12,5 ha. sportvelden ten westen Merenwijk Allerlei(ds) VRIJSTELLING WIJKAGENTEN VAN GEWONE DIENST ONMOGELIJK IN BROEK- EN SIMONTJESPOLDER Gratis rokertje op stadhuis afschaffen DINSDAG 28 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Diiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiniiiiiininiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiinDiiiiiiiin Van een onzer verslaggevers iden Commissaris Barends icht het weinig waarschijnlijk dat de acht part-time wijkagen ten die het Leidse politiekorps .telt, op korte termijn voor hele idagen in het wijkwerk kunnen k,worden ingezet Tijdens een vergadering gister avond van de gemeenteraads commissie voor politionele aan gelegenheden, zette hij uiteen dat bij de huidige sterkte van het korps de wijkagenten niet hoofdagenten die de stad goed kennen. Die kun je in het gewo ne werk niet missen. Je kan niet uitsluitend op jonge men- i varen". kunnen worden ontbeerd in de Ook het feit dat de Leidse politie nachtdienst en aan de meldta- te kampen heeft met een nogal fels. „Wijkagenten", aldus de groot verloop maakt het vol- commissaris, „zijn oudere gens hem op dit moment onmo gelijk de wijkagenten van ge wone dienst vrij te stellen. „Het is jammer", zei hij, „want de resultaten die ze boeken, zijn erg positief, maar we kunnen het ons gewoon niet veroorlo ven". Hij maakte in dit verband melding van een onderzoek dat naar het functioneren van wijk agenten is ingesteld door een jonge officier van de politie academie en die tot de conclu sie is gekomen dat het instituut Leiden „voor 60% functio- „Dat is erg plezierig", zo merk te hij op maar het gevaar is wel dat ze oververmoeid raken en voor enige tijd worden uitge schakeld". neert". Inspecteur Erenst signa- Door CDA-fractieleider Driessen leerde dat sommige wijkagen- werd een pleidooi gehouden om ten veel méér werk verzetten het maatschappelijk werk nau- dan van hun wordt verwacht. wer te betrekken bij de arbeid piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin van de wijkagenten, ook al om dat het aantrekken van meer gesubsidieerde krachten in deze sector eenvoudiger is te realise ren dan versterking van het politiekorps (op dit moment 179 man). Overigens stak commis saris Barends gisteravond de loftrompet op de jonge agenten binnen zijn apparaat: „Hun op leiding duurt maar een jaar. Dat is te kort om voldoende diepgaand kennis te maken met de maatschappelijke achter gronden van het werk. Daarom heb ik er grote bewondering voor dat die jonge mensen het in de praktijk toch maar red den". Van een onzer verslaggevers Leiden/Oegstgeest Twee sportcomplexen met een totale opper vlakte van 12 1/2 hectare. Voor dat doel moet volgens een bestemmingsplan dat dezer dagen door de gemeente Oegstgeest voor de burgers ter inzage is gelegd, het stuk Broek en Simontjes- polder worden gereserveerd dat ten westen van de Merenwijk ligt. Het bestemmingsplan is ontwikkeld door de dienst gemeentewerken van Leiden en moet komen te rusten op het Oegstgeester grondge bied dat om precies te zijn wordt begrensd door: de spoorlijn Leiden Haarlem, het boezemwater „de Holle Mare" de Haarlem mertrekvaart én het gedeelte van de Broekweg dat is gelegen tussen de tunnel onder de genoemde spoorweg en de Kwaakbrug. dat Leiden na voltooiing van loals uit een toelichting op dit plan blijkt, is voor de ten noorden van de Holle Mare ge legen Klaas Hennepoelpolder en Veerpolder, die tot het grondgebied van Warmond be horen, eveneens een recreatieve alle bouwplannen zal zijn uitge groeid tot een stad van 120.000 inwoners. De andere helft van de nodig geachte voorzieningen in deze sector zou tot stand moeten komen in het Vlietpark. bestemming gedacht. Een te UT7MFT S verwachten bestemmingsplan 1111,1 J voor deze gronden »1 betrek- Van K.n dit voor king hebben op het gebied tus- van nu toch we, -sen de Holle Mare, de Haarlem- hemelse visioen werkclijkheid mertrekvaart, de Leede, het tra- kan zijn, wordt in het stuk niet cé van de toekomstige provm- besproken. Ook van een tijs- ciale weg 16 en de spoorlijn spanne waarbinnen de sport complexen ten westen van de Merenwijk er zouden kunnen komen wordt niet gerept. Wet houder Tesselaar reageert op de vraag hiervan een schatting te geven: „Ik heb er geen flau we notie van. We moeten nu eerst het recreatie-deel van het Morskwartier afmaken. Daarna moeten we beslissen aan welk project we voorrang geven: de Kwaak of het Vlietpark. Ook zelf heb ik me daarover nog geen mening gevormd." J INGEBED xv, twee bestemmingsplannen samen zijn weer ingebed in.,een wat wordt genoemd „Globaal programma recreatie-gebied Noord" dat is opgesteld voor het terrein tussen: de bebou wing van Boerhaavedistrict en Oegstgeest, het water van De Leede, de Groote Sloot en De Zijl en de bebouwing van het Merenwijk-district. Met daarbij yoor ^et Vlietpark is nog geen eventueel: een stuk grond ten oosten van De Zijl. £)p dit terrein in zijn geheel zou volgens het programma in de I komende jaren minimaal moe- ten worden gerealiseerd: een schoolwerktuinen-complex van 1 3/4 ha., 12 ha. sportvelden, 7 1/2 ha. volkstuinen en 57 1/2 ha. stadspark. Wanneer dat er is, aldus een toelichting op het be stemmingsplan De Kwaak, is voor ongeveer de helft voorzien o in de toekomstige behoefte aan bovenwijkse openlucht-recrea- tievoorzieningen in de Leidse regio. Uitgangspunt daarbij is Leidse agenda Dinsdag 28 Januari Openbare vergader nsdag 29 Januari tel. 20552; Beker, IJtweg 4, Oegstgeest. 42947. Burgerraadsman: Koombnjgsteeg 7, tel. 43171. spreekuren maandag van II uur en donderdagavond van 19-21 uui XSOS-Telefonlsehe Hulpdienst: tel. 2520: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leidse bioscopen Izuxor: Stationsweg 19, tel. 21239: „China- town" 18 jaar. dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.30 uur. Zondags: 14.00, 16.30, 19.00 en ,„21.30 uur. Camera; Hogewoerd, tel.. 24919: „Amarcord" 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.30 uur. Zon- - dacs- 14.00, 16.15, 19.00 en 21.30 uur. Nacht- voorstelling: ..Woodstock" 18 jaar. Vrijdag. Bex: Haarlemmerstraat 52, tel 25414 „Ga- briëlla" 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Nachtvoorstelling: „De pornobaby" 16 jr. Steenstraat 39. tel. 24130. „The man th the golden gun" 14 jaar De nieuwste mes Bondfilm. Tijden zie Studio. 31. tel. 23875. „Spys" 18 0 en 21.15 uur. Kinder- lood" een Wall Disney 1 zo: 14.15 en 16.30 uur. HHIHIIItlllIltllllllllllllllll Burgerlijke stand Rllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli bestemmingsplan in voorberei ding. Niet uitgesloten is dat dit gebied uiteindelijk deels voor woningbouw of industrievesti ging wordt bestemd. Kosten De realisering van de plannen zoals die zijn ontwikkeld voor de Broek en Simontjes-polder ten westen van de Merenwijk, zo is de bedoeling, zal geheel voor rekening komen van de gemeente Leiden. De verwer vingskosten worden op dit mo ment geschat op 650.000 (ca. 21 3/4 ha." a 3 per m2) en de uitvoeringskosten op 5,6 mil joen. Het sportcomplex dat het eerst zou moeten worden gelegd is geprojecteerd westen van de hoogspannings leiding ter plaatse. In nauw overleg met de Sportstichting men tot de slotsom gekomen dat hier een hoofdvoetbalveld met tribune-accommodatie moeten komen, een half ver hard oefenveld en twee bijvel- den, geschikt voor het spelen van rugby en honkbal. Het tweede complex biedt gele genheid voor het spelen van voetbal, rugby, honkbal korfbal. Daarnaast is er nog een terrein van 1 3/4 ha. dat de bestemming heeft „schoolwerk- tuinen". Wat dan nog resteert binnen het plangebied zou voorlopig zijn agrarische be stemming kunnen behouden. VERBINDINGSWEG Voor de ontsluiting van het ge bied, kan aldus het bestem mingsplan, op den duur verbindingsweg worden aange legd tussen de Ketelmeerlaan de Leidse Merenwijk en de Oegstgeesterweg. Zolang die nog niet is, zou men het gebied kunnen bereiken vanaf de Haarlemmerweg via een gedeel te van de daartoe ter plaatse te verbreden Broekweg en verder over een aan te leggen weg samenvallend met het tracé van de geplande verbindingsweg. Over de vraag of het bestem mingsplan in deze vorm voor hem aanvaardbaar is, moet de Oegstgeester gemeenteraad vol gens wettelijk voorschrift be slissen binnen een termijn drie maanden, die eenmaal met nog eens drie maanden kan worden verlengd. Daarna wordt het ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voorge legd. Burgers die het met het plan niet eens zijn, kunnen be zwaarschriften indienen. Als zij daarmee tot bij de Kroon door gaan zijn met de uiteindelijke afhandeling van de procedure, vaak jaren gemoeid. Van een onzer verslaggevers Leiden CDA-fractieleider Driessen heeft voorgesteld het gebruik af te schaffen volgens welk tijdens verga deringen op het stadhuis van gemeentewege roo kwaar wordt aangeboden. In een gisteravond gehouden vergadering van de gemeen teraadscommissie voor alge mene en bestuurlijke aange legenheden bracht hij naar voren dat doorgaans maar zeer weinigen van deze ge meentelijke geste gebruik maken: „De sigarettenrokers laten de rokerij staan omdat zij merkgebonden zijn, ter wijl de sigarenrokers er door de kwaliteit van de si garen toe worden gebracht deze zelf mee te nemen". Driessen, zelf niet afkerig van een zachte Senoritas, voegde daar nog aan toe dat hij „het roken op zich niet in discus sie" wilde brengen. Maar nu de CDA-leider er toch over begon vond zijn niet-roken- de fractiegenoot Vink dit laatste eigenlijk wel een goed idee. En ook burge meester Vis leek het wel fijn van andermans rookwalmen te worden verlost. De burge meester zegde daarop toe, na te gaan welk de meest geëigende vorm zou zijn voor een enquête hierover onder de raadsleden. VW-directeur wijst „weg der vrijheid" VW-directeur Dekker heeft het college van b. en w. van morgen het plan voorgelegd door Leiden „een weg der vrijheid" aan te leggen. Een route langs de voornaamste monumenten en overige be zienswaardigheden van de Sleutelstad. Deze route zou moeten worden aangegeven door tegels met pijlen, die om de twintig meter in het trottoir zouden moeten wor den aangebracht Het plan is overigens niet nieuw. De PAK-fractie in de Leidse ge meenteraad opperde he/ al een jaar of wat geleden, des tijds in een nota over Leiden Promotion. Het plan van VW-directeur Dekker voor ziet in drie routes, één langs alle gebouwen en monumen ten die de vrijheid symboli seren, één langs de overige monumenten en een langs middeleeuwse gebouwen in Leiden. Elke route zou zijn eigen kleur pijl krijgen: rood, groen of blauw. De pijlenroutes zouden te vol gen zijn aan de hand van een VVV-folder. Met de uit voering van het plan is een bedrag gemoeid van twintig- vijfentwintigduizend gul den. Bij het ter perse gaan van deze editie was de reac tie van het college van b. en w. op het plan van de heer Dekker nog niet bekend. Wethouder Oosterman over noodsituatie bibliotheken: Zonder steun rijk kan gemeente niet helpen" Van een onzer verslaggevers Leiden „Heus, we zien de nood zaak van nieuwbouw echt wel in, maar zonder steun van de centrale overheid kunnen we u niet helpen". Dit was de reactie van wethouder Oosterman van maatschappelijke aangelegen heden en cultuur toen voorzit ter mr. F. C. Kool van dc Stich ting Openbare Bibliotheek Lei den hem gistermiddag een nota aanbood over de noodsituatie bij de bibliotheken in de Sleu telstad. Over deze nota, die als titel heeft „De best voorziene boekenkast van Leiden in grote last", hebben wij in onze editie van gisteren uitgebreid gepubli ceerd. Wethouder Oosterman zegde mr. Kool toe dat hij de noodsituatie bij de Leidse bibliotheken aan de orde zal stellen wanneer hij binnenkort een gesprek hoeft met Gedeputeerde Staten. Hij verheelde echter ook niet dat nieuwbouw voor de Gemeente lijke Sociale Dienst op het ogenblik de allerhoogste priori teit heeft en volgens hem voor rang verdient boven nieuw- bouw van een centrale biblio theek. Wel zullen de wensen van het bibliotheekwezen opge nomen worden in het sociaal/- cultureel plan, dat hij momen teel samen met zijn collega Tes selaar in voorbereiding heeft Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Wild-west Op 24 mei 1974 speelde zich rond Middernacht bij bet Leids sta tioneen gevaarlijk stukje wild west af. En omdat wij in Ne derland toch in een gecivili seerde wereld wonen, komen dit soort gevallen onverwijld voor de Leidse kantonrechter. Een korte beschrijving van wat vooraf ging: Timmerman G. was uit Den Haag gekomen. Weliswaar niet te paard, maar in een snelle Alfa Romeo. Op de Plesmartlaan had G. eigen lijk niet sneller mogen rijden dan 70 km. en dat had hij natuurlijk ook gedaan als hij maar niet niet in zijn spiegel had gekeken en daar een auto had bemerkt. In zo'n positie voelt een eigenaar van een der gelijk voertuig zich bedreigd en opgejaagd en geeft het dus de sporen door het gaspedaal maar wat verder in te drukken. Nu wilde het geval, dat de auto achter hem een gecamoufleerde politiewagen was, met twee dienstdoende Leidse „Sheriffs" er in. Ook zij vuurden hun voertuig aan en zetten de ach tervolging in. Hun snelheid liep op tot 120 km. en zeslaagden er maar net in de timmerman in te halen. Op alle mogelijke ma nieren probeerden ze hem tot stoppen te bewegen, maar G. zette zijn race onverminderd voort Op de zebra voor het station wilden een paar on schuldige burgers de weg over steken, maar bij de nadering van G. zagen zij zich genood zaakt uit lijfsbehoud opzij te springen.Verder ging de tocht in de richting van de Oegstgees terweg. Nog altijd slaagden de agenten er niet in G. tot stop pen te bewegen. Er zat uiteinde lijk niets anders meer op dan het dienstwapen te trekken en daarmee te pogen het voertuig onklaar te maken. Zo gezegd, zo gedaan en zie daar: schieten was niet eens meer nodig, want bij het zien van een pistool besefte G. dat het nu toch maar beter was eieren voor zijn geld te kiezen: en zo eindigde dit fraaie stukje Hec Ramsey op de Willem de Zwijgerlaan. De rechter fronst zijn wenkbrau wen: „Het is nogal wat. Dit gedrag getuigt toch wel van een verkeerde mentaliteit Eigenlijk hoort U niet in het moderne verkeer thuis. Ik denk erover u maar voor enige tijd van de weg te sturen." Omdat G. als timmerman de nodige klusjes her en der verspreid in Den Haag pleegt op te knappen en derhalve zijn auto dagelijks no dig heeft, streek Mr. Van Dijke maar weer eens over zijn edel moedig hart: verdachte kreeg 250,- boete opgelegd en 6 maanden voorwaardelijke ont zegging met een proeftijd van 2 jaar, als hij maar beloofde het nooit meer te zullen doen. En dat gebeurde. tevergeefs. „Vandaag zit hij hier en morgen weer daar; hij is voor geen gat te vangen. Hij gaat inmiddels al helemaal niet meer naar school en is zelfs al enige tijd van huis weg ge weest" aldus de vertwijfelde moeder. Ze had inmiddels de Raad voor de Kinderbescher ming ingeschakeld. Het leek de Kantonrechter diens rapport af te wachten. Door gaans wordt in deze gevallen eerst een vrij lichte boete opge legd, maar tegelijk ook een vrij hoge voorwaardelijke straf, soms bestaande uit de dreiging met hechtenis. In die gevallen gaat het echter meestal om oud jes die hun kinderen moedwil lig thuis houden, b.v. om op de kleintjes te passen, terwijl moe der meehelpt de kost te verdie nen. Omdat dit in dit geval duidelijk anders lag, werd de zaak voor onbepaalde tijd aan gehouden in afwachting van het rapport van de Kinderbe scherming. nomische zaken in het Her vormd Centrum „De Rank" schoenen en overhemden ver- kocht. Mr. Van Dijke bekroon- de gisteren het warme pleidooi dat de advokaat van de V. vori ge week had gehouden met ont slag van rechtsvervolging van zijn diént Auto's vernield In de nacht van zaterdag op zon dag zijn aan dc Hogeword en de Nieuwe Mare twee gepar keerde auto's vernield. De por tieren werden ingetrapt „en het leek", aldus een woordvoerder van de politie, „alsof de daders op de daken van de auto's had den staan dansen. Grof vuil De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Lammen- schansweg (beide zijden van Zoetcrwoudsesingel tot Sta tionKamcrlingh Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waalstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v. d. Waalsplein, Van Bcmmelcn- straat, Lorentzkade, Zeeman laan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. Ontslag van i een fabriek aan de Lamme- schansweg, een tegelhandel aan de Verlengde Bloemistenlaan en een badhuis aan dc Linde straat is eind vorige week inge broken. Er werd voor een to taalbedrag van 410,- gestolen. Treublaan, Stieljesstraat, Franchimontlaan, v. d, Hoeven- straat, Kanaalweg (van v. Vol- lenhovenplein tot spoorlijn), v. d, Sande Bakhuyzenlaan Beyc- rincklaan, Temmincklaan, Su- ringarstraat, Burggravenlaan, Asserstraat, Scholtenstraat, Moddermanstraat, Oppenheim- De weg af Onwillig zoontje rechtsvervolging Messteek Bij hoge uitzondering moest giste ren voor de Leidse kantonrech ter een huismoeder zich verant woorden voor het gedrag van haar bijzonder onwillig zoontje. De op een na oudste van haar 6 kinderen vertikt het sinds een jaar of vijf ten ene male om geregeld de lagere school te bezoeken. Volgens moeder V. d. Af. uit Zoeterwoude heeft zij „de benen al uit haar lichaam gelopen" om er wat aan te doen, maar alles was tot dusver De Leidse Kantoroechter Mr. Van Dijke heeft gistermorgen uit spraak gedaan in het proces tegen de Warmondcr schoen handelaar de V. die vorige week terecht stond wegens overtreding van de Algemene Politie Verordening van de ge meente Heiloo. Hij had daar zonder speciale vergunning, maar met een algemene onthef fing van het ministerie van Eco- Een 25-jarige Leidenaar is zater dagavond naar zijn zeggen door twee hem onbekende mannen met een mes in de zij gestoken. Een en ander gebeurde in de buurt van de LangegrachL Op de Langegracht heeft de man toen een automobilist aange houden, die hem naar het Elisa- bethziekenhuis heeft vervoerd. Deze autobestuurder wordt ver zocht zich voor het verlenen van meer gegevens bij de afde- ling recherche van de Leidse politie te melden. De'Leidse Kantonrechter mr. Van Dijke heeft gisteren voor de eerste maal dit jaar iemand van de weg af gestuurd: de in Lei den woonachtige psychologies tudent P.. die naast een straf van f 150 boete nog eens een ontzegging van de rijbevoegd heid voor de periode van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar kreeg opgelegd. IVaf ging hier aan vooraf? Vorig jaar had P met vrienden in Voorhout een gezellig avondje gehad. Zo om een uur of 5 in de morgen besloot hij een luchtje te gaan scheppen. Vreemd genoeg stap te hij met zijn vriend in zijn auto, en toen gebeurde het. Op de Jacobs van Bcierenlaan raakte P. op onverklaarbare wijze de macht over het stuur kwijt en belandde via een ont moeting met een lantarenpaal in het naast de weg gelegen weiland. De eigenaar van de auto, P's vriend werd uit de auto geslingerd en liep een ern stige wervel fractuur op, waar van hij inmiddels echter is her steld. En zo moest P. zich gisteren ver antwoorden voor „het in gevaar brengen van de verkeersveilig heid. Zowel de officier als de kantonrechter spraken van „een ernstig telt, waf zwaar ge straft diende te worden." Me vrouw mr. Van Schaik eiste f 150 boete en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Kantonrechter Van Dijke vond eebter, dat P. voor enige tijd onvoorwaardelijk van de weg af moest. „U had in deze omstandigheden nooit ach ter het stuur mogen plaats ne men. U had nog maar pas uw rijbewijs, had bovendien ge dronken. en was waarschijnlijk op dat tijdstip ook al aardig vermoeid. Daarbij in aanmer king genomen uw vrij hoge snelheid, kan ik niet anders concluderen, dat u van dc weg af moet", aldus mr. Van Dijke. Het aangevoerde argument, dat hij ook de schade aan de auto van zijn vriend al had moeten betalen en dus al voldoende was gestraft, kon verdachte niet baten: Hij zal ook voor dit bedrag weer een tijdje in de fabriek moeten gaan werken en mag zich gedurende 4 maanden niet achter het stuur van een auto vertonen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3