SUIKERZIEKTE EN MOEDER WORDEN Vliegersvrouw mag niet klagen over alleen zijn Lente-leer en nog wat meer Zelfrespect helpt MEDISCHE RUBRIEK VOOR DE VROUW IBERLEY (SURREY) Vlakbij Sandhurst, de rand van de groenstrook rond Londen, prinses Anne en haar man wonen (zijn ment ligt in Sandringham) staat een „ram- g house". Het woordenboek geeft de vertalin- tnsamenhangend, slingerend, onregelmatig ge- vd". Bedoeld wordt: „een huis waarin wordt Bfd". Ondanks de Chinese, Balinese, Philip- pijnse Argentijnse en Afrikaanse kunstschatten in hoeken en nissen is het geen museum. Daar voor herbergt het teveel gekke plekken: een bar (aparte ruimte) met idiote poppen op krukken, een met dik paars tapijt belegd „kleinste kamer tje" met een paars gordijn achter de paarse wc-pot, romantische hemelsblauwe blocnotes om in de keuken op een stil plaatsje boodschappen neer te schrijven. iet huis woont, met haar dochters Donna (23) en a (21), Sylvia Dupont, ge il met Fred Bateman, En- nan en gezagvoerder-bij de Geboren in New Castle- iwn kwam hij na jaren bij i dienst te zijn geweest orlogsvliegers terecht bij de irlandse luchtvaartmaat- ppij. Het is stom toeval r wel grappig, dat zijn Ford ïada de betekenisvolle let- KLM draagt. lijkt of Fred maar vier maal jaar thuis is, want hij vliegt jn Boeing 747 over de gehe- ardbol. Tweemaal per jaar lijft hij op ongeregelde tij- Nederland als „stand- Dan zit hij weer in de lucht ïg van het ene werelddeel het andere. Hij slaapt de nacht op IJsland, de volgen- in New York. Zijn vrouw nauwelijks waar hij zit, Fred woont meer in zijn ;ter-jumbo dan in zijn com- bel huis. Sylvia, verschanst charme van een veelbewo- leven (agente Intelligence lice, mannequin), accepteert alleen zijn. „Een goede vlie- vrouw mag niet klagen over blijven. Vliegers leven ook oor hun plezier. Ze moeten tien uur achter elkaar vlie- op lange afstanden. Echt een" ben ik niet. We hebben gezinsleden allemaal eigen blinden en kennissen. Als Fred _lgkomt, heb ik hier vaak bui- landse piloten, uit Jamaica, lada, jongens van de Pa- nAm. Het is interessant leven. Steeds ontmoet je andere men sen. Ik heb veel hobbies. Ik ga overal heen; het leven is heerlijk in Londen." Onze ontmoeting is louter toeval en kwam tot stand tijdens een reis. Ze resulteerde in een be zoek aan haar achter hulstbo men verscholen huis. We zitten nu in diepe stoelen te kletsen. Dochter Donna kijkt met een vriendje televisie. We bewonde ren exclusieve krissen, die Syl via van de muur haakt. Je kunt lang met haar over krissen pra ten. „Deze zijn uit Djokja. Daar ben ik geboren. Hier zijn er twee, mannetje en vrouwtje. Die horen bij elkaar. Je mag ze niet' scheiden. Ze beschermen mij te gen kwaadaardige invloeden. Weet je, er is iets eigenaardigs met krissen. In Djokja worden ze door een priester gewassen en schoongemaakt in water met verschillende bloemen erin. De lemmetten van de krissen glan zen als satijn, de golvingen die ze vertonen zijn oneven. „Dat moet", zegt Sylvia. „De golvin gen mogen geen even getal heb ben, maar drie, vijf of zeven." Ze vertelt dat ze een vrouw in het huwelijk „second in com mand" vindt, maar dat ze wel vóór emancipatie is. In Enge land zijn de vrouwen er, wat verzekering betreft, beroerd aan toe. Ze krijgen geen pensioen van de man, maar moeten zich zelf verzekeren. Ze vertelt dat de suiker sinds de aansluiting van Groot Brittannië bij de EEG schrikbarend duur is ge worden, dat een werkster 3,- per uur kost. Ze vertelt dat haar stiefvader uit Zuid Amerika een „mummi cloth" heeft meegeno men, een mummiwindsïff van de Inka's dat 5000 jaren oud is. Sylvia heeft een enorme kast met een forse lade waarin alleen maar lippenstiften liggen. Ver der een diepvrieskast voor drie maanden, een gigantisch rek met kruiden, en drie keukens. Na de rondgang door het huis met onverwachte hoekjes, ka mers met rood behang en met behang dat helemaal bedrukt is met bosjes bloemen, klinkt in de nu verstilde huiskamer muziek van de pick-up. Sylvia is geen vrouw voor saillante uitspraken, maar het voorbeeld van een vrouw met een niet klein te krijgen optimisme en die, daar door gesteund, probeert geluk kig te zijn met het leven zoals het valt Een onafhankelijkheid van geest waar je niet aan moet komen. Midden in een zin veert ze op bij de klanken van de Spaanse muziek en begint met knippende vingers een flamenco te dansen. De ogen gesloten bij na in trance, is ze zo verdiept in de dans dat ze de gasten vergeet. Dan opeens is het over. Ze schatert en valt in een fau- teuille. Bij het weggaan wuift ze ons lang na en vanuit de deurope ning. „Tot ziens in Amsterdam. Volgende maand kom ik er boodschappen doen." Ze vliegt zelf ook veel, als KLM-vrouw. Volgende maand gaat ze naar Indonesië. TINY FRANCIS De pantry (bijkeuken) is gemeubileerd met rotan. Sylvia met een pot kruiden in haar hand. Toen de suikerziekte nog niet kon worden be handeld met insuline-in- spuitingen was iedere zwangerschap een groot risico, zowel voor het ongeboren kind als voor de suikerzieke moeder. Maar meestal kwam het zelfs niet tot een zwan gerschap. Een groot deel van de suikerzie ken bereikten immers niet de volwassen leef tijd. De huidige toe stand is heel wat gun stiger. De prenatale zorg, de vooruitgang van de verloskunde en vooral een goede diag nose en behandeling van de diabetes (suiker ziekte) hebben gemaakt dat er momenteel geen verschil meer is op ge bied van de vruchtbaar heid en het sterftecijfer tussen een diabetische en een normale zwan gerschap. Voor de baby is de toe stand nog altijd minder rooskleurig. De perina- tale mortaliteit, d.w.z. de sterfte vanaf het einde van de 28ste week in de baarmoeder tot en met één week na de geboor te, blijft 2-3 maal hoger dan bij een normale zwangerschap. Deze pe- rinatale mortaliteit be droeg in 1950 nog 15 percent en daalde ver der tot 6-7 percent te genover van 2,5-3 per cent bij een suikervrije zwangerschap. Bij een goed behandelde sui kerziekte is de kans op een miskraam niet groter dan bij een normale zwangerschap. Ook het afsterven van de vrucht in de moederschoot kan sterk verminderd worden tot bijna normale waarde als de suikerziekte maar nauw keurig gevolgd en behandeld wordt. Ook de pre-eclampsie (vochtopstapeling, verhoogde bloeddruk, abnormale ge wichtstoename en eiwit in de urine), voorkomend in één vierde van de gevallen, kan dikwijls voorkomen worden bij de nodige bedrust en een drastische zoutbeperking. Ten slotte is de verhoogde sterfte te wijten aan twee voorname verwikkelingen die zich voor doen na de geboorte. Het be treft hier verwikkelingen van de luchtwegen en een tekort aan suiker in het bloed van de pasgeborene, ook genoemd neonatale hypoglycaemie. Deze laatste verdwijnt in de loop van de eerste levensdag, maar kan bij een tiende van de gevallen aanleiding geven tot stuipen en eventuele dood. Een goede samenwerking tus sen de kinderarts, de endocri- noloog en de verloskundige kunnen hier het onheil ver minderen. Als de suikerziekte vóór de zwangerschap bekend is. zijn de zaken vrij duidelijk. Moei lijker wordt het echter wan neer de toekomstige moeder voor het eerst de geneesheer raadpleegt wanneer ze reeds zwanger is. Men onderscheidt dan in verband met suiker ziekte de volgende graden: Vooreerst de zogenaamde po tentiële diabetes. Hierbij vindt men nog geen stoornis van de suikerstofwisseling. De kans op een eventuele suikerziekte is toch vergroot omdat de ziek te voorkomt in de familie, door abnormaal geboortege wicht (meer van 4,5 kg) van een vroegere baby of moeilijk heden bij de vorige bevallin gen. Men spreekt van "latente" dia betes wanneer er op het ogen blik zelf geen suikerziekte aan wezig is. maar er reeds een tijdelijke diabetes optrad on der invloed van stress, opera ties. infectie-toestanden of een vorige zwangerschap. Een suikerziekte die enkel op treedt bij de zwangerschap noemt men zwangerschapsdia betes. Tenslotte spreekt men van manifeste diabetes wan neer de suikerziekte reeds be stond vóór de zwangerschap. Zeker te vermelden is het feit dat het vinden van suiker in de urine helemaal niet hoeft te betekenen dat men te doen heeft met suikerziekte. Im mers in 5 tot zelfs 25 procent van de zwangerschappen kan men zulke geïsoleerde vond sten doen. Er is dan geen ver hoging van suiker in het bloed zodat er gemakkelijker suiker in de urine terecht komt. De diagnose van suikerziekte mag slechts gesteld worden na de nodige dosages van suiker in het bloed. Hierbij bepaalt men het suikergehalte eerst nuchter en nadien na het inne men van een flinke dosis sui ker. Slechts na deze bepalin gen, liefst één of tweemaal herhaald, heeft men de nodige zekerheid. Deze onderzoekingen zouden steeds moeten gebeuren wan neer de kans op suikerziekte toegenomen is. Zulk verhoogd risico vindt men bij: suiker ziekte in de familie, aangebo ren misvormingen bij vroegere zwangerschappen, zwaar ge boortegewicht, moeilijkheden bij vorige zwangerschappen of bevallingen, miskraam of doodgeboren kind en tenslotte ook bij een overgewicht van 20 procent of meer. Dr. Ickx. De Vakbeurs Lederwaren (Utrechtse Jaarbeurs) toonde de nieuwe lijn van de handtas, een model met beugel uitgerekt als het lijfje van een tekkel. Sommige haalden een lengte van 50- 60 cm bij een breedte van 20 cm De Beugels van de buideltassen zijn no gal eens van imitatie-schilpad, met als hengsel een grove schakel ketting van hetzelfde materiaal. Vanaf februari te koop geheel met kralen overgebor-. duurde boodschappentassen. De motieven zijn rond of vierkant 11.75) Het is Aziatisch goed, door handige vingers snel gemaakt. De kralen ralen buideltas in pauwmo tief met oogverblindende kleuren komt op 24.95. Uit de Phillipijnen komen rieten mandjes met of zonder deksel, gevoerd met zijde en geborduurd met kleurige raffia. Hond poes, konijn of cavia kan zo comfortabel mee op reis, naar de dierenarts of mee boodschappen doen in kunstleren draagtas met rits. Deze heeft een geplastificeerde bodem, apart ingezet doorkijk- venster (om losscheuren te voorkomen) en aan weerzijde 16 luchtgaten met een middellijn van ca 1 cm. Klein model 29.95, groter model 37.95 Het dier houdt contact met de buitenwe reld door het raam... Nieuwe trend in reistassen is .terug naar de natuur Met naturel leer afgewerkte .last minute-bag' is van vlas dat lijkt op canvas, maar het materiaal ziet er toch anders uit. Afgekeken van mensen, werkzaam in grafische bedrijven, die bepaalde tassen nodig hebben om nog niet geheel droge tekenin gen in te vervoeren: oranje, geel, groen of donkerbruine plastic case voor problecmartike- len als natte (vieze..) dingen. Reuze geschikt voor schoolkinderen leerlingen kunstacade mie. Alles wat maar vlekken kan, wat kliederig of vochtig is gaat veilig mee naar kuis. Ook geschikt om voor de picknick mee te nemen. Twee flessen kunnen er rechtop in staan. Heel modisch canvas tassen in naturel en bruin art deco dessin in werkelijk alle denkbare uitvoe ringen. De handvaten zijn van hout De vrouw in de over gangsjaren heeft 't moei lijk. Iedereen weet het. Harriet Freezer heeft er boekje over geschreven en ze begrijpt het vol humor wat de vrouw in de „middenleeftijd (zoals zij het noemt) te verstouwen heeft, psy chisch en lichamelijk Tal van gesprekken met vrou wen, die hun emoties, gedach ten en wensen aan haar toe vertrouwden onthulden haar waar de valkuilen liggen en waar men hoogtepunten kan vinden. Overgang is een groei proces. een grote papaplu, waaronder je een levenssta dium kunt vangen dat je na jaren doorhollen in een druk gezin ineens confronteert met een keuze wat je met de vol gende jaren zult gaan doen. Als de vrouw reëel blijft en zich geen menopauzekwaaities laat aanpraten, (suikerpeper muntjes zijn ineens jeugdsenti ment, doodgewone hoofdpijn een overgangsverschijnsel, ter wijl er niets aan de hand is) valt het best mee. Er breekt een nieuwe periode aan voor een nieuwe mens, die nu eens eindeliik aan zichzelf kan den ken. Met het boekje „Een vrouw in de Middenleeftijd" waait een frisse wind door de problematiek rond deze mijl paal in een vrouwenleven. Amsterdam Boek B.V. 5.95. Echte knalrode „lomboks", zelfs in Engeland. uisvrouwtje, in de mooi betegelde keuken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7