Net geen breuk bewind Portugal Soepel zijn voor olie-tuinders CeidoeSoutctnt Tuchtrecht voor verpleegkundigen Oorlogsjaren ook pensioen jaren verzetsmilitairen Vader Abraham: „Dit is een hetze tegen mij persoonlijk Onderzoek naar overlijden van Franse bisschop PONDERDAG 23 JANUARI 1975 LÊIDSE COURANT PAGINA 9 LISSABON (AP) - Een breuk in e Portugese voorlopige rege- ing is vannacht afgewend door iet besluit van de Democrati ze volkspartij, een partij van et centrum, niet uit de rege- ing te stappen in verband met e omstreden wet op de een- leidsvakcentrale. De partij eerde zich evenwel, net als de ocialistische partij van Mario wares, sterk tegen de wet. let besluit van de partij werd enomen met het oog op de amende verkiezingen. Door uit |e regering te treden zou, zo freest men, alle macht in han den van de communistische par tij komen die dan zou kunnen aandringen op uitstel van de verkiezingen. Men verdenkt die partij ervan met behulp van de militairen af te sturen op een Moskou-gerichte militaire dicta tuur. De socialisten van Soares ne men zondag een beslissing. Soa res heeft evenwel al gezegd dat naar zijn mening een breuk in. de regering tot elke prijs verme den moet worden. De wet op de eenheidsvakcen trale is door de regering met 8 tegen 7 stemmen aanvaard. Bin nen die eenheidsvakcentrale krijgt het Intersyndical, waar van de leiding in communisti sche handen is, het voor het zeggen. Bovendien zal elke Por tugese arbeider worden ver plicht zich bij de centrale aan te sluiten. De wet zal door de staatsraad zondermeer worden goedgekeurd, omdat de bewe ging van de strijdkrachten die voorstander van de wet is, in de raad de meerderheid inneemt. Er is evenwel de toezegging dat de wet door de Nationale verga dering kan worden herzien. ITRECHT (ANP) - Er komt een tuchtrecht voor rtrpleegkundigen. Dit heeft staatssecretaris Hen- iriks (Volksgezondheid) gisteren gezegd in Ut- tcht tijdens de oprichtingsvergadering van de Vereniging van opleidingsinstituten voor verple- ende en verzorgende beroepen. )e diploma's van hen, die in het nieuwe wetsvoor stel recht hebben op de titel verpleegkundige, moeten worden geregistreerd. Dit biedt, bij de invoering van het tuchtrecht, de mogelijkheid om verpleegkundigen die ernstige misslagen begaan in hun beroep, de titel tijdelijk of voorgoed te ontnemen. Het tuchtrecht moet worden gezien als een extra waarborg voor een goede zorg voor de patiënt In een van de meest rampzalige bran den, die zich in de Filipijnen hebben voorgedaan, zijn 42 doden gevallen. Gistermiddag brak er brand uit in een flatgebouw in een van de voorsteden van Manila. De flat werd goeddeels be woond door stu denten. Het vuur greep zo snel om zich heen dat veel bewoners de noo duitgangen niet meer konden berei ken. De meeste do den vielen door wanhoopssprongen van de hoger gele gen verdiepingen. Op de foto: in pa niek proberen be woonsters en bewo ners de hel van vuur en rook te ont komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiim fflJEUDEBAT IN KAMER: )EN HAAG Bij de behandeling van Ie milieubegroting in de Tweede Kamer leeft de KVP-er Hutschemaeker mede «mens de ARP en dé CHU aan minister forrink gevraagd soepel op te treden egen oliestokende tuinders, die het bij- onder moeilijk hebben vanwege de hoge tookkosten. )e minister had een besluit uitgevaar digd waarbij grenzen waren gesteld aan het zwavelgehalte van brandstof. Het gaat om ongeveer 3500 tuinders, die hier van ontheffing zouden krijgen. De tuin bouwbedrijven liggen verspreid over het platte land, waardoor de zwaveluitstoot nauwelijks ernstige vormen zal aanne- De voorzitter van de Christelijke boeren- en tuinders bond West-Nederland, de heer A. Biesheuvel, pleitte vandaag op de toogdag van zijn organisatie in Delft, voor steun aan de agrarische bedrijven in de Alblasserwaard die door een onge kend grote veldmuizenplaag zijn geteis terd. Deze knaagdiertjes hebben ongeveer 12.000 hectare grasmat matig tot zwaar beschadigd en ook de hooibergen zijn in vele gevallen totaal vernield. De schade moet nu al voor de zwaarst getroffen percelen, op 2.500 per ha. worden ge schat. .En dat", aldus voorzitter Biesheu vel, „is nog maar een voorlopig bedrag want het is zeer de vraag of de muizen in het komende voorjaar zo vriendelijk zullen zijn om het veld te ruimen" Eervol ontslag prof. Van Luijk AMSTERDAM (ANP) - Het cu- atorium van de katholieke heologische hogeschool te Am- iterdam (KTHA) heeft maan- lagavond besloten eervol ont- lag te verlenen aan prof. dr. ij H. van Luijk (45), een van de I oprichters van de hogeschool, ndrector en hoogleraar gods- fcnstwijsbegeerte en metafy- eden van het ontslag is het feit, dat dr. Van Luijk, die pries- in oktober vorig jaar in iet huwelijk is getreden. Voor ijn vergadering heeft het cura- i overlegd met de docen ten, die in meerderheid meen den zich te moeten neerleggen tij de herhaalde wens van de bisschoppen, dat prof. Van Luijk niet kan worden gehand- aafd. Het curatorium heeft zijn be sluit genomen, nadat het vorige reek een brief had ontvangen de bisschoppenconferentie. Daarin schrijven de bisschop pen, dat zij ook na hernieuwd overleg van mening zijn, dat prof. Van Luijk niet kan wor den gehandhaafd. De laatste zal, inneer de ontslagbrief binnen bij de burgerlijke rechter in eroep gaan. Vors ter doet "eoncessies" aan zwarten KAAPSTAD (AP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft een aantal concessies aan gekondigd, welke het leven van de zwarte Afrikanen in de blan ke stedelijke gebieden moeten verlichten. Vorster verklaarde ook dat de regering overweegt zwarte politieke ballingen, die geen misdrijven hebben begaan en geen communisten zijn, naar het land te laten terugkeren, olitieke waarnemers, en naar et schijnt ook de Afrikaanse :iders, bleken van mening dat e aangekondigde 'einig om het lijf hadden. „KONINGIN" PETER SELLERS Een uitgeknipte foto van een Peter Sellers, verkleed als koningin Victoria „begroet" hier prinses Margareth van Engeland. Dit gebeurde ter gelegenheid van een liefdadigheidsvoorstelling van de comedie „The great McGonagall" in het Bloomsbury-thea- ter in Londen. In het midden conferencier Spike Milligan met naast hem actrice Julia Forster. Peter Sellers in levende lijve kon er niet bij zijn. aangezien hij in de VS is. Maatregelen gevraagd voor vaargeul bij Europoort DEN HAAG (ANP) Minster Westerterp (Verkeer en Waterstaat) dient maatregelen te nemen, opdat volgeladen mammoettankers in de toekomst de vaargeul voor Europoort kunnen blijven gebruiken. Aldus gisteren schriftelijk gestelde vragen van de socialistische Kamerleden De Ruiter en Epema-Brugman. Door het tijdelijk staken van de baggerwerkzaamheden is de geul voor Europoort de laatste tijd verzand. Volle mammoettankers kunnen de haven de komende zes A acht weken niet binnenvaren, aldus beide Kamerleden. Zij vinden maatregelen alleen daarom al nodig om de in het buitenland ontstane indruk weg te nemen, dat een wereldhaven als Rotterdam voor een deel onbereikbaar is. Zij vragen minister Westerterp verder of het tijdelijk niet baggeren in de vaargeul kan worden geweten aan administratieve vertraging bij de overheid. Is het waar, dat de overheid het contract met baggeraars niet tijdig heeft aanbesteed of verlengd, aldus beide Kamerleden. Maximumsalaris hoogleraren 94.000 gulden AVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten schappen heeft een nieuwe sa larisschaal voor hoogleraren 'ingevoerd. Het maximumsala ris van een hoogleraar wordt J- 94.104 gulden, te bereiken in vijftien jaar, en het minimum salaris wordt 59.592 gulden. De centrales van overheidsperso neel hebben zich akkoord ver klaard met de wederinvoering van een schaal. Alleen de cen trale van hogere functionaris sen bij overheid en onderwijs kon de schaal niet aanvaarden. Deze centrale vindt dat het mi nimumsalaris niet 59.592 maar 75.862 gulden moet zijn. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het VVD-kamerlid mr. H. E. Koning heeft de laatste hand gelegd aan een initiatief-wetsontwerp, dat de zogenaamde verzetsmilitairen voor wat betreft hun pensioen en invaliditeit- suitkering op één lijn stelt met hun collega's, die in krijgsgevan genschap zijn geweest. Het wetsontwerp wordt woensdag aan de Tweede Kamer aangeboden. De meeste beroepsmilitairen tekenden in de eerste oorlogsjaren een verklaring, dat zij niet verder aan de oorlog zouden deelnemen. Dit vrijwaarde hen aanvankelijk van krijgsgevangenschap. Dege nen, die niet tekenden belandden in concentratiekampen. Later werden de „tekenaars" toch opgeroepen voor krijgsgevangenschap. Enkele honderden officieren en onderofficieren gaven aan de oproep gevolg en doken onder of gingen door met verzetswerk. Volgens een conventie van Genève bleven de krijgsgevangenen militairen, zodat zij over de jaren van hun gevangenschap salaris bleven ontvangen, pensioenrechten opbouwden en onder een mili taire invaliditeitsregeling vielen als hun tijdens de krijgsgevangen schap een ongeval was overkomen. Het WD-kamerlid wil nu de beroepsmensen, die in concentratie kampen vertoefden, ondergedoken waren of aan het verzet deelna men (dan wel hun nabestaanden) onder eenzelfde regeling laten vallen.Met name gaat het om een verhoging van de pensioenrechten _m de invaliditeitsregeling; een nadere salarisafrekening wordt niet gevraagd. Onder de nieuwe voorziening zouden moeten vallen de beroepsmilitairen, die op 10 mei 1940 in actieve dienst waren er vóór 1 januari 1947 in zijn teruggekeerd. Geld Kalkarweigeraars voor onderzoek naar energiebronnen (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG - Minister Lubbers heeft de Eerste en Tweede Ka mer voorgesteld de bedragen die zgn. Kalkarweigeraars stor ten in een speciale pot, te be stemmen voor onderzoek naar andere energiebronnen dan ker nenergie en naar mogelijkheden van energiebesparing. Hij denkt daarbij aan energie uit wind, zonnewarmte, getijden- kracht en warmte uit de aard bodem. Mensen die niet de drie procent over hun electriciteitsrekening voor de ontwikkeling van de kerncentrale in Kalkar willen betalen, kunnen dat geld op een speciale rekening storten. De minister zegt wel, nog geen in zicht te hebben over de grootte van het bedragdat op deze bin nenkomt. binnekomt. Negatieve rente in Zwitserland verhoogd BERN (AP/REUTER) - De Zwit serse overheid heeft gisteren, reagerend op een record-daling van de Amerikaanse dollar, de „negatieve rente" op stortingen op Zwitserse banken door niet- ingezetenen gedaan, verhoogd van 12 tot 40 percent. De nega tieve rente was ingesteld voor al dergelijke stortingen gedaan sinds 31 oktober van het vorige jaar. Ook is afgekondigd dat de beta ling van rente op alle deposito's in Zwitserse franken die het eigendom zijn van niet-ingezete- nen, met onmiddellijke ingang zal worden gestaakt, wanneer die gelden ook waren gestort Gisteren heeft de dollarkoers op de wisselmarkt in Ztirich de laagste stand ooit geregistreerd bereikt Rond het middaguur en in de namiddag zakte de koers van de dollar ten opzichte van de Zwitserse frank namelijk tot 2,48754900. Campagne omscholing werklozen DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van Sociale Zaken begint deze week een„scholingscam- pagne" vooral gericht op werk zoekenden en met werkloosheid bedreigden. Via tv-spots, advertenties, affi ches en een scholingskrant zal het ministerie informatie geven over de mogelijkheden tot om- of bijscholing. Er zijn regelin gen voor scholing binnen een bedrijf, op een centrum voor vakopleiding van volwassenen en bij particuliere opleidingsin stellingen via de z.g. studiekos tenregeling. Meer lesuren gevraagd SCHOOLLEIDERS EN DOCENTEN van de grootste tak bij het voortgezet onderwijs (m.a.v.o., h.a.v.o., atheneum en gymnasium) hebben bij minister van Kemenade aan de bel getrokken. Ze vragen dringend om de wekelijkse lessentabel, die onder vorige kabinetten tot 30 uren verminderd werd, weer op 32 uur terug te brengen. Ze hebben daarvoor zinnige onderwijskundige argu menten. Deze stap viel te voorzien; want ook alhebben vorige ministers van Onderwijs (Veringa en Van Veen) aangevoerd, dat het geen financiële argumenten waren welke bij deze bezuinigingsmaatregel de doorslag heeft gegeven, het geld speelde wel degelijk een rol. Als het kabinet-Den Uyl op het aambeeld hamert, dat welzijnsbe vordering vóór welvaartspolitiek gaat, valt te begrijpen dat belang rijke onderwijsorganisaties aandringen op het ongedaan maken van een maatregel welke in het algemeen slecht gewerkt heeft NATUURLIJK; NA HET BESLUIT om met 30 uren in de week te werken zijn er op scholen tabellen opgesteld die leuk lijken. Maar zijn ze ook leuk en (wat het voornaamste is!) goed? De gevolgen van de inkrimping waren o.a.: afknijpen van uren voor vakken als muziek en godsdienst, tempoverhoging in examenvak ken (wat ten koste van minder "sterke leerlingen kan gaan) een hindernis opwerpen voor plannen om het 2de en 3de leerjaar geheel of gedeeltelijk het karakter van Verlengde brugklasperiode te geven, bemoeilijken van de mogelijkheden om tot een goede opzet voor ongedeeld VWO te komen. WEER 32 WEKELIJKSE LESUREN invoeren kost geld; maar het wordt zeker noodzakelijk als, door de verkorting van de weten schappelijke en hoger-beroepsopleidingen de druk op het voortge zet onderwijs nog groter gaat worden. Bovendien zou het op de duur wel eens een werkgelegenheid-bevorderende maatregel kun nen zijn. Dus: twee vliegen in één klap. Meer vakantietoeslag ,,in het handje EEN DER INDUSTRIEBONDEN heeft besloten een kat met scherpe nagels de bel aan te binden: het feit dat er van de vakantietoeslag zo weinig netto in handen van de werknemers komt, omdat fiscus en sociale premies een zeer fors deel ervan opeisen. „Schandaalbe lasting" wordt deze claim in de wandeling genoemd. Voorgesteld wordt dit Jaar geen AOW en AWW-premie meer op de vakantietoeslag in te houden; wat mensen die per jaar minder dan 31.750 verdienen, bij de vakantietoeslag tien procent zou kunnen schelen. Volgens de industriebond N.V.V. zou dit ook als een extra injectie voor de koopkracht, dus, werkgelegenheid kunnen werken. WIJ ZIEN WEL IETS in deze suggestie; wat ons betreft behoeft de overheid voor de mensen die meer dan 31.750 verdienen, dan niet eens naar ^en alternatief te zoeken, in zoverre zij er dan minder beter van worden. Deze vorm van nivellering spreekt ons meer aan, dan andere vormen waartegen de vakbeweging geen bezwaar heeft. Als de overheid dan maar niet voor het geld dat zij door geen premie-inhouding bij vakantietoeslag moet missen,weer zodanige compensatie gaat zoeken, dat de druk daarvan alleen aan bepaalde groepen wordt toebedacht. De vraag wordt dus: kan de overheid dit bedrag, zelf of wat de sociale fondsen betreft, missen? WE HEBBEN NAMELIJK DE INDRUK, dat op het gebied van vakantietoeslagen onze regering niet al te krenterig is vanuit de overweging, dat een groot deel hiervan toch weer in de staatskas of de sociale fondsen terecht komt. Weeroverzicht DE BILT Gisteravond en de afgelopen nacht passeerde een front het gehele land, daarbij in Am*tird«m het westen 10 tot 20 mm neer- slag brengend, maar in het oos- E*ido ten minder. De opklaringen achter het front traden in de R0itrrd«m nanacht op en deden de tempe- Twente raturen tot dicht bij het vries- vii«.in§»n punt dalen. Toch meldde van Jbenhw de Nederlandse waamemings- Aiiwrw stations alleen Deelcn vlak bij de grond een temperatuur on- Bordeaux der het vriespunt. Een depres- sie ten noorden van Schotland (^ülvr0 beheerste toen nog het weer in Hri.mki onze omgeving. Koude lucht uit Canada en Groenland over de uudwn Oceaan aangevoerd, bereikte ons na de frontpassage en tal- Uumnhurg rijke buien boven het warme zeewater ontstaan, bereikten M»nor*« ons vanochtend. Een volgende Munciwn depressie zat op een veel zuide- lijkcr koers en deze zal van- pari)t nacht ten zuiden van ons land langstrekken waarbij misschien sfoI-Vhoim in het zuiden van het land enige w. n»n tijd regen kan vallen. Overigens CwÜ^SIinc* blijven we in de koude lucht en i.u^bcJ*! de wind zal. na vannacht tijde- lijk wat afgenomen te zijn, mor- tcTavw gen weer aanwakkeren. Turn» LEERLINGEN VOOR DE KLAS Oe griep houdt op het ogenblik een groot deel van de Nederlandse bevolking aan het bed gekluisterd. En voor de scholieren, die nu op weg zijn naar de eindstreep en dus behoorlijk moeten knokken voor overgang of eindexamen, zou dit nadelige gevolgen kunnen hebben. Op een scholengemeenschap in Beverwijk, waar vier leraren thuis onder de wol liggen, heeft de direktie een noodmaatregel ingesteld. Leerlingen uit hogere klassen proberen nu hun jongere medescholieren „de les te lezen". Ze houden met z'n tweeën toezicht en corrigeren het werk aan de hand van antwoord- boekjes. Hier een 16- en 17-jarige „docent" voor de klas. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De grammofoonplaat met de nieuwe carnavalshit van Vader Abra ham, „Wat doen wij met de Arabieren", die zoveel stof heeft doen opwaaien dat w telfs in de Tweede Kamer vragen zijn ftsteld, zal voorlopig niet uitkomen, zo heeft de platenmaatschappij Dureco laten t»eten. Vier platenhandelaren hebben ge zegd de plaat niet te zullen inkopen; daar tegen zouden volgens Dureco 300 andere handelaren hun bestelling hebben ver groot. Diverse omroepen hebben besloten Commentaar van de NOS: „Wij zijn van mening, dat het lied beledigend is voor een grote groep mensen die in ons land wer ken. We zullen de plaat daarom om princi piële redenen niet draaien". De Tros reageert iets genuanceerder: „We zijn het niet eens met de inhoud van de tekst, maar daarvoor is Dureco verant woordelijk. In de programma's die we zelf samenstellen, draaien we de plaat niet. maar als blijkt dat die plaat enorm ver kocht wordt kunnen we er niet om heen. Dat zou hypocriet zijn. Dan draaien we hem in „Op losse groeven", want dat pro gramma is op de markt afgestemd". Bij de Vara en de KRO wordt geen offi cieel draaiverbod opgelegd. „Wij hebben echter zoveel vertrouwen in onze discjoc key's, dat we het aan hen overlaten of ze de plaat draaien of niet". Het gekrakeel rond zijn Arabierensingle heeft Vader Abraham verbaasd: „Ik wist niet dat ze in de Tweede Kamer tijd hadden voor het zeveren over carnaval- snummers. Het heeft mij wel overtuigd van het feit, dat het hier in Nederland nog steeds kinderspel is. Ik heb nooit de bedoe ling gehad Arabieren te kwetsen. Ik weet amper waar het Midden Oosten ligt. Ik heb alleen uit de kranten vernomen dat de Arabieren links en rechts wat fabrieken opkopen. En daar heb ik een actueel liedje over geschreven. Voor mij is een Arabier een gezellige dikke man op een kameel. Die radio-boycot is een persoonlijke boycot van mijn persoon. Ze grijpen die plaat aan om een hetze tegen Vader Abraham te jaar voeren. Je mag blijkbaar niet onafgebroken aan de top staan". De telefoon bij Vader Abraham zou de afgelopen dagen roodgloeiend hebben ge staan van adhaesiebetuigingen. Er waren enkele mensen die vonden dat het liedje beter niet uitgebracht kan worden, maar bedreigingen zijn er niet geweest, volgens Vader Abraham. Veel telefoontjes zou ook de Arabische diplomaat Rabani in Den- Haag hebben gehad. Hij schijnt ook brieven te ontvan gen van Nederlanders die hun aanbieden: „We schamen ons". (Van o e correspondent) PARIJS - De aartsbisschop van Parijs kardinaal Marty heeft een kerkelijk onderzoek gelast naar de omstandigheden van de dood van de bisschop Montauban mgr. Robert Tort, wiens lijk In Parijs bordeel gevonden is. Mgr. Tort is na eerst thans bekend wordt in de nacht van 17 op 18 januari door de politie gevon den in de gang van het huis - een hotel - in de Rue du Ponceau in de buurt van de oude Parijse markthallen. Volgens het politie-onderzoek zou de bisschop als gevolg van een hartverlamming over leden zijn en zijn lijk zou daarna in de gang van het betrokken huis neergelegd zijn, waarop de politie gewaarschuwd werd. Een communiqué van het aartsbisschoppelijk voorlichtingsbureau verklaart dat mgr. Tort „plot seling onwel geworden is" en dat hij het plan had de avond door te brengen bij een vriend met wie hij in krijgsgevangenschap is geweest In kringen van het aartsbisdom werd verklaard dat mgr. Tort zijn bisschopsring en borstkruis droeg, waarmee gesuggereerd wordt, dat als de bisschop ontoelaatbare bedoelingen had, hij zijn identiteit zeker niet op deze wijze kenbaar ge maakt zou hebben. Het voorval komt zeven maanden na de gerucht makende aangelegenheid van de dood van kardi naal Danielou, wiens lijk in juni in de flat van een call-girl gevonden werd, waar hij eveneens aan hartverlamming overleden was. De onhandige reactie van de kerkelijke overheid na de dood van kardinaal Danielou heeft het aartsbisdom van Parijs er thans blijkbaar toe bewogen generlei dementi's uit te vaardigen en uitsluitend een on derzoek te gelasten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9