Guan Lin ondanks buurthuissfeer toch aan de top Bayern opnieuw op de knieën Soson ko-T imm an genadeloos duel AUTOCOUREUR PACE PROFITEERDE VAN MOTORPECH JARIER SPON SOR DAM- BOND Best accoord zaalvoetbalclub 'li Damcijfers CLUBTITEL BIJ CHIAN BARCELONA HERSTEL FC AMSTERDAM De KNDB heeft voor zowel het nationale als jeugd kampioenschap een spon sor gevonden. Het is de in Amsterdam gevestigde verkooporganisatie voor moderne communicatie apparaten Kalle Invotek. De steun betekent dat de deelnemers aan het natio nale damkampioenschap dit jaar geen eigen bijdra gen meer hoeven te beta len ter gedeeltelijke dek king van de onkosten. In tegendeel. zij krijgen naast gratis logies ook zakgeld van twintig gul den per dag. DüSSELDORF De start van de tweede helft in de Bundesliga was bijzonder ongewoon. Van de negen wedstrijden eindigden er zes in een gelijkspel. Leider bleef Borussia Mönchen Gladbach, dat in Hamburg tegen het door „griep geteisterde" HSV niet verder kwam dan een gelijk spel: 11. Kickers Offenbach, dat Bayern München versloeg (23) en Hertha BSC, dat in Düsseldorf tegen Fortuna doel puntloos gelijkspeelde, hebben echter ook 24 punten, evenals de Borussen. Ook Dettmar Cramer is geen tovenaar. In de eerste wedstrijd onder de leiding van de voorma lige FIPA-trainer verloor de Eu ropese en Duitse kampioen Bayern München op eigen veld tegen Kickers Offenbach. Het werd 23, waarbi Bayern een voorsprong van 20 voor doel punten van Muller en Rumm- enigge, verloren zag gaan. Uitgerekend ..Kaiser" Franz Beckenbauer leidde het drama voor Bayern in door in de 58e minuut, totaal in het nauwge- Centrumverdediger John Hollins van Chelsea (links) jaagt de bal met grote kracht dreven, in eigen doel te schieten, langs de Birmingham-aanvallers Malcolm Page en Roger Hynd en weet daarmee een Birminghamaanval onschadelijk te maken. De wedstrijd,die zaterdag voor de league werd gespeeld, werd uiteindelijk toch met 10 door Birmingham gewonnen. Köln, de tegenstander vanFC Amsterdam in de kwart- het lIEFA-Cup-toer- blcef (tegen Rot Weiss Es sen) voor de tiende achtereen volgende maal ongeslagen: 11. Maar ditmaal had de formatie van Cajkowski erg veel geluk. Pas in de laatste minuut slaag de Muller erin de achterstand van 10 weg te werken. Spanje Johan Cruyff, de laatste weken verschillende malen fel bekriti seerd in de Spaanse pers, heeft gisteren voor FC Barcelona weer een sterke wedstrijd ge speeld. Barcelona versloeg in het stadion „Nou-Camp" Real Sociedad met 20. De club van Rinus Michels nam de leiding uit een door Johan Neeskens ingeschoten strafschop. Uit een WIJK AAN ZEE De tiende ronde van het Hoogoventoernooi, die zaterdag is gespeeld, had een opmerkelijk verloop. Vijf partijen eindigden min of meer zonder slag of stoot in remise. De meerderheid van die duels was nog slechts van belang voor de lage re prijzen. Verbazing wekte het wel, dat Kava- lek-Furman tot die vlotte partijen behoorde. Voor al de witspeler had groot belang bij winst. Die hem immers direct in de buurt van koploper Por- tisch kon brengen. Gisteren was het een vrije dag. De vredelievendheid van het voornoemde tiental zal daaraan niet vreemd zijn geweest. Een dubbel-etmaal slapen en wande len in deze loodzware wedstrijd zal velen goed doen. NEW YORK De roemruchte Engelse voetbal ler George Best zal dit jaar voor de zaalvoetbal club New York Cosmos uitkomen. Dit is beslo ten krachtens een voorlopige overeenkomst die is uitgewerkt tussen de Noordamerikaanse Lea gue-ploeg en Manchester United, zo heeft een woordvoerder van de Cosmos meegedeeld. „Cosmos en Manchester United hebben een ac coord bereikt over de transfer van George Best", aldus de zegsman. „Nu dat allemaal is geregeld moet er alleen nog goedkeuring komen van het bestuur van United. Maar wat er daarna gebeurde, dat deed de honderden kijkers op tafels en stoelen klimmen: Sosonko-Timman, het nationale duel bij uitstek. Sosonko, in 1973 kampioen van Nederland, in de Olympiade Nice'74 een stevige troef, thans op weg naar een grootmeesterresultaat (acht punten). Hij zou, zo werd aange nomen, met een puntendeling genoegen willen nemen. Echter grootmeester Jan Timman, landskmapioen 1974 kent het compromis niet Hij wil net zo goed op eigen bodem slag leve ren- als duizenden kilometers van Amsterdam of van Wijk aan Zee. Sosonko zal door die houding van Jan Timman het zijn overigens de beste vrienden niet verrast zijn geweest. Om met Keres te spreken „in het schaakspel bestaat geen gena de", en het werd dan ook een genadeloos duel. Sosonko won. Hij klom erdoor naar 6 1/2 punt Timman stag neerde op de 5 1/2 punt die hij vrijdagavond ook al bezat. Het kost Timman in elk geval de kans op de eerste plaats. Een tweede sensatie: Browne- Hort 0-1, na een fraai dame-of fer van de zwartspeler. Hort is er plotseling door naast koplo per Portisch gekomen. Beiden hebben nu 7 1/2 uit 10. Beiden willen deze krachtmeting van de hoge categorie 12 op hun naam brengen. Vooral Hort, die een paar weken geleden Hastings ook al won. 0*,'» .1 Carlos Pace heeft geprofiteerd van de pech van de Franse favoriet Jarier en wordt als eerste afgevlagd. SAO PAULO De Braziliaanse coureur Car los Pace heeft gisteren op het circuit van Sao Paulo de grote prijs van Brazilië gewonnen, de tweede wedstrijd tellend voor het wereld kampioenschap formule I. De race, gereden voor meer dan 100.000 toe schouwers heeft een dramatisch verloop gekre gen voor de Fransman Jean Pierre Jarier. De coureur scheen op een zekere zege af te gaan. Gestadig vergrootte hij zijn voorpsrong op Pace en Fittipaldi tot 27 seconden. In de pit van Shadow vreesde men voor nieuwe problemen. Jarier had in de training van zaterdag zijn motór opgeblazen. Men beduidde de Fransman dat hij zijn wagen zo veel mogelijk moest sparen. Die „zuinigheid" zou Jarier echter niet redden. Wel liep zijn voorsprong terug tot welgeteld dertien seconden. Acht ronden voor het einde maakte de motorpech hem kansloos. De uitslag is: 1. Carlos Pace (Braz.) met Brabham de 40 ronden (318.4 km) in 1 uur 44 min 41.17 sec (gem 182,488 km per uur) 2. Emerson Fittipaldi (Braz.) met McLa ren 1.44.48.96; 3 jochen Mass fW.Dld met McLaren 1 44.97.83; 4 Clav Regazzoni (Zwi.) met Ferrari 1.45.24.45. 5. Nikki Lauda (Oost.) met Ferrari 1.45.43.05 voorzet van Cruyff zorgde Asensi voor 20. Real Madrid had het in het Ber- nabeu-stadion niet gemakkelijk tegen Valencia. Nadat Aquilar de „Koninklijken" na 12 min ten op 1—0 had gebracht, kwa Valencia via Ferrer (41) en Pla- nellas (60) op 1—2. Martinez Santillana zorgden bij de 90.000 toeschouwers in de resp. 77e en 79e minuut voor groot enthou siasme door Real op 32 te brengen. Engeland Het tennismekka Wimbledon is thans ook het gesprek dag in het Engelse voetbal. De semi-profs van Wimbledon, die spelen onder de vier profdivi- sies, bereikten in de vierde ron de van de FA-cup een sensatio neel gelijkspel (00) tegen de Engelse kampioen Leeds Uni ted. Daarvoor had Wimbledon reeds het stoute stukje uitge haald om de eerste-divisieclub Burnley uit het toernooi te sto ten. Ruim 43.000 toeschouwers zagen hoe de semi-profs van Wimble don de Engelse kampioen be dwongen. De held van de dag was de doelman van Wimble don, Dickie Guy. Hij stopte een strafschop van Peter Osgood. Morgen moet Leeds op bezoek bij Wimbledon voor de tweede wedstrijd. Ook de tweede non-profclub Leatherhead zorgde voor de no dige opwinding in de ontmoe ting tegen Leicester City. Bij rust had Leatherhead een 20 voorsprong, maar verloor ten slotte toch met 23. De twee finalisten van vorig jaar, New castle United en Liverpool, zijn uitgeschakeld. België Molenbeek heeft zijn leiders plaats verstevigd. De Brussela ren zegevierden zelf moeiteloos met 5—1 over Winterslag drie doelpunten van Koens en za gen hun concurrenten punten verliezen. Anderlecht speelde gelijk (11) tegen Lierse en Standard moest eveneens ter rein prijsgeven door het gelijke spel tegen Beerschot (1—1). Al leen Antwerp handhaafde de marge, want Cercle Brugge werd met 2—0 verslagen. Italië Het keerpunt in de Italiaanse competitie is er tijdens de dit weekeinde gespeelde wedstrij den niet gekomen. De verwach ting was dat leider Juventus, de laatste weken in een dalende vorm, de leiding zou gaan over dragen aan het Romeinse Lazio. Maar de zwart-witten uit Turijn bleven middenmoter Vicenza met overtuiging de baas: 1—2. Naaste belager Lazio moest te gen iedere verwachting in de winst laten aan Ascoli (10), waardoor de voorsprong van Juventus opnieuw 3 punten be draagt. AS Roma, de club die momen teel het best in vorm is, versloeg op eigen terrein Internationale met 10, waardoor de Romein se ploeg de derde plaats op de ranglijst kon L UTRECHT - De uitslagen jnde en achtste ronde 1 •e finales dammen om het indivi- I dueel kampioenschap van Nederland zijn: Groep A: Visser-V.d. Meeren- i donk. 0-2; V.d. Sluis-Scholten 1-1; 1 Riesenkamp-Goudt 0-2; Hermelink- Rigterink 1-1; Schotanus-Wem Sluis 1-1. Stand: 1 Hermelink en Goudt 13 3. Schotanus 10 pnt; 4. Van der Sluis, Werner en Van de Meerendonk 8 pnt. |i( Groep B zevende ronde: Bronstring- Ig Germain 2-0; De Boer-Van Tilburg 1-1; De Ruiter-Van Westerloo 11; S. K, de Jong-D. de Jong 1-1; Van Beek- 101 Clerc 1-1. p Achtste ronde: Germain-Clerc 1-1; D fcn de Jong-Van Beek 2-0; Van Wester- B| loo-S. de Jong 1-1; Van Tilburg-De Ruiter 1-1; Bronstring-De Boer 2-0. Stand: 1. Bronstring 13 pnt; 2. De Ruiter 12 pnt; 3. D. de Jong 11 pnt; M 4. Germain en Clerc 8 Dnt. Vlucht Hermens na overwinning CHRISTCHURCH - Jos Her mens heeft gisteren in Christ- church tijdens de atletiekwed strijden voor de Nieuw Zeeland- spelen de 10.000 meter gewon nen in 28.56,4. Hermens hield in de eindsprint de Kenyanen Hen ry Ronoh (28.58,0) en Richard Juma (29.00,2) achter zich. Hermens, die een privébezoek aan Nieuw Zeeland combineer de met de internationale wed strijden in Christchurch, werd eerder in de week op de 5000 meter vierde. De Nijmegenaar maakte na zijn zege een ereron- de en moest er toen nog een sprintje uitpersen om te ontko men aan een schare enthousias te schoolkinderen. Steve Holland twee records in één race CHRISTCHURCH De Austra- liër Steve Holland heeft zater- dag In Christchurch tijdens de Spelen van Nieuw Zeeland de i wereldrecords op de 800 en 1500 j meter vrije slag scherper ge- i steld. De 16-jarige zwemmer won 1500 meter in 15 minuten 27,79 seconden. Het record stond dert 25 augustus van vorig jaar I op naam van de Amerikaan Tim Shaw, die toen in Concord i kwam tot 15 min. 31,75 sec. Ook de tussentijd van Holland op de 800 meter was een wereld- record. Hij legde die afstand af in 8 min 15,0 sec. Holland was recordhouder met een tijd van 8 min 15.2 sec. „Philadelp hia" voor Riessen PHILADELPHIA - Marty Riessen heeft het eerste eve ment van WCT, waarin alle drie groepen tegelijk uitkwa men, in Philadelphia gewon nen. Hij versloeg in een drie uur durende finale zijn landge noot Vitas Gerulaitis, die onder meer Okker uitschakelde, met 7—6, 5-7, 6—2, 6—7 en 6-3. Philadelphia, dat wordt gevolgd door een splitsing van de drie WCT-groepen, die gescheiden gaan optreden, had een uiterst spectaculair verloop. De één na de andere favoriet werd voortij dig geëlimineerd, waarna de 34- jarige Riessen verrassend win- AMSTERDAM De algemene jaarvergadering van het Konin klijk Nederlands Watersportver- i bond (KNWV), die zaterdag in Amsterdam is gehouden heeft een zeer positief verloop gehad. Tot erelid werd benoemd A. Du- dok van Heel jr. die 15 jaar deel j heeft uitgemaakt van het be stuur en een groot aandeel had j in de structuurwijziging die tot stand is gekomen. Twee leden ontvingen de Lucassenpenning: Ir. M. E. Servatius en dr. ir. H. P. Tromp. Onderscheidingen gingen ook naar de eerste vrou welijke wereldkampioenen, Be- rita Valk en Gonneke de Vos en de Europese kampioenen in de J Flying Dutchman, P. Dekker en D. Loman. Zaalhockeyteam eervol tweede ARRAS Het Neder- landse zaalhockeyteam is gisteren in Arras als eer volle tweede geëindigd in het toernooi om de Europa-Cup zaalhockey voor dames. In de finale van het toernooi verloren de Nederlandse dames met 5-3 van West-Duits- land, dat daardoor twee punten meer vergaarde dan Nederland. Nel van Kollenburg zorgde voor de drie Nederlandse doelpunten, voor de Duitse dames KI impel (3), Hagen en Drescher. Eindstand: 1. West-Duitsland 12 pnt, Nederland 10, België 7, Zwitserland 5, Frankrijk 5, Oos tenrijk 3, Spanje 0. jMAANDAg^^ANU^gl DEN HAAG - Temidden van de deelnemende ploegen aan de nationale judotitelstrijd voor teams in de Voorburgse Vliegermo len nam het Haagse Guan Lin een opvallende plaats in. Hoewel de equipe door het toegepaste toemooisysteem een kans op een plaats bij de laatste vier verspeelde kan dat zeker geen schande worden genoemd. Want van de op de tatami verschijnende jud overenigingen was Guan Lin wat (Door Zien Doen betekent) verreweg de kleinste. Telt bijvoorbeeld de Amersfoortse sport school Boersma niet minder dan 1500 leden (de club nam met twee ploegen deel in Voorburg), Guan Lin kan slechts een ledenbestand overleggen van niet meer dan honderd, van dat op zich al geringe aantal neemt slechts een dertigtal de seniorensta- tus in. Het mag daarom opmerkelijk worden genoemd dat Guan Lin zich de laatste jaren toch steeds manifesteert bij de clubs die elkaar de ploegentitel betwisten. De Haagse judoka's presteerden het zelfs zeven jaar achtereen zich bij de stérkste afvaardigin gen te kwalificeren. Hoogtepun- VOORBURG Judoclub Chian uit Geleen is gisteren in sporthal „De Vlieger-molen" te Voorburg Nederlands kam pioen geworden, in een span nende finale versloeg de kam pioen van het district Limburg de sportschool John Philips uit Amsterdam. ten in die toernooien waren de tweede plaats in 1970 (na verlies in de finale tegen Geesink) in totaal drie derde plaatsen. Sti mulator en animator achter de ze voor het kleine Guan Lin uitstekende prestaties is Wim Lut. Sinds dertien jaar zwaait hij de scepter en dat Lut's be kwame hand vrucht afwierp be wees Theo Schneider door niet minder dan vijfmaal achtereen de nationale titel te veroveren. Wim Lut wijst behalve op deze "gouden periode" in het be staan van Guan Lin op het exclusieve karakter van de Haagse judoclub. "In feite", vertelt Lut, "zijn wij geen echte vereniging. Guan Lin is voort gekomen uit een buurthuis". Een jaar of vijftien geleden werd m "De Boskant" een begin gemaakt met het geven van ju doles aan jeugd, om die van de straat te houden. Dat initiatief was succesvol. Vooral met ju niorenjudoka's werden leuke prestaties geboekt en later had den we ook met enkele senioren goede resultaten. "We krijgen als onderdeel van het buurthuis werk subsidie van de gemeente zodat we geen vereniging in de eigenlijke betekenis van het woord zijn". De Haagse judoclub onder scheidt zich ook in een ander opzicht van overige deelnemen de ploegen aan de titelstrijd in De Vliegermolen. Want Guan Lin heeft zich de afgelopen ja ren kunnen handhaven zonder judoka's van buitenaf aan te trekken. Een handelwijze waar door bijvoorbeeld in het verle den Geesink en Amstelveen (de onttroonde titelhouder en club van bondscoach Wim Ruska) in voorgaande jaren het ploegen- kampioenschap in de wacht konden slepen. "We hebben al tijd gewerkt", vertelt Wim Lut, die als zogenoemde vakkracht in het buurthuiswezen werkt en sinds drie jaar full-time in de judowereld actief is, "met eigen mensen. Slechts één keer zijn we daarvan afgeweken. We kre gen twee jaar geleden het ver zoek van Dirk Eveleens om bij onze vereniging te mogen ju doën. Hij had zelf geen goede club en daarom wilde hij bij ons komen. Dat was in orde. maar helaas kwam Eveleens niet al tijd afspraken na. Hij was een beetje een labiele jongen op wie je niet altijd kon rekenen, om dat hij vaak de voorkeur gaf aan zijn baan. Daarom is hij vorig jaar geroyeerd. Verder hebben we altijd met eigen ta lent gewerkt". Guan Lin heeft ondanks zijn geringe omvang altijd een goe de naam gehad met zijn jeugd. De Haagse vereniging sleepte in het verleden tal van dis tricts- en nationale titels in de wacht bij de junioren. "Op het ogenblik is het zo", vertelt Wim Lut (40), dat ons team nog steeds bestaat uit de judoka's die tien jaar geleden ook al in de ploeg zaten. Daaruit blijkt dat de doorstroming nog niet zo best is gelukt. Maar we hebben in Peter en Joop Akker man en Ben van der Eijnde talentvolle jongeren. Het pro bleem is altijd de overgang van junioren naar de zwaardere ge wichten bij de senioren. Het duurt altijd wel even voor een jonge jongen de fysieke achter stand heeft overwonnen." Guan Lin heeft zich als buurt huisvereniging altijd verre ge- Scheidsrechter Van der Schee kijkt scherp toe bij het duel tussen de zwaargewichten Warnawa en Ten Berge, een van de duels uit het judokampioenschap in de Vliegermolen in Voorburg. houden van "import-judoka's", in tegenstelling tot diverse scho len die vaak een commercieel karakter hebben. Er duiken in de judowereld soms namen van ploegen op waarvan nog nie mand heeft gehoord. "Dat kan", zegt de zelf de vierde dan bezit tende Wim Lut, "omdat men dan in een bepaald gebied de topkrachten bundelt. Dan wor den de sterkste mensen van ver schillende verenigingen in één ploeg samengebracht die daar door natuurlijk ineens kansheb ber is.Zelf probeer ik dat mijn eigen school Shi Sei en Velo samengebundeld in de vereni ging Yang Yin." Wim Lut voelt zich ten zeerste verwant aan Guan Lin dat hij nu dertien jaar onder zijn hoede heeft. Ondanks de terugloop van leden de laat ste jaren van 500 naar 100 zal hij zich ook de komende jaren- inzetten om Guan Lin als wel licht kleinste club van ons land toch een zo goed mogelijke rol te laten spelen. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12