Barcelona beslist in maart over Michels Smouter ziet het wel zitten in de Italiaanse ploeg Amerika laat vrouw in geen prof ring toe Jeen van den Berg gaf opmars van Britten gestalte DONDERDAG 23 JANUARI .1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 llllillllll (Van onze sportcorrespon- dent) MADRID De inzinking van CF Barcelona blijft nog steeds het grote the ma van discussie in de Barcelonese pers. En één van de grote vragen in dit dagelijkse debat luidt: Zal Rinus Michels het seizoen bij de club mogen uitdienen? Het sportblad „Dicen" heeft club voorzitter Agustin Montal die vraag recht op de man af ge steld in een lang interview dat gisteren twee volledige midden pagina's besloeg. Montal toonde zich over het algemeen weinig pessimistisch over de kansen van zijn ploeg. Maar over de toekomst van Michels gaf hij een tamelijk ontwijkend ant woord. Het gesprek tussen het blad en de voorzitter van de steenrijke club verliep als volgt: er iets aan de hand met Rinus Michels, meneer Montal? Helemaal niet. Ik herhaal wat ik al eens eerder heb gezegd: We hebben alle vertrouwen in de trainer en wie het tegenoverge stelde beweert, heeft' het hele maal bij het verkeerde eind. Bent u in de rust van de thuis wedstrijd tegen Zaragoza niet in de kleedkamers afgedaald? Neen. Bovendien bemoei ik me nooit met technische zaken, 'wee seizoenen geleden is er een ultimatum gesteld en dat hielp.... Ik houd er niet van het woord ultimatum te gebruiken. Het is een woord met efen erg nare klank. er dit seizoen al een uitge deeld? Nee. Noch in het vorige seizoen toen Barcelona ook erg achter Maakt Michels deze competitie af bij Barcelona ver die kwestie is nog helemaal niet gesproken. Barcelona ver nieuwt het contract van trai ners normaal in maart Dat is onze regel. In vorige seizoenen hebben we dat ook gedaan. Wordt het dan in maart ver nieuwd? In maart zal ik daarop antwoor den. Maar in principe kan ik u wel zeggen, dat wij in Barcelo na in de continuïteit geloven. Een beleid dat ons tot nu toe niet tegengevallen is, wel? Je koelheid waarmee Montal de Het lachen is Michels nog niet vergaan. Óndanks de kritiek in Barcelona blijft hij in een opperbeste stemming. kwestie-Michels behandelde, steekt wel erg fel af bij de vurige lofftuitingen die hij in het vraaggesprek over Cruyff en Neeskens ten beste geeft. „Johan Cruyff mag dan mis schien iets minder goed spelen, niemand kan ontkennen dat hij klasse en stijl heeft, de beste voetballer ter wereld is," aldus Montal. Volgens hem zijn vijan den van de club een campagne aan het voeren tegen onze land genoot. „Ze willen de geestdrift van de spelers en van de sup porters aantasten. Maar dat zal ze niet lukken", verklaarde Montal. Niettemin verwacht men in Bar celona dat Cruyff zondag aan staande zodra hij het veld op snelt, op een georganiseerd fluitconcert getracteerd zal worden. „Cruyff heeft dit seizoen zijn gro te klasse ruimschoots bewezen" zei' Montal. „Hij heeft natuur lijk zijn hoogte- en dieptepun ten, dat is menselijk. Bovendien is het een verschijnsel dat ook andere spelers vertonen, die tij dens de wereldkampioenschap pen veel van zich zelf hebben moeten geven, niet alleen licha melijk. maar vooral ook geeste lijk". Fel ontkende de clubvoorzitter, dat Cruyff binnenkort Barcelo na al weer zal verlaten. In Ma- drilleense sportkringen gaat het gerucht, dat de vereniging hem spoedig voor een vette som over zal doen aan een Engelse ploeg. .Gelogen", aldus Montal „Cruyff is erg tevreden bij ons. En als bij het beëindigen van het con tract besluit om te vertrekken, gaat hij naar AJAX terug. An ders blijft hij bij ons." Ook over Johan Neeskens liet de clubvoorzitter zich erg lovend Zo kondigde het Madrilleense avondblad „Pueblo" gisteren in een sensationeel artikel aan. dat Cruyff al bijna bezig zou zijn om zijn koffers te pakken. „Hij kan het in Barcelona niet meer uit houden. Hij kan zich niet aanpassen aan de hoog spanning van het Latijnse voet bal, met zijn passies en zijn emoties. Het begint hem teveel te worden. Hij is et helemaal overstuur van. Logisch, want Cruyff is gewend aan het Ne derlandse voetbal, waarin de gemoederen maar zelden ont vlammen", aldus Pueblo. Het blad heeft ter illustratie van Cruyff „psychische inzinking" te melden, dat hij onlangs zijn clubgenoot Marcial in het open baar in de haren gevlogen is. Ook het feit, dat hij dreigbrie ven ontvangt zou aan zijn mo reel vreten. „Alleen als FC Barcelona succes blijft boeken in de wedstrijden om de Europacup en als de ploeg beter gaat draaien in de liga, zal het voor Cruyff uit te houden zijn", aldus het blad. ,Als de nederlagen voortduren zal hij het waarschijnlijk niet langer kunnen bolwerken. Als hij toch zijn derde contractjaar in Barcelona afmaakt, zal het voornamelijk om het geld zijn", iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'NEW YORK Jac- quel ine Garrett, een •27-jarige Amerikaan se, heeft de eerste ronde verloren in (haar pogingen om een bokslicentie voor de staat New York te krijgen. De tweede ronde wordt op 4 fe bruari voor het hoog gerechtshof uitge vochten. Jacqueline Garrett's advocaat heeft namelijk ge vraagd dat de New York state bokscom- Dtissie, die de licen tie weigerde, het "Ooggerechtshof de redenen zal vertellen waarom de licentie Is geweigerd. {h een brief werd Ja- quelinge Garrett me degedeeld dat de li centie geweigerd is Op grond van artikel 205.15 van het regle ment van de boks- tommissie. Het arti kel luidt: „Een vrouw tal geen licentie als hokser noch als hel per kunnen krijgen. Zij zal ook geen ver gunning krijgen om in worstelwedstrijden tegen mannen uit te komen." „Wij vragen niet dat Jacqueline tegen mannen mag boksen wen," aldus advocaat Solomon. Volgens mij staat er in het reglement dat een vrouw geen licentie krijgt om tegen man nen te boksen, maar men kan haar niet verbieden om tegen vrouwen te boksen. Volgens Edwin B. Dooley, voorzitter van de bokscommis- sie slaat de zinsnede „tegen mannen" al leen op worstelen en niet op boksen. Jacqueline Garrett, die bokst onder de naam Jackie Tona- wanda, raakte tien jaar geleden geïnte resseerd in boksen na een afspraakje met een bokser. De 77 kilogram wegende Jacqueline Garrett wordt getraind door een man, Connie Bryant. In het najaar van 1974 besloot Jac queline Garrett prof te worden. trAls zij een licentie krijgt," aldus Solomon „ken ik zeker tien dames die haar voorbeeld zullen volgen." i Jacqueline Garrett zei er „kapot" van te zijn dat de licentie haar geweigerd is. „Ik wil in elk land ter wereld boksen om mijn capaciteiten te bewijzen. Als men mij in andere landen heeft zien boksen, zullen ze mij hier smeken om ook te boksen,aldus Jac queline Garrett, die daarmee bewees in elk geval al iets van haar beroemde land genoot Muhammad Ali te hebben overge nomen. FC DORDRECHT DAG EERDER ÏEIST Na onderling overleg en goedkeuring van de KNVB hebben FC Dordrecht en NEC besloten hun gestaakte competitiewedstrijd 1 niet op 9 februari zoals oorspronkelijk was vastgesteld, maar op zaterdag 8 februari om 16.00 uur uit te spelen. FC Dordrecht zal i de resterende 34 minuten van de thuiswedstrijd met een achter- stand van 01 en negen spelers moeten uitspelen. Scheidsrechter is Jan Keizer, die door de KNVB werd aangewezen in plaats van i Siem Wellinga, die het duel destijds staakte. Van der Smissen mag toch naar Troyes in Zuid-Frankrijk. Van der Smissen ook naar EK 47/2 DEN HAAG Nederland zal bij het Europees biljart kampioenschap anker kader 47 2 door twee spelers zijn vertegenwoordigd. Naast kampioen Hans Vultink zal ook Christ van der Smissen deelnemen aan het toernooi dat van 6 tot 9 februari in Troyes (Frankrijk) wordt ge houden. Van der Smissen profiteert van het afzeggen van de Oostenrijkse bond die door ziekte van Stenzei, werk zaamheden van Scherz en een blessure van Mastny geen biljarter kon aanwijzen. Nederland was dit keer aan de beurt om de „eerste re serve" te leveren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Smejkal naderde Portisch WIJK AAN ZEE Gisteren zijn De stand na zeven ronden is nu: in de grootmeestergroep van 1. Portisch 6 punten, 2. Smejkal Hoogoven-schaaktoernooi, 5.5, 3. Kavalek 5, 4. Sosonko Wageningen breidt uit WAGENINGEN Eredivisieclub Wageningen zal het volgende seizoen een nieuwe overdekte staantribune krijgen. De pro vincie Gelderland verleende zijn goedkeuring aan de plan nen, waarmee een bedrag van 300.000, gemoeid is. Op 10 februari zal met de bouw den begonnen. i Wijk aan Zee twee afgebro ken Partijen uit de zevende ronde uitgespeeld. De uitslagen Hort 4.5, 6. Browne en Timman 4, 8. Foerman en Gligoric 3.5, 10. Donner, Geiler en Hübner 3, 13 Langeweg 2.5, 14 Popov 2, 15 Ree 1.5, 16. Kuijpe iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiuiiiiiiii ATLETIEK LIMIETEN DEN HAAG Voor de zesde Europese indoor atletiekkampioen schappen, die op 8 en 9 maart in het sportpaleis van Kattowio (Polen) worden gehouden, heeft de Europese atletiek associati (EAA) de volgende limieten vastgesteld: heren dames 50/60 5,7/6,7 6.3/7,5 400 m 48,0 54.5 800 m 1,50.5 2.08.0 1500 m 3.48.0 4,21.0 3000 m 8.00.0 50/60 horden 6.8/8,0 7,3/8,5 hoogspringen 2,16 horden 2,16 m 1,80 m verspringen 7.70 m 7,70 m 6,30 m polsstokhoog 5,10 m 5.10 m hinkstapsprong 16,00 m 16.00 m kogelstoten 18,60 m 18,60 m 17,00 m <*m <MS lL •.•-***r.\_ - Cees Smouter, hier bezig op zijn uitvinding: een schaatsplank, waarop conditie van een rijder verbeterd kan worden, gelooft in zijn mogelijkheden in Italië. HEERENVEEN Voor de Asser politieagent Cees Smouter wórden de komende Europese kampioenschappen in Heerenveen het eerste grote avontuur. De coach van de Italiaanse schaatsploeg gaat daarbij niet over één nacht ijs. Twee dagen voor de andere ploegen verliet hij al Davos en zette koers naar Heerenveen. „We zijn het afgelopen weekeind In Davos geweest, maar om de jongens aan het weer in Nederland te laten aanpassen hebben we aan een paar dagen niet genoeg. Vooral de wind is vaak een onbekende tegenstander voor mijn pupillen". Daarvan zullen er in Heerenveen twee mogen starten, t^ weten de 31-jarige Bruno Toniolli en de 24-jarige debutant Loris Vellar. Met het Italië-van-nu reisde ook de toekomst mee. De drie junioren Maurizio Marchetto, Giovanni Banciera en Leo Moser (18 en 19 jaar oud) maken de wedstrijd- en trainingstoernee mee, om straks bij de wk-junioren in Strömsund succesvol te opereren. Het is vooral de toekomst, waarnaar Cees Smouter hoopvol blikt. „Ik hoop dat we dit weekend twee rijders bij de eerste twintig krijgen, dan is het niet uitgesloten dat Italië binnen korte tijd met vier man aan de start mag komen. Vooral bij de junioren zitten enke le knappe rijders". Cees Smouter ziet het wel zitten voor de Ita liaanse schaatssport en hij hoopt daaraan met zijn vierjarige verbintenis nog heel wat te kunnen doen. Dat is bepaald geen geringe opgave voor Smouter, die nu aog in Veenoord woont, maar straks als het huis klaar is zich in Assen gaat vestigen. Dan begint in mei weer de cyclus van „retourtjes Italië't. „Eenmaal per veertien dagen reis ik naar Italië, waar de selectie van een vijftien rijders bijeen komt. Op diverse plaatsen in dc Dolomieten werken we dan aan de conditie. Tussendoor werken de Italianen de hen -opgegeven sche ma's af'. Gedurende de maanden december, januari en februari heeft Cees Smouter onbetaald verlof om zich helemaal te kunnen wijden aan zijn pupillen. In de maand november kwam de selectie naar Assen om zich daar op de kunst ijsbaan te prepareren op het nieuwe seizoen en reed men mee op de cupwedstrijden in Deven ter. Begin december reisde Smouter mee naar Oost- Borlijn, waar Italië achter Rusland en de DDR een derde plaats bereikte. „We zijn nu al sterker dan West-Duitsland", aldus de Drentse coach, die gegronde hoop heeft dat de opmars gaat voortduren, al is de basis nog erg smal. „De schaatssport is nog niet zo populair in Italië", maar ze doen er geweldig veel voor. Er is een vijftiental enthousiaste jongens die trai nen en daaruit moet je selecteren. Achter het tweetal dat dit .weekeind start staat een aantal junioren, waaronder zichechte talenten bevin den met tijden van 2.12 op de 1500 meter, en die de 5 kilometer binnen de acht minuten Ook tijdens de in het afgelopen weekend verre den wedstrijden in Davos („Als je het zachte ijs daar had gezien vraag je je af hoe daar ooit in 1977 de \yK moet worden gehouden"), hebben zijn pupillen niet onverdienstelijk ge duelleerd met de Nederlanders, vooral niet op de 1500 meter. Voor Davos reden de Italianen in Inzeil, Innsbruck en Cortina, waar Bruno Toniolli met tijden van resp. 41,07, 2.07, 7.52, 16.19 Italiaans kampioen werd. Vandaag wordt er nog vrij strak getraind door de Italiaanse equipe, daarna niet meer. Dan mag Toniolli zich weer als beste Italiaan aandienen, mis schien voor hem als 31-jarige voor de laatste keer. want de jeugd staat aan dc kant te popelen. REINDER BOSMA (Van onze verslaggever) HEERENVEEN Het zal nog wel even duren voor op een der Europese ijsbanen „god saves the queen" ter onderstreping van een Britse winnaar zal weerklinken. Toch moet er een grote dosis bewondering worden opgebracht voor de schaatnvertegenwoordigers van Groot- Brittannië. Hun inzet en kosten, die met dc voorbereiding gepaard gaan, staan evenwel tot dusver nog in navrante tegenstelling tot de bereikte resultaten. Op het komend Europees kampioenschap in Heerenveen mag Engeland zich alleen laten vertegenwoordigen door de 25-jarige Pete Lake. Voor hem is de belangrijkste opdracht, zorgen bij de laatste 20 te zijn, zodat Engeland volgend jaar twee man mag laten starten. Pete Lake hoeft niet alleen te zorgen voor die opgave, want hij wordt uitstekend gecoachd, door Jeen van den Berg, de Heerenveense schaats-fanati- cus, die daartoe een vier seizoenen geleden door de Engelse bond werd aangezocht. Dat het juist PeteLake is, die na onderling selectiewed strijden met tijden van respectievelijk 43.4 2.17 en B. 12.1 onder slechte omstandigheden als beste naar voren kwam, is een toonbeeld van de inzet van de Britten. „Ik maak aan het eind van elk seizoen een rapport op. Van Pete Lake schreef ik de eerste maal dat hij niet behoefde terug te komen. Hij kwam wel en accepteerde toen de instructies volop. Het gevolg is nu, dat hij dit weekend mag starten". Jeen van den Berg heeft als geen ander de Britse opmars meemaakt. „Het is een wonder als je ze voor de eerste maal zietschaatsen. Het lijkt nergens op. Door het schaatsen op binnen banen in de zogenaamde short-track races heb ben ze totaal geen glijtechniek. Maar ik heb bewondering voor hun inzet en leefwijze. Als het trouwens anders is moet ik ze van de Engelse bond direkt retour sturen". Het is nu voor de vijfde maal dat Jeen van den Berg „geestelijke vader" van de Britse schaatsers is. Midden oktober 1970 kwam het verzoek of Jeen. destijds ook trainer van de Friese selectie, het „voogdijschap" of> zich kon De eerste zending bestond uit Pete Lake, Geoff Sandys en Dave hampton, die afgelopen zater dag in Amsterdam nog te zien was bij het team track-racers uit Birmingham. Hij was ook de enige die bij de E K. van 1971 in Heerenveen aan start kwam en zich met John Blewitt wist te klasseren voor de Olympi sche spelen in Sapporo. „Het is jammer dat Hampton is gestopt, want daar zaten volop mogelijkheden in. Maar de Jeen van den Berg heeft het als trainer van de Engelse ploeg nu al vijf jaren naar de zin. w»ici» waren hem te groot. Hij kreek van de bond geen enkele vergoeding en reken de uit dat de grap hem van midden oktober tot eind februari zo'n 5000.— kost, daarnaast gaan de jongens in oktober uit Engeland en moeten dan ontslag nemen. Bij terugkeer mo gen ze hopen weer geplaatst te kunnen wor den". Vooral in de 20-jarige Harold Spragg ziet Jeen van den Berg toekomst. „Hij is hier nog maar kort, maar heeft al enorm veel geleerd. Vorige, week verraste hij de Friese top met een sprint- tijd van 41.7, terwijl de specifieke sprinter bij de Britten, Archie Marshall tot 41.6 kwam. Spragg reed zijn eerste 5000 meter in 3.27.0. Alle Britse rijders starten ook op de voor-Olym pische Olympische spelen van 20 tot 22 februari in Innsbruck, behalve Marshall, die na de WK-sprint terug gaat naar Glasgow om zijn werkzaamheden te hervatten. De serieuze benadering in de directe omgeving van Jeen van den Berg geeft de Heerenveense coach het volste vertrouwen dat ze ook hun opgestelde schema voor de zomerse conditie training wel zullen naleven. Vooral als Pete Lake het komend weekend een tweede startge- rechtigde positie voor de Britten zal weten te veroveren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11