VM ,,Ik ben het nog steeds, maar mijn programma wordt wel cabaretesker" Binnenkort maatregelen tegen sluipverkeer Argentijnse toneelgroep in Leiden Overlast vuurwerk baart geen zorgen Troubadour Jan van Rhenen: Net echt DINSDAG 28 JANUARI 1975 LEI DSE COUR ANT PVCIV V Burgemeester Leidschendam: «Van onze correspondent jLEIDSCHENDAM Volgens burgemeester E. J. M. Kolfschoten zal er binnenkort meer j duidelijkheid zijn over maatregelen tegen het sluipverkeer uit Zoetermeer door Leidschen dam. Hij zei dit tijdens een nabespreking over de gistermorgen op vier punten in de gemeente door het Comité „Stop sluipverkeer *- in Leidschendam" georganiseerde blokkade. Op de bijeenkomst in de aula van de Johan- nes XXIII-school waren behalve de burge- v meester en de chef algemene zaken, de heer K_ Ooms, ook de comitéleden en hoofdinspec teur E. J. Jansen, korpschef van de gemeente politie, aanwezig. De burgemeester zei dat ruim twee jaar geleden de minister van ver keer en waterstaat is gevraagd een maxi mumsnelheid van 60 kilometer in te stellen op drie wegen in Wilsveen. Ondanks herhaald vragen („vorig jaar januari: „bent u daar nog" en in oktober '74: „als u soms denkt dat we *n stelletje vlegels zijn") heeft dit verzoek geen resultaat gehad. In november heeft de minister geantwoord dat om advies is gevraagd „maar nu weten we nog niets", aldus de heerJColfschoten. De door het comité gevraagde verkeerslichten in de Nieuwstraat zijn, wegens gebrek aan ruimte in de smalle straat, onmogelijk. Wel zou het college aanleggen van meer zebra's en voetgangerslichten in overweging willen nemen. De bouw van een door aktieleider Th. v.d Meer voorgesteld voetgangerstunnel werd door de burgemeester ontraden. B en W van Leidschendam, zijn zoals bekend voor spoedi ge aanleg van de Verlengde Landscheidings- weg en wat de burgemeester betreft mag rijksweg 14 tot Rotterdam worden aangelegd, .jnits tegelijk met provinciale weg 20". Over het gewenste eenrichtingverkeer op Veenweg en Stornpwijkseweg zei de burgemeester dat daar tussen de politie van Zoetermeer en Leidschendam en met provinciale- en ge meentelijke autoriteiten herhaaldelijk over is gepraat. „Zoetermeer is tegen, dat is begrijpe lijk, die ziet de bui bij rijksweg 12 wel hangen", aldus de burgemeester. B en W van Leidschendam denken dat de provincie maatregelen vertraagt om te kijken of het openbaar vervoer, bijvoorbeeld door het invoeren van een snelbus, een oplossing kan brengen. Leidschendam is overigens te gen vrijstelling voor aanwonenden, zoals het comité heeft gevraagd. Burgemeester Kolf schoten noemde dit middel erger dan de kwaal, „vrijstelling kan hoogstens voor enke le bijzondere gevallen gelden". Actieleider van der Meer deelde mee dat het comité voorlopig op non-actief wordt gesteld omdat het doel. richten van de aandacht van de autoriteiten op de moeilijkheden, is bereikt. Leiden„Twee jaar geleden had ik met jullie krant een inter view. Lucia Geurts noemde mij toen een troubadour. Die term had ik daarvoor nooit gebruikt, maar ik geloof wel dat ie nog steeds bij me past. Mijn pro gramma krijgt wel steeds meer een cabaretesk tintje. De ver bindende teksten en de grappen en grollen tussendoor zijn daar vooral de oorzaak van." ais ueajeszanger en sinds een dikke twee jaar als zanger van louter het Nederlandse lied. Treedt zo'n twee, soms drie keer per week in den lande op, maar is binnenkort een maand lang (bij succes twee maanden) elke zondagmiddag in céfe- chantant „de Schmidsche" aan de Van der Werf straat 92 te Eigen werk beluisteren. Zijn programma heet „Jantje in Leyden", een wat hij noemt preventieve kreet, omdat als hij er een an dere titel aan mee had gegeven toch Jantje m Leyden genoemd zou worden. „Ik sta nou een maal maal zo bekend". Daar naast gaat hij op tournee door de Bollenstreek met het zelfde programma. De naam is voor die gelegenheid veranderd van „in Leyden" in „van" Leyden". De teksten zijn veelal door hem zelf geschreven. Nog maar vijf zijn van de hand van Van Rhe- nen's voorbeeld, de Belg Miel Lools. ,Mijn oude programma was veel al gebaseerd op het reportoire van Cools, overigens wel met zijn toestemming. Dat soort dingen moet je leuk houden. Nu is dat aangevuld met eigen werk. Het relativerende van Cools trekt mij erg aan. Dat is samen met het enthousiasme van een man als Dimitri van Toren voor mij erg belangrijk. Mijn liedjes zijn niet uitgespro ken literair. Ik wil niet elitair zijn en me toch voor een grote- Vroege lente Bij Koos Dui venvoorde in de Noordwijker- houtse Zee straat begon zondag de len te. Er werden 2 geitjes en 1 bokje geboren. Normaal wor den jonge gei tjes geboren half maart-be gin april. Ook vorig jaar wierp de moedergeit 3 jonge geitjes; in de meeste gevallen wor den niet meer dan 2 jongen tegelijk gebo- re groep openstellen. Aan de andere kant ook weer niet, want een plaat zou ik voorlopig niet willen maken. Zo'n maat schappij doet een keuze uit je reportoire. Neemt datgene dat lekker loopt, maar dat dan meestal niet representatief is voor je hele werk. Je rukt daar mee dingen uit zijn verband en daar heb ik toch wel bezwaren tegen." Kret Van Rhenen's werk is volgens zijn zeggen ook niet politiek geladen. „Ook dat wil ik ver mijden. Er zijn wel eens toespe lingen, zoals in het liedje over de man die theologie studeert, daarna een derde van de stad plat gooit zonder het weer op te bouwen en als beloning dan nog burgemeester wordt van Sassenheim. Zo'n man (oud wethouder van stadsontwikke ling Kret, T.v.B) haal ik er dan meer bij als voorbeeld. Ook in dat lied relativeer ik. Precies als in een tekst over Surina- mers, die in de Bijlmer komen wonen en zien dat het in Suri name toch zo slecht nog niet was. Ik verwijt ze dan mis schien dat ze hier naar toe zijn gekomen, maar stel ook onze eenzijdige opstelling van „Suri- namers dat zijn steun- en w.w.- trekkers aan de kaak." LEIDEN Dank zij de ondernemingszin van het LAK (Leids Academisch Kunstcentrum) is er al menige belangwekkende buitenlandse toneelvoorstelling naar Leiden gekomen. Meer malen vormde de taalbarrière hierbij een bezwaar om tot volledige appreciatie van het gebodene te komen, maar bij de voorstelling, die de Argentijnse groep "Teatro del Encuen- tro" vrijdag a s. in het LAK-theater geeft (aanvang 20.15 uur) zal dit nauwelijks of in het geheel geen rol spelen. Bij de twee korte stukken, die het "Teatro del Encuentro" zal spelen, ligt het accent namelijk helemaal op herkenbare lichamelijke acties en de tekst is dienovereenkomstig uiterst summier gehouden. Vóór de pauze zal "Second Birth Ceremony" opgevoerd wor- den. Dit stuk is min of meer gebaseerd op "Het leven is een droom" van de 17e eeuwse auteur Calderón de la Barca en laat zien hoe men slechts via de nodige opofferingen zijn idealen kan bereiken en hoe men moet zoeken naar zijn eigen persoonlijkheid. Het oorspronkelijke verhaal laat zien hoe een koning op grond van een voorspelling zijn zoon tot eenzame opsluiting veroordeelt en de zoon na zijn bevrijding zichzelf leert vinden. Het tweede deel van de avond is gewijd aan "Daily Construc tion", een ontleding van het dagelijks leven. Hierbij wordt er zorg voor gedragen, dat er een scheiding ontstaat tussen de dagelijkse routinehandelingen zoals het drinken van een kop koffie en het lezen van de krant, en de daaronder sluimerende gevoelens en beelden. Belangstellenden kunnen bovendien morgenavond deelnemen aan een werkshop, waarin een actieve kennismaking met de werkmethoden van deze Argentijnse groep mogelijk is. De kosten van deelname aan deze workshop bedragen vijf gulden; geïnteresseerden worden verzocht zich tevoren tele fonisch (24890) bij het LAK op te geven. Controle op fietsverlichting Van verslagge- Leiden De Leidse politie overweegt te experimen teren met van te voren aangekondigde gerichte contróles op het voeren van een adequate fiets verlichting 's avonds. Dat heeft inspekteur Ernst gisteravond meegedeeld tijdens een vergadering van de gemeentraads- commissie voor politione le aangelegenheden. Het onderwerp was aan de orde gesteld door het WD-gemeenteraadslid kolonel b.d. Wessels, die samen met een twintig-tal anderen een onderzoek heeft ingesteld naar de verlichting die Leidse wielrijders voeren. Con clusie van de onderzoe kers is dat „één op de drie fietsers zonder licht rijdt", zo vertelde de ko lonel. „En als er geen on gelukken van komen be treft het bijna steeds near-: Jan van Rhenen Luisterliedjes Jan brengt een bij uitstek luister- reportoire. Weliswaar met rust punten, want een voor de hand liggende vraag is „kunnen de mensen tegenwoordig nog wel luisteren?" ,Een jaar of vijf geleden speelde dat nog niet. Toen kon je rustig ergens met je gitaartje binnen komen en spelen. Iedereen deed mee en je had een goeie avond, waar veel positiefs vanuit kon gaan. Nu is dat verpest door de disco-clubs. Een enorme herrie, waar je elkaar niet kan ver staan. Wat ik doe is anders. Voor sommigen is dat wennen, anderen vinden er helemaal niets aan. Ik heb ze wel meege maakt, die na de voorstelling zeiden van „in het begin leek het me niets, maar nou vind ik het goed. Mensen moeten nog een hoop leren op dit gebied. Maar ik ga wel met optimisme aan de optredens in de Schmid sche en in de streek beginnen". Van de honderd avonden heb ik er misschien twee gehad die door herrie en gebrek aan inte-, resse uit de hand liepen". We zijn het er over eens dat de zondagmiddag bij uitstek ge schikt is, als luistermiddag. „Ik kan nog veel vertellen over het programma, maar die zin uit het info, dat we je toestuurden „Jan is er gewoon", en dan met een streep onder gewoon, drukt eigenlijk precies uit wat ik ga doen. Zondagmiddag is om drie uur de première van „Jantje in Leyden". Het is de bedoeling dat als Jan's programma afloopt, een serie wordt ingezet met cabaret- en klein-kunst programma's. Leiden moet wat meer leven in worden geblazen. Technicus Bert, zakelijk leider Cor en Schmidsche-eigenaar Aad vinden dat ook. Ton van Brussel i m Het was allemaal net echt gisteravond op de Lageweg in Noordwijk. Een botsing tussen twee auto's met zes gewonden. Het leek het meest afschuwelijke ongeluk van de laatste tijd. De ene auto brandde als een fakkel. De inzittenden lagen ver spreid over de weg. Maar het viel allemaal erg mee. Het betrof slechts een oefening. Een aantal EHBO-cursisten deed gisteren examen en daarom was dit ongeval hoe echt het er ook allemaal uitzag gewoon in scène gezet. Op de foto blijkt nog eens hoe echt het allemaal toeging bij de behandeling van de "slachtoffers". Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraads commissie voor politiële aange legenheden acht geen redenen aanwezig om het aantal dagen waarop vuurwerk mag worden verkocht drastisch te beperken. Tot die slotsom kwam men gister avond tijdens een vergadering die deels was gewijd aan een brief aan het gemeentebestuur van de Leidenaar G. van Rhijn over de overlast die met het afsteken van vuurwerk gepaard Kan gaan. in zijn schrijven heeft de heer Van Rhijn de suggestie gedaan om de ver koop van het spul alleen toe te staan op de middag van 31 december. Burgemeester Vis en commissaris Barends zeiden dit voorstel niet voor uitvoering vatbaar te vinden vanwege het gedrang dat daardoor bij de verkooppunten van vuurwerk zou ontstaan. "Dat kun je nooit maken", aldus de burgemees ter. "een dergelijke regeling zou uitnodigen tot ontduiking van de wet". Ook een beperking van de ver koop tot bijvoorbeeld twee da gen achtten de beide heren, me de gezien de ervaringen rond de jongste jaarwisseling, niet nodig. "Er zijn geen ongevallen van betekenis gebeurd", zo zet ten zij uiteen, "in Noord hebben zich praktisch geen ongeregeld heden voorgedaan en alles bij eengenomen is het ongerief dit jaar vergeleken met andere ja ren echt niet toegenomen". In specteur Eemst meldde dat het voornemen om vóór de jaarwis seling een verscherpte surveil lance te voeren in de Haarlem merstraat slechts ten dele kon worden uitgevoerd doordat het Leidse korps assistentie moest verlenen aan het Haagse. Bur gemeester Vis die, ook zelf bij thuiskomst na oud-jaar de stoep van zijn woning "rood van die troep" had gevonden, wees erop dat bij in werking treding van de nieuwe algeme ne plaatselijke verordening het vuurwerk alleen nog mag wor den verkocht op 28, 29, 30 er 31 december. Volgens de huidi ge verordening is verkoop toe gestaan vanaf de 26e december. Het voorstel van de burgemees ter om met de regeling ii nieuwe APV ervaring op te doen alvorens wijziging in over weging te nemen, stuitte bij de commissieleden niet op be- Waterpolo in Gouwe- Rijnstreek DKD liet kans op koppositie liggen Van onze waterpolo mede werker LEIDEN In de eerste klasse van de waterpolocompetitie Kring Gouwe/Rijnstreek heeft SZ 8t PC door met 8—2 van Lisse te winnen laten zien dat zij, bij continuering van de hui dige vorm. zeker in staat moe ten worden geacht de achter stand van drie punten in te halen. Met een wedstrijd min der gespeeld dan koploper Woerden dat nu 12 punten heeft verzameld en een achterstand van 1 punt op DKD uit Leider dorp. is een spannende strijd ontstaan tussen genoemde ploe gen. DKD heeft de kans de 2 verschilpunten met Woerden weg te werken loten liggen, door de uitwedstrijd, waarin wel degelijk winstkansen aan wezig waren niet, te benutten. De uitslag 44 gaf een punten verdeling, waarbij SZ PC lachende derde is. In de tweede klasse heren staat ZPS 2 uit Stolwijk na 7 gespeel de wedstrijden nog ongeslagen aan kop met 13 punten, Bos koop blijft met 11 punten goed volgen terwijl BZ PC 5 door een 7—0 overwinning op Kat wijk 3 naar de 3e plaats is opgerukt Bij de eerste klasse dames staat Koudekerk nog steeds ongesla gen aan kop met 14 punten uit 7 wedstrijden. De dames van DONK 2 hebben door een 3—0 overwinning op SVO 1 met 12 punten de tweede plaats over genomen van OZV, dat ecjitef een wedstrijd minder heeft ge speeld. In de tweede klasse dames staat Barracuda met 11 punten uit 8 gespeelde wedstrijden aan kop, op de voet gevolgd doo? de dames van de Baanders uit Gouderak, dat nu met 1 wed strijd minder 10 punten heeft verzameld. De dames van SZ PC uit Schoonhoven slaagden erin om door van BZ PC 3 te winnen de eerste 2 winstpun ten in de wacht te slepen. Stinden: Eerste klasse heren: Woerden 2 8-11 DKD l 7-10. SZ fc PC 1 7-9 BZC 2 8-7. Llsse 1 S-8. Viva* 1 6-8 Zljl/LOB 5 7-4. LZ 88 5 6-2 AZC S 5-2 Tweede kla.-.e heren: ZPS 2 7-13. Boskoop I 7-11. BZ 4 PC 5 7-8 Gouwe 4 7-8 Barracuda 1 7-8 SVO 1 7-8 BZ PC 4 7-6 DONK 2 7-4. Gouwe 5 7-1 Kal- wijk 3 8-1. Barracuda 2 8-11. loskoop 2 6-8 DKD 1 7—8. BZ PC 3 8-3. SZ h PC I 8—2. Basketbalteam Bonaventura LEIDEN Het jorigons-school- basketbalteam van Bonaventu- ra-Knijckenborg zal dit jaar weer moeten spelen om het Zuidhollands kampioenschap. Hoewel de Leidenaars al drie jaar achtereen kampioen van Zuid-Holland werden en ln twee achtereenvolgende jaren kampioen van Nederland, zal de formatie van coach Kallen berg, wil het een gooi kunnen doen naar de nationale titel 1975, op 10 februari in Leid- schendam moeten aantreden voor het gecombineerd Zuid- hollands-Zecuws kampioen schap. De regel dat regerende kampioe nen automatisch voor het Ne derlands kampioenschap ge plaatst zijn is toen Bonaventura in 1973 kampioen werd, afge schaft. Bonaventura heeft deze vreemde beslissing altijd aange vochten, zonder succes. Dit Jaar werd geprobeerd om de organi satie van het Nederlands kam pioenschap in handen te krij gen maar het verzoek werd af gewezen. De Zuidhollandse kampioenschappen vinden nor maliter plaats in de kerstvakan tie. Er was geen hul beschik baar voor de titelstrijd die voor *- 1 februari gespeeld moest zijn. Pas het afgelopen weekeinde kwam de mededeling dat. in combinatie met de provlnciè Zeeland, in De Fluit in Leid schendam in de krokusvakantie gespeeld moest worden. Veilingen RUNSBURO. 27 Jan. Bloerrwn OmachrlJ- vinfc tolale aanvottr. gemiddelde prlj.: Ai riJST'? 'T °,4B1, 11716 0.402, Anjer» Am. 46880 0,281. Anlhurium 3210 2.108 Blauwe druifje. 1570 0.876. „J.r C 10,0 0 SI5. Chry. Tro. Jr. C 8477 3.588. Euphorbia 2570. 0,476. Forv/thiu 2030 0.480. rroeala 3401 2.572. Gcrbrra 2048 0,780, llyuclnthm 2532 I 841 ??«,CÜlth .mcl.bo' 1,073 °-1B5- lrl» 3083 2,281. Kroku» 50 0,400, Lelie Tak 730 1.004. 17 1,300. Narcti Carlton K :hldee*n 3300 0,818. Roten Narcia Ka, 2 0,84 I 0,200, d Klolnbl. 2U3 0,710, An]..ra 0,347. Gerboro ifiStftt,""/' 870 V382 orëhldwSnibv.- 0000 0.141, Ranonkel Imp 260 I 505 Nare koucr. Imp 1865. 0.720. Dlv. enljbi imp! 14092 1.305. Dlv. anJJbt. Imp. 1850 1,148 Dcgo'1'" 23 000. SI Pao- OrU potplanten 150 3,003. R Cham 0,173. Anjer.Tr.PÏnk 3000 0.„.. rxnimr-.r- VJolet 2000 0,420. Oladlolen Twta* 180 0Ae4. Gladiolen-Oacar 6000 0.320. Roclofairendaveen, 27 Jan. Bloeman. Anjara 33—46. Idem import 17—23, Roten llona 1.07—1,20, Sonia 81—82, Belinda 41-58. Garnctto 34—41. Carol 33-37. Mo- trca 62-40, Foraylhla 25-85, SlreliUla 1.80-2,30, Cyclamen 1.90- 2.00, Primula 70—80 p «L Freeala'a 1,70—4,16. Chrytanle- 2,20—2,45, Narclétcn 70-!IJS, Tulpen Apel doorn, Chrlitmas Marvel, Rlrnda, Monte Carlo 1.85-2.00. LuaUfe Wltwe. C Ralph, Lucky Strike, Preludium, F Doorman, Weat Paint Apeldoorn. Keca Neli», 3.05-3.15. Golden Pa» White. Mickey Zarcwilr. 1,80-2.20. Tulpen «e- mengd 2.0O-2.I5. Be-teller. Mirjoran, Ma dam Spoor, Char let. Beauty of Volandam Bellona 1.80-1.90. Dubbele tulpen All 280-780. BI I 3 30 Cl 7 20-8 80. CU

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5