Sunday Brunch Griekenland Hotelplan zit weer in de snellift Courchevel Thuishaven van de Bergen Line is de oude Noorse havenstad Bergen, toegangspoort tot het paradijselijke fjordengebied van midden-Noorwegen. De Bergen Line (in Nederland vertegen woordigd door D. Burger en Zn.. Wester straat 9 in Rotterdam, telefoon 010-145044) Iaat van 26 mei tot 31 augustus elke week de hypermoderne rij-op-rij-af-schepen .Ju piter" en „Venus" pendelen op de xilte voorrangsweg tussen Amsterdam en Ber gen in Noorwegen. Deze schepen, die een gezamenlijke capaci teit hebben van 1180 passagiers en 400 auto's vertrekken op zondag en woensdag uit Nederland en op dinsdag en zaterdag uit Noorwegen. De heenreis, waarbij een stop wordt gemaakt in Stavanger duurt 26 uur. de terugtocht 25 uur. De zestien kant- en-klaar-reizen in het zomerprogramma van de Bergen Line (hotel-, motel- en autoreizen met verblijf in zomerhuisjes) hebben de legendarische fjorden als va- kantiedoel. De meest beroemde als de Sog- nefjord en de Hardangerfjord kunnen per auto en per trein verkend worden. De vakantieverrassingen van de Bergen Line worden feestelijk op smaak gebracht door de scheepskoks, die van de ..Jupiter" en de „Venus" een drijvend luilekkerland hebben gemaakt. Met name het Noorse „kold bord", tafels volgeladen met vis, vlees, gevogelte, salades, kaas, fruit en pudding, geven de reiziger een king-size voorproefje van de culinaire hoogtepunten, die hun in Noorwegen wachten. Om de Nederlander wegwijs te maken in deze doolhof van spijzen en dranken krijgt hij De Bergen Line pendelt dit jaar twee keer per week tussen Amster dam en het Noorse fjordengebied met de hypermoderne cruise-sche pen „Jupiter" en „Venus". bij zijn passagebiljct een folder, die de geheimen van de „kold bord" ontsluiert In 1974 hebben 125.000 Nederlanders Noor wegen als vakantieland gekozen. Dat was ondanks de energiecrisis een stijging 10 procent ten opzichte van 1973. Van hen gingen 15.000 met de Bergen Line het zeegat uit. Zij kregen daarvoor naast de paradijselijke rust van de fjorden ook een iuxe- mini-cruise. DUIK IN VOLTOOID VERLEDEN TIJD Als 'u toch in Londen bent verzuim dan niet op zondag een vorkje mee te prikken in The Café Royal bij Piccadilly Circus. Dit fameuze eethuis, waar dichters en denkers als Noel Co ward en Bernhard Shaw verwende kinderen aan huis waren, heeft onlangs de „Sunday Brunch" in ere hersteld. En wie gevoel voor tradities heeft, die in het goede Engeland als gouden kalveren aanbeden worden, weet wat dit bete kent. Hij schaft zich een loodzwaar zondagsblad aan en spoed zich naar het troostrijk walhalla vol kroonluchters en pluche, waar de obers in bruiloftsfrak nog steeds de indruk wekken, dat het opdienen van gegrilde worstjes, nieren en lamsbouten het verrukkelijkste is, wat een mens op aarde kan doen. In het Café Royal (spreek het zo Engels mogelijk uit, want anders brengt de taxi-chauffeur u gegarandeerd naar Buckingham Palace) hangt nog steeds een milde vooroorlogse herfstsfeer. Er wordt tussen het trijp slechts besmuikt geconser veerd en wie zijn dorst wil lessen wacht beheerst achter de borstwering van zijn krant op het moment, dat de kelner boven de pagina's ver schijnt en discreet vraagt of meneer nog iets gewenst zou willen hebben. In deze entourage van vergane, maar zorgvuldig geconserveerde glorie is het uitzonderlijk goed toeven op een druilerige winterzondag. U waadt door de tapijten naar één van de eetzalen, waar de gérant u als een overjarige ballerina voor danst naar een tafel, die gedekt is met damast, porselein en zilver. En daar maakt u uw keus: soep van de chef om een verantwoorde bodem ...zou mijnheer nog iets gewenst willen hebben.. in de maagput te leggen. Of een orange juice of een sappige grapefruit. Uw bes.telling wordt feestelijk aangereikt alsof het één der Britse kroonjuwelen is. Daarna duwt de ober een zilveren lijkwagen naar uw tafel met daarin opgebaard het hoofdgerecht: heerlijke sauzijsen uit Cumberland, niertjes en de edelste delen van het lam. Deze heerlijkheden zijn uiteraard voorbehouden aan de fijnproever, die weet, wat de Brit toekomt. Maar toch aarzelt ook hij, want de kaart vermeldt ook de kippers, dat ondoorgrondelijke visje, waarmee de Engel sen zich al eeuwen gehard hebben tegen elke vorm van rampspoed. Wie de kipper liefheeft kan niets meer overkomen. En op dat vette matras legt de gast tenslotte een mierzoete deken van pudding of gebak of desgewenst een welrie kende engelse kaas. Aldus gelaafd kan hij de trage engelse zondag weer met opgeheven hoofd tegemoet treden. De worsten uit Cumberland en de kippers hebben hem immuun gemaakt voor de verpletterende rust, die op de dag des Heren van Londen één grijze dodenakker maakt. Gelukzalig de stad, waar men op een zondagmid dag nog voor twee pond vijftig kan pelgrimeren naar een voltooid verleden tijd. e Hotelplan-directeur Hans „We zitten weer in de lift". In het Mokumse middeleeuwse cetpakhuis De Drie Maaghden (meer kan Amsterdam er ook niet uit voorraad leveren) heeft Hotelplan-direc teur Hans Roothaert, voor één avond verheven tot hoofdstedelijke stadhouder, de tussenstand van zijn toeristische bemoeienissen opgemaakt. Voor het rampjaar 1974 (oliecrisis, oorlogen, onbehagen) becijferde hij een teruggang van vijf procent in het vakantie-ehartervervoer. „Een vermindering", concludeert hij, „die gezien de verviervoudiging van de brandstofprijzen nog alleszins aan de matige kant is gebleven." De grootste klap viel in de sector van de Auto- planreizen en de bungalows, waar de boekingen met zestig procent kelderden. Tegelijk was er een verschuiving ten gunste van het treinvervoer, dat in 1974 duidelijk de onverbiddelijke favoriet bij de reizigers was. In scherpe tegenstelling tot de mineur-berichten van vorig jaar staan de spectaculaire boekings- cijfers van de afgelopen maanden. Ondanks de energiecrisis stegen de winterboekingen met bij na 12 procent Het treinvervoer nam toe met bijna 11 procent en de verhuur van winterbunga- lows steeg met 53.8 procent. „De huidige boekingsstand", aldus Roothaert, „overtreft alle verwachtingen. Wij zitten nu al 60 procent boven januari 1974 cn die groei wordt elke dag groter Hierbij valt het op, dat de belangstelling voor treinvakanties blijft toene men. Midden januari bedroeg de stijging in deze sector al meer dan 64 procent. Dit is mede een gevolg van de uitbreiding van treinreizen: er is onder andere een gloednieuwe aanbieding naar de Costa Brava; rechtstreeks per trein van Am sterdam naar Port Bou. Ook van de mogelijk heid om Noord-Joegoslavië per trein rechtstreeks te bereiken wordt steeds meer gebruik gemaakt. Voor onze eigen fameuze Hotelplan Express naar Oostenrijk en Zwitserland werd reeds 30 procent meer geboekt dan in 1974." Voor 1975 is Frankrijk meer dan ooit op weg een vakantietopper te worden. Daarnaast staan Joegoslavië (het noorden en Hotelplans exclusie ve bestemming Ohrid) en Italië volop in de belangstelling. Rimini haalde in de afgelopen weken recordcijfers. De boekingen voor Griekenland verlopen daaren tegen trager dan verwacht werd. Roothaert: „Nu het politieke klimaat in dit land rustiger is geworden had ik persoonlijk een kleine toeristi sche stormloop op Griekenland verwacht. Het blijft immers een paradijs voor ontdekkingsreizi gers en zonzoekers Het blijkt echter in de prak tijk, dat de Nederlanders nog steeds aarzelend en wantrouwig tegenover dit land staan. De voortdurende labiele toestand op en rond Cyprus zal hier zeker toe hebben bijgedragen. De Autoplan-boekingen zijn in vergelijking met januari 1974 (toen een absoluut dieptepunt be reikt werd) met 353 procent gestegen en overtref fen het topjaar 1973 nu al met 38 procent. Hiermee gepaard gaat een stijging van de boe kingen van bungalows met 138 procent. Ook de wereldvliegreizen (vanouds een specialiteit van de internationale Hotelplan-organisatie) zitten duidelijk in de welvaartslift ei is tot nog toe het dubbele aantal reizen geboekt. Nieuw bij Hotelplan zijn de Club Escolette Rei zen voor jongere toeristen tussen 18 en 30 jaar. In een speciaal Hitparade-programma worden een aantal exclusieve reizen voor populaire prij zen aangeboden. Toppers hier zijn de Sahara-Sa fari door de Tunesische Woestijn en 16-daagse uitvluchten naar de Bahamas. WIL VERLOREN TERREIN SNEL TERUG „In de eerste negen maan den van 1974 zijn er 31 procent minder toeristen naar Griekenland getrok ken dan in de vergelijkba re periode van 1973. Ook de Nederlanders, die in de voorgaande jaren voor een steeds groter contingent vakantiegangers hadden gezorgd lieten het lelijk af weten en meden konse- kwent begeerde reisdoelen als Athene, Rhodos en Kre ta. Gevolg was, dat de tour operators hun Grieken land-vluchten bij gebrek aan belangstelling groten deels moesten annuleren. Nu de cumulus-wolken van het kolonelsbcwind zijn weggetrokken verwacht de 29-jarige J. Rallatos een nieuwe opleving van de be langstelling voor zijn land. Hij nam op het dieptepunt van het rampjaar 1974 de directeursstoel over op het Nationaal Grieks Bureau voor Toerisme in Amster dam en heeft zich daarin lange tijd onledig gehouden met het maken van depri merende statistieken. Voor 1975 mikt hij echter op een gunstige toeristische ba lans. Ondanks alle ellende bezochten in 1974 toch nog 40.000 Nederlanders Grie kenland. „Dit cijfer", zegt hij, „geeft me het vertrou wen, dat ons land het verlo ren terrein weer snel kan J. Rallatos: „Prijzen van Griekenland-reizen zijn niet verhoogd". terugwinnen. De situatie in Griekenland is weer nor maal, de hotels staan klaar om de gasten tc ontvangen en om een bezoek aan ons land extra aantrekkelijk te maken is besloten om de prijzen in 1975 ondanks de inflatie en dc sterk geste gen kosten niet tc verho gen. Wij hebben er veel voor over om de vriend schap van dc Nederlanders weer terug te winnen". Iemand heeft eens gezegd: „COURCHE- VEL is het best te vergelijken met een standbeeld, opge richt ter ere van de wintersport". Dit compliment aan het adres van alle archi tecten, bouwers, fi nanciers en ski-lera ren die, ieder op bun eigen manier ervoor gezorgd hebben dat Courchevcl uit dc grond werd gestampt is ten volle verdiend. Waar iets meer dan 25 jaar geleden een voudige schaapher ders en geitenfokkers een eenzaam cn karig bestaan leidden, zijn nu uit de kale rotsbo dem moderne dorpen verrezen, omgeven door schitterende open pistes, waar de zon (zo lijkt het wel) het een plezier vindt om overuren te ma ken. Courchevel vormt, met Meribel en Les Menuires naast zich „Les Trois Vallées", gelegen in de Franse AJpen. Dit grootste ski-gebied ter wereld is geheel kunstmatig aangelegd en elke mogelijkheid die de natuur zelf bood WINTERPARADIJS UIT FRANSE COMPUTER werd benut en ver volmaakt. Nu, een kwart eeuw later kan Franknjks commerciële presti- gekind elke concur rentie ruimschoots aan. Courchevel is onderverdeeld in drie „hoogtedorpen" n I. Courchevel 1550, 1650 en 1850, onder ling, net zoals het he le Les Trois Vallées gebied, door liften met elkaar verbon den. Iedere ski-lief- hebber vindt hier wat z'n hartje begeert. van de flauwste hel ling tot de steilste „muren". 'Het opmerkelijkste van dit kunstmatige wintersportoord is dat men 's morgens het hotel uitstapt, de ski's onderbindt en langs speciale paden één van de 51 liften kan bereiken, die honderd kilometer aan pistes openleg gen en 's avonds, wanneer het begint te schemeren de skier op de plaats brengen, vanwaar hij het hotel weer kan bereik*». De dorpen zijn ruim en overzichtelijk met kleine cafeetjes, „Pa- rijzig" aandoende winkeltjes en typi sche Frunse eethuis jes. Nachtleven is er ook maar erg duur. Overigens zijn dc prijzen voor wat Courchevel aan win ters po rtgenoegens biedt zeer redelijk. In Courchevel 1850 betaalt men ongeveer 400,- voor een goed hotel, volpension, met een liftkaart die toegang geeft tot het hele Les Trois Val lées gebied (100 liften cn 250 km. pistes), zakt men verder naar beneden af, Courche vel 1650 of 1550, dan worden ook de prij zen lager. Dit gebied is uitste kend per auto. trein cn zelfs met het vlieg tuig (vanuit Parijs in twee uur) te berei ken. Alle inlichtingen over dit ski-paradijs uit de Franse meester-com- putcr geeft het Natio naal Frans Verkeers bureau, Prinsen gracht 670 in Amster dam. telefoon 020-247534.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15