Hevige rellen maken eind partijcongres in Portugal Hernieuwd bestand in Ulster verwacht SURINAAMSE PREMIER BEKRITISEERT NEDERLAND kreeften. Angstig avontuur in Lissabon PTT opgelicht voor ƒ100.000 Leidschendam protesteert DR. KRUISINGA (CHU): Schenk nieuwe coach? Maandag 27 januari 1975, 65e jaargang no. 20027 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl BTW) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezprg.ng telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2 69 kwartaal f 34.76 jaar f 135.15 losse nummers SO cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Met Ischa Conny Stuart, Gerda Brautigam en prof. De Froe bij Ischa Meyer op Ned. I om 22.40 uur. FC Avondrood om 19.05 uur; de Schutters om 20.21 uur en Man over de vloer om 22.15 uur. Ned. II om 20.21 uur Dag, dag heerlijke lach en om 21.20 uur Pepper. Nu en dan regen. In het algemeen zwaar bewolkt en perioden met regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum tempe raturen circa 10 graden. Morgen zon: 8.27-17.19 Schev. Hoogw.: 3.28-15 43. Maan: 19.06-8.23 Laagw.: 11.32-23.54. Dr. R.J. Kruisinga. Lissabon Den Haag ANP In Portugal bereiden de com munisten volgens dr. R. J. Krui singa, voorzitter van de CHU een tweede Tsjechoslowakije voor. „Minister Soares zou daarbij wel eens de Dubchek van Portugal kunnen worden", zei hij gisteren na een bange zaterdagavond en -nacht te heb ben doorgebracht in het door zeker tweeduizend links-extre misten bedreigde congTescen- tram van Lissabon. Dr. Krui singa was daar met een aantal andere Nederlanders en politici uit onder meer Engeland, Duitsland, Noorwegen en Fin land, op een congres van het Democratisch Sociaal Centrum. De situatie werd zaterdagavond voor de buitenlandse gasten door de bedreiging van de straatterreur zo beangstigend, dat minister v.d. Stoel, gealar meerd door de Nederlandse am bassadeur in Portugal, zijn col lega Soares telefonisch om be scherming van de bezoekers verzocht. Deze liet mr. v.d. Stoel toen weten dat de Republikeinse Garde ingezet zou worden. De Republikeinse Garde wilde de buitenlanders naar hun hotel begeleiden. Maar op dringend verzoek van de Portugese con gresgangers bleven zij in het vergadercentrum, omdat de congresgangers zich door hun aanwezigheid veel veiliger voel- Gistermorgen keerde dr. Krui singa terug in zijn hotel. „Wat gebeurd is, lijkt op niets minder dan op links fascisme", zei hij. Hij toonde zich zeer bezorgd over de recente ontwikkelingen in Portugal. Burgemeester André v.d. Louw van Rotterdam, die de oud- Feyenoorders zaterdag met 5-0 n der Louw van oud-Benfica had zien win nen en van de VARA-opbrengst van 1,4 miljoen gulden voor de Portugese Socialisten had ge hoord was in eerste instantie nogal enthousiast over wat hij aan socialisme in Lissabon be leefde. Later op de avond werd hij wat voorzichtiger, toen hij opmerkte, dat de communisten wel eens een greep naar de macht zouden kunnen doen. „zo ongeveer als in Praag". OPORTO, (UPI/Rtr) Enkele honderden bui tenlandse diplomaten en afgevaardigden van christen-democratische partijen in Europa zijn saterdagnacht in het centrum van Oporto door duizenden links-extremistische demonstranten belegerd. Politie en militairen brachten de deelnemers aan het congres van de partij van het Democratische en sociale Centrum (CDS) zondagmorgen rond half acht in veiligheid na een nacht van hevige spanning. Het congres van de Portugese christen-democraten werd verdaagd „om één bloedbad te vermijden", zoals leger-officieren hadden geëist. Na afloop van de demonstraties en vechtpartij en lagen in een ziekenhuis bij het congresge bouw zeventien gewonden, onder wie vijf poli tiemannen die door kogels waren getroffen. Bij hun terugkeer in hun hotels ontdekten de bui tenlanders dat de veiligheidspolitie de kamers op nogal ruwe wijze had doorzocht en de telefoon had afgeluisterd. Een van de congresgangers, de Brit Peter Kirk, zei gezien te hebben dat betogers met fietsket- tingen en knuppels werden bewapend. „Hier mee is de hele toekomst van de democratie in Portugal op losse schroeven komen te staan. Wat nu is gebeurd, moet afbreuk doen aan de toekomstige verhoudingen tussen Portugal en de democratische regeringen van Europa", al dus Kirk, die met name kwaad was omdat het leger niets deed om de - overigens weinig geziene - politie te helpen. De afgevaardigden verzochten na afloop alle politieke partijen in Portugal hun invloed te gebruiken dat het land na de fascistische dicta tuur niet opnieuw een totalitair bewind krijgt. De socialistische partij van dr. Mario Soares heeft gisteren besloten zich niet uit de regering terug te trekken, ondanks de door de regering goedgekeurde wet op de eenheidsvakcentrale. Demonstranten voor het hotel in Portugal waar de christendemocraten in Congres bijeen waren. Zuid-Vietnam heeft niet alleen te maken met een nieuwe oorlog tussen de troepen van Vietcong en die van het regi me in Saigon, ook in de steden zelf is het onrustig. Op de steeds te rugkerende beto gingen tegen zijn bewind reageert president Thieu met hard politie optreden, optre den, zoals hier het geval is tij dens een demon stratie van boed dhistische monni ken in Saigon. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse recherche heeft in samenwerking met de postale recherche zaterdag een 31-jarige Hagenaar en een 45-jarige Limburger aangehouden, die ervan worden verdacht de P.T.T. voor ruim 100.000 gulden te hebben opgelicht. Beide mannen, die flinke sommen geld op postkantoren opnamen met vervalste girokaarten, maken volgens de postale recherche vermoedelijk deel uit van een kleine bende, bestaande uit vier man. Hoewel de recherche de identiteit van de andere oplichters bekend is, zijn deze nog spoorloos. De bende sloeg vorige week donderdag bij tientallen postkantoren in de Randstad zijn slag door een groot aantal met grote nauwkeu righeid vervalste girokaarten te verzilveren. Voordat de girobetaal kaarten werden ingewisseld, werden de rode opdrukken, waarmee de kaarten door het girokantoor in cheques kunnen worden veranderd exact geïmiteerd. De gelden werden geïnd met behulp van een eveneens vervalst legitimatiebewijs, die op naam stond van een willekeurig geudres- OPEC-landen eens met algemene conferentie ALGIERS (DPA) De ministers van de lid-staten van de organi satie van olie-exporterende lan den OPEC hebben zich gisteren in Algiers bereidverklaard deel te nemen aan een door Fran' krijk voorgestelde internationa le conferentie van olie-produce rende en olieverbruikende lan- In een communiqué werd mee gedeeld dat onmiddellijk wordt begonnen met de voorbereidin gen voor een topconferentie van de staatshoofden van de OPEC- landen die tussen 21 februari en 8 maart in Algiers plaats heeft In het communiqué wijzen de Opec-ministers op de noodzaak van internationale samenwerk ing en een dialoog tussen de geïndustrialiseerde en ontwikke lingslanden. BELFAST (AP) Terwijl in politieke krin gen in Noord Ierland en Engeland wordt verwacht, dat het verboden Ierse republi keinse leger mogelijk vandaag nog een be stand afkondigt is de door geweld geteister de provincie vanmorgen weer opgeschrikt door een ontploffing en drie bommeldingen. Van de vier bommen die in verschillende dorpen waren geplaatst ging er slechts een. af in de buurt van Coalisland. Hierbij heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De overige bommen konden door deskundigen van het Britse leger onschade lijk worden gemaakt. De Britse minister van Noordierse zaken Merlyn Rees is zondagavond vanuit Londen naar Belfast teruggekeerd en heeft een ver klaring uitgegeven waarin hij de Britse voorwaarden voor vrede heeft herhaald. Rees beloofde opnieuw het aantal Britse troepen in de provincie te zullen verminde ren indien de IRA alle gewelddaden staakt Volgens de pers in Belfast is het mogelijk dat de legerraad van de ..provisionele" tak van de IRA, die in Dublin bijeen is, in vandaag nog een bestand bekend gemaakt. Sedert het kerstbestand, dat van 23 decem ber tot 16 januari duurde, werd opgeheven zijn in Noord Ierland vijf mensen omgeko men, onder wie een 7-jarige jongen en een 17 jarige luchtmachtkadct. VOETBAL PS.V. handhaafde zich taterdag door 'n benauwde 1-0 zege op Sparta. eyenoord en Ajax bleven rclgen.., en onderaan liep N.A.C. ets uit op Haarlem. Betty k 25-jarige echtgenote van J. '>ul Getty (19) IH. die in 1973 Italië werd ontvoerd en voor "iens vrijlating toen een losgeld 2,9 miljoen dollar werd be- 'ald, heeft het leven geschon- *n aan een zoon. 'ohammed Machdi al Tajir, mbassadeur van de olierijke 'erenigde Arabische Emiraten «R de Perzische Golf, heeft W.000 pond sterling betaald °or een 18de eeuwse Engels fcteel, dat is gebruikt in de "nes Bond film Casino Roya- HEERENVEEN Ard Schenk wordt genoemd als mogelijke opvolger van schaatscoach Leen Pfrommer. Er zou dan wel een chef d'équipe benoemd moeten worden die zich uitslui tend bezig moet houden met het handhaven van de discipline in de kernploeg. Pfrommer onder vindt de laatste tijd kritiek, ook van de zijde van officials van de Schaatsbond, op zijn trainingsmethode en begelei ding van de ploeg. Er wordt hem, in bedekte termen, verwe ten dat Nederland evenals Zweden en Noorwegen wei nig vooruitgang boekt, in tegen stelling tot Oost-Duitsland en Rusland. Uitgebreide schaatsreportage in Sporttribune. (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM - Op het drukste ogenblik van de och tendspits heeft het comité „Stop sluipverkeer in Leid schendam", vanmorgen om kwart vóór acht, op vier punten in de gemeente het verkeer ge blokkeerd. Toen de politie, die op dezelfde tijd elders in de gemeente bij vastgelopen vrachtauto's was gealarmeerd, rond acht uur bij de blokkadcpunten arriveerde volgde er een kort gesprek tus sen comitéleden en politie waar na rond kwart over acht de blokkade werd opgeheven en langzaam in de richting van Leidschendam werd vertrokken. Namens het aktiecomité over handigde dr. A. V. M. Perquin burgemeester E. J. M. Kolfscho ten rond 9 uur op het raadhuis een petitie met tweeduizend handtekeningen. In de petitie werd met spoed om verkeerslichten in de Nieuw- straat gevraagd en werd ver zocht bij de daartoe bevoegde instanties aan te dringen op in stelling van éénrichtingverkeer voor Wilsveen en de Stompwijk- seweg, met vrijstelling voor de aanwonenden. Het adres was ook verzonden aan B en W van Zoetermeer, het provinciaal be stuur, 150 Kamerleden en de betrokken ministers. Gewezen werd op de onhoudba re situatie ontstaan door de enorme uitbreiding van Zoeter meer en het steeds stijgende inwonertal, die voor het grootste deel verantwoordelijk zijn voor de 15.000 auto's die per etmaal door het centrum van Leid schendam trekken. MARGARINE WORDT GOEDKOPER DEN HAAG Vandaag zijn de fabrieksprijzen Tegelijkertijd is echter rekening gehouden met van de meeste soorten margarine met zes cent gestegen doorberekenbare kosten, waardoor be- per 250 gram en die voor halvarine met drie cent paalde, met name duurdere merken, met minder mer 250 gram verlaagd, als gevolg van een daling dan zes cent resD. drie cent worden verlaagd, van de grondstofprijzen. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen Geel ons uw sterrenbeeld en de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt'u het 'paspoort'. PARAMARIBO (ANP) Tussen de Su- rlnaamse en Nederlandse regering be staat verschil van mening over de toe komstige ontwikkelingssamenwerking en over de vervanging van de plaatsver vangend commandant van de troepen macht in Suriname, de Surinamer luite nant-kolonel Elstak. Dit heeft premier Henck Arron gezegd tijdens een perscon ferentie in Paramaribo De heer Arron was verder niet te spreken over de manier waarop de Nederlandse regering vertrouwelijke stukken heeft be handeld. In dit verband wees hij erop zowel de meningsverschillen over de ont wikkelingssamenwerking en het rapport van de defensiecommissie over het toe komstige leger ven Suriname, in de Ne derlandse pers uitvoerig aandacht heb ben gekregen. De heer Arron deed deze medelingen aan de vooravond van de besprekingen die een Nederlandse rege ringsdelegatie in Paramaribo zal hebben met leden van het Surinaamse kabinet. Minister De Gaav Fortman en minster Pronk bevinden zich momenteel in Suri name Meer dan twintigduizend mensen hebben gisteren in Paramaribo gedemonsteerd tegen het beleid van de regering Arron inzak de toekomstige onafhankelijkheid van Suriname. Zij hadden gevolg gege ven aan de oproep van oppositieleider Lachmon om massaal naar Paramaribo te komen. Lachmon, leider van de Hin: dostaanse VHP, wilde met de betoging kracht bij zetten aan zijn verklaring dat de oppositie overgaat tot acties om de regering te dwingen haar te betrekken bij de voorbereidingen woonplaats:.. stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naam adres - WO'jnpl.ial'j

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1