KANS OP SPOEDIGE RFAFTSATTF, RRTTC OVER KORTE VT .TFT D t M Nieuw schoolcomplex in Lisserbroek al te groot Bewoners Noord-Hofland willen tunnel naar scholencomplex Noordwijks plein krijgt ander aanzien Stukje Lissese folklore wordt in ere hersteld Leidenaar reed door na aanrijding LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JANUARI 19? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniniiiiuiiiiiiiNiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiunMiiiiMiiiMiiiiiiiiMuiiuiiKiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiitiititiniiiiiiiiiii# Gemeente vindt verkeerslichten veiliger Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De bewoners van de Voorschotense wijk Noord-Hofland zijn verontrust over de aanleg van de Admi raal de Ruytersingel en het ont- Tijdens de openbare breken van een voetgangerstun- vergadering in december heeft nel onder deze weg door naar wethouder Eveleens deze zaak maanden geleden is onder de ouders van de schooljeugd een handtekeningenaktje gehouden om b. en w. te verzoeken alsnog een tunnel aan te leggen. deld. De wethouder meende ge zien de slechte resultaten bij het gebruik van een tunnel, dat een verkeerslichteninstallatie veel veiliger is. De verkeerslich- nelgebruik noemde de wethou der o.m. de voetgangerstunnel bij het station Voorschoten en de tunnel onder de spoorlijn in „De Horsten." teninstallatie werd tijdens die Vooral de schooljeugd is gauw openbare vergadering toege- geneigd de kortste weg te ne- zegd. men via de begane grond, ter trouwbaar vinden. Bij het eer ste ontwerp van de aanleg van de Admiraal de Ruytersingel is wel gesproken over een tunnel, dat was in de tijd dat de Admi raal de Ruytersingel nog vier baans zou worden en de Leidse Baan op het programma stond. Ruytersingel is tien jaar ge wacht wegens het ontbreken van financieringsmiddelen. Van en naar de wijk Noord-Hofland is nu nog alleen maar mogelijk via de Leidseweg en deze weg van Noord-Hofland niet meer via de Leidseweg, maar kunnen over de- De Ruytersingel hun eigen wijk inkomen. Voorlopig zal de singel alleen wijkverkeer te verwerken krijgen. overvol met verkeer. Zodra Een woordvoerder van de ge- de De Ruytersingel aangelegd meente verklaart het vreemd te wordt behoeven de bewoners vinden indien ouders de kinder milUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIlillllllilll^ het scholencomplex. Enige tijdens de rondvraag behan- Als voorbeelden van slecht tun- wijl dames de tunnpls onbe- Op de aanleg van de Admiraal de ren na de opening van school thuis zouden houden. zijn in Voorschoten scholen, di langs veel drukkere en gevaa lijker wegen liggen. Voorsch< ten wordt overspoeld met au overkeer. De verkeerstraverj Leidseweg-Veurseweg kan het verkeer niet verwerken. Verbinding Leiden Zuid-West Noord-Hofland Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Er bestaat een grote kans dat de Noord-Hoflandbrug over de Korte Vliet spoedig gerealiseerd kan worden. Deze brug zal de direkte verbin ding worden voor de Leidse wijk Zuid- West en de Voorschotense wijk Noord- Hofland en betekent voor o.a. het open baar vervoer een betere verbinding. Leiden wil de brug graag spoedig gereali seerd hebben en heeft hiervoor een ver zoek ingediend bij de „extra regering- spot". Leiden heeft als wens een Noord- Hoflandbrug, die alleen bestemd is voor het openbaar vervoer, voetgangers en fietsers. De provincie die bij dit projekt nauw betrokken is o.m. door de Korte Vliet, staat welwillend tegenover het plan, omdat o.m. dan eindelijk iets ex tra's gedaan kan worden voor het open baar vervoer. Voorschoten zit allerminst te wachten op die brug, want dat bete kent naast extra financiële kosten voor het doortrekken van de Trompweg naar de Korte Vliet tevens extra forenzenver- keer, zeker wanneer het een brug wordt voor zowel auto- als busverkeer. De Noord-Hoflandbrug is nog niet in het openbaar besproken. Intern schijnt Lei den rond te zijn. Financiële consequen ties zijn er voor Leiden nauwelijks, om dat slechts 5% door de gemeente Leiden behoeft te worden gefinancierd, er komt 95% subsidie. Verwacht wordt dat ook Voorschoten de Noord-Hoflandbrug spoedig zal bespreken. Voorschotep is door Leiden op de hoogte gesteld van de plannen. Leiderdorper: ,,Dat een man is aangereden is voor mij geen punt, er zijn toch al teveel mensen op de wereld" Den Haag/Leiderdorp „Dat er een man is aangereden is voor mij geen punt. Er zijn toch al teveel mensen op de wereld. Een paar minder geeft niet". Aldus vergoelijkte gisteren voor de Haagse politierechter een 24-jarige chauffeur uit Leiderdorp het feit dat hij enige tijd geleden in Leiden een wielrijder had aangere den en zonder enige aandacht aan zijn slachtoffer te schen ken zijn weg had vervolgd. Het ongeluk gebeurde op de Blauwpoortsbrug. De wielrij der, 57 jaar oud, liep daarbij een gecompliceerde armbreuk op. Of hij het volledig gebruik van zijn arm ooit weer zal herkrijgen is onzeker. De chauffeur is niet lang na het gebeurde door de Leidse poli tie van zijn bed gelicht De politierechter veroordeelde hem tot een maand gevange nisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Vijf dagen feest bij St. Bavo Van onze correspondent Noordwijkerhout Het Psychia trisch Centrum Sint Bavo be staat 60 jaar. Eigenlijke datum van het jubileum was 19 decem ber 1974, maar om organisatori sche redenen wordt het feest pas nu gevierd. Maar dan wel met een programma dat klinkt als een klok. Gistermiddag wer den de festiviteiten geopend met een feestmiddag voor de zieken en bejaarde bewoners. Een bejaardenshow met mede werking van de „Old Timers". Vandaag staan de bewoners zelf in de belangstelling. Vanmor gen was er de feestelijke eucha ristieviering, waarna op de woonafdeling koffie met gebak werd geserveerd. Vanmiddag waren er verschillende festivi teiten in de diverse zalen, zoals film, fancy fair, bar met mu ziek, bingo, smulpaleis, maan landschap, ballen gooien etc. Vanavond wordt besloten met een diner op iedere woonafde ling. Tijdens het diner is er muziek en in het avondpro gramma treden op „De Keietoe ters", De Jantjes, The Moods, Mantana's en de accordeon- groep ,,De Zwart". Morgen is er een eucharistievie ring voor de oudere en gepen sioneerde werknemers, waarna herinneringen worden opge haald. Zaterdag en zondag wor den de inwoners van Noordwij kerhout bij de festiviteiten be trokken. Leiderdorp probeert verzakkingen te voorkomen Van onze correspondent LEIDERDORP „De kans op verzakkingen van dezelfde om vang als in Binnenhof zullen in de Voorhof beslist niet denk beeldig zijn", zo deelde wethou der van ruimtelijke ordening E. Drenth deze week tijdens de raadsvergadering mee als ant woord op vragen van Riet Uh- lenbeck (D'66) en F. G. E. van Haersma Buma (WD). „Wel zullen er voldoende maatrege len worden genomen om te voorkomen dat, zoals dat ge beurde in Binnenhof bij de nieuw te bouwen huizen de grond onder de woningen ver dwijnt. Ondermeer met behulp van diepere of bredere vor stranden zullen we dat probe ren te voorkomen". Duidelijk werd, dat er nu door de gemeente maatregelen zullen worden genomen om het onge mak voor de toekomstige bewo ners van de Voorhof tot een minimum te beperken. In de Voorhof zal zo de grond na het bouwrijpmaken zo een lan gere tijd krijgen om in te zak ken tot de gewenste vastheid. Eerste steen Auto Bierman Van onze correspondente VOORHOUT Onder barre weersomstandigheden heeft burgemeester Stolwijk van Voorhout deze week de eerste van de 151.000 stenen gelegd voor de nieuwe vestiging van Auto Bierman aan de Jacoba van Beierenweg. De vestigingen van Bierman in de Prins Bemhardstraat en Heren straat zullen als gevolg van de ze nieuwbouw binnen enkele maanden worden ontruimd. Van een onzer verslaggevers LISSE Een stukje Lissese folklore gaat in ere worden hersteld. Want het zgn. huisbroeien van bolgewassen gaat dit jaar weer in wedstrijdverband beoefend worden. Vorig jaar was er te weinig belangstelling voor dit specifieke Lissese gebeuren en ging het feest niet meer door. Het leek er even op alsof er een stukje bloemenhistorie de nek werd omgedraaid maar de kansen zijn gekeerd. Op aandrang van een aantal liefhebbers heeft een deel van de vaste organisatoren de draad weer opgevat. Het huis- broeien in Lisse is weer helemaal in. Wat staat de deelnemers aan deze wedstrijd (iedereen kan zich hiervoor aanmelden) te wachten? Zaterdagmorgen kan men vanaf 10.00 uur bij bollenkweker Van Beek aan de Heereweg in Lisse tegen een kleine vergoeding een aantal potten met bollen, die momen teel nog in een lap koude grond vertoeven, komen afhalen. Drie potten met tulpen, drie met hyacinthen, twee met narcissen en twee met crocussen. De bollen staan uiteraard niet in bloei. In de komende weken gaat dat pas gebeuren. Opdracht aan de huisbroeiers is de bollen in de weken tot de officiële wedstrijddag zo goed te vertroetelen dat ze precies op die dag het mooiste in bloei staan, de mooiste steel hebben, goed van kleur zijn en de juiste lengte hebben. Dat wordt dus een paar weken thuis gezellig stoeien met temperaturen, lichtinval en watertoevoer. Zaterdag 22 en zondag 23 februari zullen alle broeibloemen worden tentoon gesteld in het verenigingsgebouw achter de H.H. Engelbe waardersparochie. Bollenexpert Van Kampen uit Lisse: ,,Als de huisbroeiers de bollen goed verzorgen is het resultaat deze prachtige nar cissen". Van onze correspondent NOORD WIJK Het centrum van de Prins Bemhardstraat en met name het tegenwoordige plantsoen, zal een ingrijpende wijziging ondergaan en meer het karakter van een plein krijgen, waarop diverse voorzieningen worden aangebracht. Ook het woonstraatje aan de noordoostzijde van het plantsoen zal daarbij worden betrokken, waardoor het geheel wat wordt ver groot en meer allure krijgt. In de opzet van het plan is aandacht geschonken aan verschillende aspecten, zoals wandelen, spelen, rustig verpozen, parkeren en beplanting. Men denkt aan een speel-zitkuil, een zonzitkuil, een beklimbaar speel- en kijkobject, dit alles verbonden door wandel paden. Om het geheel nog aantrekkelijkr te maken zijn in hel ontwerp niveau-verschillen ingebracht. De beplantingsvakken zul len omsloten worden door houten biels. Voorts zullen in het park enige verlichtingsarmaturen worden geplaatst in de vorm van bollen. De parkeercapaciteit zal nog iets worden uitgebreid. Thans zijn er 21 parkeerplaatsen en na de reconstructie zullen er 29 plaatsen beschikbaar zijn. B. en W. hebben over het plan gesproken met de bewoners. Het merendeel kan zich in hoofdzaak met het ontwerp verenigen. Wel stond men er op, dat de woningen aan de noordoostzijde voor auto's bereikbaar moeten blijven, en wel voor bijzondere gevallen en het wassen van auto's. Het trottoir voor de woningen zal daartoe worden verbreed. De kosten worden geraamd op 57.000.-. deze worden geput uit een nog niet uitgegeven post voor de aanleg van wandelplaatsen en plantsoenen. Van o e correspondent Lisserbroek „Maak dankbaar gebruik van de overcapaci teit!" Die raad gaf de inspec teur van het onderwijs de heer Koerselman gisteren bij de officiële opening van het nieuwe scholen ccomplex in Lisserbroek dat voor het 1900 zielen tellende plaatsje veel te groot is. Het gebouw, dat al enige tijd in gebruik is biedt ruimte aan een volledige lagere school voor katholiek onderwijs zo wel als aan één voor open baar onderwijs. De katholieke school telt momenteel 75 leer lingen en de openbare 127. Het besluit tot de stichting van de twee scholen werd des tijds door de gemeenteraad van de Haarlemmermeer ge nomen in de verwachting dat Lisserbroek zich krachtig zou uitbreiden. Toen de uitbrei dingsplannen naar de prullen mand werden verwezen zijn er wel stemmen opgegaan om slechts één school te stichten maar volgens de bestuurderen van de Haarlemmermeer was het toen al te laat. „We zaten in het schuitje en moesten roeien", aldus wet houder Dorrepaal gisteren. De heer F. Steenstra, opvolger van .Meester Visser", als hoofd van de openbare school sprak tijdens de feestelijke bijeenkomst de hoop uit dat Lisserbroek als nog snel zal groeien en een optimaal ge bruik mogelijk wordt van het nieuwe complex, dat 3,5 miljoen heeft gkost. Het oude gebouw van de open bare school zal over enige tijd tegen de vlakte gaan om plaats te maken voor woning bouw. Van onze rechtbankverslaggever Den Haag Leiden De Haagse politierechter heeft gisteren voor een periode van drie maanden het rijbewijs inge trokken van een 36-jarige Leidse automobilist, die enige tijd geleden onder invloed van drank op de Oude Herengracht twee geparkeerde auto's ramde en vervolgens alsof er geen vuiltje aan de lucht was. zijn weg vervolgde. De man werd bovendien een geldboete opge legd van 200,-. Dat hij na de aanrijding zou zijn doorgereden lllllllllllllllllllllllllllll ontkende de brokkenmaker overigens. Volgens hem heeft hij na het ongeluk onder de ruitenwisser van de geramde wagens een briefje aangebracht met daarop zijn naam en adres. „Dat moet dan zeker zijn weg gewaaid", zo vermoedde hij. Getuigen van de aanrijding zei den evenwel zich hiervan niets te herinneren. Gevraagd naar de oorzaak van de botsing ver klaarde de automobilist gistere- n: „Ik moest ineens uitwijken voor een kat die de straat over stak". Voorzitter De Koning i Rijnsburg: De AR haalt de 100 jaar wel Van onze correspondente Rijnsburg - „De A.R. zal zijn 10 jarig bestaan nog wel was één van de uitspraken, dj drs. J. de Koning gisteravon deed tijdens een vergaderin van de plaatselijke afdeling de A.R. in de tuinbouwschoo De Koning hield eerst een inle i ding over de aktuele politiek de abortuswetgeving, C.D.A., de kleine middenstarj der. Er zijn twee wetsontweii pen over de abortus. Eén vat de socialisten en één van d< christen-democraten. De chris ten-democraten zijn ervoor, da| het zwakke leven bescherm^ wordt en dat alleen abortus t( gestaan is als het leven moeder erdoor door ernstii beinvloed wordt Na de inleiding ontstond een li vendige discussie, waarbij dt Rijnsburgse politici zeker hi mannetje stonden. A.R.-wethouder H. de Mooy d< daarbij overigens niet al te optil mistisch over de samenwerking met KVP en CHU in het Chris ten Democratisch Appel. Hij| vreesde dat deze samenwerking mettertijd het einde betekent van de ARP. Voorzitter De Ko ning: .Alleen door nauwe sa menwerking kunnen we onze invloed versterken". Vrouwengilde zoekt opvolgster voor presidente Oegstgeest Volgende week dinsdagavond houdt het Kath oliek Vrouwengilde haar verga dering in de Jozef zaal van het Verenigingsgebouw aan de Kerklaan te Oegstgeest En zoals het al vanaf 1955 gebrui kelijk is zal mevrouw J. Staal van Santvliet de bijeenkomst presideren. Enkele jaren gele den heeft zij haar functie va- kant gesteld, maar tot nu toe heeft nog niemand de hamer van haar overgenomen. Me vrouw Staal, die reeds 28 jaar bestuurslid is, zou het toch graag wel eens wat rustiger aan willen gaan doen. Er klinken in de afdeling overi gens zorgelijke geluiden op: het ledental loopt terug. Zoeterwoudse bejaardenreis Van onze correspondent Zoeterwoude - Het comité dat jaarlijks een uitgaansdag orga niseert voor de Zoeterwoudse bejaarden is nu reeds met de voorbereidingen begonnen. Daar is een bijzondere reden voor want dit jaar zal deze v de 25e keer worden gehouden. Het comité heeft gemeend het zilveren jubileum op een pas sende wijze te vieren en er ee extra feestdag van te maken. De financiën spelen daarbij een belangrijke rol en daarom wordt een inzameling gehouden onder de bevolking. Dan zal blijken of de plannen die zijn gemaakt ook uitgevoerd kun nen worden. Er wordt huis-aan- huis een envelop bezorgd voor de extra feestbijdrage waarbij ook de huisgenoten de gelegen- heid krijgen om een duit inhet zakje te doen. Voor 1 februari zullen deze weer worden op ge- Pastoor HammerUein vertelt interessante anecdotes Van onze correspondent Leiderdorp Pastoor Alex Ham- merstein (58) zal vanavond en ook de drie daarop volgende donderdagavonden, in de Scheppingskerk lezingen hou den over de reizen die hij heeft gemaakt in Amerika, Polen, Ierland en Palestina. Hij doet dat in het kader van de actie „Thuis *75" die tot doel heeft geld bijeen te brengen voor bouw van een tweede kerk in de wijk Voorhof voor de parochie „De Menswording". Pastoor Hammerstein illus treert zijn verhalen met dia's. Hij heft een entree van 2.50. Wie alle vier de lezingen bij woont betaalt 7.50. De avon den beginnen om half negen. Vanavond vertelt de pastoor over zijn ervaringen tijdens een reis met een Grey-hound bus door de Verenigde Staten. Een persbericht dat de parochie De Menswording over de lezingen-, cyclus heeft doen uitgaan be looft dat „schitterende land schappen, gebouwen en streken getoond worden en interessante anecdotes verteld."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4