Er zijn plannen genoeg voor sportcomplex bij Holiday Inn Allerlei(ds) Leidse bibliotheken in noodsituatie De vraag is: is er een te realiseren? MAANDAG 27 JANUARI 1975 LEID SE COURANT PAGINA 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllililllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) Leiden De Leidse bibliotheken verkeren in een nood-situatie. Hun huisvesting is volstrekt ontoereikend en misschien wel de allerslechtste van heel Nederland. Als het gemeentebestuur niet spoedig maatregelen treft, dreigt het gevaar dat het rijk de subsidiëring van de Leidse bibliotheken stop zet. Dat is de strekking van een bede om hulp, die de Stichting Openbare Bibliotheken Nederland heeft neergelegd in een nota over haar problemen. leen-ruimten dan de rijkssubsi dieregeling die momenteel geldt. Terwijl in de huidige si tuatie bijvoorbeeld, de uitleen ruimte in de hoofdbibliotheek 130 m2 telt zal ter voldoening aan de Plantage zou moeten worden betrokken, kan uitslui tend worden uitgevoerd als voor de hoofdbibliotheek in Leiden een nieuw gebouw wordt opgetrokken. aan de in de nieuwe wet gestel- Het stichtingsbestuur komt tot de Het meest urgent is in de ogen van het stichtingsbestuur: de bouw van een nieuw onderko men voor de hoofdbibliotheek, die momenteel is gevestigd aan de Breestraat Gevraagd wordt hiervoor ten spoedigste het ^braakliggende terrein aan de Ir. ^Driessenstraat bliotheek. Ook het pand van de voormalige R.K. Bibliotheek Voorts wordt de eisen een oppervlakte 1400 m2 benodigd zijn. De stu diezaal van de hoofdbiblio theek, nu 105 m2 groot, zal dan 485 m2 moeten tellen. te wijzen en geld beschikbaar te stellen voor ,a, wijst de realisering van de nieuw- bouw. Het gebouw aan de Bree straat is volgens de nota veel te klein, verkeert in slechte staat en leent zich niet voor een doelmatige inrichting van de bi- het Steenschuur. het ge bouw van de jeugdbibliotheek aan de Plantage en het filiaal Houtkwartier aan de Zweiland- laan bieden naar het oordeel van de stichting te weinig ruim te. i de nota erop dat dit tekort nog nijpender zal wor den wanneer, naar verwachting op 1 juli aanstaande, de nieuwe bibliotheek-wet van kracht wordt. Want die wet eist grotere boekencollecties en grotere uit- herinnerd dat een van de motie ven die ten grondslag hebben gelegen aan de fusie tussen de R.K. Bibliotheek en de Openba re Bibliotheek, is geweest: het tot stand brengen van een gro tere doelmatigheid in het biblio theekwerk door samenvoeging het grootste deel conclusie dat eigenlijk alleen het bibliotheekfiliaal Zuid-West, gevestigd in een dependance van de Rembrandtscholenge- meenschap aan de Eduard van Beinumstraat en het filiaal Noord, in een dependance de Corantijnstraat van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap, aan de eisen voldoen. Zij het dat deze laatste afdeling, aldus de nota, wat excentrisch is gelegen. Het schrijven van de stichting mondt ten slotte uit in de volgende prioriteitenlijst: „R.K."-boekenbezit aan de 1( Nieuwbouw Hoofdbibliotheek '«ctuur te d) Stoenhotjespolder/Noordhol Steenschuur met dat van de 2) Nieuwbouw filiaal Houtkwar- 4) Oprichting van nieuwe filialen openbare bibliotheek. Die sa- tier in; a) Morskwartier 5) Stichting van een discotheek menvoegmg. waarbij dan bo- 3) Treffen van voorzieningen b) Merenwijk 6> Stichting van een muziekbiblio- |<en vendiên de jeugdbibliotheek waardoor het beter mogelijk c) Professoren wijk theek Het is vaak dringen gebla zen in de Leidse bibliothe- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiii Zon verblindt automobilist; tegen veewagen Leiden Zondagmiddag rond half twee heeft een vrij ern stig ongeval .plaatsgehad op de IJsselmeerlaan. De 40-ja- rige I. F. M uit Leiden reed daar met zijn personenauto op een langs de weg gepar keerd staande veewagen. Zijn echtgenote liep daarbij hoofdletsel op en moest wor den opgenomen in het Aca demisch ziekenhuis. De au tomobilist is waarschijnlijk verblind door de laagstaan de zon. De 16-jarige R.J.M.Z. uit Lei den liep zaterdagavond rond 9 uur zeer ernstig hoofdlet sel op toen hij op het kruis punt Vondellaan/Plesman- laan met zijn bromfiets werd aangereden door een personenauto. Ook hij is op genomen in het AZL. De l bromfietser of de automobi le list is door het rode licht gereden. De politie heeft hog in onderzoek wie schuld heeft. De Leidse politie heeft het het afgelopen weekeinde overi- gens knap druk gehad met aanrijdingen. Er deden zich in totaal wel 12 voor. Behal ve mevr. M en de 16-jarige Z. werd daarbij niemand ernstig gewond. Verbetering van Zuidbuurtseweg gaat 1 min kosten Zoeterwoude De bijzonder slechte toestand van de Zuidbuurtseweg, 'n aaneen schakeling van verzakkin gen en een afbrokkelende beschoeiing, gaat aangepakt worden. De gemeenteraad wordt gevraagd daarvoor een krediet te voteren van bijna 1 miljoen gulden. Voor het gedeelte tussen de zuidelijke toegangsbrug naar de Zonnegaarde en het "•perceel Zuidbuurtseweg 48 zal, over een lengte van 300 meter, aanleg c.q. vernieu- wing van de schoeiing, plaats vinden. Deze zal wor- j den uitgevoerd zoals destijds aan de Noordbuurtseweg. Voor dit gedeelte (binnen de bebouwde kom) worden de kosten geraamd op 221.000 of te wel 739 per strekken- de meter. Voor het gedeelte ••tussen de Zwetkade en de •1 brug voor Zuidbuurtseweg u. 48 is sprake van een beton- schoeiing welke in zeer slechte staat verkeert. Daar- t voor is een andere construc tie ontwikkeld, waaronder het nóóst de bestaande weg op een lager niveau aanbrengen van een fiets en voetpad. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van 740.000. Dit laatste wegge deelte maakt deel uit van het provinciale quartaire wegenplan. De verbeteringen zijn door de gemeente aangemeld bij de centrale overheid in het ka der van de werkgelegenheid- sproblematiek. Hierdoor wordt gehoopt de werken op korte termijn te kunnen uit voeren. Daarvoor is ook de medewerking noodzakelijk van enkele grondeigenaren in verband met enige (be- scheiden) grondaankopen. Te zijner tijd zal de Zuid buurtseweg in niet geringe mate worden ontlast omdat de eigenaar van het bekend grondbedrijf nabij de Geer brug inmiddels toestemming heeft gekregen van het pro vinciaal bestuur tot het ma ken van een uitrit op de prov. weg. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Al geruime tijd circuleren geruchten over een sportcom plex op het terrein dat Holiday Inn Leiden van de gemeente in erfpacht heeft. Enkele maanden geleden berichtten we reeds over serieuze plannen rond een kunstijsbaan, overdekte tennisbanen, gelegenheid voor binnensporten zoals basketbal. De plannen schijnen steeds serieuzer te worden, maar verwezenlijking ervan is in deze contreien een moeilijker kwestie. Struikelblok daarbij is uiteraard de financiering van dergelijke grootste projecten. Al enkele weken was er sprake van het neerzetten van een geprefa briceerde hal met acht overdekte tennisbanen en eenzelfde exem plaar, inhoudende een kunstijsbaan. Die hallen zouden in een wip opgezet kunnen worden en Holiday Inn was willig om de horeca-sector te bedienen. Als bouwer werd genoemd een Holland Sporting B.V. met als drijfveer de Oegstgeestenaar Bas Vonk, kantoorhoudend te Sassenheim. Hem stond een opzet voor ogen die ongeveer 6 miljoen gulden zou vergen. Het zal er waarschijn lijk niet van komen. Wie legt al dat geld op tafel? Nog andere zakenlieden, zoals Ton Menken (van de melkfabriek) en Jan van der Gun (autodea ler) uit Den Haag, broeden op sportcomplexplannen die eer der haalbaar zouden zijn. Zo zou er een hal kunnen worden gebouwd - snel realiseerbaar - die rond de miljoen zou kosten. Deze hal (naar believen voor de (kunst)ijssport, tennis, zwem men of anderszins te gebrui ken) zou in enkele minuten tijd van overdekt tot een open ruimte gemaakt kunnen wor den, zodat men 's winters met een dak boven het hoofd kan sporten en 's zomers in de open lucht. Het kèn dus stukken goedkoper dan de heer Vonk c.s. zouden willen. De gemeente is al in de zaak gekend. B en W hebben er offi cieel nog geen weet van, maar de wethouders Waal en Tesse- laar hebben een paar weken geleden van het Vonk-plan ge hoord. Naar verluidt zouden de ze enigszins sceptisch tegenover de conceptie-Vonk hebben ge staan, maar chef Stadsontwik keling M. A. Logtenberg léék het allemaal wel wat. De ge meente is al geinteresseerd als dit stuk grond, dat een recrea tiebestemming heeft, geëxploi teerd kan worden. Dat daarbij een goede verkeersbereikbaar- heid een rol speelt, spreekt van zelf. De Plesmanlaan biedt voor de automobilist al ruime moge lijkheden en eind vorig jaar werd door het gemeentebestuur een fietspad richting Holiday Inn toegezegd. Mörs De ijshal van de heer Vonk heeft een precedent. Onlangs kwam in de Westduitse gemeente Mörs, in de buurt van Duis burg. een grote hal tot stand die thans tennisbanen bevat, maar, zo vernamen wij ter plaatse, over enkele maanden ook' geschikt is als kunstijs baan. Het betreft hier „kunst- ijs-tegels" die snel gelegd kun nen worden en weer verwij derd. Deze hal stond de heer Vonk voor ogen om bij Leiden op te zetten. Nu de haalbaar heid van het project tot bijna nul is teruggebracht, ontkent de heer Vonk dat deze hal bij Holiday Inn zal verrijzen. In Möns had men de zaak zó voor elkaar. Via een advertentie worden de geinteresseerden op geroepen om deel te nemen aan het opzetten van een tennis-ijs- binnensport-hal. Veel zakenlie den deden er aan mee, ook artsen en andere lieden die graag van dergelijke voorzie ningen gebruik wilden maken. Er werden aandelen uitgege ven. De hal is nu gereed voor de tennissport; de ijs-sector wordt binnenkort verwezen lijkt. Nu zijn wij, nuchtere en praatgrage Hollanders, mis schien niet zó slagvaardig als de wellicht even nuchtere West- Oud-CPN-raadslid H. van Weizen (81) overleden Van een onzer verslaggevers Leiden Op bijna 82-jarige leef tijd is vrijdag overleden de heer H(enk) van Weizen, oud- gemeenteraadslid. De heer Van Weizen werd sinds een maand verpleegd in het Academisch ziekenhuis als gevolg van een hartinfarct. De heer Van Weizen, die sinds de oprichting van de communisti sche partij lid was. heeft van wege zijn politieke overtuiging de oorlogsjaren doorgebracht in het concentratiekamp Bu- chenwald. Van 1946 tot 1966 maakte hij deel uit van de Leidse gemeenteraad in de fractie van de C.P.N, Vele jaren vervulde hij een bestuurs functie in de W.B.V. De Een dracht Tot het laatst was hij nauw betrokken bij het politie ke werk in zijn afdeling. Leidse agenda Ir Binornv»l(rachl - Openbar* verjad common* alfcmrnr bestuurlijk* aanfrl Crnhrdvn, aanvang 20 46 uur Stadhui» Openbare vergadering raad Rapenburg 10°- Gebouw Arhoboth. b!j«w komit Leidi* Amateur Fotografen Verei ninJug Januari Groenoordhal - Veemarkt, vanaf fl uur Lakenhal Leung dr ..geld in dr 16e eeuw" Stadhui» Openbare aanvang 20 00 uur Stadhui» - Openbar* vergadering ra commiuw voor de volkahuirvealing. anvang 20 I r Lijtwrg 4. Oegrtgeert, tel en donderdagavond van Leidse bioscopen De overdekte sporthal een voorbeeld voor Leiden, duitsers, maar een sporthal zou evengoed binnen korte tijd een haalbare zaak in Leiden zijn. We denken aan de talrijke ijs- clubs, die bij gebrek aan ijs al jaren aan het klaverjassen zijn. Leden zijn er genoeg, de kassen zijn gespekt. Als de vereni gingsbesturen met elkaar rond de tafel gaan zitten en de (kersvers in een modderpoel) thans waarschijnlijk niet hoofden bijeen steken, lijkt ons een beginkapitaal van een half miljoen niet ireéel. Als dat half miljoen eenmaal binnen is, volgt doorgaans de rest ook. Op het ogenblik heb je kinderen van rond de 10 jaar die van hun leven nog geen „echt" ijs heb ben gezien, of ze moeten naar De Uithof, Houtrust of de Jaap in Mörs (W.-Duitsland); eens haalbaar... Edenbaan. Een dergelijke gele genheid kan vrij eenvoudig nu ook bij Leiden worden gereali seerd. Een pakket aandelen lijkt hier de aangewezen weg, tenzii een Hollander ook op dit punt geheel verschilt van een Westduitser. IJshockeyclubs zijn geinteresseerd in een kunstijsbaan in Leiden, zoals het Haagse Duyvestein. welk team op het ogenblik sinds een paar maanden domicilie in Ho liday Inn heeft gekozen, omdat de (Canadese) jongelui in Den Haag niet „al te best" terecht konden. Het kan een zeer aantrekkelijke recreatiehoek worden, daar bij Holiday Inn, In de onmiddellij ke nabijheid van de rijksweg Amsterdam-Den Kaag. De voetbalsport heeft in deze buurt ook al een toekomst. We denken daarbij aan Docos. Ook is er eventueel plaats voor een apart oefenterrein, waarop gro te nationale en internationale voetbalontmoetingen kunnen worden voorbereid. TON PIETERS VELDRITZEGE VOOR V.D. HULST NOOKIIU IJKEKIIOirr Coclt van der Hulst uit Zoeterwoude is winnaar geworden van de wielerveldrit-competitie in Noordwijkerhont. Hij won gis teren de negende en laatste rit, een tijdrit over één ronde. De uitslag van die tijdrit is: 1. Cock van der Hulst (Zoeterwou de) 4.08; 2. Wietze Tjoelker (Hil- legom) 4.23 en 3. Jap Ouwer- kerk (Leiden) 4.53. Eindstand: 1. Van der Hulst 109 punten; 2. Tjoelker 100; 3. Wim Looyenstein (Noordwijkerhout) 4. Kees van der Wereld (Nieuwkoop) 68 en 5. Gerard Looyenstein (Noordwijkerhout) 59. uur. Zondag!. 1 Hogewoerd. tel J430. 1900 cn 21.15 uur. Zondag'» ook Lido Steen-trut 19. tel 24130 „The n.»n Trianon Br**«traat 21. tri 2307» „Apt«" >1 joar Dagelijk 19 00 en 21 IS uur Kinder matinee ..Robin Hood" ern Walt Disney tekenfilm Wo. urnio 14 15 an 16 10 u-ir Gehandicapt NOVO kansloos Van een onzer medewerkers Noordwijk Novo speelde in de inhaalwedstrijd tegen SAS 70 eveneens enigszins gehandi capt. De aanvalskracht was door het ontbreken van Jog Waelpoel en een door een knie blessure op halve kracht spe lende Jaap Kuyt «terk vermin derd Toen Novo in het begin van het seizoen op volle oorlogssterkte een oefenwedstrijd tegen deze tegenstander speelde, won het gemakkelijk alle vijf de ge speelde sets. Deze keer was de Noordwijkae aanvalskracht echter door het ontbreken van Jos Waelpoel en de knieblessu re van Jaap Kuyt danig aan kracht ingeboet. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat SAS 70, dat overigens op een uitstekende derde plaats staat, regelrecht op de overwinning afstevende. De bezoekende ploeg bracht beslist geen spec taculair spel, maar de homoge niteit die men ten toon spreid de, was voldoende waarborg voor 15—4, 15—12 en 15—8 Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Theaterprenten Japanse theaterprenten worden vanaf 31 januari geëxposeerd in de hal van het Academiege bouw aan het Rapenburg en in de foyer van het LAK, Leven daal 150 3e verdieping. De prenten zijn van het Japanse Kabuki toneel uit de 18e en 19e eeuw. De tentoonstelling zal vrijdagavond om 17.30 uur wor den geopend door drs. W. R. van Gulik. Lode wijk groep 40 jaar Op 8 december 1934 werd een verkennerstroep opgericht on der de naam St. Lodewijkgroep en al snel volgden een welpen hhorde en een voortrekkers- stam. De groep groeide door en in 1949 telde ze drie hordes, drie troepen en één stam. In 1949 ook werden de eerste kon takten gelegd met de meisjesaf deling van de Lydiagroep. via een gemeenschappelijk klub- blad. De Lodewijkgroep kende toen een grote bloeitijd, maar heeft zoals zovele groepen niet kunnen ontsnappen aan de konkurrentie van televisie, sportklubs e.d... die de afgelo pen twintig jaren ook de aan dacht van de jeugd zijn gaan De laaste jaren echter was er weer een stijgende lijn te be speuren. mede doordat het spel van verkennen drastisch aange past werd aan de interessen van de huidige jeugd. In 1973 voegde de meisjesafdeling van de Lydiagroep zich bij de Lode wijkgroep. In hetzelfde jaar werd de 'landverkennerstroep' omgevormd tot de zeeverken- nerstroep .de Leidse Waters couts'. Vorig jaar augustus werd in Zoeterwoude een twee de zeeverkennersgroep, de Zoe- terwoudse Waterscouts' opge richt. En tevens een gidsen- kring. Nu, in 1975, bestaat de Lodewijk groep uit een kabouterkring, een welpenhorde, een gidsen- kring en twee zeeverkenners troepen. Er is sinds de oprich ting veel gebeurd; groepsleiding leiders en leidsters stopten veel tijd en energie in het werk met de groepen en mede dank zij hen kon de Lodewijkgroep op 8 december van het vorig jaar de 40 jaren volmaken. Dit feit gaat natuurlijk niet onge merkt voorbij: op zaterdag 1 februari a.s. viert de hele groep feest. Om 12 uur zal er die dag een herdenkingsdienst gehou den worden in de Petruskerk aan de Lammenschansweg, waar ook belangstellenden van harte welkom zullen zijn. Verder zal er op 15 maart a.s. een reünie georganiseerd worden voor alle oud-leidsters, leiders en leden. Voor inlichtingen over de groep en de te houden reü nie, kan men terecht bij groeps- voorzitter J. Verberg, tel. 23772. Studie- en beroepen voorlieh ting Op woensdag 5 en woensdag 12 februari a.s. worden er door de Commissie Studie- en Beroe - penvoorlichting te Leiden twee grote collectieve voorlichtingen georganiseerd. Deze bijeenkom sten zijn bestemd voor leerlin gen uit de 3e en 4e klassen Mavo-4, 4e klassen Havo en 5e klas Atheneum en Gymnasium. 0\'erige belangstellenden zijn echter ook welkom. Elke voorlichting begint om half acht 's avonds Op woensdag 5 februari vinden de voorlichtin gen plaats in de Louise de Co- lignyscholengemeenschap, Ka- gerstraat 7 en de scholenge meenschap St. Agnes, Eijmer- spoelstraat 31 hoek Kagerstraat. Op 12 februari vindt de voor lichting uitsluitend plaats in de scholengemeenschap St Agnes. Carnaval in De Kooi De clubhuizen in De Kooi organi seren zaterdag 1 februari sa men met Speeltuin Oosterkwar tier ven carnavalsfeest voor de buurtjeugd. Met kleuters en peuters wordt er om. een op tocht door de wijk gehouden Start 13 uur vanaf het school plein aan de Timorstraat. Twee uur later vertrekken vandaar de 7 tot 10-jarigen voor een optocht De avond daarvoor is w de kantine van de speeltuin een feestavond voor 11 tot 15 jarigen. Politiek café In het politiek café het Prvathuya aan de Vrouwenkerkkoorsteeg wordt donderdag 30 januari een discussie gehouden over de nieuwbouwplannen van C L A aan de Breestraat. Aan de dis cussie zal onder andere worden deelgenomen door de heer J van Zijp. raadslid voor het CDA en bestuurslid van hei Leids City Centrum en bestuur sleden van de Vereniging Oud- De Kleine Aarde In het Praethuys aan de Vrouwe- kerkkoorstraat 9 wordt de ko mende maand elke maandag avond lezing gegeven over De Kleine Aarde, ven experimen teel project in Boxtel, waar men methodes ontwikkelt voor een verantwoord energie- en bodemgebruik. De lezingen be ginnen om 20 uur

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3