Allerlei(ds) Rijnland akkoord met nieuwbouw aan de Breestraat Linkse raadsfracties in C&A-kwestie: broodje half-om Gevel belasting kantoor zal steen voor steen worden afgebroken Sassenheimer burgemeester van Langbroek Van een onzer verslaggevers LEIDEN Van de linkse fracties PvdA en PPR/PSP/D'66 zijn tien leden vóór afvoering van het gebouw van de Raad van Arbeid van de ontwerp-monu- mentenlijst, acht tegen, terwijl PvdA-fractieleider L. Meijer zijn stem voorbehoudt. Dat bleek gisteravond tijdens het wekelijkse fractie-beraad van deze partijen. Gezien de hou ding die het CDA en de WD tot nu toe in de kwestie C en A hebben ingenomen betekent deze stern-uitslag dat - zoals eerder gesignaleerd - waar schijnlijk een meerderheid in de gemeenteraad maandag vóór afvoering van de ontwerp- lijst zal stemmen. En dat heeft weer niet noodzakelijke maar wel waarschijnlijke consequen tie, dat de nieuwe C en A-vesti ging aan de Breestraat er inder daad komt. In ieder geval is afvoering van de monumenten lijst een voorwaarde om realise ring van de C en A-plannen mogelijk te maken. dat zij de prijs, verlies van wat volgens hen een waardevol cul tuur-historisch erfdeel is, te hoog achten. De voorstemmers zijn van de grote waarde van het gebouw niet overtuigd en vinden dat het economische be lang van de binnenstad en de overweging dat C en A voor levendigheid in het centrum zorgt, zwaarder moeten wegen. Deze laatste categorie maakte gisteravond bovendien veelvul dig gebruik van het argument dat ven absoluut noodzakelijk verband tussen afvoering van de ontwerplijst en realisering van het C en A-filiaal niet be staat. „Als het gebouw van de Raad van Arbeid is afgevoerd, kunnen we C en A altijd nog tegen hhouden door een bouw vergunning te weigeren", zo hield men de wederpartij voor. Vergeefs, want aan die zijde werd geredeneerd dat na pakweg 27 aanpassingen van het ontwerp b. en w. tenslotte toch wel ge noodzaakt zkjn tot afgifte van de vergunning over te gaan. De tegenstemmers (van afvoering) zien in handhaving van het ge bouw op de ontwerp-i ten-lijst (dat vervolgens bijna automatisch naar de definitieve lijst wordt overgebracht) het enige adequate middel om be houd van hun monument te handhaven. Zij doen voortdu rend suggesties voor andere C en A vestigingsplaatsen in de binnenstad. Het PPR/PSP/D'66 raadslid Beij- en noemde gisteravond in dit verband de grond waarop het gebouw van het Kreatief Sen trum staat. Een gedachte die werd ondersteund door wethou der Tesselaar die erop wees dat het Kreatief zonder veel moei lijkheden in een leegstaande school zou kunnen worden on dergebracht. WILLEM SCHEER Oordeel b. en w. Leiden door burgemeester uitdrukkelijk voorbehouden LEIDEN - Bij realisering van de nieuwbouwplannen van Rijnland, zal de voorgevel van het voormalige belas tingkantoor steen voor steen worden afgebroken en gemerkt in dozen verpakt om later weer van de grond af te worden omgebouwd. Die bijzonderheid vermeldde architect Drexhage gisteren in een toelichting die hij op de door hem ontworpen plannen gaf. De voorgevel van het belastingkantoor moet evenals het dakschild in tact worden gelaten om dat beide monumentale sta tus genieten. Aanpassing van de nieuwbouw aan deze gevel en aan de gevelwand en sfeer van Breestraat en Boommarkt in hun geheel, heeft de heer Drexhage on der meer proberen te berei ken door een verspringende natuurstenen gevel aan te brengen. En ook door in plaats van een plat dak ge bruik te maken van een aan tal "naar beneden doorbui gende" daken die aan de straatzijde op uiteenlopende hoogte zijn aangebracht. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Hoogheem raadschap Rijnland zal bin nenkort huis aan huis een informatiekaart verspreiden ter introductie van de mi lieuheffing. In dat bladzal ook worden ingegaan op de in augustus voor het eerst te houden rechtstreekse verkie zingen gen van de ingelan den Dat i Kno- dijkgraaf J. v belsdorff gisteren in een korte nieuwjaars-speech. Hij vestigde er de aandacht op dat de bestedingen van Rijn land in een „stroomversnel ling" zijn geraakt. De uitga ven n het hoogheemraad schap zijn dit jaar op 3f miljoen begroot Daarvan wordt 25 miljoen besteed aan de bewaking van de wa terkwaliteit Krant over milieuheffing Tijdens de gisteren gehouden vergadering van het Hoog heemraadschap werd mid dels verkiezingen een voor dracht aan Hare Majesteit opgesteld voor de vervulling van de vacatures, ontstaan door het aftreden van de hoogheemraden J. C. Rip, C. G. M. Meskers en dr A J O baron van Wassenaer van Catwijck. In de vacature Rip wordt als eerste voorgedra gen de heer P. Bos en in de vacature Meskers de heer G. J. Faasse. De heer dr. A. J. O baron van Wassenaer van Catwijck wordt voorgedra gen voor herbenoeming Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Verenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland is gisteren in meerder heid akkoord gegaan met de nieuwbouwplannen voor het terrein van het oude postkantoor en het voormalige belastingkantoor van de Breestraat. zeven maanden vóór de eerste oplevering hiertoe worden be sloten. Als alle vergunningen vlot afkomen en zich geen on verwachte problemen voordoen heeft de eerste oplevering plaats over ongeveer twee jaar Tweeëntwintig leden stemden vóór en zeven tegen, terwijl burgmeester Vis enige opwin ding teweeg bracht door zich van stemming te onthouden. De heer Vis verklaarde zijn neutrale opstelling door erop te wijzen dat hij in zijn functie van hoofd van het Leidse ge meentebestuur nog niet tot een eindoordeel was gekomen. De aard van het eindoordeel dat Leiden zal geven achtte hij "moeilijk te voorspellen". "De ontsteltenis die dit bij sommi ge ingelanden veroorzaakte vindt zijn verklaring hierin, dat de mening van b. en w. in het al dan niet doorgaan van de plannen van beslissende in vloed is doordat zij uiteindelijk de bouwvergunning moeten af geven. In een uitvoerig betoog werd er door de burgemeester aan herinnerd dat toezeggingen van b. en w. in het verleden gedaan met betrekking tot het verlenen van medewerking aan de nieuwbouwplannen steeds een "betrekkelijk karakter" hebben gehad. Hij zei dat des tijds uitdrukkelijk het voorbe houd is gemaakt dat de in sep tember van het vorig jaar ver anderde samenstelling van het college van b. en w. op afgifte van een bouwvergunning van invloed zou kunnen zijn. En ook dat b. en w.- hierover niet zelfstandig beslissen, maar de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling en de advies raad voor de binnenstad daar bij betrekken. Pinnig Dijkgraaf J. van Knobelsdorff reageerde op een en ander in vriendelijk uitgesproken rhaar niettemin pinnige bewoordin gen. dat het voor het hoog- heemraadschap moeilijk was rekening te houden met een te veranderen samenstelling van het college en dat men toch op een stuk continuïteit rekende". Hij bracht naar voren dat Lei den zich een plotseling ombui gen van het beleid niet kon veroorloven en zei te vertrou- wen dat het gemeentebestuur dit ook zelf wel zou inzien. Voorts gewaagde hij van "wrange vruchten" die Leiden zou moeten plukken indien dit niet het geval zou blijken te p. zijn: "Het moet het stadsbe stuur veel waard zijn dat Rijn land iri Leiden blijft". Burgemeester Vis stelde de ver gadering in zoverre gerust, dat het gemeentebestuur "in princi pe positief staat tegenover nieuwbouw" op het betrokken terrein aan de Breestraat. Met betrekking tot de bereikbaar heid van de parkeerkelder die het hoogheemraadschap onder het geprojekteerde gebouw wil graven, merkte hij op dat Lei den de Boommarkt hiertoe open wil houden. Maar dat aan de andere kant van het hoog heemraadschap wordt ver wacht dat men de kelder uit sluitend bestemt voor bedrijfs doeleinden en niet als parkeer- geledenheid voor de privé auto mobielen van werknemers. Burgemeester Detmers drong in dit verband aan op een uit spraak van de Leidse gemeen teraad waardoor de toeganke lijkheid van de Boommarkt voor het verkeer wordt gega randeerd. "Voor het geval dat zich in de toekomst kwesties voordoen over behoorlijk en 'onbehoorlijk bestuur". Kosten De zeven tegenstemmers (P. van der Eijk, G. J. van der Poel, jhr. W. Ph. Barnaart, J. A. Straa thof, G. W. Vergeer. C. J. van Swieten, H. Huizer) motiveer den hun gedrag door te wijzen op door hen verwachte proble men bij de aanvraag van een bouwvergunning, maar wezen daarnaast ook op de hoge kos ten die aan het project zijn verbonden. Het totale complex is begroot op 29,5 miljoen, terwijl gisteren voor de realise ring van de eerste fase 19,5 miljoen werd beschikbaar ge steld. Dijkgraaf van Knobelsdorff stel de daartegenover dat met reali sering van nieuwbouw op wel ke andere plaats dan ook ette lijke miljoenen meer zouden zijn gemoeid. Door de architect van het gebouw de heer Drex hage werd daaraan toegevoegd dat zijn schepping gerekend per m2. goedkoper is dan de richtprijs die het adviescen trum voor de bouw van rijksge bouwen, hanteert Gerekend per m3 ligt de prijs van het nieuwe onderkomen voor Rijn land iets hoger. Afkoop Speels In een toelichting op zijn ontwerp bespeelde de heer Drexhage als centraal thema dat het project kleinschalig is, opgebouwd uit elementen van 5.10 meter, speels verspringt en daardoor goed past in de sfeer van de Breestraat. "Ook wij zijn terug gekomen op dat hele massale bouwen", aldus de architect en meer bevattelijk geworden voor kleinschaligheid. "Dit ontwerp doet me Amsterdams en Vene- Zoals in onze editie van 23 janua ri uitvoerig gemeld, bestaat het complex (bestemd als onderko men voor de technische dienst) uit drie gebouwen die los van elkaar staan en op de eerste, tweede en derde verdieping door luchtbruggen met elkaar worden verbonden. De ene helft van het complex (gelegen aan de Breestraat) wil men op korte termijn realiseren, de an dere helft denkt men pas over een jaar of tien nodig te heb ben. Tussen de drie gebouwen door zigzagt een wandelpassage die de Breestraat verbindt met de Boommarkt. Het voorstel waarmee de Verenigde Verga dering gisteren is akkoord ge gaan behelst de uitwerking van de plannen voor de realisering van de eerste helft van het com- Uitstel Door burgemeester Vis werd ter vergadering naar de mogelijk heid geïnformeerd om nadat al met het bestekklaar maken van het eerste deel is begonnen, als nog opdracht te geven ook het tweede aan de Boommarkt ge legen deel te realiseren. Dit zou dan moeten worden verhuurd. Een huurder is evenwel nog niet gevonden en vandaar dus de vraag van de burgemeester naar de mogelijkheid tot uitstel van de opdracht. Volgens archi tect Drexhage kan. ter verkrij ging van financieel voordeel door realisering van het totale complex in één keer. nog tot Een moeilijkheid die verwezenlij king van het ontwerp in zijn huidige vorm nog in de weg staat is dat de 90 cm brede Kakalaarsteeg die de Bree straat met de Boommarkt ver bindt door het gebouw zal wor den opgeslokt. Op deze steeg rusten enkele zg. erfdienstbaar heden. Dat afkoping hiervan al te zeer in de papieren zal lopen is niet uitgesloten. Aan de ande re kant zou volgens de architect zodanige aanpassing van het ontwerp dat deze steeg in tact blijft het projekt ook aanzien lijk duurder maken. Op een vraag van een van de ingelanden of dijkgraaf en hoogheemraden ook overwogen de zg anderhalf-procents rege ling te volgen voor aankoop van een kunstwerk ter ver fraaiing van een nieuw rijksge bouw, reageerde de heer Van Knobelsdorff negatief: "Dit ge bouw vormt in zich zelf al zo'n bijdrage aan de cultuur dat de opdracht voor een kunstwerk ons zwaar zal vallen". Overigens had wethouder Waal, gisteravond na afloop van de PvdA-fractie vergadering voor de nieuwbouwplannen van Rijnland wel waarderende woorden. Hij zei te verwachten dat, al dan niet na enige aan passing van het huidige ont werp, b. en w. wel degelijk tot afgifte van de bouwvergunning zullen overgaan. Van een onzer verslaggevers Sassenheim De plaatsvervangend gemeentesecretaris van Sassenheim, de heer P. Bunjes, Is niet ingang van 16 februari benoemd tot burgemeester van Langbroek, een 2000 inwoners tellend dorpje tussen Doorn en Wijk bij Duurstede. Naast het ambt van burgemeester zal de heer Bunjes daar ook de taak van gemeentesecretaris gaan vervullen. De 37-jarige gemeenteambtenaar, ned. hervormd en lid van de CHU, was sedert 1963 werkzaam op de Sassenhcimse secretarie. Vanaf 1970 was hij hoofd van de afdeling Kabinet en Algemene Zaken. De benoeming tot burgemeester is voor de Heer Bunjes niet als een verrassing gekomen. Hij zegt „Ik heh altijd al burgemeester willen worden. Jaren heb ik mijn kans afge wacht. Toen er sollicitanten werden opgeroepen voor Lang broek ben ik er direkt ingesprongen Het is een gezellig plaatsje, waar het heerlijk wonen is. Met mijn vrouw en 7 jarige zoon zal ik me daar ongetwijfeld op mijn gemak gaan voelen. In Langbroek ga ik voorlopig met veel plezier aan de slag Later zal ik nog wel eens gaan bekijken of er voor mij een burgemeesterschap, in een grotere plaats in zal zitten." „Overigens had ik het hier in Sassenheim ook best naar mijn /in. Maar je bent nog jong en dan moet je de mogelijkheden benutten, vind ik. Ik besef dat ik met het aanvaarden van het burgemeestersambt wat vriendenhanden met Sassen heim zal moeten doorsnijden. Maar dat zijn eenmaal de consequenties die aan een dergelijk vertrek vastzitten Op de foto het gezin Bunjes Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Weg der vrijheid De mogelijkheid bestaat dat de universiteit de kosten voor zijn rekening neemt van de aanleg van „de weg der vrijheid". Tij dens de gisteravond gehouden fractie-vergadering van de Pv dA werd van college-zijde me degedeeld dat de universiteit de kosten mogelijk voor zijn reke ning neemt bij wijze van ca deau aan Leiden ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de universiteit. Grof vuil De grof-vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Van Vollen- hovenkade en plein. Snouck HugronjestraafHuizingastraat, Uhlenbeckkade. Colenbrander- straat, Meyerskade. Duyven- dakstraat. Kanaalweg (van Ho ge Rijndijk tot van Vollenho- venplein). Rijndijkstraat, Ka naalstraat. Dozystraat, de Goe- jestraat, Cosijnstraat. Hartman- straat. Roomburgerlaan. Hoge Rijndijk (van Utr brug tot Wil- helminabrug). Utr Jaagpad (van Utr. Brug tot Wilhelmina- brug) Catharinastraat. Rijn stroomstraat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Bruggestraat. Besjeslaan. Park „Die Leijthe", Roomburgerweg. Aarstraat. Meerburgerkade en straat, Gouwestraat, Amstel- straat. Leedestraat, Wiericke- straat, IJsselkade, Kasteelhof, Vliststraat. Zaanstraat, Maas straat, Merwedestraat, Drecht- straat, Lingestraat. Spaarne- straat, Lekstraat, Castellum- weg. Dierenambulance De initiatiefnemers van de Diere nambulance in Leiden hebben nu ook een vereniging opge richt met als doel de dicren- hulpdienst financieel te steu nen. Het lidmaatschapsgeld be draagt minimaal f 15 per jaar. Men kan zich als lid opgeven bij het secretariaat, Anna Pau- lownastraat 15. Een woordvoer der van de vereniging: „Ook al wil men geen lid worden, laat men dan toch ons telefoonnum mer noteren voor wanneer men met een noodgeval geconfron teerd wordt. Ons nummer is: 071—34687 of 071—66639". Middenstand Voor de middenstanders van De Kooi en Noorderkwartier is er maandagavond 3 februari een informatie-bijeenkom st in de kantine van de Leidse Appara- tenfabriek aan de Os- en Paar- delaan, aanvang 20.15 uur. Aan wezig zullen onder andere zijn een vertegenwoordiger van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf en vertegenwoor digers van de ondernemersver bonden. Met name zal er wor den gesproken over het rapport dat onlangs over de midden stand in deze twee Leidse wij ken is opgesteld. Bovendien komt aan dc orde individuele bedrijfsdoorlichting door be- drijfsconsulenten van de onder nemersverbonden. Oude jazz In het kader van de cyclus Oude jazz spelen op vrijdag 31 janua ri op de jazzzolder Hot House van de Leidse Vereniging Van Studerenden „Augustinus" La zy Mama and her Crazy Papa 's. De toegangsprijs voor de avond, die om tien uur begint, bedraagt drie gulden en vijftig cent. voor houders van een cul tureel jongerenpaspoort twee gulden en vijftig cent. Het orkest Lazy Mama and het Crazy Papa's, dat afkomstig is uit Noord Holland en hoofdza kelijk blanke jazz uit de late jaren twintig speelt, bestaat uit twee zangeressen en een con ventionele dixieland-bezetting. Zij brengen een gevarieerd re pertoire van ragtimes, one- steps, charlestons en andere toppers van zo'n vijftig jaar geleden. Martelarengraven In het Prentenkabinet Kunsthis torisch Instituut van de Leidse Universiteit. Kloksteeg 25. geeft op donderdag 6 februari prof. dr. Lode Reekmans, hoogleraar in de klassieke en de christelij ke archeologie aan de Katholie ke Universiteit te Leuven, een gastcollege over zijn onderzoek naar de martelarengraven in de Romeinse catacomben. Tijdens de voor alle belangstellenden toegankelijke bijeenkomst, die om vier uur begint, zal prof. Reekmans ook spreken over het gebruik van fotogramme- trie bij het onderzoek, een tech niek, die tot nu toe slechts zei den in zulke kleine ruimten als de catacomben is toegepast Sociale verzekering Voor de vierendertigste keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzeke ring" verschenen. Deze succes volle en nuttige uitgave van de Verveniging van Raden van Ar beid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bij na alles m de sociale vezeke- ring. Verder zijn enkele hoofd stukjes over Algemene Bij stands wet. Rijksgroepsregeling werkloze werknemers. Wet So ciale Werkvoorziening en het Voorlichtingscentrum Sociale verzekering opgenomen. Ook vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzeke ringswetten en de daarbij beho rende uitvoeringsorganen laat zien en een samenvattend over zicht van de per I januari jl. geldende premies en uitkerings bedragen Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, die de L«onardushuu - Huagweg. janrvrrgn adressen vermeldt van alle bij denng De Bataven, aanvang 20 30 de uilvoering van de «oc»fc» aÏÏJLi.™» R.p,nbur, w. verzekering betrokken instellm- cert Hot House, uunvang 22 uur gen De gids is voor negen dub- Apothrkcrxdicm beitjes verkrijgbaar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezen op ding per post wenst, moet e rekenen dat poiiokosten i kening worden gebracht. Uit dankbaarheid Kapper Langezaal van de Eerste Binnenvestgracht zit zaterdag 25 jaar in het vak. Ter gelegen heid daarvan wordt zondag een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen in de Hartebrugkerk, aanvang 12 uur, De celebranten zijn de paters Stokman en Demmers. Het koor, onder lei ding van mevr Ammerlaan, zal uitvoeren de Missa Brevis van W A. Mozart. Jan Schmitz ver leent aan het orgel solistische medewerking. Na de H. Mis is er een ontvangst in het Anto- nius Clubhuis aan de Mare Leidse agenda Vrijdag 31 Januari Stad sgchuoi/aal Jubileumconcert Ix-ids Politie Muziek Gezelschap, aanvang 20 uur Stedelijk Gymnasium Fruinlaan 15, iif .chrid claviger J Sira. aanvang 13 Grui noordhal Joeldag St Agnes LAK foyer Lrvcndaal tentoonstelling Japans ten. aanvang 17 30 uur unt 74, tel 20552, lleker bijt weg 4, Ocgstgcest, tel 42047 Burger raadsman: Konrnbriigsteeg 7, 43171, spreekuren maandag v 11.30-14 uur en donderdagavond v 19 21 uur. SOS Telefonische Hulpdienst: I Leidse bioscopen Stat 19. 21219. 18 jr Dagelijks: 14.30. 19 00 en 21.30 uur Zondags 14 00, 16.30, 19 00 en 21 30 uur Camera: Hogewoerd 41». tel 24019 „Amarrord" 18 jr Dagelijks 19 00 en 2130 uur Zondags 14 00. 16 13, 19 00 en 2130 uur Nachtv ..Wood stock" 18 jr Vrijdag en zatordag avond om 24 00 uur Kindcrmatinec „Laurel en Hardy" a I woensdag en zaterdag om 14 30 uur Studio: Steenstraat 39. tel 33210 „Ma rieke van Nieumeghcn" 18 jr Dage lijks: 14 30. 1900 en 21 15 uur Zon dags 14.30. 16 43. 19 00 en 21 15 uur Lldo: Steenstraat 39. tel 24130 „The man with the gulden gun" 14 jr de nieuwste James Bond film Dagclijk 14 30. 19 00 en 21 15 uur Zondags 14 30. 16 45. 19 00 en 21 15 uur Trianon: Breestraat 31. tel 2.1873 Mijn nachten met Su/anne" 18 jr. de nieuwste Nederlandse speelfilm Dagelijks 14 30, 19 00 en 21 15 uur Zondags 14.15. 16 30, 19 00 en 21 IS Hex Haarlemmerstraat 52. tel 25414 „Hoera, mijn slipje it gestolen" 18 jr Dagelijks en zondags 19 00 en 2115 uur Kindermatinee „Goffy.de held van de Olympische Spelen" a I Wo. za en zo 14 30 uur Nachts Stewardessenrapport" IR jr Vrij dag en zaterdagavond 23 30 uur

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3