Soma/nt Tweede Kamer eist sterker beleid tegen werkloosheid Vrijspraak voor Helma het kan vriezen of dooien evaarlijke etogingen afgelast J Noorden houdt vast aan 5300 arbeidsplaatsen Overleg onafhankelijkheid Suriname hervat FEYENOORD ALLEEN VOOR SOCIALISTEN? On verkwikkel 1 ij k kort geding rond ziekenhuis N PORTUGAL: Fietsenmaker wordt duurder a Donderdag 30 januari 1975, 65e jaargang no. 2003Ö Adj. hoofdredacteur j J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune week f 2.69 kwartaal f 34.76. jaar f 135.15 losse nummers 50 cent Charity Musical Sweet Charity op Ned. I om 20.35 uur. Colditz (slot) op Ned. II om 20.35 uur; 't Wilhelmina om 22.10 uur. Zacht Eerst nog veel bewolking met hier en daar wat regen, maar later ook opklaringen. Matige, aan de kust later vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperaturen om streeks 10 graden. Morgen zon: 8.23-17.25. maan: 23.20-9.36. Schev. hoogw.: 5.35-17.52, laag- w.: 1.29-13.53. Utrecht (ANP) - Tijdens het kort geding, dat de advocaat van de anesthesist dr. M. Zvonar tegen het ziekenhuis Zonnegloren te Soest had aangespannen, speelden zich giste ren tijdens de drie uren durende pleidooien op de rechtbank te Utrecht soms onverkwikkelijke tonelen af tussen de verschillende pleiters. Dr. Zvonar had enige tijd geleden chirurgen van het zieken huis beschuldigd door verkeerde ingrepen de dood van twee patiënten veroorzaakt te hebben. Het ziekenhuis van zijn kant beschuldigde daarna de anesthesist van wanbeleid, intrigues en valse beschuldigingen. De pleiters gingen hierop gisteren door, waarbij zij er kennelijk op uit waren zoveel mogelijk vuile was van de tegenstander buiten te hangen. Zij beschuldigden zelfs elkaar van allerlei verdachtmakingen Broeder Jozef. Broeder Jozef is een wan de 26 Trappister monniken van de Ameri kaanse abdij New Clairvaux in Ca lifornia. Rijdend op zijn tweewieler lijkt hij van een andere wereld temidden van de gemotoriseerde samenleving aan de Amerikaanse westkust. Öen Haag Helma V., de Rijswijkse ex-politieagente is vanmorgen vrijgesproken door de Haagse rechtbank. Zij was ervan beschuldigd dat ze vorig jaar juni de beruchte brandkastkraker Aage M. meermalen onderdak had ver leend en onttrokken had aan de nasporingen van de politie. De Officier van Justitie had hiervoor een gevangenisstraf van vier maanden geëist Maar de rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Helma zelf had voor de recht bank, twee weken geleden niet ontkend dat ze Aage onderdak had verleend, wel had ze be streden dat ze met opzet had gehandeld om hern te verber gen aan de nasporingen van de politie. Zoals bekend had den Helma en Aage een lief des-relatie aangeknoopt die er toe leidde dat de twee inmid dels verloofd zijn. Eerste reac tie van een dolgelukkige maar ook verbaasde Helma en haar advocate mr. G. Later: „We moeten eerst even bijkomen. Vrijspraak hadden we eerlijk gezegd niet verwacht. We wa ren al voorbereidingen aan het treffen om in hoger beroep te gaan". (Van onze parlementaire redactie) itrecht/Den Haag Als blijkt, dat de werkloos- eid in werkelijkheid thans nog erger is, dan de egering eerder had verwacht, dan zal de K.V.P. olgens fractievoorzitter mr. F. Andriessen uit- oering van de motie-van Amelsvoort eisen. Deze hotie, eind vorig jaar door de K.V.P. ingediend ijdens de debatten in de Tweede Kamer over de oenemende werkloosheid verlangde toen van de egering: verbetering van het investeringsklimaat door verlaging vennootschapsbelasting, of rechtstreekse bevordering van investerin gen. De liberale fractieleider Wiegel deed vanmorgen tijdens zijn interpellatie in de Tweede Kamer over de stijgende werkloosheid een scherpe aanval op het kabinet-Den Uyl. „Dit kabinet doet veel te weinig ter bestrijding van de werkloosheid, die onrustbarend stijgt. Als geen verdere maatregelen genomen worden dreigt zij nog veel groter te worden". Ook de heer Wiegel eiste een beter klimaat voor het bedrijfsleven. „Het onderne mingsklimaat is thans in Nederland beneden de maat". Hij stelde vast, dat de koopkracht verder gestimuleerd moet worden door bijvoorbeeld een verdere verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting. De liberale fractieleider eiste ook gerichte maatre gelen voor gebieden en bedrijfstakken waar de werkloosheid het grootst is. Hij wees vooral op de bouwsector. Alles moet thans volgens hem alles gedaan worden, om de sterk gedaalde woningpro- duktie weer op te voeren en nieuwe stimulansen te geven. Dr. W. Drees van D.S. 70 heeft het in dit verband vooral op minister Boers ma van Sociale Zaken gemunt. .Minister Boersma is nu al vier jaren verantwoordelijk voor de ernstige inflatie, die Nederland ooit heeft meegemaakt", zei hij gister avond in Utrecht Hij pleitte daar op een politieke bijeenkomst voor een permanente belastingverla ging, die de werkloosheid op korte termijn zal helpen. HBülH Niet militair genoeg Deze Amerikaan se vrouwelijke soldaat, de 22-ja- rige Babette Pey ton. moet volgen de maand voor een militaire rechtbank in Washington ver schijnen. Zij wei gerde haar l aató- racht. die vo «-«ene autoriteiten niet militair genoeg is te veranderen. Illllllllllllllllllllllllll l LISSABON (UPI) - De beweging van de strijdkrachten in Portugal heeft bekend gemaakt dat de betogingen van de socialisten en communisen, tussen welke beide groeperingen een gespannen verhouding bestaat, niet zullen doorgaan. Dit is gebeurd nadat de leider van de socialisten en minister van buitenlandse zaken Mario Soares, de secretaris-generaal van de communistische partij Alvaro Cunhal en premier Vasco Gonsalves oe zaak besproken hadden. Gevreesd werd met name dat de betogingen, die zowel socialisten als communisten morgen van plan waren te houden in verband met de verjaardag van de opstand tegen de monarchie in 1891, zouden leiden tot onlusten. Dit betekent nog niet dat er helemaal geen betogingen gehouden zullen worden, want de maoistische beweging (MRPP) heeft tevoren gezegd dat zij toch zou betogen, ook al zou er een officieel betogingsverbod afgekondigd worden. Intussen is in Portugal een nieuwe kieswet gepubliceerd. Daarin staat onder meer, dat de verkiezingscampagne op 4 maart begint. Opiniepeilingen vóór de verkiezingen zijn niet toegestaan. De verkiezingsdatum zal twee maanden tevoren door de president worden vastgesteld. Voor de kust van Portugal zijn gisteren marine-oefeningen van de NAVO begonnen. Deze oefeningen zouden vorig jaar al worden gehouden, maar moesten door de staatsgreep worden uitgesteld. Het doel van de oefeningen is de onderzeebootbestrijding in de Portugese wateren te beproeven. Naar huis terug Een Zuidvietna- mees gezin keert terug naar de verwoeste stad Hoai Due ten noord-oosten van Saigon. Veel bur gers verlieten Hoai Due. toen troepen van de Vietcong een maand geleden in zware gevechten raakten met rege ringsgezinde mili taire eenheden. Ook plannen voor deel girodienst LEEUWARDEN (ANP) - In navolging van de gemeenteraad van Leeuwarden hebben de Provinciale Staten van Friesland gisteren met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin zij uitspre ken, dat een aantal van 5300 arbeidsplaatsen voor Groningen, Friesland en Emmen noodzakelijk is, wil er sprake zijn van een werkelijke spreiding van rijksdiensten. De reden van de motie ingediend door het CDA, is de uitspraak van staatssecretaris W. Polak, dat niet 5300 maar 3000 arbeidsplaat sen naar het Noorden worden verplaatst. In Arnhem heeft het college van Gedeputeerde Staten gisteren besloten gezamenlijk met de betrokken wethouders van Arnhem en Nijmegen een gesprek te hebben met staatssecretaris van Huiten over de plannen om 165 arbeidsplaatsen van de Post. Cheque- en Girodienst te verplaatsen naar Leeuwarden. Het kantoor in Leeu warden zal volgens de plannen worden uitgebreid van 600 tot 1000 arbeidsplaatsen. Arnhem zou een deel hiervan moeten leveren De overige arbeidsplaatsen zijn afkomstig van de dienst in Den Haag. De betreffende verplaatsing van enkele afdelingen zou geheel op basis van vrijwillgheid dienen te geschieden. Bij de dienst in Den Haag werken momenteel ongeveer 2000 ambtenaren. Volgens een woordvoerder van de PTT zijn deze spreidingsplannen nog in een beginstadium. „In de dienstcommis sies moet nog besproken worden in welk tempo en welke aantallen arbeidsplaatsen Den Haag en Arnhem gaan verliezen", aldus de PTT. Paramaribo Het afgebroken gesprek tussen Het overleg tussen de beide delegaties werd de Surinaamse en de Nederlandse regeringsdele- dinsdag voor onbepaalde tijd afgebroken, omdat gatie over de onafhankelijkheid van Suriname de Nederlandse bewindslieden geen definitieve is vanmiddag in Paramaribo hervat. Minister de toezegging wilden doen voor de financiering van Gaay Fortman had gisteren het initiatief geno-' een Surinaams leger. Suriname wil dat Neder- men om de besprekingen weer op gang te bren- land, ook na de onafhankelijkheid, zijn krijgs- gen. macht een aantal jaren financiert. Hoewel volgens de Surinaamse delegatieleden de defensie op verzoek van Nederland op de agenda is gezet, wil de Nederlandse delegatie geen beslis sing nemen omdat het overleg daarover binnen het kabinet nog niet afgerond is. Als basis voor het overleg moet het rapport van de gemengde Surinaamse Nederlandse defensiecommissie die nen. Volgens delegatiekringen heeft de zaak een aantal internationale aspecten waardoor Neder land zich niet zomaar kan vastleggen. Premier Arron van Suriname zal morgen in een huishoudelijke vergadering van het parlement, de definitieve datum voor de onafhankelijkheid bekendmaken. Als meest waarschijnlijke datum wordt 19 november genoemd. Ook zou in aan merking komen eind september. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Is de populariteit van Feyenoord alleen bestemd om een socialistisch doel te die nen. of kan de club ook „de fundamenteel democratische doelstelling" kunnen dienen? Dit wil oudwethouder van Ha venwerken drs. H.J. Viersen, thans raadslid voor de protes tants-christelijke groepering, graag van het Rotterdams ge meentebestuur weten. De heer Viersen vindt namelijk dat wanneer de sportaktiviteiten gebruikt worden voor politieke doeleinden dit niet beperkt mag blijven tot een exclusief socialis tisch doel. Hij doelt hiermee op de wed strijd eind vorige week in Lissa bon tussen oud-Feyenoord en oud-Benfica. „Dit is een moge lijkheid om iets voor de Portu gese socialisten te doen", had burgemeester v.d. Louw hier over gezegd. DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands margarinegebruik is in het afgelopen jaar met onge veer 20.000 ton gedaald tot 187.000 ton. Hoewel het boter- verbruik iets is gestegen, is het totale verbruik van vetten en; oliën voor menselijke consump tie voor het eerst sinds vele jaren gedaald. Per hoofd van de bevolking een daling van 25 tot 24 kilo per jaar. Dit zei vanmorgen voorzitter J. Pasman van het produktschap voor margarine, vetten en olién in zijn jaarrede. Volgens de heer. Pasman worden de 24 kilo's jaarlijks niet eens helemaal op gegeten. „Men moet nu zo zach tjes aan ook gaan aftrekken wat er aan vetten met de Nederland se visconserven en aardappel- produkten als frites en chips de grens overgaat Bovendien ko men lang niet alle frituurvetten en- oliën in de maag terecht". DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteren in een brief aan het Centraal Orgaan van Twecwie- lerbcdrijven in Den Haag meegedeeld dat de prijzen voor het herstellen van fietsen en bromfietsen hoger worden. De minister gaat akkoord met een verhoging van de uurtarieven met 6,5 procent, aldus de voorzitter van het Centraal Orgaan, H. Zand man. Subsidie voor grote helmen. DEN HAAG (ANP) - De valhelmfabrikant Eurocap in Rijsenhout krijgt van de regering een subsidie voor de produktie van bromfietshelmen in zeer grote maten. Het bedrijf zal deze bijdrage ontvangen voor helmen in de maten 63 tot en met 68, waarnaar slechts een zeer beperkte vraag is. De fabrikant kan ze nu in dezelfde prijsklasse op de markt brengen als „normale" helmen. De grote maten moeten vanaf 1 april in de verkoop komen. Verduistering Een medewer ker van een grote Belgische ver zekeringsmaatschappij is aange houden op beschuldiging van verduistering van ongeveer 1.2 miljoen gulden. De verdachte kwam aan het geld door uitkeringen die cor respondeerden met vervalste dossiers, te laten overschrijven op zijn privé rekening. Alge meen werd hij beschouwd als een model-employé. Van het geld liet hij in Spanje een royale villa bouwen, terwijl hij de rest belegde in diverse Spaanse on dernemingen in onroerend goed. Busongeluk Bij het plaatsje Salado en Ecuador zijn gisteren ongeveer 30 mensen om het le ven gekomen toen een bus. die op weg was van de hoofdstad Quito naar de olievelden van Lago Agrio van een dijk stortte. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thormometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor hot opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. 1 kwartaalabonnee van dó^ adres: woonplaats: - stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1