deTijd VToskou: wij lebben V.S. aiet nodig 3 NIET LANG WACHTEN OP LANDELIJK TEAM OPSPORING HEROINE Sociaal overlegsysteem weer terug op weg naar moeizame compromissen Boetje de Beul en Portugalactie d0ENE accent dog op europa, japan fiolzjenitsin: fovjetlijn is rerhard WE WETEN NOG WEINIG VAN ZEE 9"bONDERDAG 16 JANUARI 1975 LEIDSE COURANT )NDEN (UPI/Rtr) Rusland heeft via een bericht uit Moskou aten weten dat het de handel met Amerika niet nodig heeft, omdat Europa en Japan voor het grootste deel kunnen voorzien wat van de Verenigde Staten werd verwacht. Viktor Louis, een vooraanstaand Russische journalist die goede contacten heeft het Kremlin, heeft het bericht gestuurd naar het Londense blad Evening News. Dit is gebeurd na de afwijzing door Moskou het handelsakkoord met Washington, zoals dinsdagavond door Kissinger werd bekend gemaakt. Viktor Louis noemt het [ussische besluit „Een van de kilste slagen van het Kremlin sinds vele maanden". Frankrijk, West-Duitsland en Japan doen al goede taken met de Sovjet-Unie en leveren bovendien Amerikaans vg materiaal dat onder licentie in hun landen wordt geproduceerd. mensen in Rusland vragen zich af: wat krijgen we nu feite lijk van Amerika dat we niet elders kunnen krijgen", zo zegt Louis. Volgens hem zal het Kremlin uitgebreide handels mogelijkheden aanbieden aan de Britse premier Harold Wil son als deze volgende maand bezoek aan Moskou brengt. De Sovjet-Unie zal daarbij on- lutjder meer het oog hebben op hooggekwalificeerd Brits mate- gt' naai. Deskundige kringen in ve Londen menen dat het bericht van Viktor Louis is geinspi- erd door de autoriteiten in ikou om Washington te laten handelsmoge- theden. nu in West-Europa en zullen worden gezocht, geloven zij dat het be- sluit var; het Kremlin - veroor- zaakt door de Russische irrita tie over het koppelén van het "^Tb Amerikaanse handelsakkoord 130 aan een vrijere emigratie van 91 Joodse Russen - een verharding weerspiegelt van het Russische iuio beleid tegenover Amerika. Wat hlfl ot nu toe onduidelijk blijft is ^ardere opstelling van het vremlin die van partijleider Irezjnev persoonlijk is of dat nnsf e afkomstig is van andere o [ringen in de Russische leiding "e kritisch hebben ge- staan tegenover de ontspan- |0J argspolitiek. 92 Atmngen van het Amerikaanse iwiisterie van buitenlandse za- 97t hn is men niet al te pessimis- 90 bsch gestemd over het Russi- 91 jcle besluit. Funktionarissen zeiden dat de handel met de 9 Sovjet-Unie zal voortgaan, raorlocig waarschijnlijk op het ,g! huidige niveau van bijna drie miljard gulden per jaar. „Er it geen terugkeer naar het RICH (RTR De verbannen vjetrussische schrijver Ale- r Solzjenitsin, die in Zwit- erland woont met zijn gezin, een gisteren gepubli- eerde brief verklaard dat het remlin heeft ingezien dat zijn rategie van het toestaan van beperkt contact van dissidenten net het westen heeft gefaald. Sovjetrussische autoriteiten moren nu deze contacten en raehten het land terug te voe ren naar „de natuurlijkse stali nistische afscherming", aldus [Solzjenitsin in de brief, die in 't Neue Zuercher Zeitung is (afgedrukt. ^Angola wordt 11 november onafhankelijk ILVOR (UPI) Angola wordt op 11 november onafhankelijk. Tot dat tijdstip zal het land 1 stuurd worden door een gangsregerung waaraan de bevrijdingsbewegingen en Portugal zullen deelnemen. Dat is gisteren bekendgemaakt door de Portugese president Francisco da Costa Gomes. a drie bewegingen krijgen elk oon gelijk aantal ministers in de ^Bering, terwijl Portugal bui tenlandse zaken en defensie blijft beheren. Een van de con- t Jerentiedeelnemers. Jorge Va- i kntin van de Unita, zei dat een driemanschap - een vertegen woordiger vzn elke beweging - bet presidentschap zal uitoefe nen. Elke beweging zal een deel yan zijn eigen strijdmacht inte greren in een nationaal leger en de Portugezen zullen ook de belft van dit nationale leger voor hun rekening nemen tij dens de overgangsperiode. Ver kiezingen voor een constitue rende vergadering zullen vóór de onafhankelijkheid worden gehouden. verleden, zei een funktionaris. Daarvoor zijn er teveel contac ten tussen Amerikaanse zaken lieden en Russische organisa ties. Er worden nu meer zaken gedaan dan ooit". Een ander zei dat hij geen hardere Russische opstelling op andere gebieden verwachtte. Elsevier schrijft over Eindhoven in de greep van de maffia ofwel het schrikbewind van Boetje de Beul. „Zijn geweld was niet zo maar tijdverdrijf. Iedere ge welddadige actie stond in het teken van een volledige onder worpenheid van de eigenaar van een horeca-etablissement aan de bende. Want alleen dan kon het plan van Boetje ten uitvoer worden gebracht: de ge smokkelde hasj via het Eindho- vense uitgaansleven aan de man te brengen." Voorts een pleidooi voor een concertzaal in Den Haag en in terviews met Alice Oppenheim en Polanski. Deze laatste: „Het geweld dat je tegenwoordig steeds meer in de films ziet, verveelt me. In vind het infan tiel en dom omdat het zo on menselijk is. Wat je moet laten zien is, dat de persoon die ge weld ondergaat of die geweld uitoefent, een mens is." Een interview met het PvdA-Ka- merlid Klaas de Vries. „Voor grote politiek moet je hier eigen lijk niet zijn. Het is voorname lijk sussen, soezen, overtuigen, kalmeren. Een echt debat vindt nooit plaats. Ik loop wel eens de publieke tribune np, dan kijk je in die vissenkom, dat biedt echt een heel treurige aanblik." Ook een reportage over de ma nier waarop de Golden Earring werkt aan een nieuwe elpee. In Vrij Nederland onthullingen over de werkwijze van de BVD, het schoothondje van de CIA. „Aan Lammers werd gevraagd meer aan de weet te komen omtrent een Algerijnse verzets strijder die in Nederland was. De BVD had gedacht dat het voor Lammers als verslaggever van het Algemeen Dagblad een koud kunstje zou zijn om onder de Algerijn in gesprek te ko men. Maar Lammers dacht er Voorts wordt het verschijnen van een nieuw appèl van D'66 aangekondigd. „Vooral op so ciaal economisch gebied zullen in het nieuwe appèl punten wor den verwerkt, die volgens de initiatiefnemer verder gaan dan wat de PvdA wil." Het omslagartikel van De Tijd gaat over het platwalsen van de Amsterdamse binnenstad. „Met de val van de Nieuwmarkt als woonbuurt, maar ook met het voltooien van de oostlijn van de metro, wordt de toekomst van Amsterdams karakteristieke binnenstad bepaald." De vergeten voetballer van Dick de Boer van Volendam zegt in een vraaggesprek: „Al moeten armen en benen uit de kom, ik wil terug in de eredivisie." Voorts interviews met de afge treden en de nieuwe voorzitter van het christelijk werkgevers verbond, de heren Van Boven en De Wit. De eerste: „Ik voel me niet thuis bij de socialisten. Dat systeem heeft iets verabso- luterends. Het is te centralisti sch. In zijn konsekwentie vormt het socialisme een ernstige be dreiging. Er moeten kansen blij ven bestaan voor een individue le ontwikkeling. Ik heb een in nerlijke huivering voor het so cialisme." De tweede: „Als je in je jonge jaren geen socialist bent, heb je geen hart, maar als je het op latere leeftijd nog wel bent. heb je geen hersens." In de Groene Amsterdammer een beschouwing over gelijk loon voor de vrouw. „Het pro bleem is dat er maar zo weinig vrouwen in de vakbond georga niseerd zijn. Ik ben bang dat sommige vakbondsbestuurders naarbuitcn toe nog wel hardop durven zeggen ook: wat hebben we met al die vrouwen te maken die niet eens de moeite nemen om zich te organiseren?" Het dubbelartikel gaat over de explosieve onveiligheid in de chemische industrie. „De opper vlakkigheid waarmee geïnspec teerd wordt, is een dankbaar onderwerp voor grappen in de bedrijfskantine. Alleen bij flin ke ongelukken graaft de inspec tie wat dieper, mdar blijkt men zeker in de procesindustrie bij gebrek aan kennis en onder steuning nogal eens met de mond vol tanden te staan als het aankomt op een flinke verbete ring van de beveiliging. DENIEUWELINIE De Nieuwe Linie heeft deze op lossing voor het heroïneproblee- m: „Er zit niets anders op dan over te gaan tot het gratis ver-, strekken van heroïne aan ver slaafden via artsen en hulpver leners. Handel en kwaliteitscon trole zouden ook weer in over heidshanden moeten komen. De combinatie van deze twee maat regelen voorkomt niet alleen dat gebruikers noodgedwongen overstappen op hard drugs, maar ondergraaft ook de illega le heroïnemarkt." Voorts in het blad de verwach ting dat er dit jaar oorlog zal uitbreken aan het sociaal-econo misch front. „Dus: indien men verwacht dat de ingezette ont wikkelingen in het Nederlandse sociaal-economische leven dit jaar voortgang zullen vinden, bereide men zich voor op nieu we verkiezingen." Bij de actie „Houd Portugal vrij" deze kritische kanttekenin- g: „Je zou verwachten dat de PvdA verenigd links in Portugal zou willen helpen in de grote politieke, economische en socia le moeilijkheden waarvoor dat verenigd links in de komende jaren zal staan. Dat moet dan wel met een ander soort actie. In ieder geval is een andere prestatie nodig." Accent brengt de toptien van de Nederlandse ziekenhuizen. Het nieuwe Spittaal in Zutfen is met een verpleegprijs van 430,45 per dag in klasse een en 228, in klasse drie het duurst. De Nijmeegse hoogleraar prof. G. Muider meent in een vraagge sprek over criminaliteit: in ui terste nood mag het uiterste ge weld gebruikt worden. Voor een harde aanpak, uiteraard alleen in levensgevaarlijke omstandig heden. moet niet worden terug gedeinsd." IrT Hervormd Nederland veel reacties op de oproep tot een meer sobere levensstijl door bij voorbeeld een dag per week te vasten. „Stof genoeg voor de werkgroep van de Raad van Kerken om zich er eens over heen te buigen. Als het werke lijk zo groot opgezet kan wor den als de bedoeling is, zal de vastenactie niet een van de vele acties zijn, maar een blijvende verandering in Nederland." Ook een artikel over het conflict tussen de Leidse studenten-ec clesia ecclesia en bisschop Si- monis. „Wij kunnen als ecclesia de bisschop en de bischop kan ons de broederhand reiken. Wij respecteren hem in zijn geloof en we zullen geen gebaren, geen woorden spellen waardoor hij in zijn geloof gekwetst wordt, of als boodschap in verlegenheid komt. Er is ons immers alles aan gelegen om de band met de bisschop te handhaven, ook in het geheel van de oecumene." Voorts een pleidooi voor politie ke strekking in de prediking. „Is het werkelijk zo'n deskundige benadering om de maatschappe lijke achtergronden van geeste lijke nood niet te zien, terwijl de artsen en de zenuwartsen steeds meer blijken te stuiten op de ziekmakende factoren in de sa menleving van vandaag? Het onbesproken laten van maat schappelijke achtergronden en oorzaken van geestelijke nood volgens het voorschrift: geen politiek of maatschappijkritiek op de kansel, verleent ongewild aan de kerk een oneigenlijke taak." Schiphol, (NP) Bij zijn terugkeer uit de Verenigde Saten heeft minister Van Agt van Justitie gisteren een waarschuwend geluid laten horen tegen de toenemende gevaren van de handel in en het gebruik van heroine. „Het is een verschijnsel dat zich ais een ziekte verspreidt, niet alleen over Amerika maar ook over West-Europa". Nederland kan tegen over deze toename slechts een zeer bescheiden opsporingsapparaat stellen. Daarom denkt de minister aan een landelijk opsporingsteam en over de invoe ring van nieuwe technieken waarmee hij in Amerika heeft kennis gemaakt. Het vlot. ,,De laatste generatie" van de Belgen Fons Oerlemans en Raoul de Boel en de Marokkaan Hassan Kribatou is waargenomen op 34 mijl afstand van Trinidad, dichtbij de bestemming Port of Spain. Het vlot vertrok op 26 oktober uit Marokko voor de oversteek van 'de oceaan, waarmee de bemanning een onderzoek wilde instellen naar de vervuiling van het water, en de gezondheid en het gedrag van mensen die gedurende lange tijd op een kleine plek moeten samenleven. „Voor de vorming van een lande- lijk opsporingsteam had ik geen bekering nodig in de Ver enigde Staten. Wat wij nog niet in het hoofd hadden was hoe je dat moet opzetten in een systeem het onze. waar je een netwerk van plaatselijke politie en een landelijke rijkspolitie hebt". Minister Van Agt ver wacht dat de vorming van een dergelijk team niet zo lang zal duren; hij denkt aan enkele maanden. Minister Van Agt ernstig gaan bekijken of hij gebruik zal ma ken van het Amerikaanse aan bod om Nederlandse politie functionarissen in de VS te la- (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Volgens prof. drs. H. ter Heide, oud-voorzitter van het N.V.V., ligt op het ogen blik de weg naar de meer tradi tionele verhoudingen tussen werkgevers en werknemers weer open. Die weg moet niet worden gezien als een romantische een heid, maar als een streven naar moeizame compromissen op ba sis van duidelijk verschillende belangen. De instituten, die daarbij zeer goede diensten heb ben verleend in het verleden, vooral de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid, zijn nog springle vend. In een paperback met beschouwingen over .overleg, medezeggenschap, sociale evolutie", vandaag aangeboden aan de scheidende voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, mr. P. van Boven, gaat Harry ter Heide de ontwikkeling van het Nederlands overleg systeem mgt zijn overwegend goede, maar ook niet zijn frustrerende gevolgen na. Hij analyseert de scheuren in het systeem uitvoerig. De traagheid en inge wikkeldheid. gepaard gaande aan het centralisme van het systeem, ziet hij als belangrijkste oorzaken van terugkerende spanningen en verharding van standpun ten. die het vinden van redelijke compro missen bemoeilijkte. Hij noemt in dit verband het door de Industriebonden'in 1973 uitgelokte conflict, dat volgens Ter Heide eindigde met een duidelijke neder laag voor de betrokken bonden: niet al leen werd de nagestreefde nivellering niet bereikt, maar de monopoliepositie werd ebnstig aangetast door de verster king van de organisatie van beambten en hoger personeel. Een van de belangrijkste resultaten van het conflict is geweest, aldus Ter Heide, dat het ook voordien reeds bestaande machtsevenwicht ook voor de respectie velijke leden aan beide zijden duidelijker is geworden. Waarschijnlijk leefde vol gens hem in beide kampen het idee. dat door een wat flinker optreden de eigen eisen gemakkelijk verwezenlijkt zouden kunnen worden. Omdat het inzicht in de krachtsverhou dingen bij centrale organisaties en leden meer gelijk is geworden, is een van de belangrijkste oorzaken voor de rolcon flicten weggenomen. Bovendien heeft de nieuwe regeringscoalitie de drang naar conflicten om politieke redenen groten deels doen verdwijnen, zo meent prof. Ter Heide. De verhoudingen tussen de partners in het centrale overleg zijn daarmee op nieuw op een kruispunt gekomen; de weg naar meer traditionele verhoudingen ligt open. Ter Heide erkent, dat er wel het een en ander is veranderd. Zo worden de eisen voor inspraak vanzelfsprekend ook binnen de organisaties gesteld. Een van de moeilijkste problemen is. zo zegt hij. een splitsing te maken tussen die onderwerpen, die centraal behandeld moeten worden en de problemen, waar voor centraal alleen een kader moet wor den geschapen. Essentieel bij dit alles is, dat zowel de signalering als de behandeling van nieu we problemen aanmerkelijk versneld worden. Als Ter Heide stelt, dat een kruispunt van wegen is bereikt, dan bete kent dat voor hem ook, dat het voortdu ren en verscherpen van de conflicten bepaald tot de mogelijkheden behoort Een betrekkelijk geringe wijziging in de politiek, de sociale of economische om standigheden kan gemakkelijk leiden tot een voortdurende verscherping van steeds meer ideologisch geladen conflic ten. „Beide trekken - verdraagzaamheid en ideologische scherpslijperij - zijn ken merkend voor het Nederlandse volkska rakter." Ter Heide ziet teveel onzekere factoren om een voorspelling te durven doen over de toekomstige ontwikkeling. Overigens maken die factoren niet alleen de dienst uit. „De bewuste keuze van de mensen, die tezamen de centrale organi satie vormen en de houding van hun leiders zullen uiteindelijk de weg bepa len, die het centrale overleg zal gaan." In het boekje komen voorts beschouwin gen voor van prof. mr. W C. L. van der Grinten over medezeggenschap („mede zeggenschap is een middel tot humanise ring van de arbeid"), dr. G. C. P. Linssen over de geschiedenis van de organisaties van confessionele werkgevers en werkne mers en van Harry van Seumeren over de vertrekkende mr Van Boven. (De paperback is verkrijgbaar bij het N.C.W. in Den Haag, prijs 13 gulden). ten opleiden voor de opsporing van heroine. „Hun kennis is op dat gebied veel groter dan de onze". Er bestaat al een goede samenwerking tussen twee le den van de Amerikaanse Drug Enforcement Agency, die op de Amerikaanse ambassade werk zaam zijn, en de Nederlandse politie. 'en aanzien van soft drugs, hen- nepprodukten als marihuana en hasjiesj, heeft minister Van Agt geen aanleiding zich te ver zetten tegen legalisering van het bezit en gebruik daarvan. Op korte termijn acht hij het niet mogelijk het gebruik van hennep helemaal uit de straf wet te halen, omdat men daar bij in botsing komt met interna tionale verdragen. Wel is er groeiende twijfel of het gebruik van marihuana nu wel zo on schuldig is als tot nu toe vrij algemeen werd gedacht, aldus mr. Van Agt. Het werkzame bestanddeel van henneppro- dukten wordt niet opgenomen in het bloed, maar zou zich vastzetten in de vetten en daar door veel langer worden vastge houden. polda Meir in ziekenhuis JERUZALEM (AFP) Oud-pre mier Golda Meir van Israël is gisteren opgenomen in het Had- dasah-ziekenhuis van Jeruza- lem voor een operatie wegens grauwe staar. Het vroegere gebouw van Scotland Yard in Londen heeft een nieuw aanzien gekregen. Het gebouw dat plaats van handeling was van talloze echte en gefingeerde misdaad verhalen is omgebouwd tot kantoor voor 128 parlementsle den en hun secretariaten en omgedoopt tot Narman Shaw House, naar de architect die het eens ontwierp. Alleen de originele blauwe politielamp die het gebouw sierde, is gebleven, zij het in het trappenhuis. Minister Trip: (Van c e parlementaire redaktie) DEN HAAG. „We leven nu al eeuwen aan de Noordzee, maar we weten er eigenlijk nog erg weinig van af'. Met deze woorden motiveerde wetenschapsminister Trip gisteren de instelling van een commissie van 14 deskundigen die een toekomstplan voor het wetenschappelijk onderzoek van oceaan en zee gaat opstellen. De plangroep staat onder leiding van de oceanograaf prof. ir. W. Langcraar. De aandacht-van de deskundigen zal zich met name concentreren op de Noordzee, waarover nog veel wetenschappelijke gege vens ontbreken. Het studie- oobject Noordzee is nu opge deeld in 13 zgn. aandachtsge bieden. waarop het weten schappelijk onderzoek zich- vooral zal moeten richten. Bij het opmaken van dit lijstje veel gewicht toegekend aan de milieu- aaspekten. Minister Trip wees erop dat het erg be langrijk is om de gevaren ic onderkennen van het storten van afval, overbevissing en het toepassen van vismethoden die schadelijk zijn voor het leven van planten en dieren in de zee. Volgens de minister is er nog betrekkelijk weinig weten schappelijk onderzoek verricht op het gebied van zeevervuil ing Wat precies de effecten zijn van verontreinigende stoffen op levensgemeenschappen, orga nismen, weefsels en cellen is nog niet bekend „Wanneer wij te weten komen hoeveel ver vuiling de zee kan verdragen, schept deze kennis verplichtin gen voor het beleid dat moet bepalen hoeveel vuil wij via rivieren en pijpleidingen naar de zee mogen afvoeren", aldus Trip. Hoewel ook het wetenschappelijk onderzoek naar de mogelijkhe den van grondstoffenwinning uit de zee zal worden gestimu leerd, waarschuwde de be windsman dat voorzichtigheid en gematigdheid bij de exploi- tatic van zeeén en oceanen is geboden. „We moeten voorko men dat ook deze hulpbronnen uitgeput raken". Accent zal ook worden gelegd op de ruimtelijke problemen van de Noordzee. De minister con stateerde een toenemend ge bruik van het continentale plai voor allerlei doeleinden. Er worden pijpleidingen en kabels, mijnbouwinstallaties. meetplat- forms en teleeommunicatiesta- tions aangelegd Er bestaan plannen voor de bouw van kunstmatige eilanden en ten slotte groeit het scheepvaart verkeer nog steeds. Het ontwer pen van een ruimtelijk model waarin alle belangen zo goed mogelijk tot hun recht komen is daarom hard nodig.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7