Stedelijk schoon of levenskrachtig centrum Meerbegaafde honden staken elkaar de loef af in de Groenoordhal HET C.ENA. DILEMMA .1 Van een onzer verslaggevers iden Wat weegt zwaarder; behoud van stedelijk schoon en kunsthistorisch erfdeel of instandhouding en versterking tin het winkelapparaat in de linnenstad? Voor dit delemma nat de gemeenteraad nu hij Mi antwoord moet geven op k vraag of het gebouw van de Riad van Arbeid aan de Bree- ilraat 121-129 wel of niet de status van beschermd monu ment moet krijgen. gt de raad „nee", dan hecht hij laarmee in principe zijn goed- :euring aan de nieuwbouw- ilannen van C! en A. Die eisen loop van het huidige onderko- len van de Raad van Arbeid n van andere monumenten en laan daardoor een bres in de evelwand van de Breestraat uiwel als in die van de Lange- iiug. Zegt de raad „ja", dan is ten A. vrijwel zeker gedwon- (B van nieuwbouw aan de ifeestraat af te zien. Dat bete- I feit voor het grootwinkelpe- ■Üjf: voorzetting van een ui- ftest gehandicapte bedrijfsvoe- I mg in zijn bestaande filiaal an de Botermarkt 4-7 (men kehoeft ondermeer een veel potere verkoopoppervlakte). En voor Leiden: het laten lig gen van een kans om het win- klbestand in het centrum een krachtige impuls te geven. it is wijsheid? Het huidige col lege van b. en w. is het daar over het eens, zo blijkt uit een nota die onlangs aan de ge meenteraad is uitgebracht. Een deel laat de monumenten zwaarder wegen en een ander deel C. en AHet vorige college en dat daarvoor waren wel eensgezind. Beide kozen voor de economische belangen van de binnenstad. Medio vorig jaar keten b. en w. van Leiden het Het Koetshuis: binnenkort verleden tijd? grootwinkelbedrijf uitdrukke lijk weten dat zij in principe bereid waren tot het verlenen van een bouwvergunning. Die vergunning is C. en A. al sinds eind '69 van plan aan te vragen voor de bouw van een kledingmagazijn op het terrein dat wordt begrensd door de Breestraat, de Ketelboetersteeg en de Langebrug. Een daartoe vervaardigd schetsplan voorziet in een gebouw met aan de zijde van de Breestraat drie en aan de zijde van de Ketelboeter steeg twee bouwlagen. Realise ring van dat plan heeft de vol gende consequenties: sloop van een beperkt gedeelte van de achterzijde van het Gul den Vlies (Breestraat 125) en bebouwing van de daarachter gelegen tuin. sloop van het pand van het voormalige modehuis Mack (Breestraat 131-133). O bebouwing van het grootste deel van het achtererf van de panden Langebrug 50 en 52/52a. O en tenslotte zoals gezegd sloop van het gebouw van de Raad van Arbeid. Van deze panden zijn officieel als monument geregistreerd het Gulden Vlies en het Koetshuis die als één complex worden beschouwd. Een verzoek om ontheffing van de beschermen de bepalingen die op grond hiervan voor beide gebouwen gelden is door C. en A. enige tijd geleden ingediend. Dat ook het gebouw van de Raad van Arbeid als monument zou kunnen worden aangemerkt is een heel recente ontwikkeling. Tot november van het vorig jaar is daarvan nooit sprake geweest. Toen kwam het be richt dat CRM - al dan niet op eigen initiatief - het pand op de zg. ontwerp-lijst van bescherm de monumenten had gezet. Dat houdt in dat het niet mag wor den afgebroken, totdat CRM een nadere beslissing heeft ge nomen. B. en w. zijn in zo'n geval drie maanden in de gele genheid om tegen plaatsing op de ontwerplijst bezwaar te ma ken. De minister van CRM moet vervolgens binnen 2 jaar beslissen over plaatsing op de definitieve lijst. De overwegin gen vóór laten zich als volgt samenvatten: De twee vorige colleges van b. en w. en de kerngroep C en A. (waarin wethouders, raadsleden en ambtenaren) hebben zich vanaf 1969 positief, zo niet zeer positief opgesteld ten opzichte van de nieuwbouwplannen. C. en A. heeft zich geconcentreerd op de verwerving van panden op de voorgenomen bouwplaats cn de nodige voorbereidingen getroffen voor een bouwplan. Door plaatsing van het gebouw van de Raad van de Arbeid op de voorlopige monumentenlijst is het plan van C. en A. niet gewijzigd en het aantal te slo pen panden is niet derd. Het overgrote deel van het Gulden Vlies blijft gehand haafd. Het Koetshuis wordt weliswaar gesloopt maar daar voor komt passende bebou wing aan de Langebrug terug. Het pand aan de breestraat, waarin de Raad van de Arbeid is gevestigd. monumentale waarde te wor- gen zeggen) op 10 20 eigena den toegekend dat dit onder ren en/of gebruikers - huurders alle omstandigheden bewaard en bovendien op meer monu- moet blijven. menten. De nieuwe vestiging op de voorgenomen bouwplaats levert de minste problemen op wan neer wordt gedacht aan een nieuwe vestiging van C. en A. in de binnenstad. tad. Op die laatste beslissing is dan opnieuw beroep mogelijk, maar hieraan is geen beslis singstermijn gebonden. De praktijk heeft uitgewezen dat het in dit stadium jaren kan duren voordat een definitieve uitspraak volgt. Daar wringt de schoen voor C. en A. Want als het gemeentebestuur niet advi seert om het gebouw van de Raad van Arbeid van de ont- werp-monumentenlijst af te voeren zal het resultaat waar schijnlijk zijn dat het op de definitieve lijst wordt geplaatst „Dat houdt in dat het bouwplan niet kan worden uitgevoerd", aldus de nota van b. en w. aan de gemeenteraad"; met de voor bereiding is dan teveel tijd ge moeid". In.de nota worden de overwegin gen naar voren gebracht die pleiten voor en die welke plei ten tegen C. en A.-nieuwbouw aan de Breestraat. En dus vóór of tegen het advies om het ge bouw van de Raad van de Ar beid van de ontwerp-monumen- tenlijst te schrappen. C. en A. heeft op de gekozen vestingingsplaats slechts te ma ken met drie eigenaren, teweten die van het Gulden Wies, het voormalig modehuis Mack en de Raad van Arbeid. Bij de keuze van welke andere vesti gingsplaats dan ook in de bin nenstad stuit C en A (naar ei- Bij vestiging aan de Breestraat wordt voorkomen dat de loop afstand binnen het Leidse win kelcentrum te groot wordt zoals bijvoorbeeld het geval zou zijn bij vestiging op het Schuters- veld. Het nieuwe filiaal zal de winkelfunctie van de Bree straat ongetwijfeld versterken en de werkgelegenheid handha ven of doen toenemen. Daarbij is ook van belang dat de nieu we vestiging een uitstralingsef fect zal hebben in die zin dat andere bedrijven worden gesti muleerd ook nieuwe investerin gen te doen. Het argument tegen de C. en A. nieuwbouw kan veel korter worden geformuleerd: het his torische belang van het stuk binnenstad aan de Breestraat moet zwaarder wegen dan de economische belangen die in het geding zijn. De wethouders die tegen zijn, brengen C. en A. daarbij twee alternatieven on der het oog: 1. het door C. en A. verwerven van de haar nog niet in eigen dom toebehorende panden tus sen de huidige vestiging aan de Botermarkt en de Choorlam- mersteeg en het bouwen van een nieuw filiaal ter plaatse. 2. het bouwen van een nieuw kledingmagazijn aan de Garen- markt, waaronder een parkeer garage zou kunnen worden ge vestigd. Overigens stellen de voorstanders van nieuwbouw uitdrukkelijk dat het thans door C. en A. ingediende schetsplan nog wel enige aanpassing behoeft aan het karakter van de omringen de bebouwing. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. an Dam laatssecretaris Van Dam komt op woensdag 5 februari naar Leiden om de opening te ver richten van de nieuwe flat Van de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren op het terrein i de voormalige fabriek van Backer Co. Na de opening om half vier wordt een gezel schap, onder wie de staatsse cretaris en het bestuur van de stichting door burgemeester en wethouders op het stadhuis ont vangen. In het stadhuis wordt een fotografisch overzicht ten toongesteld van de panden die de stichting in haar bezit heeft van de nieuwbouwplannen. t.b.v. Verantwoorde Gezinsvor ming. Na de korte inleidingen zal in groepjes gediscussieerd wor den. Daarna wordt onder meer door een forum, dat onder leiding staat van drs. H. van Breukelen, studentenpastor, ingegaan op vra gen die in de discussiegroepen naar voren zijn gekomen. Aan vang 20.00 uur. Folk-café Abortus P vrijdag 24 januari organiseert werkgroep Katechese van de 'gemene Kerkelijke Merenwijk- lad in de aula van de lagere holen aan het Valkenpad een spreksavond over abortus. De- avond is bedoeld als bijdrage een verantwoorde menings- onning. Enkele sprekers zullen het kort nog eens de verschil de kanten van het abortus- [aagstuk belichten. Het zijn dr J- Maan, die nauw betrokken 1 geweest bij de diskussie rond K abortusrapport, dat de synode de Nederlands Hervormde wk heeft aangenomen en me- rouw C. van der Plas-Korenhoff, rL bij de Protestantse Stichting Leidse folk-liefhebbers komen met ingang van zaterdag extra aan hun trekken. In de Kolfma- kerssteeg wordt dan het nieuwe folkcafé „Horus" geopend dat voor iedereen met een pasje toegankelijk zal zijn. Elke zater dagavond wordt een program ma gebracht van afwisselend country-folks, blues. Engels/- Schotse en Ierse muziek en he dendaagse folk. Horus is open zaterdag 's avonds van negen tot drie uur. Er is live-muziek tussen tien en een uur. Pasjes zijn voor vijf gulden vanaf half negen aan de zaal verkrijgbaar en geven een jaar lang toegang tot alle evenementen. Vrouwencafé Het vrouwencafé voor alle duide lijkheid: het café waartoe al leen vrouwen toegang hebben) is van het Praethuys verhuisd naar het café van mevr. Link aan de Haarlemmerstraat 38. Het café is geopend elke dins dagavond van 9 tot 01.00 uur. Leonardusscliool Op de Leonarduskleuterschool is het woensdag groot feest. De 68-jarige mevrouw Beljaars is op die dag precies vijfentwin tigjaar aan de school verbon den en heeft daar op huishou- delijk gebied alle touwtjes in handen. En daar komt wat voor kijken, want kleuters maken een hoop rommel en het onder wijzend personeel snakt zo af en toe ook wel naar een kopje koffie. Reden voor een feestje dusEen ieder kan woensdag tussen twaalf en half twee ko men feliciteren. Universiteit Bij K.B. is prof. dr. A. Hummel, hoogleraar in de stralingsche- mie aan het Interuniversitair Reactor-Instituut te Delft, aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Modeshow De Libelle-modeshow komt op maandag 3 februari in de Stadsgehoorzaal. Er worden die dag in totaal drie shows gege ven. Aanvanstijden: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Vijf mannequins zullen een collectie tonen van meer dan 80 modellen. Volgens Li belle is aan elke maat en elke smaak bij het samenstellen van de collectie gedacht Naast jeugdige modellen is ook aan dacht besteed aan kleding voor de niet meer zo jonge en slanke vrouw. Van alle modellen kun nen de bezoeksters patronen bestellen. eens vragen of hij daar wil over steken. Misschien dat hij dan iets gaat begrijpen van onze actie. Taxateurs Afscheid In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neemt de heer D. Hartog af scheid als directeur van de school voor algemeen voortge zet en beroepsonderwijs aan de Haagweg. Per 1 februari is be noemd als zijn opvolger de heer K. H. de Bruyn. De afscheidsre ceptie van de heer Hartog heeft plaats op vrijdag 31 januari in het schoolgebouw aan de Haag- weg. Aanvang 15 uur. De heren Van der Leeuw (Rijns- burg) en Wurzer (Leiderdorp) zijn door B. en W. voorgedra gen om te voorzien in de vaca ture in het team van taxateurs voor de schatting van de ge bouwde onroerende goederen binnen de gemeente Leiden. Het voorstel moet nog door de commissie Interne Organisatie en Beheer worden goedge keurd. Dodenlaan De acties van de wijkvereniging Plan Noord om het kruispunt Marnixstraat/Willem de Zwijger- laan te beveiligen hebben tot nu toe niets uitgehaald. Gevolg: de vorige week hebben er weer een paar vrij ernstige ongelukken plaatsgehad. De H. Hartschool heeft nu op grote schaal fotoco- pieén verspreid met het relaas van een ouder die de ongelukken vanuit haar flat heeft zien gebeu ren. Haar conclusie: het is geen Willem de Zwijgerlaan meer, maar „Dodenlaan". Haar voorste- 1: We moeten de burgemeester Ontruimingen De onlangs door de gemeente goedgekeurde „kraaknota" zal als richtlijn moeten dienen voor een op korte termijn in te stel len werkgroep „ontruimingen". Dit heeft het college van b. en w. besloten. B. en w. stelden tevens voor een ambtenaar van het bureau volkshuisvesting te belasten met het uitbrengen van een driemaandelijks ver slag over de door de groep verrichte werkzaamheden. Brandweer Het voltallige college van burge meester en wethouders brengt dinsdag 4 februari a s. een be zoek aan de brandweerkazerne. Er zal onder meer worden deel genomen aan de maaltijd van het brandweerpersoneel. De Heesterboom en w. hebben besloten de raad voor te stellen de houtzaagmo len De Heesterboom aan de Haagweg op kosten van de ge meente te laten verzekeren. De molen is eigendom van de fir ma D. D. Noordman en deze heeft de molen verzekerd voor f 40.000. Dat is volgens b. en w. veel te weinig aangezien de mo len wel f 440 000 waard is. Het college gaat de raad voorstellen de molen voor het laatstge noemde bedrag te gaan verze keren. Leidse bioscopen Loior. Stationsweg 19. lel 21239: ..China town", 18 jaar Dagelijks 14 30. 19 00 cn 21 30 uur Zondag». 14.00, 16.30. 19.00 en Camera: Hogewoerd. tel 24919 ..Macbeth" 18 jour Nachlvooratclling .Johnny got hu Jaar Kindermatince* „Het leken van Zorro" Woensdag en ralerdag: 14.30 uur. bont" 18 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond om 23 30 uur Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. ..Marieke van Nieuwegen". 18 jaar Dagel.jks 14 30. 19 00 en 21 15 uur Zondags ook 16 45 uur. Lldo: Steenstraat 39, U-I 24130. ..The man with the golden gun". 14 Jaar De nieuwste James Bond-film Tijden zie Studio. Trianon: Broc»tranl 31. tel 23875 ..Spys" 18 Jaar Dagclijkt 19 00 en 21 15 uur Kinder- matinee ..Robin Hood", een Wall Disney tekenfilm. Dagelijks 1430 uur Leiden - Meer dan 2500 (betalende) bezoekers hebben gisteren kunnen ervaren, dat een hond niet „zo maar" een hond is. De Kynologen Vereniging Rijnland, die fokkers en liefheb bers van rashonden nader tot elkaar wil brengen en de liefhebberij en de fokkerij van deze dieren in het rayon Rijnland wil bevorderen, heeft succes van haar werk gehad. De grote jaarlijkse clubmatch - ditmaal in de Groenoordhal, die steeds meer in het teken van het dier komt te staan (er staat, volgens waarnemend directeur André de Jong, al weer een knots van een paardentcntoonstelling op stapel) - werd een feest voor hond cn mens. Driehonderd trotse eigenaars en eigenaressen toonden er de kwaliteiten en „vormgeving" van hun dieren: „meer begaafde" honden, in 80 rassen, alle met een stamboom die er mag zijn. Over het algemeen waren het ook beschaafde honden. Het gebas. gekef, gegrom en gepiep was vrij ingetogen. Alleen bij de ingang van de hal hadden heel wat dieren zich wat „laten gaan"; de drie ijzeren palen die de luifel stutten stonden in behoorlijke plassen. Vooral de paal met het bordje: Ingang honden. Een man als André de Jong gaat zoiets aan de kouwe kleren voorbij. Hij is wel wat anders gewend, met zijn runderen die geen voorkeur voor een ijzeren paal hebben. Keuringen Om 8 uur gistermorgen, toen overal in den lande de gewone huis-, tuin- en keukenhonden en ook hun hoogwaardige rasgenoten nog niet eens aan hun eerste „ronde" toe waren, waren de kynologen al druk in de weer om de honden aan hun eendaagse omgeving te laten wennen. Om een uur of 10 begonnen de keuringen en gistermiddag waren de hoogte punten, die rond de vijf „ringen" de toeschouwers in drom men bij elkaar brachten. Dat waren de keuringen van de puppy's, de aantrekkelijke demonstraties van de in oktober vorig jaar gestarte Gedrag en Gehoorzaamheidsgroep, die onder leiding van de heer Gimmel traint en voor het examen werkt, en de show der kampioenen. Kampioen word je niet in een vloek en een zucht Daar komt heel wat voor kijken. Dat kijken slaat dan niet op die arme windachtige dieren die erg mooi gevonden worden, alleen al om het feit dat ze niet uit hun ogen kunnen kijken omdat de bazin telkens die lange haren ervóór kamt. Het waren prachtige activiteiten in de piste der kampioenen: overal keurmeesters en -meesteressen, tafels met plantebakjes cn bekers, bordjes met nummers erop, dames en heren die alles moesten bijhouden, nerveuze fokkers en eigenaars(naressen) die hun hond hoge ogen wilden doen gooien. Een enerverend circus van kynologen rond het hondse karakter. Karakter van klasse vaak. Dat zag je bij het voorgeleiden, waarbij zowel hond als baas of bazin een beperkt drafje moest lopen om te laten zien „hoe-ie loopt". Omdat ook de begeleidster de benen moest nemen, wist je veelal niet waarnaar je diende te kijken". Vrij rustig Het viervoetige volkje hield zich vrij rustig. Af en toe een piepende uithaal, alsof er een arm dier zojuist onder een auto was gekomen, maar dat was dan het geluid dat bij dit of gene ras behoorde. Zo leerde je nog eens wat. Bijvoorbeeld van de Beagle, die z'n eigen gangetje gaat cn niet zo'n gehoorzame hond is, maar wel erg mooi. Men kon de elegante Dobermann Pincher bewonderen en de Russi sche windhond uit de czarentijd. Maar wat te zeggen van die twee witte poedels met hun geschoren billetjes, die een soort oorbeschermers aan hadden? Hier en daar hoorden we mompelen, dat er toch wel een hónd moet overblijven... Als hond met een stamboom moet je er wel wat voor over hebben om mooi te zijn, of je nou een staande of lopende hond bent, lopend op groot of klein wild, een waak- of verdedigingshond. een kleine of grote gezelschapshond. Of je nu Keepers Figaro heet, of Vulcain des Potteries, Astor van de Woudbloem, Fera van 't Laantje, Nagybobanya Zsala Zorva, Xenios Aage (M)oet et Laand van Aleer, Brave Joris Solerenes. Astra fan 't Paradijske of gewoon Sjoerd, Tsjerk, Flora of Allard. Als de mensen dat nu per se willen, moet je als een standbeeld doodstil in de stand van je eigen ras staan:met de poten in een vierkant. Je kop moet zo veel graden omhoog wijzen en de haren moeten over je nagels heengroeien. Burgemeester Vis Het is allemaal wel veel levendiger en boeiender dan een kattententoonstelling, althans wat het „materiaal" zelf be treft. Een hond heeft zélf iets te zeggen, een poes lédt je iets zeggen. Iemand die daar al een aardige kijk op kan hebben is burgemeester Vis (van de „Expo-gemeente" Lei den), die met zijn vrouw gistermiddag weer present was om bekers, legpenningen en gravures aan de winnaars in de kampioensklas uit te reiken. Dr. Vis draagt zowel de poes als de hond een warm hart toe. Over enige tijd komt daar ook het warmbloedige paard bij. En wie weet de marmot, het konijn cn de kanarie en de postduif. Mevrouw J. Labruyère-Derks uit Oegstgeest, de secretaresse van „Rijnland", was gistermiddag tegen 4 uur bijna „honds moe" na zo'n hele dag. „We. zijn lekker opgeschoten. Bijna een uur ingelopen op ons schema. Aanvankelijk zouden wc om een uur of 5 klaar zijn, maar waarom zouden we de zaak onnodig rekken? Het is ons prima bevallen. Er blijft een beetje rotzooi achter, maar dat mócht van de heer Do Jong, omdat er toch weer een veemarkt achteraan kwam". Winnaars De hond heeft zich weer eens waargemaakt Gisteren waren dat de exemplaren met de goede papieren. Blaffers om je pet voor af te nemen. Op de eerste plaats de gelauwerden in de kampioensklas: 1. Dashond Don Juan van de Muizen- staart, korthaar, eigenaresse mevr. C. H. Smit uit Oude Wetering; 2. Boston terrier Kamp lowana's Command Ap plause. van mevr. L. Peereboom Voller-Rademaker uit Den Haag; 3. Shis-Tzu, Jen-Kai-Wang, de Kleine Oosterling, de kleine gezelschapshond van mevr. v.d.Leeden-Croonenbroek uit Rotterdam. Dit waren dieren die op elke Nederlandse tentoonstelling tenminste eenmaal kampioen zijn geweest IN de categorie „Beste hond van de clubmatch" veroverden de volgende honden een prijs: 1. Poedel Black Anora van Accelerando, A. en B. Nell te Leiden; 2. Barsoi Uncas van Troybhiko. van mevr. B. Aarup-Tettero uit Leidschendam; 3. Duitse Herder Iwan van de Korhorst. J. J. Binnckamp uit Leiden; 4. Beagle Bugle Call's Astrid, mevf. D. A Ouwehand-Bogerd uit Koudekerk a d. Rijn; 5. Engelse Setter Suntop Treepipit van A. Walraad Lentink uit Wassenaar; 6. Boston terrier Ucheltje van 't Twentshoes, van mevr. Peereboom Voller; 7. Dobermann Pincher Gravin Rona van Neérlands Stam, van C. Brandt uit Leiderdorp; 8 Langhaar dashond Unique van het Lingebos, van mevr. M. Rei bel-Janssen uit Gouda; 9. Hongaarse staander Dracos van de Hunzchocvo, van mevr. J Lichtendahl uit Den Haag; 10. Bouvier Godard Saturnc van Meyendael, J. de Bruyn uit Delft Ton Pieters

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3