Toenemende druk op de kerk in Tsjechoslowakije GEEN WETSWIJZIGING Verborgen houden weggelopen kinderen blijft strafbaar Duitse minister liever geen tweede Paris Valpreda staat de derde maal terecht Uitspraak over prof. Küng zou afgerond zijn Wie pleegde aanslag op bank in Milaan? KORTE METTEN Paus: Moed houden bij werken voor oecumene DINSDAG 28 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PA«;iN 7 DEN HAAG De gezamenlijke landelijke alternatie ve hulpverleningsorganisaties (JAC, Release en Sosja- le Joenit) hebben gisteravond „hevige acties" aange kondigd. De aanleiding hiervoor is de mededeling van staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie), eerder op de dag gedaan in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor Justitie over de kin derbescherming, dat er geen wijziging komt van het artikel in het wetboek van strafrecht, waarin het verbergen van weggelopen minderjarigen strafbaar wordt gesteld. De bewindsman zei wel bereid te zijn, binnen de ruimte van de wet. over te gaan tot de aanstelling van vertrouwensmannen voor het contact tussen hulpverle ners en ouders, als de weggelopen jongere niet naar huis terug wil. Mevrouw Van der Heem-Wagemakers (RpR) en Dr. Roethot (PvdA) hadden gepleit voor het wegnemen van de strafwaardigheid, als weggelopen jongeren verborgen worden gehouden. Mr. Scholten (CHU) echter, zei op het standpunt te staan, dat bij deze materie niet vergeten mag worden, dat de ouders niet alleen rechten, maar ook verplichtingen, bijv. ten aanzien van de leerplicht, hebben. „Er mag niet alleen gekeken worden naar de positie van het kind, doch er zal ook aan de ouders gedacht moeten worden". De hulpverleningsorganisaties vinden de regeling van de staatssecretaris onaanvaardbaar. „Er is geen blijk van gegeven dat er meer rechten komen voor minderja rigen. Bovendien, de minderjarigen en de hulpverle ners worden niet gehoord over het treffen van de nieuwe regeling", aldus een woordvoerder. „Wij willen geen strafbaarstelling, als minderjarigen boven 12 jaar verborgen worden". Omscholing van arbeidskrachten voor restauratie van monumenten IAARLEM Provinciale Staten Noord-Holland hebben gis teren op voorstel van de heren Smit (PvdA) en Schilstra (VVD) besloten met enkele mi nisteries, andere provincies en enkele verenigingen te bespre ken op welke wijze men het beste tot een (ook financieel) gecoördineerd monumentenbe leid kan komen. Ook denkt men aan omscholing van ar beidskrachten die dan in de restauratie-sector kunnen wer ken. len wil er voorts bij de regering op aandringen een jaarlijkse bijdrage van anderhalf miljoen ilden ter beschikking te stel- t het provinciaal menu- lentenfonds. .'stauratiewerk wordt belangrijk geacht, omdat het arbeidsinten sief werk is, en daardoor kan bijdragen aan vermindering de werkloosheid. Zambia trekt invoervergun ningen in LOESAKA (AP) De Zambiaan- se regering heeft alle invoer vergunningen die de afgelopen 13 maanden zijit uitgegeven in getrokken in een poging bui tenlandse valuta te sparen nu j de koperprijzen zo drastisch lijn gedaald. Vlag het uitblijven van ha gel en sneeuw voor som migen zeer aangenaam zijn; in Innsbruck betekent het grote paniek. De piste waarop de afdaling voor heren in het kader van het wereldkampioenschap skiën moet worden gehou den was door de al weken durende dooi nagenoeg vrij van sneeuw. De sneeuwploegen konden dan ook beneden in het dal blijven staan totdat er vrachtwagens vol sneeuw uit andere delen van Oos tenrijk waren overge bracht. WEST-BERLIXN - Het Neder- ErU nam de appel snecd'hem In Socialistische bijeenkomst West-Berlijn BONN In de tweede helft van februari zal in West-Berlijn een internationale bijeenkomst worden gehouden van socialis tische en sociaal-democrati sche leiders. Dit wordt uit de omgeving van de Westduitse SPD in Bonn Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk, premier Olof Palme van Zweden, diens Noorse col lega Trygve Bratteli, de Neder landse premier Joop den Uyl en premier Edward Rowling van Nieuw-Zeeland hebben reeds toegezegd naar West-Berlijn te gaan. Verder zullen ook de Britse labour-partij en de socia listen van Frankrijk, Italië en Portugal op de conferentie ver tegenwoordigd zijn. VALS GELD BLUFT ROLLEN TILBURG Bij een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Tilburg is bij kascontrole een vals briefje van duizend gulden aangetroffen. Volgens de politie was het biljet redelijk goed nagemaakt, maar het papier was wat zachter en gladder dan van de normale duizendjes. lands Zuivelbureau heeft nieuwe „Frau Antje" nodig, de in Nederlands nationaal kos tuum gestoken propagandiste voor Nederlandse Zuivelpro- d uk ten. Men dacht voor de uit verkiezing van deze ambassa drice de Duitse minister van Landbouw, Josef Ertl, te kun nen gebruiken, door hem op de levensmiddelententoonstelling „Griine Woche" een appel in de hand te geven, en hem tegen over vijf kandidaten te zetten. Wie hij de appel gaf was de nieuwe Frau Antje. Ertl bedankte echter voor de eer. Hij herinnerde zich, dat de jon geling Paris eens door toepas sing van deze selectiemethode de Trojaanse oorlog ontketen de. Maar ook herinnerde hij zich koning Salomo, die dreigde een kind in tweeën te hakken, om twee vrouwen die beide aanspraak maakten op het kind, tevreden te stellen. vijf partjes en gaf iedere kandi date een deel, de uiteindelijke beslissing aan het Zuivelbureau overlatend. Door een plotselinge aktie van de Rijkspolitie zijn giste ren in Drente, op 20 adres:--en, 24 clandestiene zenders in beslag genomen. Tegen de eigenaren ervan is proces verbaal opgemaakt en zij zullen zich wegens overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet moeten verantwoorden voor de politierechter in Assen. Hier toont de Rijkspolitie in Drente, een deel van de in beslag genomen zendappara tuur. Luitenant-kolonel John Blashford-Snell, maakte gisteren compleet met tropenhelm, zijn opwachting bij het Britse leger, toen hij in zijn vaderland terugkwam na vier maanden lang de „Zaire River Expedition" te hebben geleid. Aan de expeditie namen o.a. zeven vrouwen deel. CATANZARO (AFP) - In de Zuiditaliaanse stad Catanzaro is maandag de derde fase be gonnen van het „proces-Valpre- da". het opzienbarendste en in gewikkeldste proces uit de naoorlogse geschiedenis van Italië. De rechter staat voor een moeilijke opgave: hij moet uit maken wie verantwoordelijk was voor de bloedige aanslag op de bank in Milaan: anarchis ten of neofascisten. De aanslag, in december 1969 kostte aan 16 mensen het leven en veroor zaakte 87 gewonden Bijna 500 getuigen en 60 advoca ten moeten de komende maan den licht in deze duistere affai re brengen. In twee afzonderlij ke onderzoekprocedures is men de afgelopen jaren tot twee te genovergestelde conclusies ge komen. Er zijn nu twee groepen beklaagden: twaalf anarchisten, van wie de 42-jarige Valpreda de bekendste is en 13 neofascis ten, onder wie de advocaat Franco Freda uit Padua en de uitgever Giovanni Ventura. In de middag van de 12de decem ber 1969 ontplofte een bom in de Banca Nazionale dell'Agri- coltura in Milaan. Zestien do den en 87 gewonden waren het gevolg. Diezelfde dag ontplof ten drie bommen in Rome, waarvan er een 15 mensen ver wondde. Binnen enkele uren had de Milanese politie 200 linkse verdachten opgepikt Drie dagen later volgde de ar restatie van de anarchistische nachtclubdanser Pietro Valpre da, tegen wie een aanklacht wegens zestienvoudige moord werd ingediend. Diezelfde dag maakte een andere anarchist, de spoorwegarbeider Giuseppe Pinelli, een dodelijke val uit het raam van de vierde verdieping van het hoofdkantoor van poli tie in Milaan, waar hij drie dagen lang was verhoord. Dat was de eerste van een reeks mysterieuze gebeurtenissen, die dc zaak-Valpreda in de belang stelling zou houden. De Milanese taxichauffeur Corne- lio Rolandi stierf kort nadat hij Valpreda had geïdentificeerd als de man die hij, kort voor de explosie, naar het bankge bouw had gereden. Valpredq's advocaat betwist de betekonis daarvan, omdat men volgens hem de chauffeur eerst een foto van Valpreda had laten zien. Valpreda zelf zegt dat hij op het ogenblik van de aanslag ziek was en bij een vriend in Milaan logeerde. Het eerste pro- ces-Valpreda begon in het voor jaar 1972 in Rome. Maar na enkele dagen verklaarde de Ro meinse rechter zich niet be voegd en verwees de zaak naar de Milanese rechtbank. Vrijwel tezelfdertijd beschuldigde een officier van justitie in het Noorditaliaanse Treviso beken de rechts-extremisten van de aanslag, en van 22 andere aan slagen die eerder in 1969 ten uitvoer waren gebracht. Vol gens de aanklacht staat vast dat Franco Freda het ontste kingsmechanisme voor de bom had gekocht Intussen kwam Valpreda in de cember 1973 op vrije voeten. In maart begon een nieuw proces tegen Valpreda. nu in Catanzar. In juni bepaalde het hof van beroep dat de verdachte anar chisten en de verdachte neo fascisten gelijktijdig terecht moeten staan en dus werd de zaak opnieuw verdaagd. Inmiddels nam het onderzoek naar de activiteit van de neo fascisten een verrassende wen ding. De gerechtelijke instan ties in Milaan belandden met hun onderzoekingen bij de Ita liaanse inlichtingendienst SID. Een van de SID-agenten, die voor de inlichtingendienst een onderzoek naar de aanslag in stelde, Guindo Giannettini, bleek iemand te zijn die gere geld zaken deed met Freda en Ventura. Giannettini zit inmid dels evenals Freda en Ventura in voorarrest. Dit spoor verder- volgend stuitten de onderzoe kers op betrekkingen tussen Giannettini en admiraal Henke, toentertijd het hoofd van SID en later chef van de generale staf. Hij is onlangs met pen sioen gegaan. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Mo gelijk zal Valpreda'! advocaat eisen dat het proces wordt op geschort totdat dit onderzoek is voltooid, omdat Giannettini in middels als een van de sleutelfi guren in de affaire wordt be schouwd. Fluoride blijft voorlopig in Rotterdams drinkwater ROTTERDAM (ANP) De civie le kamer van de rechtbank in Rotterdam heeft nog geen uit spraak gedaan in de procedure, die het aktiecomité „Zuiver Drinkwater" heeft aangespan nen tegen de gemeente Rotter dam over de fluoridering van het Rotterdamse drinkwater. Beide partijen verwachtten gis termiddag een vonnis, maar de rechtbankpresident liet partijen weten dat de rechtbank behoef te heeft aan de visie van des kundigen over het fluoridering- sprobleem. Via een gerechtelijke uitspraak wil het aktiecomité de gemeen te Rotterdam dwingen het toe voegen van fluoride aan het drinkwater te staken. De ge meente Delft betrekt haar drinkwater voor een gedeelte uit Rotterdam. Voorstel RU Utrecht: Numerus fixus voor maar vijf faculteiten UTRECHT Het college van bestuur van de Rijksuniversi teit Utrecht heeft de universi teitsraad voorgesteld voor vijf faculteiten een numtnu fixus aan te vragen. Tot op heden geldt dat voor negen facultei ten. Het aantal eerstejaars studenten en de faculteiten waar het om gaat zijn: 265 bij geneeskunde, 210 bij biologie, 135 bij Neder- lands. 165 bij geschiedenis en 150 bij dierengeneeskunde. Hiermee zou de numerus fixus vervallen voor tandheelkunde, farmacie, Engels en sociale aardrijkskunde. MINDER ROKEN IN AMERIKA NEW YORK - De hoeveelheid sigarettentabak, die in Amerika per volwassene is gerookt, is tussen 1961 en 1971 met 21 pro- cent gedaald; het aantal gis rookte sigaretten met 9 procent De sterfte aan hartinfarct is in dezelfde periode met 10,5 pro cent gedaald De sterftecijfers aan longkanker reageren iets langzamer. Dit meldt een Amerikaans me disch tijdschrift in haar decem bernummer 1974. Volgens d? redaktie van het tijdschrift is de enorme ommekeer in hel sterftecijfer te danken aan de uitgebreide publiciteit, besteed aan de nadelige effecten van roken. Veerbootramp: honderd doden DACCA (AP) Naar wordt ge vreesd hebben ruim 100 perso nen zaterdagavond het leven verloren toen een veerboot op de Buriganga rivier in India in botsing kwam met een stoom boot. Aan boord bevonden zich ongeveer 200 passagiers. Het ongeluk gebeurde 10 kilome ter van Dacca. Volgens oogge tuigen hebben ongeveer 100 personen kans gezien zich zwemmend te redden De laatste weken komen uit Tsjechoslowakije steeds meer berichten over een toenemen de druk op de katholieke kerk. Het bestuur van de katholieke vredesbeweging Pax Christi in West-Duitsland heeft daarover zijn grote zorg uitgesproken. In tegenstelling tot de andere landen in Oost- Europa heerst er, volgens Pax Christi, in Tsjechoslowakije een kerkstrijd, die soms de ervaringen uit de Stalinisti sche tijd overtreft. Uit andere bronnen komen mededelingen binnen over een nieuwe taktiek die de Tsjechi sche autoriteiten toepassen. Van steeds meer priesters wordt de vergunning tot uitoe fening van het ambt ingetrok ken zonder dat hen overtredin gen van de wet ten laste wor den gelegd. In de afgelopen weken zou dit al bij veertig priesters het geval zijn ge weest. Samen met de strenge toelatingsvoorwaarden voor de priesteropleiding heeft dit ertoe geleid, dat nu al zestien honderd parochies - een derde van het totaal - in de Tsjechi sche en Slowaakse bisdommen onbezet zijn. Ook het godsdienstonderricht op de scholen is de laatste tijd zeer bemoeilijkt. Volgens nieu we richtlijnen mag godsdienst onderricht op scholen alleen worden gegeven als de politie ke betrouwbaarheid van de godsdienstleraar vaststaat Geestelijken moeten een ver zoek indienen, waarover door een politieke commissie wordt beslist. Tegen onder meer deze achter grond, moet het beroep wor den gezien, dat Pax Christi- Duitsland heeft gedaan op de Tsjechische regering om zich in haar binnenlandse politiek te laten leiden door de achting voor de rechten van de mens en de grondwettelijk vastge legde godsdienstvrijheid. De kerkvervolging is volgens Pax Christi in hoge mate strijdig met de ontspanningspolitiek en brengt de pogingen van de Geneefse conferentie tot vei ligheid en samenwerking in Europa in gevaar. De vorige week in het bisdom Breda begonnen aktie „Vas tentijd als proeftijd" blijkt grote belangstelling te trek ken. De aktie roept christenen op om gedurende de vasten één dag per week sober te leven. Na de publikatie in het diocesaan informatieblad „Overweg", stromen de aan vragen om overdrukken bin nen, tot een aantal van vele duizenden. Het adres is Vee marktstraat 48, Breda. Godsdienstige en politieke is lamitische kringen hebben in stemmend gereageerd op een voorstel van de vice-minister- president van Egypte, Hoes- sayn As-Schafi'i, om het isla mitisch kalifaat in ere te her- In februari al zou in de hoofd stad van Irak, Bagdad, een congres worden gehouden, waarbij de nieuwe kalief wordt gekozen. Velen ver wachten, dat daar koning Fei- sal van Saoedie-Arabië zal worden gekozen tot „bescher mer van de islam" en „heerser van de gelovigen". De predikant van de evangeli- sch-lutherse gemeente St.-Ul- rici in Braunschweig, Rudolf Schubach is overgegaan naar de rooms-katholieke kerk. Schubach (43), die gehuwd is en vader van enkele kinderen zal, na een periode van voor bereiding, op 29 juni in de Regensburger Dom tot pries ter worden gewijd. De Heilige Stoel heeft hem inmiddels van de celibaatsplicht onthe ven. De Noordamerikaanse raad van de wereldbond van her vormde kerken heeft president Ford gevraagd af te zien van enig plan tot militair geweld bij een volgende Arabische olieblokkade. Voorts betreurt men de „subversieve aktivitci- ten" van de CIA ten opzichte van de bevolking van welk land dan ook. Opper Volta, een van de arm ste landen van de droge Sa- helzonc in West-Afrika her denkt dexer dagen het feil, dat vijfenzeventig jaar gele den de eerste katholieke mis sionarissen (Witte Paters) hun werk in het land begonnen. Van de 5.7 miljoen inwoners zijn er nu 320.000 katholiek. De zielzorg wordt uitgeoefend door 110 Afrikaanse priesters en 290 buitenlandse missiona rissen. Op één na zijn alle bisschoppen Afrikanen, onder wie kardinaal Paul Zoungra- na, aartsbisschop van de hoofdstad Ouagadougou. Paus Paulus heeft de hoop uitgesproken dat de katholie ke kerk en de andere christe lijke gemeenschappen zich steeds meer zullen inzetten om eenheid en verzoening te bereiken. Hij zei dit tijdens een dienst in de basiliek St. Paulus-bui- ten-de-muren, ter afsluiting van de internationale bidweek voor eenheid onder de christe- De paus zei het te betreuren, dat vele vreugdevolle stappen, die de laatste jaren gezet zijn op weg naar de eenheid, nog niet tot het eigenlijke doel heb ben geleid. De oecumene is. volgens hem, een uiterst moei lijke onderneming, die lange tijd vergt Alle gebed en inspanning lijkt daardoor vaak vergeefs. Toch moet er aan de eenwording der christenen verder gewerkt worden „met vertrouwen en Het was voor het eerst sinds negen jaar, dat paus Paulus een bezoek bracht aan de Sint- Paulus-buiten-de-muren. Le den van de basisgemeente van Don Franzoni. de ex-abt van de St. Paulus-buiten-de-muren, nodigden de paus in pamflet ten uit voor een bezoek aan de basisgemeente „als teken van verzoening". De „Osservatore Romano" noemde het een „huichelachtig gebaar" en een „nieuwe provocatie tegenover het kerkelijke gezag Volgens mededelingen van het persbureau CIC te Rome heeft de congregatie van de geloofsleer de twee proceszen tegen Hans Kueng afgesloten. Met dc bekendmaking van de uitspraak wordt nog slechts gewacht op een „gunstig tijdstip". Hiermee zou gedoeld worden op het feit, dat het wachten zou zijn op de benoeming van een nieuwe bisschop van Rottenburg, in wiens diocees Hans Kueng werkzaam is als hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Tuebingen. Kerk en wereld Dc twee processen tegen de Zwiterse theoloog Hans Kueng zijn begonnen naar aanleiding van zijn, boeken „De kerk" van 1967 en „Onfeilbaar?", dat in 1970 uitkwam. De congregatie voor de geloofsleer ontbood Kueng naar Rome. Hij weigerde echter te komen, tenzij het gesprek kon plaatsvinden in de sfeer van dialoog van het laatste concilie. Daaronder verstond Kueng, dat hij inzage kreeg in de proces stukken, dat hij zelf een verdediger, kon kiezen en dat hij de gelegenheid zou krijgen in hoger beroep te gaan. In juli van het vorig jaar reisden twee Zwitserse bisschoppen naar Rome om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de stand van zaken van het onderzoek Bij hun vertrek zeiden zij „verdachtmakingen door kerkelijke instanties en personen te betreuren". Bij hun terugkomst echter verklaarden zij. dat men jn Zwitserland „eenzijdig en onzorgvul dig 1 was voorgelicht over de kwestie Kueng, wat Kueng op zijn beurt deed verklaren, dat de bisschoppen zich in Rome hadden laten misleiden. R.K. kerk in Zaire wapent zich tegen „Kultur- kampf" De r.k. kerk van Zaïre, het voormalige Belgische Congo, heeft enkele noodmaatregelen genomen om het hoofd te bie den aan de nieuwe situatie, die ontstaan ia als gevolg van de „Kulturkampf" van presi dent Mobutu tegen de kerk. In een gezamenlijk herderlijk schrijven, bestrijden de bis schoppen niet het recht om kerk en staat volledig te sohei- den, maar zij veroordelen de antichristelijke tendens der maatregelen, die de regering Mobutu hiervoor genomen heeft. Die maatregelen noemen zij met name, zoals het verbod christelijke namen te gebrui ken. het verbod op katholieke jeugdorganisaties en pers, de afschaffing van het gods dienstonderricht op dc scholen en de losmaking van de theo logische faculteit van de uni versiteit van Kinshasha. De bisschoppen maken in hun brief bekend, dat zij met on middellijke ingang alle gods- diensUeraren uit de scholen terugtrekken en hen belasten met de opbouw van een gods dienstonderwijs buiten school tijd Zij verklaren hierbij te vertrouwen op de toezegging van president Mobutu, dat hij dit godsdienstonderricht niet zou belemmeren door een door de staat opgelegde anti christelijke doctrine.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7