CDA-WARMOND WIL SPOED ACHTER NIEUWBOUW SCHOLEN Leiderdorp laat naar gegadigden zoeken voor warenhuis in Winkelhof „Lissenaren hebben bedroevend weinig aandacht voor problemen Derde Wereld' Wijkgebouw achter de Schansen Leiderdorp krijgt in mei weekmarkt Veel olieslachtoffers in Noordwijks asiel Geen belemmeringen meer voor nieuwbouw Zoeterwoudse school PAGINA LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 JANUARI 19?J (Van onze correspondemt) LEIDERDORP Het sluiten van een grondtrans- actie met de Parochie „De Menswording" is een van de onderwerpen waarover de raad zich moet buigen in haar vergadering van 20 januari. Het gaat daarbij om het ruilen van 1.000 m2 grond in de Voorhof, waar een nieuwe kerk zal worden gebouwd, tegen 2.000 m2 grond aan de Gaar- meesterstraat. Hier staat momenteel nog de noodkerk van de parochie. De raad zal zich voorts uitspreken over het uitgeven van een stuk grond aan RCL voor de bouw van een zittribune. Daarnaast stellen b en w voor de Stichting Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid- Holland een aanvullend onderzoek te laten ver richten naar gegadigden voor een warenhuis in de Winkelhof. In september vorig jaar bracht het ETI al een rapport uit over het door haar gehouden onder zoek, op verzoek van de gemeente, naar de omvang van Winkelhof. Uit het onderzoek bleek dat een totaal winkeloppervlak van 11.000 m2 voorlopig meer dan voldoende zal zijn. Daarvan zou dan 2.300 m2 voor een klein warenhuis en 2.400 m2 voor twee supermarkten, van elk 1.200 m2, moeten worden gereserveerd. De raad nam in haar vergadering van 28 oktober deze advie zen van het ETI over. De projectontwikkelaar Matser stelde, als ant woord op dit besluit, dat in Winkelhof een zelfbedieningwarenhuis van minstens 5.500 m2 noodzakelijk is. Dit warenhuis zou dan als .trek ker' moeten dienen. Alleen dan zou het, volgens Matser, mogelijk zijn Winkelhof behoorlijk op te zetten en te exploiteren. B en w zijn echter, evenals naar verwachting de raad, van mening dat het beslist wel mogelijk is gegadigden te vinden voor het warenhuis van een omvang zoals die door het E.T.I. is geadviseerd. Het college stelt de raad daarom nu voor het ETI een onderzoek te laten instellen naar deze gega digden. De resultaten van dit onderzoek kunnen dan worden gebruikt in de onderhandelingen met Matser. Het nieuwe kerkgebouw dat de parochie De Mens wording in de Voorhof wil laten bouwen zal, zo is door de gemeente bedongen, een multifunctio neel karakter krijgen. Zo zullen er vergader ruimten voor algemeen gebruik in worden on dergebracht evenals bijvoorbeeld een crèche voor de Stichting Kinderspeelzalen. B en w stellen de raad voor de parochie in de Voorhof een terrein van 1.000 m2 ter beschikking te stellen. De gemeente krijgt, als tegenprestatie dan de vrije beschikking over het huidige terrein van de parochie aan de Gèarmeesterstraat. Het college heeft op dit moment nog geen plannen voor dit terrein. Met de bouw van de kerk moet uiterlijk 1 maart a.s. worden begonnen. Dat is nodig om zich te kunnen verzekeren van de geldelijke steun van het bisdom Rotterdam. RCL wil aan haar hoofdveld in De Bloemerd een zittribune gaan bouwen. Zij vraagt daarom de gemeente haar een stuk grond van 25 x 5,50 meter in erfpacht te geven. B en w stellen nu de raad voor op dit verzoek, voor een periode van veertig jaar, gunstig te beschikken. (Van o e correspondent) LEIDERDORP Binnen afzienbare tijd zullen naar verwach ting de onderhandelingen beginnen tussen b en w en een voorlopig stichtingsbestuur over huur en exploitatie van het wijkgebouw achter de Schansen. Dit gebouwtje, een voorma- j lig (nood)bankgebouw, werd daar door de gemeente op verzoek van de Centrale Flatcommissie Schansen en Dreven geplaatst. Dat gebeurde nu alweer enige maanden geleden. Het gebouw is momenteel weliswaar al aangesloten op gas en electriciteit, doch nog niet in gebruik. Eerst dient er een huurovereenkomst te worden gesloten met de gemeente. Daarvoor was het nodig een stichting in het leven te roepen. Via de Centrale Flatcommissie heeft zich' nu een voorlopig stichtingsbestuur gevormd. Daarmee hoopt het college nu op korte termijn te gaan onderhandelen. Van onze correspondent LEIDERDORP De weekmarkt in de Hoofdstraat zal naar alle waarschijnlijkheid in de loop van mei gaan draaien. De gedachte reconstructie-werkzaamheden in dat gebied zullen, zo laat het zich thans aanzien, eerst later in het jaar een aanvang nemen. Een en ander is afhankelijk van het tijdig verkrijgen van de verschillen de vereiste vergunningen. Voor het reconstructiewerk, waarbij van een deel van de Hoofdstraat een voetgangersdomein wordt ge maakt, moet er bovendien eerst nog geld op de (gemeente)tafel komen. Op dit moment wordt getracht de verschillende goedkeuringen zo spoedig mogelijk rond te krijgen. Naar verwachting zal de raad zich in haar vergadering van 24 februari a.s. al kunnen uitspreken over de ontwerp-verordening voor de markt. „De invoering van de markt kan naar onze mening gebeuren los van de uitvoering van de reconstructie van het gebied", aldus burgemeester M. A. van der Have. „Voor die reconstructie moeten we eerst nog de nodige financiële middelen zien te krijgen". Desgevraagd deelde de burgemeester mee dat naar verwachting de markt wekelijks op de donderdagmorgen gehouden zal gaan worden. (Van onze correspondent) NOORDWIJK Olieslachtoffers vormen elk jaar weer een groot deel van het aantal patiënten in het Noordwijkse Vogelasiel. Het afgelopen jaar maakte daarop geen uitzondering. Van de in totaal 152 vogels, die het asiel werden binnengebracht behoorde 1/5 deel tot de olieslachtoffers. De meesten kwamen in december nadat een tanker in zwaar 'stormweer voor de kust van IJmuiden scheurde. Hoewel de meeste olie op de kust ten noorden van IJmuiden terechtkwam, vielen toch ook in Noordwijk de nodige slachtoffers. Veel vogels vertonen uitwendig nauwelijks oliesporen, maar vaak zit dan de maag vol. Dit bleek vaak pas na onderzoek door Jan Hoek, de beheerder van het asiel. De meeste dieren, die met olie in aanraking kwamen moesten als afgeschreven worden be schouwd. Van de 152 vogels, die vorig jaar bij het asiel werden verzorgd, kon het grootste deel weer in vrijheid worden gelaten. Naart de oliepatiënten, waren er natuurlijk ook nu weer veel vogels met een gebroken vleugel of één poot. De laatste groep kan zich in dc natuur vaak wel weer redden. Met één vleugel is dat vrijwel niet mogelijk en vandaar dat een Jan van Gent en een knobbel zwaan werden overgebracht naar het Dierenpark Wassenaar. Het aantal jonge, nog niet zelfstandige vogels, dat naar het asiel werd gebracht, viel dit jaar erg mee. Vaak worden zogenaamde „r.estvlieders" (kieviten bv) meegenomen, omdat men geen oude vogel in de buurg ziet. Het gebeurt echter nooit, dat de moeder haar jongen in de steek laat, voordat deze zelfstandig zijn. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De nieuwbouw ter vervanging van de Bernar- dusschool aan de Hoge Rijndijk zal nu snel realiteit worden. Gistermorgen ontving het gemeentebestuur het bericht dat G. S. de geldmiddelen hiervoor beschikbaar hebben gesteld. Het huidige schoolgebouw aan De Laan de Goede Herder verkeert in zeer slechte staat. Vorig jaar februari stelde de raad een krediet van 1 miljoen beschikbaar voor de bouw van een nieuwe school. In september echter kwam de teleurstellende mededeling dat het Provinciaal college zijn goedkeuring onthield aan het desbetreffende raadsbesluit. Aanleiding hiertoe was het ont breken van de vaste financie ring en het uitblijven van het rapport van de inspecteur van het l.o. In oktober nam de raad een nieuw besluit waardoor de procedure opnieuw op gang kwam. In verband met de gestegen kos ten moest het krediet wel met een ton worden verhoogd. De tijd drong, niet alleen omdat de erbarmelijke staat van de oude school uitstel van nieuw bouw eigenlijk onverantwoord maakte, maar ook omdat de urgentie-verklaring deze maand afloopt. Nu staat echter de uitvvoering van de plannen niets meer in de weg. Het permanente school gebouw omvattende zes klaslo kalen en een gemeenschaps ruimte, zal naar een ontwerp van ir. J. F. Franso b.i. te Lei derdorp, gebouwd worden aan de Oranjelaan in de directe om geving van de drieklassige kleu terschool „De Kleine Wijzer". Rijnsburg Op 68-jarige leeftijd is deze week overleden de oud veilingmeester van de Rijns- burgse bloemenveiling, de heer H(enk) Iterson. Hij overleed na een ziekbed van ruim drie we ken in het Leidse Diaconessen- huis. De begrafenis heeft vrij dagmiddag om half vier plaats op het kerkhof aan de Sandt- laan na een rouwdienst in de Maranathakerk. LENTE IN HARTJE WINTER In tal van par ken en plant soenen zoeken schone blom men de prille crocusjes op. Wat wil men anders wanneer de lente in hart je winter door breekt. (Van een onzer verslaggevers) WARMOND - Tijdens de alge mene beschouwingen op de begroting 1975, die vanmid dag om drie uur in de raad begonnen, heeft de heer Tulp, fractievoorzitter van het CDA aangedrongen op een spoedige totstandkoming «van de nieuwbouw voor het on derwijs. „Willen wij het on derwijs de mogelijkheid ge ven zich ten volle te ont plooien, dan moeten er offers gebracht worden". Hij zei dat zijn fractie daartoe volledig bereid was. onderwijs „verontrustend". Hij deed B en W de suggestie aan te dringen op een verho ging van de rijksuitkering. Mevrouw Dalhuisen van Pro gressief Warmond ging in op het kostenbesparend effect dat een multi-functioneel ge bruik van de scholen in War mond zal hebben. Alle fracties gingen in op de slechte financiële positie van de gemeente. Het tekort op de begroting bedraagt 275.922,86. Met een verzoek om een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds heeft de raad zich al eerder kunnen verenigen. Vanmiddag werd dit nog eens beargumenteerd. Mevrouw Dalhuisen: „zonder die bijdrage zouden we niet in de gelegenheid zijn nieuwe initiatieven te ontplooien". De voorgenomen aanschaf van een motorboot voor represen tatieve doeleinden werd door de heer Tulp een „slip of the pen" genoemd. Hij vond het evenals Mevrouw Dalhuisen een onverantwoordelijke uit gaaf. De financiële commissie heeft B en W geadviseerd het hiervoor uitgetrokken bedrag te bestemmen voor in de toe komst noodzakelijke ver- keersvoorzieningen. De heer Pauli (WD) zette een aantal vraagtekens achter hét door B en W gevoerde subsi diebeleid. „Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat zo langzamerhand subsidie ring wordt verleend uit een vorm van gewoonterecht" Hij vroeg B en W nieuwe normen voor subsidiëring op te stel len. Voor wat betreft de aanstelling van een milieurechercheur wees de heer Tulp (CDA) op de noodzaak van medewerk ing van de gemeente Alkema de. Hij achtte de bereidheid tot medewerking evenwel niet bijzonder groot. Ook Progres sief Warmond en de WD staan enigszins terughoudend ten opzichte van het plan. De heer Timmerman van Pro gressief Warmond merkte ten aanzien van gewestvorming op dat zijn fractie zich hier mee kan verenigen. Er moet volgens hem wel ruimte blij ven voor de Warmonder om in te spelen op het bestuur. ïn dit verband loofde hij de groeiende tendens van de lo kale democratie in Waromnd. De heer Tulp zei weinig illusie te koesteren over de bereid heid van alle betrokken ge meenten een gewest „Oude Rijnstreek" te vormen. Progressief Warmond drong aan op het geven van een eerste prioriteit aan de laatste fase van de riolering. De heer Timmermans zei verbaasd te zijn over het uittrekken van „slechts" ƒ2000,- voor de ver keersveiligheid. Mozambique-collecte bracht veel op, maar. Van een onzer verslaggevers LlSSE „Het is bedroevend dat de Lissenaren over het algemeen zo weinig interesse tonen voor de problemen in de Derde Wereld. Ze zijn wel snel bereid om naar hun portemonnee te grijpen gis er langs de deur wordt gecollec teerd, maar het jammcre is dat men in de meeste gevallen niet eens weet waar men voor geeft. Dan kan men in feite net zo goed niets geven". Jan van Hensbergen, centrumleider van Qbus, het Lissese vormingscentrum voor jonge volwassenen, zegt geschrokken te zijn van de reacties van veel Lissenaren tijdens de kortge leden in deze plaats gehouden collecte t.b.v. de opbouw van Mozambique. De opbrengst was heel niet gek: 2.555,22. Maar de manier waarop de collectanten van de Derde Wereldgroep aan hun geld kwamen, viel zwaar op de maag. „Zo hoeft het van ons ook niet". zegt Van Hensbergen. „We hebben veel liever dat de Lissenaren voortaan wat mee begrip tonen voor de problemen in de Derde Wereld dan dit klakkeloos geld geven. Het lijkt er een beetje op alsof men wat medeleven wil afkopen met een gulden of een paar kwartjes". Het probleem van de ongeïnteresseerdheid van veel Lissenaren in het „grote buitengebeuren", is niet het enige waar Qbus mee kampt. Bijna even groot is het probleem van het vinden van een ruimte waarin het nog steeds groeiende vormingscentrum haar vele activiteiten zonder al te veel problemen kan laten plaatsvinden. Momenteel heeft Qbus nog onderdak in een deel van het gebouw van openbare werken aan de Kanaalstraat. Maar die ruimte is nu niet toerei kend meer. Van Hensbergen: „We zitten te sprin gen om een andere accommodatie. De huidige situatie is onhoudbaar. Dit houden we niet lang meer vol". De gemeente Lisse heeft al enkele malen toegezegd Qbus op zo kort mogelijke termijn aan een geschikte ruimte te helpen, maar van die toezeg ging is tot nu toe nog niet veel terecht gekomen. Aanvankelijk werd min of meer de toezegging gedaan dat Qbus nieuw onderdak zou krijgen in enkele panden in de Kanaalstraat. Dat ging niet door, omdat de gemeente op die plek inmid dels iets anders had gepland. Hot oog viel toen op het verenigingsgebouw Huize Welkom in de Bondstraat. Van Hensbergen: „Anderhalf jaar lang heeft de gemeente ons aan het lijntje gehouden. Ons werd toegezegd dat het allemaal best in orde zou komen met Huize Welkom, maar ook dat gaat nu niet door. Waar schijnlijk komt er de muziekschool in". Qbus is dus al enkele malen van het kastje naar de muur gestuurd en wacht nu hoopvol op een nieuwe toezegging. Misschien is het deze derde keer wel raak. Achter de schermen van het Lissese gemeentehuls wordt momenteel naarstig gezocht naar een alternatief voor Qbus. Men heeft al een gebouw op het oog. Welk, wilde men nog niet onthullen. In de komende gemeenteraadsvergadering zal ongetwijfeld opening van zaken worden gege ven over het nieuwe Qbus-onderkomen. Ondanks de beperkte ruimte draait het vormings centrum toch nog op volle toeren. Zo zullen vanavond werkende en werkeloze jongeren er tijdens een informatiemarkt, georganiseerd in samenwerking met vakbonden en het Lissese arbeidsbureau, hun licht uitvoerig kunnen opste ken over kwesties als jeugdwerkeloosheid, jeugdloon, medezeggenschap en de arbeidssitua tie in de Bollenstreek. Stichting maakt Warmond warm voor Oude Toren Van een onzer verslaggevers WARMOND De Stichting to behoud van de „Oude Toren in Warmond organiseert aai staande dinsdag een propagai dabijeenkomst in het „T«| punt". Er zal een uiteenzettin j worden gegeven over het actio program dat is opgesteld een algehele restauratie vand toren te bewerkstelligen. Te- vens zullen er dia's over d geschiedenis van het zo wen oude monument worde1 vertoond. De staat waarin de toren zid i thans bevindt is zo erbarmelij dat de raad vanavond gevraag wordt 7.700,- beschikbaar lo stellen voor een noodherstd Om de „Oude Toren" voor In ge tijd in Warmond te behrn den is evenwel een algehele re tauratie noodzakelijk. De ten bedragen ongeve 400.000,-. De gemeente Wr mond, eigenaar van de tore zal hiervan 60.000,- moet opbrengen. De „Oude Toren" maakte <x spronkelijk deel uit van de r Sint Matthiaskerk. Later hij over in handen van de vormde gemeente. In 1968 w de gemeente eigenaar van h< monument. De „Stichting tot behoud van „Oude Toren" werd medio 191 opgericht op initiatief heer Leemans. Participanten ii de stichting zijn het gemeente bestuur en het Historisch ge nootschap „Warmelda". Met de bijeenkomst wil de stieb ting bij de Warmonders belang stelling wekken voor haar stre ven zo snel mogelijk geld bijee; te brengen voor de restauratii Een klein begin is er bedrijf heeft duizend gulden gr schonken. De bijeenkomst be: gint om acht uur. Nieuwe tuinders bij „Elsgeest" Van onze correspondente VOORHOUT Volkstuinverei ging „Elsgeest" heeft tweett^ twintig tweee-ntwintig enth» siaste tuinders bij. Tijdens il jaarlijkse ledenvergaderin werden de tweeëntwinti nieuwste tuinen verdeeld. I totaal zijn er nu honderdenB wee telers van onbespotei groenten op het volkstuinen complex. De nieuwe leden kunnen spoeëij in hun tuinen aan het werk Tevens werd bekend gemaak dat er een tuinhuis voo 1850,- zal worden gekoch Deze aankoop is mogelijk g( worden nadat alle leden i eenmalige bijdrage van i tientje hadden gedaan. Het bestuur deelde tenslotte n dat er voor enkele bromfietsen! de tuinders, die gehandicap| zijn een ontheffing van het rij verbod zal worden gevraag' Ook leden boven zestig jaa komen voor een ontheffing i aanmerking. Wijkvereniging Cleyn Duin viert le lustrum Van onze correspondent KATWIJK De wijkvereniginj „Cleyn Duin" in Katwijk b< staat vijf jaar. Ter gelegenhe: van dit eerste lustrum zal aan-; staande vrijdag een feestelijklj jaarvergadering worden beleg in de kleine zaal van de s hal met medewerking van Oldtimers". e officiële oprichtingsdatum van „Cleyn Duin" is weliswaa 1 januari 1971, maar het in' kerkelijke comité, dat het iniui tief nam tot deze wijkveren ging, was toen al een jaar aa het werk. Papierbrand in bollenmagazijn (Van onze correspondent) Voorhout— Het magazijn val Bloembollenhandël Theo dl Boer aan de 's-Gravedamsewef in Voorhout is gisteravond vooi een deel uitgebrand. In het gazijn lag papier opgeslage van een papiergroothandel. Ee groot deel van de voorraad gin verloren, niet alleen door d brand maar ook door de rW kontwikkeling en de blussing* werkzaamheden van de branij weer. De omvang van de schJ de was vanmorgen nog niet g4 taxeerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4