructieles voor de Eerste Heilige Communie en de pa ter, die aandachtig toeluiste rende negertjes tekst en uitleg geeft bij een zelfgemaakt kerstkribbetje. „Zelfs in 1950 heb ik nog massa bekeringen meegemaakt, zegt hij. Maar zieltjes winnen is er tegenwoordig niet meer bij. Sinds de periode dat wij er kwamen is het aantal christe nen gegroeid van 10.000 tot 130.000. We leven nu in een periode van consolidatie. On ze taak ligt nu meer op het sociale vlak en de oecumene. „En waarschijnlijk zal ons die taak binnen een jaar of dertig ook wel uit handen worden zend gulden op. Maar voor de meesten zit dat er niet in. Want veel mensen zeg gen tegenwoordig: „Oh, die pater heeft zijn AOW. Die heeft het geld niet meer no dig. Maar daar vergissen ze zich in. Een missionaris heeft tegenwoordig wel degelijk geld nodig. Gelukkig dat de Memisa ons zo geweldig steunt Zonder die aktie zou den we het nooit zo ver kun nen schoppen in Kameroen. Ik denk er wel eens over na om hier in de omgeving te gaan preken. Maar ik ben eenmaal geen bedelaar. Sommige pa ters kunnen heel brutaal zijn. Vragen gewoon om geld als ze ergens op bezoek komen. Zoiets lukt mij nooit Ze heb ben me ook niet besteld voor een bedelpreek. Dan maar geen geld." Pater Onderwater keert nu te rug naar zijn eerste liefde. „Ik wacht af hoe het me daar bevalt", zegt hij. „Zolang ik het gevoel heb dat ik nog wat voor de mensen kan doen blijf ik me inzetten voor Ka meroen. Maar zodra ik merk dat ik niet meer met de tijd mee kan dan zet ik er een punt achter. Dan ga ik naar huis." De Lissese pater zal over een aantal jaren bij zijn definitie ve terugkeer in Lisse, Kame roen onmogelijk kunnen ver geten. Al de jaren die hij er vertoefde droeg hij steeds de fotocamera paraat bij zich. Hij schoot ruim drieduizend foto's en dia's. Zijn archief heeft dan ook een nauwkeuri ge registratie van wat hij in Kameroen opbouwde. Pater Onderwater zal het verleden altijd binnen handbereik heb ben. HERMAN VAN AMSTERDAM Pater Onder water Pater Onder water (met tro penhelm) tus sen de inlandse bevolking. genomen door mensen uit het land zelf. Want het aantal roe pingen is hier enorm groot. In september *73 zijn we zelfs nog van start gegaan met een groot-semenarie. Er zijn nog maar weinig plaatsen waar de paters absoluut niet gemist kunnen worden. We schatten dat we hier nog zo'n twintig hooguit dertig jaar nodig zul len zijn." .Ook het onderwijs heeft er een enorme omvang genomen. Toen ik er kwam stonden in een gebied zo groot als bijna twee maal Nederland, maar drie schooltjes. Nu zijn het er „/vis uc zo eens achterom kijk is er enorm veel veranderd in Kameroen. Ik herinner me nog de tijd dat we alles per voet moesten doen. Dan moest je een gebied zo groot als een kwart van Nederland betippelen om mensen te kun nen bezoeken. Soms was je zes weken onderweg, sjouwde je met een aantal dragers door het heuvelachtige land. Wandelingen van een uur of zeven waren toen heel nor maal. Wij noemden het „kam peren op lange termijn". toch was het een gelukkige tijd. Als ik een keuze zou mogen maken zou ik weer terug wil len naar toen. Ook in Neder land had men toen wat meer belangstelling voor je werk daar Als je dan tijdens je verlof een lezing hield met lichtbeelden dan trok je volle zalen. Toen vond men het nog reuze interessant dat een pa ter in de rimboe tussen de wilde leeuwen en tijgers woonde. Uan was succes ver zekerd. Maar de belangstel ling neemt af. „Alleen bij de bejaarden krijg je nog volop gehoor. En waar schijnlijk ook alleen omdat zo'n diamiddag een welkome afleiding is in de sleur van alledag. Het verschilt overi gens toch van plaats tot plaats of men belangstelling heeft voor je werk. Ik weet een plaats in Brabant waar de plaatselijke bevolking een rimboe-bal organiseerde voor twee missionarissen op verlof. Dat werd toen een geweldig succes. Leverde een paar dui- Techisch directeur Rijnland meent: Van een onzer verslaggevers. LEIDEN „Om de vervuilUng van ons milieu effectief te kun nen bestrijden zullen we zowel afvalwater als vaste afvalstof fen centraal moeten verzame len om deze te zuiveren cq. te vernietigen". Dit stelde de technisch directeur van het Hoogheemraadschap Rijnland, ir. H. de Groot, gisteravond op een vergadering van de streek- commissies voor Leiden en de Bollenstreek. Volgens ir. De Groot zullen ver spreid over heel Nederland gro te regionale vuilverwerkingsin stallaties moeten worden ge bouwd, zoals er thans al een in het Rijnmondgebied draait Daarnaast zal ook het afvalwa ter centraal moeten worden verzamels en gezuiverd. Dit staat in de naaste toekomst in Rijnland al te gebeuren als de grote zuiveringsstallaties bij Katwijk (voor de gemeenten Rijnsburg. Valkenburg. Kat wijk. Oegstgeest en de uitbrei ding van de Leidse Universiteit op het buitenterrein) en Zwaanshoek (voor oa. Hille- gom. Bensdorp en Hoofddorp gereed komen. Wanneer dat zover is, zullen er meer moge lijkheden zijn om alle inwone requivalenten afval (gemiddel de hoeveelheid afval per inwo ner) te verwerken. „Die capaci teit is er nu nog niet, „beweert ir. De Groot." In het Hoog heemraadschap Rijnland wor den thans 850.000 inwoner-equi valenten afval geproduceerd door burgers en nog eens 400.000 door de industrie, ter wijl we slechts in staat zijn er 750.000 te verwerken. Het is bovendien de vraag of met de zuiveringsinstallaties, waarvan die bij Zwaanshoek alleen al 60 miljoen kost. het probleem helemaal is opgelost, „aldus ir. De Groot," want de prognose voor 1985 is dat we dan ruim een miljoen inwonersequivalen ten van de bevolking zullen moeten verwerken en 450.000 van de industrie". Daarom vindt de heer de Groot het ab soluut noodzakelijk, dat ook de gemeenten in hun planologisch beleid meer rekening gaan hou den met de eisen die aan een Als voorbeeld haalde de techni- sch-direkteur van Rijnland de gemeente Rijnsburg aan. die villa's heeft laten bouwen zon der een goede riolering aan te leggen, waardoor nu allerlei problemen ontstaan. Met zijn cijfers toonde de heer De Groot overigens aan, dat het nog al tijd de bevolking is die voor het meeste afval zorgt en niet de industrie. „De leuzen van ver schillende milieu-actiegroepen tegen de milieubelasting („geen belasting op ontslasting, wi talen niet voor poep") berusten dus duidelijk op fabeltjes. De verwachting is bovendien dat de hoeveelheid afval die door de bevolking wordt geprodu ceerd aanmerkelijk sneller zal groeien, dan die van de indus trie, die in de milieubelasting enerzijds en de eisen en voor waarden voor vestiging ander zijds een duidelijke aansporing ziet de vervulling tegen te gaan, „aldus De Groot Van een onzer verslaggevers Leiden He Diaconessenhuis draagt volgens zijn eeonomiseh directeur mr. J.W. Filippo niet bij tot het „beddenover schot", dat in de Leidse regio zou bestaan. Aan de hand van het beddenbezettingspercentage concludeert mr. Filippo. dat het Diaconessenhuis een tekort heeft van 30 bedden voor volwassen patiënten, waar tegenover staat een overschot van 6 kinderbedden. Volgens mr. Filippo is echter een zeker overschot onvermijde lijk, daar het beschikbaarheidsnut hoger kan zijn dan het gebruiksnut Een mooi voorbeeld hiervan vormen onze vier couveuses, die een laag gebruiksnut hebben (37.5% in 1975). Het is in het afgelopen jaar echter voorgekomen dat twee babies in een couveuse moesten liggen, omdat de overige drie couveuses bezet waren" aldus mr. Filippo. Groei De activiteiten van Het Diacones senhuis hebben overigens de af gelopen tien jaar een belangrij ke groei meegemaakt. Het aantal opnamen steeg van ca. 7.300 naar 8.800. Deze toename was mogelijk door de verkorting van de gemiddelde verpleegduur van 14.3 dagen in 1965 naar 12.4 dagen in 1974. Het beddenbezettingspercentage is op een uitschieter in 1968/1969 na tamelijk constant gebleven: globaal 90%. Het aantal operaties nam toe van 4260 in 1965 naar 6351 in 1974 een toename van 49%. Het aantal bevallingen binnen het ziekenhuis vertoont een interessante ontwikkeling: Na een snelle stijging tussen 1965 en 1971. volgt na 1971 een daling tot 1973 waarna 1974 weer een opleving te zien geeft. Opmerkelijk is de steeds verder gaande verschuivingen van klinische naar poliklinische be vallingen. De personeelsbezetting van Het Diaconessenhuis steeg de afgelopen tien jaar met 33% tot 481 medewerkers, de specia listen niet meegerekend. Hiermee schaart Het Diaconessen huis zich onder de „grote" werkgevers van Leiden (na gemeente, universiteit en Academisch Ziekenhuis). Volgens voorlopige cijfers vergden de exploitatiekosten 1974 een bedrag van 17.8 miljoen. De directie verwacht op de exploitatierekening een verlies van rond 150.000. DU verlies wordt voornamelijk veroorzaakt door hogere pen sioen- en sociale lasten dan in de begroting was voorden. Van een onzer verslaggevers Leiden Do afdeling Leiden van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen heeft de Tweede Kamerleden Keja en Scherpenhuizen uitgenodigd voor een gesprek. Aanleiding daartoe zijn de vragen die de beide WD-komerleden de minister van defensie hebben gesteld over de eventuele overplaatsing van de Kokschool naar het noorden van het land. De afdeling Leiden van de WDM is er over verwonderd, dat de heren Keja en Scherpenhuizen vooraf geen overleg hebben gepleegd met de betrokkenen. In een brief aan de liberale Kamerleden schrijft de afdeling: „Uw vragen en bedoelingen gaan volkomen voorbij aan de belangen van de dienstplichtige militairen." In een toelichting op de brief zegt WDM-woordvoerder Glasbergen „Wanneer dit in het burgerleven zou zijn gebeurd, dan had alles op zijn kop gestaan. Dit zou niemand hebben gepikt' In de brief stelt de WDM: „Verplaatsing van de Kokschool naar het noorden, uit de bevolkingscentra vandaan, zou voor de meeste hier gelegerde militairen betekenen, dat de reistij den aanzienlijk zouden toenemen. Dit zou inhouden dat de dienstplichtige minder tijd thuis zou kunnen doorbrengen en dat van zijn wedde een nog groter deel dan al het geval is door reiskosten wordt opgeslokt" Over de eventuele overplaatsing van de Kokschool schrijft de WDM: „Dat verplaatsing naar het noorden van een dergelij ke kleine kazerne geen extra werkgelegenheid met zich mee zou brengen, zou u naar onze mening kunnen weten." „Wij staan achter het spreidingsbeleid van de regering, maar zijn van mening, dat dit niet mag gebeuren zonder zelfs te overleggen met de vakbonden." Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke WDM'ers niet alleen over eventuele overplaatsing van de Kokschool met de Kamerleden te spreken, maar hen ook op de hoogte te stellen van de omstandigheden waaronder de militairen in de Leidse kazernes bivakkeren. Woordvoerder Glasbergen: „De accommodatie hier in Leiden is verschrikkelijk. Onder houd wordt er vrijwel niet meer gepleegd. Dit alles onder het mom van: de kazernes gaan hier toch weg. Maar dat wordt al tien Jaar gezegd. En nog steeds wordt het heel gewoon gevonden dat 35 soldaten samen op één zaal slapen, dat de sanitaire voorzieningen abominabel zijn en dat er in de kazerne zelf nog niet eens douche-gelegenheid is." De commandant van de Leidse WDM'ers, de luitenant kolonel A. van Buuren, heeft positief gereageerd op hun initiatief. Hij is bereid hen toe te staan de WD-kamerleden in de Leidse kazernes rond te leiden. WDM-woordvoerder Glas bergen: „Wij hopen dat de Kamerleden naar aanleiding van hun bezoek hier vragen zullen stellen aan de minister. Er is alle reden toe." Postzegel 400 jaar Leidse universiteit LEIDEN Met de uitgifte van een „historische serie" van drie zegels op 26 februari 1975 vestigt de PTT de aandacht op drie gebeurtenissen van internationale betekenis, name lijk het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam, het 300-jarig bestaan van de Portugees-Israëlitische Synagoge van Amsterdam en het 400-jarig bestaan van de Rijksuniver siteit te Leiden; de derde zegel herdenkt tevens 400 jaar universitair onderwijs in Nederland. Bovendien is deze emissie een novum in de Nederlandse postzegelgeschiedenis, omdat de Amsterdamzegel ook zal worden aangemaakt op postzegel rollen welke tweezijdig getand zijn. De zegels zullen verkrijgbaar zijn aan de loketten van de postkantoren zolang de voorraad strekt. De geldigheidster mijn voor de frankering is onbepaald. De Amsterdamzcgel en de Synagogezegel werden beide door de Amsterdamse kunstenaors Jan van Toom en Paul Mijksenaar gerealiseerd, de Haagse kunstenaars Sjoerd de Vries en Ab Gratama verzorgden samen de herdenkingszegel van de Leidse univer siteit

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5