VERHEUGD AJAX NA ZEGE OP DE GRAAFSCHAP TERUG AAN TOP Gelderland wil met plan spelverruwing tegengaan IOC dekt probleem-Montreal met het woord ver trouwen' Korbach verlengde contract scheidsrechters bij sportclub Penalty Dubieuze rol van Kokindjes £)01\ DERDAG 30 JANLAi. LEIDSE COURAN' p\«;in v u AMSTERDAM - De Ierse edelman Lord Killanin, mede vanwege zijn bankrekening en status des tijds gekozen als voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, trok zich terug achter het woord „vertrouwen". De top van de Olympische we reld - president Killanin, vice- presidenten Willi Daume en Herman van Karnebeek, en James orrall die voor Canada als afgevaardigde in de Olym pische beweging zitting heeft, was in Hilton-Schiphol verza meld om de problemen die met de Spelen 1976 in Mont real waren gerezen, te bespre ken. Gisteren zei Lord Killani- n: „We hebben er alle vertrou wen in dat de voorbereidingen zowel in financieel opzicht als wat het bouwen van de accom modaties betreft, zodanig voortgang zullen vinden dat de openingsplechtigheid op 17 ju li 1976 normaal zal geschie- De Duitser Eilli Daume hield zich afzijdig maar uit zijn land overgekomen persvertegen woordigers hielden het erop dat München sterk in de schijnwerpers staat Van de zijde van de Canadese tv-ploeg en de pers werden indringen de vragen gesteld die alle wer den afgedaan met het woord waarachter Lord Killanin zich verschool: vertrouwen, wat slechts een meewarig hoofd schudden van de Canadezen tot gevolg had. Het is immers onwaarschijn lijk dat de Olympische top bij een is gekomen om louter vast te stellen dat er vertrouwen is in een gunstige ontwikkeling. Roger Rousseau, voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Montreal, was niet verschenen. Hij moest aanwezig zijn bij de gesprek ken die een speciaal in het leven geroepen parlementaire commissie van Quebec, tot welke „provincie" Montreal behoort, momenteel voert Enig agendapunt daar: de pe nibele financiële toestand waarin het organisatiecomieté zich bevindt Regering noch provincie wensten tot nu toe de helpende hand toe te steken om het geraamde gigantische tekort te dekken. Stakingen en de voortschrijdende inflatie doen vermoeden dat een enorm financieel debacle dreigt en het is maar de vraag of de bevolking van Canada bereid is daarvan de conse quenties te aanvaarden. Twijfel Uit de Canadese hoek klonk ernstige twijfel over de vorde ringen en dat zijn toch mensen die de ontwikkelingen van na bij kunnen gadeslaan. Lord Killanin evenwel deed alles af met een grap of een pertinente ontkenning. „De kosten druk ken en de financiën in de hand houden zijn de grootste pro blemen in Montreal", zei hij. Het budget moest voorlopig al verdubbeld worden. Canadese vraag: „Is er niet over gespro ken dat het stadion niet tijdig gereed zal zijn en de belang rijkste evenementen elders ge houden moeten worden?". Antwoord: „Neen". Het Olym pisch stadion blijkt nauwelijks van de grond te zijn gekomen en er staat geen sprietje gras. Van Duitse zijde werd met enige trots geopperd: „Toen de Spelen in München werden ge houden, waren we omstreeks dit tijdstip, dus ruim een jaar tevoren, organisatorisch al he lemaal rond en werd volgens het schema gebouwd." Lord Killanin ging niet verder dan te zeggen dat op 20 fe bruari het uitvoerend comité van het IOC in Lausanne bij een komt en dat daar een defi nitieve beslissing genomen zal moeten worden. „Maar alles hangt nu af an hetgeen mo menteel in Canada wordt be sproken en eventueel besloten. Jhr. Van Karnebeek, de Ne derlandse vice-president van het IOC: „Er is geen sprake van dat het IOC Montreal de Spelen kan ontnemen. Dat zou ons op een proces komen te staan. Er speelt in Canada overigens nog wel het pro bleem mee dat er Franstalige en Engelstalige Canadezen zijn. Wij, als IOC, kunnen niets anders doen dan afwach ten en pas in actie komen als Canada zelf beslist de Spelen niet te kunnen organiseen." Het woord „vertrouwen" kreeg steeds meer de schijn van „twijfel", hoewel niemand dat met zoveel woorden uit sprak. James Worrall ver klaarde nog eens dat er geen sprake is dat het grote stadion niet op tijd gereed zal zijn. En Lord Killanin sprak via de Canadese tv-ploeg nog wel het verdekte dreigement uit „dat het IOC verantwoordelijk is voor de belangen van hon- derdtweëendertig aangesloten nationale Olympische comi- té's. „Voor de rest bleef het woord vertrouwen toch als een dreiging hangen in de salon waar de Olympische bestuur stop opening van zaken zou geven, wat het derhalve nau welijks was. Drie kopstukken van het InternationaalI lanin die de twijfel over het doorgang Olympisch Comité achter de tafel. V.l.n.r.J vinden van de Spelen in Montreal niet kon James Wcfrrall (Canada), Herman van Karne- wegnemen, beek (Nederland) en president Michael Kil-I TV-spelen Er circuleert overigens in Duitsland een plan, dat af komstig is van televisie. Er is de gedachte ontwikkeld in de toekomst Olympische tv-Spe- len te organiseren. De enorme kosten die aan het organiseren van Spelen verbonden zijn maken het steeds waarschijn lijker dat geen land de lasten meer kan of wil dragen. Mocht Duitsland de Spelen overne men - van Duitse zijde: „Dau me zegt niets want zijn ge- dachtengang is dat Duitsland gevraagd moet worden" - dan zal ook daar niet op een maxi mum aan organisatie gere kend kunnen worden. He Olympisch dorp is voor twee derde verhuurd en zou ten hoogste kunnen dienen als on derkomen voor een aantal persvertegenwoordigers in de niet bezette woningen. De rest zou in hotels moeten worden ondergebracht Met de stroom atleten weet men daar ook nog geen raad, indien het zo ver mocht komen. Het voorstel van de televisie is in de toekomst de Spelen in diverse landen te organiseren. Summier uitgewerkt denkt men aan bijvoorbeeld: boksen, worstelen en gewichtheffen in een Aziatisch land, zwemmen in Australilë, atletiek in Rus land of Amerika. Dat zou neerkomen op het gehele et maal televisie met een gesprei de kostendeling en optimale belangstelling door het toeken nen van sporten aan landen die daaraan grote aandacht schenken, henken. Voorlopig echter speelt nog steeds Montreal, welks grote problemen door de IOC-top, ook voorlopig, worden gedekt met het woord vertrouwen. Zelfs door de niet van slim heid gespeende Willi Daume, die' zei: „We hebben absoluut vertrouwen in Montreal en er is geen sprake van Mün chen...." HERMAN VAN BERGEM keer „thuis" BARCELONA FC Barcelona zal zijn wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa-Cup voor lands kampioenen tegen Atvidaberg uit Zweden beide in het sta dion Nou Camp van Barcelona spelen. Een woordvoerder van de Spaan se kampioen heeft dit meege deeld nadat hij een telefonisch onderhoud had gehad met se cretaris Poignant van Atvida berg. De eerste ontmoeting is vermoedelijk op 4 maart, de tweede op 11 of 12 maart. Benfica wil op woensdag spelen Eindhoven Het bestuur van Benfica heeft telegrafisch la ten weten om „technische re den" niet in te gaan op het verzoek van PSV de wedstrij den in de kwartfinale var toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars een dag eerder te spelen. De ontmoetin gen blijven daardoor staan op 5 maart (20.00 uur) in Eindho ven en 19 maart (21.45 uur) in Lissabon. Sportwereld dUNCHEN-GLADBACH - FC Köln, tegenstander van FC Am sterdam in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-Cup, heeft in de tweede ronde van de Duitse beker met 5—3 ge wonnen van Munchen-Gladba- ch. LONDEN Arsenal heeft in de vierde ronde van de Engelse beker met 30 van Coventry gewonnen. DUSSELDORF Het Japanse ijshockeyteam heeft de tweede oefenwedstrijd tegen West-Duit land met 4—3 gewonnen. De eerste ontmoeting werd overwinning van 32 in voordeel van de Jappanners. AMSTERDAM Ajax lijkt momenteel sterk overeind te krabbelen in de zalige wetenschap weer als een favoriet voor het landskampioenschap te worden beschouwd. Die indruk kreeg gisteravond gestalte toen De Graafschap zich in De Meer ingroef en Ajax meer tegen zichzelf vocht dan ooit. Door de hoge waterstand in de omgeving van het stadion, was het grasveld bijna onbespeelbaar geworden. Maar Ajax leerde deze belabber de omstandigheden de baas te worden en constateerde vervol gens hoe gemakkelijk de tegen stander te overbluffen was, De eindstand werd 31, meer een prestatie van het toch beter draaiende Ajax dan van de laf fe tegenstander. Manager Hans Kraay was te blij met de verrassende wending in de eredivisie van de laatste da gen om veel aandacht aan de negatieve taktiek van De Graaf schap te besteden. „We wisten het van te voren. Op dit veld zou het verplichte jagen in zo'n wedstrijd erg moeilijk worden. De bal hoeft maar een paar keer verkeerd weg te springen en enkele spelers in de ploeg laten al snel het hoofd hangen." Dat risico stond Kraay gister avond voor de wedstrijd duide lijk voor de geest. Hij liet Ajax daarom niet te gretig vertrek ken. Hamerde erop dat de for matie (alleen Krol ontbrak nog) eindelijk weer een complete in druk maakt en benadrukte ver der desnoods veel geduld te betrachten. Eenheid Dat deze benadering de enig goe de was kwam in de stand bij de rust tot uitdrukking. De moeilijkheid om op de been te blijven vergde erg veel van de spelers. Maar toen de preciese manier was uitgevonden, leek Verdediger Van Londen zet Willy Brokamp opzij, maar Ajax zichi.ll t. h.bbcn ov.r- de goed leidende scheidsrechter zag hierin geen overtre- Het elftal nunlln- teerde zich als eenheid met uit- d'n9- blinkers in de achterhoede (Li- De positieve ontwikkeling bij Ajax kon haast niet anders dan in een doelpunt resulteren. De Graafschap legde er te nadruk kelijk het accent op de verdedi ging voor Zes tot acht man waren altijd bezig de moeilijk heden voor doelman Van Zog- hel op te lossen. Dat lukte tien minuten voor het einde van de eerste helft niet meer. Halfspe- ler Schoenmaker verloor totaal onnodig de bal aan de overij verige Rep. Razendsnel ont week de Ajacied de toesnellen de Van Londen en zond de bal op maat naar de meelopende Geelt: zonder moeite: 10. Kraay: „Bij hem is ook van vormwinst sprake. Hij raakt de bal niet half maar vol." Herhaling service (Van onze sportredaktie) AMSTERDAM Ajax heeft tot gisteravond diep in de nacht overwogen de volgende thuiswedstrijd van a.s. zondag in bet Olympisch Stadion te gaan spelen. Het grondwaterpeil in het sta dion De Meer was tot boven het drainagesysteem uitgeste gen en extra-toevoegingen zund maakten het veld nage noeg nog niet bespeelbaar. Manager Hans Kraay: „Toch gaat dit plannetje niet door. Vooral op aandrang van de spelers. Zij gaven uiteindelijk de voorkeur aan het thuisveld en vonden uitwijken naar het Olympisch Stadion ook geen service aan het publiek." Vlak na de rust herhaalde zich die situatie. Laatste verdediger Zaayer dacht niet een stap vooruit de buitenspelval in werking te stellen. Maar MJ was niet al te snel. De prima fluitende scheidsrechter De Bruin liet daarom terecht doorspelen en Rep (opnieuw) stelde Geels in staat 2—0 te maken. De wedstrijd was een bekeken zaak. Interessant was alleen nog of Ajax zou kunnen doftr- drukken. Het antwoord hierop kan kort zijn: neen. De nauwe lijks bespeelbare grasmat haal de voortdurend de vaart uit nagenoeg alle akties. Daarom kreeg het duel een dood sU»t. Een simpel balletje tekende voor 3—0 en uit een van de zeldzame counters van De Graafschap redde SteinvoOrt de eer: 3-1 HANS DE BRUYN Scoreverloop, 32. Geels I—0. 51 G«elt 2-0. 80 Brokamp 3—0, 89 Stein voort 3—1 Scheidsrechter De Bruijn Toeschouwers 18 000 AJAX: Schrijvers. Suurbirr, Blanken burg. Haan.Dusbaba Nottan, Nfül der (Strffenhageni Muhren, K#p, Geels. Brokamp De Graafschap! Van Zoghei, Veen, Van Londen, Zaaier, Koendvri. Schoenaker. Hiddink. SU-invoflft Ovc-rgoor. De Jonge, Nanlohy (Hazel- WAGENINGEN Trainer Frits Korbach en eredivisieclub Wa- geningen hebben besloten het lopende contract met twee jaar te verlengen. De huidige verbintenis zou aan het einde van dit seizoen aflo pen. De partijen hebben nu al tot verlening verlenging beslo ten omdat er aan beide kanten tevredenheid heerst over de prestaties in de afgelopen twee Spanje wil rem op invoer spelers uit Buitenland UTPHEN Door middel van het plan „Wisselwerking 1975" heeft het bestuur van de KNVB afdeling Gelderland (GVB) in samen werking met de scheidsrechtercommissie van dexe bond in Zutp- hen de richtlijnen aangegeven waarmee men in de toekomst de spelverruwing en het aantal strafzaken denkt te kunnen beperken. De afdeling kwam tot het plan omdat het aantal strafzaken ieder jaar opliep. De voorzitter van de sectie afdelingen van de KNVB, de heer Jansen, gaf als toelichting: „Na veel overwegingen kwamen wij tot een nieuwe procedure van samenwerking met de clubs. Veel problemen zijn terug te voeren tot kortsluiting tussen de clubleiding, de elftallen en de scheidsrechters. Wij menen dat door twee punten te kunnen oplossen: a. Elke club stelt een functionaris aan die de scheidsrechters voor alle elftallen begeleidt. Hij stelt de arbiter voor aan de leiders van beide elftallen die de mar hun beurt in de kleedkamer voorstellen aan de spelers, b. Indien in een wedstrijd een speler aanleiding geeft tot moeilijkheden, die een waarschuwing of een verwijdering tot gevolg kunnen hebben, verzoekt de scheidsrechter de aanvoerder de betreffende speler te vervangen." Voorlopig zal gedurende zes wedstrijden een proef worden genomen waarna de scheidsrechters rapport uitbrengen en het bondsbestuur daarna contact opneemt met de aangesloten clubs. kort een beslissing nemen over de „invoer" van buitenlandse voetballers. „In deze tijd van tekorten en noodzakelijke besnoeiing van de uitgaven, gevoegd bij een beperking van de import moe ten ook de voetballers aan het Spaanse douanereglement wor den onderworpen", aldus het avondblad „Informaciones" in zijn commentaar op de te ver wachten beslissing van het mi nisterie. De clubs zullen in de toekomst bij de nieuwe bepalin gen het ministerie moeten vra gen om deviesen uit te geven voor een speler en bovendien de aanvrage moeten motiveren. Het ministerie heeft de Spaanse voetbalbond gevraagd een rap port samen te stellen over de wenselijkheid dat clubs recht streeks buitenlandse spelers ko- Peter Beenen op non-actief (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse trainer Peter Beenen is door de Belgische tweedeklasser Wa terschei op non-actief gezet. Peter Beenen, die o.a. voor Fortu- na'54 en Vitesse speelde, bracht vorig jaar de Belgische club van de derde naar de tweede klasse. Dit seizoen waren de prestaties iet minder. Water schei won afgelopen zondag de thuiswedstrijd tegen Bergen met 2-1 en bezet momenteel de negende plaats in de tweede klas. Reeds lange tijd boterde het niet tussen de Nederlandse trainer en het bestuur van de Belgische club. BRAUNLAGE Japan heeft de vriendschappelijke ijshockey- wedstrijd tegen West-Duitsland met 3—2 gewonnen. De periode- standen waren 10. 01 en lekkere drop van Langen berg BRUSSEL In de Belgische voetbalcompetitie, waarin Ne derlanders een belangrijke rol spelen, staat RWDM nu zes punten voor op sportclub An- derlecht, eveneens een Brussel se club. Standard Luik, waar Cor van der Hart coach is, staat sedert zondag op de der de plaats, op een punt achter stand op Anderlecht na teleurstellend gelijkspel tegen Beerschot, dat een einde maak te aan een reeds enkele weken durende zegereeks. Niemand gelooft dat RWDM nog kans loopt om ingehaald te worden, temeer daar Ander lecht met de Europese bekerbe slommeringen en de huidige minder goede vorm zeker der zal terugvallen. Anderlecht blijft de ene zondag na de andere tegenvallen. De afgelopen zondag tegen Liers SV werd een gelijkspel van 1-1 bereikt met Nederlandse doel punten: een kopbal van Hans Posthumus voor Lierse en gelijkmaker voor Anderlecht van Robby Rensenbrink. Bij RWDM is. het Boskamp die week na week furore maakt ii de Belgische pers. De club uit Molenbeek heeft vele seizoenen lang in de schaduw van paarse sportclub „Penalty", zoals Anderlecht door vijandige spionkoppen wordt genoemd, moeten staan. Dat sportclub „Penalty" wordt smalend be doeld, omdat Anderlecht in de ogen van vele tegenstanders door de Belgische scheidsrech ters bijna elke wedstrijd met het toekennen van een straf schop zou worden bevoordeeld. Wat daar ook van waar zij, feit is inderdaad dat Anderlecht menigmaal het vege lijf heeft weten te redden dankzij een fel betwiste strafschop. Ook krij gen de Belgische scheids^ch- ters vaak het verwijt dal zij zich in het Brusselse Astrid- park laten beïnvloeden door de daar hangende sfeer en de uit straling die uitgaat van de per soon van de onverslijtbare Paul van Himst Met name nu prestaties van Anderlecht niet alleen voor Brusselaars m voor velen een onderwerp nationale trots, elke zondag be neden de maat blijven, zouden de scheidsrechters gevoeliger zijn voor de faktoren buiten dan binnen de arena's Anderlecht verschijnt grote krachtproef. Niet alleei zijn er de twee Europa Cup wedstrijden tegen Leeds Uni ted, de paarswitte Brussels* brigade moet in die weken ooi nog afrekenen met koplope RWDM en nummer drie Stand ard Luik. Dat allemaal in nau welijks een maand tijd. Ruud Geels (midden) scoort uit een voorzet van Johnny Rep de openingstreffer voor Ajax. Doelman Van Zoghei is kansloos. Barcelona twee

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11