Goedgelovige Giu in Sweet Charity lietta „OPSPORING VERZOCHT" OP AVRO-TV KAN BIJ KIJKER ANGST OPROEPEN Slot van Colditz: dë bevrijding MMHHI VALSE KOPIEEN VAN ELPEES IN DE HANDEL TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND TELEVISIE VRIJDAG i.imuiM.'i.M: RADIO VRIJDAG PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 19' In de serie „De grote musicals" brengt de KRO vanavond op Het scherm de film „Sweet Charity" uit 1969 met Shirley Mac Laine in de titelrol. Het gegeven is ontleend aan Federico rellini's uit 1957 daterende „De nachten van Cabiria" met Giulietta Masina als het goedhartige en goedgelovige vrouwtje van lichte zeden, dat steeds weer het slachtoffer wordt van de mannen, in plaats van omgekeerd. De musical-versie van Cy Co leman met choreografie van Bob Fosse was zo'n door slaand succes op Broadway - in Nederland oogstte Jasperi- na de Jong er lauweren mee - dat een verfilming niet kon uitblijven. Fosse, die in films als „Kiss me Kate" en „My sister Eileen" een poging had ondernomen de toenmalige po pulariteit van een Gene Kelly en Donald O'Connor als dan ser te evenaren maar daarin niet was geslaagd, werd aan gewezen voor de regie. Zijn vrouw Gwen Verdon, de Broadway-Charity, werd bui tenspel gezet door de produ centen, die de voorkeur gaven aan Shirley MacLaine. Niet al leen omdat Shirley's naam het internationale publiek meer aansprak dan die van de min stens even begaafde Gwen, maar oook omdat men Shir ley's succes als het lichte vrouwtje in „Irma la douce" nog duidèlijk voor ogen had. Of iedereen daar nu zo geluk kig mee was is een tweede. Gwen niet, omdat zij na „Can can" wederom een vette film rol in Shirley's handen zag overgaan, terwijl zij de rol toch op het toneel gemérkt had. Shirley niet, omdat zij bang was.van dat moment af alleen nog maar rollen te krij gen als een vriendelijke, char mante prostituee. "Sweet Charity" werd een du re film. Kosten noch moeite werden gespaard om de beste zang- en dansnummers uit de musical flonkerend en vooral los-van-de-planken in scène te zetten. Een goed voorbeeld daarvan is het nummer „I'm a big brass band" waarvoor 'n hele parade werd georgani seerd in de straten van New York. Toch werd de verfilming van „Sweet Charity" niet het suc ces dat men er van gehoopt had. Zelfs werd nog getracht er een „happy ending" aan te breien nadat de ontvangst van de eerste versie vrij lauw was, maar het mocht niet baten. De oorzaak is waarschijnlijk dat „Sweet Charity" noch Fel- lini is, noch een echte spranke lende musical. Waar op het toneel nummers als „Big spen der" en „If mij friends could see me now" het verhaal over de duidelijk zwakke plekken in het scenario heen hielpen, zijn deze zelfde nummers in de film de uitschieters die wat leven brengen in een nogal melodramatische, ongeloof waardige en erg verameri- kaanste geschiedenis. Bob Fosse's regie-debuut aar zelde tussen een vrije verfilm ing van het Broadway-succes met veel buitenopnamen en de oorspronkelijke Broadway- versie. Vier jaar later zou hij zich als regisseur revancheren met de verfilming van „Caba ret" met Liza Minnelli. Ondanks de duidelijke tekort komingen in deze verfilming van „Sweet Chrity" kan de toeschouwer toch nog veel ple zier beleven aan de herverto ning van deze musical. Bob Fosse is op zijn best als hij met de camera de dansnum mers mag registreren, die hij als choreograaf voor de Broadway-musical bedacht. De rest moeten we maar op de koop toe nemen en we moeten volmondig toegeven dat Shir ley MacLaine weer ontwape nend is als het simpele vrouw tje dat ondanks alle teleurstel- lingen van romantiek blijft dromen. Maar of de KRO nu met deze serie van „De grote musicals" mag spreken? „Thoroughly modern Milly" was aardig amusement met een paar spel denprikken in de richting van de jaren twintig, wat ons nog te wachten staat komt daar met uitzondering van de Fred Astaire-Audrey Hepburn mu sical „Funny Face" niet bo venuit. Dieptepunten lijken ons de verfilmingen van „Oklahoma" en „South Paci fic". Twee musicals, die des tijds in ons land geen voet aan de grond kregen. Als we zelf een selectie zouden mogen ma ken van werkelijk grote musi cals - en men hoeft daarvoor alleen maar de thans in roula tie zijnde film „That's enter tainment", een selectie uit Me tro Goldwyn Mayer's muzikale glorie, te zien dan zouden wij minstens tien titels kunnen noemen, die voor het predi- caat „De grote musicals" eer der in aanmerking komen dan wat de KRO ons thans onder deze titel voorzet. Maar ja, het zal wel het beste zijn wat men ons op dit moment met het oog op de nog lopende au teursrechten op de buis in dil genre kan voorzetten. Nederland 1 - 20.35 uur. OTTO MILO Charity (Shirley MacLaine) met de gevierde filmacteur (Ricardo Montalban) in een scène uit Bob Fosse's verfilming van „Sweet Charity". In dit voorjaar zal de AVRO hoogstwaarschijnlijk starten met het experimentele televisieprogramma „Opsporing verzocht." Een programma dat tot doel heeft oude, onopgehelderde misdrijven op te lossen. Dit doel zal worden nagestreefd door een aantal van dergelijke misdrijven te reconstrueren in dit pro gramma. Op deze wijze hoopt men dan belangrijke tips van een aantal kijkers los te krijgen, die vervol gens tot opheldering van deze misdrijven kunnen leiden. Omroepdeskundige Ad Kooyman geeft in bijgaande beschouwing zijn visie op het door de AVRO-tv voorgeno men programma „Opsporing verzocht", waarin onopgelos te misdaden als een tv-programma op het scherm worden gebracht. Op het eerste gezicht een nobel streven. Want wat zou er nu op tegen zijn om te proberen oude, onopgehelderde misdrijven als nog op deze wijze op te lossen. Voorstanders van het experi ment wijzen daarbij en passant nog even op het rendement van dit soort in het buitenland uitge zonden programma's. Zo zijn er, zo betogen zij, in het Duitse opsporingsprogramma „Akten- zeichen XYungelöst" in 29 televisieprogramma's 192 geval len aan de orde gesteld, waar van er 92 (bijna 48%) aan de hand van de via deze uitzendin gen verkregen aanwijzingen zijn opgelost. En vergelijkbare En gelse programma's als „Police Five" en „Crime Disk" leveren ook positieve resultaten op. Hoe mooi deze resultaten ook zijn, het zou onzinnig zijn óm uitslui tend op grond van deze resulta ten, hoe positief zij ook mogen Vanavond het laatste deel van „Colditz", waarvan de krijgsge vangenen de bevrijding kunnen meemaken. Maar dit gaat niet zonder meer. Aanvankelijk den ken zowel de gevangenen als de Duitse kampleiding, dat de SS zich van het kasteel meester willen maken, maar geen sol daat Iaat zich zien. Wel wordt het kasteel bestookt met grana ten en vrezen de gevangenen dat zij niet meer bevrijd hoe ven te worden als dit zo door gaat. Daarom moeten de opruk kende Amerikanen op de hoog te worden gebracht met de aan wezigheid van de officieren. Ned. n, 20.35 uur. Mijl op zeven De Mikro-studiobus van de KRO zet vanavond de merk waardige tocht door de binnen landen van Nederland voort. Het busje rijdt deze keer door de Utrechtse kontreien, waarbij het gewoel van grote steden wordt vermeden. Ned. I. 19.05 uur. Prima geregeld De KRO zendt vanavond de laatste aflevering uit van ,t Is toch zeker allemaal prima gere geld". waarin mensen vertelden over hun ervaringen met hulp verlenende instanties. In deze laatste aflevering stelt samen steller Leo Akkermans de vraag aan de orde, hoe het mogelijk is dat met zoveel gespecialiseer de en geperfectioneerde hulp verlening toch zoveel eigenlijk steeds meer - in de kou staan. Ned. I., 20.21 uur. Rooilijn In „Rooilijn" wordt aandacht besteed aan „Ja baas, nee baas", een vrolijk stuk over vak bond, medezeggenschap en on dernemingsraad van de Amster damse toneelgroep Sater, Het gaat over een jonge vrouwelijke arbeider, die in de onderne mingsraad wordt gekozen, te maken krijgt met de problemen tussen baas en ondernemer, een kilo verantwoordelijkheid krijgt tegen een ons medezeggen schap. Ook wordt een stukje uitgezonden uit een discussie door werknemers van Hoogo- Ned. I, 23.00 uur. 't Wilhelmina Heeft makelaar Fruit opdracht gegeven voor de sloop van het buurthuis Wilhelmina?, is van avond in deel 5 van de 12-delige serie ,,'t Wilhelmina" de vraag. Puk(Lia Karon) en Wim (Jan Winter) gaan een avondje uit en het lijkt beter met ze te gaan. Dan komt de buurt in rep en roer over iets dat om de hoek gebeurt, maar waarmee Fruit vermoedelijk iets te maken heeft. Ned. II, 22.10 uur. Jan Winter en Lia Karon in een scène uit de vijfde aflevering van de serie ,,'t Wilhelmina". zijn voor het justitieel opspo ringsapparaat, een voorstander, te zijn van een dergelijk pro gramma. Aan zo'n televisiepro gramma ook een aantal zwaar wegende nadelen verbonden, dat in ieder gteval het overden ken waard is. Het nadeel van deze nadelen is echter dat zij niet uit te drukken zijn in harde cijfers en daarom reeds snel als vage speculaties worden afge daan. Speculaties die dankzij hun vaagheid niet al te veel gewicht in de schaal leggen en in een discussie over de vraag of dit soort uitzendingen moet plaats vinden nog meer aan gewicht verliezen als zij worden vergele ken met de wel in een cijfer uit te drukken positieve resultaten van een dergelijk programma. Deze nadelen liggen vooral in de sociaal-psychologische sfeer; een sfeer die zich nu eenmaal niet gemakkelijk laat herleiden tot cijfers en percentages. Het grootste nadeel van dit soort televisieprogramma's is dat zij er hoogstwaarschijnlijk toe zul len bijdragen dat er ten opzichte van de figuur van de wetsover treder, of emotioneler gesteld de „misdadiger", nog meer voor oordelen zullen ontstaan in de publieke opinie. Dankzij dergelijke uitzendingen, waarbij de misdadiger, c.q. de misdaad, als een apart, griezelig fenomeen op de buis wordt ge bracht, zal de bij een aantal kijkers toch reeds bestaande neiging om de misdadiger in het algemeen als een te allen tijde en onder alle omstandigheden afschrikwekkend individu te zien, een figuur waarbij alleen al de gedachte dat je haar of hem zult ontmoeten je de koude rillingen over de rug doet lopen, slechts toenemen. Toename van deze vooroordelen zal bij voorbeeld tot gevolg kun nen hebben dat het proces van aanpassing van ex-gevangenen nog moeilijker zal worden dan het momenteel is. Hoe dreigen der de karikatuur van de misda diger in een bepaalde samenle ving immers is, hoe moeilijkher het proces van aanpassing zal verlopen voor ex-gevangenen. Daarnaast zal dit tot gevolg kunnen hebben dat de bij een groot aantal mensen al voorko mende „misdaadparonoia", het gevoel, de fictie als zou er op elke hoek een misdadiger op hen staan te loeren, nog sterker wordt. Want hoe gauw zal de toch al enigszins angstige kijker naar aanleiding van een dergelijk programma niet geneigd zijn om bij zichzelf te denken: „zie je nou wel, het slachtoffer was ook maar een gewone, niets ver moedende man of vrouw, net als ik, je bent tegenwoordig ner gens meer veilig". En door zo'n programma opgeroepen redene ringen zullen beslist niet bijdra gen tot de gemoedsrust van vele kijkers. Daarnaast is het niet uitgesloten dat dit type uitzen dingen, waarbij het publiek wordt gevraagd om tips te ver zamelen en door te geven, een aantal kijkers zal stimuleren om zelf voor detective te gaan spe len met alle risico's vandien. Bij dit „detective spelen" kunnen zich allerlei ongewenste, en wel licht gevaarlijke, ontwikkelin gen voordoen. Gevaarlijk voor zowel de kijker zelf als voor een potentiële verdachte. Wat bij voorbeeld te denken van mensen die geheel op eigen houtje de gangen van anderen gaan natrekken, links en rechts opbellen en wellicht informe ren bij derden. Op deze manier wordt er reeds snel een sfeer van verdachtmakingen rondom iemand gecreëerd die soms ver strekkende gevolgen kan heb ben voor de desbetreffende per sonen. Daarbij komt nog dat zij in hun amateurisme zo ver zou den kunnen gaan dat zij zelf ook nog gevaar kannen lopen. Dat dit soort spelletjes tot de realiteit kan behoren, moge blij ken uit een door de NOS gehou den onderzoek naar de sociaal- psychologische gevolgen van dit soort uitzendingen. Bij dit on derzoek werd de geenqbeteer- den onder meer de volgende vraag gesteld: „Als er in uw omgeving een misdaad zou zijn gepleegd, b.v. een inbraak, en u zoudt een vermoeden hebben wie het gedaan heeft, maar u weet het niet zeker, wat zoudt u dan doen?" Het antwoord op deze vraag was als volgt: 28% zou zelf op onderzoek uit gaan; 49% zou de politie waar schuwen; 18% zou niets doen en 5% „iets anders". Maar liefst 28% van de Nederlandse bevol king geeft te kennen zelf voor detective te gaan spelen. Maar ook die 49% die naar de politie stapt, geeft te denken. Want wat gaat er gebeuren. Bij de politie komen allerlei tips binnen die op hun juistheid dienen te wor den gecontroleerd. Dit betekent dat de politie inlichtingen moet gaan inwinnen bij bekenden van degenen op wie de tips be trekking hebben. En ook al doet de politie dit nog zo vertrouwe lijk en integer, onvermijdelijk ontstaat er ten onrechte een sfeer van verdachtmakingen rondom een aantal mensen, waarvan het merendeel geheel onschuldig is. Tenslotte zal, bij dit soort pro gramma's in het geval er wordt gezocht naar een voortvluchtige, de gemoedsrust van de naaste verwanten er ook niet beter op worden. Bij het zoeken naar een voortvluchtige wordt immers een foto van de desbetreffende persoon langdurig in beeld ge bracht op de televisie. Welk psy chologisch leed er dan exact bij de naaste verwanten zal worden veroorzaakt is uiteraard niet te voorspellen, maar dat deze vi suele, voor een groot publiek aanschouwelijke, openbare schuldbekentenis, psychisch leed zal veroorzaken bij deze verwanten staat zo vast als een huis. Tot slot nog een opmerking van omroepwettelijke aard. Als er nu toch zo nodig moet worden begonnen met zo'n programma, zou het dan niet zo moeten zijn dat niet een particuliere omroe porganisatie als de AVRO, of welke omroep dan ook, maar een niet aan leden gebonden algemeenheidsorgaan als de NOS deze uitzendingen ver zorgt? Het verzorgen van zo'n pro gramma, waarbij de uiterste zorgvuldigheid en soberheid in acht dienen te worden genomen, mag immers geen aangelegen heid zijn van omroeporganisa ties, waar zaken als ledenwinst en -verlies, al is het in tiende instantie, een rol spelen. Om elke mogelijke vorm van opklopperij van een dergelijk programma bij voorbaat al uit te sluiten, zou het voor alle betrok kenen (politie, slachtof fers, wetsovertreders) 1 veel beter zijn als een dergelijk programma door een orgaan als de NOS wordt verzorgd; een orgaan dat niet aan leden gebonden is en bovendien speciaal in het leven ge roepen is om onder meer zaken van algemeen be lang te behartigen. AD KOOYMAN NEDERLAND Nederland I NOS 14.25 Schooltv, NOT 18.15 Flexibele school, Teleac (les 16) 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Mijl op 7 20.00 Journaal 20.21 't Is toch zeker allemaal prima geregeld? 20.35 Sweet Charity, musicalfilm 23.00 Rooilijn 23.25 Journaal NEDERLAND Nederland II NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal VARA 20.21 Achter het nieuws 20.35 Colditz, slot 21.30 2 voor 12 22.10 't Wilhelmina 22.35 Achter het nieuws NOS 23.10 Den Haag vandaag 23.25 Journaal 23.30 EK kunstrijden, heren i.iiiLimM.MiMy 18 05 (K) Oorlog en vrede, tv-serk 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Oork L en vrede, vervolg) 20.00 (K) Journaal) weerbericht. 20.15 (K) Wetenschappel magazine. 21.00 (K) Misdaadfilm. 21./ (K) Discussieprogramma. 22.30 Jou naai, kommentaar en weerbericht. 22.! (K) Europese kampioenschappi schaatsen. 23.35-23.40 (K) Jourrr*~' 18.20 (K) Der Bastlan. tv-serie. Mainzelmannchen. 19.00 (K) Journa» 19.30 (K) Gevarieerd programma. 20,J (K) Satirisch magazine. 21.00 (K) Jou* naai. 21.15 (K) Intervieuws. 22.15 (K Filmreportage. 23.00 (K) Journaal. 18.00 (K) Calimero. 18.05 (K) De Zw. serse familie Robinson, jeugdfeuillt 18.30 (K) Tienerklanken. 19.15 (K) Di renprogramma. 19.42 (K) Mededeling» 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K) Kwispra gramma. 20.45 (K) Pano 75. 21.35 (r Merkwaardige bomen. 21.40 (K) Stam) punten van de Stichting Arthur Vanda poorten. 22.00 (K) Nieuwe filmfragme& ten. 22.40 (K) Journaal met onder me* Wetstraat. 23.00-23.20 (K) Europey Kampioenschappen kunstrijden op HILVERSUM I 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang. 18.30 Nieuws. 18.41 We reldpanorama. 18.53 Zojuist verschene- n. boekbespreking. 19.00 (S) Leger des Heilskwartier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lot: verzoekprogramma van gewij de muziek. 19.55 Overdenking. 20.00 (S) Muziek, muziek, muziek: licht platen- programma. 21.50 Werkoverleg, een Bij de Tijd-serie (4). 22.10 De kerk vandaag: nieuws en kommentaar. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en Nu. 23.00 Stroomver snelling en toch wèlvaren, serie lezingen (5.) 23.20 (S) Album: minder bekende muzikale Romantiek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. P.P.: 18.20 Uitzending van de Volks Partij voor Vrijheid en Demokratie. IKOR: 18.30 Kleur: informatie en commentaar AVRO** 1^00 8 (S) 60e Opera. NOS: 19.50 Den Haag vanda* 20.00 Nieuws. AVRO: 20.05 Radiojou naai. 20.10 Inleiding tot het avondpn gramma. 20.15 (S) Residentie Orl met solisten: klassieke muziek. 2 (S) Klassieke pianomuziek. 22.25 Dichter bij de muziek: nieuwe liedje chansons of songs. 22.50 Vanavond li nieuws. 23.20 Radiojournaal. 23.25 Jazz Spectrum. 23.55-24.00 Nieuws. NOS: 18.02 Joost mag niet eten, i een reportage van het Hoogove schaaktoernooi te Wijk aan Zee. TROS 19.02 (S) Poster: de geschiedenis i de popmuziek (deel 10). 20.02 F« Maat s soul top-10. 21.02 Sesjun: j en blues live. 22.02 (S) De Hugo i Gelderen Show met de Nederlandsta! ge top-10 en Kwiswijs. 23.02 (S; r: jazzy nightcap. 0.02 De Hugo vrf Gelderen show: LP's. 1.02 De Nac" wacht. PO: 5.02 (S) Old time religi Blue grass gospel music. 5.30-7.00 Matinata: muziek voor de vroege de' tend. NEDERLAND I NOS 11.10 Schooltv, NOT 18.15 Eenheid in eenheden, Te leac (les 0) NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Swiebertje 20.00 Journaal 20.21 Kojak 21.10 Johnny en Tonny 22.10 Farce majeure 22.40 Ander nieuws 23.05 Praten met de minister-pre sident 23.15 Journaal NOS 23.20 EK kunstrijden IJsdan- NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 Toppop 20.00 Journaal 20.21 Mies Bouwman met: Een mens wil wel es 22.Q5 Televtzier Magazine 22.50 Sportpanorama 23.15 Journaal DUITSLAND I 18.05 (K) Der Fall von nebenan, tv-seri< 18.40 (K) Aktualitoiten. 19.20 (K) 0 Tödlichen Stunden, klein tv-spel). 20.CI (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (i Die Rumstrasse (Boulevard du Rhum Frans—Italiaans-Spaanse speelfi 22.15 (K) Reportage uit Bonn. 22.40 )richt e inken i 18 20 (Zw.w.) Vater der Klamotte. kon> sche tv-serie. 18.55(K) Barbapap» 19.00(K) Journaal. 19.30(K) Buitenl journaal. 20.15(Zw.w.) Der Kommi misdaadserie. 21.15 (K) Journaal. I (K) Nestwarme, tv-film. 22.55(K) Sport 23.25(K) Journaal. BELGIE NEDERLANDS 18.00 (K) Calimero. 18.05 (K) Instructie! programma. 18.35 (K) Dokumentait reeks. 19.00 (K) Programma over Spoor- en wegverkeer en lucht- en scheep vaart. 19.40 (K) Mededelingen en w bericht, 19.45 (K) Journaal. 20.15 Amusements programma. 20.45 (K| Sam, tv-serie. 21.35 (K) Filmforum 23.50 (K) Journaal. HILVERSUM KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws. 7.41—7.50 Echo.) 8 24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: een programma voor Het Hollandsche Huishouden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassie ke en moderne muziek. (10.30 Nieuws.) NOS: 11.30 Blik op de derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauzepro gramma. (12.22 Wij van het land. 12 26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar.) 14.00 Lieven en Leven - serie uitzendingen over mensen op weg naar een toekomst (17). 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op vrijdag: gevarieerd programma. (15.30 Nieuws.) 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo magazine. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje.- met om 8.00 Nieuws, om 8.11 Radio journaal en om 8 30 De Groenteman. 9.00 Schoolradio. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind?: pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Toerismo: toeris- tisehe informatie uit binnen- en buiten land. AVRO: 10.00 (S) Kleutertje luister 10.10 Arbeidsvitaminen: populai zoekplatenprogramma in mdno reo. (11.00 Nieuws; 11.03—11.05 Ra$ljf> journaal.) 11.30 (S) Knipperlicht: wek* lijks verkeersmagazine. 11.55 Beurst* richten. 12.00 (S) Moderne muziek (gr l 'OVERHEIDSVOORLICHTING: 12.30 Urt zending voor de landbouw. AVRO 12.40 (S) Politlekapel (gr.). 12.55 Radi journaal. 13.00 Nieuws. VPRO: 13.' Vandaag dit. morgen dat. 13.25 Pr gramma-overzicht 13.30 Interview 14.00 Muziek: de wereld van mu; geluid op zijn kop ol andersom. 15.3C Permanent Wave. 16.00 Nieuws. 16.03 Vandaag dit, morgen dat. 16.05 Nov» Zembla: De kale kapper en.dt dokter. 17.30 Welingelichte k rechtstreeks debatprogramma. 1755 Mededelingen. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound: een pro gramma boordevol muziek, speciaal voor jonge mensen. 8.02 Klankboi 8.10 (S) Tussen thee en koffie. 9.03 land: verzoekpi zikale frui zieken. TROS: 10.03 Pep op drie. 11.03 Di verzoek. NCRV: 12.02 (S) Drie tussen de middag: Bij Barend. 13.03 (S) Hier en Nu. 13.08 Drie tussen de middag: Eddy go round. NOS: 14.03 Pop-Kon- takt I: Het FritsSpits Verhaal. 16.0C Dertig de n e hitparade. (Van onze showredactie) Amsterdam Volgens het mu ziekblad „Oor" worden al ge ruime tijd op grote schaal gepi- rateerde langspeelplaten ver kocht, die langs de weg aan winkeliers worden geleverd vanuit luxe auto's. Het zijn nauwkeurige kopieën van veel verkochte langspeelplaten. Slachtoffers van deze grammo- foonplatenfraude zijn muzie kuitgeverijen, componisten, uit voerende artiesten en grammo foonplatenmaatschappijen. Zij derven de inkomsten uit de au teursrechten. Het betreft platen uit de albums „Grand Gala" van Barry White, „Greatest Hits" van Demis Roussos, „Ocean Boulevard"1 van Eric Clapton en „Rote Ro sen für dich" van Freddie Breek. Volgens „Oor" is de Stemra, de Nederlandse auteursrechtenli centie organisatie, al enige maanden bezig met een onder zoek naar de oorsprong van de ze platen, maar tot dusverre is er weinig succes geboekt De goed georganiseerde versprei ding van de illegale persingen is daar debet aan. „Oor" veronderstelt dat de pla ten mogelijk afkomstig zijn van een Belgische perserij. De gepi- rateerde platen zijn voor de leek moeilijk van de reguliere te on derscheiden. Ze verschillen van het origineel door een niet ge plastificeerde hoes, door e bel zonder opstandje en door het ontbreken van een machi naal ingeslagen matrijsnummer. De platen worden zowel in de witte-platenwinkels als de regu liere detailhandel te koop aan geboden en wel voor e< dezelfde prijs. Met de verkoop maken de distri buteurs zich schuldig aan over treding van de auteurswet en enkele artikelen uit het wetboek van strafrecht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2