deTijd HP Zweden doen Nederland jeter aanbod Jane Fonda en griepgolf Proces tegen Augustin 18 februari in iOuitse gevangenis Kinderbescherming moet uit justitiële sfeer gehaald worden FILMZONNEN GEVAARLIJK Opvolging star fighter Duizenden bezwaarschriften tegen gaswinning op Ameland Rokken worden korter ONDERDAG 23 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 fan 0112e parlementaire redactie) EN HAAG - De Zweedse vliegtuigfabriek Saab-Sca- nia heeft de hoop nog niet opgegeven dat ons land de Saab-Viggen-straaljager zal kiezen als opvolger van de starfighter. Dit bleek gisteren uit mededelin gen van een delegatie van de Zweedse fabriek in jen Haag. Zweden hebben het aanbod algens hun zeggen iets aan- ekkelijker gemaakt. De or- die de Nederlandse indus- zal ontvangen, als Neder- nd de Saab-Viggen aanschaft, illen nu 2,3 miljard gulden bedragen, volgens het laatste aanbod, daterend van vorig jaar zomer, was dit 2 miljard pilden. de werkgelegenheid die de aankoop van de Saab-Viggen roor ons land meebrengt, zou luimer worden. In het vorige bod gingen de Zweden uit van *erk voor 14.000 man geduren de tien jaar, nu zou er voor 15.800 man werk vrijkomen, n opmerkelijk aspekt is dat de Belgen een aanzienlijk aantrek kelijker bod van de Zweden hebben gekregen. De kans dat België voor de Viggen zal kie zen is overigens erg klein. Het land is met handen en voeten gebonden aan de Franse vlieg tuigfabriek Dassault, die met haar Mirage FL-m53 in de slag is. De andere serieuze kandi daat is de YF-16 (van Ameri kaanse makelij). Afgezien van de tegenorders voor de industrie is de Zweedse Vig gen het duurste toestel van deze drie. De jager kost 18 miljoen gulden. De YF-16 is ruim 16 miljoen en de Mirage iets meer dan 15 miljoen gulden. In Elsevier geeft VMF-topman jr. Sickinghe antwoord op het op merkelijke betoog dat premier Den Uyl vorige week in Am sterdam hield." Ik hoop dat Den Uyl een keer de kracht wil opbrengen om zijn kabinet te reconstrueren en zich te ont doen van de extreem linkse mi- Dan zouden we al een stuk verder zijn in dit land. Het belangrijk ste is dat de ondernemer niet voortdurend op zijn kop wordt geslagen." Het omslagartikel constateert dat de golf van Nieuw-Zeeland- griep al 200 doden heeft geëist. Griep-expert dr. Masurel: „We hebben nu de mogelijkheid van een snelle, practisch afdoende vaccinatie, maar ik denk dat we binnen tien jaar ook een af doend chemisch middel hebben gevonden, waarmee we de ziek te als hij zich heeft voorgedaan, onder de knie kunnen krijgen en dus snel kunnen genezen". Ook een gesprek met de Delftse hoogleraar F. van den Burg die zegt: „blah, blah, blah verziekt de universiteiten". En: „Ik ver knoei 60 tot 70 percent van mijn tijd aan het beantwoorden van vragen en het schrijven van brieven, alles verband hou dend met de factor inspraak", Opvallend is een interview met de Deense miljonair en belasting ontduiker Glistrup. „Alleen de voorbereiding van mijn dossier heeft de staat al aan mankracht 20 miljoen kronen gekost". De Haagse Post volgde Jane Fon da op de voet tijdens haar be zoek aan Nederland ten bate van de Vietnambeweging." In filmen heb ik nauwelijs trek meer maar het moet wel om de kas van de beweging te spek ken. Binnenkort heb ik weer een klein rolletje in een onbe langrijke film. Nee, ik zeg niet van wie. Dat is onbelangrijk." Voorts is het blad bezorgd over wat defensie precies van plan is met het Lauwersmeer. „Schiermonnikoog is de laatste oase voor de bezoeker van het Nederlandse waddengebied. Met een oefenterrein in het Lauwersmeer is dat voor goed afgelopen". Ook een indringend portret van de psycholoog Henk Jurriaans, die zijn gedrag als kunstwerk heeft weten te verkopen. Het omslagartikel beschrijft de Palestijnse strijd voor het recht op zelfbeschikking. Een uitvoe rige biografie tenslotte over Bix, een legende uit de tijd van de jazz. „Zijn tragedie was dat hij niet zwart was. Ellington zou het perfecte orkest voor hem zijn geweest. Maar dat was het onbereikbare beloofde land". order mag worden aangeno men, dat de Nederlandse maat regelen van november in com binatie met de omkering in het economisch beleid van een aan tal grote landen ook hier in de loop van het voorjaar de werk loosheidsontwikkeling zal gaan remmen. Als dat lukt, mag de tweede helft van dit jaar of aanvang 1976 het begin van ee- necht herstel worden verwacht. Als dat niet lukt, is de situatie ernstig. Dan is er een echte crisisdreiging. Maar niet eer der." Ook in dit blad dr. Masurel en de griep. „Ik zal bijvoorbeeld nooit aanraden om als een epi demie al half begonnen is, nog mensen te gaan inenten. Dat heeft geen zin. Ze kunnen dan beter vijf dagen onder de wol kruipen om er weer fris uit te stappen." leus: Ambon moet vrij." Neder land zal altijd rekening moeten houden met een nieuwe uitbar sting van de kant van de Zuid- Molukkers. Een gijzeling? Nee, zo stom zijn we niet. We besef fen heus wel dat geen land ter wereld ons asiel zou verlenen. Maar er zijn genoeg andere mo gelijkheden. Dat vind ik eigen lijk wel goed zo, die onzeker heid." Ook werpt het blad de vraag op:. melk als veevoeder of voor hon gerende kinderen? „Tien mil joen hongerende kinderen zou den een jaar lang melk kunnen krijgen van het melkpoeder overschot van de Europese Ge meenschap." Conclusie: „Het gaat om de politieke wil." Voorts signaleert het blad dat het Vaticaan bij de bisschopsbe noeming op Mozambique het Frclimo heeft gepasseerd." In een ander artikel noemt prof. Th. de Kruijf de Vatikaanse verklaring over de Joden een tragisch document DEDIIEUWELIDIIE De Nieuwe Linie meldt dat 135 Nederlandse artsen acupunc tuurexamen doen en dat bin nenkort zelfs de eerste kliniek opengaat Voorts een groot in terview met Roel van Duijn.,,- Toen ik pas wethouder was. voelde ik me als een neefje dat naar een kwaaie tante werd gestuurd. Soms had ik het ge voel van heimwee naar volledi ge onafhankelijkheid. Maar ik heb mijn tanden op elkaar ge zet om te wennen aan deze toestand. Het is belangrijk dat we het experiment van een links college tot een succes ma ken. Ik ben vastbesloten ermee door te gaan, ook al zijn er mensen in de raad die mij wil len wippen." Ook in dit blad aandacht voor Jane Fonda. Accent start met een serie over de buitenposten van ons konin krijk. Ook een opvallend inter view met de VN-secretaris Kurt Waltheim. „Er is sprake van een goede geleide westerse me dia-campagne tegen de Ver enigde Naties. Dubieuze of anti westerse beslissingen worden opgeblazen, terwijl over alle po sitieve initiatieven van de VN angstvallig wordt gezwegen" Voorts een vraaggesprek met wie- Iermanager Ton Vissers „Na tuurlijk gebruiken mijn renners doping. Ruim 25 procent van de topvoetballers gebruiken ook doping. Ik vind het niet schade lijk, dat cognac toch ook niet?" Amin wil ïgeland zoeken >EN (Reuter) President Amin van Oeganda heeft ïingin Elisabeth van Enge- laten weten, dat hij in :tus Engeland zal bezoe- om de bevrijdingsbewegin gen in dat land van advies te dienen. Dit is althans "omgeroe pen door radto-Oeganda. en boodschap aan koningin isabeth zei de Oegandese pre- lident, dat hij thans al zijn iezoek aankondigt teneinde aar ruimschoots de tijd te ge regelingen te lat'en treffen voor „een comfortabel verblijf in uw land", dat hij alle delen van het Verenigd Koninkrijk zou irillen bezoeken. Ook wil hij ipreken met de Aziaten die in 3eganda hebben gewoond om en te zeggen, dat zij in Oegan- a niet gemist worden. anklacht van 300 bladzijden an een onzer verslaggevers) IN Het proces tegen de •jarige Nederlander Ronald igustin zal op 18 februari in t Westduitse Buckeburg (Hestfalen) beginnen. Na een voorbereiding van ruim een half jaar heeft het parket een Unklaeht samengesteld, die alt 300 bladzijden bestaat en waarin Augustin van mede plichtigheid aan de aktivitei- n de anarchistische Baa- der- Meinhof vereniging be schuldigd wordt. eerste instantie wordt Augus tin wegens pogingen tot moord aangeklaagd, omdat hij in juli n de trein tussen Ensche- Osnabruck een revolver richtte op een douaneman, die hem aan de grens wilde contro leren. b Het»proces vindt in de gevangenis Een enorme ravage heerst- te gistermorgen in het Gro ningse stadhuis nadat enkele vandalen op diverse afdelin gen alle laden en kasten openrukten en dossiers en stukken over de vloer strooi den. Enkele gereedschappen van stoffeerders en een oude schrijfmachine werden gesto len. Wat het motief van de daders is geweest, blijft voor alsnog een duistere zaak. Duitser aan leroine overleden "•jwBTERDAM (ANP) - Op het van een hotel in het een- van Amsterdam heeft gis- ond een medegast het stof- if' lelijk overschot gevonden van r (en 21-jarige jongeman uit de *e»tduitse plaats Halle. Volgens fe politie heeft hij zich met een wefdosis heroine ingespoten en is hij daaraan overleden. Maas Voskuil iverleden |WSTERDAM (ANP) - Op 79-ja- rige leeftijd is de oud-hoofdre dacteur van Het Vrije Volk, Klaas Voskuil, overleden. Vos- huil werd tijdens de oorlog door vooraanstaande leden van de^SDAP gevraagd na de be ding voorlopig de post van fdredacteur waar te nemen lof Wiardi Beekman uit Duitse fevangenschap zou zijn terug gekeerd. Toen deze echter hleek te zijn overleden bleef Voskuil tot aan zijn pensione- nrig in 1960 de post bekleden. Voskuil behield ook daarna tot bekendheid door zijn ra- •rubriek „Socialistisch Com- htaar" voor de VARA. van Buckeburg plaats, omdat de justitie de rechtbank van Osnabruck als te onveilig be schouwt en zij de kans op een bevrijdingspoging door de zoge naamde Rode Leger-fractie nog altijd groot acht. In de gevange nis is onlangs een zogenaamde werkhal voor de gevangenen ter waarde van ruim 1,2 mil joen gulden gereed gekomen, die tijdens het proces tegen Au gustin als rechtszaal dienst zal doen. De Justitie rekent erop, dat het vier weken zal duren, maar er zullen slechts drie zit tingen per week plaatsvinden. Augustin zal door vijf advoca ten verdedigd worden. Uit protest tegen zijn geisoleerde gevangenhouding is Augustin sinds september na een oproep van Ulrike Meinhof in honger staking. Hij bevindt zich onder uiterst scherpe veiligheidsmaat regelen in een afgezonderde cel, waar hij kunstmatig gevoed Huismeester doodt vrouw AMSTERDAM (ANP) Etn 36- jarige huismeester heeft gister nacht zijn 28-jarige vrouw tij dens een ruzie in hun woning in Amsterdam met een mes om het leven gebracht. Huwelijks moeilijkheden vormden vol gens de politie de achtergrond van het drama. Na zijn daad bracht de man zijn twee kinderen bij de buren, aan wie hij vertelde, dat er wat ergs met zijn vrouw was gebeurd. Vervolgens ging hij de straat op en hield een surveillancewagen van de politie aan. „Ik heb thuis mijn vrouw doodgesto ken", zei hij tegen de agenten en toonde hun een bebloed Bij een onderzoek in de woning bleek het slachtoffer inderdaad met verschillende messteken dood op bed te liggen. De eigenaar wist niet meer, wat hij met zijn poema moest doen en bond het dier vast aan een ketting in zijn achtertuin in Londen. De Britse politie vond het verwilderde dier en had twee uur nodig om het te bevrijden van zijn ketenen. In het asiel werd de inmiddels gekalmeerde poema met de nodige voor zichtigheid gewassen en verzorgd. Meer blauwe reigers in Nederland MIDDELBURG (ANP) De blauwe reiger neemt in Neder land in aantal toe. Volgens vo gelonderzoekers hebben het af gelopen jaar in ons land 8500 paren gebroed. Op het ogenblik zijn in Amsterdam al reigers aan het nestelen en hun gedra gingen wijzen erop, dat nog deze week het eerste ei kan worden verwacht. Sinds 1962 is het aantal broeden de reigers met 5000 paren toe genomen. De vogelonderzoe kers A. Blok en M. Roos, die al enkele jaren de landelijke vogeltelling organiseren, is de toename te danken aan de zachte winters van de afgelo pen jaren en de bescherming van deze vogelsoort in de laat ste twaalf jaren. Uit de onder zoekingen is gebleken, dat de grootste opeenhoping vogels zich bevindt op de grens van Zuid-Holland en Utrecht bij Linschoten. Overval op Amro-bank Leeuwarden LEEUWARDEN (ANP) - Twee mannen hebben gistermorgen bij een overval op het hoofd kantoor van de Amro-bank in Leeuwarden ruim 50.000 gul den geroofd. De beide mannen, die over kleine handwapens beschikten, dron gen het gebouw binnen, toen twee klanten werden geholpen. De mannen, die een bivakmuts tot juist boven de ogen droegen, sprongen op de balie, waarna een van hen naar de kasbox ging De ander bleef op de balie staan met een pistool hand. Het geld dat zich kasbox bevond werd i blauwe zak overgeheveld. Di rect daarna vluchtten de man nen in een auto, die vermoede lijk in de omgeving geparkeerd De hele overval, die twee tot drie minuten in beslag nam, ging zo snel, dat sommige personeelsle den van het bankgebouw niets van merkten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De kinderbescherming moet op de helling. Dat vinden zeven organisa ties die hierover een nota hebben aangebo den aan de Kamercommissie voor Justitie. Zij vinden dat de kinderbescherming uit de justitiële sfeer gehaald moet worden en ondergebracht dient te worden in de wel zijnszorg. Dat vereist volgens de organisa ties een andere instelling van ondermeer de rechters en advocaten die bij de kinder rechtspraak zijn betrokken. De Kamercommissie besteedt maandag haar vergadering aan de kinderbescherming. Vo rig jaar kwamen 34.000 kinderen in contact met de kinderbescherming. Het aantal tehui zen is dalend, van 270 In 1969 tot 207 vorig jaar. Helaas, aldus de zeven organisaties, zijn het meestal de kleine tehuizen die (om financiële redenen) verdwijnen, terwijl men juist behoefte voelt aan meer kleine woon eenheden. De totale capaciteit is momenteel groter dan de behoefte, maar anderzijds ontbreken bepaalde soorten voorzieningen. Het aantal kinderen dat onder toezicht of voogdij is gesteld, daalde de laatste vier jaar van 40.000 naar 29.000. De kritiek op het huidige, justitiële systeem formuleren enkele van de zeven organisaties met: "Wij voelen ons machteloos tegenover de onoverzichtelijke samenhang van maatre gelen en instanties. Maar niet alleen machte loos. we voelen ons ook uiterst bevoogd, betutteld en gemanipuleerd, omdat we ons moeten aanpassen op een manier die ons monddood maakt." Anderzijds vragen de zeven wel om een duidelijke rechtspositie van kinderen, ouders en pleegouders. Voor minderjarigen wordt ondermeer gepleit voor verlaging van de meerderjarigheid tot 18 jaar, het zelfstandig kunnen kiezen van woonruimte en van maatschappelijke en medische hulp, het verenigingsrecht en het kunnen aantrekken van een eigen advocaat vanaf 12 jaar. Zowel ouders als kinderen zouden inzage moeten hebben in de rappor ten die over betrokkenen zijn opgemaukt door de Raad voor de Kinderbescherming. In de nota wordt ook gepleit voor onafhan kelijke commissies van toezicht voor de kindertehuizen en een mogelijkheid voor alle partijen om tegen maatregelen op het terrein van de kinderbescherming in beroep te gaan. Centraal in de nota staat de mogelijkheid voor zowel ouders als kinderen om hun onderlinge conflicten aan dc rechter voor tc leggen. Wel zou dat pas mogen gebeuren, nadat bemiddeling door een vertrouwensin- stclling gefaald heeft iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiii Met man en macht wordt - vooral onder de grote rivieren - 7 1 gewerkt aan de praalwagens, die een essentieel on derdeel vormen van de jaarlijkse carnavalsoptocht. Op de foto het werk in Oetel- donk. iiiiiiiniiiiiniiiiiiraiiinmi IIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllli PARIJS (Reuter) - Op de modeshows die volgende week in Parijs worden gehouden, zullen de kortere rokken terugkeren. Na de langere roklengte tot halverwege of beneden de kuit van vorig jaar zal het been weer te zien zijn. De mini-rok komt echter niet terug. Yves Saint Laurent. Pierre Cardin en Ungaro zullen allen prototypes tonen van modellen die de knie nauwelijks bedekken. Veel geld voor vuile zakdoek LONDEN (AFP) - Een vuile zakdoek heeft gisteren op de Londense veiling Christie's 367,50 pond sterling (ongeveer 2200 gulden) opgebracht. Het is dan ook niet een gewone vuile zakdoek maar een zakdoek, die gebruikt zou zijn door koning Karei de Eerste toen hij in 1619 het schavot betrad. De aankoop werd verricht door de vereniging „London Dungeon". De zakdoek is door de eeuwen heen in het bezit geweest van de familie van een van de secretarissen van Cromwell. Bij de zakdoek behoort een manuscript uit de 17de eeuw waarin het heet, dat deze niet gewassen moet worden „teneinde het bloed van zijne majesteit niet te doen verdwijnen". niuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Bij Gedepu teerde Staten van Friesland zijn, uit het gehele land afkom stig, 28000 bezwaarschriften in gediend tegen het winnen van gas op het eiland Ameland. G. S. maakten dit gisteren be kend, nadat zij een deel van het bestemmingsplan voor het na tuurgebied "Buitengebied", waar eventueel gasboringen mogelijk gemaakt kunnen wor den, niet goed te keuren. Het dagelijks bestuur van de pro vincie Friesland wil echter wel de mogelijkheid openhouden om tc zijner tijd gaswinning mogelijk te maken. Maar dan zullen eerst alle aspecten ervan beter bestudeerd moeten wor den. Vandaar de afwijzing van een deel van het bestemmings plan "Buitengebied". Boomfeestdag op 19 maart ROTTERDAM (ANP) De Na tionale Boomfeestdag voor schoolkinderen wordt dit jaar gevierd op 19 maart. Het orga niserend landelijk comité hoopt dat deze keer weer meer kinde ren zullen meedoen. De regio nale commissies hebben daar toe inmiddels alle gemeenten uangeschreven. De Boomfeest dag is bedoeld voor kinderun in de hoogste klassen van het la ger onderwijs. Op de feestdag planten de kinderen jonge bo men en struiken langs straten en op pleinen en in purken en bossen. Consumentenbond: DEN HAAG (ANP) Zeven van achttien filmzonnen, die de Consumentenbond aan een vergelijkend onderzoek heeft onderworpen, blijken vcilighcidsgcbreken te hebben. Zij zijn zo gevaarlijk in het gebruik, dat de Consumentenbond het gebruik ervan ontraadt. Het zijn de Globelight, de Ising IPC/100 no. 2040, de Kaiser 3051, de Rlnck LX 1000, de Sabe, de Sunlight IL 1000 en de Triumph 1000 Super. De voornaamste aanmerkingen van dc Consumentenbond be treffen de slechte constructie van het reflectorhuis en de onvoldoende elektrische beveiliging. Bij de Ising, de Sabe en de Triumph werd bovendien tijdens de duurproef het huis van de reflector te heet. bij de Kaiser en de Rinck smolten de contactvcren van de lamphouders en bij de Sunlight trad kortsluiting op. Alle andere filmzonnen, die de bond onder zocht, waarbij ook andere typen van de merken Kaiser en Ising, waren elektrisch voldoende veilig.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7