TWEELING VAN PSV HET GROTE GEVAAR FC Twente scherprechter? Met spuiten op de been Sterke leiding droeg bij aan boeiend duel Feyenoord kwam nog goed weg ROTTERDAM Voor de eerste keer verloor Feyenoord op eigen veld. Sinds Coerver trainer is. Sinds zijn optreden bij de Rotterdamse formatie had de trainer zo veel mogelijk vermeden excuses aan te dragen voor minder spel. Na de nederlaag tegen PSV ging hij er wel toe over. „We hebben tweemaal een ongelukkige wedstrijd moeten spelen tegen PSV. In Eindhoven ontbraken Van Hanegem en Rijsber gen, nu zit ik met zieken". En Coerver somde op: „Ressel heeft bijna de hele week in bed gelegen, Kreuz kreeg dinsdag een spuit tegen griep maar dat werkte zodanig uit dat hij gezwollen hoofd kreeg, De Jong kreeg een spuit en had dikke keel, Kristensen heeft de hele week maagklachten gehad. Rami jak ging vrijdag weer door zijn enkel en wilde zelf niet spelen. En tot overmaat van ramp kreeg Wim Jansen zaterdag in het trainingskamp in Zeist de bof". Vooral het gemis van Jansen woog zwaar voor Feyenoord. PSVs trainer Kees Rijvers, uitermate in zijn nopjes natuurlijk: „Met Jansen is Feyenoord uiteraard veel sterker. Ik was voor hem ook het meest bevreesd vanwege zijn mentaliteit en nimmer aflatende werklust Maar ook wij hebben de hele week met problemen gezeten en het loopt bij ons alleen als iedereen met zo'n wedstrijd bezig is. Tot mijn vreugde gebeurde dat toch, ondanks die kapotte neus hij wordt nog iets rechter gezet want het is niet goed van Edström en de koorts waarmee Deijkers vrijdag nog in bed lag. Willy Kreuz had ook een spuit gehad. Zijn gezicht zwol er door op maar hij kon spelen, zelfs scoren. Het doelpunt waarmee Feyenoord op 1-1 kwam. ROTTERDAM De toch al merkwaardige competitie koplo pers lijden onver wacht puntenverlies, het "licht" aan de top is klein kan wel eens als scherprech ter FC Twente krij gen. De Twentse for matie moet PSV, Ajax en Feyenoord nog ontvangen. Voorts moeten zowel PSV als Feyenoord in de tweede competitie helft nog op bezoek bij Ajax. Uitgaande van de situatie zoals deze thans is on verwachte uitslagen daargelaten, hoewel die natuurlijk nimmer zijn uit te bannen speelt FC Twente een belangrijke rol, zoals het programma aan geeft: 28 januari: FC Twen te—PSV 16 februari: FC TwenteAjax 9 maart: AjaxFeye noord 27 april: Ajax—PSV 11 mei: FC Twente Feyenoord. Andere spelers leken ook, griep te krijgen. Dus niet al leen Feyenoord heeft het de afgelopen week moeilijk ge had". Er werd in de wandelgangen ook nog gewezen op een psy chologisch effect van de toss. Feyenoord kiest altijd de eer ste helft het doel rechts van de eretribune. Ditmaal won PSV de tos9 en liet Feyenoord draaien want de ploeg stond al „aan de goede kant". Bij Feyenoord houdt men strak en stijf vol dat de beste wedstrij den worden gespeeld als de eerste helft links kan worden gespeeld. ROTTERDAM De week tevoren had Wiel Coer ver, ondanks de nederlaag tegen Roda JC, nog de loftrompet gestoken over Joop van Daele. Een goede tien minuten in.de tweede helft van Feye noord—PSV liep een totaal kapotte Joop van Daele met diep gebogen hoofd van het veld. Hij was gewisseld voor Lex Schoenmaker. Van Daele, met de last van de vroeg opgelopen gele kaart op zijn schouders, was rechtstreeks of zijdelings ver antwoordelijk voor alle drie doelpunten van PSV. Toch veroordeelde zijn trainer hem na afloop niet. Coerver: „Hij speelde goed maar had zijn zwakke momenten". Ogenblikken waarop Van Daele zich meer veroorloofde dan tegen PSV mogelijk is. Alle drie doelpunten kwamen voort uit het onderschep pen van een foutieve pass of verkeerd ingrijpen van Feyenoorders. Maar welk een spektakel, welk een boeiend en zenuwslopend duel maakte PSV, vooral, ervan. Ook zonder Edström, die wegens zijn neusblessure niet kon koppen en in feite de gehele wedstrijd „weg" bleef, was PSV een levens gevaarlijke ploeg. Er liepen ook nog de gebroeders v.d. Kerkhof, van wie René met een fluitconcert welkom werd geheten. Maar dat gekrijs en getier, het gefluit en gehoon, namen af naarmate de wedstrijd vorderde. In die twee bezit trainer Rij vers spelers die evenzeer de wedstrijd kunnen maken: door hun verbazingwekkende snelheid maar ook door hun werkdrift en mentaliteit. Het grote gevaar het hoofd van Edström waarop vrijwel altijd wordt gespeeld was uitgeschakeld maar met een andere speelwijze had PSV niets aan kracht ingeboet. eerste twintig minuten leek Feyenoord op een simpele zege af te stevenen, maar PSV nam wèl een voorsprong. Dat was de kick die de Eindhovenaars nodig hadden. Ze braken los. Weer bleek hoe moeilijk Feyenoord het heeft als een achterstand een feit is. Regelmatig bouwde PSV aan de zege die veel groter had kunnen en moeten uitvallen als slechts een deel van de royale kansen was gebruikt die na 1-3 ontstonden. Ook na de strafschop (2-3) bleef het nog mogelijkheden regenen in de zwakke laatste linie van Feyenoord, dat mentaal niet de kracht kon opbrengen die PSV toonde en met de nederlaag met dezelfde cijfers als destijds in Eindhoven bijzonder goed weg kwam. Doorgewinterde profs laten het achterste van hun tong niet zien. Willem van Hanegem is er zo een. Hij had de Eind- hovense raket op het midden veld, Willy v.d. Kerkhof, voor zijn rekening moeten nemen. De eerste drie duels verloor de Kromme, tegenwoordig ook bekend als cameraman in het programma van Ted de Braak, als „eregast" bij Car navalsverenigingen en in an dere vermommingen. Van Ha negem werd óók geslagen door de snelheid van Willy v.d. Kerkhof en hield zich daarna verre van hem. Het gemis van Wim Jansen negeerde hij. Van Hanegem: „Ook zonder Jan sen hebben we goed gespeeld. Passief spel van mijn kant? Ik moest als verdedigende half spelen. De heb voor de rust PSV niet gezien". Ietwat over trokken maar zo spreekt hij nu eenmaal. Maar hij gaf wel toe: „Die twee v.d. Kerkhofs zijn het gevaarlijke punt". Toch viel de zege bepaald niet aan hen alleen toe te schrij ven. Van Beveren excelleerde in het doel, in de eindelijk weer complete defensie (met Kees Krijgh) eiste Björn Nordqvist de hoofdrol op, op het middenveld blonken Willy v.d. Kerkhof en vooral na de rust Van der Kuylen uit en de aanval was, ondanks de ge handicapte Edström, veel ge vaarlijker dan die van Feye noord. Coerver vergoelijkte dat met .Ressel en Kristensen hadden geen kracht Ze kon- den niet afstoppen". Krijgh en speciaal Deijkers doken dan ook steeds als ondersteuners van hun voorste linie op. Niet alleen als „afstoppers" waren Ressel en voor deze gelegen-' heid, in plaats van Jansen, aanvoerder Kristensen on bruikbaar. Ze schiepen ook bitter weinig kansen voor de opvallend terugblijvende Theo de Jong en Kreuz, als een kind zo blij met zijn gelijkmaker. Consequent Vier Feyenoorders kijken ontzet toe. Willy van de met 1-0, inleiding tot de nederlaag van Feyenoord. V.l. Zo bleef hij leiden: overtredin- was al het nodige vooraf gegaan. De sterk lei dende Leo van der Kroft had na negen minuten al de gele kaart getrokken. Joop van Daele dreigde gepasseerd te worden door René v.d. Kerk hof en haalde hem onderuit Van der Kroft waarschuwde Feyenoords laatste man. Even later blokkeerde Van Daele, al was het niet grot, Deijkers. Onverbiddelijk trok Van der Kroft de gele kaart, daarmee consequent handelend. gen werden zonder meer be straft Hij voorkwam daarmee dat men zich meer ging ver oorloven dan de regels toela ten en werkte zodoende mee aan de zeer sportieve strijd waarin het aantal overtredin gen opvallend beperkt bleef. Taktisch maakte PSV de fout niet méér „op Van Daele" te spelen, die zich immers niets meer kon permitteren. PSV had het overigens niet nodig.' Feyenoord speelde in het be gin weliswaar veel gemakkelij ker, loste situaties soepeler op en beheerste de strijd tegen het afwachtende PSV maar had toch zestien minuten no dig eer De Jong het eerste 'schot op Van Beveren kon los sen. Toen volgde de fout van Van Daele, de eerste. Van der Kuy len pikte de bal op die Van Daele door Striks benen wilde spelen, gaf een tikje naar Willy v.d. Kerkhof die van de toe stormende Van Daele afweek en feilloos de uitlopende Trey- tel passeerde (0-1). Eensklaps toonde PSV zich in zijn ware kracht. Het ietwat angstige was verdwenen maar de ploeg werd wel ineens te gretig. Rijvers: „Vanuit het achterveld en de middenlinie werd veel in de diepte ge speeld en dat kost niet alleen kracht maar dan neem je ook risico. Later bleek hoeveel kracht dat had gekost want toen misten we te veel kan sen". Vooreerst echter miste Kreuz een kans toen hij er niet in ging bij een voorzet van Rami jak die rustig kon opruk ken omdat hij geen moeilijk heden ondervond van de op gehalveerde kracht spelende Edström. De volgende actie van Kreuz was de gelijkmaker waard. Een door Schneider ge nomen vrije trap (hands Deij kers) bracht de bal bij Kreuz die knap inkopte: 1-1. Mislukt De wedstrijd veranderde op slag zoals als een kameleon zijn schutkleur aanneemt Feyenoord werd weer sterker Kerkhof (rechts) heeft ziin' n.r. Van Hanegem, Treytel, doordat de technischer vaar digheid meer kunnen met de bal doordat PSV uit het evenwicht was gebracht, kon worden uitgebuit Van Beve ren, meer safe dan Treytel die enige malen de bal losliet alsof het een gloeiende kogel was, moest een schot van de sterk spelende Rijsbergen onschade lijk maken. En weer werd een mislukte pass Feyenoord fataal. De Jong bereikte Ramljak niet, Deijkers onderschepte de on zuivere pass, bereikte Willy v.d. Kerkhof (weer hij) die Van Daele op snelheid sloeg en Van der Kuylen op maat bereikte: 1-2. Het was niet alleen de fout van De Jong en Van Daele. Toen Ramljak naar voren was getrokken, werd het gat op rechts niet gestoft. Er was niet overgenomen. De desorganisatie in het Rot terdamse defensieblok zou nog groter vormen aannemen. Er zijn ploegen die trachten een voorsprong te consolideren en enorme snelheid uitgebuit en is Van Daele ontweken en ook Treytel. PSV leidt De Jong, scheidsrechter Van der Kroft, Renè van de Kerkhof, Van Daele, Schneider. zich ingraven. Niet PSV, dat een puur aanvallende ploeg is. Omdat Feyenoord ook de aan val zoekt, bleef het een koste lijke kijkwedstrijd, waarin PSV in de tweede helft het overwicht van Feyenoord er voor niet alleen nivelleerde maar zelfs overnam. En nog maals maakte Van Daele een fout nadat Edström tegen de paal had geschoten. Van Daele schoot de bal tegen Lubse appelleerde nog wel voor hands, niet terecht die de vrije Van der Kuylen een schietkans bood: 1-3. Dat acht te Coerver het moment om de aangeslagen Van Daele te ver vangen door Schoenmaker, die de taak kreeg een straf schop te verzilveren voor hands van Krijgh. Van Beve ren was kansloos: 2-3. De defensie van Feyenoord maakte toen al een paniekeri ge indruk. Doordat Ramljak laatste man was geworden en slechts twee man hem assis teerden opdracht: alles of niets werd het pijlsnel uit komend PSV steeds gevaarlij ker. In die periode, ook nog na de strafschop, onthield PSV zichzelf een grotere zege door vele kansen te missen (Ed ström tegen de uitlopende Treytel aan, René v.d. Kerkhof idem, Lubse naast, o.a.) Feye noord bekommerde zich niet zozeer meer om de defensie. Er moest gescoord worden. Derhalve spitsuur voor het doel van Van Beveren. Krijgh haalde een inzet van Schoen maker van de doellijn. Van Beveren stopte een schot van De Jong. Er was geen doorko men meer aan. Van Hanegem: „Het had ei genlijk 7-4 voor PSV moeten worden maar het had ook 5-3 voor ons kunnen zijn want wij hebben ook nog een stuk of vijf kansen gehad waarvan er wel een paar erin hadden ge mogen". Het werd 3-2 voor PSV, verdiend. Feyenoord mocht de handen dichtknijpen want het enige dat PSV kwa lijk kan worden genomen, is dat het de zege zelf beperkt hield. Alleen maar opgewektheid In het Eindhovense kamp. alleen maar sombere gezichten aan Rotterdamse zijde. De con frontatie tussen de twee teams, die voorbestemd leken de titelstrijd uit te vechten, was wederom gëeindigd in het voordeel van PSV. Inderdaad, tweemaal ongelukkig voor Feyenoord. Maar Coerver be doelde het wel anders. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 17. Willy v.d. Kerhof 0-1, 22. Kreuz 11, 43. Van der Kuylen 1-2, 56. Van der Kuylen 1-3, 72. Schoenma ker 2-3 (strafschop). Scheids rechter: Van der Kroft. Toe schouwers: 65.000 (uitver kocht). Feyenoord: Treytel; Ramljak, Van Daele (Schoenmaker), Rijsbergen, Vos; Schneider, De Jong, Van Hanegem; Res sel, Kreuz, Kristensen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deij kers; W. v.d. Kerkhof, Strik, v.d. Kuylen; R. v.d. Kerkhof, Lubse, Edström.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9